Open dag buitenlandse kiezers druk bezocht CDA'ers JanVerweyop Jazzpodium op toernee Amnesty International campagne tegen Zuid start Afrika Ti komma einai? Flinke boete voor Leusdense varkensfokker Avondvierdaagse in Achterveld Inbraak in auto Aanrijding Emmalaan Crèche Blijhof Graafwespen DINSDAG 11 MAART 1986 plaatselijk nieuws (Van vers) één onzer verslagge- LEUSDEN - Een groot aan tal in Nederland wonende bui tenlanders mag dit jaar gaan stemmen. Politieke partijen laten dat gegeven niet onbe roerd en voeren een ware stemmenjacht. De landelijke overheid probeert intussen om de buitenlandse kiesge rechtigden van hun kiesrecht op de hoogte te stellen. Ook de gemeente Leusden droeg daar, in het kader van de komende raadsverkiezingen, een steentje aan bij. Niet in de vorm van plaatselijke politici die met het oog op wat extra stemmen een bezoek je brachten aan bijvoorbeeld een Turkse Moskee. Nee, m Leusden bleef men nuchter en beperkte men zich tot een informatiedag. Die nuchterheid bleek, zo werd achteraf duidelijk, iets te overdre ven te zijn. Vonge maand nog, verklaarde gemeentevoorlichter Hans Hermans tijdens een vergade ring van de commissie Algemene Bestuurszaken, dat hij weinig res pons verwachtte. „Een groot aantal in Leusden verblijvende buitenlan ders is al geïntegreerd, al helemaal vernederlandst. Ze spreken ook vrijwel allemaal de Nederlandse taal." BELANGSTELLING De belangstelling onder de hier verblijvende buitenlandse kiesge rechtigden was groot, vooral m de ochtend- en avonduren. Men bleek bijzonder nieuwsgierig te zijn naar hoe dat stemmen nu precies in zijn werk gaat. Plaats van handeling was de commissiekamer, die voor deze gelegenheid in twee ruimten was verdeeld. In de voorste ruimte kon den de politieke partijen zich uitle ven en werd er, op verzoek, een videoband gedraaid in het Ara bisch, Chinees, Nederlands of Turks. Het spreekt voor zich dat alle partijen wat propaganda-materiaal achterlieten, grotendeels m de Ne derlandse taal. De Partij van de Arbeid stak er met vlag en wimpel bovenuit; Corri Verduin c.s. hadden een flinke partij folders van het Mevrouw Van Nguyen in het stemhokje. landelijk PvdA-bureau uitgespreid. „We kunnen alleen de kop van Den Uyl bieden," mompelde Corri Verduin enigszins teleurgesteld. Met die uitspraak duidde zij direct op het gemis bij de meeste partijen: het tentoongestelde materiaal be trof niet zozeer de lokale politiek, maar meer de uitgangspunten van de partijen zelf. VERWARRING Geen wonder dus dat, ondanks alle goede bedoelingen, hier en daar nogal wat verwarring ont stond. Zo wilde een Turkse man weten hoe hij nou op Den Uyl kon stemmen. Een juffrouw probeerde de man in kwestie uit te leggen dat het nu om de gemeenteraadsver kiezingen ging, en dat Den Uyl nu niet van de partij was. Toen haar dat niet lukte, verzuchtte ze teleurge steld: „Jij stemt maar op die kale." „Ti komma einai?" Mochten er donderdag Grieken de open dag bezocht hebben, dan zal die vraag bij hen ongetwijfeld opgekomen zijn. Alleen de PvdA kon per folder antwoord geven in het Gneks op de vraag wat zij voor een partij was. Donderdagochtend werden de aanwezigen overigens ter plekke geconfronteerd met de verschillen de culturele achtergronden van de nieuwe lichting kiesgerechtigden. Een Marokkaanse dame werd be hoorlijk in verlegenheid gebracht door de aanwezigheid van enkele mannen in hetzelfde lokaaltje als waann zij verbleef. Het schaamrood steeg tot haar wangen (volgens haar cultuur mag zij niet met andere mannen m con tact komen, zonder dat haar eigen man daar iets van weet) en een pijnlijke situatie kon voorkomen worden dankzij doortastend optre den van enkele aanwezigen. SIMPEL Het stern-proces zelf bleek wei nig problemen op te leveren. In het tweede gedeelte van de commis siekamer was een stemlokaal geïn stalleerd, compleet met stemhok jes. Menigeen maakte daar gebruik van en cring „proef-stemmen". „Leuk," liet een enkeling na de gedane actie zich ontschieten. „Ik had niet verwacht dat ik er moeite mee zou hebben," aldus een voormalig Fransman. „Ik had wel meer mensen verwacht en wat nun- i der informatie. Ik stem meer op mensen dan op reclame. Reclame is met te vertrouwen." De Werkgroep Buitenlanders bereidde een groot aantal van de 139 m Leusden verblijvende buiten landse kiesgerechtigden voor op de komende verkiezingen. Binnen die werkgroep was men in ieder geval beter op de hoogte van de culturele verschillen, 's Ochtends kwam men met enkele groepen vrouwen, 's avonds waren de mannnen aan de beurt. LEUSDEN - Amnesty Inter national is vorige week een nieuwe wereldwijde cam pagne ter beëindiging van gevangenschap vanwege ras en politieke overtui ging, martelingen en an dere mensenrechtenschen dingen in Zuid-Afrika be gonnen. De organisatie wees op de dramatische toename van de schendin gen in het afgelopen jaar. „De autoriteiten van Zuid- Afrika moeten bewust wor den gemaakt van de diep liggende gevoelens in de internationale openbare opinie", aldus Amnesty. De wereldwijde mensenrech tenorganisatie markeert het be gin van haar campagne met de publikatie van een 17 pagina's tellend document, waarin de toename van de schendingen staat vermeld. Tevens brengt zij een kort verslag uit over be wijzen van wijdverspreide en systematische marteling in Zuid-Afrika. Verder maakte Amnesty Inter national een open brief aan pre sident P.W. Botha bekend waarin tien noodzakelijke stap pen staan venneia ter bescher ming van fundamentele men senrechten. Het nemen van die stappen zou het bewijs leveren dat de regering een einde aan de schendingen wil maken. Een onderdeel van de cam pagne is het bekend maken van de inhoud van die open brief bij de Zuidafrikaanse be volking. „Duizenden mensen worden zonder enige vorm van een proces in hechtenis gehouden vanwege hun vreedzame oppo sitie tegen de regering. Hon derden personen zijn gemar teld of mishandeld. Activisten tegen apartheid zijn in hun ei gen woningen gemolesteerd, zijn 'verdwenen' of vermoord." „De politie en legereenheden die niet voor hun acties worden vervolgd, hebben honderden mensen doodgeschoten. Er zijn bewijzen dat enkelen zijn ver moord vanwege hun deelname aan demonstraties. Vermeende tegenstanders van de regering zijn in de naburige landen om gebracht." PASJESWETTEN Andere aanbevelingen uit de brief zijn onder meer: afschaf fing van de 'pasjeswetten' en andere wetgeving die leidt tot at gevangenneming van pu nen vanwege hun ras; vrijlaj of een eerlijk proces op termijn voor politieke gev, nen en stopzetting van 'i® municado-detentie'. Tijdens de campagne zulleil alle delen van de wereld ven worden verzonden Zuidafrikaanse regeringsl tionarissen en duizenden dere Zuidafrikanen, zoals ders van zwarte gemeenscl pen, bedrijfsleiders en li van kerkelijke instanties, bonden en andere instelli® Ruim tienduizend organii en personen, waaronder ai caten, artsen, uitgevers en centen aan de universiteit kunnen erop rekenen brie: te ontvangen waarin de zorgdheid over de mei rechtenschendingen verwoord. Binnenkort zullen inwoi van Leusden en plaatseiij organisaties benaderd woi door de Amnesty-groep den om brieven te schriji aan collega's of zusterori saües en dergelijke in Zi Afrika. Voor verdere informatie u zich wenden tot de Amni groep Leusden: Ton Wi kamp, tel. 941960, en Theben-Teville, tel. 946272, P „Samen wonen, samen stemmen" is het motto waarmee de landelijke overheid buitenlandse kiesgerechtigden wil aktiveren om mee te doen aan de verkiezingen. Mevrouw Van Nguyen is eén van de velen die gehoor (gaf) geven aan die oproep. LEUSDEN/WEESP - „Als i was uitgekomen wat u gedaan hebt, was dat voor Engeland waarschijnlijk een aanleiding geweest om de grenzen voor varkensvlees uit Nederland dicht te gooien. U hebt de belangen van alle varkens fokkers op het spel gezet en alleen aan dat van uw eigen bedrijf gedacht." Dat zei de president van de Economi sche Kamer van het Amster damse gerechtshof, mr. C. Sluiik, vrijdag tegen een 38- jarige man uit Leusden. De man stond terecht omdat hij als direkteur van Viande bv in Weesp in november 1983, varkens vlees had verwerkt dat bestemd was voor de export naar Engeland, terwijl dat vlees afkomstig was uit een gebied waar varkenspest heer ste. Ook werd de man verweten dat hij een dusdanig beroerde admini stratie had bijgehouden, dat het moeilijk was te achterhalen waar het vlees vandaan kwam. De verdachte vertelde het hof, dat zijn bedrijf in de bewuste perio de grote problemen had. De man wou er daarom alles voor doen® de onderneming te redden, verzekerde het rechtscollege aan vlees, dat afkomstige is vani slachterij uit een besmet gt niet per se „een luchtje hoeï| zitten". Dergelijk vlees kan gezond zijn en wordt ook gewflj gegeten. Engeland is eigenlijk het enige! dat vlees uit zo'n gebied per di tie weigert. Nu werkte Viande| voor 90% voor het Verenigd ninkrijk. Daarom zou het be I een enorme strop hebben ge] I als het de bewuste partij vlees: had kunnen verwerken. Intusse I het bedrijf overigens failliet gaan. Procureur-generaal mr. C. I verweet de verdachte dat hij| eigen belang zwaarder had li wegen dan dat van de gezame ke varkensfokkerij. Hij eiste geldboete van 10.000,- waai 6000,- voorwaardelijk. Uitsp: over veertien dagen. Op een zonnige dag, wandelend langs de rand van het bos of over de hei, kunnen we met een beetje geluk de graafwespen bezig zien. Als we er enige tijd aan willen besteden, levert ons dat een interessant schouwspel op. Er zijn verschillende soorten graafwespen, maar la ten we de kleine rupsen- doder maar eens bekij ken. Rupsendoders zijn slanke, zwart met rode wespen en het zijn uit sluitend de vrouwtjes die we aan het werk zien met de uitgebreide zorg voor het nage slacht. Ze zijn bezig met het graven van een nest holletje. Zandkorrel na zandkorrel wordt met kaken en poten uitge graven en een eindje weggedragen. Op die manier valt het holletje minder op dan wanneer het vrijgekomen mate riaal in de directe omge ving opgeslagen zou worden. Het gangetje gaat recht naar beneden tot op een diepte van ongeveer vijf centimeter. Onderin wordt een kamertje uit gegraven en het nest is gereed. De opening wordt dan met wat steentjes en ander aan de omgeving aangepast materiaal zorgvuldig af gesloten en is op geen enkele manier meer te zien. Dan gaat de wesp in de omgeving op zoek naar een geschikte rups. Het moet wel een gladde zijn want een behaarde rups zou moeilijkheden kicimc nopstncrutii titt vc.«ua-m «OIJ» BU nCSTHOU ACHTERVELD - De plaatselijke Avondvierdaagse Commissie, aangesloten bij de wandelkring 't Gooi en Omstreken, is inmid dels weer volop bezig met het organiseren van de avondvier daagse 1986. Deze zal in Ach terveld worden gehouden van 26 tot ei, mei aa mei a.,ti- nen die aan deze avondvier daagse willen deelnemen, kun nen nu rekening houden met eventueel te maken afspraken. Datum en plaats van inschrij ving zullen op een later tijdstip in deze krant worden bekend gemaakt. LEUSDEN - Uit een auto die geparkeerd stond bij Pon's Auto- mobielbedrijt te Leusden-Zuiu is vonge week woensdag rond 17.00 uur een radio-cassetterecorder ge stolen. De buit heeft een waarde van 1331 gulden. Het technisch onderzoek van de rijksrecherche heeft geen sporen van de dader(s) opgeleverd. LEUSDEN - Bij een aanrijding op de Emmalaan, gisterochtend rond zeven uur, raakten twee personen auto's betrokken. De rijkspolitie te Leusden-Zuid maakte tegen beide bestuurders proces-verbaal op: de een hield niet genoeg rechts, de ander had geen zicht vanwege be vroren ruiten. Over de juiste oor zaak van de aanri]dmg tast men nog in het duister. kunnen geven bij het transport door het gan getje. Als de geschikte prooi is gevonden, wordt met onfeilbare zekerheid de angel enige malen in het lichaam van het slacht offer gestoken om pre cies de centrale punten van het zenuwstelsel te raken, waardoor het dier niet sterft, maar volkomen wordt ver lamd. De rups, die te zwaar is om vliegend te vervoe ren, kan nu, omdat hij in verlamde toestand en kele weerstand kan bie den, over de grond en over talloze hindernis sen naar het holletje worden versleept. Bij het nest aangeko men wordt de prooi vlak bij de ingang neerge legd en de afsluiting van het nest verwij derd. De wesp ver dwijnt in de gang, om even later met de kop en voorpoten boven de grond te veschijnen. De rups wordt met de ka ken en de poten stevig beetgepakt en ver dwijnt in de grond om tenslotte in het kamertje te belanden. Dan legt de wesp er een ei op, ver laat het nest en sluit hel weer af, net als de eer ste keer. Maar nu werkt ze er ook nog zand over heen, zodat de plek niet van de omgeving is te onderscheiden. (wordt vervolgd G. van L. LEUSDEN - Zaterdag 15 maart heeft Blijhof, Ansfriduslaan 49, weer een crèche. Kinderen in de leeftijd van 2 tot onge veer 8 jaar kunnen dan tussen 10.00 uur en 13.00 uur knutse len, plakken of aan spelletjes meedoen. Het geheel staat on der leiding van twee vrijwil ligsters. De kosten die hieraan verbon den zijn, zijn als vanouds 2,50 gulden voor leden en 3,50 gul den voor niet-leden. Jan 'Toots' Verwey. LEUSDEN - De CDA-kandidaat- LEUSDEN - Komende don derdag (13 maart) is Jan Ver wey met zijn mondorgel weer te gast op het Jazzpodium in De Hakhorst. Het concert be gint om 21.30 uur en de toe gang is gratis. Na diverse optredens met het tno van Wiebe Haanstra, met alleen in De Hakhorst, maar ook elders in het land, is er een sterke «umu.w.. groeid tussen het viertal. Dat is geen wonder, want hun muzikale opvattingen lopen parallel en het publiek is kennelijk gecharmeerd van deze niet zo gebruikelijke be zetting. Bovendien laat het de mogelijk heid open om het programma af te wisselen met typische piano-stuk ken, die dan door het tno worden gespeeld. raadsleden maakten afgelopen za terdag een kleine toernee. In te genstelling tot de collega's van de WD (die vorige week met een aantal provinciale gasten door Leusden toerden per bus) had de tocht van Achterveld naar Leusden- Zuid (via Leusden-Centrum) een sportief karakter: ondanks de twij felachtige weersomstandigheden legden de dames en heren pohtici de nt per fiets af. 's Middags werd de campagne- toer '86 besloten in café Het Tref punt m Leusden-Zuid met het zoge naamde Vragenvuur. Of de CDA 'ers met deze ludieke aktie aan sympathie onder de kiezers heb ben gewonnen, zal pas op woens dag 19 maart duidelijk worden.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4