fuffen jubileren politieman schopte fietser: a 500,- boete ^kant| Fraude en mishandeling: gevangenis-straf ■etisiler' krant Joep op leusden_ ij n_ BENT U DE SITUATIE MEESTER, MEESTER? BENT U GO KEN,JUF? DONDERDAG 6 FEBRUARI 1986 loep op Leusden 9 :edaktie: Bert Vos a.i. iet medewerking van o'lits van Breda, Martin Jlermens en Hans !%rhorst. Jarnaval c. Met het carnaval is het al net idèsmet Sinterklaas. Je moetje m^ienda er aan aanpassen. Dat is olgize keer duidelijk niet gebeurd. aa.'ABiaar na: maandagavond iet Mfienteert de PvdA haar iad(H*iezingsprogTamma en viert vJ tevens haar veertig jarig Staan, terwijl elders in Leusden ue',? WD een bijeenkomst houdt «t een spreekbeurt van het weede Kamerlid Evenhuis. En ^nsdagavond komt de ommissie Economische Zaken, umentenbelangen en ^cgelegenheid bijeen. Geen n, waar je nou meteen vrolijk ■awordt, nietwaar? Jamaval (2) Was het burgemeester _julemaker die vorig jaar inlijk een evergadering verzette lereen in de gelegenheid te de verjaardag van Sint te vieren, deze keer burgemeesterlijke in. De politiek gaat door. Derhalve moeten lense politici niet vreemd plcijken, wanneer het publiek Ichde voorkeur geeft aan de lering van het carnaval. Na nsdag is er nog tijd genoeg om eerserieustezijn.Politiek en 2 irnaval gaan (op enkele tzondermgen na) niet deltawerken (1) „Zoals de Leusder Krant het ^jolBtelt, lijkt het wel of we hier f unenkort van start gaan met de ring van de Deltawerken!" iet woord is ntevoorlichter Hans lans, die toch wel enige en heeft tegen de kop, die >ven ons artikel over de Nota h ^enwijkse Voorzieningen itsten: „Brede wegen, fiets- en iels, bus- en andere in en fiets- en ►Jiïfttelpaden". Wat is er dan met s kop? De geachte imeentevoorlichter zucht diep. )aar gaat een bepaalde suggestie van uit, alsof we dat allemaal willen realiseren in Leusden." En dat is dus niet zo, wordt ons nogmaals met klem verzekerd. Zoals ook duidelijk uit ons artikel bleek. Wat wij aangaven waren de noodzakelijk geachte voorzieningen op langere termijn en daarbij een wensenpakket, waarvoor op dit moment geen geld aanwezig is. Niet meer en niet minder. Letterlijk uit de nota gehaald dus. Deltawerken (2) „Jawel, maar toch is er die suggestie, alsof we Leusden vol willen gooien met vierbaanswegen en autotunnels". Volgens de heer Hermans is dat dus niet zo. „Alleen dat kleine stukje Groene Zoom en Randweg ten behoeve van de aansluiting naar Rijksweg 28". En nog wat andere stukjes, maar die laten we terwille van de diskussie nu even achterwege. Maar, willen we graag weten, staat er iets fout in ons artikel? We zijn altijd bereid tot een correctie, zeker als dat stuk vierbaansweg minder kan opleveren. Helaas, de genoemde stukken vierbaanswegen staan inderdaad zo in de nota. En in de kop staat alléén maar, wat voor objekten er zoal in de nota worden genoemd. Wat zijn dan de wezenlijke bezwaren van het gemeentebestuur tegen dit artikel? Opnieuw een zucht van de gemeentelijke voorlichter. „Ik wil nogmaals benadrukken, dat niet de indruk moet bestaan alsof we met een soort Deltawerken van start gaan. Dat is niet zo. Wat er aan noodzakelijk geachte voorzieningen is opgesomd, vloeit voort uit het afronden van de tweede fase. En de raad beslist uiteindelijk wat er wel en wat er niet gerealiseerd gaat worden." Dat is dus duidelijk. Voor Leusden geen dijkverzwaringen en zeekeringen. De Deltawerken blijven verre van ons. Ook al hebben sommige burgers wel eens de indruk, dat het gemeentebestuur een stormvloed verwacht, gezien de fors uitgevoerde geluidswallen en zoHet blijft dus hoogstens beperkt tot een stormvloed van protesten. Of is dat nou ook weer wat al te suggestief? (V) voor ons. Evenals het stout Democraatje Kwek, dat er graag de stop uit zou willen trekken(V) Muskusratten vangers De provincie Utrecht neemt dit jaar maar liefst zeven nieuwe muskusrattenvangers in dienst. In totaal zal de provincie dan op 18 van deze deskundige vangers kunnen rekenen. In de komende jaren zal het wellicht nodig zijn om dat aantal nog uit te breiden tot 25. En die zijn hard nodig om de rattenbevolking binnen de perken te houden en de dijken en andere waterkeringen te behoeven voor doorbraak en andere schade. De provincie kan ook nog rekenen op de hulp van zo'n 31 premie-vangers. Dat zijn mensen, die ook prima ratten kunnen vangen, daar een vergunning voor hebben, maar niet in dienst van de overheid zijn. Het is dat er volgens gemeentevoorlichter Hermans in Leusden geen sprake is van de aanleg van Deltawerken, anders zouden de provinciale rattenvangers ook in onze gemeente zeer zeker extra veel dankbaar werk kunnen verrichten(V) Autowrakken en afvalstoffen Voor de goede orde maken we melding van twee provinciale plannen die tot 15 maart op het gemeentehuis ter inzage liggen: Het Autowrakkenplan en het Afvalstoffenplan. Over beide plannen houdt het provinciaal bestuur ook in onze omgeving een hoorzitting. Die zal plaatsvinden op donderdag 6 maart in het gemeentehuis van Amersfoort, aanvang 19.30 uur. (V) Dagobert Gelezen in het tweede nummer van de Leusder Democraat: ,Alle 40 miljoen gulden aan reserves in het financieringbassin, in de kelder van het gemeentehuis, nemen we aan. Ziet u ons Fon(d)sje daar al als Dagobert Duck zijn dagelijkse bad nemen?" Jazeker, dat zien we Melk in de koffie Wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) steekt nooit onder stoelen en banken dat hij van huis uit boer is. Als het maar even kan zal Gijs dan ook opkomen voor de belangen van de agrariërs in de gemeente Leusden. Maandagavond brak Van Woudenberg zelfs een lans om het gebruik van „echte melk" in de koffie om zodoende de grote melk- en boteroverschotten wat weg te werken. In de vergadering van de commissie welzijn en onderwijs vroeg de wethouder, na het serveren van de koffie, aandacht voor de zakjes die bij het kopje LEUSDEN- Wat niemand verwacht had is toch uitgekomen. Ria Severs en Trudy Jansen vierden eze week namehjk het heuglijke feit dat ze beiden 12 V2 jaar als peuterleidster verbonden zijn aan \ijhof. Niet verwacht want in 1983 kregen ze allebei nog een groot feest aangeboden ter viering van jp tienjarig jubileum. Een afscheid? Nee, Ria en Trudy gingen gewoon door tot de volgende mijlpaal. Allang peuterleidster bhjven op een en dezelfde peuterspeelzaal mag dan ook uniek genoemd ordenDaarom werd er opnieuw feest gevierd door peuters en leidsters. lagen. Eén van de zakjes was gevuld met suiker. Het andere zakje was niet, zoals gewoonlijk, voorzien van het Leusdense gemeentewapen, maar van een koe. „MELKPRODUKT" stond er met „koeieletters" op het zakje. Afgezien van een anti- klontermiddel, stabilisator, een anti-oxidant en suiker bevatte het zakje voor het overgrote deel echt melkpoeder. En daar ging het Boerengijs nou net om. „Als we nou allemaal van deze melkpoeder gaan gebruiken dan helpen we de boterberg kleiner maken," aldus de wethouder, die er aan toevoegde dat hier ging om een proef, althans ten gemeentehuize. (FvB) Melk (2) Wethouder Van Woudenberg is trouwens niet de enige in de gemeente die pleit voor het gebruik van „echte melk" in de koffie. Precies een week eerder had raadslid Ep Oostra van D'66 al gewaarschuwd voor het gebruik van „namaakmelk". De heer Oostra sprak zijn waarschuwing uit tijdens een bijeenkomst van de vier landbouworganisaties die in Leusden werkzaam zijn. Ter illustratie had de heer Oostra zelfs het etiket „Completa" meegenomen. Wellicht is de argeloze gebruiker van het poeder dat de naam „completa" draagt van mening dat het hier gaat om melkpoeder. Oostra las voor de aanwezige agrariërs op wat er zoal in een pot witmaker voor de koffie zit. We hebben goed opgelet maar het woord „melkpoeder" hebben we niet gehoord. Wel viel het ons op, dat er in de betreffende namaakmelk een grote portie plantaardig spul zit. „We willen met zijn allen van de boterberg af. We moeten dan wel beginnen met de namaakmelk buiten de deur te houden," aldus de D'66 er tot zijn aandachtig gehoor. Daar zal Gijs het in ieder geval wél mee eens kunnen zijn.(FvB) Tekening Bord Nee, dit is geen vervanging van het 50-kilometerbordMaar dat de grenzen de komende dagen enigszins zijn verzet, zal duidelijk zijn. Wie nu het dorp binnenrijdt komt eerst in een kleine strook Achterveld terecht, waarna het rijk van Prins Puup en de zijnen begint. Om alle misverstanden te voorkomen: de 50-kilometerlimiet blijft ook na dit bord gehandhaafd. Je moet wel een bord voor je puupenkop hebben om niet te beseffen, dat de Puupenkopse politie-agenten paraat zullen staan zodra iemand met te grote snelheid het carnavalsrijk binnenkomt of verlaat. U bent gewaarschuwd. Hoe groter de tekening, hoe mooier het plaatje. Dat moet men ongetwijfeld gedacht hebben op het gemeentehuis toen de tekemng van het fietspad langs de Asschatterweg (het zogenaamde schetsplan) gemaakt werd. Afgelopen dinsdagavond, tijdens de vergadering van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, sierde een gedeelte van de Asschatterweg-fietspad-tekening" de commissiekamer. Zoals gezegd: een gedeelte. Want de originele tekening is maar liefst twaalf meter lang! Het begmt er toch op te lijken dat de gemeente Leusden graag alles groot aanpakt Nog even en het op schaal tekenen is hier taboe en tekent men alles op ware grootte! (MH) Punten De verkiezingsperikelen zijn steeds duidelijker te voelen, zowel in commissie- als raadsvergaderingen. Er lijkt een strijd te zijn rond de vraag: wie maakt de meest rake opmerking?? Ep Oostra, u weet wel: de lijsttrekker D66 zonder komma ertussen, scoorde dmsdagavond bij de commissie OWRO wat ons betreft flink wat punten. Niet alleen vanwege de opmerking die hij maakte, maar minstens ook vanwege de collegialiteit Com Verduin en Jan Wagenaar waren het voor de afwisseling niet met elkaar eens. Het woningbouwplan voor 't Ruige Veld was het discussiepunt. Hoewel, discussiepuntCom kreeg nauwelijks de gelegenheid om uit te praten; wethouder Jan zat er steeds tussen. D66-Ep schatte de situatie goed in en reageerde spontaan: „Het is zo 19 maart geweest en dan is 'ie weer stil!" Hoe luidde dat gezegde ook al weer: de wens is de vader van de gedachte(MH) De PU W ethouder J an zorgde dinsdagavond voor nog meer opmerkelijke stunts. Zo spitsten alle aanwezigen plotseling hun oren toen hij over de pil begon. „De pil is op retour," zei hij met enige teleurstelling in zijn stem. „Een paar jaar geleden konden we met voorspellen wat er nu op de woningmarkt gebeurtWe begrijpen de teleurstelling: al zó lang wethouder en dan nog ontwikkelingen niet aan zien komen. Tja, dat is een zware pil om te slikken. (MH) Wie wethouder Jan (Wagenaar) eens goed wil pesten, doet er goed aan om zijn of haar huis een plat dak te geven. „Ik erger me keer op keer aan al die platte daken," bekende de wethouder dmsdagavond. „Het is een bron van ellende." Ritselaarsparadijs Een aantal Leusdense raadsleden zijn vorige week op bezoek geweest in het Driebergense zwembad „de Zwoer". Opvallend was het aantal uitbreidingen en aanpassingen dat al sinds 1980 plaats had gevonden aan het zwembad. Veel snufjes werden door badpersoneel zelf uitgevoerd. Voor andere, wat grotere karweitjes, schakelde men vakmensen in. Het zwembad heeft inmiddels al een zekere faam opgebouwd waar het gaat om het voordelig laten uitvoeren van werken. Dit laatste is vooral te danken aan de handelsgeest van de bedrijfsleider de heer P. van der Vlist. „Het is zelfs zo dat de bouwer van het bad, de firma Kompleetbouw, niet meer sprak over het zwembad „de Zwoer". Als hij het over ons had dan sprak hij steevast over die mensen van „het Ritselaarsparadijs"," aldus de enthousiaste bedrijfsleider. (FvB) Armoedige boel „Ik vind het hier maar een armoedige boel, die mensen hebben niet eens een zwembroek aan," aldus een uitspraak van wethouder Gijs van Woudenberg tijdens de excursie naar het Driebergense zwembad. Wat was er gebeurd? Het bezoek van dames en heren uit de gemeenteraad kreeg zaterdagmorgen een rondleiding door het zwembad. Hierbij werd ook even gekeken in het gedeelte waar de sauna zich bevindt. Geheel onverwacht stonden ineens twee, wat oudere heren, in Adamskostuum tussen de goed geklede Leusdense notabelen. Iedereen reageerde wat verschillend op de onverwacht ontstane situatie. De meesten keken gepast even een andere kant op. Wethouder Van Woudenberg reageerde wat anders. Hij kwam met eerder aangehaalde uitspraak. (FvB) Bent u goed in breuken, juf? Alle meesters en jufs van de basisschool krijgen het bijzonder druk vanaf heden. Zo ook de plaatselijke EHBO-afdeling, die tal van extra cursussen in kan gaan lassen, dat kan niet missen. Want tot grote schrik van iedereen blijkt, dat er per jaar op de basisscholen in ons land ruim één miljoen ongelukken gebeuren. Dat is 5000 per dag. Geen kleinigheidje en het eerste wat je denkt is, dat elke gemeente misschien het beste een gezamenlijk schoolziekhuisje kan oprichten om dat leed vakkundig op te kunnen vangen. „Het Oranje Kruis" wil niet zo ver gaan, maar heeft bedacht, dat de onderwijzers en onderwijzeressen méér aandacht moeten schenken aan de eigen deskundigheid met betrekking tot eerste hulp bij ongelukken. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat vier van de vijf scholen niet kunnen beschikken over een onderwijskracht met EHBO- diploma. Bent u goed in breuken, juf? (2) Ter gelegenheid van haar 75- jarig bestaan wil het Oranje Kruis daar iets aan gaan doen. Samen met de landelijke EHBO- organisatie's wordt de aktie „Eerste Hulp Bij Onderwijs" gehouden. Elke basisschool in Nederland ontvangt een aktie- pakket, waarin uitgebreide voorlichting wordt gegeven met betrekking tot de eerste hulp op school mét een aanmeldingsformulier voor het volgen van een EHBO-cursus. De bijgevoegde posters spreken duidelijke taal met teksten als: „Bent u goed in breuken, juf?" of „Bent u de situatie meester, meester?" Dat wordt dus dringen, hier bij de plaatselijke EHBO- afdeling Leusden, dat spreekt. Zodra de eerste cursus van start gaat, zullen wij daar zeker melding van maken. (V) Eerste Hulp. bij onderwijs -„NUjo.U.ii.nisMuljlIv Eerste Hulp. bij onderwijs BUSDEN/WOUDENBERG - b Utrechtse politierechter r. D. Bakker veroordeelde nsdag een 28-jarige politie- an uit Woudenberg, conform i eis van de officier van justi- i mr. Y. Kruyer, tot een boete in 500,-, omdat hij een man id mishandeld. Bij een scher- utselingetje na een uit de ind gelopen bekeuringssi- atie trapte hij de man zo ird, dat deze een gebroken ils had opgelopen. t gebeurde vong jaar op 16 aart. De verdachte agent van g! groep Leusden, deed dienst de post Woudenberg. Met m collega ging hij om drie 11 's nachts op surveillance, ij kwam drie fietsers tegen, e zonder licht reden en op de rijweg in plaats van op het fiets pad. Hij slingerde een van hen op de bon. Ook verbood hij deze man verder te fietsen. Toen de agent later weer terug kwam, bleek dat de bekeurde fietser zich niets van het verbod had aangetrokken. Rustig zat de man weer op z'n fiets. De agenten gingen de auto uit. De verdachte wilde de fiets van de bekeurde man in beslag ne men, zodat deze niet weer op nieuw zonder licht zou kunnen verder rijden. De fietser wei gerde echter zijn voertuig af te staan. Hierop ontstond er een getrek en geduw, waarbij de fietser op de grond viel met de fiets over zich heen. De ver dachte trapte hem nog een keer of zes, in de hoop dat de man de fiets zou loslaten. Hier bij heeft het slachtoffer waar schijnlijk zijn pols gebroken. Na het incident namen de ver balisten de fietser in de auto mee naar het bureau. Daar aan gekomen lichtten zij echter niet de hulpofficier van justitie in, zoals is voorgeschreven bij dit soort gevallen. Ze namen eerst een uur de tijd om wat af te koe len. Toen de man die tijd wilde gebruiken om tijdschriften te lezen, werden deze hem afge nomen. Om 4 uur 's ochtends werd hij verhoord. De verdachte agent bracht hem om half zes naar huis, Achtenn zijn auto had hij een grote bouvier. Van de zaak was geen proces verbaal gemaakt Ook geen in terne 'mutatie'. Wel vertelde de verdachte het incident later aan zijn postcommandant Het slachtoffer liet het er echter niet bij zitten. De man pro beerde zich eerst te beklagen bij de burgemeester. Toen dat weinig uithaalde ging hij naar de commandant van de politie. Tenslotte belandde hij bij het Bureau van Rechtshulp ir Amersfoort. Daar kreeg hij een advocaat, met wie hij een klacht indiende. ,,Dat was dan de eerste letter die er van deze zaak op papier kwam", merkte de officier van justitie op. Zij zei dat het geen lichtvaardige beslissing was van het OM om de agent straf rechtelijk te vervolgen en het niet over te laten aan het tucht recht. Met de districtscomman dant van de politie was er over leg geweest. Deze had toege zegd. geen disciplinaire maat regelen te nemen, als het tot een strafrechtelijke veroorde ling zou komen. Deze brief was ook uitgebreid besproken tijdens de behande ling van de zaak bij de raadka mer. waar de verdachte een bezwaar had ingediend tegen zijn dagvaarding. Dat bezwaar schrift was afgewezen. De officier van justitie vond het I plan van de agent, om de fiets in beslag te nemen, buitenpro portioneel, ,,een strafvordelijk monstrum". Ze vond dat de I man buiten alle normen had ge- handeld, en dat hij geen ge weld had mogen gebruiken. Ook de politierechter achtte een strafrechtelijke veroorde ling op zijn plaats. Hij vond dat de integriteit van het poli tieapparaat in het geding was. Als meest onjuist betitelde hij het feit, dat de politieman, na dat de zaak uit de hand was gelopen, geen maatregelen had genomen. ,,Als politieman moet je kunnen accepteren, dat er iets niet helemaal ge gaan is zoals dat had gekund", meende hij. Volgens hem kan een agent bij een juiste gang van zaken rekenen op de steun van zijn superieuren. In de rechtszaal, waar de vier urn- durende zitting werd gehou den, was nu niemand van die superieuren aanwezig. LEUSDEN - De Utrechtse poli tierechter, mr. T. Clarenbeek, heeft donderdag een 42-jarige in woner van Leusden veroordeeld tot twaalf weken gevangenis straf, waarvan negen voorwaar delijk. De Leusdenaar moest zich verantwoorden voor steunfraude en mishandeling. Ook zou hij een aanvraagformulier voor huur subsidie vals hebben ingevuld. Volgens officier van justitie, me vrouw mr. J. Miltenburg-Dekking, kon verdachte noch op de huursub sidie, noch op de WWV-uitkering die hij beide in 1983 ontving, aan spraak maken. De huursubsidie zou onterecht zijn verkregen, omdat hij een kamer onderverhuurde aan een vriendin. Verdachte ontkende dat. Op de WWV-uitkering zou hij geen recht hebben, omdat hij werk had. De Leusdenaar verklaarde dat zijn werkgever hem had verzekerd dat hij naast zijn uitkering een bedrag mocht bijverdienen, het geen hij geloofde. Van een heel andere orde was de mishandeling. Toen m november 1984 een aantal jongens steentjes tegen zijn ruiten gooide, was ver dachte naar buiten gegaan en had een van de plaaggeesten geschopt en geslagen. Voor de drie delicten gezamen lijk eiste de officier een gevange nisstraf van vier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Volgens Evelien Blom is het CDA m Leusden een boeren- club met een boerenwethou- der. Maar weet het agrarische kie zersvee dit ook? Gouden Klomp: „We vieren carnaval ontzettend simpel" Dat wordt dus: een pilsje vat ten, nog een, nog een en En nou maar hopen dat de Gouden Klompers er geen Houten Kop aan overhou den. Carnavaleske Leusdenaar: „Origineel zeg! Dat heb ik vo rig jaar ook al gehoord". Inderdaad en er liepen toen ook heel wat houten koppen rond na afloop Maandagavond is de Zwarte- weg afgesloten om te voorko men dat overstekend wild wordt aangereden Als het in de financiële bad kuip van onze Fons gorgelt, gaan onze belastingen dus om hoog. en dan stijgt het water ons tot de lippen Politiek Leusden gaat elkaar de biljartballen toespelen Vraag: „In hoeverre ben ik vrij om zelf een leuk kleurtje voor mijn woning te kiezen?" Antwoord van burgemeester Rademaker: „Tja, dat vragen we ons zelf ook wel eens af'. Cynische Leusdenaar „Dus nooit aan de gemeente vra gen". Als het even tegenzit moet de gemeente Leusden haar aan sluiting op Rijksweg 28 zelf betalen. Wat zal dat bad van Fons dan Gks gorgelen De Randweg wordt dan her doopt in „Op het Randje- weg". Kop: „De PvdA wil meer huur woningen in 't Ruige Veld". Zie je wel, tóch een socialisten- wijk. Geen buitenbad meer? Dat wordt dan net als m Amersfoort een (Sport-)Fon(dJsenbad We krijgen geen buitenbad omdat het gemeentebestuur heeft vastgesteld, dat we de komende zomers niet op mooi weer hoeven te rekenen Kan weerman Bernhard niet een beroep doen op de des kundigheid van ons college? Cynische Leusdenaar: „Ach, soms heb ik het gevoel, dat de gemeente eigenlijk mooi weer speelt van onze centen". Collega-Leusdenaar: „En dan komen wij van de regen in de drup. Wat ons betreft is een binnenbad dus voldoende..." Badkuipen die al dan niet gor gelend leeglopen, binnen- en buitenbaden, carnaval: een vochtig weekje... Zo krngen we natuurlijk nooit een droge zomer, want daar bhjven de pohtici natuurhjk nog maanden over doorpra ten... Als ik die nota Bovenwijkse voorzieningen zo eens bekijk, dan heeft wethouder Jan toch een aardig „eigen" fonds bui ten de algemene badkuip we ten te houden... Liberale Leusdenaar: „Dat is m ons aller belang, Kanthjner! Zonder goede uitvalswegen zouden we toch voor de rest van ons leven aan moeten kij ken tegen al die voortdurend onderstromende wijkwegen nu we voorlopig met op droge zomers hoeven te rekenen?" Hé. nou je het zegt: wat doen we daar eigerüijk aan, wethou der?

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9