I Je mag van vrouwen een stukje inzet m verantwoordelijkheid verwachten" Samen verantwoordelijk zijn, dat trekt mij zeer aan" leusder kronü ieke Jansen (PvdA): an Konijnenbelt (CDA): gezonden- open brief lan Bijeenkomst NCvB in Zuid Insluipingen in Bruinhorst Mist oorzaak aanrijding vethouder Vagenaar Partij „Te Koop" Verkiezingen DINSDAG 11 MAART 1986 HJSDEN - ,,Ik heb lang langs de zijlijn gestaan: een paar ar lid van de PvdA-schaduwfractie en van de Plan- Lviesgroep. Toen dacht ik: wat ik daar kan, kan ik ook in i gemeenteraad. Het lijkt me leuk werk om te doen. In de ^«meente kun je concreet zien wat je werk oplevert. Ik nd het leuk om globaal met dingen bezig te zijn en met ensen om te gaan." ia de Rooie Vrouwen rolde Ineke Jansen de lokale poli- ek binnen. ,,Ik zocht iets om me mee bezig te houden. Ik as geïnteresseerd in het feminisme. Zodoende heb ik me ingesloten bij de Rooie Vrouwen. Dat was de eerste in- ing, de vrouwenbeweging." socialisten voor de komende gemeenteraadsverkiezingen vervult ze een derde plaats. Ze is dus vnjwel zeker van een ze tel in de gemeenteraad. Waar gaat ze zich mee bezighouden? ,,Niet alleen met de vrouwen- strijd", zegt ze. ,,Ik ben ook in de rest van het maatschappelijk werk geïnterseerd. Mijn be langstelling ligt in de sfeer van onderwijs en welzijn. Maar er is nog geen verdeling gemaakt binnen de fractie. Dat gebeurt pas na de verkiezingen". Behalve een eigen portefeuille, gaat ze ook één van haar colle ga's schaduwen. ,,Ik zal Corri Verduin, die financiën doet, gaan volgen. Een soort scha- duwfractie binnen de fractie. Als de een ziek wordt, kan de ander invallen. Je moet ook niet té veel op één terrein bezig zijn". Rooie Vrouwen is een af- iling van de PvdA", legt [eke uit. ,,Het is logisch dat je die partj binnenkomt. Wél _t de vrouwenstrijd als eerste int Ik denk dat ik via de weg in de politiek de meeste in- ied heb om de emancipatie- ijd te verwezenlijken' üj de Rooie Vrouwen heb ik ilangstelling gekregen voor gemeentepolitiek. Ik zat in m werkgroep met Ans van unenade waarin we het werk n de commissies doorspra- »n. Zo ben ik in de Planadvies- oep gerold; dat doe ik nu al 'nvier jaar'. an 1982 tot en met 1984 zat ze de schaduwfractie van de ntij van de Arbeid. Ze volgde en alle vergaderingen. ,,Ik »b toen met Corri Verduin lerlegd. Het koste te veel tijd het had te weinig rende- ent. Ik heb gezegd: ik stop jorlopig". p de kandidaten-lijst van de DRIJFVEER Waarom ze zich aansloot bij de PvdA? Jansen: ,,De drijfveer bij mij was dat ik mijn feministi-, sche visie probeerde te verwe zenlijken. Gelijkheid op het ge bied van'kennis, macht en inko men. De PvdA benadert dat het meest. Ook de andere uit gangspunten spreken mij aan; ik ben het eens met de grote lijn". Dat heeft, volgens haar, te ma ken met een duidelijk stuk so cialistisch maatschappijbeeld. ,,Ik vind het moeilijk te begrij pen als mensen zeggen: als mijn huisje maar goed is, de kinderen gezond zijn en ik ge noeg geld heb, dan is het prima". Ze licht die gedacht wat nader toe. ,,Ik begrijp niet dat vrou wen hier in de buurt, die ook kinderen hebben die naar school gaan, niet klaar-overen. 'Geen tijd' zeggen ze dan. Dat is een smoesje, dat stelt me te leur bij een aantal vrouwen. Ik kan niet begrijpen dat je die za ken zover buiten je stelt". ,,Die gedachtenwereld is bij mij pas later gekomen. Ik ben niet zo opgevoed", verklaart ze haar levensvisie. ,,Ik ben be schermd opgevoerd in een re delijk goed milieu in Den Haag. Als ik daar op terugkijk, dan zie ik dat in die jaren alles gencht was op uiterlijkheden. Mensen met een goede opleiding wa ren aardige mensen". Vooral via haar werk zag ze dat het allemaal wat anders in el kaar zat. ,,Ik ben van beroep le rares. Eerst lange tijd op huis houdscholen, nu part-time op de dagmavo voor volwassenen in Leusden. Op de huishoud school heb ik gezien dat men sen uit de minder gegoede klasse ook héél aardige men sen zijn. Ik ben sindsdien de mensen meer gaan waarderen op hun inzet en hulp aan ande ren". Het lesgeven op de huishoud scholen toen en de dagmavo nu verschilt niet zoveel van el kaar, vindt Ineke. ,,Ik zie een lijn in de achtergronden: het niet hebben van een hoog op leidingsniveau, dezelfde so ciale status" Naast de dagmavo begeleidt ze ook nog een Open-School- groep in Leusden en helpt ze bewoners van een woonwa genkamp in Amersfoort met het leren lezen. Mensen die wel willen, maar niet durven moet je over de drempel heen hel pen", is ze van mening. ,,Ik merk hoe stimulerend het kan werken. En dat ligt niet aan mij. Nee, het komt uit die mensen zelf'. INTOLERANTIE Over haar veranderde visie op de maatschappij kan ze prima praten met anderen. Sommige mensen, ook mijn ouders, heb ben er best wel eens moeite mee zodra de term Rooie Vrou wen valt", aldus Ineke Jansen. ,,Ze weten niet wat er achter zit, wat het betekent", Vroeger had ik veel meer de neiging om het uit te leggen. Na een flink aantal jaren heb ik daar wel van geleerd. Ik ben veel intolerantie tegengeko men. Iedere keer mochten wij uitleggen waarom wij die strijd voerden. 'Het zal wel niet deu gen' kreeg je dan als reactie. Haar werk en haar politieke be zigheden gaan goed samen, zo is ze van mening. Jansen: Au tomatisch grijpt het allemaal in elkaar. Ik ben bevoorrecht: mijn man brengt het grootste deel van het inkomen binnen, zodat ik me volledig kan inzet ten voor de politiek". Als het aan haar ligt, dan moe ten vrouwen aktiever worden. ,,Je mag van vrouwen een stukje inzet en verantwoorde lijkheid verwachten", stelt ze radicaal. ,,Ik merk dat een stukje scholing daar heel wat aan helpt. Dus dat moet meer gebeuren". In de praktijk blijkt dat vrou wen niet makkelijk te vinden zijn voor dat soort zaken. ,,Het is vreselijk moeilijk om een in gang te vinden. Bij de Open School hebben we na drie jaar drie groepen. Als het eenmaal draait, lukt het wel. Maar hoe krijg je ze zover om mee te doen? ,,Dat stukje zelfvertrouwen ont breekt bij veel vrouwen", weet Ineke Jansen uit eigen ervaring te vertellen. ,,Dat wordt door de omgeving niet voldoende gestimuleerd. Als meisjes het initiatief nemen, wordt dat niet gewaardeerd. Meisjes moeten nog steeds gevormd worden, moeten voldoen aan een be paald patroon. Jongens zijn daar veel vrijer in" IDEALISTISCH ,,Ik heb zelf twee zonen van 9 en 5 jaar. Ik probeer ze er be wust van te maken. Maar het is moeilijk om die oude patronen eruit te krijgen. Ik hoop dat het ooit eruit te krijgen is. Een paar jaar geleden dacht ik heel idea listisch, maar ik denk niet dat ik dat nog zal meemaken Het heeft heel veel tijd nodig". ,,Het opkomen van de vrouwen wordt vaak gezien als een be dreiging voor mannen. Mannen zullen een stukje macht kwijt raken. En dat is heel moeilijk. We willen daarover binnen de partij een discussie aangaan". Dat het de emancipatie in de nabije toekomst niet gemakke lijk zal gaan, toont Ineke aan met een citaat van enkele vrou welijke PvdA-Tweede-Kamer- leden: ,Als het er echt op aan komt, zeggen mannen toch: laat maar even wachten" Hoe wil ze het een en ander straks als raadslid aanpakken? ,,Ik wil proberen om verschil lende groepen makkelijk de weg te laten vinden naar de raadsleden als ze iets nodig hebben. De afstand tussen bur gers en lokale overheid heel duidelijk terugbrengen. Dat voor elkaar proberen te krij gen; wij zijn tenslotte hun verte genwoordigers." Het blijkt moeilijk te zijn om mensen voor de politiek te inte resseren. Is er nog voldoende vertrouwen in de gemeente lijke politiek? ,,Ik hoop het wel," zegt ze met een zorge lijke ondertoon. ,,Je hoort de mensen praten over de fouten die er gemaakt worden en ook dat de politiek in Den Haag niet deugt. We moeten laten zien dat dat niet zo is. Daar heeft de PvdA altijd al naar gestreefd." OPTIMISTISCH Haar verwachtingen van de ko Ineke Jansen: Sommige mensen, ook mijn ouders, hebben er best wel eens moeite mee zodra de term Rooie Vrouwen valt". mende verkiezingen zijn opti mistisch, zegt ze zelf. ,,Zes ze tels, ik hoop op zeven. Vnj veel nieuwe bewoners van Clave- renblad zijn PvdA-gezind, ver wacht ik. Ik weet het niet zeker, maar ik heb mijn hoop geves tigd op Claverenblad, Munnik- hove en Bosveld." Zes, zeven zetels betekent één derde van de raad. ,,Ik vind dan ook dat we dan deel moe ten uitmaken van het dagelijks bestuur Duidelijk meebeslis sen in het beleid van B en W, hoe moeilijk het ook mag wor den." ,,Het is een zware klus, wil je het goed doen," aldus Ineke Jansen. „Mensen duidelijk ma ken dat politiek iedereen raakt; mensen hebben er een stem in. Dat dringt moeilijk tot ze door. Zo noemt Leusden '85 punten in haar programma waar wij al eerder op hebben gewezen. Mensen vergeten zo gauw." EUSDEN - Terug van weggeweest: Jan Konijnenbelt. en CDA'er van het eerste uur. Immers, in 1978 maakte ij deel uit van de eerste CDA-fractie in Leusden. Hij was een kandidaat gesteld door de ARP, de Anti-Revolutio- aire Partij. Twee jaar lang hield hij het vol. Toen volgde en verhuizing. n 1983 keerde hij terug naar Leusden. „Ik heb me meteen teer constructief beziggehouden met de politiek," aldus onijnenbelt. Hij werd eerst gevraagd om het CDA-leden- lad te gaan 'trekken'. Nu staat hij wederom op de CDA- andidatenlijst voor de komende verkiezingen. door Martin Hermens 'oen ze mij daarvoor vroegen, ib ik eerst goed nagedacht," irinnert hij zich. ,,Ik heb in trste instantie gezegd: neem ngeren. Zo'n Boersen, bij 'orbeeld. Ik ben erg blij met e verversing." Uiteindelijk oeg hij door. Reden? ,,Het >eit mij enorm." Ik ben erg politiek geïnteres- ierd," aldus Konijnenbelt. 'ositief en constructief een jdrage leveren, dat heb ik in huisuit meegekregen. Dat ieft mij voldoening. Ik heb in aantal jaren in het politieke sdnjf hier meegedraaid en iar leuke ervaringen opge- lan." oordat hij 'ja' zei tegen het DA-bestuur, overwoog hij of Jt wel kon, die politieke akti- teiten naast zijn werk. ,,Zou it een éénmansfractie zijn ge- eest, dan had ik nee gezegd. zou het een onhaalbare tart zijn Een grote fractie ieft wat dat betreft voordelen, k is dan sprake van een ver deeld aandachtsgebied, afge stemd op de persoonlijke inte resses." Mocht hij gekozen worden, dan treft hij enkele oude bekenden van vroeger in de fractie aan: Evelien Blom, Gijs van Wou denberg en Henk Ossendrijver waren in 1978 ook al van de par tij. Jan Konijnenbelt kwam des tijds in de raad dankzij een rest zetel. ,,Tot mijn grote verras sing," zo zegt hij zelf. DRIE GELOVEN Konijnenbelt herinnert zich de eind jaren zeventig als een boeiende periode. ,,Het heeft veel tijd gekost om drie gelo ven op één stelling te krijgen. Het CDA was een tegenbewe ging. We wilden van versplin tering af en terug naar integra tie. Een beweging waar ik vol ledig achter stond." Terugkijkend op de voorbije acht jaar CDA laat Konijnenbelt een positief geluid horen. ,,Het CDA is een solide partij met een steeds duidelijkere eigen plaats in de samenleving," vindt hij. „Samen verantwoor delijk zijn, dat trekt mij zeer aan." Om dat aan te tonen, haalt hij de discussie rond de geluids wal nog eens boven water. „De Leusder Krant noemde ons toen goede muurbouwers. In wezen zijn wij muren-slechters. Wij zoeken naar wat de mensen bindt, niet naar wat ons scheidt. Een muur scheidt." Eigenlijk had die geluidswal daar niet moeten komen, is hij van mening Daarmee wil hij niet het CDA-standpunt van toen onderuithalen; wel wil hij met die opmerking vraagte kens zetten bij de aansluiting van de plannen. „We hebben een mooi ge meentehuis," legt hij uit. „Maar dat slaat als een tang op een varken met het Hamershof er vlak bij in de buurt." Waarom, is mijn bescheiden vraag. „Ha mershof heeft een andere kleur, andere bouwstijl. Nee, daar hebben we geen sterke punten in gehaald." Terug naar het CDA In hoe verre komt dat 'christelijke' element aan de orde? Konij nenbelt: „Dat is de grondhou ding die je hebt: de verant woordelijkheid ten opzichte van elkaar. Bij voorbeeld een goed beheer van de financiële middelen. Zo stelt het CDA zwaardere eisen aan het finan cieel beleid, dan de PvdA, om de voorzieningen op langere termijn te kunnen beheren en te betalen." Klinkt dat christelijke ook dui delijk door in de Leusdense po litiek? „Ik denk het wel. Ie mand die alles goed doorziet en er doorheen kijkt, kan dat opmerken in commissieverga deringen en dergelijke. Het CDA is een grote partij die in het centrum van de maatschap pij, van de politiek zit. Je kunt dan best wel accenten leggen. Over het algemeen komen die er op een goede manier uit MEER LOL Hij zit al weer een tijdje in het hartje van de Leusdense poli tiek. Ziet hij verschillen met zijn vorige raadslidmaatschap? „Ik heb het gevoel dat we toen meer lol hadden. Nu wil men te vaak een leuke kwinkslag ma ken. Ik heb indertijd in een deuk gelegen toen ik een wet houder tegen zijn eigen voor stel zag stemmen." Desalniettemin blijft hij politiek een serieuze bezigheid vinden „Maar wel op tijd een grap en een lach," verbindt Konijnen belt er als voorwaarde aan. Wat de verhoudingen betreft is er volgens hem niet veel ver anderd. „Er was toen dezelfde spanning als nu: PvdA en het Progressief Akkoord (D'66 en PPR) contra CDA en WD." „Nu is het zo dat de PvdA in negen van de tien gevallen een ander, afwijkend standpunt heeft. Dat was toen ook zo. De PvdA heeft er meer moeite mee, ze leeft zich niet erg in in het bestuur van de gemeente Ze staat kritisch in het leven CDA en WD staan dichter bij het bestuur van B en W, omdat ze samen een beleidspro gramma hebben gemaakt." Konijnenbelt heeft al een dui DELEGEREN Jan Konijnenbelt: ,,In wezen zijn wij muren-slechters. Wij zoeken naar wat de ihensen bindt, met naar wat ons scheidt". delijke uitslag van de komende gemeenteraadsverkiezingen in zijn hoofd, uiteraard met de no dige marges. „Het CDA krijgt in elk geval zeven zetels, wel licht acht. Ik schat de WD ge lijk of één terug. De PvdA stijgt één zetel, ik denk geen twee." En de rest van de deelne mende gezelschappen politici? „GPV/SGP maakt een grote kans op twee zetels. Of ze het redden? D66 handhaaft zich of verdwijnt misschien. Hooguit één zetel." En Leusden '85? „Ik denk nul. Misschien één als de WD er eentje verliest." Van Leusden'85 verwacht hij dus niet veel „Het is een ba zige partij. Die Peek schijnt lid van het CDA geweest te zijn. Nou, binnen onze partij hebben we daar nooit wat van gemerkt, terwijl hij daar meer kans op in vloed zou hebben. Leusden'85 komt niet met concrete pun ten." Konijnenbelt is directeur per soneelszaken bij een high tech nology bedrijf. „Het is een ge zond bedrijf met een gestage groei," aldus de CDA'er. „Ik houd van delegeren. Mensen verantwoordelijk stellen en verantwoordelijkheid geven. Dat gaat goed." „Ik kan wat schuiven met tijden als het moet. Ik bepaal zelf mijn agenda," zo zegt hij. „Raadslid zijn betekent vooral veel avondwerk. Dat is best wel te doen, want Leusden is een overzichtelijk dorp." Jan Konijnenbelt heeft de in voering van de openbare com missievergaderingen in 1978 van nabij meegemaakt. „Vóór 1978 hadden we hier ongeveer 25 commissies. Dat is nu meer gestructureerd. Het besluitvor mingsproces is bewust ver legd. Er zijn nu meer kansen voor beïnvloeding van en in spraak door burgers." Zelf is hij daarmee tevreden. „Het is leuk werken in de com missies. Er wordt dieper gedis cussieerd." De verlegging van dat besluitvormingsproces le verde wel één nadeel op: de raadsvergaderingen werden minder spectaculair. „De standpunten zijn dan al bepaald en er komen dan nog maar wei nig nieuwe gedachten bij. De raad is dan ook het einde van de besluitvormingsketen." Zijn interesses gaan in pnncipe uit naar Algemene Bestuursza ken, „hoewel die niet specta culair zijn," aldus Konijnenbelt. Ook welzijn, financiën en ruim telijke ordening hebben zijn aandacht. „Voor welzijn kom ik niet in aanmerking; die post wordt door Evelien Blom al goed bezet." Als er een vacature op dat ter rein valt, dan zou hij graag ruimtelijke ordening doen. „De hele ontsluitingstoestand is een punt van belang. Met de vier baanswegen moeten we oppas sen; het moet een leefbare zaak blijven in Leusden," zo zegt de christen-democraat. „We moe ten oppassen, anders wordt het een racebaan." Na het Ruige Veld zijn er in Leusden nog genoeg leuke plekjes om woningen te bou wen. Het gaat er dan ook om om creatief bezig te zijn. Over bouwen in de Schoolsteegbos jes valt niet te praten. Die bos jes en het Valleikanaal zijn voor mij de natuurlijke grenzen van Leusden." NIET HEILIG De 50-procent-werkgelegen- heidsnorm vindt Konijnenbelt niet heilig. „Vroeger hadden we het verhaal van 75 procent. Maar dat zijn we allang kwijt. We moeten proberen de kant van die 50 procent op te gaan, hoewel ik liever zo'n getal voor een bepaalde regio zie." Omdat Leusden min of meer vastgeplakt zit aan Amersfoort, moet de gemeente heel het werkgelegenheidsaspect in een breder verband zien. „Amersfoort is bepaald niet een onoverbrugbare afstand," zo zegt Konijnenbelt. Met het stellen van eisen moeten we ook voorzichtig zijn, aldus de CDA-man. „Zoals het er nu i voorstaat, komt bijna alleen de dienstverlening in aanmerking omdat dat arbeidsintensief werk is. Maar dat zijn niet altijd de schoonste bedrijven." Tot slot de inspraak in Leusden. Is die voldoende? „Er zijn veel mogelijkheden om je stem te laten horen," vindt Konijnen belt. Hij vervolgt zijn verhaal met de spreuk 'Inspraak zon der inzicht is als uitspraak zon der uitzicht'. „Je moet wél een i stuk informatie, een stuk inzicht hebben," legt hij uit. „Daarom moet die informatie vrij toegan- kelijk zijn." ,,De inspraak hier is redelijk goed geregeld. Men kan er wel beter gebruik van maken. Als we willen, zou er altijd meer kunnen. Elk raadslid wil van nature luisteren naar bur gers," aldus Konijnenbelt. ,,Maar er zijn er zoveel. Hij moet dan belangen afwegen." 1 Blijkens de Leusder Krant van 4 j.L, heeft in navolging van sp PvdA en CDA ook de WD szoek gehad van (hun welgezin- -) Statenleden. Ieder die wel eens visite krijgt, «stelt af en toe met het probleem; hoe houd ik ze bezig en hoe blijf ik ermee aan de praat! Dia's kijken is vnj algemeen en daarnaast kun je ook de voortuin van je buurman gaan bezien. Mijn voorkeur zou daar met naar uitgaan, althans niet naar het laatste, doch de Statenle den van PvdA en CDA werden ook getracteerd op een bezoek aan bovengenoemd gebied, wellicht kon de WD niet achterblijven. Echter, meneer Wagenaar, ik ben er niet van op de hoogte dat de Schoolsteegbosjes ooit aan u aan geboden zijn voor 1,-. Nu was het archief op „De Boom" m mijn tijd niet altijd „bij". Voor u als baas van de RO en met een voortreffelijk ambtenarenap paraat moet het een koud kunstje zijn op de volgende vragen even eens in een Open Brief te antwoor den: a. m welk jaar is dat aanbod ge daan en waarom hebt u het toen niet geaccepteerd; uw mogelijkheden zouden dan onbegrensd zijn ge weest voorzover dat al niet het geval is. b. is het een mondeling aanbod geweest en zo ja, door wie dan gedaan; c. is er van een schriftelijk aanbod sprake, van welke datum is dat schrijven en door wie werd het ondertekend. Na beantwoording is het mij mo gelijk een bestuursbesluit daarom trent te doen traceren, dan wel achteraf te constateren of iemand buiten haar of zijn bevoegdheden is getreden. Ik heb nooit geweten dat De Boom met stuntprijzen de markt verstoorde, doch u zult daar onge twijfeld duidelijkheid en helder heid in kunnen verschaffen, het geen zelfs effect kan hebben op een verkiezingsuitslag. Na alle publicaties van de diver se politieke partijen in Leusden die het allemaal zo goed met ons voor hebben, heb ik nog steeds geen keuze kunnen maken op locaal niveau. Het gevraagde antwoord zou een aanzet kunnen zijn! In afwachting, G. Wanner Arnhemseweg 97, 3832 GK Leusden. (ex-medewerker De Boom) Rijdend op mijn fiets door ons dorp, kan ik echt weer zien dat de gemeenteraadsverkiezmgen nabij zijn. Overal zie ik verkiezingsbiljet ten. Nogal wat van het GPV. Ik denk dat deze ménsen altijd al in hun partij hebben „geloofd". Een paar CDA en PvdA en zo nu en dan D '66 en opvallend nog al wat blauwe biljetten met dat kerkje erop. Maar wat mij het meeste opvalt zijn de biljetten van de partij „Te koop". Ik denk dat deze mensen zo ontevreden zijn over onze gemeen te dat ze wel weg willen uit ons Dorp. J. Ella way Prelatenhove 17 3834 XN Leusden LEUSDEN - De NCvB afdeling Leusden-Zuid houdt vanavond om 20.00 uur een bijeenkomst in het Trefpunt aan de Arnhem seweg 75 te Leusden-Zuid. Thema van de avond is creatief bezig zijn. Mevrouw R. Ceelen- Loreman uit Nijkerk leert de aanwezigen brooddeegfiguren maken. LEUSDEN - Vorige week donderdag zijn bij de rijkspoli tie te Leusden een viertal aan giftes van insluipingen ge daan. Drie van de gemelde gevallen vonden plaats in de Bruinhorst, de vierde in een pand aan de Rozendaallaan. Uit vrijwel alle huizen werden cheques, pasjes, geld en der gelijke zaken ontvreemd. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. De politie vermoedt dat men zich toegang verschafte door met een haakje via de brievenbus de deur te openen. Daarom adviseert de rijks- politie iedereen om de voordeur 's avonds op de knip te doen. LEUSDEN - Mist was afgelopen zaterdag rond 22.50 uur de oorzaak van een aanrijding op de kruising Groene Zoom/Noordennslag waar bij twee personenauto's betrokken raakten. Eén van de bestuurders reed door het rode stoplicht, dat hij vanwege de mist niet zag. De scha de bleef beperkt tot materiële za- 1 ken.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5