„We pro en diegener beren een st i die dat niet li c kje visie te tonen, loen, verguizen ons" leusder krant: Leusdense afdeling van VVD bestaat vijfentwintig jaar: Het uitgangspunt, dat het individu zich moet kunnen ontplooien, voor mij overeind" blijft „We interpreteren de leer eigentijdser" [ONDERDAG 13 MAART 1986 plaatselijk nieuws USDEN - De WD-afdeling Leusden bestaat dit jaar [jfentwintig jaar. Oorspronkelijk in 1958 begonnen als soort afgeleide van de afdeling in Amersfoort, viel in 61 de beslissing, een eigen, Leusdense afdeling op poten I zetten. De omvang van de afdeling stond dat inmiddels De Leusdense liberalen vieren dus feest. En ze willen it weten ook. Morgenavond vindt in „De Mof" de estavond plaats, „met kleine, en één grote verrassing", wordt ons verzekerd. Dat men voor deze gelegenheid )e Mof' heeft uitgezocht, is pure nostalgie. Daar vonden het verleden al vaak festiviteiten plaats, als de plaatse- lce WD wat te vieren had. „En", zo wordt ons heden ten ^ge nog verzekerd, „dat waren altijd bijzonder geslaagde lesten". IMen verwacht dan ook een „volle bak" komende ijdag. Want naar goed liberaal gebruik viert men zijn estjes niet in besloten kring. Men heeft dus voor deze legenheid niet alleen de leden uitgenodigd, maar ook (itegenwoordigers van alle andere politieke partijen. Het vijfentwintig-jarig bestaan was aanleiding tot een Isprek met drie Leusdense liberalen, waarvan twee van iet eerste uur, en de huidige partijvoorzitter. Respectieve- zijn dat Joop Engel, mede-oprichter van de WD in feusden, Jan Wagenaar, huidig WD-wethouder en ook al |oeg bij de club en Joost de Jongh, die onlangs nog voerig in onze krant aan het woord was, in verband met rijn toekomstig lidmaatschap van de gemeenteraad. was dus wel heel anders, Dat moeten we goed be- |ten, als we vijfentwintig jaar n de tijd gaan. „Ach, je moet I niet denigrerend over doen. Ir het was toen wel zo, dat als de lemeester een keer met z'n stampte, dat de raadsleden nstemmend begonnen te kiuk- f, vertelt Joop Engel. Hij kwam bit Amersfoort in Leusden wo- [en vond samen met zijn vnend haverman, dat het in Leusden (werd voor het toevoegen van inder geluid: een WD-geluid. jverd vice-voorzitter van de ing. (ch die gemeenteraad m die zo herinnert hij zich, „als er dure brandweerauto moest tien aangeschaft, was het alle- bekeken, maar als er ge- Bken werd over de aanschaf van I stencilmachine van een paar tierd gulden, dan werd daar Jeloos over gedelibereerd Bt ze wisten nauwelijks, wat dat i ding was." let werd dus wel tijd voor een figentijdser, geluid, een frisse Het was hier allemaal wat jch geworden. Dat bleek trou- ook wel, toen we eenmaal m lad kwamen. Want ook de partijen „verjongden" wat. die tijd was de reden, om op pijst te komen, dat je in het •estuur zat, of dat je zo'n goe- •enningmeester was van de lenbond. Dat is in die tijd veran- Tegelijk eigenlijk, toen wij in tad kwamen, maar natuurlijk rel als gevolg van de groei, die ^tijdin Leusden begon", vertelt ïjgeL CHTONEN if het begin was er steun van fronkehjke Hamersvelders. d de naam van de toenmalige jemer Schreuder komt bij het (len van die herinneringen naar Met bewondering spreken lie liberalen nu nog over de i die de partij van hem onder- p moet met onderschatten, hoe jhg dat in die tijd feitelijk was", juden de dne heren ons beur ss voor. „Hij was aannemer en fcte veel voor de boeren in de ffving in een toch overwegend iplieke streek. Maar hij heeft |veel stemmen bezorgd. Hij was overtuigende, wat oudere man, »jn mond niet hield, als men °m zijn mening vroeg." ft11 autochtone bevolking on- ~|ond de nieuwe partij echter (alleen steun. Als men, met ■ngen in aantocht, aanplak ken ging aanplakken, dan R dat wel zo hoog in de bomen tfen, dat andersdenkende lie- niet maar zo bij konden, 5 werden ze er beslist afge- frrd. klem detail, dat van die i. maar in die tijd kejide men peen borden, waarop de poli De dne Leusdense liberalen, met wie we spraken over 25 jaar WD m Leusden Van links naar rechts. Joop Engel, mede-oprichter en voormahg vice- voorzitter, Jan Wagenaar, voormalig voorzitter en huidig wethouder en Joost de Jongh. huidig voorzitter en toekomstig gemeenteraadslid. tieke partijen hun boodschap kwijt konden. Dat gebeurde nog aan de bomen. „Als je te laag hing, werd je eraf gescheurd", herinnert zich Joop Engel met een lach. „Dus stonden we dan met een ladder boven op een volkswagenbusje te wiebelen, om die plakkaten op te hangen. Dat heeft ook nog eens iemand een forse winkelhaak m zijn broek bezorgd." TE LAAT Helemaal zonder strubbelingen verliep de prille geschiedenis van de Leusdense WD niet. In 1962 was men te laat met het inleveren van de lijst voor de verkiezingen, met als gevolg, dat de WD vier jaar lang buiten de gemeenteraad bleef. „We zaten te vergaderen over die lijst, op de avond dat die ingele verd moest worden. Waar wij dach ten, dat we konden inleveren tot en met een bepaalde datum, bleek dat het „tot" was. Dus daar zaten we fout mee", vertelt Joop Engel. „Later is me trouwens wel ter ore gekomen, dat ze op de klok hebben zitten kijken, hoor. Het was echt niet zo, dat iemand je waarschuwde, van „joh, hoe zit het met je lijst". Maar wat de achtergrond was, pure lol vanwege een miskleun, of omdat ze vier jaar van ons af waren? Dat weet ik echt niet. In eerste instantie vonden we het zelf niet zo leuk, natuurlijk. Maar we hebben er later toch wel om kunnen lachen." „De belangen lagen ook anders, dan vandaag de dag. Toen hadden we een eigen geluid in de raad. Nu hebben we een eigen inbreng. Het belang is nu veel groter geworden. Zo'n misser zou nu veel erger zijn." „Overigens zijn we ook die pe riode nog best aardig doorgeko men. Samen met Amersfoort heb ben we in die vier jaar vrij veel bijeenkomsten georganiseerd. Avonden met een spreker, om de zaak zo nu en dan een beetje pushen. Om te laten merken, dat de WD bestond, in Leusden." SFEER Waarmee we zijn aangeland bij een wezenlijke verandering, door de jaren heen. Want met emge nostalgie spreken de heren vervol gens over de sfeer, die vooral die begin-jaren kenmerkte. Lol hadden ze, tijdens de verkiezingscampag nes, lol op hun societietsfeesten in De Mof, en de fonkelende discus sies over liberale gedachten, in samenhang met de tijd van weder opbouw en economische groei moeten in die tijd niet van de lucht zijn geweest. En dat is, met het groeien van de partij, toch wat anders geworden. Wat zich overigens niet beperkt tot de Leusdense WD, maar wat ei genlijk opgaat voor de hele dorps gemeenschap: groter gegroeid, maar daar toch een beetje sfeer voor mgeleverd. Joop Engel: „In die tijd waren we toch meer Leusdense liberalen, dan WD'ers, denk ik. We hebben altijd meer aan Leusden gedacht, met ons eigen liberale etiket eraan. We waren praktisch allemaal on dernemers. en kwamen m het hele land. En daar zag je dan toch weer dingen, die je aan het denken zetten. Hoe je dat op Leusden zou kunnen toepassen. Het denkpa troon was gewoon gencht op een groeigemeente, en op de verande ringen die zich in de maatschappij begonnen af te tekenen." „Een verkiezingsprogramma is er een mooi voorbeeld voor. In die tijd deed je dat gewoon. Nu gaat dat veel formeler, tijdens zo'n vergade ring. En ik besef wel, dat dat met anders kan, maar het is wel erg anders. Je was in de eerste plaats een hard werkende ondernemer, die probeerde iets op te bouwen. En liberaal, natuurlijk. Tegenwoor dig is er toch meer sprake van een visie, en van richtlijnen van boven af, waar je je aan conformeert." Als raadsleden en (Bijleveld) wet houder gaven zij m die beginjaren de WD in Leusden het eigen ge zicht. De banden tussen bestuur en fractie waren in die dagen zo al niet nauwer, ook de onderlinge verhou ding was anders, dan vandaag de dag. Jan Wagenaar: „In mijn tijd als afdelingsvoorzitter was je erg be trokken bij het raadswerk. De frac tieleden kwamen regelmatig in het bestuur verslag doen. Dat is dus sterk veranderd." en, met een lach: „je zou haast zeggen, waar is die goede tijd gebleven" LIBERAAL Wat liberaal in die dagen m Leusden betekende, tekent zich duidelijk af aan twee voorbeelden, die worden genoemd. Een betreft IMAGO „Eigenlijk is er door de jaren heen ook weer weinig veranderd aan de samenstelling van de partij, het soort mensen dat zich bij ons thuisvoelt. Vroeger was dat het soort mensen, zoals ik net geschetst heb. Mensen die als ondernemer of op een andere manier hard werk ten om iets op te bouwen. Daar is niet veel aan veranderd. Ik bedoel, het imago dat ons als partij nogal eens wordt opgedrukt, is volkomen uit de lucht gegrepen. De WD zou er uitsluitend zijn voor mensen, die geld hebben, of die werkgever zijn. Dat was toen al onzin, en dat is het eigenlijk nog. Je kunt dat ook met feiten aantonen. Want hoe had de WD ooit zo groot kunnen worden, als alle leden uitsluitend tot die twee categorieën hadden behoord, die ik net noemde? Dat was nooit mogelijk geweest. En het is dus ook niet zo. Bij onze club zitten hele gewone mensen, met een eigen huis, bijvoorbeeld, die er net zo hard, of misschien nog wel harder voor moeten werken, als een ander. Toen we in Leusden begonnen, hadden we twee leden, die je tot de welgestelde mensen kon rekenen," zo houden de drie liberalen, elkaar aanvullend, ons voor. Achtereenvolgens wordt vervol gens een aantal namen genoemd van mensen, die binnen de Leus dense WD veel hebben betekend. Dick Versteege, Jan van Heiten, Gemt van Tiel en Henk Bijleveld. de verordening, waarbij ooit werd bepaald, dat voorbehoedsmidde len aan de openbare weg in auto maten te koop mochten worden aangeboden. Daar heeft men als bestuur nog op een raadslid in moeten praten, om ervoor te zor gen, dat hij met tegen zou stemmen. Dat was immers niet „liberaal" ge weest. Een ander voorbeeld betreft een voorstel van Dick Versteege. Hij was van beroep journalist, en als zodanig werkzaam bij de We reldomroep. Middels de kontakten die hij via zijn werk had, kwam hij met het voorstel, om de gemeente Leusden een dorp in Afrika te laten adopteren. Daar werd binnen de partij iets anders over gedacht. We zeiden: „joh, ben je belazerd, laten we eerst maar eens zorgen, dat we hier onze zaakjes voor elkaar krij gen" vertelt Wagenaar. Dat moet bij Versteege nogal wat verontwaardi ging hebben gewekt, destijds. ZAKELIJKER De grotere partij van heden heeft er wel toe geleid, dat de aanpak zakelijker is geworden „Het klinkt gek, maar in de tijd dat Leusden kleiner was, waren er meer vreem den. Nieuwkomers. Dat was natuur lijk relatief, juist omdat Leusden zo klein was. Maar iedere nieuwko mer werd gesignaleerd, als vrien denclub was de partij kleiner. En dat is zakelijker gewonden, harder ook. Onvermijdeüjk misschien. maar het is wel zo", stelt Joost de Jongh. Jan Wagenaar vult dat aan. „dat geldt ook voor het werk in de gemeenteraad. De aanpak ervan is veranderd. Ik denk. dat het ook te maken heeft met het feit. dat er in die tijd nog sprake was van presen tiegeld, een vergoeding per verga dering. Dat gaf allemaal meer de sfeer van vrijwilligerswerk. Dat is natuurlijk nog wel, maar het is nu feitelijk toch meer een job gewor den." „Een ander aspekt, dat er ook een rol in speelt, is de openbaar heid van de commissievergaderin gen. Toen die nog besloten waren, durfde men zich toch meer uit te spreken, dan nu het geval is. En men durfde meer in discussie te gaan, want binnen zo'n commissie ging je met publiekelijk op je ge zicht." VERWORVENHEDEN Leusden, zoals het er vandaag de dag uitziet, is deels tot stand geko men naar de visie van een aantal WD-leden Sterker nog, als wet houder ruimtelijke ordenmg heeft Jan Wagenaar m met geringe mate het dorpsbeeld bepaald. Als we dan ook vragen naar wat men als liberale verworvenheden m Leus den beschouwt, is het met verwon derlijk, dat dit ter sprake komt. Maar er zijn meer zaken, die wor den genoemd. Het Burgemeester Buiningpark, bijvoorbeeld. Dat beschouwen de dne heren als een typisch staaltje van liberaal denken. „Dat sport park, daar bleek veel verzet tegen te zijn. Het was sport. he. Dat was vreemd, om zoveel geld voor sport uit te geven. En in de combinatie, waarbij we enerzijds Pon binnen haalden en anderzijds dat sport park konden financieren was dat laatste maar raar." „Dat was toch een stukje visie. Dat we een voorziening troffen die toen veel te groot en veel te mooi was voor de toenmalige omvang van het dorp. En moet je nu eens nagaan, hoeveel mensen er al jaren lang plezier aan hebben beleefd," noteren we. Men vindt het park een staaltje van typisch Leusdens liberaal den ken. „Want dat proberen we toch iedere keer weer: een stukje visie te tonen. En diegenen die dat niet doen, verguizen ons, dat kun je merken", aldus Joost de Jongh Jan Wagenaar kan daar nog een fraai staaltje van geven. „In die tijd hepen in Leusden bussen door wij ken, waar nog geen huizen stonden. Dat was uruek in Nederland. En dat is me later nog verweten", zegt hij. En Joop Engel vult aan: „Dat is precies, wat we altijd hebben be doeld, ook m het pnlle begin. We zitten niet alleen in de gemeente raad voor WD-aanhangers. Maar we doen dat als gekozen volksver tegenwoordigers, voor iedereen in Leusden." INSPRAAK De liberalen zijn, naar hun me ning, in Leusden vooruitstrevend bezig geweest. Joop Engel: „Neem het projekt Eurowoningen. Dat was m die tijd echt een vooruitstrevend iets. En dat vind ik nog. Als aaneen gesloten woonbebouwing heeft het door zijn vormgeving toch iets uniek, en woon je er eigenlijk vrij. Bovendien moet je maar eens rond kijken naar met Leusden vergelijk bare plaatsen. Dan hebben we hier toch een ontzettende verscheiden heid van bouwen. Dat danken we voor een groot deel aan de WD- wethouder van ruimtelijke orde ning. Want ook mensen met een vooruitstrevende visie op bouwen hebben in Leusden altijd mogelijk heden gekregen Maar, dan lande lijk." De verscheidenheid aan signa tuur van de plaatselijke scholen is ook iets. dat in met gennge mate aan de WD te danken is, zo komt bij de inventarisatie naar voren. En inspraak. „We waren hier in Leusden de eerste, die inspraak verleenden binnen de gemeentelijke gebou wen", memoreert Jan Wagenaar. Hij zegt, de gang van zaken rond het Comité Milieuzorg Leusden nog altijd te betreuren. „Als we samen de kar hadden getrokken, dan had het meer inhoud gehouden. Zowel op het gebied van miheu-educatie, als bij de ruimtelijke ordenmg. Maar ja, als je van verschillende uitgangspunten uitgaat, kom je nooit bij elkaar. Dat gold ook voor de hearings. Het bij voorbaat een opstelling voor of tegen innemen. zonder de bereidheid om nader tot elkaar te komen Dat deden wij ook, hoor. Maar het was jammer voor de inspraak in Leusden. Wat er aan ontbrak was de mtentie van beide kanten, om een compromis te willen zoeken." DOGMATISME Dat is ook, wat hen bindt, vinden zij. Hun gezamelijke afkeer van dogmatisme. „Dat dogmatische, dat sommige partijen kenmerkt, is levensgevaarlijk voor de samenle ving. Er zijn bij ons binnen de partij soms ook wel meningsverschillen. Maar dat kan. Wij mogen, binnen de WD afwijkend denken, en dat ook op onze eigen manier zeggen", stelt Jan Wagenaar vast. COLLEGEVORMING Daarmee belanden we bij een aantal dieptepunten, die de WD in Leusden heeft meegemaakt. Naar blijkt, waren dat met zozeer zaken, die de partij troffen, als wel be stuurlijke zaken, die in Leusden gebeurden. Jan Wagenaar: „We hebben hier de affaire Kuiper ge had, dat was al niet zo leuk. Maar het onthoofden van Jan Mandema- ker als wethouder door zijn eigen Partij van de Arbeid was een abso luut dieptepunt. We hebben toen als WD en CDA zijn wethouder schap overeind moeten houden. Dat was een unieke gebeurtenis." „Bovendien roept zoiets toch vra gen op voor de toekomst. Want hoe blijft dat contact tussen zo'n wet houder en zijn fractie' Hoe lang neemt zo iemand zijn eigen fractie mee in het beraad op een dusdani ge wijze, dat hij als wethouder door zijn eigen fractie wordt gedragen?" vergeten, dat we vanuit een op bouwfase nu in een heel andere tijd zijn beland. Alles moest in die tijd worden geïmproviseerd. Er moest gewerkt worden, en pas als het klaar was, ging je naar huis. De hele iristelling van de mensen was an ders, de saamhorigheid. Er moet nu meer gezocht worden naar de haal baarheid van dingen." „In die zin zijn we niet afge dwaald van de leer, we hebben de leer aangepast", vult Jan Wagenaar aan. Hetgeen Joost de Jongh de opmerking ontlokt: „Ik denk, dat we de leer eigentijdser interprete ren". Jan Wagenaar: „Als ik terug kijk op de tijd, dat we als WD zo'n negen tot elf procent van de stem men kregen, dan staan die liberale beginselen van die tijd voor mij nog altijd overeind. Het etiket „werkge vers en rijke mensen" is, gezien de omvang van de partij, niet juist. En in die zm zijn de liberale ideeen wel aangepast aan het kiezersaantal. Maar het is geen dogma. En dat blijkt toch aantrekkelijk te zijn voor veel mensen. Wat daarbij voor mij zonder meer overeind blijft, is het uitgangspunt, dat het individu zich moet kunnen ontplooien, en dat het daartoe ook in staat moet worden gesteld." Joost de Jongh vindt, dat er wel iets is veranderd. „Vroeger was er wat ons betreft toch meer sprake van een conservatief image. Ik vind, dat liberaal synoniem is aan progressief. Waarbij voor ons in Leusden kenmerkend was. én is, „Dat bedoel ik ook, als ik stel, dat de WD een partij is, waarin men sen die er verschillende meningen op na houden, zich toch thuis kun nen voelen. Omdat het met zo dog matisch is. Dat is juist de Partij van de Arbeid wél eigen. En dan wordt het moeilijk hoor. Als je een college wilt vormen, en in principe een "zo breed mogelijk afspiegelingscol lege, dus met de Partij van de Arbeid. Want wie wil dat soort ellende terug? En los daarvan, waar de PvdA zich de afgelopen periode in de raad tegen heeft gekeerd. Dat was nogal wat. En dat komt er dan toch op neer, dat men in een aantal gevallen ingenomen bleek te zijn tegen zaken, waar hen zelf de visie voor ontbrak." LEER Waarna ons tot slot een vraag rest, voor alle dne de heren. Het liberalisme van de WD, vragen we ons af, is dat in essentie aangetast door de groei van de partij? Joop Engel aarzelt. „Je moet niet dat we altijd visie hebben gehad, en ook getoond." Vrijdag viert de plaatselijke WD haar vijfde lustrum in „De Mof'. Een levenskrachtige afde ling, de Leusdense WD, ziet merkbaar de volgende vijfen twintig jaar niet alleen met ver trouwen, maar ook met genoegen tegemoet. „We zijn in de Kamercentrale Utrecht één van de best georgani seerde afdelingen. En daar mo gen we best trots op zijn", zegt Joost de Jongh. De feestavond is er, we schreven dat al, niet uit sluitend voor WD-leden. Ook le den van andere partijen zijn, naar goed liberaal gebruik, uitgeno digd. En belangstellenden zijn ook welkom, zo verzekert ons Joost de Jongh. „Want in De Mof is het alle maal begonnen, en in De Mof zullen we laten zien, dat het nog volop leeft." De verkiezmgstrein van de Leusdense liberalen, in 1978.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5