Ik verwacht nooit iets. Mij overkomt alles' ,Ik ben emotioneel, maar ta niet met mijn vuisten klaar" leusder krant |,Als je iets uit handen geeft, verzwakt de kracht om te bestaan" Vil van de Kar-Sanders (CDA): I "W AA s jeo van der Post (PvdA): 'erugblik één jaar 't Vooronder Avondvlieger vliegbasis Soesterberg DINSDAG 4 MAART 1986 Verkiezingen i j w 1EUSDEN - „Politiek is geen mannenwerk", vindt Wil de Kar-Sanders. En dat is meteen de reden waarom ze dief wil deelnemen aan de plaatselijke politiek. „Dat is epiek waar het gebeurt." Toen ik hier acht jaar geleden wam wonen, werd ik lid van de VAC, de Vrouwen Ad- ies Commissie voor de sociale woningbouw. De advie- en die wij gaven kwamen niet over zoals we wilden. Een indelijk VAC-lid adviseerde dan ook: ga de politiek in." fil van de Kar voegde de daad bij het woord. Ze belandde het CDA: „Ik ben katholiek van huis uit. De uitgangs- lónten van het CDA zijn logisch; die hoef ik niet te verde lgen" door Martin Hermens eerste instantie lijkt Wil van e Kar (nummer 8 op de kandi- atenlijst) een brave huisvrouw ie vol overgave het huishou- jlijk werk doet. Dat laatste is ok zo. maar daarnaast blijkt ze og eens een felle dame te zijn ie, met name wat de lokale po- nek betreft, borg staat voor forse uitspraken burgemeester, bijvoor- eeld. Hoe denkt ze daarover. Moet ik dat hardop zeggen," raagt ze voorzichtig. „Ver- :hiückelijk. Hij moet nog twee ar. Goddank wel. Er zijn an- ere burgemeesters die met icht burgervaders zijn. Het is »n CDA'er. maar daar merk je iet veel van. Hij staat mij per- lonlijk een beetje tegen." iidehjke taal. Dat is ook iets wat ze in de komende raadspe- ode wil realiseren: dat leder en zich duidelijk uitspreekt. Dat heb ik niet van mijzelf," uit ze aan. ,,Maar het gebeurt og te weinig. Het valt mis schien wel tegen." Van de Kar-Sanders is geen prototype van een feministe. „We hebben indertijd een be wuste keuze gemaakt: mijn man zou carrière gaan maken, ik zo het huishouden doen." Voordat dat zover was, werkte ze als chemisch analiste. Nu de kinderen (ze heeft er vier) min of meer op eigen benen staan, begint ze haar eigen carrière: in de Leusdense politiek. VROUWENBERAAD Zo'n dne jaar geleden richtte ze samen met dne andere vrou wen uit de VAC het CDA-Vrou- wenberaad op. Eén keer per maand komt dit gezelschap bij elkaar om zich met politieke aangelegenheden bezig te houden. Van de Kar „We pra ten dan over actuele zaken die in de landelijke en in de plaat selijke politiek spelen." Binnenkort gaan de vrouwen discussiëren over voortplan ting. ,,De reageerbuisbaby, het draagmoederschap. Hoe kijk je daar tegenaan als christen mens," zegt Wil van de Kar over de bedoeling achter deze Wil van de Kar-Sanders. „Ik trek graag een grote mond open. bijeenkomst. ..Binnen het CDA- Vrouwenberaad zijn we bezig met de politieke bewustma king en scholing van de vrouw. Ook bekijken wij hoe we als vrouwen invloed kunnen uitoe fenen op de politiek." Haar keuze voor het CDA lag, zoals al eerder vermeld, voor de hand. ,,Het samen bezig zijn trekt mij het meeste aan. De WD richt zich op het indivi dualisme en de Partij van de Ar beid wil alles op de staat afwen telen." Ze wil met het predikaat bijbelvast hebben. ,,Het sociaal samenzijn, daar gaat het om. Niet beroepen op de bijbel en je daar achter verschuilen." De gemeentepolitiek om schrijft ze als praktisch. ,,Het gaat niet altijd zoals het zou moeten gaan Maar de eigen in breng is er groter dan m de lan delijke politiek. Ik trek graag een grote mond open. Het is leuk als je gelijk krijgt. Maar ja, het is geven en nemen." ONVEILIG Oorspronkelijk komt ze uit Twente. Na een zwerftocht door het land vestigde de fami lie Van de Kar zich uiteindelijk in Leusden. ,,Toen ik hier kwam, was Leusden 1200 volop bezig. Veilig Verkeer Neder land hield toen een actie: je moest opschrijven wat er hier onveilig was in het verkeer Ik schreef toen op dat het hier stikte van de stoplichten op de meest vreemde plaatsen." Haar aandacht gaat dan ook voornamelijk uit naar ruimte lijke ordemng. ,,Ik maak het aan het leven mee," zo zegt ze. ,,Ik fiets veel, we kamperen vaak." En al pratend over haar fietstochten komt ze bij Leus- den-Zuid. ,,Een planologische miskleun", zo noemt ze het. ,,In het oorspronkelijke plan stond een uitbreiding van Leusden- Zuid aan de andere kant van de De Roo van Alderwereltlaan geprojecteerd. Dat is niet door gegaan en nu is het een aan hangsel." Echt positief kan zij zich niet uitlaten over haar woonplaats. ,,De afstand tot het centrum is te groot en de buurtschap is te klein voor een buurtsteun- punt." Een van de weinige din gen die haar instemming kan hebben, is de rijdende huis- aan-huis-winkel. „Dat is het fe nomeen van Leusden-Zuid," al dus Van de Kar. Ook de welzijnssector heeft haar belangstelling. „Ik ben zelf leerlmg aan de muziek school, zit in het bestuur van de bibliotheek. Maar ik heb ook het financieel plan van Ummels doorgekeken." Daarmee wil ze duidelijk maken, dat eigenlijk alles haar interesseert. SCHAKEL „Als huisvrouw heb je meer tijd om dingen te lezen. De VAC was een prima scholing. Ik sta ook dicht bij de mensen; ik spreek iedereen op markten en dergelijke. Dat hebben Ossen drijver en Evelien (Blom) ook. Ik fungeer eigenlijk als schakel tussen de vrouwen en het CDA." Met de nuchterheid die me nige huisvrouw eigen is spreekt ze zich uit over een aantal hete hangijzers in de plaatselijke politiek. „Wat je in de A28 stopt, kun je elders niet gebruiken." constateert ze. „Kijk, ik spaar elke maand wat ik overhoud. Aan het eind van het jaar bekijk je de mogelijk heden wat je er mee kunt doen. Je moet dan een keuze ma ken." Ze vindt dat die aansluiting er zo snel mogelijk moet komen. „Het had eerder gebeurd moe ten zijn, nog vóór de aanleg van Claeverenblad. Het is ireeéel om een dorp te ontwikkelen terwijl ontsluitingswegen afwe zig zijn." Over wat het de ge meente mag gaan kosten, wil ze eerst nog een discussie voe ren. „Je moet kijken wat reeel is. Dat is in het huishouden ook. Als je een leuk plannetje hebt, moet je nagaan wat het waard is." De lokale omroep hoeft met op haar steun te rekenen .Ik zou het niet subsidiëren,"zegt ze resoluut. „IK kijk geen televi sie. Ik lees ontzettend graag Kijken naar televisie kost ont zettend veel tijd Het televisie toestel van de familie Van de Kar staat dan ook op een koude plaats: in de schuur. Heeft het nut, zo'n lokale om roep? „Als de Leusder Krant goed werk doet, niet," lacht ze. „Het is moeilijk om dat nut in te schatten. Het is goed dat ze een keer iets doen. Maar ik weet niet wat ze ermee beogen. Ze meten wel zichzelf kunnen be druipen." OP M'N HEUPEN Wanneer de term 'vierbaans- wegen' valt, zucht Wil van de Kar diep. „Praat me er niet van. Je kunt met 100 kilometer per uur de Van der Postlaan af. Ik vind het heerlijk om dat te doen, het nodigrt daartoe uit. Laat ze maar met bochten en dergelijke werken, zodat men er niet hard njdt." En alsof het nog niet duidelijk is, vult ze haar verhaal laconiek aan met 'Tegen dus'. „De Nederlandse automobilis ten moeten wèl leren om ge duldiger te zijn. Ik rijd m een Fiatje. Soms krijg ik het op mijn heupen en dan houd ik me aan de wet: met 50 kilometer per uur over de Groene Zoom. Al les rijdt dan voorbij." Over het bouwen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes denkt ze niet echt anders dan het CDA „Nimmer", zegt ze. „Ik wil ook geen deur op een laer houden, geen toekomst verwachtingen. De partij zegt: je weet nooit wat er over tien jaar aan de hand is. Daar ben ik het mee eens: weet ik veel wat er dan gebeurt?" Ze trekt wederom een lijn door naar het huisvrouwenbestaan. „Ik heb vooraf ook met gezegd: ik wil vier kinderen. Ik heb ze toch gekregen. Toen zijn we gestopt. We wilden geen vijfde kind Maar als dat toch gekmen was, waren we er ontzettend blij mee geweest." MEEHOBBELEN Wat verwacht ze van de ko mende verkiezingen? „Ik ver wacht nooit iets, antwoordt ze. „Mij overkomt alles. Ik heb de dingen altijd genomen zoals ze kwamen. Als mijn man van baan veranderde, hobbelde ik braaf mee." ,,Elke partij wil er een zeteltje bij. Evelien zei: we beginnen met een vrouw en we eindigen met een vrouw. Ik weet het niet. Ik zeg tegen iedereen: je stemt toch ook op me? Ik hoop in ieder geval dat we straks in de raad samen één mening hebben. Niet dat een wet houder anders denkt dan een raadslid." I LEUSDEN - Een Hilversumse PTT-ambtenaar die in Leusden been verkiesbare plaats staat bij de komende gemeenteraads- fcikiezingen. Kan dat? Leo van der Post, socialist in hart en neren, denkt van wel. „Ik heb de consequenties goed bekeken, Te zaak goed doorgepraat met m'n chef en m'n baas. Dat moetje jeker doen." I „Ik zie geen problemen, anders had ik het niet gedaan. Als je jet niet kunt, moet je het ook niet doen. Je moet je grenzen |eten. Ook in je privé-leven." ven," zegt hij. „Als we bedrijven als Beco binnenhalen dan hebben we absoluut een tekort. We moeten de werkgelegenheid niet ondanks al les, koste wat kost binnenhalen." door Martin Hermens (Hij staat op de vijfde plaats van Leusdense PvdA-lijst. Een ge- (oliveerde jonge vent, die, evenals i partij, duidelijke keuzes heeft maakt. Een voorbeeld Vraag: at moet de gemeente doen om de ïrkgelegenheid in Leusden op !il te houden? Het antwoord volgt meteen: ïeen Beco's in huis halen. Want in ben je verkeerd bezig met het eggeven van gronden voor zo einig werkgelegenheid." Hij attendeert erop dat dat oven- ins tegen de uitgangspunten van it college is. „En ik ben bang dat it straks weer gaat gebeuren, ikent Leo van der Post. „Het ivolg is dan dat we straks grond kort hebben. Dan moeten we eer grond kopen en verkopen, at brengt wel geld m het laatje, aar geen werkgelegenheid Van der Post is er van overtuigd at De Horst als industrieterrein m Leusden voldoende is. „Maar an moeten ze het wel goed uitge- WATERPEIL Het bouwen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes is zowel voor de Partij van de Arbeid als voor kandi daat-raadslid Leo van der Post uit den boze. „Als we daar gaan bou wen, gaat het waterpeil naar bene den. Dan gaan de Schoolsteegbos jes absoluut naar de vernieling. Bovendien hebben we dat gebied niet nodig als we alleen voor de eigen behoefte bouwen," zo luidt zijn pleidooi. Ook al woont hij pas zo'n ander half jaar in Leusden. Van der Post is goed op de hoogte van allerlei zaken die in deze gemeente spelen. In diezelfde penode volgde hij het hele fractie-werk van de PvdA. „Ik heb Com Verduin (financiële en economische zaken) geschaduwd als lid van de schaduwfractie," legt hij uit. „Ik heb geprobeerd om van alles een keer mee te pakken, om te proeven hoe het gaat." Hij heeft dus een goede „oplei ding" achter de rug en een aardig inzicht in het plaatselijke politieke circus. Raads- en commissieverga deringen bezocht hij veelvuldig. „Het echte werk speelt zich af m de commissies. Dat is jammer voor de openbaarheid. Veel mensen den ken dat het echte werk in de raad wordt gedaan." Waar hij met aan toe is gekomen, is het leeswerk in de raadskamer. Van der Post: „Daar kom je met aan toe omdat het met openbaar is. Als burger mis je dan toch een stukje informatie." Als aanstaand raadslid wordt die raadskamer ook voor hem toegan kelijk. Op welke terreinen gaat hij zich dan bezighouden' „Mijn be langstelling gaat uit naar openbare werken en ruimtelijke ordening en naar sociale zaken. Maar pas na 19 maart wordt bekeken wie wat gaat doen in de fractie." TEGENSTANDERS Tijdens de tumultueus verlopen algemene ledenvergadering van begin januari werd hij gekozen voor de vijfde plaats op de kandi datenlijst van de PvdA Vanwege zijn keruus op het gebied van ruim telijke ordening. Terugkijkend op die verkiezing: „Dat is altijd moei lijk. Corri Verduin zei al: „Je wordt op dat moment eikaars tegenstan ders, terwijl je dat met wilt." Wij zijn de emge partij m Leusden die dat nog openbaar doet. Daar ben ik trots op. Ik vind het alleen jammer dat de „move" van de Rooie Vrou wen zo negatief is overgekomen." Als raadslid wil hij maatschappe lijk bezig zijn voor de gemeen schap „Kijken of ik wat kan doen voor de gemeenschap. Er zijn maar weimg mensen bij het plaatselijke gebeuren betrokken. Of ik het be ter ga doen dan de huidige raadsle den weet ik met. Die pretentie heb ik ook met. Ik zal het wel anders doen. ik ben Leo van der Post en geen Ans of Gert." Over zichzelf vertelt hij het vol gende. „Ik ben altijd rustig, geen ruzie-zoeker. Ik heb m'n hele leven nog nooit gevochten. Wel voor be langen opgekomen. Ik ben emotio neel, maar sta niet met mijn vuisten klaar REGLEMENTAIR Wat de kansen bij de komende verkiezingen betreft is hij optimis tisch gestemd. „Ik denk dat we zes zetels reglementair halen. Ik hoop op zeven. We hebben vier jaar een politiek gevoerd die bij een aantal mensen aanslaat." „Halen we die zes zetels dam moet je als fractie van die grootte zeggen: ik wil in het bestuur zitten. Déar worden de zaken gedaan. Dat is de emge manier om invloed mt te oefenen." Wordt Jan Jacobs wet houder? „Dat hangt af van de colle ge-onderhandelingen," zegt Van der Post subtiel. „Als we net als vonge keer een lege portefeuille krijgen, dan moeten we dat niet doen. Je moet als PvdA geen „ja en amen" zeggen." Behalve politiek trekt ook kunst en cultuur hem aan. „Het is goed om ook in Leusden cultureel bezig te zijn. Geld voor de kunst ligt op straat," aldus de socialist. „Laat maar eens in eeri park iets verschij nen. Een stuk plastiek of zo. Laat ze kennismaken met kunst. Niet alleen bij het gemeentehuis, maar ook in de wijken." Een nota voor kunst- en cultuur beleid geeft hij met de hoogste pnonteit. „Maar een stuk opvoe ding naar de kinderen én naar onszelf toe is een heel goede zaak," aldus Leo van der Post. SPIL Van der Post is het niet eens met de stelling dat er in Leusden veel gedaan wordt aan jeugd- en jonge renwerk. „Er worden lokaliteiten beschikbaar gesteld door de ge meente, zegt hij enigszins verwij tend. „Het betreft wat confessio neel jeugd- en jongerenwerk. Men wil de professionalisering met aan pakken." De rol van een jongerenwerker kan een hele goede invloed heb ben, aldus Van der Post. "Zo'n man is een vaste spil waarop de clubs kunnen bouwen. Ze gaan dan beter draaien. Ik heb de ervaring dat het ontzettend goed is om zo iemand te hebben." Ook over de aansluiting op rijks weg 28 heeft hij uitgesproken ideeën. „Ik ben voorstander van aansluiting voor een redelijke prijs. Niet koste wat kost aanleggen. We moeten het met z'n vieren betalen: Leusden, Amersfoort, de provincie en het rijk. Hoe de verdeling komt te liggen, weet ik met." Vierbaanswegen in Leusden vindt hij te ver gaan. „Bij de aanvoe- nngsweg van de aansluiting zal een aantal verbredmgen moeten ko men. Maar overal vierbaanswegen en tunnels: dat gaat me te ver voor Leusden." De ontwikkelingen rond de loka le omroep volgt hij een beetje van een afstand. „Het kan misschien een rol in de Leusdense samenle ving gaan spelen. Maar ik stel hier weer de vraag: wat gaat het kosten' Het moet wel kunnen. We moeten de tering naar de nering zetten." Van der Post ziet meer m regio nale samenwerking. „Straks krijgt iedere plaats in Nederland zijn ei gen omroep met een eigen facilitair bedrijf. Dat kost duizenden guldens aan investeringen voor een halve dag uitzenden. Daar moet iets voor te vinden zijn in de vorm van gemeenschappelijk beheer of aan schaf van materiaal." GELDSTROOM Hij acht subsidies noodzakelijk omdat er bijna geen andere geld stroom mogelijk is. „Als je zegt: betaler krijgt programma, dan heb je in feite commerciële televisie. Dan ben je met breed-maatschap- pelijk bezig. Er zal m ieder geval subsidie bij moeten. We zullen moeten kijken of dat mogelijk is." Aktiviteiten van de lokale om roep Leusden zélf om geld binnen te knjgen zijn ook een mogelijk heid. Van der Post: „Akties onder de bevolking zoals bijvoorbeeld de oud-papier akties van scholen. Ei gen initiatief versterkt ook de be trokkenheid." „De gemeente moet zorgvuldi ger omgaan met haar burgers," stelt Leo van der Post. „Op sommige punten heeft de gemeente goede dmgen. Bijvoorbeeld bij het aanvra gen van een bouwvergunning. Om wonenden worden dan geïnfor meerd, Anderzijds: een groep verontruste burgers probeert men af te houden." Leo van der Post: ,Je moet je grenzen weten. Hoe zou dat anders moeten? „Het college moet de inspraak van de burgers verantwoorden naar de raad totale inzage in de besluiten. Ik vind het jammer dat de CML een beetje op een zijspoor staat. Ze heeft een vnj groot draagvlak. Het zou een goede zaak zijn als de CML toch betrokken wordt bij de be sluitvorming. Verder moeten de inspraakmogelijkheden zo breed mogelijk bij de burgers bekend zijn. Tot nu toe is dat nog niet het geval." Nog even terug naar de verkie zingen. „Leusden '85 is geen be dreiging voor ons," vindt Van der Post. „De programma's zijn iden tiek; de items van Leusden '85 zijn altijd al door de PvdA naar voren gebracht. Dat er niet altijd uitge komen is wat men er van ver wachtte, ligt aan het feit dat wij als minderheidspartij tegenover de macht van WD en CDA staan. En dan lukt het Leusden '85 met eén of twee zetels ook niet." an één onze medewerksters) USDEN - In het Vrouwenont- oetmgscentrum 't Vooronder ïrd afgelopen vrijdag door 't bestuur het jaarverslag aan- 'boden. Binnen deze toch wel ueke ruimte kwam het be- tur terug op de aktiviteiten e het afgelopen jaar door de •rschillende werkgroepen iorganiseerd zijn. Daarnaast erd nog eens teruggegaan ar het ontstaan van het Vrou- in ontmoetingscentrum, "et initiatief om te komen tot ;n ontmoetingscentrum voor uwen ontstond binnen de 'ouwenraad. De in 1979 ge iden enquete onder alle •uwen in Leusden resul teerde in de oprichting van een werkgroep die zich inzette voor het verkrijgen van een dergelijke ruimte. Nadat begin 1984 de gemeenteraad een ruimte in de kelder toezegde, werd er in de werkgroepsver- band hard gewerkt om in no vember van datzelfde jaar te komen tot de opening van het V.O.C 't Vooronder. Voorzitster Anneke van Hasselt legde er vrijdag de nadruk op dat 't Vooronder het resultaat is van veler inspanning ,,Dit eer ste jaar is wel gebleken hoe zeer de behoefte van onder linge kontakten bestaat, maar ook hoeveel moeite men heeft om over de drempel te komen. Ondanks dat hebben we veel vrouwen mogen begroeten die in Leusden kwamen wonen en in 't Vooronder hun eerste kon takten legden". TERUGGESCHROEFD Naast de aktiviteiten en de cur- sussen zijn er de open dinsdag ochtend en de open donder dagavond. De laatste is van één keer per week naar één keer per maand teruggeschroefd, omdat er minder vrouwen kwa men dan verwacht werd Daar bij maken nogal wat vrouwen organisaties uit Leusden ge bruik van de ruimte onder het gemeentehuis. Tineke Klerk, secretaresse en kontaktvrouw werkgroepen kinderopvang en dokumenta- tie, betreurde dat er zo weinig gebruik wordt gemaakt van al het mooie materiaal dat er zich in de kasten bevindt. ,,Wij heb ben financiële ruimte voor meer boeken, spelletjes, etce tera, maar wachten nog even met de uitbouw hiervan", aldus Tineke. De werkgroep activiteiten, waarbij Mena Perdok de kon taktvrouw is, heeft het afgelo pen jaar verschillende thema's aangeboden. Homeopathie. Dochters van de Nijl, Amnesty, Alcoholisme, Vrouwen praten met vrouwen, zijn zomaar wat onderwerpen waarover met el kaar gepraat kon worden. Soms In november 1984 werd het vrouwenontmoetingscentrum 't Vooronder geopend. Na een jaar Icing functioneren blijkt het centrum aardig mgeburgerd te zijn. ontstond er vanuit zo'n thema een cursus, waarvan 'wat bete kent het alleenzijn' en 'bloem schikken' voorbeelden zijn. .Duidelijk bleek het afgelopen jaar", zei Mena, ,,dat er be hoefte bestond aan een cursus gesprekstechniek om enige vaardigheid te krijgen bij het opzetten van een thema. Deze cursus werd door acht vrouwen bezocht. Om financieel zelf ook een steentje bij te dragen, wer den er twee kledmgbeurzen en een speelgoedbeurs georgani seerd". TEGEMOET TREDEN Voor de werkgroep gastvrou wen is Co van de Schaaf de kontaktvrouw Zij merkte tij dens de jaarvergadering op dat het heel belangrijk is dat de vrouwen die voor het eerst 't Vooronder binnenkomen tege moet worden getreden Een werkgroep Inkoop en Be heer en een werkgroep Publi citeit ronden het geheel af. Een fors aantal mensen, dus die zich bezighouden met het bestaan van 't Vooronder. Anneke van Hasselt stelde dan ook ..Alle vrouwenorganisaties zijn me deverantwoordelijk. We moe ten het allemaal zelf doen, als je iets uit handen geeft, verzwakt het de kracht om te bestaan We draaien nu aardig, de werk groepen functioneren goed met elkaar, maar op een gege ven moment kom je op een punt dat heroriëntatie nodig is". Na de presentatie van het jaar verslag werd er, met op de ach tergrond muziek van Gerda van Rooijen, nog wat nagepraat. Voor de komende tijd heeft de werkgroep aktiviteiten de vol gende thema's aangedragen: 5 maart: vrouwen internationaal, 20 maart, hoe zitten wij als vrouw in elkaar met een inlei ding van een gynaecologe, 2 april is dik zijn mooi, lelijk of verkeerd', 17 april, economi sche zelfstandigheid voor vrou wen, 23 april: kinderkleding- beurs, 7 mei: vrouw en macht. LEUSDEN - Op vliegbasis Soes terberg wordt woensdag 5 en donderdag 6 maart doorgevlo gen tot 22.00 uur. Aan deze avondvliegoefening wordt deelgenomen door F-15 straal jagers van het 32e Tactical Fighter Squadron.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5