Er was helemaal geen sprake van BTW-plicht" „Als Leusden '85 willen we hier niets mee te maken hebben" ,LEUSDEN; commentaren— meningen— eusdense belastingadviseur mevrouw De Vries-Mulder ver mogelijke fraude met BTW bij import m Frankrijk: Lijsttrekker Leusden '85: leustiet" krant: DEMOCRATEN Effect (1) Effect (2) Effect (3) Leusden Achterveld DINSDAG 11 MAART 1986 plaatselijk nieuws {SPRAAK irug naar de zaak, waar het om Anneke Eman importeerde akketten uit Denemarken, lakketten van houten huizen, de Leusdense wijk Munnik- verrezen. Wie importeert, BTW betalen. Daar zijn ver lende mogelijkheden toe. De :st gebruikelijke is, het aanvra- van een BTW-nummer, maar •ergt tijd. Aanvraag en registra- ïemen al gauw een half jaar in tg, en daar had Anneke Eman tijd voor. let ging allemaal zo snel, dat ik tijd had om een eigen BTW- ler aan te vragen. Dus regelde op een andere manier: ik ialde aan de grens. Als er een ihtwagen aan de grens kwam spullen voor mij, dan werd ik ild Telefonisch maakte ik dan verschuldigde bedrag aan BTW vertelt zij. it is overigens een normale jedure. iovendien was het voor mij :ekkelijker," vervolgt zij. „In lemarken was de BTW in die tijd ièn twintig procent, en hier was nog achttien. Dus ik had er icieel voordeel aan, de BTW in land te betalen, in plaats van in lemarken te kopen inclusief de verschuldigde BTW." [et gevolg van die betaalde BTW dat wordt later in het verhaal mevrouw Eman belangrijk - dat mevrouw Eman de ge- ite bouwpakketten weer uit :ht voeren, zonder weer BTW te ven betalen." „Als ik ze uitvoer- dan zou de koper m het buiten- l weer BTW moeten afdragen, met ik als verkoper," aldus vrouw Eman. Met Jan Wagenaar sprak ik af, hij een huis dat men met het sport teveel naar Nederland (uurd had, van mij zou overne- tegen de prijs die het mij i, Dus inclusief mijn transport ien, en inclusief de BTW die ik ld had. Maar zonder de kos- :van het opbouwen, de elektra Rde kachels. Want het huis werd hier met opgebouwd, maar zou illr Frankrijk, naar zijn camping [ürden vervoerd. Nu beweert hij, m [dat met zo is. Dat ik hem dat huis pcocht, ver onder de nieuwprijs, jar wat zou mijn belang daarbij geweest' Ik kon het hele pak- terugsturen naar Denemarken, [dan had ik gewoon mijn geld ug gekregen," vertelt Anneke nar,. gen gelegen. In de zomer heeft die firma het toen naar Frankrijk ver voerd." „Met het oog op de te betalen BTW heeft Jan Wagenaar me toen gevraagd, hem een rekening te geven ten bedrage van 18.750,-. Hij zei, dat hij er helemaal geen trek m had, om over twee-drieënveer- tigduizend gulden BTW te gaan betalen in Frankrijk. Dat heb ik toen gedaan. Dus in feite heb ik hem geholpen, vanwege die BTW. En daar word ik achteraf voor afge straft. Want met die gefingeerde rekening in de hand beweert hij nu, dat dat ook het prijs was, die we hadden afgesproken. Maar die re kening had alleen administratieve waarde met betrekking tot de BTW die Wagenaar aan de Franse grens moest betalen. En daarmee was mets afgegaan aan de strekking van onze afspraak, dat Wagenaar zou betalen wat die woning mij gekost had. Daar kom ik dus nog altijd zo'n 25.000,- aan tekort. En dat is ook mijn claim in de recht zaak." „Overigens was, wat ik deed met die rekening, in ons land niet straf baar, omdat ik het huis BTW-vrij mocht uitvoeren. Ik had tenslotte mijn BTW al bij het invoeren van het huis betaald." Deze gang van zaken heeft me vrouw Eman, zo blijkt uit het tussen vonnis van 26 februan, ook voor de rechter aangevoerd. De waarde van de worung, zoals mevrouw Eman die opgeeft, strookt met de pnjs, die de bewoners in Munrtikhove hebben moeten beta len. Dat was ongeveer een ton, waarvan de helft voor de grond was. GROND In ander verband komt de hele kwestie weer in beeld. Dat was, toen enkele maanden geleden de Leusdense gemeenteraad akkoord ging met het terugnemen van een perceel bouwgrond, dat Anneke Eman middels een voorlopig koop contract van de gemeente had ge kocht. Indien de bouw op een dergelijk stuk grond om wat voor reden dan ook niet kan worden gerealiseerd, en de gemeente de grond terug neemt, is het gebruikelijk dat de in het contract opgenomen boete clausule m werkmg treedt. In dit geval ging het om een voor de gemeente gederfd rente-verlies van ettelijke duizenden guldens. Raadsleden die het college van B W vroegen, waarom dat in het geval van mevrouw Eman niet ge beurde, kregen van het college te horen dat mevrouw Eman niet kon betalen, en dat men er daarom maar van afzag. Mevrouw Eman zou dat aan het college hebben laten weten. Anneke Eman weerspreekt ook vreemdt, tenslotte is dat de zaak nu op negentien maart gaat dienen. „Al die maanden is de zaak telkens verschoven van de twaalfde van de maand naar de twaalfde van de volgende maand. En nu komt er een tussenvonnis op zesentwintig fe bruari, waarm de volgende behan deling wordt vastgesteld op negen tien maart. Een week later, dan gebruikelijk, en dat net voor de verkiezingen. Dat is eigenaardig. Temeer, omdat ik in de stukken een brief heb gezien van wethouder Wagenaar aan de rechter. Daarin stelt hij, dat de rechter bij het beoordelen van deze zaak wel re kening moet houden met het feit, dat Wagenaar, als wethouder, extra kwetsbaar is. Daar probeert hij gewoon een soort protectie mee op te bouwen. En nu wordt de zaak opgeschort tot op de dag van de verkiezingen, dat vind ik vreemd," aldus Anneke Eman. En ze besluit: „Alhoewel er dus een afspraak was, dat we niet m de openbaarheid zouden treden, heb ben de geruchten, als zou de hele zaak inmiddels al van de baan zijn, een grote omvang aangenomen. Dat is dus met waar, dat heb ik willen aantonen. En naar aanleiding van de publikatie van februari vorig jaar m een hier verschijnend dag blad, waann Jan Wagenaar alles heeft ontkend, vond ik nu, dat ik niet langer kon zwijgen. En boven dien zeg ik hierbij toe, dat ik na de Wethouder Jan Wagenaar: rechter is. geen commentaar zolang de zaak onder de vrouw Eman op doelt, als zij stelt, dit „vreemd" te vinden. BRIEF Inzake de kwestie rond de grondtransactie tussen Anneke Eman en de gemeente Leusden, waarbij het college de gemeente raad voorstelde, genoegen te ne men met het terugnemen van de grond, zonder aanspraak te maken op het contractueel vastgestelde renteverlies, informeerden we bij rw LEUSDEN - Lijsttrekker Ben Stoelinga van Leusdens nieuwe politieke partij Leusden'85 is niet blij met de publiciteit rond de rechtszaak tussen Anneke Eman en Jan Wagenaar. „Ik kan niemand verbieden, om pnvé dingen te vertellen. Maar als Leusden '85 willen we hier niets mee te maken heb ben. Wij willen juist een strikte scheiding tussen privé en poli tiek. Dan moeten we niet zelf aan dat soort zaken gaan werken. Anneke Eman heeft zelf gezegd: het moet vóór de verkiezingen in de publiciteit komen. En dat is haar vrijheid". „Vanuit onze groepering willen we als politieke partij niet aan dit soort zaken mee werken. Ik wil beslist niet op de persoon Wagenaar spelen. In ons programma staat dat ook met zoveel worden." „Ik ben er dan ook met gelukkig mee. We hebben juist gezegd, dat we pnvé-zaken en politiek gescheiden willen zien. Anderzijds zou het bela chelijk zijn, om Anneke Eman te verbieden hierover te pra ten. Die vrijheid hebben we haar dan ook gegeven, maar stnkt als privé-persoon. Dat is haar vnjheid. En zij vond het nodig, dat dit voor de verkie zingen m de openbaarheid kwam," aldus Stoelinga. GOEDE STAAT Ve vervolgen Anneke Eman's haal. „Het bouwpakket bleef g een paar weken op de bouw- ats liggen, waarop ik Wagenaar [zocht, het op te halen. Op die k moest gebouwd worden. Dat toen gebeurd. De firma Van oonhoven heeft het opgehaald, het heeft toen nog een paar inden in Veenendaal opgesla- Het in eerdere publikatie aange voerde bezwaar van Jan Wagenaar, als zou het huis niet m een goede staat hebben verkeerd, en dat der halve 18.750,- goed betaald was, bestrijdt Anneke Eman eveneens. „Ik ben zelf in Frankrijk geweest, en heb dat huis samen met Jan Wagenaar bekeken. Er mankeerde toen, ook volgens hem, mets aan. Wel heb ik maanden op mijn geld moeten wachten. Na herhaaldelijk aandringen heb ik pas een maand of negen later 18.750,- ontvangen, maar niet de daadwerkelijke prijs." Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens, Hans Mosterd (eindredaktie) Redaktie-secretariaat: Boudwina de Boer, Mia Veen Hoofdredaktie: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie), 941494 (redaktie) Abonnementsgeld: I 65,60 per nentsgeid: jaar, 33,30 per half jaar, 16,90 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) hij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. die gang van zaken „De economi sche politierechter veroordeelde mij wegens het onrechtmatig uitoe fenen van aannemerswerkzaamhe den. Dat mocht ik niet meer doen. Ik heb toen met verschillende aan nemers overlegd, hoe we het oor spronkelijke bouwplan zouden kunnen realiseren. Dat bleek niet mogelijk. Wat voor constructie er ook werd bedacht, ik zou altijd als hoofdaannemer fungeren. Tussen tijds heb ik er dan ook verschillende keren bij Jan Wagenaar op aange drongen, dat de gemeente die grond terug zou nemen, omdat ik er mets mee kon doen. Maar er ge beurde maar mets. Daarop heb ik uiteindelijk, nadat er maanden lang mets was gebeurd, zelf maar een officiële brief aan de gemeente geschreven, dat ik niet in staat was, het bouwplan uit te voeren. Daar kreeg ik een bnef op terug, onder tekend door burgemeester Rade maker en gemeentesecretaris Van Gooi, waann zij stelden, dat de gemeente ermee akkoord ging, de grond terug te nemen. Zo, zonder meer. Over rente-verhes werd met geen woord gerept. Er werd ner gens over gesproken. Terwijl ik er, eerlijk gezegd, wel op gerekend had dat ze dat zouden doen. Er is dus van mijn kant nooit sprake van geweest, dat ik heb laten weten dat ik de gederfde rente met kon beta len," aldus Anneke Eman. ROL Een ander punt dat haar be- (advertentie) ONGEVRAAGDE INFORMATIE KRIJGT U AL GENOEG. OAARMEE IS UW BRIEVENBUS AL VOLDOENDE BELAST. Wilt u van D'66 wel informatie over hun ideeën en plannen voor Leusden, belt u ons dan Tel. 940047 of 942438 D'66 voor een geloofwaardig bestuur en zorg voor onze leefomgeving in al zijn aspecten uitspraak van de rechter alle be wijsstukken op tafel zal leggen." VOETENWERK Waar wethouder Jan Wagenaar geen verdere mededelingen in de ze zaak wilde doen, is een aantal zaken, zoals Anneke Eman die noemde, met controleerbaar. Waar dat wel het geval was, probeerden we de feiten te achterhalen, mid dels wat men wel „journalistiek voetenwerk" pleegt te noemen. Het gaat daarbij om een drietal vragen: - heeft de rechtbank de behande ling van de zaak zodanig uitgesteld, dat dat voor een der partijen gun stig uit zou pakken met het oog op de verkiezingen? - heeft het college van B W grond terug genomen zonder ge derfde rente in rekening te bren gen, en daarbij de gemeenteraad de juiste toedracht onthouden, en zo ja, waarom? - was er sprake van frauduleuze handelingen inzake de BT W-kwes tie? ONWAARSCHIJNLIJK Navraag bij de rechtbank in Utrecht levert geen uitsluitsel op inzake de kwestie rond de datum van voorkomen. Persofficier mr. Beling stelt - terecht - dat hij zich uitsluitend bemoeit met strafzaken, en niet met handelszaken, zoals in het onderhavige geval. Griffier Van der Lucht laat ons doorverwijzen naar de rol-adnunistratie. Daar worden we te woord gestaan door de heer R. Smit, die ons tot zijn spijt moet meedelen, dat er inzake dit soort aangelegenheden geen me dedelingen worden gedaan. Wel wordt ons de suggestie ter hand gedaan, dat het verschuiven van de datum naar alle waarschijn lijkheid iets te maken heeft met een puur administratieve kwestie: een rechter die graag de stukken veer tien dagen van tevoren in zou zien. Los daarvan lijkt het onwaar schijnlijk, dat er iets „geregeld" zou zijn. In de eerste plaats, omdat voorshands niet valt aan te nemen, dat er iets te „regelen" valt. In de tweede plaats omdat, als dat dan al zo zou zijn, de hele kwestie toch zeker ver over de verkiezingen heen getild zou zijn. De datum waarop de zitting nu plaats heeft, heeft feitelijk het te gengestelde effect als waar me de gemeentelijke afdeling voor lichting, hoe het zat met de brief wisseling nissen mevrouw Eman en het college. Dat blijkt niet helemaal overeen te komen met mevrouw Emans visie op de gang van zaken. Gemeentevoorlichter Hans Her mans: Mevrouw Eman - of eigenlijk de firma Traehus, waaronder zij handelde - liet al bij schrijven van 11 april 1984 weten, dat ze het bouwplan niet kon realiseren. Daarop is uitvoerig overleg ge voerd met een andere aannemer, om het projekt met alle lusten en lasten over te nemen. Dat is mislukt, vanwege de eisen, die Traehus (mevrouw Eman, red.) stelde. Dat was eind december 1984." „In januari 1985 hebben B W toen ingestemd met het terugne men van de grond. En de redenen om dat te doen zonder de gederfde rente te innen was tweeërlei. Ener zijds wilde men dat niet doen, omdat mevrouw Eman al m apnl van het jaar daarvoor had laten weten, dat zij het plan niet kon verwezenlijken, anderzijds was het college ervan overtuigd, dat er bij Traehus mets meer te halen zou zijn." „Overigens is over die zaak uit voerig overleg gevoerd in twee besloten zittingen van de raads commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, en een ge combineerde zitting van die com missie, samen met die voor Finan ciën en Economische Zaken," aldus de gemeentelijke voorlichter. FRAUDE En dan de vraag met betrekking tot de BTW. Waar Anneke Eman stelt, geen strafbaar feit voor de Nederlandse wet te hebben ge pleegd met het afgeven van een fictieve rekening, heeft zij gelijk. Maar de deskundigen, die we op dit terrein raadpleegden, voegden daar wel iets aan toe. In de eerste plaats vroegen we het iemand, die zakelijk dagelijks met in- en uitvoer binnen de EG te maken heeft. Hij wil bever niet bij naam genoemd worden, maar heeft veel ervanng met dit soort zaken. „In pnncipe was de eigenaresse van het bouwpakket overal van af bij verkoop", aldus deze deskundi ge. „Waarom ze dan ook zo'n reke ning heeft afgegeven, is mij ondui- debjk. Maar als je zo'n rekening schrijft met de voorwetenschap, dat die zal worden gebruikt om aan de grens van het land, waar het objekt wordt ingevoerd, BTW te ontdui ken, maak je je wel schuldig aan medewerking aan fraude in het land, waar het objekt wordt inge voerd. Alleen, dat komt haast nooit uit. Ten eerste zal men aan de grens nauwebjks kunnen bepalen, wat de daadwerkeüjke waarde van het ob jekt is. Dus men zal al snel geneigd zijn, de in zo'n bij de vrachtbrief gevoegde rekening genoemde waarde te hanteren. Ten tweede speelt de hele zaak belastingtech nisch m Frankrijk. En voordat zoiets getraceerd wordt naar een in ons land opgestelde rekening, dat komt haast niet voor," aldus deze deskun dige. VERRASSING De tweede deskundige, die we inzake de BTW-kwestie raadpleeg den, zorgde voor een verrassing. Mevrouw mr. W. J. de Vnes-Mul- der, belastingadviseur in Leusden, vertelde ons na het raadplegen van de nodige jurisprudentie op dit gebied, dat er bij invoer van het huis helemaal geen sprake was van verphchtingen inzake de BTW, in gevolge twee arresten terzake van het Hof in Den Bosch, en het Euro pese Hof in Straatsburg. De „Arres- ten-Schul". Die uitspraken zijn gedaan in een zaak, die handelde over de invoer van een pleziervaartuig vanuit Frankrijk naar ons land. Over het schip was in Frankrijk, door de eerste eigenaar, BTW betaald. Bij invoer m ons land wilde de fiscus van de nieuwe eigenaar - die het schip inclusief de door de eerste eigenaar betaalde BTW gekocht en betaald had - weer BTW ontvan gen. Dat nam die nieuwe eigenaar met, wat leidde tot een langdurige rechtszaak, die uiteindekjk pas in 1985 zijn beslag vond. Maar de belangrijkste uitspraken hierin werden al gedaan in 1980 en 1982, en werden in september 1982 offi cieel gepubhceerd. Dat wil zeggen ruim voordat Jan Wagenaar zijn houten woning in Frankrijk impor teerde. En die beide uitspraken gaven aan, dat reeds betaalde BTW bij invoer door een particuher bin nen de EG verrekend moest wor den. Met andere woorden, er hoef de m dit geval helemaal geen BTW betaald te worden; die was al be taald, en wel door mevrouw Eman, die dat doorberekende toen zij het huis aan Jan Wagenaar verkocht. De vraag, of de betaling tussen die twee volledig volgens afspraak verbep, staat daar buiten. Een andere vraag in dit verband is, of Jan Wagenaar ten tijde van de import van het huis in Frankrijk, van die - vrij nieuwe - regeling wist. En die vraag blijft onbeantwoord. MOEILIJK Het hele verhaal geeft dan ook niet meer aan, dan hoe moeüijk het is, tot een juist oordeel te komen op basis van de beschikbare gege vens. Dat is ook wel voor de rechter gebleken, en daar valt zolang de zaak onder de rechter is, geen verandering in te verwachten. Waar mevrouw Emans advo caat, Gert-Jan Boven, zich inzake de publiciteit uiterst terughou dend opstelt, en zelfs weet te melden dat de zitting van negen tien maart niet openbaar is, blijkt bij navraag het tegendeel het geval. De Utrechtse griffie meldt ten minste, dat de zaak gewoon op de rol staat, en dus openbaar is. Daarbij zullen de stukken dan ongetwijfeld op tafel komen, in gevolge het tussenvonnis van de rechtbank, dat - in punt vijf - stelt: „Het lijkt de rechtbank zinvol, om nadere inlichtingen van par tijen te krijgen. De rechtbank zal daartoe een comparitie (opkomst voor de rechtbank, red.) van par tijen gelasten en zal deze compa ritie tevens benutten om de moge lijkheid van een schikking te on derzoeken." Waar mevrouw Anneke Eman eerst nu haar versie van de handelszaak tussen haar en wethouder Jan Wage naar in de openbaarheid brengt, zijn een paar kantte keningen op zijn plaats. Mevrouw Eman zegt, niet namens haar partij te spre ken. Dat mag zo zijn, maar het eerste kontakt met de redaktie van deze krant aan gaande hetgeen zij te vertel len had, werd wel gelegd door Joop Kool, zelf nummer drie op de lijst van Leusden '85, waarop mevrouw Eman zelf als zesde prijkt. Dat er een zeker electoraal gewin in het geding is, mag dan worden ontkend, de fei ten spreken anders. Immers, mevrouw Eman geeft toe, haar publieke uitla tingen te hebben gedaan met het oog op de komende ver kiezingen. En waar zij zegt: „Ik moet zelf als kiezer ook een keus maken," doet zij een wat overbodige mededeling. Want iedere geïnteresseerde kiezer in Leusden weet, dat mevrouw Eman haar politie ke keuze al gemaakt heeft: zij staat niet voor niets op de lijst van Leusden '85. Waar dan ook de lijsttrek ker van haar partij beweert, zich van de uitlatingen van mevrouw Eman te distantië ren, ware het zaak dat men binnen die nieuwe politieke partij meer overeenstem ming bereikt. Al was het al leen maar om waar te maken, wat diezelfde lijsttrekker in een eerder gepupliceerd in terview in deze krant meld de, namelijk dat zijn partij was ontstaan uit onvrede, maar dat men dat om wilde zetten in positief beleid. Nu de Leusdense WD-wet- houder en -lijsttrekker Jan Wagenaar zo nadrukkelijk en ongezocht in de publiciteit terecht is gekomen, is het zaak een aantal zaken goed gescheiden te houden. Twee partijen hebben een meningsverschil, dat voor het gerecht wordt bevochten. Naar het zich laat aanzien, gaat het om een vrij ingewik kelde aangelegenheid, waar de rechter het aan de hand van de stukken blijkbaar ook niet weet. Een aantal beweringen van mevrouw Eman, zo toonde ons journalistieke voeten werk aan, is discutabel. Waarmee duidelijk zal moeten zijn, dat zo lang Jan Wagenaar niet veroordeeld is, er geen enkele aanleiding is om publiekelijk een oor deel te vellen. Het laatste aspekt van de zaak Wagenaar-Eman vormt de verklaring, in januari van het vorig jaar door het colle ge van B. en W. afgelegd, en daarna - als we het goed hebben begrepen met name door toedoen van burgemees ter Rademaker - in een ad vertentie gepubliceerd. Naar het zich laat aanzien, heeft het Leusdense college zich met die verklaring ge trakteerd op een koekje van eigen deeg, dat dezer dagen uit de oven komt. Het is daarbij zeer wonder lijk, dat een burgemeester, die zich ook nog graag laat voorstaan op het bezit van een titel in de rechten, zich tot een dergelijke stap heeft laten verleiden. Want het middel kon wel eens erger zijn, dan de kwaal. Waar de rechter nog geen besluit heeft genomen, omdat hij er niet uit kon komen, heeft die verklaring iedere weg afgesneden voor de wet houder, als er ook maar iets van de geuite beschuldigin gen in de uitspraak wordt bewaarheid. Wat namelijk van meet af aan niet aantoonbaar is ge weest was, of de heer Wage naar een vermenging van be stuurlijke en particuliere be langen had doen plaatsvin den. Als de uitspraak van de rechter niet onverdeeld posi tief voor hem uitvalt, is die vermenging echter direkt aantoonbaar. Dan, namelijk, heeft men het college en het senioren convent misbruikt voor het doen van een publieke uit spraak, waarmee men een staatsrechtelijke gruwel pleegde. We zijn in ons land nu eenmaal gezegend met een systeem, waar wetgevende, uitvoerende en gerechtelijke macht drie gescheiden een heden zijn. En met haar ver klaring is het college zonder voldoende schroom terzake in acht te nemen, op de stoel van de rechter gaan zitten. Formeel kan men dat be strijden, maar zo is het pu bliekelijk wel overgekomen. Daarnaast echter, heeft men met die verklaring nou pre cies gedaan, wat men heeft willen aantonen dat niet het geval was: men heeft Wage naars bestuurlijke en parti culiere belangen door elkaar gehaald. Mocht de rechter de heer Wagenaar niet volledig van alle blaam zuiveren, dan is deze ondoordachte verkla ring precies datgene, dat het politiek onmogelijk zal ma ken, hem als bestuurder te handhaven. En het is maar zeer de vraag, of hij daar dan zelf de hand in heeft gehad, gezien de pressie, die zowel zijn par tij, als andere college-leden, uitgeoefend hebben om die inmiddels gewraakte verkla ring de deur uit te krijgen. Waarmee niets meer is aangetoond, dan dat wie toen politiek vernuftig dacht te handelen, wel eens lelijk op de koffie zou kunnen komen. Maar ook zonder dat blijft overeind, dat men van juris ten en gemeenteraadsleden had kunnen verwachten, dat ze hun plaats hadden gekend, en zich niet in zaken hadden gemengd, die nog „sub judice" waren. Een uitspraak met be trekking tot „vertrouwen in het gerechtelijke oordeel in deze" was de grens, waartoe men had mogen gaan, en geen millimeter verder. En bovendien was zij krachtiger geweest, aangezien zij ver trouwen had gesteld in een onafhankelijk oordeel. En dat is wat anders dan een eigen, dus per definitie subjectief oordeel, publice ren. En bovendien had het op ties open gehouden. Hans Mosterd mkindegemmte/ Dinsdag 11 maart 20.00 uur: bijeenkomst NCVB Leus- den-Zuid, 't Trefpunt. 20.00 uur: bijeenkomst KPO Leus den, De Kom 20.00 uur: gespreksavond Kruis vereniging Leusden: over kleuters, De Roo van Aldewereltlaan 13, Leusden-Zuid. Woensdag 12 maart 09.30 uur: speciale verkoop Tes- selschade Arbeid Adelt m De Kom. 20.00 uur: viering 10-jarig bestaan Vrouwenraad, 't Vooronder. 20.00 uur: forum-avond over ge meente-politiek in De Korf. 20.30 uur: bijeenkomst CDA afde ling Leusden-Achterveld in d'Ouwe Peerdestal, Hessenweg 212, Ach terveld. Donderdag 13 maart 20.00 uur: commissievergadering ABZ, commissiekamer gemeente huis, 't Erf 1. 20.00 uur: Vrouwenraad over poli ties, politiek forum met vrouwen, 't Vooronder. 21.30 uur: Jazzpodium met Jam Ver- weij (mondorgel), De Hakhorst. Woensdag 12 maart 09.00 uur: Welfareclub Zonne bloem in Ons Gebouw. Donderdag 13 maart 13.30 uur: Bejaardensoos in Ons Gebouw. Vrijdag 14 maart 20.00 uur: S.V.A. Bmgo-avond in de kantine op het Kerstenssportpark (alleen voor leden en donateurs). Zaterdag 15 maart 20.00 uur: K.P.J.-disco met mede werking van disco Van Loon in de Moespot. 20.00 uur: Disco-show m De Kla- veet. Zondag 16 maart 14.00 uur: Disco in de Klaveet. Maandag 17 maart 20.00 uur: Volksdansen in De Moespot. Dinsdag 18 maart 09.00 uur: Handwerkhobbyclub m De Moespot.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3