Resultaat van opmerkelijke samenwerking tussen DHV en architectenbureau Smit UITBREIDING WINKELCENTRUM HAMERSHOF: IONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 LEUSDER KRANT 'clutect Chris Smit van het gelijknamige Leusdense architectenbureau, die men met Paul van der Kam van DHV uit Amersfoort het plan voor het \renhuis complex aan 't Erf ontwikkelde. UUSDEN - De uitbreiding met ikels en woningen aan de >rdzijde van het bestaande ïsdense winkelcentrum Ha rshof heeft een lange en op- kelijke voorgeschiedenis, meest opmerkelijk is wel dat architect en een raadgevend enieur voor eigen rekening en co de handen ineen hebben lagen om dit plan van de nd te krijgen. hns Srrut van het in BV Hamers- gevestigde Architectenbureau s Smit BV, geeft achteraf toe dat vel eens twijfels heeft gehad, de belangrijkste belegger af- te, nadat de provincie het plan ?rste instantie gedeeltelijk had keurd. Paul van der Kam, als seur verbonden aan de afde- 5lan- en Bouwontwikkeling van Amersfoortse ïngenieursbu- DHV, stelt nuchter vast dat hij in 1983 de samenwerking Smit aanging m een nogal [nderlijke situatie verzeild :e. Hij bedoelt daarmee dat het land verre van gebruikelijk is ee dienstverlenende bureaus gen nsico samen een bouw- ict gaan ontwikkelen. Hierbij men op een aantal fronten de je problemen ontmoet. Toch en Smit en Van der Kam nooit evoel gehad bij dit project echt oeüijkheden te zullen raken. ,De ondersteuning die we van emeente, en met name van ouder Wagenaar (Ruimtelijke mng) hebben gekregen, gaf Voldoende vertrouwen om door ïn. Bovendien was het natuur - en enorme uitdaging om het ïr projectontwikkelaar voor r te krijgen". vooral gespecialiseerd is in het adviseren van gemeenten over contracten op dit terrein, herinnert aan de reeds lang gekoesterde wens om de Hamershof te comple teren met ondermeer een Hema en een Albert Heijn. Jarenlang leek dat niet te lukken, maar na de inscha keling van het duo Smit/Van der- Kam in 1983 kwam er vaart in de ontwikkeling van het nieuwbouw project. Uit onderzoek was geble ken dat de Hamershof na de groei van de gemeente Leusden tot zo'n 26.000 inwoners, een geschikte vestigingsplaats was voor zowel een warenhuis als een derde super markt. Al m het voorjaar van 1984 lagen er toezeggingen op tafel voor vestigingen van zowel Hema, Al- bert Heijn als een postkantoor en een PTT-distnbutieknooppunt voor post. In datzelfde jaar verscheen ook het Sociaal Fonds Bouwnijverheid als belegger op het toneel. Woningen Vertraging Maar begin vorig jaar kwam er een kink in de kabel: het Utrechtse provinciebestuur keurde een deel van het plan af. De procedure stokte, met onder meer als gevolg dat het Sociaal Fonds Bouwnijver heid zich terugtrok. Aanleiding was het bezwaar van de twee reeds in Hamershof gevestigde supers te gen de komst van een derde. Die problemen zijn inmiddels naar te vredenheid opgelost. En nu, na een vertraging van met minder dan 12 maanden, gaat de bouw alsnog van start. irt Twee projecten door dezelfde maatvoering als bij de bouw er tegenover en het ge meentehuis. Dat heeft tot gevolg dat de wonin gen, dne en vier lagen hoog, in de onderste laag dieper zijn dan de bovenste appartementen. De ter rassen liggen voor een groot deel op het zuiden, en bieden veel priva cy. De achterzijde van het complex blijft vrij gesloten. Interessant is natuurlijk ook dat er achter deze nieuwbouw zo'n 100 parkeerplaat sen bijkomen". Meer keus voor consument Van der Kam van DHV zegt erg blij te zijn dat het project nu alsnog in de oorspronkelijke vorm door gaat. „Ik denk dat deze uitbreiding het niveau van dit winkelcentrum zal verbeteren. Want het wordt niet alleen een levendig nieuw onderdeel van Hamershof, maar vooral een inte ressante toevoeging. De ervaring bij andere winkelcentra leert dat de komst van een groot waren huis een verdere specialisatie in het assortiment van een aantal bestaande, kleinere winkels tot gevolg heeft. En dat is alleen maar gunstig: de consument krijgt meer keus en de aantrek kingskracht van het winkelcen trum wordt groter." projecten. Want de Hema-vestiging is m januari 1985 een zelfstandig project geworden, met als op drachtgever de Van Rheenen Leus den BV, onder wiens verantwoor delijkheid de meuwe Hema vesti ging ook zal worden geëxploiteerd. Macéka Vastgoed BV uit Maarssen, een belegger met veel ervaring op het gebied van winkelcentra, gaat het overige deel realiseren en ex ploiteren. DHV-adviseur Van der Kam schat dat, als vanaf nu meezit, het plein midden volgend jaar zijn definitief nieuwe gezicht heeft gekregen. De winkelruimten zullen waarschijnlijk enkele maanden eerder gereed zijn, terwijl de woningen nog vóór de bouwvakvakantie van 1987 wor den opgeleverd. adviseur Van der Kam. die fe,te gaat ^et nu om twee De 38 galerijwoningen vormen een essentieel onderdeel van de meuwbouw. Van der Kam daar over „De gemeente heeft steeds gestreefd naar een 'levend' winkel centrum: dat betekent mét wonin gen, zoals dat ook geldt voor de rest van Hamershof'. Helaas houden de meeste detailhandelsbedrijven met zo erg van woningen boven hun winkels. Boven de Hema-vestigmg komen bijvoorbeeld geen wonin gen. Het was de taak van architect Smit om wat hij noemt 'de derde pleinwand' goed te laten combine ren met de bestaande bouw van Hamershof en het eigenzinnige ui terlijk van het Leusdense ge meentehuis. Smit: „Die afrondende pleinwand zal worden gekenmerkt door dezelfde maatvoering als bij de bouw er tegenover en het ge meentehuis. Smit: „Die afrondende pleinwand zal worden gekenmerkt Paul van der Kam van het raadgevend ingenieursbureau DHV uit Amersfoort. I Colofon: I Extra nummer van de Leusder Krant ter gelegenheid van de start van I de bouw van het warenhuiscomplex in De Hamershof te Leusden. I Eindredaktie: Bert Vos Foto's: Janus Visser Voorpagina: George Drieenhuizen Uitgave: Barneveldse Drukkerij Uitgeverij b.v.. Postbus 67,3770 AB I Barneveld, tel. 03420-94911.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 17