„Er komen nu een heleboel dingen op je af waar je niet aan dacht toen je er mee bezig was" interview op clonderaagr iseviers belasting-almanak ook in computer-cassette jeusdense ontwerper wint eerste prijs kalenderwedstrijd .Ik heb er onvoorstelbaar kort aan gewerkt. Kalender wordt misschien volgend jaar m Amerika uitgegeven Van Kersbergen DONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 interview door Martin Hermens DeBelasting-Aj^^ Sm zijn bnevenbus weer de be- I envelop vindt met daann het iebiljet voor de inkomstenbelas- 1 eventueel de vermogensbelas- |voor het verstrekken van de over het afgelopen jaar - WeestaJ door een zekere vrees Jen Begnjpehjk. immers het ïn- ■van het aangiftebiljet en dan ftd op een zo voordelig mogelijke is door de jaarlijkse stroom van ^veranderingen en toevoegingen Bewikkelde bezigheid Ook dit Tt er weer veel onduidelijkheden wel de Wet op de inkomstenbe- fials de wetten betreffende de jheffing volksverzekeringen rijpend werden gewijzigd. Het- Ms het geval met de Wet op de pnsbelasting. kleine tweeverdieners" heb- uen op welke wijze de belas- tog het leven van alledag raakt, wg, ontworpen om de in 1984 pde tweeverdienerswetgeving bij te schaven, werd onderwerp van maatschappelijke kntiek De door de v/etgever ontworpen voetoverheveling bleek in de praktijk problemen op te leveren. Een wetsontwerp werd inge diend om de voetoverheveling reeds in de loonbelasting tot uitdrukking te laten komen en zodoende de voornaamste bezwaren van die regeling weg te nemen. De Fiscale positie van de gehuwde vrouw werd verder verzelfstandigd. De gehuwde vrouw wordt thans ook in de premieheffing AOW enz. zelfstandig betrokken. Hierdoor ontstonden in de inkomstenbelasting weer de rueuwe bepalingen inzake de meewerkaftrek voor de in de onderneming meewer kende echtgenoot of zelfs huisgenoot Ook voor samenwonenden buiten het huwelijk werden de belastingwetten aangepast Weet u welke gevolgen deze wijzigingen allemaal met zich mee brengen? Nieuwe wettelijke bepalingen maak ten het noodzakelijk de aangiftebiljetten aan te passen Bij verschillende vragen worden bijlagen gevraagd overeen komstig een model in de officiële Toe lichting op het aangiftebiljet. Door al deze veranderingen en vernieuwingen zal vrijwel een ieder behoefte hebben aan een duidelijk en overzichtelijke handleiding waann met alleen de vra gen van het m te vullen aangiftebiljet uitvoerig worden toegelicht maar ook de gegevens zijn opgenomen die van groot belang kunnen zijn voor de rechtshandelingen in de loop van het jaar 1986. Dit jaar zijn er immers weer nieuwe wettelijke bepalingen van kracht. Een voor dit doel bij uitstek geschikte handleiding is De Belasting-Almanak 1986 van EW/Elseviers Weekblad. Naast De Belasting-Almanak is er voor bezitters van een home-computer nu ook Elseviers Belasting-Cassette 1986. Het computer-progTamma op de cassette stelt u m staat zelf geautomati seerd uw aangifte inkomstenbelasting 1985 te doen. Elseviers Belastmg-Cassette 1986 is geschikt voor ZX-Spectrum, ZX-Spec- trum-t-. Commodore 64 en alle MSX- computers Het programma berekent de verschuldigde of terug te ontvangen inkomstenbelasting 1985 en/of premie AOW/AWW 1985; verwijst naar de desbetreffende bladzijden van De Belasting-Alma nak 1986, bepaalt automatisch de van toepas sing zijnde forfaitaire bedragen, produceert een concept A-. E- of T-biljet; bepaalt alle toeslagen op de belas tingvrije som; berekent o a. de mutaties in de fisca le oudedagsreserve (FOR), de zelf standigenaftrek en de meewerkaf trek, elk scherm kan automatisch worden afgedrukt; indien van toepassmg wordt de voe toverheveling berekend. De Belasting-Almanak 1986 van EW/Elseviers weekblad kost 20,90, de Elseviers Belastmg-Cassette 1985 kost 27,50. Hans Kende met zijn bekroonde kalender 1986. Volgend jaar wordt de kalender waarschijnlijk in Amerika uitgebracht. week aan de Academie voor Indus triële Vormgeving m Eindhoven Met ingang van augustus dit jaar is hij ook docent aan de Akademie voor Beeldende Kunst St. Joost ut Breda. TENTOONSTELLING een heel verhaal vast. „Ik merkte dat de theosofen twee kleuren ge bruiken; geel en wit Dat vond ik een mooi aanknopingspunt. Aange zien er een begin en een einde aan de kalender moest zitten, heb ik het geel gebruikt uit de afbeelding op het laatste kalenderblad", aldus Kentie. „De eerste twee kalender bladen zijn opzettelijk met teksten gevuld om aan te tonen wat in het werk van Mondriaan naar voren komt." Zowel Kentie als Henkels vonden dat ze nog wat meer informatie aan de kalender moesten toevoegen. Die toegevoegde waarde bestaat uit een tijdgrafiek op het achterste kalenderblad. Met behulp van af beeldingen van de gebieden waar Mondriaan tijdens zijn leven ge woond heeft te beginnen bij zijn geboorteplaats Amersfoort en ein digend bij Manhattan waar hij in 1948 overleed. Aardig detail is dat Kentie hiervoor de landkaarten uit Mondriaan's tijd gebruikt heeft. BEPERKTE OPLAGE Tot zover de informatie die het blad Graficus verschafte. Terug naar de vrijdagmiddag. Hans Ken tie te gast op het kantoor van de Leusder Krant aan de Asschatter- weg. Daar vertelt Kentie dat er 6500 exemplaren van zijn kalender zijn gemaakt. „6000 stuks voor de Grontmij. Die gaan naar relaties en personeel. En nog eens 500 kalen ders voor het Haags Museum, waar ze voor vijftien gulden verkocht worden." Veel exemplaren zijn er niet meer. Wie er dus eentje wil hebben, moet wel erg snel contact opnemen met het Haags Museum Er zijn ook plannen om de kalen der volgend jaar m Amenka uit te geven Dat zou dan wel een veel grotere oplage betreffen. Een geïn teresseerde uitgever bood achtdui zend gulden. „Dat is veel te weinig." zegt Hans Kentie resoluut. „Dat moet minstens vijftien tot twintig duizend gulden opbrengen." De onderhandelingen zijn dan ook nog gaande. Wat kunnen we nog meer vertel len over Hans Kentie? Tja, hij is 39 jaar oud en sinds zijn zestiende aktief in de grafische richtmg. Volgde de Grafische School in Utrecht en liep stages op de Riet veld Akademie m Amsterdam. Komt oorspronkelijk uit Gonchem, maar woont al weer zo'n zes jaar m Leusden. Kentie werkt vier dagen per week bij de Grontmij in De Bilt Daarnaast doceert hij éen dag m de Twee jaar geleden won hij de tweede prijs in de kalender-wed strijd. De beeldjes van een Lim burgse kunstenaar waren toen het centrale thema. Vong jaar expo seerde hij samen met zeven andere kunstenaars in het Stedelijk Mu seum van Amsterdam tijdens de tentoonstelling „Letter en Boek" „Het is misschien raar dat je dat zelf zegt, maar dat waren de acht be langrijkste mensen op typografisch gebied bij elkaar." legt Kentie uit. Bij de opening van die tentoonstel ling waren 1200 mensen aanwezig. In 1981 had Kentie ook al een tentoonstelling m het Stedelijk Mu seum van Amsterdam Daarvoor weer exposeerde hij in het Drents Museum te Assen. Waar is hij momenteel mee be zig? Kentie: „Ik ben nu aktief bezig met een identiteitsprogramma voor de Gezondheidsraad. Dat houdt in: het ontwerpen van een complete huisstijl. Het zoeken naar een syste matiek waardoor er een eenheid in de publicaties komt. Daarnaast na tuurlijk de jaarverslagen voor de Grontmij. Het is een feest om die te maken. We krijgen er ook altijd perfecte recenties over." PARALYMPICS Kentie maakte ook het logo voor de Paralympics 1992. „Als Amster dam de Olympische Spelen van 1992 krijgt, dan gaan de Paralym pics naar Assen. In opdracht van het NOC, het Nederlands Olym pisch Comité, maakte ik daar het logo voor Mochten die spelen met naar Nederland komen, dan wil het NOC toch dat vignet international geplaatst krijgen," aldus een te recht trotse Hans Kentie. Vandaag precies een week gele den werd bekend dat Kentie's ka lender als beste uit de bus kwam in de categone met-grafische bedrij ven. „Op 21 januan kreeg ik een telefoontje dat wij bij de prijswin naars zaten. Maar gisteren was pas de definitieve bekendmaking van de prijzen." SODEKLONJE' door Wim Meyles. Uitgave Bigot van Rossum te Baarn. Paperback 110 pagina's Prijs 16.90 ISBN nr 90 6134 258 9 Wim Meyles staat bekend om zijn verschillende alleraar digste boekjes, waann hij soms erg vernuftig, maar soms ook erg flauw, speelt met onze taal. Ook in „Sodeklon- je!" is Meyles weer aardig op dreef en dnjft hij goedmoedig de spot met aller hande zaken of njmt er op los zonder „Er komen nu een heleboel din gen op je af waar je met aan dacht toen je er mee bezig was," zegt Kentie over de reacties na de prijs uitreiking. „Ik heb vong jaar met mensen van Kluwer gesproken. Nu belden ze me op. Of ik hun jaarver slag wil gaan verzorgen." Ziet hij in Leusden nog leuke opdrachten liggen? Lang hoeft hij daar niet over na te denken. „Een goed wegwijzenngssysteem voor de Euro-woningen," roept hij. „Je zoekt je daar te pletter als je de weg niet weet." En even later; „Dat is maar gekscherend. Maar het zal ooit eens aangepakt moeten wor den. Daar gaat heel Leusden mank aan. Er moet veel meer over nage dacht worden." enige terughoudendheid. AOW bete kent bij Meyles Arm Oud Worden en <Je VOO. Vnj Onnozel maar Ontspannend En Amsterdam is het reldorado voor oproerkraaiers, om er nog eentje te citeren. Enfin, u kimt het beter zelf even gaan lezen. (advertentie) 'erper Hans Kentie: Een goed wegwijzenngssysteem voor de ■woningen, daar moet over nagedacht worden. houding (de Gneken noemden de ze verhouding de „Goddelijke maat") die de schilder Mondriaan in al zijn werken heeft gehanteerd. „Een schokkende ervanng", aldus Kentie. Voor hem stond vast dat ook zijn kalender dus dat formaat tief werk), de tussenperiode (waar in het constructivisme in zijn werk doordringt) en de eindperiode in New York. Tijdens zijn speurtocht door de museumarchieven ontdekte Kentie onder meer dat Mondriaan theo soof was. Dat heeft weer te maken met de Gulden Snede, de maatver- ue is van jongsaf aan geboeid [het constructivisme zoals men de grafische wereld noemt, af zijn eerste kennismaking iet werk van Mondriaan speel- ij met de gedachte daar ooit lee te gaan doen, hetzij in 'orm. hetzij in kalendervorm. 'rifrontatie met eén van Mon- eerste figuratieve schilde- vong jaar in het Utrechts aal Museum, gaf de doorslag. ;ema van de Grontmij-kalen- jas gevonden en de opdracht- gaf hem direct carte blanche, v/as tot dan toe puur emotio- [bij Mondriaan betrokken en me dus ook gaan verdiepen techniek", zegt Hans Kentie m iterview met het blad Grafi- :en onafhankelijk weekblad |de grafische en commuiuca- ustne. Kentie zocht kontakt lerbert Henkels, kunsthistori ci conservator van het Haags ^entemuseum en Mondriaan- >t. i FASEN kels en Kentie vonden elkaar Jnel m de vormgeving. Het Ét een levensbeschrijving van ulder Mondnaan worden. Ze [en het in dne fasen; de begin- pe (gekenmerkt door figura- (hoogte: breedte 0 5 0.809) zou krijgen. Elk kalenderblad is opgebouwd uit één grote en enkele kleine afbeeldingen, die in een composi tie in de breedte zijn samenge bracht. Tevens wordt op elke blad zijde een doorverwijzing naar de volgende bladzijde gegeven. Om aan te tonen dat Mondriaan niet de simpele lijnentrekker was waar de leek hem voor houdt, werd elk kalenderblad voorzien van een be geleidende tekst, die Henkels sa menstelde. „Na een paar weken tegen de plaatjes op de kalender te hebben aangekeken, worden mensen van zelf nieuwsgierig en gaan ze de tekst lezen. Er zit dan ook een duidelijke boodschap in over wat men ziet en wat het voorstelt. Dit is ook de reden waarom wij de kalen der „Wisselwerking 1986" hebben genoemd," aldus Kentie in Graficus. GEEL EUSDEN - Op een rustige vrijdagmiddag belt hij op. „Ik heb eerste prijs in een kalender-wedstrijd gewonnen." De andse nuchterheid overvalt mij. Leuk, denk ik. We spreken m drie uur, diezelfde middag. Stipt drie uovervalt hij mij met schitterend kunstwerk: een kalender met als thema de eldberoemde schilder Piet Mondriaan. Zijn naam? Hans tie. Ijaar aktief in de grafische wereld. Momenteel ontwerper iet Ingenieursbureau Grontmij in De Bilt. In slechts vijf en mabaar kort aan gewerkt," zegt hij er zelf over. „Op 17 jber kreeg ik de opdracht. Vijf weken later moest het klaar De speciaalzaak in woningtextiel vindt u In winkelcentrum Hamershof. Wij leveren alle gerenommeerde merken tapijten gordijnen dekbedden - dekbedhoezen toilet- en badkamerkleedjes - karpetten - tafekleden - zonwering - douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendix Gardisette Jap Tulipan Fortoo Desso Boras - enz. INTERIEURVERZORGING Winkelcentrum „Hamershof" De Brouwerij 12, aan de Hamersveldseweg. LeusdenC., tel. 033-946611.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5