„Ik ben daar zo maar binnengestoven en heb het werk twaalf jaar gedaan" „Het is geen kwestie van: de hele dag met de Bijbel in de hand rondlopen. Een spelletje dammen werkt beter. „Viaggio in Italia" in het Filmhuis „Het zevende zegel" in de Filmhuisnacht DS. W. WILLEMSE (74) STOPT MET PASTORAAL WERK OP LISIDUNAHOF OPVOLGER DS. VAN VLIET: DONDERDAG 13 FEBRUARI 1986 interview LEUSDEN - Sinds 1 februari werkt ds. W. Willemse zijn collega ds. J. van Vliet in bij het pastorale werk op Lisidunahof. Ds. Willemse zet een punt achter het predikantswerk dat hij gedurende twaalf jaar op Lisidunahof heeft verricht. Hij is 74 jaar en vindt het welletjes. Ds. van Vliet, 64 jaar, gaat hem opvolgen en hoopt na zijn emeritaat bij Lisidunahof een stuk werk te kunnen verrichten waarvan hij de verwachting koestert dat het zal kunnen uitgroeien tot het brengen van nieuw elan in levens die dreigen uitgedoofd te raken. Voor Anco Mali een aanleiding om eens met de beide dominees te gaan praten en naar htm motivatie te vragen om bij een instelling als Lisidunahof te gaan werken. „Ik ben vijftig jaar als predikant bezig," zegt ds. Willemse, „en ik vind dat ik het maar aan een ander over moet laten. Vijftig jaar geleden kwam ik als jong predikant in Mui- derberg. Een leuk badplaatsje bij Naarden. Er staat een kerkje met een prachtige toren vlak bij de kust In mijn tijd was er een KLM-licht op de toren in verband met de vluch ten op Hamburg. Muiderberg, Har derwijk, Hardenberg: dat was de vroegere aviatiek. In dat ongelooflijk leuke plaatsje Muiderberg heb ik drieëneenhalf jaar gewerkt. In het kerkje konden 120 mensen, 12.000 zaten er 's zon dags op het strand. Toen ging ik naar Kampen. Daar zaten er 's zon dags 12.000 in de kerk, m alle kerken samen, en 120 mensen lie pen en 's zondags langs de IJssel. Ik zal nooit vergeten dat ik daar op 12 mei 1940 de Pinksterdienst had in de grote Bovenkerk, de Duitsers zaten in het station en de Hollandse troepen in Kamperveen. In 1943, midden in het hartje van de oorlog, gingen we naar Hilver sum. „Een half varken hangt er in de schuur voor je, dominee," zei een boer tegen me, „maar nu je weg gaat krijg je niks." Hij was boos. De vrede kwam voor ons in de radiostad. Herrijzend Nederland in 1946. Je werd ingeschakeld. Je was jong, je kon alles. Om kwart voor tien had de pastoor dienst. Om kwart voor elf jij, en andersom. Dat was erg leuk. Later werden de omroepen geboren en heb ik altijd meegedaan met alle omroepen die er waren. Zelfs voor de VARA heb ik drie keer over twijfel gepraat. Als je in de trein zat en je zei wat, zeiden ze: „Oh, u is van de radio!" Ik heb daarmee een kerk helpen bouwen. Altijd volle kerken, want er was geen teevee, en er was geen caravan. Twee factoren die nu de zaak uit elkaar njten. Ik heb daar 19 jaar gewerkt met erg veel plezier. Kinderbescherming Het was in 1953 en ineens stond de Kinderbescherming op de stoep. De Synode had gezegd: „Ga voor de gevangenisjeugd maar naar Willemse. We menen dat hij dat wel kan." Omdat ik er aan toe was heb ik ja gezegd. Dat viel toch niet mee. Van 10.000 gemeentele den, 100 jongens, 50 in Zeist, 50 in Amersfoort. Het is heel subtiel werk, diepte pastoraat. Je gaai met die jongens praten. Zo'n jongen zegt tegen je: „Ik wil wel, maar ik kan met." Ouders komen bij je huilen. ,Jan is toch zo'n moord vent, hoe komt het als pastor meedraait. Zo is dat gekomen, dat ik met heel veel plezier dit werk heb gedaan totdat anderhalf jaar geleden een sociaal werkster is gekomen. Een aardige vrouw: als ik wat wil weten ga ik naar haar toe. Het kwam me goed uit dat zij kwam. Ik ben nu 74, en dit werk is interessant maar ook erg vermoeiend. velen. De buitenwereld zegt: „Oh ja, daar gaan ze naar toe, eigenlijk om te sterven. De familie komt nog eens, maar perspektief is er voor deze mensen niet meer." Wat heeft de direktie gedaan? Daar prijs ik ze te allen tijde om. Ze hebben de buitenwereld naar bin nen gehaald. Dat is het mooie. Dit is geen gesloten instelling, maar een Iedereen uitgenodigd Is er één of ander groot feit, nodigt mevrouw Stet al die mede werkers uit. Men haalt de buiten wereld naar binnen. Dat is ongelo felijk leuk. Als er bezoek is is daar de hond bij. Kleine kindertjes trip pelen met de dochter mee. Dat is: tige staat van dienst, doktoren, we hebben een burgemeester gehad, we hebben mensen gehad die sie raden van de maatschappij waren, en dan komt ineens die sluier over het leven heen en alles wordt op een afstand gezet. Hén nu bereiken! Ik merk: praten doet het wel een beetje soms, maar vooral het be kende lied dat ze zich herinneren, door Anco Mali toch dat ie zó doet?" Dat pastoraat heb ik mooi en moeilijk gevonden; maar ik zou het niet hebben willen missen. Toen werd ik waarnemend hoofdpredikant, ontmoette de vol wassen gevangenen, in Groningen, Maastricht en noem maar op. Dat werk heb ik gedaan tot mijn 65ste: 12 jaar dus. Ik moet zeggen, ik heb daar goede herinneringen aan. Ik was ambtenaar. In 1962 begon dat. In 1964 dacht ik: hé, een ambtenaar werkt vijf dagen, een dominee ze ven. Ik had twee dagen over. Ik sprak voor een bepaalde club in Leusden, en toen zeiden ze: „We hebben een dominee nodig die jongenscatechisatie geeft." Dat heb ik gedaan van 1965 tot 1970 m het Hervormd Centrum. Leusden had dne wegen en drie straten m die tijd. Toen waren we samen op weg. Er was geen Gereformeerde Kerk hier. Toen zaten bosjes Gerefor meerden bij de dienst van ons. Samen op weg, zeggen wij dan altijd, is al zo oud als het maar kan hier in Leusden! Toen kwamen de collega's Weernekers en Kooman, en ik zei: „Hartelijk dank, jongens, dat jullie gekomen zijn. Ik geloof het nu wel!" Bovendien was ik bijna 65. Totdat ik ds. Sirag tegenkwam. Die zei tegen me: „Ik doe dat werk in Lisiduna hof, maar het ligt mij niet." Ik zei: „Laat mij het eens proberen." Ter wijl er geen enkele kerkelijke sanctionering was ben ik maar zo begonnen. Jij (en dit tot ds. Van Vliet terzijde) bent heel anders inge leid, kerkelijk in de eerste plaats, en je gaat een preek houden. Ik ben maar zo binnengestoven en heb dat twaalf jaar gedaan, met wisselend plezier. Ik herhaal wat ik gisteren zei bij jullie (dit weer terzijde tegen colle ga Van Vliet): de eerste twee jaar lag het me niet erg. Ik was eigenlijk een vreemde eend in de bijt, met geïntegreerd. Maar toen zei ik te gen de directie: „Mag ik eens kennis gaan maken met de familie kring. Benschop, Wijk bij Duurste de, Leersum werden bezocht. Je leerde de mensen kennen. Dan kwam je terug op Lisidunahof en dan zag je haar en hem met dié achtergrond. Die integratie is de bron geweest van erg veel vreug de. Dat heb ik als volgt ervaren: de verpleegsters, de direktie, de medi ci, de psychologie: je bent van dienst en men vindt het leuk dat je Ds. Willemse en ds. Van Vliet voor Lisidunahof. boeg. Taailand, waar twintig men sen liggen die je alleen kunt bena deren door de hand te leggen op hun pols, de zusters drinken daar koffie om half elf. Met z'n achten. Dan ga ik daar binnen en vraag of ze koffie voor me hebben. Het wordt ongelofelijk gewaardeerd als je als pastor vraagt: „Meisjes, hoe gaat het ermee?" Als er 8 zitten zijn ze samen nog geen 200 jaar, maar ze hebben levens van boven de 80 in hun vingers! Bewonderens waardig. Dus de aandacht van ons wordt zeer op pnjs gesteld. Je krijgt hier volkomen de kans en je pleic- kie." De opvolger Ds. Willemse blijft nog een beetje hangen op Lisidunahof. Hij heeft mooie videoapparatuur en gaat opnamen maken, die hij op Lisidunahof komt vertonen. „Maar zijn preek," - dit weer terzijde tot dominee Van Vliet - „daar kom ik niet meer aan. Dat is zijn terrein." Over naar de antecedenten van collega ds. Van Vliet. Geboren in 1921 m Utrecht. Jeugd doorge bracht m Amsterdam. Gestudeerd in Utrecht en Amsterdam. Begon nen als predikant in Maasdam m de Hoekse Waard. In 1957 naar Dom burg, in 1960 naar Rotterdam-zuid gegaan. Nü ongeveer een goed jaar in Amersfoort. Er werd in Leusden pastorale begeleiding als dagtaak in Lisidu nahof gevraagd. Ds. Van Vliet vroeg inlichtingen aan ds. Willemse om er zich van tevoren op te bezin nen of hij in dit werk paste en op Lisidunahof als pastor zou kunnen functioneren. Het werk nep nogal wat vragen op, en die praatte hij met ds. Willemse door. Ds. Van Vliet: „Man, solliciteren," zei mijn voorganger. Dóé het maar Er zijn enkele gesprekken ge weest, ook met de leiding hier, en die gesprekken verliepen prettig. Dit alles heeft mij de moed gegeven om hier te beginnen. bereiken op een bepaald nivej waardoor zij emge herkenning h gewoon door een spelletje met j te dammen of te schaken. Ik 1 daar enkele ervaringen mee i had. Toen bleek dat mensen héél moeilijk verbaal bereikba|l waren op deze manier een herke:' rungsteken vertoonden, waardco'jj je dus tóch kontakten kreeg. Ik hoop iets te kunnen zijn voc de ander. Ik ga met verder op h; ogenblik. Het dóórgeven van h evangelie en de vorm waarin, zal; nog moeten vinden. Het is e« verkenning m de eerste tijd. Ik ko: met met de gedachte van: nou zal; dat eens even klaar spelen. Ik heb er wel mijn gedachte over, maar misschien kom ik da: over een maand of twee weer terug. Schrijft u maar genist dat geen ds. Willemse ben, die twaalf jaar gedaan heeft, en die ir£ zijn wijze van doen veel waardei heeft gevonden. De herinnering ligt aan vroeger Daar ben ik op het ogenblik he sterk mee bezig: gisteren kwaj naar voren: de herinnering ligt aj vroeger, dus ga terug, gebruik Oude Statenvertaling en de ou; psalmen en gezangen. Ik vraag m af: is dit juist. Ik kan er get] positieve dmgen over zeggen, wa: ik moet eerst de mensen erove tw horen. Ik moet éérst kunnen prate ge met hen. Maar ik zeg al wel: buiten d kerkdienst ziet men toch voor zov< er begrip is, naar de teevee, me hoort de taal van nü. Waarom de ook met de bijbel in de taal van c brengen? Waarom teruggrijpt naar een heel oude vertaling? D ?e oude kan ook mensen tegen borst stuiten! Als ik zelf nog er^ begrip zou hebben en ik werd tenn. gedraaid in deze sfeer, dan zou it?*1 dat tegen de borst stuiten! Gisteren was het thema: voed h| oud vertrouwen weder. Met and< woorden: voed de indrukken de mensen in hun jeugd gekregi hebben. Er is echter een te gri afstand tussen het woord dat brengt en het lied dat je laat zingi Je kunt ook je woord niet aanp; aan zoveel tijd geleden, aan hei neringen van degene die er is. Buiten is er een dóórgaan weet met wat die herinnering Wat denk ik te kunnen doen? Naaj iemand te kunnen staan. De merl die hier is, aux seneux nemen, dat er naast staan zal niet altijd zi het toegeven aan wat de ander Misschien kan ik op Lapei rond de tafel iets voor de dertig je kunt bereiken apart doen. Mi schien stoot ik mijn hoofd en zeg „Het spijt me, ik ga met verder." Ik noem het een optrekken de dienst. Geleidelijk aan is mi medisch gezien toch ook op all< lei nieuwe methoden overg| gaan, waarmee men de mens toe- Hoe vindt u Lisidunahof? Als men mij vraagt: Hoe vmd je Lisidunahof zeg ik, en ik ben niet van gisteren: „Ik heb veel instellin gen bezocht in justitieel verband als waarnemend hoofdpredikant. Ik heb héél veel scheve toestanden gezien. Ik steek een loftrompet op Lisidunahof. Want dit kan heel ge makkelijk een eindstation zijn voor open instelling. De pastoor en ik, en zo meteen collega Van Vliet, heb ben onze medewerkers. Die komen van buiten. Elke donderdagavond komen die van buiten om ons te helpen, 's Zondagsmorgens gaat het busje naar de kerk. Wie njden daar? Gemeenteleden, mensen van buiten. Een grote klantenkas van 26.000,- is opgebracht door de Leusdense bevolking. van buiten naar binnen, en dan zié je reaktie. Met andere woorden: het is heel belangrijk dat men van Lisidunahof geen eindstation maakt. Tja, en wat ons werk betreft, van de 160 bewoners die hier zijn kun je met 40 kontakt opnemen. De ande re mensen zijn zo ver dat ze met meer te bereiken zijn. Als je nagaat dat hier mensen zijn met een prach roept reakties op. Als ik dit rustig bekijk zeg ik dat het ook als pastor prachtig werken hier is. Je kunt wel degelijk goed bezig zijn in het geheel van de staf: de pastoraal-psychologische, de psychologische, de psychogeriatri sche kant bekijken. Méédoen, le zen, meépraten vooral. Dan vind ik als pastor ook erg belangrijk: hierboven is de zieken Vraag mij niet direct hoe. Laat me eerst maar even rondwandelen, luisteren en kijken. Ik denk het werk aan te kunnen, anders was ik hier niet gekomen. Dan had ik rustig gezegd: „Ik begin er niet aan. Het aankunnen zal een bezinning op de benadering zijn. Ik geloof dus met dat het altijd ligt in het met de bijbel m je hand de gehele dag rond lopen, maar dat je de mensen kunt een bezigheid wil geven. Ik wc proberen om door een heel eet voudig gegeven de mensen z< ergens aan mée te laten doen. wil ze zelf zingend om de zegt laten vragen. De eerste keer dat moeilijk zijn, maar als je ook met de medewerkers samt eens een keer of vijf herhaalt je misschien iets nieuws met ht bereiken." AMERSFOORT - In het Filmhuis Appelmarkt draait van vrijdag 14 tot en met dinsdag 18 februari de film „Viaggio in Italia" van de Italiaanse regisseur Roberto Rosselini. Aan vang 20 uur. De hoofdrollen in deze film uit 1954 worden vertolkt door Ingrid Bergman en George Sanders. Zoals de film „Amore" een eerbetoon vas aan Anna Magnani, zo kan een eeks films die Rossellini tussen 1949 en 954 met Ingrid Bergman maakte, wor- len beschouwd als een hommage aan leze van ongine Zweedse actrice. De carrière van Ingrid Bergman in -lollywood begon aan einde van de aren veertig een minder succesvolle vending te nemen. Omdat ze een grote bewondering had voor de Europese egisseurs en de neo-realisten en m het bijzonder Rossellini (voor diens „Rome" ïn „Open stad"), schreef ze Rossellini jen brief met de uitnodiging aan haar te lenken wanneer hij nog eens een ge- :chikte actrice zocht. Rossellini ging hier op in en nodigde haar uit voor een rol in „Stromboli" Er volgden hierna meer films zoals „Euro pa 5f, Viaggio m Italia". Al snel bleek dat er een affaire tussen de acince en de regisseur was ontstaan. Volgens menig criticus was het verloop van hun relatie nauwkeurig te volgen aan de hand van de films die zij samen maakten, tot en met de „Angst" (1954) Na deze film kwam er een eind aan hun relatie. Ook in „Viaggio in Italia" lijkt dit te kloppen. Deze film is gemaakt tegen het emde van hun vijfjarige relatie In „Viag gio in Italia" zijn Ingnd Bergman en George Sanders een Bnts echtpaar Ze reizen door Italië met als eindbestem ming Napels, waar de man een prachti ge villa heeft geerfd. Al reizende mer ken de man en vrouw dat hun huwelijk mets anders dan een sleur is. Zelfs het mooie, de prachtige omgeving kunnen hier geen verandering in brengen. De man en vrouw besluiten tot een echt scheiding. Op de terugreis gebeurt er echter iets waardoor het echtpaar be sluit de echtscheiding met door te laten gaan Scène uitViaggio in Italia, te zien in het filmhuis. AMERSFOORT - In de nachtvoor stellingen van het Filmhuis draait op vrijdag- en zaterdagavond, aanvang 23.00 uur, in het kader van de Berg mancyclus de film „Het zevende ze gel" met Max von Sydow, Gunnar Bjornstrand en Nils Poppe. Wie het zevende zegel verbreekt zal de opperste waarheid ontdekken Een kruisridder, twijfelend en op zoek naar God, keert terug naar zijn land dat wordt geteisterd door een pokkenplaag Met zijn schildknaap doolt hij rond en ont moet de Dood, met wie hij een partij schaak aangaat. Op zijn verdere tocht naar huis komt de ndder allerlei vor men van bijgeloof en angst tegen: pro cessies van godsdienstige fanatici, hek senverbrandingen. maar ook een ge lukkig gezin van rondtrekkende kome dianten. Thuis aangekomen heeft de ndder zijn partij schaak verloren en na het laatste avondmaal wordt hij met zijn metgezellen door de Dood weggevoerd over een heuvelrug Scène uit ..Het zevende zegel" van Ingmar Bergman

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6