Evelien Blom Straks Van NHerlo D3 LIJST 4 EP OOSTRA Poel ijn= oep op leusden_ DEMOCRATEN Rembrandt een zicht '86 (1) Geen gezicht '86 (2) Geen gezicht '86 (3) mancipatie(l) mancipatie (2) ancipatie (3) Banden (1) Banden (2) Pot Greep Historisch besef(1) Historisch besef(2) Vertrouwen Galerij der giganten (4) I.P.V.O. Prick aktie: Hans Mosterd ragen: Bert Vos, Martin Her- js, Janus Visser. f Leusden wordt de argeloze er momenteel - net zoals in alle jre gemeenten in ons land ngens - met enige regelmaat rvallen. DONDERDAG 6 MAART 1986 loep op Leusden Niet letterlijk, gelukkig. Maar toch. Op de fiets gezeten, in alle argeloosheid een bocht nemend spnngt de eenzame fietser, die voor de verandering nu eens niet krom gebogen over zijn stuur zit, met betreurenswaardige regelmaat het facsimile van de heren Lubbers en Van Mierlo tegemoet. Wat beide heren in het Leusdense te zoeken hebben, is de vraag die menig verbijsterd fietser dan wel wandelaar zichzelf stelt. Niets dus. Helaas is het zo, dat de democraten'66 - als progressief trekje is de komma vervallen, dames - en de CDA'ers beiden hebben besloten, dat de wervingskracht vein hun landelijke lijsttrekker naar alle waarschijnlijkheid die van hun plaatselijke coryfeeën te boven gaat. Voor mensen, die de plaatselijke politiek haar geheel eigen plaats gunnen, betekent dat besluit evenwel een klap in het gelaat. Want wees eerlijk, Ep Oostra ziet er best vertrouwen-wekkend uit, dus wat moeten we m Leusden met HAFMO? En wat te denken van de onvolprezen CDA-lijsttrekker in Leusden, Evelien Blom? Die weet niet alleen veel meer van Leusden af dan Ruud Lubbers, maar wat wervingskracht betreft is het bovendien nog maar zeer de vraag, of de premier in Leusden hoger zou scoren, dan onze eigen Evelien. Een miskleun, dus, van beide partijen. Met als helemaal verkeerd motto, waaronder men de gemeentelijke verkiezingen is ingegaan, mét „Straks Van Mierlo, Nu Ep Oostra", of „Stem CDA" met de totaal verkeerde foto's. De enige term, die hier geschikt voor is, luidt naar we vrezen: „Geen gezicht '86". De aanplakbiljetten met het „landelijk" gezicht. ef ten Berge, de uevoorzitter van de WD in de sdense gemeenteraad, weet de ien soms toch echt aardig te ngen. ïat te denken van zijn meest mte oprisping inzake de inopatie? „Voor mancipeerde vrouwen is het ingnjk, met het oog op hun ihouden, om vlakbij huis te len werken," zei Sjef. dat was voor hem dan ook een en, om te pleiten voor het reiden van het huidige hjventerrein. •at leek allemaal heel aardig, m Offerems (GPV/SGP) hield er >gen nauwelijks droog bij, zo liet kreten. laar meer inhoud had - met het op die emancipatie - de ïerking van Sjefs partijgenoot, Wagenaar. „Ook voor mannen erk vlakbij huis belangrijk," zei Jetgeen ook voor hem een en was, te pleiten voor reiding van het njventerrein. at wordt straks nog wat, als m iberale visie van deze twee D-exponenten zich rkwaardige taferelen gaan >elen op de Leusdense spaden. In het kader van het cbij de deur werken laten ners alle Leusdense noeste kers de auto staan. visie van Sjef, waarbij het ihouden in de ndsverhoudingen nog altijd doorslaggevende rol lijkt te en, toont al aan, hoe memg en de deur werkende vrouw zich straks met grote heid over de Leusdense paden gaat spoeden, om als de ■sem de aardappels op te zetten, de visie van Jan krijgt zij ibij echter geduchte currentie van haar mannelijke lerhelft die, in zijn rol van buiten leur werkende huisman, nog ere haast gaat maken om die lappels, alvorens die door de tgenote op het gas worden it, eerst te schillen, at levert, zo zult u begrijpen, cturele problemen op. vierbaans-fietspaden te worden aangelegd, vanwege de toenemende drukte, en de hoge snelheden die hier, op weg naar de aardappels, worden gehaald. En ten derde moeten natuurlijk op zeer korte termijn de verkeerslichten worden aangepast. De WD zal met meer slechts vragen om beschérming van het langzame verkeer, nee, zij zal voorrang eisen voor de fietsers. Zo ziet men dan, waar emancipatie goed voor is, en blijft het voorlopig wachten op een liberale visie op iets, dat ook werkelijk met emancipatie te maken heeft. hm Tijdens de discussie, vonge week m de gemeenteraad over het streekplan, moest Jein Wagenaar nog wat van het hart. „Ik ben pas geconfronteerd met een fabriek, die apparatuur vervaardigt, waarmee je met een pneumatisch systeem de ijzeren wielen op kunt trekken, en dan op banden verder kunt rijden. Dat is de manier voor het Pon-tracé. En ik ben van plan, om een aantal mensen net zo lang te blijven vervelen met dit verhaal, dat ze hier ook aandacht aan schenken," aldus de wethouder, die alles van vervoer weet. Zoals u al begrepen hebt, plaatsen we dit verhaaltje dan ook, om verder voorlopig van dit nieuwtje verschoond te blijven, Jan. Naar aanleiding van het „verder njden op banden" na het pneumatisch optrekken van de ijzeren wielen ontstond emge hilariteit. „Ja.jij altijd met die banden, daar heb jij wel verstand van," merkte Ep Oostra tegen Jan Wagenaar op. „Maar dat is alleen maar hobby, hoor," antwoordde deze daarop. Waarmee toch enige verwarring is ontstaan. Want wat is nou het werk. en wat is nou de hobby? Laten we toch altijd begrepen hebben, dat Jan Wagenaar voor z'n lol in de Leusdense gemeenteraad zit? hm Fons Ummels, de CDA- wethouder van financien, komt er in de Leusdense gemeenteraad vaak wel wat gemakkelijk af. Dat heeft ook wat te maken met zijn manier van discussieren: Fons heeft een uitgesproken voorkeur voor de monoloog. Dat bleek onlangs ook weer eens, toen ter sprake kwam, dat de PvdA het niet met Fons eens is. De socialisten vinden, dat alle financiële reserves in één potje moeten komen, en met, zoals nu gaat gebeuren, in een financienngsbassin én m fonds onrendabele voorzieningen. Fons ging daar inhoudelijk eens goed voor zitten, en sprak toen de volgende woorden: „De PvdA heeft het over het creeren van één pot. What's in a name, zou ik kunnen zeggen." waarop hij een pauze liet vallen, om de lachers de gelegenheid te geven, op zijn opmerking in te haken. Dat gebeurde dan ook prompt, waarmee duidelijk werd aangetoond, dat het mveau van discussiëren in de Leusdense gemeenteraad nog best iets opgevijzeld kan worden, evenals het niveau van de tentoongespreide humor, overigens. hm Discussies kunnen rare wendingen nemen. Dat weet iedereen. Maar soms wordt het bijzonder bijzonder. Zo zou men CD A-er Joop van Loenens bijdrage tenminste kunnen omschrijven in de discussie rond het regionale bosplan. Pratend over de Schoolsteegbosjes, het Amsterdamse bosje, ook wel Anemonenbosje genoemd, kwam Joop plotseling met een hartekreet naar voren. „En dan dat bosje bij de SBBO in Leusden. Dat is zo onderhand toch een poel des verderfs," zei Joop. „Ha, eindelijk, ook in Leusden" was daarop de reactie van één der ambtelijke aanwezigen. et ligt dan ook geheel in de lijn verwachtingen, dat we tenkort van de liberalen een ot aantal voorstellen tegemoet Jenziem en eerste zullen er geen baanswegen meer nodig zijn: ïreen m Leusden fietst, en dLie r forensen - die andere vijftig cent uit het structuurplan - en met de auto, of met de bus r de busbaan. De nota enwijkse voorzieningen moet worden aangepast aan deze wikkeling. fen tweede dienen er met spoed Wat versprekingen betreft, was er in politiek Leusden de afgelopen week overigens niemand, die Bram Vroon (CDA) ook maar kon benaderen, gezien de omvangrijke gevolgen die zijn tekst gehad zou hebben, als het allemaal had geklopt. Bram, een beetje zenuwachtig wellicht, omdat hij nu het woord mocht voeren, bij afwezigheid van zijn fractievoorzitter, én natuurlijk omdat het om van die grote bedragen ging, Bram dus was het niet eens met de PvdA. Die partij vindt, dat er best wat van de gespaarde centen die Leusden heeft, besteed zouden mogen worden aan goedkope woningbouw Het voorstel luidde echter, om het merendeel van het geld in een financienngsbassin te storten. „Mevrouw Verduin," zo ging Bram daarop in de aanval, „deed een grote greep eruit, en wilde er veertien tot vijftien miljard uithalen." Blij, dat Leusden zo rijk is, ontging het Bram blijkbaar eventjes - en niét schijnbaar eventjes - dat Leusden wel njk is, maar dat die weelde zich voorlopig nog in miljoenen guldens laat uitdrukken. hm Sjef ten Berge is een man met historisch besef. Dat kan men vaststellen aan de hand van hetgeen hij zo nu en dan zegt. Naar aanleiding van een aanvraag voor subsidie voor de torenklok in Leusden vroeg Sjef zich af, of dat nou wel nodig was. Vroeger liep natuurlijk lang met iedereen met een uurwerk op zak, maar tegenwoordig ."zobegon Sjef zijn betoog. Waarmee hij aantoonde, dat wat hem betreft de tijd, dat zo'n torenklok een zeker algemeen belang vertegenwoordigde, voorbij was. Toch bekroop ons emge twijfel, bij een volgende gelegenheid, dat Sjef het woord tot zijn collega raadsleden nchtte. Zoals bekend, gaat het belang van voldoende terrein voor bedrijven in het Leusdense Sjef zeer ter harte. In verband met mogelijke problemen op dat punt, merkte hij op: We zouden wel eens in de problemen kunnen raken, om die twintig hectare boven water te houden, meneer de voorzitter." Onzin, Sjef. Met dat historisch besef betreffende hoe hij de tijd ons volk wel is, had je moeten weten, dat we daar in ons land al sinds mensenheugenis m geslaagd zijn. hm „De bewoners bij de Tijmensenpoort hebben ongetwijfeld een groot vertrouwen in dit voorstel," zei Jan Wagenaar afgelopen week, toen de verkeerssituatie ter sprake kwam in de commissie OW/RO. Die bewoners waren er namelijk niet. En aangezien op de agenda stond, dat het onderwerp om kwart We hadden al uit goede bron vernomen, dat de gigant van vorige week al zijn vrienden en kennissen had gebeld met het dringende verzoek de oplossing in te willen zenden, teneinde aan te tonen dat zijn populariteit in ieder geval boven die van zijn voorgangers uitstijgt. Hij is daar ruimschoots in geslaagd, hoewel het aantal kennissen en vrienden dat op zijn verzoek inging ons toch nog wat tegenvalt Het aardigste antwoord kwam van J. Ellaway: „Volgens mij is het de voorzitter van mijn visvereniging dr. J. Gupie," maar helaas: fout dus. Joost de Jongh, de gigant van vorige week, werd ook wel „een oude visser in nieuw politiek water" genoemd, maar dat is rijkelijk overdreven, want Joost vist al jaren in het zelfde politieke water. In totaal hebben elf inzenders de voorzitter van de WD, de WOL en kandidaat voor de WD voor de komende gemeenteraadsverkiezingen herkend en daarmee staat Joost bovenaan de populariteitspol, die we natuurlijk aan deze „galerij der giganten" hebben gekoppeld Maar voor Joost moet ook duidelijk zijn, dat die paar vrienden en kennissen niet voldoende zijn om in de raad gekozen te worden. Dat wordt dus driftig canvassen, Joost! De winnaar van deze week werd - na trekking - M. v.d. Wielen, Gildenburg 60, 3834 AW Leusden, die vorige week ook al mee had gedaan, maar wiens inzending over het hoofd was gezien. Een extra puntje dus alsnog voor Ep Oostra. De gigant van deze week is een vrouw, die haar mannetjes staat, ook al willen die hun kans nog wel eens grijpen als zij afwezig is, zoals afgelopen week weer duidelijk bleek. Een vrouw, die feilloos de weg weet tussenja" en „nee" en dat in de raad namens haar pluriforme fraktie na veel wikken en wegen onder woorden weet te brengen in allerlei afwijkende toonaarden (als het moet). Woont aan de rand van Leusden en wil dat graag zo houden. Er mag zelfs geen nieuwe weg in de buurt komen, laat staan een brug Wie het weet, mag het zeggen. Misschien wordt u nog door haar gebeld om haar te ondersteunen in haar poging om Joost de Jongh te verslaan, maar aan de andere kant heeft zij een dergelijke aktie wellicht niet nodig Stuur uw inzending voor dinsdagmiddag 12 uur naar de redaktie van de Leusder Krant, Asschatterweg 19 en u maakt een kans op ons karikaturentientje. (V.) over tien zou worden behandeld, en het om kwart vóór tien aan de beurt kwam, was de vraag of men ermee kon beginnen. Of zou wachten tot eventuele belangstellenden zouden komen opdagen. Ambtelijk medewerker Hank de Jager wilde wachten. „Want," zei hij, „ik denk wel dat de mensen vertrouwen hebben in het voorstel Maar of men ook vertrouwen heeft m de commissie, weet ik met." Het bosje nabij de SBBO. De eerste creatieve oprisping hebben we tenminste gehad. WD- wethouderjan Wagenaar, die ons in geuren, maar vooral kleuren, vertelt dat hij met zijn plannen inzake het Huis van de Sport vergelijkbaar zijn tijd vooruit is, als ooit Rembrandt van Rijn. Afgezien van het feit, dat een dergelijke vergebjkmg op veel punten mank gaat, is zoiets natuurlijk zeer creatief. Maar verder? Hoogmoed, zegt men wel, komt voor de val. Dus we zullen nog wel zien, waar dit toe leidt. Want het is natuurlijk nog iets heel anders, om in een ongeevenaarde schoonheid vein kleuren iets te schilderen, dan hetzelfde te doen met wóórden. Waarbij bovendien het Ujdend voorwerp van gesprek nog een beton-kolos is ook. Overigens deed Jan er verstandig aan, de laatste Rembrandt-biografie van Gary Schwartz eens te lezen. Daar komt namehjk een heel ander beeld uit naar voren, dan dat van een tijdens zijn leven miskend schilder. In plaats daarvan bhjkt Rembrandt een door een machtige congsi binnen het staatsbestel beschermd en betaald man te zijn geweest. Die voor zijn vrouw nou met direkt de aangenaamste persoon was, bovendien. Op zich kan ik dat natuurhjk ook met helpen. Maar het toont wel weer aan, dat je altijd moet oppassen met het trekken van vergehjkingen. En helemaal, als je er te weimg van af weet. Het streven van Jan kan ik overigens wel waarderen. Sterker, het ligt m het verlengde van wat er, eeuwen na Rembrandts dood, inderdaad gebeurde. Maar of het Jan óók zal lukken, om de Amerikanen te laten betalen, is nog maar de vraag natuurlijk. En, los daarvan, dat blijkt bovendien een wat wankele basis, met een dollarkoers die als jojo aardig voldoet, maar die als seneuze wisselkoers zo onderhand toch wat al te veel afhankehjk lijkt te zijn geworden van de strapatsen van die andere kunstenaar, die in Amerika nu eindelijk eens een hoofdrol mag spelen Kortom, de zaken hggen mgewikkelder, dan onze Jan ze pleegt voor te spiegelen. Als Jan zichzelf zo graag wil spiegelen aan miskende voorgangers, dan is daarbij de eerste vraag die zich opwerpt, of dat zou moeten gebeuren aan kunstenaars, of aan kunstenmakers. Wordt het kunstenaars, dan nog. VanGogh? Te veel eer. Als aardappeleter misschien, maar daar hebben we het voorlopig wel mee gehad. En als kunstenmaker? Ah Dé grote voorganger van onze Jan Wagenaar kan namurlijk, uit historisch-literair oogpunt memand anders zijn, dan Tijl Uylenspiegel. Er was één verschil: Uylenspiegel had zelfkennis. Die zei ooit eens van zichzelf: „De mensen hebben een hekel aan me, maar ik heb het er zelf naar gemaakt. Dat zie ik Jan nog niet doen. Dus toch maar door het leven als aardappeleter. Misschien komt dat dan ook zijn spraak ten goede. Wantin vergelijking met de emge echte liberaal in ons land, Jan 's partijgenoot Molly Geertsema, brengt hij een geluid voort, dat best een beetje „aardappel" zou kunnen gebruiken. Er kwam memand, en het in de commissie gestelde vertrouwen bleek - zie elders m deze krant - terecht. Overigens bleek het maar goed, dat De Jager met in Hulshorst woonde Als hij daar een dergelijke opmerking gemaakt zou hebben, dan had dat wel eens vergaande gevolgen kunnen hebben, zo werd hem onder grote hilariteit voorgehouden. hm Dat er een olifant aan te pas moest komen was logisch: de totstandkoming van de Ha mershof leek inderdaad veel op een olifantsdracht. Een steeg is een nauwe door gang. De diskussie over de School steegbosjes begint benauwen de vormen aan te nemen en het willen bouwen ten zuiden er van begint binnen de WD angstaanjagend school te ma ken. Voor Jan Wagenaar zijn de bosjes een school des gedulds, begnjp ik nu, net als dat Huis van de Sport. Al zou het hem de volle vier jaar gaan kosten, er zal ten zuiden ervan gebouwd worden en dat sportmonument komt er ook. Wethouder Fons is bang voor verpaupering van Leusden, begnjp ik uit zijn betoog. Met zoveel geld in bad? Kom nou toch Fons! Gewoon een extra rondje zwemmen Met een reserve die twee keer zo groot is als die van de provmcie moeten er vast wel primaire, secundaire, tertiaire en vooral elementaire welzijns voorzieningen af kunnen Dan valt het met een eventueel sociaal-culturele verpaupering in het Leusdense nog wel mee. Leusdense liberaal: „En wij dan?" Boze sociahst: „Ga maar met Fons Ummels wendelen in de Schoolsteegbosjes. Voordat ik het vergeet: even een correctie ten behoeve van de WD-statenledem Van de Schoolsteegbosjes zou je met een aardige groenstrook kun nen maken, het IS er al eén De Schoolsteegbosjes kostten maar één gulden: hééft Jan Wagenaar eens 'n koopje, voelt ie zich nog bekocht. Zwemlustige Leusdenaar. „Hadden ze het m de raad nou over een buitenbassin of heb ik het toch met goed begrepen?" Wil van de Kar-Sanders (CDA) m onze krant: „Ik verwacht nooit iets. Mij overkomt al les". Bij mij is het precies andersom. Pas ik dan ook bij het CDA? Als er een subsidie wordt ge vraagd voor het Baghwan-on- derwijs op de basisschool, om maar eens een dwarsstraat te noemen, stemt Bram Vroom er dan ook voor? Deskundige CDA-er. „Die man heet Vroon met een N, Kanthj- ner!" Idee: Als de Omroep Leusden zich nou eens hockeyclub noemt en de gemeente zegt dat zij een mjpend tekort heeft aan „speelvelden", zou er dan geen ton subsidie inzitten?" Cynische Leusdenaar: „Er is namurlijk een wezenlijk ver schil: de lokale omroep moet zich eerst bewijzen om geld te krijgen, een hockeyclub knjgt eerst geld om zich te kunnen bewijzen". Als u straks een wat oudere man met een alpinomutsje op en een ezel op zijn schouders door de Schoolsteegbosjes ziet dwalen, dan is dat Jan Wage naar van Rijn, de Rembrandt van deze eeuw, die een onder werp zoekt voor een mooie ets. Cymsche Leusdenaar„Of een plaats zoekt voor het Huis van de Sport". Andere cynische Leusdenaar: „Daar heb je toch geen ezel voor nodig, dan bén je een ezel". Miheudeskundige: „Ik snap met waar al die pohtici zich nou zo druk over maken. Over tien jaar zijn de Schoolsteegbosjes toch al lang afgestorven voor de verzuring?" Dat is nou pohtiek: uren over de toekomst praten om te kun nen zwijgen over de proble men van nu. V. i

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9