Dweilen met boerenkool en veel gerstenat Amersfoortse afdeling Nederlandse Vereniging voor de Volkszang Tieners en bejaarden sluiten carnaval in Achterveld af „Een complete hergeboorte van het Leusdens carnaval" Carnavalvierders de straat op Voorzitter van De Gouden Klomp: DONDERDAG 13 FEBRUARI 1986 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Carnaval vieren doe je niet alleen tijdens een besloten feest in een grote zaal. Carnaval is een happening die een paar dagen duurt en zich ook op straat en vooral in horecagelegenheden afspeelt. Ook in Leusden is zo langzamer hand te merken dat er inwoners zijn die weten hoe je carnaval moet vieren. Na het bejaardencarnaval, het grote carnavals feest en het kindercarnaval, gingen de echte feestvierders maandagavond aan de zwier tijdens de daartoe uitgeroepen „dweilavond". De „dweilavond" begon in feite in de residentie van Prins Dicora- tius, het café Monet. De Prins en zijn gevolg, alsmede enkele trouwe aanhangers nuttigden daar vroeg in de avond een diner. Geen culinaire hoogstandjes voor de Prins en zijn trawanten, maar eerlijke boeren kool met worst, gedacht als een goede bodem voor de vele pilsjes die later op de avond nog genuttigd moesten worden. Rond de klok van negen uur had zich inmiddels een grote groep carnavalsvierders verzameld in de prinselijke residentie. Allen wil den. samen met de Pnns en zijn Raad van Elf. aan de zwier gaan langs de plaatselijke cafe's. Voor passend vervoer was gezorgd' twee tractoren met een platte aan hanger er achter. De eerste gelegenheid die men passeerde was het „Ros Beyaart". Alhoewel er geluiden opgingen om even de plaatselijke WD (die daar als gastspreker de heer Evenhuis had uitgenodigd) te laten zien dat er ook in Leusden carnaval gevierd wordt, ging dat feest niet door. De deuren bleven voor de carnavals- gangers op slot. Wel kreeg de Pnns en zijn gevolg een versnapering op de stoep aangeboden. HARTELIJK ONTVANGST In het jongerencentrum De Til was er wél sprake van een hartelijk ontvangst. De carnavalsmuziek klonk al door de luidsprekers en de bar was ruim voldoende bemand. Alle reden voor Pnns Dicoratius om Gradus van de Hengel te voorzien van een onderscheiding. Het echte dweilen begon echter pas op de Zwarteweg, waar inmid dels dne cafe's zijn Het hele gezel schap van de Prins, inmiddels uite- gegroeid tot een honderdtal feest gangers, begon de ronde in het laatstgeopende cafe „De Brouwe- nj". Later werden ook .Jet en Piet" en „De Swartesteegh" aangedaan. Omdat elk café op zich te klein was om de feestende massa in een keer in huis te hebben, verdeelde het gezelschap zich in de loop van de avond over de drie cafe's, daar bij regelmatig even van etablisse ment wisselend Op het verkeer behoefde met gelet te worden om dat de Zwartesteeg m de buurt van de horecagelegenheden voor alle verkeer afgesloten was. Het feest duurde tot in de kleine uurtjes. Problemen hebben er zich op geen enkel moment voorge daan, zodat alle betrokkenen terug kijken op een geslaagde avond. De dweilavond lijkt uitgegroeid te zijn tot een zeer geslaagd onderdeel m het carnavalsprogramma. Enkele carnavalvierders vonden zelfs dat er gesproken kan worden van „de best geslaagde avond in de reeks van evenementen". AMERSFOORT - Een heel leuk Itiatief komt van Carla Groenewe- die met haar vriendin Brenda 'an Huizen een Amersfoortse afde- van de Nederlandse Vereniging °or de Volkszang heeft opgericht, •enmaal per maand, op de tweede •Wasdag van 20.00 tot 22.00 uur, ko tten ze bijeen om naar hartelust lied- les als „Knaapje zag een roosje staan". .,Een Karretje op de zandweg 'eed", „Boven Gent rijst" en „De uil zat in de olmen" te zingen. Ze hebben onderdak gevonden in buurthuis De Vriendenkring aan de Amhemseweg, 'naar omdat daar (nog) geen piano is ^amen ze in januari bij Brenda thuis zingen. In de korte tijd dat ze het rondver tellen hebben ze al twintig enthou siaste leden opgeduikeld, in leeftijd variërend van 20 tot 70 jaar. De jongeren zijn in de meerderheid in Amersfoort, maar er waren toch ook drie vrouwen van boven de vijftig. Het voordeel is dat die de liedjes meestal nog goed uit hun jeugd ken nen en meteen een basis kunnen vormen voor het gezamenlijk zingen. Voor de jongeren moet een liedje af en toe per regel worden doorgenomen. Ze hebben een geweldige schik met elkaar. De liedjes hebben vaak plechtstatige woorden: zo'n jongetje dat op een heideveld een bloemetje plukt moet het wel weten: het roosje is voorgoed geknakt, maar het jongetje heeft een flinke prik van de doorns beet, nét goed, moet hij de natuur maar niet beschadigen! Carla Groenewegen was in Den Haag met haar moeder een keer mee ge weest naar de volkszang. 15: mensen die met een pianist en een duigent volksliedjes zongen in een kerkruimte Alle leeftijden konden er aan meedoen. Het was een heel gezellige, ongedwon gen sfeer en Carla vond het meteen iets voor Amersfoort: het volk dat zingt Er wordt hier gevolksdanst, gezongen, to neelgespeeld. Vnendin Brenda van Huizen zag er ook wel iets m. Ze gingen mensen benaderen, lieten ze twee boekjes met bedjes van de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang aanschaffen, die met minimaal vijftien leden in Den Haag konden worden besteld. Alle dertig onderafdelingen in Nederland gebrui ken die boekjes. Carla kwam ook aan zetten met twee muziekboeken uit Den Haag, eén voor de dingent. een voor de pianist deze boeken blijven eigendom van de vereniging Een meisje dat Brenda pianoles geeft De eerste bijeenkomst die bij Brenda thuis plaatsvond was bereid te komen spelen en een vnendin van Carla, onderwijzeres die leerüngen begeleidt met muzikale vor ming, wilde voorlopig wel komen diri geren Brenda en Carla zijn in bespre king met een vaste dingent. „De Vnendenknng" geeft alle mede werking. omdat het buurthuis er plezier in heeft dat er weer iets in de buurt gaat gebeuren. De zaal waar Volkszang mag komen zingen, wordt opgeknapt. Eén keer per jaar wordt er een toogdag gehouden. Dan komen alle onderafdebngen bij elkaar, zo'n 700 mensen die dan met z'n allen gaan zingen. Dit jaar zal dat in Apeldoorn zijn. Er is eén koud buffet, het is echt een dagje uit. Iedereen zingt de bedjes mee uit dezelfde boekjes, dus dat kbnkt pnma. Elke vereniging start zijn bijeenkomst met het Lied van de Volkszang „Komt nu vnenden en vriendinnen, dat het kbnke door de zaal! Hoe verruimt het borst en longen: eigen bed in eigen taal!", dat| staande wordt gezongen. De rest van de avond wordt zittende gezongen, omdat het anders voor de oudere mensen met vol te houden zou zijn. Wie zin heeft om mee te doen, kar naar Carla bellen. Wie een keertje komi doet mee. zeggen Carla en Brenda, Kijken is meedoen. Jong en oud vmderj het enig Het kost 3,- per keer ten bestrijding van de onkosten van zaalj huur en koffie. De twee boekjes kosten 6,- per stuk. Als je een keertje wilt proefstomen kijk je gewoon even in het boekje van je buurvrouw Je wordt er vrolijk van, vergeet je zorgen en loopt zingende naar huis! Als de club op den duur leuk zingt, is het de bedoeling om zo n dne, vier keer per jaar naar de een of andere instelling te gaan en daar een optreden te geven werd beloond. Een woord van lof voor de leidster van deze groep, Ans Houtveen, is hier zeker op zijn plaats omdat zij met deze groep in een vrij korte tijd veel heeft weten te presteren. BEWONDERING De bejaarden in Achterveld sloten dinsdagavond het carnaval 1986 af. Achterveld kon zich goed vinden in het feestgedruis. Mien Wittebrood willen onder scheiden. maar omdat zij niet aan wezig is heb ik besloten haar ver vangster nu met mijn persoonlijke onderscheiding te onderscheiden. Dit is Annie Vos - van „Marwijk." In de loop van de avond werd ook aan- de tweede vervangster Mien van Dalen een persoonlijke onder scheiding van de Prins uitgereikt Vervolgens werd Ad Rozendaal bij de Pnns ontboden Deze had bij de aanvang van de carnavalsfeest ten een centimeter ontvangen om zo de stand van zijn olietank te kunnen opmeten. Deze bleek ech ter te kort te zijn De Prins bood hem nu een langere meetlat aan Na dit officiéle gedeelte werd een polonaise gelopen waaraan vrijwel alle aanwezigen deelna men. Na een korte pauze kreeg men een optreden van een lid van de Raad. Theo van de Wetering, die op een leuke manier zingend het zware leven van een koster voor droeg. Vervolgens was er een op treden van Hans Janssen met zijn accordeon met de twee zangeres sen Manan en Jannie. De optredens werden afgewis seld met korte pauzes waarbij een consumptie kon worden genuttigd (aangeboden door Ons Gebouw, de Carnavalsvereniging. Piet van Uhm en Jan Voorburg). Na een van die pauzes werd de echtgenote van de President bij de Pnns ontboden. „Jammer dat Willem ziek is, maar de verrassing die ik voor hem had wil ik nu aan u overhandigen. Zoals men weet, leeft Willem helemaal naar de VUT toe. Bij de aanvang van het carnaval moest hij nog 111 dagen werken. Om dit nu bij de kunnen houden heb ik hier iets voor hem." Gees kreeg een lint overhan digd waarvan elke dag een stukje kan worden afgeknipt. Optredens van de Hmterfelder Musikanten, Hans Jansen met Ma nan en Jannie bijgestaan door het Hinterfelder koor, vulden verder de avond. Ook kreeg men nog een show te zien van de dansmariekes, die met een daverend applaus Aan het slot van de avond voerde Willem Wouters, lid van de hofka pel en de Hinterfelder Musikanten, het woord. Ik heb veel bewonde ring voor de Pnns, zijn adjudant en de Raad van Elf. Zij hebben hele zware dagen achter de rug. Don derdag is men reeds begonnen met zieken- en bejaardenbezoek. Er is door hen veel werk verzet. Ook wij hebben met plezier met hen mee gewerkt en zijn blij dat de onderlin ge samenwerking weer zo goed verlopen is. Ik wil namens ons allen, die op welke manier ook hebben meegewerkt aan het slagen van dit carnavalsfeest, heel hartelijk dan ken. Zeker de bediening van het 100 Gram Gebouw wil ik extra bedanken voor de geweldige in zet." Vervolgens kwam de Prins weer aan het woord. „Het carnavalsfeest is over enkele minuten afgelopen. We kunnen weer terugzien op een heel goed. gezellig en geslaagd carnavalsfeest. Mijn adjudant, de Raad. hun dames en de Hofkapel, heel veel dank voor de geweldige samenwerking. Verder wil ik ie dereen die aan het slagen van dit feest heeft meegewerkt veel dank zeggen voor de geweldige inzet." Na sluiting trok de Pnns met gevolg en een groet aantal carna valsvierders naar de Hessenkar, waar het carnavalsfeest zou wor den beëindigd. Tijdens dat gezellig samenzijn reikte de Oei Oei club, zoals gewoonlijk, weer twee onder scheidingen uit De eerste ging naar de vijfde vrouw voor Anton Heiboer, die met vier vrouwen in de optocht mee reed. De tweede on derscheiding was voor de Halve Zooien. De avond vloog om en voor men er erg in had, was het twaalf uur De Prins verzocht de leden van de Raad hun steek af te zetten en hun onderscheidingen af te doen. Daar na werd de adjudant van zijn steek, cape en onderscheidmgen ont daan. Omdat de President niet aan wezig was, werd de Pnns ontluis terd door de penningmeester van de vereniging, Gijs Voskuilen. ACHTERVELD - Na het groot carnaval, de optocht en andere carnavalsfeesten was het maandagavond de beurt van de jeugd van nu en werd dinsdagavond het carnaval afgesloten met het feest voor de jeugd van vroeger. Maandagavond werd het tiener- camaval gehouden m het 100-Gram Gebouw. Dit werd weer een fijn feest De muziek werd deze avond verzorgd door de hofkapel en de band Black Power. Ruim 70 tieners, waarvan de meesten mooi en origi neel waren verkleed, waren aan wezig. Na zijn binnenkomst verwelkom de de Pnns Theo Puup de Xe de aanwezige jeugd Hij vond het fijn dat er zoveel jeugd aanwezig was. „We zullen er met z'n allen een hele fijne avond van maken," zei hij. Na de polonaise konden de danslief hebbers hun hart ophalen met de muziek van Black Power Dit werd gewisseld met polonaises en optre dens van dansmanekes. De Prins en zijn gevolg én de dames van de Raad van Elf deden ook volop mee, wat de jeugd wel waardeerde Voor het mooist en origineelst verkleden waren er prijzen be schikbaar. De winnaars waren: Enkelingen: 1Pierrot - Ronnie Tolboom 2. Zeemeermin - Suzanne Rozen- daal 3 Oud mannetje - Richard van de Wetering 4. Beatel - Astrid Smink 5. Punker - Jeroen van Druten Paren: 1 Boer en boerin - Leopold Mem ten en Jan van Gulik 2. Clowns - Laura en Miranda van de Hengel 3. Smurien - Nirella Valkengoed en Anja Hak Groepen: 1 de Muppet Girls 2. de Zwart Witjes 3 de Brand weergroep BEJAARDENBAL Dinsdagavond sloten de bejaar den de carnavalsfeesten af. Ook hier was weer een flinke belang stelling voor. Na zijn binnenkomst verwelkomde de Prins de aanwezi gen: „Ik ben heel blij dat er on danks het koude weer nog zoveel aanwezig zijn. Jammer dat de presi dent van de vereniging ziek gewor den is. Hij zou hier vanavond als opperspreekstalmeester optreden. Gelukkig hebben we er toch nog een gevonden: ons reserve-raads lid Ad Rozendaal Ik had vanavond Schmink en aangepaste kledij; de bejaarden in Achterveld kennen de kneepjes van het carnaval! danst worden Veel Leusdenaren maakten van de gelegenheid ge bruik om nog even de laatste con sumptiebonnen op te maken en het allerlaatste restje energie te steken in deelname aan de vele polonai ses Tot ieders verrassing verzorgde de Dans- en showgroep Leusden onder leiding van Joop Mater tij dens die slotavond een wervelend optreden. Ook Sylvia Houtveen, nog herstellende van een behoorlij ke griep, vertoonde een staaltje van haar danskunst. Vorig jaar moest De Gouden Klomp het stellen zonder de haast traditionele bijdrage van de inmid dels nationaal befaamde dans groep De dansmanekes gaven er toen de voorkeur aan om op te treden bij een tweede Leusdense carnavalsvereniging. „Het getuigt van een goede car navalsgeest dat ze vanavond bij ons optreden. Gewoon terug van weg geweest," aldus een enthousiaste Piet Wendel. Wat hem betreft wordt de traditie weer in ere her steld en kan Leusden ook volgende jaren weer naar hartelust, zonder problemen, carnaval vieren. Tijdens de laatste carnavalsuren van 1986 werd er nog volop gefeest en gehost m De Korf. king. Een goede zaak, zo is inmid dels gebleken COMPLEET FEEST Ook dit jaar is De Gouden Klomp er in geslaagd een „compleet car navalsfeest" m elkaar te zetten, waarin iedereen aan zijn trekken kwam. Van de jeugd tot bejaarden, van zieken tot danslustigen, aan elke groep is aandacht besteed Dinsdagavond werd het carna valsfeest officieel afgesloten met een slotavond m De Korf. Op de tonen, voortgebracht door de mu ziekgroep MASH, kon tot precies middernacht nog gehost en ge- LEUSDEN - Voorzitter Piet Wendel van de Leusdense carnavalsvereniging De Gou den Klomp is dik tevreden over het carnaval 1986 dat inmiddels achter de rug is. „Ik heb geen wanklank gehoord, er zijn geen problemen ge weest en de hele organisatie heeft perfect geklopt. Ik on derga het als een ware herge boorte van het Leusdens car naval", aldus de tevreden voorzitter tijdens de slotavond van De Gouden Klompers in de Korf. Wat betreft het bestuur van De Gouden Klomp is het carnavals feest dit jaar volkomen geslaagd Men heeft het hele feest eenvoudig van opzet gehouden, maar wel veel aandacht besteed aan de organisa tie van elk onderdeel. De Raad van Elf was dit jaar drastisch van samenstelling gewij zigd. „De gemiddelde leeftijd is zeker met tien jaar teruggebracht", zo schatte Piet Wendel Men is er dit jaar m geslaagd de Raad van Elf een behoorlijke afspiegeling te la ten zijn van de Leusdense bevol- Cezellig napraten over de voorbije dagen van het Leusdense carnaval. De ogen zijn nu gericht op volgend jaar.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5