Duits hoeft helemaal niet zo saai en moeilijk te zijn DEUTSCH -loep op _leusden_ Werkgroep 'Deutsch macht Spafi' DE LEUSDER KRANT: Leerlinge Eemland College won derde prijs KANTOOR LEUSDER KRANT Van Kersbergen 1 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1986 loep op Leusden Redaktie: Bert Vos a.i. Carnaval (1) Het lijkt erop dat het carnavalsfeest in de gemeente Leusden aan alle kanten geslaagd is. Uit Achterveld niets dan goede berichten en ook in het centrum van Leusden niets dan opgewekte gezichten. Niet in de laatste plaats van de penningmeester van de Gouden Klompers. Vorig jaar had de goede man te kampen met een groot aantal tegenslagen, nu zijn er niets dan positieve berichten. Welk onderdeel van het overladen programma nu als het meest geslaagd mag worden beschouwd, daarover zal men het nooit eens worden. In ieder geval is de jeugd het erover eens, dat de kindermiddag van de Gouden Klomp een succes was. Prins „Natnek", nu weer gewoon Alexander Blom, heeft het als jeugdprins erg goed gedaan. Jammer voor de jeugdige prins en zijn gevolg dat zijn „leutschap" maar zo kort duurde. Jeugdprins „Natnek" hebben we trouwens nog wel gezien tijdens de „dweilavond", hij was toen echter incognito, vermomd als zwerver. Carnaval (II) Het is onmogelijk om iedereen te vermelden die de aandacht op zich vestigde tijdens het voorbije carnaval. Eèn persoon willen we toch wel even noemen. We doelen hier op „Tante Bep", een inwoonster van Leusden die de respectabele leeftijd heeft van zeventig jaar. Tante Bep was donderdagavond aanwezig bij het bejaardencarnaval en heeft vervolgens alle activiteiten van de Gouden Klomp meegemaakt. Terecht werd ook Tante Bep door Prins Dicoratius voorzien van de „persoonlijke onderscheiding" van de prins. Carnaval (III) Vinden de wethouders Wagenaar en Van Woudenberg carnaval nu wel of niet leuk? Uit het huis-aan- huis bezorgde programmablad van de carnavalsvereniging „De Gouden Klomp" hadden we de indruk gekregen dat beide heren niet zo gecharmeerd waren van het camavalsgebeuren. Het begint er op te lijken dat beide heren toch de smaak te pakken hebben gekregen. Gijs van Woudenberg kwam „even langs" tijdens de grote carnavalsavond en ging zeker niet als eerste weer weg. Jan Wagenaar is zelfs bij het kindercarnaval aanwezig geweest en is samen met prins Dicoratius op ziekenbezoek geweest. Toch gaat de prijs voor de camavalvierende politiecus niet naar één van beide heren. Alleen de fractievoorzitster van het CDA, Evelien Blom, kan wat ons betreft aangemerkt worden als de politieke camavalsganger of zo u wilt, de camavalsvierende politicus. Mevrouw Blom heeft zich de afgelopen dagen helemaal in het carnavalsgeweld gestort. Ze kan nu lekker ontspannen de spannende verkiezingsperiode ingaan. Carnaval (IV) Het was zaterdagavond, de avond van het grote carnavalsfeest in het activiteitencentrum „De Korf', erg koud. De carnavalvierders in de feestzaal hadden geen last van de vrieskou buiten. De mensen die huiswaarts gingen merkten wel degelijk dat carnaval weer erg vroeg was gevallen dit jaar. Een aantal bezoekers (of was het er maar één), had zich kennelijk niet goed voorbereid op de kou buiten. Aan het eind van de avond bleek namelijk dat er een aantal jassen zonder de rechtmatige eigenaar het pand had verlaten. Waarschijnlijk hebben een paar mensen het te koud gevonden met alleen hun eigen jas en hebben er nog maar eén van de kapstok gepakt. Op deze manier zijn er een aantal jassen verdwenen, misschien niet helemaal toevallig, nou net geen hele goedkope. We hopen dat het hier om enkele gevallen van „lenen" betreft. In ieder geval zouden de eigenaars en eigenaressen van de jassen graag weer in het bezit willen komen van him winterjas. Misschien kunnen ze even bij de beheerder van de Korf afgegeven worden? Carnaval (V) „We gaan vanmiddag nog naar Cees Leijenaar sr. om hem de hoogste onderscheiding van de Gouden Klomp te overhandigen", zo beloofde de voorzitter van de Leusdense carnavalsvereniging Piet Wendel zaterdagmiddag op het bordes van het gemeentehuis. De heer Wendel zei ook waarom Leijenaar sr. de onderscheiding zou krijgen. Het gaat in dit geval om de grote verdienste die de heer Leijenaar heeft voor de Leusdense gemeenschap. De heer Leijenaar is nauw betrokken geweest bij het tot stand komen van de speeltuin in de Ansfriduslaan en is al vele jaren actief voor „zijn" voetbalclub Roda '46. Jammer genoeg kon de heer Leijenaar zelf niet aanwezig zijn bij de officiële gebeurtenis op de stoep van het gemeentehuis. Cees Leijenaar lag op zijn bed, door ziekte geveld. Ondanks de belofte van de voorzitter van de carnavalsclub heeft Leijenaar die zaterdag niemand meer gezien van de camavalisten. Op zich niet zo vreemd omdat het programma van de prins en zijn gevolg toch al erg overladen was. Zondagmiddag is het er echter toch van gekomen. Tot grote verrassing van Cees Leijenaar kwam de prins met aanhang op ziekenbezoek. De onderscheiding werd de heer Leijenaar alsnog omgehangen. (advertenties) Wat u nog niet wist, vertellen wij Wat u maar wilt, drukken wij Want achter het meest complete nieuwsblad van Leusden staat de meest complete drukkerij van Midden-Nederland. Vraag informatie: Asschatterweg 19, tel 033-941495. Galerij der giganten (1) In de komende weken zullen wij in deze rubriek een „prentje" plaatsen van mensen, die op politiek en gemeentelijk terrein iets in de melk te brokkelen hebben. Leusdenaar Harry Goldsmann heeft voor ons een twaalftal karikaturen gemaakt o.m. van raadsleden en kandidaats-raadleden. Een vrij willekeurige selectie, omdat deze karikaturen gemaakt moesten worden aan de hand van foto's van de geachte dames en heren. En we hadden op het moment, dat de karikaturist in Leusden was, niet van iedereen een dergelijke geschikte foto voorhanden. Harry Goldsmann heeft zijn sporen reeds verdiend op het gebied van het tekenen van karikaturen. In een interview met hem in deze krant vertelde Goldsmann, dat hij politieke karikaturen van de groten uit de internationale politiek leverde aan tal van vooraanstaande kranten en tijdschriften. Zo ook dus voor de Leusder Krant Galerij der giganten(2) We beginnen onze Leusdense „galerij der giganten" met een man, die met name de laatste dagen nogal aktief bezig is geweest (maar wie is dat niet). Daarnaast heeft hij gemeentelijk nogal wat in de melk te brokkelen. Volgens tegenstanders zelfs te veel. Hij is geen raadslid en staat ook niet kandidaat voor een partij. Veel Leusdenaren zullen wel eens een brief hebben ontvangen, die mede door hem is ondertekend. Of dat altijd een aangename brief is geweest, valt te betwijfelen. Wanneer u denkt deze man te kennen, dan ontvangen we die naam graag van u op schrift, aangevuld met uw eigen naam en adres. Onder de goede inzenders, die hun oplossing voor dinsdag 18 februari a.s. bij ons hebben ingeleverd, verloten we een prijs van tien gulden in geschenkenbonnen. Als u er ook nog een grappig onderschrift bij hebt bedacht, maakt u uiteraard méér kans, dat spreekt Vrouwen op de lijst De vrouwen in de Partij van de Arbeid, de Rooie Vrouwen dus, zijn boos op de plaatselijke pers. Dat heeft al een behoorlijk tijdje gesudderd, want de boosheid ontstond na dé nogal turbulent verlopen vergadering van de plaatselijke afdeling van de partij, waarop de definitieve kandidatenlijst werd vastgesteld. Ook de Leusder Krant besteedde nogal wat aandacht aan deze gebeurtenis, temeer omdat bleek, dat de PvdA de zetels gelijkelijk tussen mannen en vrouwen aan het verdelen was. Andere partijen zijn nog niet zo ver, dus is dat nieuws. Maar blijkbaar hebben wij het allemaal wat teveel vanuit mannelijke gezichtspunten beschreven, want van „de overname van de PvdA door de vrouwen", was volgens de vrouwen geen enkele sprake. Zij vonden die konstatering denigrerend. De „macht" werd alleen maar gelijkelijk verdeeld. Blijft het feit, dat dit op een nogal turbulente wijze gebeurde. En dat blijft, hoe je het ook bekijkt, gewoon nieuws. Net als een „gelijke verdeling tussen mannen en vrouwen' nieuws is, als dit plaats vindt op een wijze, die sterk doet denken aan een machtsovername. Om dan maar direkt boos te worden, als de berichtgeving niet bevalt, is niet de beste manier om politiek te bedrijven. Maar dat zal nog wel geleerd worden, de komende vier jaar. Hopen Vrouwen op de lijst (2) Dat de Rooie Vrouwen overigens niet nalaten om de aandacht te vestigen op het feit, dat de PvdA voor de helft vrouwen op haar lijst heeft gezet, moge blijken uit het „Politieke kansspel voor dames en heren", dat kortgeleden werd uitgebracht. Een spel, waarin de nadruk ligt op de afwassende vrouw, die eten klaar makende vrouw, die en passant ook nog de kinderen naar bed brengt en voor de opvoeding zorgt, dat spreekt. De man heeft zijn werk en zijn talrijke funkties in het maatschappelijke leven. Een rolbevestigend spel dus Zeker voor hen, die het er vanaf druipende cynisme niet onderkennen. Blijft de vraag, wie dit spel zullen gaan spelen. De mannen hebben immers hun werk en de vrouwen zijn thuis heel druk bezet. Een gezellig spelletje zit er voor geen van allen dus in De ene trap.(1) Onder de kop: „De ene trap is de andere niet" bracht redakteur Chris Spönhoff van de Amersfoortse Courant afgelopen zaterdag in de streekeditie een aardig artikeltje over de verslaggeving in o.m onze krant over de wedstrijd Roda-Hooglanderveen. Hij vergeleek ons verslag met dat uit een andere uitgave van de BDU, het Hooglands Nieuwsblad. En die verslagen bleken niet met elkaar overeen te komen. Groot nieuws dus voor onze Chris, die er eens uitgebreid voor was gaan zitten om dat voor ons uit de doeken te doen. Wantje moet toch wat om de jou toebedeelde pagina per dag vol te krijgen, nietwaar? En Chris heeft alle recht van spreken als het over sport gaat, want bericht hij ons niet met grote regelmaat over zijn eigen sportieve aktiviteiten, met name als de deur van de Korf weer eens niet op tijd wordt geopend om hem en zijn mede-lotgenoten toe te laten En sportief als onze Chris is, ziet hij er ook niet tegenop om eens een lekkere analyse te maken van de berichtgeving van zijn college-redakteuren van andere kranten. De ene trap(2) Wij van onze kant, zullen sportief blijven en ons niet wagen aan een uitgebreide analyse van de redaktionele capriolen van onze Chris, voor wie - en insiders kunnen dat bevestigen- niets te dol is. Wel is ons opgevallen, dat in de analyse van Chris Sponhoff helaas eén ding ontbrak en dat geeft te denken. Want als je zoveel kostbare tijd besteedt aan het deskundig uiteenrafelen van twee verschillende sportverslagen over dezelfde wedstrijd en je „vergeet" gemakshalve het verslag over die wedstrijd in je eigen krant daarbij te betrekken, dan kan onze konklusie niet anders zijn, dat dit verslag weer een héél ander beeld gaf van dezelfde wedstrijd. Tenzij de Amersfoortse Courant dit soort wedstrijden niet de moeite waard vindt om te verslaan en dat overlaat aan beter geequipeerde redakties Zoals die van de Leusder Krant en het Hoevelakens Nieuwsblad. En voor de rest: De ene trap is een ander waard. Bedankt voor je bijdrage aan deze rubriek. Ga vooral zo door. Blijf ze lezen, die kranten van ons. Dan blijf je bij ïjfe Kop: „Leusdense jeugd haali begeerde EHBO-diploma". Nu de onderwijzers en onderwij zeressen nog. Kan de hele Liruedijk wet wor den afgegraven voor een prachtige rondweg? Dan hoe- I ven we op de dijk geen wan- I delweg aan te leggen en kan al I het verkeer om het dorp heen Kop boven verslag over PvdA- jubileum: „Tot voor kort was het hier voor de partij sleutelen aan de marge". In deze rubriek bhjven we daar nog even mee doorgaan, maar wij hoeven dan ook geen zetels te veroveren. Kop: „CS gaan akkoord met vestiging Hema en AH". Kan ook niet anders, want over een paar weken wordt de eerste paal al geslagen Dat Harm Offereins uitstekend met biljartballen overweg kan en m zijn eentje alle andere frakties versloeg, mag als een waarschuwing worden be schouwd. Meneer Evenhuis van de WD hekelde m Leusden de PvdA Maar dat is m ons aardige dorp net zoiets als water naar de zee dragen PvdA-programma: meer we gen naar welzijn Liberale wethouder: „Dat kan wel zijn, maar ik heb graag meer wegen". CDA'er: „Is er geen tussen weg?" Zo te zien kreeg Jan Wagenaar als loco-burgemeester een aardige aansluitmg bij al die zotten in camavalsland Stukken goedkoper ook. Dacht zaterdagmiddag even, dat de carnavalsoptocht toch was doorgegaan, maar het wa ren carnavalsvierders, die vrij dagavond wat langer waren doorgegaan. Ook maandagavond m de file gestaan op de Zwarteweg? En, hoe smaakte het? AMERSFOORT - Onlangs vond er in de residentie van de Duitse ambas sadeur in Den Haag een prijsuitrei king plaats aan de winnaars van de drie landelijke wedstrijden die onder het motto „Deutsch macht SpaO" wa ren georganiseerd. Voor het ontwer- 1 pen van een sticker of poster kregen Sabine Vissers 3A Havo en Alfard Jansen V 3b van het Eemland College Zuid respectievelijk de derde en de I vijfde prijs. Deze wedstrijden maak ten deel uit van een meerjarige actie ter bevordering van het Duits in Ne derland, die onder meer wordt gefi nancierd door openbare instellingen len het bedrijfsleven in Nederland en Duitsland. Wij vroegen de Amersfoorter Wim Galjee, die zes jaar Duitse les gaf aan een Middenschool in Utrecht en nu werkzaam is bij de Stichting voor Leerplanontwikkeling en lid van de werkgroep „Deutsch macht Spafl" is, naar het hoe en waarom van de actie. „Een aantal jaren geleden is vastge steld dat het aantal leerlingen dat Duits pest aan het teruglopen is. Er zijn toen »en externe en een interne commissie jevormd. De externe commissie met opmensen ook uit het bedrijfsleven is jaan inventariseren in hoeverre Duits ^elangrijk is voor Nederlanders Ze zijn r onder andere achtergekomen dat Duits, \aax Duitsland de grootste handelspart- ier van Nederland is. heel veel ge raagd wordt door bedrijven. Heel veel Sensen gaan ook in hun vnje tijd naar hiitsland en we hebben hier heel veel iiet Duits toerisme te maken. De com missie heeft de vaste Kamercommissie por het onderwijs hierover geinfor- ieerd. De interne commissie richtte zich 'x»ral op de leraren Duits en op leerlin- sn. Deze commissie richtte de werk- 'oep „Deutsch macht SpaJV' op om op <i minst een wat positiever beeld van ^t vólk Duits te gaan schetsen. Leerlin- Vn kiezen het vak Duits niet, omdat het bekend staat als een taal waarbij je veel njtjes en veel grammaticale structueren moet leren. Zelf vinden wij dat dat vanaf het beginonderwijs helemaal ruet zo hard nodig is. dat het belangrijk is om kinderen vanaf het begin wat praktisch bruikbare kennis bij te brengen je moet op een postkantoor postzegels kunnen kopen. Je moet schoenen kunnen ko pen. Op een station moet je naar een bepaalde trein kunnen informeren. Als een Duitser in Nederland de weg aan je vraagt zou je daar op moeten kunnen reageren m het Duits. ZES PAKKETJES INFORMATIE Als leerlingen dat soort kennis krij gen weten ze ook waarvoor het is en wat ze er mee kunnen doen, zodat ze mis schien gaan overwegen om die taal te kiezen. In twee jaar tijd zijn we de leraren met zes pakketjes gaan informe ren over verschillende didactische en inhoudelijke ontwikkelingen op het ge bied van het moderne vreemde talenon derwijs. Twee pakketjes zijn inmiddels verschenen en verzonden aan 6000 lera- Om de leerlingen erbij te betrekken hebben we drie prijsvragen uitgeschre ven. Eén daarvan was voor de docenten aan wie v/e vroegen ons hun beste les in te sturen. Aan de leerlingen hebben we gevraagd om een poster of sticker te ontwerpen rond het thema „Deutsch macht SpaJV' Aan het tijdschrift Ju- gendscala hebben v/e gevraagd om het begin van de op achterpagina verschij nende stnp in Nederland te situeren, zodat leerlingen bij ons die stnp af zouden kunnen maken. De prijzen daar voor vaneerden van een tweeweeks verblijf in, een dag naar een stad in Duitsland tot een taaicomputer, rondlei ding door Duitse leeftijdgenoten en jeugdboeken Ruim 12.000 leerlingen deden met 300 bijdragen aan de pnjs- vragen mee. EEMLAND COLLEGE Het Eemland College ging er heel intensief mee bezig. Er was een grote samenwerking tussen de leerlingen, de leraar Duits en de tekenleraar. Er wer den heel mooie stickers gemaakt, strip tekeningen, bijna professionele druk werken. We waren dol-enthousiast toen we van overal vandaan de resultaten binnenkregen! De pnjzen zijn inmiddels uitgereikt. De vrouw van de ambassa deur had een puzzeltocht in haar huis georganiseerd met in iedere kamer schilderijen van verschillende schil ders, waarover de leerlingen diverse vragen konden beantwoorden. DERDE MAILING We gaan met de actie dóór en zijn momenteel bezig met de derde mai ling. die in aprü-mei naar die 6 000 adressen toe gaat. Daar zitten weer tips in voor leraren en een oproep voor een üedjespnjsvraag. waarvoor we 2.500 casettebandjes ter beschikking heb ben. Per pakketje kiezen we een ander zwaartepunt, eerste of tweede fase voortgezet onderwijs bijvoorbeeld Door mijn beroep kom ik veel in aanra king met talenleraren en ik hoor waar dering over ons initiatief en constateer echt veel belangstelling Bij de SLü zijn ook heel veel telefoontjes binnengeko men voor overigens ruet-commerciele materiaalbestellingen. We hopen met onze actie de belang stelling voor de Duitse taal weer op te vijzelen. Vóór de mammoetwet was het zó dat op heel veel scholen dne moder ne talen verplicht waren. Na de mam moetwet is in het LBO maar één vreem de taal verplicht en bieden veel scholen daarnaast óf Frans óf Duits aan. In de onderbouw MAVO, HAVO, VWO zitten wel dne moderne vreemde talen, maar daar wordt Duits pas in het tweede jaar aangeboden. Als werkgroep hebben wij aan de vaste Kamercommissie voor onderwijs laten weten dat de scholen in elk geval een verhoogd talenaanbod moeten knj- gen. Meer talen moeten verplicht m het eindexamenpakket komen. Voor het LBO zouden het minimaal twee vreem de talen moeten zijn. Scholen als MEAO zouden eveneens een verhoogd aantal vreemde talen in hun pakket moeten hebben Binnenkort verschijnt het rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid waann een advies over het talenonderwijs aan het Kabinet zal worden gegeven Daann zullen ze ker uitspraken staan over het aantal talen dat verplicht zal worden in de onderbouw van het voortgezet onder wijs. PROJECTGROEP Bij de Stichting Leerplan Ontwikke ling werk ik in de projectgroep, gekop peld aan de afdeling Vreemde talen, die in opdracht van de minister onderzoekt en ontwikkelt de oriëntatiefase voor moderne vreemde talen. Dat zou bete kenen. als dat ingevoerd zou worden, dat je de volgende situatie in het voort gezet onderwijs zou knjgen Leerlingen hebben al twee jaar En gels gehad binnenkort op de basis school Daarna knjgen ze in het voortge- Ik heb de kleuren van de Duitse vUfl gebruikt. De lettervormen, die ik heb ontworpen, maken er het bijzon re van uit. Op school werden dne stickers a dne affiches geselecteerd. Die zijn gestuurd. Toen v/erd ik gebeld: .Je hel de derde pnjs gewonnen!" Ik ga m liefst dne v/eken naar Duitsland! Ik kiezen tussen verschillende kampe Dat speelt nog een beetje, want ik graag naar een wintersportkamp. m die dne weken vallen binnen de schoei penode. Het is een internationaal k in Pnem, Zuid Duitsland Ik denk dat dat lukt. Zelf wil ik ook liever drie weken van school weg, dan mis toch wel veel! Misschien kan ik volge Sabine Vissers zet onderwijs weer Engels maar ook in het eerste jaar Frans en Duits Dat Frans en Duits wordt dan als een oriëntatiefa se opgevat. Er wordt de mogelijkheid opgengelaten om na dat ene jaar Frans of Duits te laten vallen óf met beide talen door te gaan. zodat de leerlingen in het tweede jaar of dne talen hebben. En gels, Duits, Frans, óf twee talen Engels - Duits of Engels - Frans Die constructie zal ingevoerd worden als ook de plannen voor het voortgezet basisonderwijs dóórgaan, de midden school dus, zoals die in Nederland al een jaar of vijftien in discussie is. Wij werken die onentatiefase uit, weten niet of de minister deze zal overnemen. Overigens is ons werk ook sterk gericht op de inhoudelijke ontwikkeling van het talenonderwijs, waarvan diverse facet ten mij goed van pas komen bij mijn vrijwilligerswerk voor „Deutsch macht SpaB"." DRIE WEKEN WINTERSPORT Sabine Vissers is erg gelukkig met haar pnjs. „Ik móést meedoen," zegt ze „Het was een opdracht van school uit, van de tekenles. De HAVO-klassen moesten een sticker, de VWO-klassen een affiche ontwerpen. Ik heb een sticker gemaakt, en daar hebben we m de teken- en in de Duitse les aan gewerkt. In een circelvorm heb ik de tekst „Deutsch macht Spafl" getekend jaar twee weken naar een wintersport kamp, dan doe ik dat (ik kan namelif niet naar een zomerkamp, omdat ïkl met mijn ouders op zomervakantie oh en alles al besproken is). Dat zal ik nog van het Goethe Instituut horen j| vind het echt heel leuk!" (advertenties) De speciaalzaak in woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershof. Wij leveren alle gerenommeerde merken tapijten gordijnen dekbedden - dekbedhoezen toilet- en badkamerkleedjes - karpetten tafekleden - zonwering Dealer van: Kendix - Gardisette - Jap Tulipan - Fortoo Desso - Boras - enz. INTERIEURVERZORGING Winkelcentrum „Hamershof" jjjj De Brouwerij 12, aan de Hamersveldseweg. Leusden-C., tel. 033-946611

Leusder Krant | 1986 | | pagina 10