Honderden poppen op eerste expositie leusrien krmib „Die Büchse der Pandora" in Filmhuisnacht „Padre Nuestro" in Filmhuis Nationaal Museum De Poppenhof DE LEUSDER KRANT:| Wat u nog niet wist, vertellen wij Wat u maar wilt, drukken wij KANTOOR LEUSDER KRANT} DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 AMERSFOORT - Afgelopen zater dag is er een nieuw museum in Amersfoort opengegaan. Het dient zich aan onder de naam Nationaal Museum De Poppenhof en is geves tigd in het fraaie oude pand Muurhui zen nr. 9. Het poppen maken is sedert de jaren zestig in'ons land, vooral ook onder de amateurs, zo'n rage gewor den dat er zo waar een generatie Nederlandse poppenmakers is ont staan. In ons land kun je nauwelijks spreken van enige traditie op dit gebied, waarin een land als Japan deze expressievorm zeer hoog wordt aangeschreven en tot de zelfstandige kunstvormen kan worden gerekend. Toen in ons land de nostalgie rond grootmoeders tijd van de grond kwam, oude Singernaaimachines, lampet- en petroleumkannen op rom melmarkten werden aangeschaft en als sierobjekten in huiskamers met gehaakte gordijntjes werden opge steld, werd ook grootmoeders pop herontdekt. Nijvere handen wierpen zich op het zelf maken van poppen en het vervaardigen van poppenkleer- tjes. Er kwamen kursussen van de grond, en spoedig was het maken van zogenaamde antieke en kostuumpop pen ook bij de amateurs geweldig in. Maaksters van historische kostuum poppen herontdekten Cruys Voor- bergh, de Nederlandse voordrachts kunstenaar die in Den Haag het Ne derlands Costuummuseum oprichtte. Op zitbanken en aan wanden in huiskamers, in tienerkamers, in etala ges en in talrijke buurthuizen ver schenen de poppen. Iedereen die naaien, breien en frutselen kon deed er aan mee. En toen het weekblad Margriet vorig jaar augustus de wed strijd Pop en Theater uitschreef kwa men er maar liefst 1500 inzendingen uit alle delen van Nederland binnen. Het maken van poppen is in enkele tientallen jaren in ons land gemeengoed geworden. De belangstelling van de zijde van het publiek werd geleidelijk groter. Er ontstonden spontaan georga niseerde tentoonstellingen en, 2oals de folder van de Stichting De Poppenhof zegt: steeds vaker werd de wens tot het HARRY VAN TUSSENBROEK Als je het werk van Nederlandse poppenkunstenaars wilt bewaren voor het nageslacht zul je daar ook het werk van vonge generaties bij moeten be trekken. In de kollekue mogen dan zeker de poppen van Pieter van Gelder, Harry van Tussenbroek, Bert Brugman en Jenny van Beusekom met ontbreken. Van Tussenbroeks marionetten Balleri na en Petrouchka, Slangenbezweerster, Arlequin en Sheresade vertonen zeer verfijnde karaktertekeningen, waann telkens weer andere accenten worden aangeslagen en er een grote eenheid is van gelaat, handen, voeten, kleding en sieraden. Ook zou het werk van Feike Bosma en dat van de zo ongelukkig vroeg gestorven talentvolle poppenma- ker Jan van Noort, van wie ik zijn Perupoppenserie heel hoog aansla, met mogen ontbreken. En deze lijst zou ik moeiteloos kunnen aanvullen. „Ons museum", aldus Hennie Koffne, „is een toevluchtsoord voor poppen en aanverwante artikelen. Het is een mu seum voor poppen. Het is beslist geen popperig museum. Dat zijn twee totaal verschillende zakea Wij selecteren op expressie, spanning en materiaal. Als eind april de tentoonstelling van de bovenzaal is afgelopen worden de ver diepingen bevolkt door het werk van professionals. Van de klei-, de stof- en de aardewerktechnieken selecteren wij dan het allerbeste. Het gaat er ook bij ons niet om dat een pop alleen heel mooi gemaakt is. Natuurlijk is er ook weieens een lieve pop bij. Maar: een pop hoeft niet mooi te zitten wezen. Een gave pop, totaal doelloos, heeft volgens ons met veel zin. Poppen beginnen waar de theaterpop ophoudt. Het publiek moet er iets mee kunnen, zoals de speler-akteur ook iets met de pop doet. Zo'n tentoonstelling als we nu heb ben, al die 400 poppen moeten een plaatsje hebben, werkt drempelverla gend. Al die poppen zijn met zo veel liefde gemaakt! Er worden zulke goede dingen gemaakt, ook door mensen die geen of een heel andere opleiding hebben gehad. Poppen komen steeds meer in the picture. De tijden zijn veranderd. Mensen kunnen met hun werk naar buiten treden. Vroeger zei hoogstens de familie „leuk", als iemand iets maakte, of: „ga liever eten koken". Nu kunnen mensen laten zien wat ze maken. Andere men sen kunnen daarvan gemeten, en ieder een komt met zijn familie en buren kijken. Toen de beeldhouwster Mary van Regteren Altena rugklachten kreeg is ze begonnen met uit bepaalde materia len poppen te snijden. In die poppen kon ze toen heel veel van zichzelf kwijt. Ik ben met het maken van poppen begonnen, toen ik in het schilderen was vastgelopen, en de behoefte om pop pen te maken is nooit meer overgegaan. Nu vult het één het ander aan. Het gaat mij om de expressie die je in poppen kunt leggen, zo goed als je die in een aquarel of een beeldhouwwerk tot uit drukking kunt brengen." De Poppenhof is op werkdagen en zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur Op zondag van 13.00 tot 17 00 uur. 's Maandags is het museum gesloten. AMERSFOORT - In het Filmhuis Appelmarkt kan men van dinsdag 7 tot en met dinsdag 11 februari kijken naar de film „Padre Nuestro" van regisseur Francisco Regueiro, uit 1985. Voor Don Fernando (Fernando Rey), I een Spaans kardinaal in Rome. na dertig laar naar zijn geboorteplaats in Spanje terugkeert, heeft hij een gesprek met de j Paus. Hij weet, dat hij maar enkele maanden te leven heeft en hij vertelt de I Paus, dat hij zijn erfenis onder zijn familie wil regelen, waaronder een dochter en een kleindochter Zijn ongetrouwde broer. Abel en Maria (Emma Penella), vroegere dienst bode in het ouderlijk huis en moeder van Don Fernando's dochter, zijn de eersten die het horen. Als bekend wordt dat hij terugkomt, is het hele dorp in paniek Alleen zijn oude moeder en zijn voedster, Geromina, ontvangen hem alsof hij geen dertig jaar in Rome is geweest. De kardinaal wandelt door de heuvels en de wijngaarden, alles roept herinneringen op aan zijn jeugd. Hij speelt met zijn klemdochter en zijn vurigste wens is alles met zijn familie en met zichzelf in het reine te brengen. Dan pleegt Damian, de huidige man van Mana, zelfmoord. De dochter van de kardinaal, prostituee in de stad, komt naar het dorp voor de begrafenis van haar „vader". Ze noemt zich „La Cardi- nala" en is de grote attraktie van het bordeel waann ze werkt Vader en dochter hebben een onder houd en hij vraagt haar of zij hem wil helpen de eer van de familie te redden door te trouwen met zijn broer Abel. Op die manier zal zij de naam van de familie dragenDaarna kan de kardinaal rustig sterven. (advertentie) Want achter het meest complete nieuwsblad van Leusden staat de meest complete drukkerij van Midden-Nederland. Vraag informatie: Asschatterweg 19, tel. 033-941495. stichten van een nationaal museum geuit. Dit leidde uiteindelijk tot het in leven roepen van de Stichting De Pop penhof. TOTSTANDKOMING Met behulp van de gemeente Amers foort, het bedrijfsleven, particulieren en diverse instellingen zoals de aktie Zo- merpostzegels en Anjerfonds is het de Stichting mogelijk gemaakt in het pand Muurhuizen nr. 9 het nationale poppen museum te vestigen. Als ik er een kijkje kom nemen zijn de timmerlieden en schilders nog bezig op de verdieping waar de 60 professionals zullen tentoon stellen. In de bovenzaal is Hennie Kof fne, schilderes en poppenmaakster, met Tanja Koen en René de Witte, de artistieke begeleidingscommissie van het museum vormend, met een grote ploeg vnjwilligsters bezig een giganti sche hoeveelheid van 400 poppen nog enigszins overzichtelijk onder te bren gen. Be moet bekennen dat ik met graag in haar schoenen zou staan! De eerste tentoonstelling die De Pop penhof namelijk uitbrengt is gewijd aan de deelneemsters van de Margnet- wedstnjd Uit de 1500 inzendingen se lecteerde Margriet er 500. Van deze 500 werden 19 poppen bekroond, en deze 19 bezetten de ereplaats in de midden kubus van de Poppenhofbovenzaal. Van alle soorten poppen die werden inge zonden werd er één als beste uitgeko zen. Daar zijn karakter-, theater-, fanta sie-poppen en poppen in historische kostuums bij. Urbanus, Freek de Jonge. Come Vonk. doedelzakspelers in Schots nationaal kostuum, koningspa ren in historische gewaden, een mario- net-operazzangeres: ze getuigen van de Liefde van de maaksters, die een grote verscheidenheid aan materialen, kleu ren en vormen toepasten. Het oog schiet te kort om al die poppenschepsels in korte tijd in je op te nemen! KONINGINNEN VAN DE NACHT In deze bovenzaal zijn er dne grotere poppen die de aandacht vragen. Het zijn twee koninginnen van de nacht. De één staat tegen een wand, heeft een schitte rende uitstraling vanwege zijn lijnen spel, bevallige beweging zijn spanning, compositie van openingen tussen de armen en het lichaam, waardoor de pop zelf extra geaccentueerd wordt, en het fraaie gebruik van het zwarte materiaal, waarvaan de veren een stralenkroon vormen. Het is een pop, waarvan ook het gelaat van stof is gemaakt. De pop van deze jongeman inspireerde een andere jongeman om ook een Koningin van de Nacht te maken. Deze staat in de middenkubus en is al even mooi om te zien. Als derde grote pop die de moeite van het aanzien waard is, is daar de figuur Feste van Maaike Somers. De pop is van houtpoeder met olieverf gemaakt, een techniek die een heel eigen uitstra ling heeft. Maaike Somers heeft er voor haar moeder een boekje bij gemaakt hoe ze de pop gemaakt heeft. Naar aanleiding van het toneelstuk van Sha kespeare Driekoningenavond, ge speeld door Appel, besloot ze voor haar moeder Olivia's nar Feste, vertolkt door Avs Greidanus, te maken. Feste is de motor van het spel waarin Shakespeare de mens en zijn driften beschrijft. Maai ke Somers werd geïnspireerd door Festes scherpzinnigheid en zijn waar heidsdrang. Avs Greidanus en Sacha Bulthuis zetten de poppenmaaksters op het juiste spoor. Hennie Koffne laat mij uit de dozen op de gang een uit kurk gesneden King Lear zien. King Lear, in jute gehuld op het moment dat hij volkomen de soldaat is. Deze pop komt op de verdieping in de kollektie van de professionals. Ze toont me ook twee liggende poppen vervaardigd uit stroken groengrijze stof, waarvan een enorm sterke expres sie uitgaat, alsmede een staande pop geheel van geglazuurde keramiek, die een gezichtje heeft k la Heidie Daamen. Ook deze poppen zijn voor de profes sionele afdeling bestemd. Scène uit Padre Nuestro" AMERSFOORT - Deze week ver toont Filmhuis Appelmarkt één van de in 1983 door Cinemien opnieuw uitgebrachte films van Georg Wil helm Pabst, „Die Buchse der Pando ra", met in de hoofdrol de onvergete lijke actrice Louise Brooks. Voorstel lingen vrijdag 7 en zaterdag 8 februa ri; aanvangstijd 23.00 uur. „Deze film vertoont een aaneenscha keling van verkeerde verhoudingen, moord, valsch dubbelspel, chantage, brassérijen en dronkenschap en per versiteit. de gehele sfeer die deze film ademt, is zoo-danig zwoel en ge meen, dat ook met coupures deze film met van haar inferieure scènes is te zuiveren; de film als zoodanig verzet den toeschouwer in een sfeer die posi tief in strijd is met alle begrip van zeden". Bovenstaand argument was voor de Centrale Commissie voor de Filmkeu ring in oktober 1931 aanleiding om "Die Buchse der Pandora" van G. W Pabst te verbieden voor vertoning De film werd in 1928 gemaakt naar een toneelstuk van Frank Wedekind met m de opmerkelij ke hoofdrol Louise Brooks. Deze Louise Brooks blijkt één van de eerste openlij ke rebellen te zijn geweest tegen het Hollywoord-systeem van filmmakert dat zijn akteurs en aktnees reduceerde tot slaven zonder hersens. Brooks is behal ve van een adembenemende schoon heid voorzien van een opvallend subtiel akteervermogen en een sterke wil, en weet zowel publiek als kntici aan zich te bmden. De recencies bij de hernieuwde uitbreng m 1983 van deze film logen er met om. „Ga één film bekijken en raak verslingerd aan Louise Brooks"; „Een tijdloos lustobjet", „Verpletterend beeld van vrouwelijke vitaliteit". Dit alles over Brooks als „Loulou", een afwisselend naïeve en geraffineerde femme fatale. Ze probeert, ongeremd door maatschap pelijke taboes of moreel besef haar leven te leiden zoals zij dat wil. Dit w as in de twintiger jaren overigens een gebruikelijker thema dan wij nu ge neigd zijn te denken. In weinig films werd dit thema echter zo konsekwent uitgewerkt als in „Die Büchse der Pan dora". De hoofdrolspeelster laat een spoor van tot alkoholisme vervallen, tot het Leger des Heils bekeerde, dode of anderszins ongelukkige mannen (en vrouwen!!) achter zonder dat zij zich daar werkelijk om lijkt te bekommeren. Lieveling van het publiek of niet, aan het slot van de film wacht Loulou toch een gruwelijk einde. Ook Pabst lijkt aan te geven dat „immoraliteit" onherroepelijk tot de ondergang leidt, hoewel hij ruim te laat voor de suggesties dat Loulou er vrijwillig voor kiest. Scène uit: „Die Büchse der Pandora" EXPOSITIE KWARTETTEN IN BIBLIOTHEEK Tot 14 februari is er m de openbare bibliotheek, filiaal Soesterkwartier, Chrysantstraat 2, een exposiüe inge richt met kwartetten van de heer H. J. Oosterink. De heer Oosterink heeft een unieke verzameling kwartetten, waar onder zeer oude zoals de kwartetten van Calvé, Verkade en Neveda. De verzameling is ook gerubriceerd o.a. in I De Omroep. Leger, Sprookjes, Stripfi- guren, Cultuur en Reclame. De tentoon stelling is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bieb. Kantapplicaties en keramiek in St. Elisabeth In het St. Elisabethziekenhuis expose ren tot 13 februari Manon Tjoelker, kantapplicaües en E. H. Brandt, kera miek. Marion Tjoelker werd geboren in Amersfoort en woont sinds 1973 in Nijkerk Van jongs af heeft zij veel belangstelling voor textiele werkvor men. Ze experimenteerde net zo lang totdat zij een vorm had gevonden die id H helemaal bij haar past. De dooyei gehanteerde techniek is toepast^ kleding en in het bijzonder optö£| kleding. E. H. Brandt volgde de avonda mie Artibus, afdeling Esthetisch- ming en de avondschool voor Ks - Industrieel onderwijs opleiding !Di leraren. Hij was werkzaam als tfyd bij potterij Hans Wagner in UtreJe 3 vestigde zich daarna zelfstandig i naast geeft hij les aan de Were Zeist-Bilthoven en verzorgt krt, therapie op Berg en Bosch te Bfö Dl ,„d|» set® rfc E Manifestatie van 14-30 maait Garcia Lorca in perspectief „Garcia Lorca in perspectief' is het thema van een groots opgezet festival rond het werk van deze Spaanse toneel schrijver, dichter en schilder De mani- festatié omvat eén groot aantal theater- en filmvoorstellingen, lezingen, concer ten en tentoonstellingen op verschillen de locaties in Amersfoort, in de penode van 14 tot en met 30 maart 1986. De manifestatie is een initiaüef van de Stichting Cultureel Festival Amersfoort (Lo.). Doel is het werk van Garcia Lorca te laten zien tegen de achtergrond van de tijd en de sfeer waann hij heeft gewerkt. Lorca wordt gezien als helder ste representant van de penode vóór de Spaanse Burgeroorlog Er zijn twee aan leidingen voor dit festival: de toetreding van Spanje tot de ÉG. en het feit dat het dit jaar precies een halve eeuw geleden is dat Garcia Lorca, aan het begin van de Spaanse Burgeroorlog, door de fascis ten werd gefusilleerd. In het kader van het festival zijn twee tentoonstellingen te zien: Spaanse bur geroorlog, samengesteld door het Spaanse Ministerie van Cultuur, en rondom het beeldende kunstproject Guernica Ballon. De Amersfoortse theatergroep Tea- tro Obstinato brengt twee eigen pro ducties uit van Lorca-stukken, geregis seerd door Juan Tajes. Daarnaast zal er Spaans theater te zien zijn van zowel professionele- als amateurgroepen, waaronder een produktie van een aan tal in Nederland wonenden Spanjaar den. Gedichten en liederen van Garcia Lorca worden vertolkt. Verder zijn er verschillende filmvoorstellingen, con certen en lezingen m het kader van het festival. Aan de manifestatie Garcia Lorca in perspectief wordt meegewerkt door de thaters De Fluit en De Witte Zaal, filmhuis/kindertheater Appelmarkt, Volksuniversiteit Eemland, creatief centrum De Hof, de Openbare Biblio theek Amersfoort, de Elleboogkerk/ museum Flehite, het Spaanse Huis in Utrecht, Centrum voor Commedia del- l'Arte in Amsterdam, de Amersfoortse Culturele Raad en de gemeente Amers foort Lezing over broedzorg en kweek van vissen De Amersfoortse aquariumverem- ging Avera houdt haar maandelijkse bijeenkomst op maandag 10 februari in café d'Oranjeboom, Leusderweg 43. Spreker is de heer E. van Genne uit Oldeberkoop. Aan de hand van dia's vertelt hij over broedzorg en kweek van vissen De bijeenkomst begint om 20.00 „De mens en de spraakkunst" Het studiecentrum voor Anthi: fie organiseert in het kader va kunst in deze tijd" twee avonden» mens en de spraakkunst. Dea« worden verzorgd door de lm Marcus. Woensdag 12 februari bi lezing en woensdag 19 febmz kunstzinnige invulling over het! De avonden worden gehouden Vrije School, Romeostraat 74. As 20.15 uur. Vergadering en bingo reumapatiëntenverenigi Op 13 februan a.s houdt de i patiëntenvereniging Amersfoa haar Algemene ledenvergaderi het zakelijke gedeelte worden et ronden Bingo gespeeld. Het be er zeker van, dat er nog het. reumapatienten, die deze verePl met kennen. Wat biedt de verew^J Iedere tweede donderdag vf I maand een bijeenkomst, de er^Sj informaüef, de andere keer oa j mng. Eén of twee keer per jas uitstapje met een aangepaste br* is er de mogelijkheid tot zwerrJB extra verwarmd water bij een fraN rapeutenpraktijk. Het bestuur nodigt alle ge intes| i met-leden uit geheel vnjblijvsj bijeenkomst bij te wonen tenein kennis te maken met de aktivitea de vereniging. 13 februan in gefcö Groene Stee, Wiekslag 92 te foort. Aanvang 14.00 uur. Voorir^ gen kunt u bellen: 033-620697 Expositie Jan Hensema verlengd De expositie van de Dordtse te!l Jan Hensema in galerie De Muuil] huizen 159, is verlengd tot en februan. Op de tentoonstelling li sema etsplaten, pentekening^ aquarellen zien. Tevens heeft h)jl jes, lucifers en insekten veiv buttons, in de vorm van e«( aquarel. Op zijn opmeuw ingenchte e' introduceert Jan Hensema zijn sl zuster Ger Hordijk-de Vos. boetseerwerk. Zaterdag 15 febra 14.00 tot 16.00 uur zal Jan Heisj galerie De Muur aanwezig J onder het genot van een drarij werk toe te lichten.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6