interview o donder Het continu omgaan met mensen van zoveel culturen in achtergronden inspireert me voor honderd procent" je kunt de mens in zijn totaliteit helpen eusdenaar Herbert de Ruiter, projektensecretans Tear Fund: het is een druppel olie op de woedende golven het is heel erg, dat we samenleving afhankelijk maken van produkten, die ze zelf helemaal niet verbouwen DONDERDAG 13 MAART 1986 interview vbJ nodjJ OORl xjfds etjes, turlijk bruj: sm ogr* lf r boel eclee uwe ïgd*. iter e le :r aj rm fa n voc ersci erkli leen irpret het en op de« 3mir< Spe< De c, de e tel de te Ir Jnjs 'eter >f ie wil tie. mac! jnll- rs. LEUSDEN - „U kent de uitdrukking blotenvoetendokter, de man die op blote voeten met een veredelde EHBO-kist op zijn rug door de bush gaat? Op mijn laatste reis was ik in Honduras, waar ik onder andere een meisje uit Leusden opgezocht heb, die vanuit Wageningen haar stage in Mesquitia loopt. Dat is het gebied waar de Mesquitovluch- telingen vanuit Nicaragua zitten. We zouden met een vliegtuigje de rivier afgaan om de resettlements te gaan bekijken waar de vluchtelingen geplaatst zijn. Afspraak gemaakt met een bushpiloot, die niet kwam opdagen. Wij hadden gehoord dat hij aan het drinken was geslagen omdat er die dag wat collega's waren gekomen." Het begon vreselijk te regenen, en wij zaten onder de vleugels van dat vliegtuigje te wachten. Op een gegeven moment komt die man op zijn brommer aanrijden, in zijn onderbroek: „Wat willen jullie?" „Je zou ons vliegen vandaag!" „Nee, dat zou morgen zijn. Nou ja, geen probleem, dan gaan we nu." De rum kwam ons in vlagen tegemoet! Maar hij stapt zo van zijn brommertje alleen in zijn onderbroek in het vliegtuig en tien minuten later schoten wij de lucht in, en keurig netjes werden we door onze blotevoetenpiloot afgezet waar we wezen moeten." „Twee dagen later gingen we met hem terug naar Decuzicalta. Het was zondag. Hij vliegt, maar gebruikt nooit zijn radio, dat vindt hij nonsens. Decuzicalta heeft een heel vervelend vliegveld, waar je tussen twee dicht bij elkaar staande heuvels moet doorvliegen. Dan in één keer ben je er. Wij kwamen over de heuvels heen en hij komt zich netjes melden, dat hij er is. Toen hoor ik hem vreselijk te keer gaan, een grote slinger aan de knuppel geven en hij weg. „Wat is er aan de hand?" „We mogen hier helemaal niet zijn, verboden gebied, het vliegveld is gesloten, want Bush, de vice-president van de VS moet binnen komen." Toen zijn we uitgeweken naar een privelandingsstripje, waar we terechtkwamen bij een echte pistelero, die als hobby had, allerlei zaken die hij op zijn hacienda vond. Ongelofelijk wat die man een verstand had van oudheid kundig spul!" Aan het woord is Leusdenaar erbert de Ruiter, die zo'n jaar of 7 Kjwintig terug de zending inging, en lat<J oor de zending in Columbia zat. 'anuit de zending had hij veel en irect contact met ontwikkelings- -hp /erk voornamelijk via de ambassa- ider he: scholen te maken: zo gek kun je niet noemen of de aanvragen komen er wel voor binnen. En daar duik je dan in. Alleen al als je op kantoor zit is het al ontzettend interessant. Je doet een heleboel oppervlakkige kennis op over een heleboel zaken. Ik denk. dat het ook een beetje in mijn karakter ligt om van alle mark ten thuis te zijn. En dan je reizen die eraan verbonden zijn; dat is elke keer wel vermoeiend maar toch bracht worden dat ze iets kunnen." „Wij werken bijna uitsluitend via evangelische kerken en organisa ties. Daar zijn er heel veel van. Zendmgshistonsch vanuit de Pro testantse hoek zijn de meeste Pro testanten evangelisch, wat je daar dan ook onder verstaat, omdat dat per land heel verschillend is. Er zijn echter nauwelijks, of heel zwakke, structuren. Eén van de typerende zaken van evangelisch denken is dat het zo individualistisch is. Je moet altijd met de mém ter plaatse praten. Ik kan nooit eens in een land met een overkoepelend or gaan praten en vragen: kunnen we dit of dat doen? Het mooiste werkt dat in de rooms-katholieke kerk, hoe verdeeld ze ook zijn. Als daar een bisschop iets wil, gebeurt het, en loopt het hiërarchisch, mis schien soms knarsetandend, maar het gebeurt." „Die hiërarchieke wegen heb ben wij niet. Dat maakt het werk inhoudelijk voor mij wel veel aan trekkelijker Wij hebben de part nershipgedachte: met elkaar doen we het project. Wij werken uitslui tend op verzoek. Het betekent wel dat je vanuit onze optiek gezien altijd met een héél zwakke partner bezig bent, en dat je zelf ook héél zwak wordt. Je kunt op niets terug vallen, je moet je aanpassen bij de groep die het doet." „Dat geeft een contmue spanning doordat je naar je achterban in Nederland erg onbeholpen over komt. Nederlanders hebben een bepaald beeld van: zó meet er geholpen worden, en zó willen we het graag, en dan moeten wij het vertalen, bij de mensen daar gaan zitten^ en dan wordt het heel wat anders." TEKENEN VAN HOOP Hoe precair de situatie voor men sen ook kan zijn, altijd weer ziet Herben de Ruiter tekenen van hoop. Soms staat zijn verstand daar volledig bij stil. Neem nou dat gebied van Armero in Columbia, waar die vulkaan duizenden slacht offers heeft gemaakt Het stinkt er nog van de lijken van mensen en dierkadavers Het hele gebied is overdekt met een gigantische bag- gerlaag, waann een soon loopgra ven zijn uitgediept. Als je niet zou weten dat er onder die bagger een stad verdwenen is met 25.000 men sen zou je alleen kale moddervlak tes zien, waar het barst van de ook nog alle mogelijkheden voor Het gaat van prenatale tot bejaar denzorg. Zo'n hele samenleving daat zich daar m zijn totaliteit mee bemoeien en gaat helpen. Dat zou den wij, met onze partiele hulp, onze lokettendiensten, weer eens moeten gaan bekijken. Goed bur gerschap, goede burenhulp. Er is hier geen tijd meer voor de mens. We liggen krom om alle akties af te rennen voor de mensenrechten, maar we rennen harder voor de rechten dan voor de mens." „Ja, het zijn gigantische proble men in die derde wereld. Drie kwart daarvétn creeren we zelf. Ik ben nog steeds erg onder de in druk van de film die ik op Duitsland heb gezien, „Wie Hunger gemacht men we bij een roadblock van het reguliere Libanese leger. We mochten niet verder, en mijn bege leider draaide de auto om omdat we terug moesten, en toen schoten die soldaten in de lach: ze vonden de chauffeur een handige jongen omdat hij de wagen zó draaide dat de scherpschutters mij konden tref fen ais ze wilden schieten." „Het onheilspellende vém Beiroet vind ik: op een bepaald moment ben je de enige auto in dat gebied, maar ook" als je rijdt en waar je njdt: elke auto kern een bom zijn. Alle winkels zijn gebarricadeerd, naast alle trottoirs zie je obstakels staan, zodat er maar geen auto's gepar keerd kunnen worden. Het blijft er levensgevaarlijk. In Karaktina het wird". Van de elf voorbeelden van honger m Afrika waren er negen voorbeelden, waaruit blijkt dat wij zelf de veroorzakers zijn. In dit geval waren dat de EEG en de VS. Het is heel erg, vind ik, dat je kans ziet om hele samenlevingen volle dig afhankelijk te maken van pro- dukten die ze zelf niet verbouwen. Dan leer je iemand wandelen met de strop om zijn nek. Het is puur egoïsme." „Eigenlijk vinden wij van het Tearfund, en dat is die wisselwer ken, dat het ontwikkelingspro bleem hier moet worden aémge- pakt. Als we het er over eens zijn dat wij de boel kapot hebben ge maakt, dat het voor een groot ge deelte onze mentaliteit is, dan zul len wij moeten veranderen Dat heeft dan veel directere gevolgen voor de mensen daar dan wanneer wij er een beetje kleinschalig zitten te pierewaaien. Het was vonge week nog op de televisie: van de bilaterale hulp van Nederland is er 70% voor Nederland zelf, 70% komt ten goede aan het Nederléindse bedrijfsleven- Officiële cijfers. Worden ook niet ontkend. Zo gauw wij de zaken hier willen veranderen heeft dat een veel groter stralings effect, en dan gaat het ook mentaal en moreel heel anders worden. Mentaliteitsverandering hier, daar gaat het om, maar mensen iets iemand me zien: in zijn pennebakje op zijn bureau had hij een gesmol ten granaatscherf üggen die zo door het raam naar binnen was komen zeilen. Deze man wil bij de haven van Beiroet op een stuk dat vroeger vuilnisbelt was, met een groente-glas-cultuur beginnen. Een optimisme: al die mensen waren groenteverbouwers, en die mensen willen wéér. Oke, wij willen jullie met'plastic helpen; ga maar weer groente verbouwen." Zoals ik het ook belachelijk vond dat ze in Beiroet om een piéuiostem- mer vToegen. Dat vond ik wel het toppunt van ironie. De man is er gekomen, hij werkt er." KRUISJES „We waren m Israel in verband met de Joodse kinderen uit Ethio pië. Niemand had ooit naar die kinderen omgekeken Een paar kmderen hadden kruisjes geta- toueerd op hun voorhoofd en wan gen. Die kmderen waren onderweg opgevangen door priesters van de Ethiopische orthodoxe kerk, en ze werden geholpen als ze Christen waren en als bewijs van Christen zijn kregen ze kruisjes ïngeta- toueerd. Kunt u zich voorstellen dat deze mensen met wisten wat ze overkwöun toen er een Christelijke organisatie hulp aanbood?" |de en de Stichting Nederlandse |Vnjwilligers. In de tijd dat hij er met /rouw en gezin woonde was Co- iuinbia nog een concentratieland ]voor Nederland. Er zaten tóen veel Nederlanders, die later allemaal weggingen. Hij deed er als enige Nederlander allerlei werk voor Ne- Iderlanders, die strandden op de ook weer verfrissend. Dat geeft heel veel dynamiek aan je leven." MENSEN ONTMOETEN „De mensen, die ik ontmoet vind ik altijd het meest fascinerend van alles. De projecten vallen of staan kruisjes. Iedereen wil naar het ge bied terug. Het is goede, vruchtba re grond, zegt de bevolking. Op verdiepingen van huizen, die boven de blubber uitsteken, wordt weer gebouwd, terwijl de vulkaan op knallen staat, en de vulkanologen inschatten dat het dmg tegen mei wel weer eens een meuwe eruptie grens van Ecuador en Columbia. I eigenlijk zo'n beetje semi-consulai- I re diensten. Daardoor kreeg hij goede relaties met de ambassade, kwam in een gebied dne keer zo groot als Nederland in aanraking met alle mogelijke problemen op het gebied vém de landbouw, en kon altijd een beroep doen op de ambassade voor hulp. ..Ik heb me daar nooit zelf mee bemoeid, omdat ik vind dat je je bij je leest moet houden: door de ambassade had je volop expertise bij de hand. Het is eigenlijk mijn eerste directe contact geweest met ontwikkelingswerk als zodanig. Toen ik in Nederland terugkwam, na ook nog in Peru gezeten te hebben, ben ik gevraagd door Stichting Tearfund om in het be stuur te komen. Ik ben toen vanuit Nederland heel direct betrokken geraakt bij ontwikkelingswerk, omdat zij het eerste evangelische ontwikkehngsbureau in Nederland waren." ..Toen daar een vacature in de staf kwam voor projectensecretaris vond ik dat interessanter dan be stuurslid zijn, en heb ik voor die baan gekozen. Door het werk ben ik 100% geïnspireerd, maar ook het continu omgaan met mensen van over de hele wereld, met zoveel culturen en achtergronden, boeit me hevig. Je doet het hele scala aan Projecten: je praat over geiten fok ken, je hebt het over een kliniekje, ie zit in waterbouw, je hebt met met de mensen die er bij betrokken zijn. Ik denk ook dat dat te weinig onderkend wordt. In het groot, bilateraal gezien, helemaal. Ik denk dat projecten op zichzelf wel zou den kunnen slagen, maar omdat de mensen met in staat zijn ze te verwezenlijken gaan die projecten ten gronde. Het is de kunst om, zonder dat je paternalistisch bezig bent, werkelijk af te meten of een project door de mensen die het willen doen gedragen kétn wor den." „Vandaar dat Tearfund heel na drukkelijk gekozen heeft voor héél kleinschalige projecten, omdat wij werken op het platteland met de economisch en daardoor sociaal meest marginale bevolking. Dat wil met zeggen dat ze niet tot meer in staat zouden zijn, maar het is een zéér langzaam proces, en het is vaak onze drang tot geven en kwijt raken die hen in grote problemen brengt. Het is vaak heel moeilijk om op een verantwoorde manier zowel naar Nederland als naar de derde wereld toe het geld op een goede manier te besteden. Kwijt raken kun je het makkelijk genoeg. Daar zie ik zo veel voorbeelden van. Maar om het te besteden, dat je kunt zeggen: „Je kunt gaan kijken, er is ook echt wat gebeurd," dat is veel moeilijker. Je hoort ook steeds meer uit de derde wereld: we zitten niet op materiaal te wachten, we zitten op educatie te wachten. De mensen moet eerst besef bijge- zou kunnen hebben Daarbij wordt een gebied van ongeveer een mil joen mensen bedreigd. Er worden oefeningen met hen gedaan, ais de sirene gaat kunnen ze ergens een zak rijst ophalen, en dan hebben ze drie kwartier om voor de vloedgolf uit te komen. Die zak rijst halen, dat drie kwartier voor de catastrofe uitlopen: Herbert ziet het met zitten, maar het is onmogelijk om een miljoen mensen te evacueren. „Het is heel duidelijk voor ons een uitwisselmgsproces,vervolgt Herbert de Ruiter. „Het is niet alleen een proces van: ik geef wat: zij geven óns ook wat terug. Het is een uitwisselmgsproces. waarin wij waarden ontdekken die we al lang kwijt zijn, en zij mogelijkheden aam- gereikt krijgen waardoor ze met alleen een actueel probleem kun nen oplossen maar ook weer kun nen doorgaan, en andere dingen kunnen gaan aanpakken." INDIA „Ik heb daar een heel moei voorbeeld van m India. Daar zijn we ooit eens begonnen met een heel kleinschalig dorpsontwikkelings- project. Een beetje op het gebied van onderwijs, een beetje op het gebied van hygiene en medicijnen. Dat heeft heel veel weerstand ge had. Dat men gezamenlijk daar wat ging doen betekende al direct dat een paétr lieden ter plaatse, die altijd de macht in hémden hadden gehad, m één keer zagen dat hun macht ging afbrokkelen. Dat kostte heel veel moeite, maar dat is nu na een jaar of zes uitgegroeid tot een boerenorganisatie, waar zo'n 20.000 boeren bij betrokken zijn, en waar bij nu voornamelijk gewerkt wordt met eigen controle van graanver- koop en overige landbouwproduc ten, waardoor het hele monopolie van enkele lieden, die dat m han den hadden, doorbroken is en het geheel uiteraard ook m de politieke sfeer getrokken wordt. Dat groeit nog steeds." „Wij hebben ons als ontwikke lingsorganisatie teruggetrokken. Wij konden niet verder gaan Wij hebben de mensen in Nederland wel m contact gebracht met de Rabobank om eens te praten: hoe zet je een goede coöperatie op. We hebben contact met het CNV ge legd: mensen, als jullie denken aan vakbondswerk, ga dan met het CNV praten, want dat zijn zaken waar wij als ontwikkelingsorgani satie ons niet mee bemoeien. Ze hadden geld nodig om een en ander goed te kunnen opzetten, en we zijn met ze geweest bij de oecumenische hulpbank m Amers foort. Het is heel leuk om te zien hoe al dit soort organisaties onmiddel lijk hun medewerkmg verlenen." „Vaak wordt er gezegd als iets kleinschalig is: dat is een druppel op een gloeiende plaat. Ik zeg nee, het is een druppel olie op de woedende golven. Als er maar genoeg van die druppels komen wordt het kalm, dan komt er veran dering. Als tientallen mensen voor zichzelf zien dat het werkt, en dat zien we ook m India, dém komen de buurdorpen zeggen: dat willen we ook. Zo breidt het zich uit, en dan zie je wel degelijk resultaten Daar mee is het hongerprobleem niet opgelost, daarmee zijn de mensen met in eén keer uit de armoede, maar er komt wel een heel nieuwe generatie mensen op. Als je die visie op ontwikkelingswerk met hebt moet je er mee stoppen, want dan ren je van de ene frustratie in de andere." VERZOENENDE ROL Herbert de Ruiter, die net in Midden-Amerika is geweest, denkt ook dat instellingen als het Tear fund een verzoenende rol kunnen spelen. Vooral m Midden-Amerika. „We hebben overal connecties. In El Salvador zaten we tussen de strijdende partijen, zowel aan de ene als aan de andere kant. Als Nederlandse organisatie hebben wij ook m het gebied van Nicaragua en Honduras een heel goede naam, en daarom kunnen we ook wat doen. We hebben op een gegeven moment contact kunnen leggen tus sen een groep in Honduras, die heel duidelijk pro-Amerikaans is ingesteld, en een nationale groep in Nicaragua. „Jullie zeggen allebei christenen te zijn: laat dat nou eens prevaleren. Ga nou eens met elkaar praten wat je als christenen Voor de doelgroep vluchtelingen kunt gaan doen „Dat heeft er mede toe geleid dat er voor de Mesquito's repatne- ringsmogelijkheden zijn gekomen Mijn laatste bezoek ging er om: er dreigde weer een hele groep vluchtelingen naar Honduras te ko men. De Mesquito's die m Nicara gua in kampen zaten zijn vrijgela ten door de Nicaraguaanse rege ring en mochten terug naar hun landbouwgebieden in het noorden, dat nog steeds omstreden gebied is. Gisteren kreeg ik er een telex werkt: de regering heeft toegezegd dat ze met rust zullen worden gela ten. Misschien echter hebben ze de schrik in de kuiten. Iets anders kan ook. In Nicaragua moeten ze werken en weer gaan verdienen. Ze gauw ze over de rivier de Coco zijn hoeven ze alleen nog maar hun hand op te houden. Dan zijn het vluchtelingen en worden ze ver zorgd In wezen maakt het voor hen niets uit, waar ze verblijven, want ze zitten in hetzelfde cultuur- en stam gebied Daar moet nu over onder handeld worden." „Dat gebeurt via de Moravian Church Die heeft een hechte struc tuur Zo'n dominee is een „boss" in de samenleving daar Die dommee kan doorgeven dat de evangeli sche hulporganisaties die er werken met de leiders willen spre ken om te zien wat er moet gebeu ren. Ze hebben invloed bij de rege ring. We vinden het heel vervelend dat ze naar Honduras gaan. want dat speelt het Reagan-regime m de kaart: zie je wel. ik moet mijn bewapeningsgeld hebben. Nou, dan zit je in een relatief heel klein projektje, maar de belangen die door allerlei blokken worden uitge speeld zijn dermate groot, dat er uitermate voorzichtig gehandeld moet worden. Hoe leg je aan heel éifleren is veel moeilijker dan men sen iets bijbrengen." BEIROET In Beiroet had het Teéirfund geld beschikbaar gesteld voor de we deropbouw van enkele huizen. Toen de Israëliërs zich terugtrok ken hadden Moslims de Christenen verdreven en die vluchtelmgen wa ren in Beiroet terechtgekomen, het enige Libanese stuk dat nog in Christenhanden is. Herbert de Rui ter ging met degene die met Tear fund daar het werk doet langs de groene lijn. „Het is daar of je door Berlijn njdt in 1945 Overéil langs de weg vind je trams, containers, au to's, treinstellen hoog opgestapeld. Toen we aankwamen met de ferry van Cyprus af zagen we eerst aan de ene kant van Beiroet een grote rookpluim, een paar minuten later aan de andere kant. Dan slaan de granaten in, zo van: we zijn wakker. Op een gegeven moment njden we tegen de Moslimwijken aan Achter een muur van containers zitten twee oude kereltjes in de zon midden op wat er over was van de straat te dominoën." „Wij zouden met een falangisten- leider gaan praten, werden aange houden door een falangistengroep- over binnen' ze wandelen recht streeks door naar Honduréis. Er komen weer duizenden vluchtelin gen uit Nicaragua Honduras bin nen. We hebben er voor gezorgd, ook met Amerikaans geld, dat die mensen weer gereedschappen krijgen, zodat ze zich weer kunnen installeren. Wat precies de reden is dat ze weglopen: daar zal ieder naar eigen behoefte een verklaring voor geven. Wij moeten nu op nieuw gaan kijken waarom het met eenvoudige mensen uit dat het in het belang van hun land zou zijn als ze in eigen léind zouden blijven. Elke boer die produceren kan is er broodnodig, en elke Nicaraguaan die naar Honduras gaat wordt door het regime Reagan naar voren ge trokken en uitgespeeld „Wat ik in de derde wereld het aantrekkelijke vmd is dat je de mens m zijn totaliteit kunt en mag helpen. Daar is nog tijd voor, daar is nog alle gelegenheid voor, daar zijn je. Mijn begeleider begon vreselijk emotioneel te praten, hij begon te zweten, ik moest mijn paspoort laten zien, kreeg het terug, en wij weg. Die faléuigisten zijn allemaal onderling verdeeld. Mijn begelei der had naar Pietje gevraagd, en we waren bij de groep van Jantje. Hij wist zich er uit te redden door te zeggen dat ik een belangrijke Hol landse meneer was, dat de ambas sade enzovoorts." „Op een gegeven moment kwa- „In Israel moet je veiligheidsgor- dels in de auto dragen. We gmgen uit Jeruzalem nchting Dode Zee. We waren nog niet uit Jeruzalem of ik moest mijn veiligheidsgordel af doen. „Hier," zei mijn begeleider, „njd je zonder, want hier wordt nog geschoten, en hier moet je kunnen bukken en hier moet je weg kunnen komen." Toen kwamen we bij het Meer van Galilea en deden de gordels weer aan, daar was het buiten de gevarenzone. Het spant daar nog aan alle kanten. Het komt met meer in de pers. In de oude stad vém Jeruzalem werd zwaar gepatrouilleerd: regelmatig ver dwijnen er soldaten, en vice versa, hoor." „Ik ben naar Nicosia geweest, waar ik naar de Turkse kant wilde met een verslaggever, maar we werden met toegelaten. Dat is ne' als Beiroet en Jeruzalem een stac door midden gedeeld. In Egypte was het helemaal vreemd. Daar lie mijn begeleider me vol trots monu 1 menten van de oorlog zien. Eers aan het Suezkanaal: daéir zie jt basaltblokken liggen die de Iraé 1 liers hebben gebruikt om over he kanaal te komen. Aan de Egypti sche kant hebben ze daarvoor eei monument opgencht. Dan ga je wa verder landinwaarts en vmd j< weer een monument met een hee prachtige bijna bijbels aandoend' mythe er om heen hoe de Jode daar tot stilstand zijn gebracht doo drie Egyptische soldaten, die vei t dwaald wéiren en nog net zeve tanks tegen hielden. Als je va Ismaelia naar Cairo rijdt kom j weer een monument tegen, ter hei denking van de plek tot waar d Joden de eerste keer gekome waren. Dat komt op hetzelfde nee wanneer wij een groot monumei 1 zouden oprichten dat de Duitsei tot de Grebbeberg waren gek« men. Het drong met tot mijn beg< leider door." Binnenkort gaat Herbert c Ruiter naar Afghanistan, Paki tan, Bangladesh en Sri Lanka. geeft de moed niet op om op c puinhopen van de mensenlijl samenleving een beetje licht brengen, want hij is en blijft ove tuigd van de evangelische waa de van het Christendom, dat vo hem een zaak is van goed verai i woord rentmeesterschap. I

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7