VVD wil creatief bestuur CAI-commissie wil samenwerking met Amersfoort, maar niet tegen elke prijs Laat die b niet leeg! I Beleid afgelopen vier jaar voortzetten" België-zenders hebben prioriteit VERGROTEN? Integrale enquête zal worden gehouden om wensen te peilen Leusdenaar veroordeeld wegens mishandeling Leëei des Heils LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT I plaatselijk nieuws DINSDAG 25 FEBRUARI 1986 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN -'Een professioneel uitgevoerd programma. Een vreugdevoUe geboorte. Hoewel, na het overlijden van minister Rietkerk niet zo vreugdevol. Toch willen we de presentatie van ons programma door laten gaan.' Zo begon WD-voorzitter Joost de Jongh vrijdagmiddag de bijeenkomst in 't Ros Beyaart waarbij de Leusdense liberalen hun verkiezingsprogramma officieel openbaarden. Het uitgangsplint van dat programma ligt voor de hand: voortzetting van het beleid dat de afgelopen vier jaar is gevoerd. De WD presenteerde naar eigen zeggen een 'duide lijk en bondig programma'. 'We willen ons niet vastleggen, maar ruimte voor creativiteit openlaten,' aldus voorzitter De Jongh. 'Door voortdurende toename van vrije tijd zullen de accenten meer gaan liggen op het gebied van welzijn van de Leusdenaar. Er zal een groeiende behoefte zijn aan sport en recreatie, terwijl ook steeds vaker van andere welzijns voorzieningen gebruik zal worden gemaakt.' concludeert de WD in haar programma. 'Dit betekent dat de bestaande voorzieningen minimaal gehand haafd en waar mogelijk uitgebreid moeten worden. Uiteraard houden belangrijke zaken als volkshuisves ting, werkgelegenheid en veilig heid onze volle aandacht. Dit alles zal creatief bestuur vereisen. Met liberaal elan, dus geheel gericht op de individuele Leusdenaar, zullen wij bijdragen aan dit bestuur.' RUIMTELIJKE ORDENING Om maar met de deur m huis te vallen: ruimtelijke ordening De li beralen vmden dat de conclusies van het structuurplan in pnncipe beleidsuitgangspunten dienen te zijn bij de voorbereiding van be stemmingsplannen, waarbij ook moet worden uitgegaan van een sluitende grondexploitatie. Om in te kunnen spelen op veranderende maatschappelijke en economische omstandigheden, moeten volgens de WD de bestemmingsplannen voor nieuwe woon- en werkgebie den voldoende flexibel zijn. 'De WD is voorstander van wo ningbouw voor verschillende sa menlevingsvormen. Een evenwich tige ontwikkelmg van de woning bouw en de daaraan te relateren voorzieningen dient te worden na gestreefd Met als uitgangspunt het behoud van het landelijk karakter van onze gemeente is de WD geen voorstander van excessieve hoog bouw.' Verder vmden de liberalen dat het woon- en leefklimaat niet negatief beïnvloed worden door de neiging tot verdichting van het bebou- wingsvlak. Daarnaast willen zij con stant de aandacht geven aan ruim tereservering voor toekomstige bouwlokaties voor wonen, werken en recreatie. Waar de partij eventu eel een dergelijke ruimte wil reser veren, wordt niet in het programma aangegeven. 'Bestemmingsplannen, vesti gingsvoorschriften, het toewij zingsbeleid en de verdeling in pre- miehuur-, premiekoop- en vnje sectorwoningen, dienen m eerste instantie te worden afgestemd op de eigen behoefte en natuurlijke groei van de Leusdense bevolking,' aldus de WD Wat de WD onder 'eigen behoefte' verstaat wordt in een apart punt nader uitgewerkt. 'De WD bepleit een breed aanbod van premie- en vrije sectorwonin gen,' zo staat er in het programma. 'Ouderen en gehandicapten zijn meer dan anderen afhankelijk van aangepaste huisvesting. De WD bevordert deze aangepaste huis vesting bij zowel het bestaande als het te bouwen woningbestand.' WERKGELEGENHEID In het werkgelegenheidsbeleid dient de stimulering van de econo mische sector een grote pnonteit te hebben, vinden de liberalen. Zij willen dan ook dat de gemeente daartoe nauw samenwerkt met het Gewestelijk Arbeidsbureau en de Kamer van Koophandel. De WD Lijsttrekker Jan Wagenaar hoopt omstreeks 1990 minimaal 50% werkgelegenheidsvoorzie- rung binnen de gemeente (zoals vastgelegd in het structuurplan 1985-1995) te realiseren. De WD zegt dan ook alle maat regelen te steunen die bijdragen tot de verbetermg van de concurren- tie-positie en de lastenverlichting van de Leusdense bedrijven. Daar naast dient het bednjfsleven (waar onder midden- en kleinbedrijf) ont plooiingskansen te worden gebo den. Ook de consumenten worden door de liberalen niet uit het oog verloren. 'De Leusdense consu menten dienen te worden betrok ken bij het gestructureerd overleg tussen gemeente en het plaatselijk midden- en kleinbedrijf,' stelt de WD. Ook wil de partij, onder afweging van de belangen van mi lieu-, woon- en leefklimaat, haar mvloed aanwenden om regelge ving die de agrarische bedrijvig heid in de weg staat te verminderen danwel te vereenvoudigen of te harmoniseren. Als eerste politieke partij in Leusden laat de WD weten dat er een toeristisch en recreatief beleid binnen de gemeente ontwikkeld moet worden. Alnch Parson lichtte dit punt afgelopen vrijdag kort toe. 'Er liggen heel wat rapporten op tafel. De vraag is of het nu ontwik keld moet worden. Door de hogere overheden worden de mogelijkhe den op lokaal niveau beperkt.' WELZIJN 'Omdat zonder de inzet van tallo ze vrijwilligers het welzijnswerk ondenkbaar is, steunt de WD van harte de subsidiéring van kader cursussen,' schrijft men m het ver kiezingsprogramma. De in Leusden werkzame beroepskracht voor het jeugd- en jongerenwerk zal, aldus de WD, een steeds belangrijker plaats innemen. 'Werkzaam voor alle jongerenorganisaties zullen zijn aktiviteiten moeten leiden tot een nog betere opvang van de Leus dense jongeren. Hierbij kan bezien worden of uitbreiding van onder steuning noodzakelijk is.' Het begrip 'flankerend bejaar denbeleid' moet meer inhoud knj- gen, vmden de liberalen. Het gaat hierbij om met behulp van de aan wezige voorzieningen ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. 'Aktiviteiten op dit gebied dienen ondersteund te worden.' stelt men. 'De hiervoor m Leusden werkzame coördinerende organi satie, de vereniging WOL, dient hierbij ten nauwste betrokken te worden.' De WD vindt een gelijke behan deling van man en vrouw vanzelf sprekend. Mogelijke achterstan den dienen opgeheven te worden door het verlenen van prioriteiten aan projecten, die het zelfbewust zijn ontwikkelen en stimuleren. 'Hierbij valt te denken aan tweede karis onderwijs en deeltijdarbeid.' aldus de liberalen. KUNST EN CULTUUR 'De WD steunt de aktiviteiten van de culturele raad, die er toe moeten leiden dat individuen en groepen in staat worden gesteld zelf inhoud aan hun cultuurbeleving te geven,' verklaart men in het programma. 'De mogelijkheid van de inschakeling van lokale kunste naars bij de inrichting van zowel gebouwen als leefomgeving moet bezien worden.' Men vmdt dat er gestreefd moet worden naar inpassing van kunst zinnige vorming binnen het basis onderwijs. Ook het behoud van de nog resterende beeldbepalende monumenten verdient de aandacht. In het hoofdstuk sport en recrea tie stelt de WD dat Sport Overdag- aktiviteiten zoveel mogelijk m sportverenigingen dienen te wor den opgenomen. 'Een aantal moge lijkheden kan worden opgenomen in de sportverenigingen,' aldus Lilly van Amerom. 'Sportverenigingen moeten zich met specifiek op beta- Enkele kopstukken van de WD-afdeling Leusden achter de tafel bij de presentatie van het gemeenteprog, voor de komende vier jaar. lende leden richten, maar op de totale gemeenschap,' vulde Alnch Parson haar aan. 'De hele gemeen schap betaalt tenslotte mee aan de voorzieningen.' Het op peil houden van de sport- voorzieningen vmdt de WD van groot belang. 'Groot onderhoud aan accommodaties moet worden be kostigd uit een daartoe speciaal te voeden fonds sportvoorzieningen,' zeggen de liberalen. ONDERWIJS 'Omdat de opvoedmg pnmair de verantwoordelijkheid van de ou ders of verzorgers is, vindt de WD het van groot belang dat de ouder hulp binnen de scholen wordt gesti muleerd. Dit om de betrokkenheid van ouders en school bij elkaar te vergroten. De ontwikkeling van de zelfstandigheid, de zelfredzaam heid en de eigen creativiteit en kunstzinnigheid zal ruime aandacht moeten krijgen.' 'In het kader van meuwe ontwikkelingen dient het onderwijzend personeel de moge lijkheden te hebben aan her- en bijscholingscursussen deel te ne men opdat hun deskundigheid op peil wordt gehouden of verbeterd. De Nederlandse taal- en leeslessen dienen bij onderwijs aan minder heidsgroepen prioriteit te hebben. Ook alfabetisenngsonderwijs voor volwassenen verdient ondersteu ning.' MEDIA EN CAI De WD is voorstander van een lokale omroep. 'In beginsel zullen de kosten van een lokale omroep niet voor rekening van de gemeen schap komen,' aldus de partij. 'De gemeente zou echter in het licht van maatschappelijk nut, uit hoofde van haar overheids- of voorlichtings taak, kunnen bijdragen in de kosten van lokale produkties. Hiertoe zou een meerjarenplan moeten worden ontwikkeld.' Liever nog ziet de WD een aanpassing van de wettelijke mo gelijkheden. 'Wanneer reclame via lokale radio en televisie wettelijk mogelijk wordt gemaakt, dient in gespeeld te worden op de dan veriaegen mogelijkheden.' In ieder geval moet er op gemeentelijk ni veau voorwaarden worden gescha pen voor het ontwikkelen van een lokale omroep en lokale kabelpers, zo vindt de WD. FINANCIËN De gemeenteraad dient een goed inzicht te hebben in de om vang en aard van de reserves,' schrijft de WD in het (slothoofd stuk dat over de financiën gaat. 'Het verlenen van subsidies, zoals het verschaffen van gemeentelijke bij stand, of het ter beschikking stellen van gemeentelijke accommodaties tegen sterk verlaagde tarieven, moet zichtbaar worden gemaakt.' Een sluitende gemeentebegro ting is voor de WD nog steeds het uitgangspunt van een verantwoord financieel beleid. De liberalen wil len daarom een redelijke reserve om onvoorziene tegenvallers en/of uitgaven naar behoren te kunnen opvangen. 'Door verdere automati sering van de financiële stratie van de gemeente optimale krediet- en budgeij king worden bereikt.' Ook stelt de WD dat rJ wensen door de geme en- worden afgewogen tegen be-: beleid. 'Desgewenst brei- daarop wijzigingen aan. Bij projecten wordt bepaald voo ke periode ze worden aang; Automatismen bij de voorben van het budgetprogramma ra worden vermeden.' PROGRAMCOLLEGE Over de wensen met lang tot de komende onderhandelingen is de duidelijk: 'De WD is voorst] van een programcollege, tot heden gevoerde belei inzet. Elke fractie in de genu raad dient te worden uitgei voor de opstelling van leidsprogramma voor de 1 de raadsperiode.' Volgens voorzitter De sluit de WD hiermee niet de van de Arbeid bij voorbaai als college-partner. 'Dat sti niet,' concludeerde hij. 'Del sluit zichzelf buiten door c bepaalde punten vast te le Dat doen wij niet. Wij willen: te voor creativiteit.' 'De mensen weten met dil programma waar ze aan ti aldus De Jongh. 'We hebl nooit geschaamd voor het van de afgelopen vier jaar zullen we zeker ook nooit (Van de redaktie) LEUSDEN - De CAI-commissie Leusden is van mening, dat in eerste instantie getracht moet worden om de samenwerking met Amersfoort inzake het kabelnet te verbeteren, zodat een meer werkzame situatie ontstaat. Maar niet tegen elke prijs. De huidige situatie is allesbehalve bevredigend, zo werd door verschillende leden van de commissie vastgesteld. Daar zal in ieder geval verbetering in moeten worden gebracht en wel zodanig, dat Leusden daadwerkelijk invloed kan uitoefenen op de samenstelling van het zender-aanbod. Dat is nu niet het geval. De Amersfoortse CAI-beheerscommissie beslist en Leusden kan dan alleen maar ja of nee" zeggen. Voorlopig zal Leusden elke uitbreiding met nieuwe zenders, zoals die door Amersfoort wordt voorgesteld dan ook niet overnemen. Eerst zal de invloed van Leusden op de samenstelling van het Amersfoortse kabelnet-pakket naar ieders tevredenheid moeten zijn. Alvorens er veranderingen worden aangebracht in het huidige Leus dense aanbod, zou naar de mening van de meerderheid der CAI- commissie eerst een integrale enquête moeten worden voorbereid, waarin de abonnee's op het Leusdens kabelnet naar betaalbare wensen zal worden gevraagd. Verder zullen alternatieven worden onderzocht, die zouden moeten leiden naar een andere wijze, waarop de Belgische zenders naar Leusden kunnen worden gehaald, voor het geval Amersfoort met meer m staat zal zijn om die zenders door te geven of wanneer Leusden alsnog zou besluiten om af te haken van het Amersfoortse kabelnet. Verzelfstandiging van het Leusdense kabelnet heeft vooralsnog niet de voorkeur van de CAI-commissie, maar zij sluit die mogelijkheid met uit. VERKEERDE KONKLUSIES Voorzitter Fons Ummels begon de diskussie rond „Notitie CAI- VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer- service tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. Leusden" met de mededeling, dat de in de pers uit dit stuk getrok ken konklusie als zou de gemeen te Leusden op dit moment ontkop peling van het Amersfoortse ka belnet overwegen, als onjuist moet worden beschouwd. De noti tie is in de eerste plaats bedoeld voor de leden van de CAI-com missie om een juist beeld te kun nen krijgen van de huidige situa tie waarbij verschillende alter natieven zijn aangegeven, indien wél zou worden besloten tot ont koppeling. „Het is nodig, dat wij ons bezin nen. Misschien zou het goed zijn, indien wij een integrale enquête onder de abonnee's zouden hou den om de wensen en meningen van de Leusdenaren te kunnen peilen en daar ons beleid op af te stemmen", aldus wethouder Um mels. De wethouder kwam tot deze uitspraak op grond van de talrijke mondelinge en schriftelijke reak- ties die bij de gemeente binnen kwamen na pubhkatie onder meer in deze krant over het mogelijk verdwijnen van de Vlaams/Belgi sche zenders. Het blijkt, dat juist die Alnch Parson: „Het is een illusie te denken, dat we op rust kunnen rekenen. De technologische ontwikkelingen gaan razendsnel". zenders erg op pnjs worden ge steld. De verdere diskussie spitste zich dan ook enigszms toe op de vraag, hoe juist deze zenders voor Leusden behouden zouden kunnen blijven. Het probleem hierbij is de komst van Nederland 3. Het blijkt, dat de PTT een wijziging in de kanalen aan het voorbereiden is om ruimte te maken voor deze derde Neder landse televisie-zender. Het gevolg hiervan zal zijn, dat Nederland 3 straks, wanneer deze zender ope rationeel zal worden, de Belgische zenders weg zal drukken en wel licht ook Duitsland 2 in de verdruk king zal raken. Met andere woor den: onafhankelijk van de vraag of Leusden aan het Amersfoortse net gekoppeld zal blijven, zal de ont vangst van de Belgische zenders in de nabije toekomst toch m gevaar kunnen komen. STABILISEREN De leden van de CAI-commissie waren zich ervan bewust, dat de huidige situatie niet ideaal ge noemd kan worden, maar de voor keur gaat toch uit naar stabilisering. Of zoals Ton Zwart (CDA) het uit drukte: „We hebben met veel pijn en moeite de zaak op orde gekre gen. Daarom moeten we met nu alweer gaan veranderen. Eerst zul len we moeten onderzoeken in hoeverre samenwerking met Amersfoort mogelijk blijkt en sa men zullen we moeten zoeken naar een oplossing voor de Belgische zenders". Harm Offerems (GPV/ SGP) sloot zich hierbij grotendeels aan, door te stellen, dat we eerst maar eens moeten afwachten hoe de situatie rond Nederland 3 en de Belgische zenders zich gaat ontwik kelen. „Als het niet mogelijk blijkt om met Amersfoort een goede op lossing te vmden, dan kunnen we alsnog besluiten om zelfstandig verder te gaan". Fons Ummels bleek met zo ge charmeerd van de samenwerking met zijn collega's in Amersfoort. Ummels: „Onze ervaringen met Amersfoort in verband met de be sluitvorming zijn met onverdeeld gunstig", stelde hij eufemistisch vast. „Een goed voorbeeld is de realisering van de satelliet-schotel. We wilden dat samen met Amers foort doen. maar daar was cxeen kiik op We zouden daarover pas kun nen denken, als Amersfoort haar hele kabelnet zou hebben aange legd. Nauwelijks had Leusden ech ter besloten om maar zelf een scho tel aan te schaffen, of Amersfoort besluit hetzelfde te doen". Ambte lijk secretaris Stem „En dat is financieel gezien nu nog steeds een bottleneck. Samen hadden we die schotel uiteraard veel goedkoper kunnen realiseren We hebben het altijd betreurd, dat Amersfoort toen zo gereageerd heeft". REGIONAAL NET Commissielid Peter Noorland zag ook in de nabije toekomst nog binnen afzienbare tijd het Amers foortse kabelnet aanzienlijk groter zou kunnen worden door aankop peling van de gemeenten Bame- veld, Woudenberg en Hoevelaken. „Het is nu wel zeker, dat het Case- ma-net in Barneveld aan het net van Amersfoort gekoppeld gaat wor den, terwijl er besprekmgen zijn met Woudenberg, Hoevelaken en ook met Nijkerk. Als dat door zal gaan, dan ontstaat er een geheel meuwe situatie en knjgen we een groot intergemeentelijk net. Op dat moment kan Amersfoort het met langer volhouden, dat zij de beslis singen over de invulling alleen blijft nemen. De andere gemeenten zou- geen volledige samenwerking met Amersfoort in het verschiet liggen, maar wees wel op het feit, dat den dat niet accepteren. Wij zou den voor het emd van dit jaar nieuwe onderhandelingen met LEUSDEN - Wegens mis handeling is een 25-jarige in woner van Lensden dinsdag door de Utrechtse politierech ter, mr. P.P. van Vijver, ver oordeeld tot twee weken ge vangenisstraf voorwaardelijk en 500 gulden boete. De ver dachte sloeg zijn slachtoffer een gebroken jukbeen en een gebroken neusbeen. Het von nis was conform het voorstel van de officier van justitie, mr. G. Hofstee. Het tweetal kreeg op 16 juni vorig jaar ruzie nadat ze zich in het verkeer aan elkaar hadden geergerd. De verdachte zou de andere man, die op een bromfiets reed, hebben gesneden. Daar op wees de bromfietser naar zijn voorhoofd. Dat beviel de inwoner van Leus den met. Hij snelde de man op de tweewieler achterna om tekst en uitleg te vragen Tijdens de daarop volgende scheldpartij liet geen van beide partijen zich onbetuigd. Ook toen de woorden kracht werden bijgezet met handen en voeten, stonden ze elk hun mannetje. In een flits liet de inwoner van Leusden plotseling een vuist op het gezicht van zijn tegenstander belanden. Deze moest naar het ziekenhuis worden afgevoerd om aan zijn ver wondingen te worden geopereerd. De officier van justitie liet weten dat hij over het algemeen, waar het gaat om geweld m het verkeer, „in beginsel" een onvoorwaardelijke gevangenisstraf eist. Hij deed dat in dit geval niet omdat het slachtoffer ook had gevochten en omdat de verdachte een blanco strafblad had. Amersfoort moeten beginnen om tot een beheersorgaan te komen, waarin ook Leusden zeggenschap heeft". SNELLE ONTWIKKELINGEN Alrich Parson (WD) was het niet eens met Ton Zwart en Harm Offe rems met betrekkmg tot de „rust" die de beide raadsleden voor het Leusdense kabelnet voorstaan. Parson:" Dat is natuurlijk onzin. De ontwikkelingen gaan steeds snel ler. Echte rust zal je nooit krijgen. Je kunt hoogstens even pas op de plaats maken om op dit moment je positie te bepalen. En wat de situa tie met Amersfoort betreft; We zul len moeten leren leven met het feit, dat we niets over de invulling van ons eigen net te zeggen hebben of daar onze konklusies uit trekken als we anders willen. Maar we moeten niet weglopen voor de ontwikkelin gen. Persoonlijk ben ik van mening, dat de mensen gewoon de beelden willen zien die te ontvangen zijn. Daar is men ook wel bereid om iets voor te betalen. We zouden eens moeten nagaan of het mogelijk is om keuzepakketten aan de abon nee's te leveren. Dat zou een deel van ons probleem kunnen- oplos sen. Anderzijds zullen we moeten streven naar een sterke regionale samenwerking, waarbij wij met af hankelijk zijn van wat Amersfoort wil. Zonder die onafhankelijkheid of medezeggenschap is het van een enquête wel aardig] we zullen er weinig mee doen zolang we mets aan de] ge situatie veranderen". Ans van Kemenade (Pv< behoud van de Belgische essentieel en wilde niet di samenwerking met Amersfc de tocht zetten. Zij stelde vJ haar partij al eerder om ete had gevraagd. „Nu kon Hl er mee als mosterd na de ra; an WERKZAAM GEHEEL Vo Wethouder Ummels diskussie samen met de sie, dat het college in iedeij de opdracht krijgt om „samenwerking" tussen en Amersfoort een meer zaam geheel te maken, standig opereren op dit nog niet de voorkeur heeft commissie en dat over de waarin de enquête gegotei worden nog in de commi! gedachten zal worden gei Verder zal bekeken worden) aanbieden van keuze- p; mogelijk is en zal er naar tieven worden gezocht wijze, waarop de Belgiscl ders met of zonder Amei naar Leusden gehaald worden. Uitbreiding Leusdens zenderaanbod wt_ dit moment niet overwogen] (advertenties NATIONALE COLLECTE EIND FEBRUARI-BEGIN MAAI Steun het geestelijk en maatschappelijk werk van het Leger des Heils. Geef aan de collecte of stort een bijdrage op postgiro 37071 of bankrekening 70.70.70.171 Stichter; William Booth DAMSTRAAT 15,1012JL AMSTERDAM, TEL. 020-241701 AFDELING VOORLICHTING (TST. 21S)

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4