„Out of Africa": formidabele Meryl Streep in iets te lange film „Notre Mariage" in het Filmhuis HET LEVENSVERHAAL VAN KARIN BLIXEN „Teorema" in Filmhuis- van Pasolini nacht LEUSDER KRANT Programma maart Filmhuis FILMS IN HET KORT Heetvelderweg afgesloten Sydney Pollack's filmepos is - desondanks geslaagd meesterwerk Natuurlijk kunt u een advertentie zetten in de Leusder Krant, het meest complete nieuwsblad van Leusden. kijk op de film DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 Film: aanvang 20 00 uur, vr. t/m dl. avond Spaanse maand. Vr 7 t/m di. 11 maart „Spaanse aarde" - Joris Evens Vr 14 t/m di. 18 maart: „Las bicicletas son paraa el verano" - Jaime Chavam. Vr. 21 t/m di 25 maan: „Aan een onbekende god" - Jaime Chavam Vr. 28 t/m di 1 apr „La Colmena" - Mario Camus Nachtfilm: aanvang 23.00 uur, vr za. avond, Spaanse maand. Vr. 7 za 8 maan „De geest van de bijenkorf' - Victor Ence. Vr 14 za. 15 maan: „Pascal Duane" - Ricardo Franco. Vr 21 za. 22 maan „Un chien andalou/L'age d'or" - Louis Bunuel. Vr. 28 za. 29 maan: „Siërra de Teruel" - André Malraux De koffieplantage bleek een fiasco en leverde geen winst op De schulden hoopten zich op en tenslotte moest ze haar huis en plantage verkopen. Ziek (ze bleek allesbehalve genezen te zijn) en gedesillusioneerd keerde ze tenslot te m 1931 terug naar Denemarken nadat haar geliefde Denys met een vliegtuig was neergestort Tussen de steeds tal rijker wordende perioden van ziekzijn door schreef ze verhalen over haar geliefde Afnka onder haar pseudoniem Isak Dinesen. Die verhalen zouden haar beroemd maken. Ondanks haar vrese lijke ziekte, werd ze nog 77 jaar oud. Hoewel ze sinds 1931 er steeds van droomde terug te zullen keren naar Afnka. zag ze dit land met weer terug. „Out of Africa", USA 1985, produktie regie Sydney Pollack; scenario. Kun Luedtke, gebaseerd op „Out of Afnca" en andere boeken van Isak Dinesen en verschillende biografieën; camera David Walkin; montage: Frednc Steinkamp e.a.. muziek: John Barry Met: Meryl Streep. Roben Redfon, Klaus Mana Brandauer, Michael Kitchen. Maiick Bowens, Michael Cough e v a. Genre, gefilmde biografie: alle leeftijden. Te zien in: Euro Cinema. Amersfoon Wie de laatste week de kranten en tijdschriften goed heeft gelezen, kan het niet zijn ontgaan, dat de film „Out of Africa" vele kolommen heeft gevuld. En vooral ook over de vrouw waar de film over gaat: Karin Blixen, een Deense vrouw, die later als Isak Dinesen een bekend schrijfster zou worden. In de film ,,Out of Africa" wordt de rol van Karin Blixen vertolkt door Meryl Streep en ook over deze acteer prestatie is de laatste weken al heel wat geschreven. De film zelfheeft maar liefst elf Oscarnominaties gekregen (onder meer voor beste film en beste hoofdrol) en het zou niemand verbazen, wanneer Meryl Streep straks voor haar vertolking van Karin Blixen inderdaad een Oscar zou krijgen. Kortom: een film, die de tongen los heeft gemaakt. Deze week is „Out of Africa" ook in Amersfoort te zien. Karin Blixen In 1885 werd Kann Chnstenze Dine sen geboren in Denemarken. Ze groei de op m een gegoede familie, tamelijk beschermd, maar ook geïsoleerd door haar eigen geschapen afstandelijkheid nadat haar vader zelfmoord pleegde toen ze tien was. Kann had veel met haar vader gepraat. Over filosofie, over poli tiek. Over zijn dromen en plannen. Die periode zou voor Kann Blixen bepalend zijn voor haar verdere leven. Ze trok zich terug in haar eigen fantasie-wereld, in gezelschap van haar zusters en gou vernantes Later studeerde ze enige tijd aan een kunstacademie, maar zich echt gelukkig voelen deed ze met Ze werd dit nauwelijks ontgonnen land hun toe komst zagen, hier rijk wilden worden of op z'n minst de feodale struktuur van het oude Europa in stand wilden houden. Met de komst van de Europeanen, was inmiddels ook de onderdrukking van de plaatselijke bevolking begonnen, onder meer door hen te dwingen op de plantages te werken en geld te vragen voor het recht een hut op het land te mogen neerzetten. In die wereld kwam de jonge, bevlo gen Kann Blixen, gewend aan de luxe van het aristocratische Denemarken, maar vol energie en elan. Zij vond het land schitterend, een paradijs En ze voelde zich onmiddellijk aangetrokken AMERSFOORT- In het Filmhuis draait in de nachtvoorstellingen van vnjdag 28 februan en zaterdag 1 maart a s elke avond om 23 uur, de film „Teorema" van wijlen Fier Paolo Pasolini. Een bezoeker laat zich aankondigen bij een welgestelde bourgeoisie-familie uit het industnele milieu in Noord-Italiè. Nauwelijks aangekomen, begint zijn aanwezigheid alleen al de bewoners van de villa te fascineren en weldra beantwoordt de vreemdeling, die wei nig praat en zich met memand bemoeit, aan de seksuele wensen van ieder Daarna verdwijnt hij omdat hij naar elders wordt geroepen De nu ontstane leegte brengt een totale ommekeer teweeg bij de bewoners van het huis. De meid vertrekt en keert terug naar haar dorp, waar ze wonderen verricht en zich levend laat begraven. De zoon gaat schilderen en verschuilt zijn onkunde achter „avant-garde abstracte" kunst. De dochter gaat op bed liggen en raakt m een katatomsche toestand, waardoor ze moet worden opgenomen. De vader geeft zijn fabnek aan de arbeiders, rukt zich de kleren van het lijf midden m het station van Milaan en gaai alleen en naakt zwerven op de versteende hellin gen van een vulkaan, terwijl hij een lange schreeuw de oneindigheid m- stoot. „Teorema" laat de reactie individuen zien als aan hun zekerl een eind is gekomen, in construe! destructieve zin. Scene uit „Teorema". Meryl Streep en Robert Red ford als Karin Blixen en Finch Hatton in „Out of Afnca' AMERSFOORT - Onder regie van 1 Valeria Sarmiento draait van vrijdag 28 februari tot en met dinsdag 4 maart (aanvang 20 uur) de Franse speelfilm „Notre Mariage". In de eerste beelden van „Notre Mariage" is hoofdpersoon Lola zeven jaar. Zij is stervende, en kan alleen door 'n operatie worden gered. Haar vader Salvador is een arme weduwnaar en dus met in staat de operatie te bekosti gen. Toch zal Lola worden gered. De buren Lorenzo en Marcelina hebben besloten de operatie m zijn geheel te betalen, zonder emge voorwaarde. Na de operatie besluit Salvador zijn dochter met langer als zijn dochter te accepte ren. Hij vertelt haar, dat hij met haai vader is, maar de buurman Vanaf dat moment zal zij bij Lorenzo en zijn vrouw wonen. Als Marcelina komt te overlij den, Lola inmiddels is opgegroeid tot een verleidelijke vrouw, denkt ieder een dat zij met „haar redder" zal gaan trouwen. Zeker, wat een ieder vermoedt komt dan ook uit, zij trouwen. Het gaat een tijd zeer goed met beiden, totdat zij een keer met elkaar naar bed gaan Na tuuïgidsen cursus Zoals gebruikelijk organiseert het In stituut Voor Natuurbeschermingsedu- katie (IVN) regelmatig cursussen Bij voldoende deelname zal de afdeling Amersfoort en omstreken van het IVN dit voorjaar starten met een cursus tot opleiding van natuur gidsen. Gedurende ruim een jaar zullen de cursisten met alle facetten van de natuur- en milieube- scnermingsedukatie in aanraking ko men, zowel in theone als in de praktijk. De eerste cursusavond is gepland op 8 apnl. Om eventuele belangstellenden in de gelegenheid te stellen zich nadere informatie over deze cursus te verschaf fen, wordt op dinsdag 18 maart een informatieavond gehouden in het cen trum voor natuur en milieu De Schot horst, Schothorsterlaan 3a, Hoogland Aanvang 20.00 uur. Telefomsch worden inlichtingen verstrekt door Jos van Duist, tel 033-945486 (na 19.00 uur) teland en kwam genezen verklaard terug. In die tijd werd haar relatie met de avonturier en jager op groot wild Denys Finch Hatton aanzienlijk intiemer nadat haar echtgenoot zich nog maar zelden op de plantage vertoonde. Maar deze wispelturige en onvoorspelbare maken, die klinkt als een klok. De hand van Steven Spielberg is in deze film tevens duidelijk te herkennen. Humor en aktie in een bijna ideale mix. Geno mineerd met vier Oscars, (alle leeftij den) A CHORUS LINE (Cmema) Ge slaagde verfilming van oorspronkelijke Broadway-musical, waann jongeren een auditie doen voor een dansgroep in een nieuwe musical. De angst om te falen en de hoop op succes bepalen de sfeer van deze door Richard Attenbo- rough knap geregisseerde film, waarin de emoties van de kandidaten tot uiting komen in dans. zang en dialoog. Juist omdat het gaat om een auditie komt alles levensecht over. De muziek is eigentijds, evenals de choreografie van dezelfde choreograaf als „Flashdance", Jeffrey Hornaday. Simpel gezegd: een groots opgezette, uiterst enerverende sollicitatie-procedure Drie Oscar-no minaties vielen deze film ten deel. (alle leeftijden) ONCE UPON A TIME IN THE WEST. (Cmema 2) Befaamde western van Sergio Leone, met tal van bekende acteurs en actrices. Een film ook, die al ettelijke keren in Amersfoort in repnse is gegaan Zo ook nu weer. Voor hen, die de film nog met hebben gezien. Schitterend in beeld gebracht, met de al even befaamde muziek van Emo Mom- cone, die toen nog kwaliteit en originali teit wist te brengen. (12 jaar) TARAN EN DE TOVERKETE nema) De allernieuwste Walt D film, geheel in het Nederlands na? chroruseerd. Een spannend v rond een zwarte toverketel, wö kwaadaardige gehoornde Kom brink van wil maken om zijn dode tot leven te brengen. Taran er vrienden zetten alles op alles om voorkomen. Uitstekend geteken veel speciale effecten, maar toe ook wel verschillende enge waardoor de film minder geschil kunnen zijn voor al te kleine kin: (adviesleeftijd 6 jaar) OUT OF AFRICA. (Euro Cc Schitterend gemaakt filmepos v-: gisseur Sydney Pollack, gebasee het levensverhaal van de Deens nes Kann Blixen Met Meryl Stra een (opnieuw) formidabele ha goed voor een Oscar-nominatie haar Robert Redford en Klaus Brandauer. De schoonheid van he kaanse landschap is ten volle be deze fascinerende film over boeiende vrouw, die de Europes-I venties van die tijd inruilde vooF eigen normen ten gunste van deF kaanse bevolking. Historische ft. avonturenfilm en love story ïrF Onderscheiden met maar liefst car-nonunaties, waaronder die v:#*' beste regie, beste film en beste :|for rol. In ieder geval vier sterren (alle leefüjden) jou verliefd op baron Hans Blixen, maar moest tenslotte genoegen nemen met diens tweelingbroer baron Bror von Blixen-Finecke, een vrijbuiter, die zijn leven doorbracht met gokken, paarden rennen, jacht, vrouwen en drank. Hem wist ze tenslotte over te halen om elders het geluk te beproeven en dat werd Kenia Met geleend geld van de familie vertrok in 1913 eerst de baron naar Afrika om daar een nieuw bestaan op te bouwen, enkele maanden later gevolgd door Karin, die toen 28 jaar oud was. Baron Blixen was inmiddels in Kenia gestart met het opzetten van een koffie plantage. Niet meteen een voor de hand liggende manier om geld te verdienen, temeer omdat de uitgekozen plaats eigenlijk niet voor dit doel geschikt was. Die plaats lag ten westen van Nairobi in de Ngong heuvels. Afrika was in die tijd een vrijplaats voor Europeanen van allerlei slag, die in Scène uit: „Out of Afnca" LEUSDEN - Wegens snoeiwerk- zaamheden is de Heetvelderweg ter hoogte van de Treekerweg voor het verkeer gestremd op maandag, dinsdag en woensdag, respectie velijk 3, 4 en 5 maart 1986 van 8.00 - 16.00 uur. Een omleidingsroute zal door middel van borden worden aange- cene w re ar7age geven. Asschatterweg 19, Leusden. Telefoon 0.' "5-941495. Modelboeken thuis ter inzage. tot de plaatselijke bevolking, de Afrika nen. Dat liet ze merken ook. Niet alleen door de in die tijd ongebruikelijke benadering van de inlandse bevolking die ze als haar gelijke zag, maar ook door voor hen een medische hulppost in te nchten en later voorzichtig te starten met een kleine school bij haar plantage Dat dit met m dank werd afgenomen door de tamelijk racistische Europea nen ui Nairobi en omgeving, was duide lijk Baron von Blixen zette intussen het leven, dat hij in Denemarken leidde, ongestoord voort, terwijl zijn vrouw de plantage runde De eerste wereldoor log ging ook in Afrika met ongemerkt voorbij, maar nadat die oorlog was uitgevochten en de Duiters vnjwel uit Afrika waren verdreven, veranderde er weinig. Voor Kann Blixen bleef echter niets meer hetzelfde nadat ze ernstig ziek was geworden en de doktoren een ernstige vorm van syfilis konstateerden Ze vertrok emge tijd naar haar geboor- Meryl Streep als Kann Blixen in een scène uit: „Out of Africa". den in een enorm tentenkamp onderge bracht), is het verhaal van Karin Blixen tamelijk complex. Zich baserend op autobiografische verhalen van Kann Bli xen zelf en de biografie van Thurman, was de grootste krachtproef om die grote hoeveelheid aan materiaal terug te brengen tot een hanteerbaar scenario zonder daarmee het leven en bewee gredenen van de hoofdfiguur terkort te doen. De film is naar mijn gevoel - ik schreef dat reeds - iets te lang, maar Pollack is desondanks zonder meer in zijn opzet geslaagd. Succesvol Het maken van een dergelijke film is zonder grote namen vnjwel onverkoop baar bij de Hollywood-maatschappijen. Met Meryl Streep en Robert Redford kreeg Sydney Pollack het groene licht en kon de film gemaakt worden Overi gens behoort Pollack tot de meest succesvolle Amerikaanse regisseurs, die wel een potje kunnen breken als het gaat om het maken van films, die met direkt voor de hand liggen in het op safe spelende Hollywood. Hij tekende onder meer voor films als „Tootsie" (met DustüT Hoffman) „They shoot'horses,- don't they9" (met Jane Fonda), „Jeremiah Johnson" (met Robert Redford), „Three days of the Condor" (eveneen-1 Redford). „The Electnc Horseman' Redford en Jane Fonda) en „Absei Malice" (met Paul Newman en Field). Hij ontving talnjke prijzen totaal 31 Oscar-nominaties vo« films. Met „Out of Afnca" voe ongetwijfeld een meuw succes ti de rij. Het is zijn veertiende 51 regisseur. Filmepos „Out of Africa". Een groots oj filmepos, zowel avonturenfilm, story als historische film, decor het schitterende Afrik landschap, dat in de film ten wordt benut. Met tal van fila hoogtepunten, die niet onder voor bijvoorbeeld de beste scei „Gejaagd door de wind". Me actrice, die opnieuw bewijst de te zijn, maar vooral weer verrai nieuwe facetten van haar ongel veelzijdigheid na zulke uiteenl de rollen in „The French Lieute woman", „Kramer vs Kramer", wood" en „Sophie's Choice". Africa" is een filmbelevenis i eerste orde en dat kan tegenw niet vaak echt van een film g worden. (advertentie) Maar nog véél aardiger is natuurlijk één van die smaakvolle geboortekaartjes uit de veelzijdige kollektie van de een complete krant, een complete drukkerij. Meryl Streep als Kann Blixen. vlak na haar aankomst op de koffieplantage in Kerua. Scene uit: Out of Afnca" van Sydney Pollack officier van adelijke afkomst, weigerde zich voorgoed aan haar te bmden. Toch bleef Kann hem trouw, In hem vond ze nog de enige resten van Europese beschaving, die ze elders moest missen door haar houding ten opzichte van de Afrikanen. „Out of Africa" „Out of Afnca" is weliswaar de titel van één van Kann Blixen's boeken, maar de film van regisseur Sydney Pollack is niet alleen op dat boek gebaseerd. Scenarioschrijver Kurt Luedtke ge bruikte ook verschillende elementen uit de voortreffelijke biografie, die Judith Thurman over Kann Blixen schreef: „The life of Karen Blixen". Hoewel het twee-en-een-half uur du rende filmepos naar mijn gevoel best een tikkeltje korter had gekund, is regisseur Pollack er zonder meer m geslaagd om het leven van Kann Blixen fascinerend in beeld te brengen. Dat is niet alleen te danken aan de schitteren de fotografie van het Afrikaanse land schap door cameraman David Watkin, maar vooral door het formidabele spel van Meryl Streep, die de Deense baro nes m Kenia schijnbaar moeiteloos por tretteert en met haar vertolking op nieuw een indrukwekkende spelpres- tatie levert. Zij draagt de film voor het grootste deel en wordt voor die presta tie terecht voorgedragen voor een Os car. Hoewel veel cntici Robert Redford blijven zien als de mooie Hollywood- jongen die zichzelf staat te wezen in het Keiuase landschap, doet men Redford daarmee toch tekort. Redford, die op geloofwaardige wijze de avonturier De nys Finch Hatton gestalte geeft, doet qua spel niet onder voor Klaus Maria Brandauer, die als baron Von Blixen een Oscarnominatie kreeg voor de beste bijrol. Complex materiaal Regisseur Sydney Pollack heeft met het verfilmen van „Out of Afnca" niet bepaald een gemakkelijke klus op zich genomen. Afgezien nog van de talrijke problemen die het filmen in Kenia met zich meebracht (alle leden van de crew, de acteurs, actnces en figuranten wer- Van de filmredaktie (Hoe meer sterren, hoe hoger de waar dering) 4 WEIRD SCIENCE (Corso) Niet hele maal geslaagde, maar toch wel grappi ge film over twee computer-enthou siastelingen, die met puber-problemen zitten Ze krijgen maar geen aansluiting bij de meisjes op school en worden door andere jongens nogal eens gepest. Ze besluiten daar iets aan te doen. Ze laten de computer de ideale vrouw scheppen dat brok vrouwelijkheid (Kelly Le- Brock) maakt van hun redelijk saaie leventje in één klap een bruisend, soms angstaanjagend, maar ook erg plezierig gebeuren. Dolle fantasy, waarin de meest onmogelijke dingen gebeuren, dankzij de wondervrouw die alles kan. Niet alle grapjes zijn even geslaagd, maar een kniesoor die daar echt op let (alle leefüjden) BACK TO THE FUTURE. (Corso) Schitterend futuristisch spektakel, waarin een jongen terug reist door de üjd en terecht komt in de vijtiger jaren, waar zijn moeder verliefd op hem wordt. Regisseur Richard Donner wist van het verhaal van Spielberg een ge heid in elkaar zittende aktie-komedie te

Leusder Krant | 1986 | | pagina 8