I Jtichtse Milieufederatie nagel aan onze doodskist Woningbouw en werkgelegenheidsterrein ofdpunten in discussie over streekplan leusder krant: commentaren— meningen» D-Statenleden in Leusden op bezoek: „Wij hebben geen medelijden met de gemeente Leusden" „Godsdienstonderwijs niet afhankelijk maken van subsidie van overheid" Fons Ummels: „Leusden voor verpaupering behoeden" Structuur Rembrandt en het Huis van de Sport Schoolsteegbosjes Harm Offereins in discussie met Bram Vroon SDAG 4 MAART 1986 (van één onzer medewerkers) )EN - „Moeten wij medelijden hebben met de ge- Leusden?" aldus de heer J.A. Jager, voorzitter VVD-fraktie in de provinciale staten van de pro- Utrecht. Het antwoord geeft mr. Jager ook zelf: ntwoord is 'nee'. Eigenlijk zijn we als provincie en beetje jaloers op de gemeente Leusden. De finan- eserve van Leusden is namelijk twee maal zo hoog eserve van de provincie Utrecht." Jager deed zijn uit- aan het slot van een bij- nst van bestuur en frak- de Leusdense WD met Mraktie van provinciale De bijeenkomst vond za- norgen plaats in het nse gemeentehuis. Het ui de bijeenkomst was ;en gedachtenwisseling en over enkele plaatse- ihtieke zaken. Van de nheid werd verder ge- emaakt om de statenle- ïnformeren over speci- Leusdense problemen, ie plaatselijke WD die SWIJZIGING enleden kregen niet al- n de Leusdense WD- e horen dat men bij de ie nog maar eens goed idenken over een even- enswijziging van de ge- Leusden. Ook burge- mr. J.W.M. Rademaker delijk blijken dat wat treft er geen sprake kan i een grenscorrectie in rt waar straks de nieuwe g 28 komt. Het streven is gericht om gemeente- i samen te laten vallen cswegen of kanalen en Voor Leusden zou dit nen dat een gebied lherts Corner overgaat e gemeente Amersfoort, iet dit bij de provincie en als een puur techni- iak. Voor Leusden be- hier een uiterst emotio- angelegenheid". aldus ïeester Rademaker tot nleden. Net als enkele nse WD'ers dat al eer- Iden gedaan, legde de ieester nogmaals uit dat meden gebied een aan- rst historische plekjes .Het ontstaan van Leus- Deten we juist op die 'ken. U moet als provin- nodige creativiteit aan leggen om dat gebiedje iden te laten", zo drong jemeester aan. SCHOOLSTEEGBOSJES .Wethouder Wagenaar is 12 jaar wethouder voor Ruimte lijke Ordening geweest. Hij heeft een overwegende in vloed gehad op de hele bouw in Leusden", zo maakte fraktie- voorzitter J.H.A.M. ten Berge zijn gehoor duidelijk. Wet houder Wagenaar werd vervol gens ruimschoots in de gele genheid gesteld om de leden van de provinciale staten dui delijk te maken wat er naar de mening van de Leusdense WD nog moet gebeuren. Er moet. als de tijd daarvoor rijp is, be slist gebouwd worden ten zui den van de Schoolsteegbosjes, zo bleek uit het betoog van de wethouder. „We hebben de Schoolsteeg bosjes ooit aangeboden gekre gen voor ƒ1,- omdat het ging om een waardeloos stuk grond. Nu is het gebied uiterst waar devol en is inmiddels heilig verklaard. We zullen er met de rondrit door het dorp even stoppen. Uitstappen kunnen we niet want dan slijt het na tuurgebied", aldus de sarcasti sche wethouder. Ook tijdens de rondrit die met de statenleden door het dorp werd gemaakt werd nog even stilgestaan bij het gebied ten zuiden van de Schoolsteegbos jes. ..Met niet teveel moeite kunnen we hier bouwen. Er staan wei nig boerderijen. Het zal dus weinig pijn doen De boeren zitten in deze streek als het ware te wachten op een goed bod van de gemeente om hun grond te kopen", zo betoogde de wethouder om zijn partijge noten in de provinciale staten duidelijk te maken dat Leusden beslist in dit gebied moet bou wen als de rest van Leusden 'vol' is. HUIS VAN DE SPORT Een ander onderwerp waar voor uitvoerig de tijd werd ge nomen om duidelijk te maken wat er aan de hand is betrof het veelbesproken 'Huis van de Sport'. Wethouder Wagenaar stak niet onder stoelen of banken dat hij een dergelijk reuzenproject nog steeds tot de mogelijkhe den vindt horen. ,,Ik vergelijk het hele project maar met Rem brandt In zijn tijd kon hij zijn eigen schilderijen niet verko pen. Later is men zijn schilder kunst gaan waarderen. Het zelfde geldt voor het 'Huis van de Sport'. Het kan een teleur stelling worden, maar even goed een gigantisch succes. We moeten de uitdaging aan- Wethouder Wagenaar maakte overigens wel duidelijk dat 'Het Huis van de Sport' er voor lopig nog niet staat. Het groot ste probleem is het vinden van een belegger voor het project dat zo'n 165 tot 180 miljoen gul den moet gaan kosten. De wet houder benadrukte dat de ge meente Leusden alleen bij het project betrokken is als verko per van de grond. ,,Het gaat hier echt niet om een hobby van de WD, zoals de plaatse lijke PvdA beweert," aldus de wethouder. Ook de werkgelegenheid in zorgen voor voldoende Leus- dens werkgelegenheidsge- bied. In dit verband werd ook ge sproken over de noodzakelijke aansluiting van Leusden op Rijksweg 28. De heer C. van den Oosten, gedeputeerde in Utrecht deelde mee dat er in apnl a.s. opnieuw een gesprek met de minister van Verkeer en Waterstaat plaats zou vinden over de inmiddels veelbespro ken aansluiting. Voor wat betreft de werkgele- genheidsproblematiek zei de heer Van den Oosten dat Leus den al in een bevoorrechte po sitie verkeert. Leusden is één van de negen gemeentes in de provincie die een voorkeursbe handeling krijgen als het gaat om werkgelegenheid", aldus gedeputeerde Van den Oos ten Voor één uitspraak werd zater dagmorgen door het liberale gezelschap geapplaudisseerd. Het ging om een uitspraak van de heer Hietink, één van de Utrechtse statenleden, over de Stichtse milieufederatie. gaan", aldus de enthousiaste wethouder. De statenleden moeten echter een handje helpen, zo vindt de wethouder. Het Huis van de Sport zou gebouwd moeten worden in een gebied dat be stemd is als groenvoorziening. Een recreatieve voorziening past in een dergelijk gebied. „Geef ons, als dat nodig is, toe stemming om in die groenzone te bouwen", aldus de wet houder tot zijn gehoor. Leusden kwam zaterdagmor gen ter sprake. Wethouder Wa genaar benadrukte nogmaals het streven van de gemeente om vijftig procent van de Leus dense beroepsbevolking werk gelegenheid te bieden binnen de gemeentegrenzen. ,,Het is een absolute noodzaak om goede bedrijven binnen te halen", aldus de wethouder. De heer Wagenaar drong er bij zijn partijgenoten op aan om in het provinciale streekplan te „Een nagel aan onze doodkist. Deze gesubsidieerde instelling doorkruist democratisch geno men beslissingen", aldus het statenlid. De opmerking werd gemaakt naar aanleiding van de discussie over de School steegbosjes. De opmerking van collega-statenlid Koop dat „de Schoolsteegbosjes toch een aardige groene strook zou den kunnen vormen in het hart van Leusden", werd door nie mand meer voor serieus geno men. Met betrekking tot het streek plan Utrecht is er in de raad weer het nodige te doen ge weest. Begrijpelijk, waar de ruimtelijke toekomst van Leusden voor een groot deel wordt vastgelegd. Wat tijdens dit soort discussies echter op begint te vallen, is de rol die de verschillende partijen daarbij toebedelen aan het structuurplan. Als de uitgangspunten over eenkomen met wat men wil, wordt het met grote instem ming uit de kast getrokken, en wordt er uitvoerig uit geci teerd. Liggen de voorliggende voor stellen echter niet in het ver lengde van het plan, dan blij ken dezelfde partijen plotse ling van mening te zijn, dat het structuurplan nodig aanpas sing behoeft aan de nieuwe omstandigheden. Of ontwikke lingen, die voorlopig haaks staan op het structuurplan worden met een even haakse redenering, toch binnen de plangrenzen verklaard. Daarmee is het structuurplan tot de op voorhand zelf afge dreven politieke vrucht ge worden. Men zou zich in dit verband dan ook eens af moe ten vragen, of het plan inder daad aanpassing behoeft. Een vraag van verdergaande strekking is daarbij, in hoe verre men ooit nog eens zo'n plan zou moeten maken. Indien de verschillende par tijen het toch telkenmale ge heel naar eigen visie toelich ten, uitleggen en invullen, heeft het in elk geval weinig zin. Hans Mosterd Dat wethouder Wagenaar een kleurrijk politiek palet han teert om Leusden ruimtelijk in te vullen, is bekend. Maar zichzelf vergelijken met Rem brandt getuigt in hoge mate van zelfoverschatting. Zelf hadden we de wethouder tot nu toe niet tot het culturele ni veau van Rembrandt gere kend, maar getuige een uit spraak van de wethouder moet dat onzerzijds op een ernstig misverstand berusten. „Ik vergelijk het hele project rond het Huis van de Sport maar met Rembrandt", aldus de wethouder. „In zijn tijd kon hij zijn eigen schilderijen niet verkopen. Pas later is men zijn schilderkunst gaan waarde ren". Jan Wagenaar als een heden daagse Rembrandt. Met het Huis van de Sport als een mo derne Nachtwacht. Oók libe rale humor, veronderstellen wij... Bert Vos Toch is de WD een tamelijk hardnekkige partij in Leus den. Of moeten we zeggen dat ze een hardnekkige wethouder heeft? Tijdens het bezoek van de WD-statenleden aan Leus den werd door wethouder Jein Wagenaar nog eens luid ver kondigd, dat bouwen ten zui den van de Schoolsteebosjes gewoon door moet gaan. Niks geen gezeur, zo luidt zijn credo. Dat stuk grond heeft de gemeente ooit aangeboden ge kregen voor een symbolisch bedrag van een gulden omdat het waardeloos zou zijn en nu is het ineens een heilig stuk Leusden. Belachelijk dus, vol gens de VVD en haar hardnek kige wethouder. Tijdens de rondrit werd er maar niet gestopt bij de be faamde bosjes „omdat het ge bied anders maar zal slijten" volgens de wethouder. Dat zal wel typisch liberale humor zijn. Toch heeft dit bezoek van de statenleden één ding duidelijk gemaakt: de plaatselijke WD is een anti-Schoolbosjespartij en wil dat weten ook. Dat is tenminste een duidelijke op stelling, waar natuurliefheb bers straks rekening mee kun nen houden. Maar hardnekkig is het wel om zo tegen de stroom in te gaan roeien. Mogen we er trouwens uit concluderen dat de WD straks na de verkiezin gen alleen maar een college wil vormen met die partijen, die óók willen bouwen ten zui den van de Schoolsteegbosjes? Bert Vos De WD'ers zaterdagochtend in het Leusdense gemeentehuis bijeen, tijdens de diapresentatie, waann een beeld van de gemeente wordt gegeven. (van één onzer verslag gevers) LEUSDEN - Een voorstel tot wijziging van de be staande verordening voor het subsidiëren van godsdienst- en vor mingsonderwijs leidde afgelopen donderdag tot een principiële discus sie tussen Harm Offe reins (GPV/SGP) en Bram Vroon (CDA). Bram Vroon pleitte voor het aanhouden van het voor- (van één onzer verslaggevers) >e DEN - De gemeenteraad van Leusden is afgelopen 1 rdag akkoord gegaan met het ontwerp van een brief fe provincie over het streekplan Utrecht. Hoofdpun- an het bezwaarschrift, dat Leusden tegen het ont- -plan in wil dienen zijn de in dat ontwerp gehan- cijfers voor woningbouw, en de omvang van werk- c enheidsterrein. 0 vdA-fractie heeft, evenals D66, te kennen gegeven c die twee punten te distantiëren van het standpunt 6 overige raadsfracties. De afwijkende standpunten tze twee partijen zullen in de aanbiedingsbrief bij •fcwaarschrift worden opgenomen. cussie rond de Leus- bezwaren tegen het ont- e reekplan in de raad was een herhaling van zet- vonge gelegenheden, de toekomst van Leus- het gebied van ruimte- •rdening ter sprake D66 toonden zich pder van een terughou dend woningbouwbeleid voor de eigen behoefte, om niet op korte termijn al geconfronteerd te worden met ruimte-tekort. Ten aanzien van de omvang van werkgelegenheidsterrein hiel den zij vast aan wat in het Leus dense structuurplan is opgeno men: het streven naar eigen werkgelegenheid voor vijftig procent van de beroepsbevol king. Beide partijen zijn van mening, dat zulks vorm dient te krijgen binnen de bestaande bedrijfsbestemmingen. De ove rige partijen denken daar an ders over. In eerste instantie liet Corri Verduin (PvdA) weten, geen steun te zullen geven aan het ontwerp-bezwaarschrift, indien het ongewijzigd zou blijven. Zij pleitte voor meer aandacht voor een regionaal werkgele genheidsbeleid. CDA'er Joop van Loenen was het in grote lijnen wel eens met het ontwerp van B&W. ,,Het sluit in grote lijnen aan bij ons programma" constateerde hij. Ep Oostra (D66) vond de plan ning van de provincie inzake de woningbouw beter, dan die van de gemeente. „Toch stem ik hier in met het voorstel van het college, omdat ik liever EMANCIPATIE Sjef ten Berge: helemaal geen achterstand m de woningbouw. ruime contingenten zie, dan te krappe", zei hij. Over de om vang van het werkgelegen heidsterrein verschilde hij met het college van mening. „Als we grote oppervlakten be drijfsterrein uitgeven voor wei nig werkgelegenheid, dan ko men we vanzelf tekort", merkte hij op, daarmee doelend op de recente grond-transactie met Beco in De Horst. Sjef ten Berge (WD) had een- heel andere invalshoek. „Ik ben voor zo hoog mogelijke contingenten woningbouw, an ders komt met name de sector goedkope woningen in de knel", zei hij. En over de werk gelegenheid: „Ik zie de twintig hectare ineenschrompelen, dus om de vijftig-procents norm te halen zullen we over meer terrein moeten kunnen beschikken." Enige hilariteit wekte een heel ander aspect, dat Ten Berge met het oog op de werkgele genheid naar voren bracht: de emancipatie „Vooral vrouwen uit Leusden, die toe willen tre den tot de arbeidsmarkt moe ten, met het oog op hun huis houden, dicht bij huis werk kunnen vinden", zei hij Harm Offereins (GPV/SGP) was kort in zijn reactie: „Ik ben het eens met het structuurplan, dus ben ik het eens met dit ont- werp-bezwaarschnft", liet hij weten. Wel had hij enige kritiek op Sjef ten Berge. „Ik vind wat Ten Berge zei over de woningbouw geen sterk argument: zoveel mogelijk contingenten. Dat kan toch nooit de cijfers uit ons ei gen structuurplan te boven gaan, dus dat is eigenlijk niet reëel. En de emancipatonsche argumenten van de heer Ten Berge bij de werkgelegenheid hebben me bijna ontroerd", zei hij, wat aanleiding gaf tot een royaal lach-salvo. WERK Wethouder Jan Wagenaar (WD) vond de reactie, zoals de gemeente die in eerste instan tie had opgesteld, bescheiden. Tevens zette hij een kantteke ning bij de hele discussie. „Als we praten over de woning bouw over tien jaar, weet ik niet of die discussie niet door de feiten achterhaald zal wor den. Feitelijk zou je die plan nen ieder jaar bij moeten stel len." Wagenaar benadrukte de waarde van het structuurplan, als basis voor de gemeentelijke reactie op het ontwerp-streek- r>lan Tevens constateerde hij, dat de discussie over de reactie van de gemeente uitliep op precies dezelfde tegenstellingen als tij dens de discussie over het structuurplan. „Waar de PvdA er voor pleit, geen werkgele- genheid van buiten de provin cie aan te trekken, moet ik zeg gen, dat mij dat niets inte resseert. Of die werkgelegen heid nu uit Amenka of uit Delf zijl komt, dat kan me mets sche len. Als er maar werkgelegen heid komt. We hebben in Leus den eerst de woningen gebouwd, en nu is de werkge legenheid aan de beurt. Daar hebben we gewoon recht op", aldus de wethouder. Op de emancipatorische as- pekten van werkgelegenheid, zoals naar voren gebracht door partijgenoot Sjef ten Berge, had Wagenaar nog een verras sende aanvulling. „Ook voor mannen is werken bij de deur prettig" merkte hij op. In de tweede termijn zette Corri Verduin nogmaals de be zwaren van haar fractie uiteen. „Als we werkgelegenheid van buiten Leusden aantrekken. zullen we ook voor de werkne mers van die bedrijven moeten bouwen, en dat lijkt ons ongun stig. Bovendien vinden we het belangnjk, dat een deel van het beschikbare bedrijventerrein wordt gereserveerd voor uit breiding van onze bestaande, eigen bedrijven. We maken ons dan ook, net als bij het structuurplan, zorgen over de uitbreiding van Leusden", zei zij. OPTIE Met betrekking tot de woning bouw kwam uiteraard het on vermijdelijke discussiepunt rond bouwen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes ook weer aan de orde. PvdA en D66 steunden het pro vinciale streekplan, waann dat tot de onmogelijkheden wordt gerekend. In het ontwerp-be- zwaarschnft van het college was echter een omschrijving opgenomen, die deed vermoe den dat men hier - weliswaar in vage termen - toch die optie open wilde houden. Dat bleek tijdens de discussie ook te kloppen. De omschrijving in het ont werp-bezwaarschrift luidde: de randvoorwaarden lijken te eenzijdig geformuleerd, i.e. bij de formulering is onvol doende mogelijkheid om te vens rekening te houden met de bestaande stedebouwkun- dige opzet van de gemeente." Ep Oostra (D66) viel hierover, wat wethouder Wagenaar in eerste instantie de opmerking ontlokte, dat de periodes, waarvoor zowel het structuur plan van de gemeente als het streekplan van de provincie gelden, gelijk lopen. „Dus we praten pas na twee gemeente raden over mogelijk bouwen stel Reden daarvoor was, dat de Nederlands Her vormde kerk momenteel 6000,- op jaarbasis moet bijpassen. Vroon achtte dat niet juist, en wilde nadere informatie. Zowel de "on dergrens" in de regeling van acht leerlingen, als de peildatum zouden voor na dere beschouwing in aan merking moeten komen. In plaats van een peildatum zag Vroon liever een rege ling, gebaseerd op een ge middelde. Harm Offereins merkte daarna op, dat naar zijn me ning de verkondiging van het evangelie afhankelijk werd gemaakt van de sub sidiëring van de overheid. Dat was voor Vroon aanlei ding, om alle registers open te trekken. "Hoe kan de heer Offereins dat nu beweren", vroeg hij zich af, waarna zelfs Paulus geci teerd werd, waarmee Vroon vaststelde, dat Offe reins de Boodschap niet goed diende. Dat viel niet helemaal in goede aarde. In een, overi gens beheerste, reactie verklaarde daarop Offe reins nog eens de princi- Harm Offerems: reactie. beheerste piële benadenng, die zijn partij met betrekking tot het godsdienstonderwijs voorstaat. "In eerste ter mijn heb ik niets anders ge zegd, en wil ik ook nu iets anders zeggen dan: ker ken, blijf zelfstandig", al dus Offereins. Het voorstel werd vervol gens aangenomen, waarbij afgesproken is, dat men de situatie de komende tijd nog eens zal bekijken. ten zuiden van de Schoolsteeg bosjes", aldus de wethouder. Ep Oostra had daar een zeer puntige repliek op. „Als we ge durende de periode van het streekplan toch niet gaan bou wen ten zuiden van de School steegbosjes, dan hoeven we als gemeenteraad toch ook geen bezwaar te maken tegen een formulering in het streekplan, die dat uitsluit", zei hij. Waarbij hij er overigens wel op wees, dat hij die termijn betwijfelde, gezien de grote achterstand die in de woningbouw, met 800 woningzoekenden, bestaat. Sjef ten Berge meende daarop zijn wethouder te hulp te moe ten snellen met de opmerking, dat er helemaal geen sprake was van een achterstand in de woningbouw. Iets dat hem, noch door Ep Oostra, noch door Jan Wagenaar, in dank werd afgenomen. Oostra con stateerde, dat Ten Berges op merking gewoon onzin was. Jan Wagenaar benadrukte, dat er wel degelijk sprake was van een achterstand, reden om de optie voor bouwen ten zuiden van de Schoolsteegbosjes wel degelijk open te houden. „Je moet, gezien de lange voor bereidingstijd van een bestem mingsplan, er rekening mee houden, dat er in 1990 of 1992 een besluit moet komen over de vraag, waar we verder gaan bouwen", aldus Jan Wagenaar. In dit verband wees hij erop, dat „terughoudendheid in de bouw", zoals de PvdA dat be- Corri Verduin:zorgen over de uitbreidmg van Leusden pleitte, onmogelijk was. „Dat kan toch niet, met een eigen woningbehoefte van achthon derd woningzoekenden. Daar kunnen we toch niet omheen", zo zei de wethouder, daarmee en passant Sjef ten Berges op merking terzake onderuit ha lend. Burgemeester Rademaker wist tenslotte een fraai compromis te bereiken. De bnef wordt in de vorm van een bezwaar schrift herschreven, en de be zwaren van de PvdA en van D66 worden in de aanbiedingsbrief vermeld. Daar kon iedereen mee instemmon

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9