>ep op leusden VERGROTEN? Vl ijn- Nieuwe Postbus 51 uitgaven ïsboek: ialonië LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT loep op Leusden )ONDERDAG 20 FEBRUARI 1986 tie: Bert Vosa.i. sligger. het zo is gekomen is jk niet bekend, maar wij u maandagavond de lering van de commissie ien met betrekkmg tot het ele meerjarenplan en de ivenwijkse voorzieningen i missen. We hadden geen ging ontvangen en waren met op de hoogte van dit Délangnjke gebeuren, waar ere huiswerk van Fons s en zijn ambtenaren voor de <eer werd doorgelicht door m van de commissie. Niet, oveel opvallende nieuwtjes Ien waren. Want zoals te :hten was er één igger. De Partij van de bi) monde van Com n, vond het allemaal maar ertig miljoen in kas houden de rente de voorzieningen te kunnen houden vond zij veel. 15 of 20 miljoen is meer dan genoeg. Tja en dan die nota Bovenwijkse voorzieningen Zoals wij reeds konstateerden is die nota hoofdzakelijk samengesteld door de wethouder van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening en dat resulteerde in nogal wat brede wegen, auto- en bustunnels en al dat fraais. En zoals wij ook reeds veronderstelden, gebeurde: de PvdA legde daar nogal de nadruk op. Zij wil goedkope huizen en niet zoveel brede wegen. Toch vragen we ons éif, waar Com zich zo druk over maakt. Over een kleme maand zijn er verkiezingen. De PvdA verwacht een grote overwinning. Een PvdA-wethouder staat zich al warm te trappelen van ongeduld. En al die wensen uit de nota Bovenwijkse voorzieningen moeten straks allemaal nog als gewoon voorstel worden behandeld. Niks aan de hand toch? De eigen wethouder is er dan toch zelf bij? Wie dat oppositioneel dwarsliggen van de PvdA beziet, bekruipt echter het gevoel, dat wij hier een afspiegeling zien van hetgeen landelijk vrijwel onvermijdelijk staat te gebeuren. De PvdA door haar opstelling opnieuw m de oppositieEn de tegenstanders van de PvdA worden weer eens in hun mening bevestigd: door van die vaste financiële pot ettelijke miljoenen af te willen knabbelen ziet het er naar uit, dat de socialisten willen potverteren En daar houden CDA en WD met van. We gaan weer boeiende tijden tegemoet.(V) Weg Nu we toch bezig zijn, even ten behoeve van Corn Verduin een kleine rechtzetting. Als zij het heeft over de door haar vermeende „koehandel" inzake de aansluiting op Rijksweg 28, waardoor de Groene Zoom wellicht tot interprovinciale weg zal worden bevorderd, schnjft zij die veronderstelling op rekening van Otto van den Bor, die zoals bekend een senptie schreef over de verhoudingen tussen de gemeente Leusden en de gemeente Amersfoort. Niet Otto van den Bor veronderstelde dat. In zijn scriptie staat daarover niets te lezen, maar de Leusder Krant deed dat expliciet in een commentaar. En niet voor de eerste keer. Fijn, dat Corri onze vermoedens deelt.(V). iLONIE Cantecleer Kunstreis- >or Fnt2 Rene Alleman en Xenia jder Pnjs 42,50 bnie is een veelbezochte Spaan- jincie. Globaal kun je spreken nruim gebied rond Barcelona. De fava, voor de strandliefhebbers. eze omschrijving zou iets te |zi]n voor de kunstreisgids. die er uitgaf onder de titel „Catalo- is sprake van een gebied yreneeën tot het zuidelijk ge lde Ebro en westelijk begrensd |ijn Zaragoza en Huesca Catalo- ic voor de liefhebbers van kunst een bijzonder interessant ok al zullen de meeste vakan- het strand prefereren en s een dagje uit zullen gaan naar a en zich daar beperken tot het bewonderen van de Sagrada Familia of gezellig slenteren door het toenstische openluchtmuseum Pueblo Espanol om tot slot een hapje te gaan eten m één van die kleme restaurantjes m de binnen stad. Maar Catalorue heeft veel meer te bieden dan de kunst en cultuur van Barcelona alleen en de kunstreisgids brengt dat uitgebreid in zo'n 250 pagi na's onder de aandacht, geïllustreerd met tal van zwart-wit- en kleurenfoto's. Romaanse en Gotische bouw- en kunst werken worden uitgebreid beschreven, evenals de talrijke boeiende musea, en de vaak verrassende wandelingen door de verschillende steden binnen het gebied. De basis is Barcelona Van daaruit worden verschillende tochten beschreven door het omliggende ge bied van Catalorue Een en ander is aangevuld met praktische wenken en een index. Aan de binnenzijde van de uitklapbare omslag vindt men (traditie getrouw bij de kunstreisgidsen van Cantecleer) overzichtskaarten om een en ander vlug te kunnen vinden. ..Cata lorue" is een complete reisgids voor (advertentie) VERKLEINEN? Op A3- of A4-tormaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. hen. die speciaal geïnteresseerd zijn m kunst en cultuur van deze boeiende Spaanse provincie. (V.) i f* - l-'è Galerie der giganten. Wie was nou die man, die niemand schijnt te kennen? In onze eerste aflevering van de Galerij der Giganten plaatsten wij een karikatuur van de gemeentesecretaris van Leusden, de heer Reijer van Gooi. Bekend camavallist. We kregen zegge en schrijve éen antwoord binnen en wel van Gert Vonk, Wierickewijk 5,3831 MA Leusden- centrum. Dat tientje was dus snel verdiend. Reijer van Gooi mag zich intussen gaan bezinnen hoe hij zijn bekendheid zou kunnen verhogenTijdens carnaval dacht natuurlijk iedereen, dat hij in vermomming was, maar hoe zit dat men de ambtenaren ten gemeentehuize? Kennen die hem dan (nog) niet? Werk aan de winkel, Reijer! Vandaag vestigen wij de aandacht op onze volgende gigant uit de politieke winkel. Hij is fraktievoorzitter van een kleine politieke partij, die graag groot wil worden. Het is een man, die voortdurend in de clinch ligt met wethouder Fons Ummels, die hij er regelmatig van beschuldigt, dat die het gemeentelijke geld teveel oppot en niks leuks wil doen voor ons allemaal. Een man, die in het voetspoor van Hans van Mierlo zijn plaatselijke partij op gaat stoten in de vaart der raadszetels. Wie het weet mag het zeggen. Onder de goede inzenders verloten we weer een geschenkenbon van tien gulden. Méér zit er echt niet in, want wij hebben niet zo'n voorraad geld als onze Fons Kop: De PvdA heeft de midlife crisis overwonnen". Cynische Leusdenaar: „Oh, noemen ze dat een midlife crisis. 'k Had eerder het gevoel dat die club nog steeds bezig is om volwassen te worden Boze PvdA-er„Doe met zo kmderhjk!" Com Verduin op partij-feestje: „We zullen doorgaan op de mgeslagen weg". Dat wordt dus weer vier jaar oppositie Tenzij de stem des volks an ders beslist. Kop: Twintig hectare land bouwgrond onvoldoende voor werkgelegenheid" Werken de boeren zich te plet ter om zich te handhaven tus sen al die woningbouw, knjgen ze dat te horen Wagenaar: „Voor de aanslui ting moeten we net zo lang dréunmen totdat we het geld hebben". Vraag: Alleen voor de aanslui ting? Kop: „WOL-bestuur in op spraak". Eerhjk gezegd kwam het bij ons wat wollig over. Veel geschreeuw en weinig wol dus. Omroep Leusden: Betaal- TV. Als het een beetje meezit krijgt Leusden binnenkort een échte kabelkrant, lees ik. Ik begnjp het nu wat beter, al die kandidaats-raadsleden wil len natuurhjk graag in de raad om ambtenaar van de burger- Ujke stand te worden Als dat hun enige doel is, heeft dat - om met de burgemeester te spreken - zijn charme. Als ik het allemaal goed heb gevolgd, dan hebben verschil lende raadsleden op hun speurtocht naar een in Leusden passend model zwembad zich zo enorm mgespannen, dat zij moesten overnachten in een hotel. Met zwembad, neem ik aan Bedoelt de PvdA dat nou als ze stelt, dat er best wat minder geld in de gemeentehjke kas kan blijven? Noodmast als hoofdmast: noodgreep. Latent Talent doet er goed aan om extra curssussen te gaan geven op het gebied van Ita liaans, Deens en Frans. Recept: Men neme voor een heerhjke satelliet-schotel een portie Italiaanse spaghetti, laat dat gedurende de avond sud deren in Deense boter. Opdie nen met Frans stokbrood. Draai daarbij wat video-chps voor de gezelligheid. U kunt het geheel ook vervangen door een Engels ontbijt gelardeerd met vette Duitse worsten. Na afloop is een partijtje jodelen niet vereist, maar verhoogt de stemming. Die CAI-commissie krijgt straks natuurhjk ook een ande re naam, dat spreekt. CAItelhet-commissie Beter idee: als Wagenaar nou eens gaat praten met Amers foort en belooft aangesloten te bhjven op het Amersfoortse kabelnet als Amersfoort zorgt voor aansluitmg van de Heili- genbergerweg op de Leusden- se aansluitmg op rijksweg 28? Of wordt dat misschien wat te mgewikkeld? LEUSDEN - In de periode 24 februan tot en met 23 maart komen de volgende postbus 51 onderwer pen aan de orde: Pak gewoon de belasting telefoon: minder stook kosten. gevaarlijke stoffen, onder nemingsraad, wat heb je er aan, en de basisschool nu. Bijbehorende folders liggen voor u klaar op het postkantoor, de bibliotheek Nieuw-Langenbeek en bij het bureau Voorlichting van de gemeente Leusden. s „v" s -i ,-a vié* V- L W,/ It I >1II Ml III tl Op 'SDEN - Evenals de school is in een dorp de kerk een lelpunt. Dat punt ontdekken we, omgeven door eikebomen n beukenhaag, aan de overzijde als we van de school naar ijksweg terugkeren. Volgens de overlevering zou de Chris- rk van Leusden de oudste in ons land zijn en nog door 'illibrord zijn gesticht. In 1803 rijmde de Amersfoortse Ier Pieter Pijpers in zijn Landsgedicht: Smeek U, zeg ons Leusdenaar ichtte Willibrordus daar, Idden in uw korenschooven lf dit kerkje, om God te loven? iond daarin zijn eerste altaar Nederlandsche gronden? eker is wel dat de Gelder- allei, tussen de jaren 700 100 na Chr. slechts drie eenten telt, namelijk iden, Rhenen en Ameron- Het gehele noordelijke ïelte van de Gelderse n, die toen de Gouw Fle- heette, was, voorzover >ond, voor alle kerkelij- zaken aangewezen op iden. Voor doop, huwe- ibegrafenis en kerkdienst eusden, zelfs tweehon- jaar later, voor Hamers- Amsforde, Hoflaken, lenborg, Hohorst en Ba- oorde het kerkelijk mid- int. iar dat speelde zich alle- af in Oud Leusden en uilen daar, als we er op wandeling zijn aange- wel verder op in gaan. e staan nu voor het kerk- iw van Nieuw-Leusden. de voorgevel staat in ver- romeinse cijfers een te lezen. Na veel getel 'reken komen we tot de 19 dat daar het jaartal staat. kerk in Leusden, dui- jaar geleden zo'n be- ïjk middelpunt, was 1800 een stiefdochter Amersfoort geworden, dorp Oud-Leusden zelf ook niet veel meer te :enen, het bestond nog uit de kerk en zeven huizen. De diensten in de kerk wer den waargenomen door de predikanten van Amersfoort, waarvoor Leusden jaarlijks een bedrag van honderd gul den aan Amersfoort betaal de. Aan het onderhoud van het kerkgebouw was al jaren niets meer gedaan; ramen en deuren, voor zover nog aan wezig, sloten niet meer en in de kerk was het zo tochtig en koud dat de predikant gedu rende de godsdienstoefening menigmaal zijn overjas aan en zijn hoed ophield. Geld voor een drastisch herstel was er in het, door de Franse tijd verarmde Neder land niet en de dienst werd door de Amersfoortse predi kanten tenslotte zo bezwaar lijk dat men overging om al leen 's zomers om de veertien dagen een kerkdienst te hou den. Door de grote uitge strektheid van de kerkelijke gemeente, deze omvatte de gehuchten van Leusden, As- schat, Stoutenburg, Ma am, Maarsbergen, Hoogland en Zevenhuizen, was het voor de Amersfoortse predikanten onmogelijk om op huisbezoek of ziekenbezoek te gaan. Tenslotte werd overwogen tot opheffing van de gemeen te en deze te verdelen onder omliggende gemeenten. Dit stuitte echter op grote bezwa ren van de betreffende ge meenten. Ten einde raad werd een verzoekschrift in gediend bij koning Willem 1 die, omdat de Hervormde ge meente staatskerk was ge worden, hier het laatste woord had. Op 7 januari 1825 werd het verzoekschrift aan de koning verzonden waarin werd vermeld, dat de ge meente, die 700 zielen telde, sedert een lange reeks van jaren van een eigen leeraar verstoken, op ontoereikende wijze door de predikanten van Amersfoort en wel alleen des zomers werd bediend. Er werd voorts gewezen op de bouwvalligheid van de kerk die, op een ongeschikte plaats gelegen, onbruikbaar was voor het grootste deel van de gemeente. Het werd daarom wenselijk geacht, dat de gemeente onder een eigen leeraar zou worden gesteld, maar dan ook van een meer geschikt gelegen kerk en predikantswoning voorzien. Daar echter de gemeente vooral bij de minder gunstige staat van de landbouw te ar moedig was om iets wezen lijks daartoe bij te dragen, werd de koning verzocht goedgunstig aan de gemeen te toe te staan: le. de vrijheid tot het beroe pen van een eigen predikant op het volle genot van een tractement uit 's Rijks schat kist. 2e. de vrijheid om de oude kerk te mogen afbreken en uit de opbrengst daarvan, mitsgaders de ondersteuning van edeldenkende Christe nen in ons vaderland, een nieuwe kerk en predikants woning op een meer geschik te plaats te doen opbouwen. Dit verzoekschrift had ten gevolge dat bij Koninklijk Be- De kerk (1) sluit van 2 september 1825 (Staatsblad nr. 143) het vol gende werd besloten: le. De hervormde ingezete nen te Leusden zullen voor taan een kerkelijke gemeen te op zich zelve uitmaken onder naam Hervormde ge meente van Leusden. 2e. Aan de gemeente wordt de vrijheid verleend om het oude kerkgebouw te doen af breken en uit de opbrengst daarvan, zo bij verkoop als anders, mitsgaders door mid del van vrijwillige bijdragen, een nieuwe kerk en predi kantswoning te Leusden te bouwen. 3e. Zodra de gebouwen zul len gesticht zijn, zal aan die gemeente worden toegestaan een van 's Landswege bezol digd leeraar op zodanig trak tement als door ons, op voor- dragt van onze Staatsraad, Directeur Generaal van de zaken der Hervormde Kerk nader zal worden bepaald. 4e. De gemeente te Leusden zal moeten zorg dragen dat deze kerk in goede staat on derhouden blijve en dat haar leeraar steeds een voegza- men en voor hem geschikte woning hebbe. 5e. De afbraak en de ver koop de oude kerk en het aanwenden der middelen tot het bouwen ener nieuwe kerk en predikantswoning bene vens het stichten en voltooi en derzelve, zullen moeten geschieden onder toezicht en goedkeuring van en verant woording aan het Provin ciaal College van toezicht op de kerkelijke administratie bij de Hervormden in de Pro vincie Utrecht. Er werd een commissie be last met het inzamelen van de nodige gelden. Uit alle delen van het land kwamen de gif ten binnen. In Utrecht werd in alle hervormde kerken ge collecteerd voor de bouw van de Leusder kerk, wat een bedrag van 1620 gulden op bracht. Uit het fonds voor noodlijdende kerken kwam een bedrag van 400 gulden en in totaal was het eindbedrag 19.413,29. De begroting was 20.000,-. Maar toen kwam de moei lijkheid een geschikte plaats voor het nieuwe kerkgebouw te vinden. De meningen wa ren nogal verdeeld; zo wilde de een de kerk bij de Bavoort- se brug, een ander nabij Lockhorst, de Zwartesteeg of Hamersveld. Tenslotte viel de keuze op een terrein bij de Bavoortse molen, wat voor 1,50 de roede (een roede is ongeveer 14 vierkante meter) kon worden gekocht. Enige gemeenteleden wis ten op een handige manier hun keuze er door te krijgen door gezamenlijk „de Lage Vogeldriest", groot 300 roe den te kopen en voor de bouw van de kerk te schenken. De plaats werd aangeduid als „ongeveer een kwartier uurs van de Bavoortse brug aan de aan te leggen straatweg op Arnhem". De bruikbare materialen van het kerkgebouw te Oud Leusden, wat in december 1826 werd gesloopt, werd naar de bouwplaats ver voerd, de overige materialen werden aangekocht en in de lente van 1827 werd met de bouw een aanvang gemaakt. Doordat het water in dat voorjaar een ongekende hoogte bereikte, konden de benodigde stenen vanaf de beek, door de brede sloot langs de weg, gevaren wor den tot op de bestemde plaats, wat een belangrijke besparing op de transport kosten betekende. Op 19 juni 1827 werd de eerste steen gelegd en op 16 december de torenspits ge plaatst. „Dit was", volgens een ooggetuige, „een vrij ge- moeilijke en gevaarlijke expeditie. Zij liep gelukkig zonder enig ongeluk af." In 1871 kreeg de kerk het orgel om de gemeentezang te begeleiden. Voor die tijd werd de zang ingezet door de voorzanger, die tevens voor lezer, koster en stovenzetter was. Rond 1900 was de kerk te klein geworden. E was be hoefte aan vijftig zitplaatsen meer. Diverse plannen wer den gemaakt en tenslotte werd het plan aangenomen om de achtergevel van de kerk uit te bouwen. De kerk, die eerst rechthoekig was, kreeg aan de achterzijde vorm de vorm die hij nu heeft. Ook de consistorie en twee portalen kwamen er bij. In de plaats van de drie ramen in de zijgevels kwamen er nu vier met glas in lood. De banken, die voordien in de lengte-richting van de kerk stonden, kwamen achter de stoelen te staan en aan weerskanten kwamen der tien zijbanken. Ook kreeg de kerk centrale verwarming en was ook de functie van sto venzetter overbodig. In 1928, dus tijdens onze wandeling een paar jaar ge leden, is op grootste manier het honderd-jarig bestaan herdacht. Trouwens, ook het 25- en het 50-jarig jubileum was niet ongemerkt voorbij gegaan en op gepaste wijze herdacht. Noot. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan is een gedenk boekje samengesteld, waarin de geschiedenis van de Leusder kerk uitgebreid wordt beschreven. Hiervan zijn nog exemplaren ver krijgbaar bij de samensteller de heer W. Bos, Irenelaan 58. Interieur van de Leusder kerk vóór de uitbreiding in 1900 Getekend naar een foto door A van Leeuwen.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7