Politieke partij mede schuldig aan dubbele astenheffing door vrees voor stemmenverlies" leusder hrnnt Musical Hohorst-meiden ;oofdingelande ir. Miggels van Waterschap Heiligenbergerbeek: Wethouder mmels: Ne konden et onder bntract uit" Bouw sportzaal Achterveld start Oefening vliegbasis Waterbeheer en peilbeheersing DINSDAG 18 MAART 1986 plaatselijk nieuws (van één onzer verslaggevers) Ell'SDEN - De Leusdense ingenieur J. Miggels, hoofdinge- e van het Waterschap Heiligenbergerbeek, heeft in een i brief aan provinciale staten van Utrecht zijn gram gespuid i de gang van zaken in dat waterschap, en in de gemeente sden. riekwart van de kosten van het Waterschap worden ragen door wat in Waterschapstermen „bebouwd" heet. Dat de woonkernen. Maar de enige vertegenwoordiger in het tour van het Waterschap, die namens „bebouwd" zitting I, is de heer Miggels. |k ben in dat bestuur de enige namens het bebouwde gebied, k kan mijn achterban niet bereiken. Vandaar dat ik een open if heb geschreven. Want men is niet vertegenwoordigd naar nate waarin men voor de lasten opdraait", aldus Miggels. tweede punt, waar hij in zijn open brief uitvoerig op lat, is de houding van het Leusdense gemeentebestuur en zijn eigen politieke partij, het CDA. „In andere gemeenten al lang regelingen getroffen tussen waterschappen en teenten, daar waar de financiële zaken elkaar overlappen, al geldt bijvoorbeeld bij het beheer van vijvers binnen de )ouwde kom, die worden gebruikt voor de tijdelijke opvang (regenwater. In Leusden was men daar ook mee bezig, maar heeft plotseling de belangstelling voor dat overleg loren. Ik heb daarop met mijn partijgenoot, die dat in [efeuille heeft, wethouder Fons Ummels van financiën, itakt gehad. Hij was het met me eens, dat deze zaak geregeld pt te worden. Maar onze eigen partij heeft hem teruggeflo- De zaak moet worden uitgesteld tot 1988, wanneer de rganisatie van waterschappen haar beslag krijgt. Maar mgrijker nog is, dat men daarbij heeft gesteld, dit overleg niet te kunnen gebruiken, omdat men bang is, dat daar nmenverlies uit voort zou vloeien vanuit de agrarische tor. Met andere woorden, het CDA laat het afweten". |e heer Miggels stelt in zijn open brief, bloot te hebben laan aan fysieke bedreigingen vanwege zijn in het water- apsbestuur ingenomen houding. „Dat is juist", zo licht hij gevraagd toe. „Er is mij, zeg maar van boerenzijde, gezegd, er mensen klaar staan, om mij in elkaar te slaan", e open brief drukken wij hierbij, omdat het nogal ingewik- in elkaar zit, in zijn geheel af. beleid van het waterschap genbergerbeek inzake de ver- nwoordiging van stedelijk ge- het bestuur en het handelen iet college van b. en w. van den dwingt mi) tot een protest olgi. De beheersing van de rafvoer bij regen en het peil ppervlaktewater en grondwa- ergt een bestuurlijke organisa- financièle middelen, lerslag op agrarisch gebied en terrein wordt vooreerst ge en in de bovengrond, grep en sloten en daarna geleidelijk roerd naar de hoofdwatergan- Neerslag op verharde opper en wordt deels geborgen in oten, plassen op terreinen en lnolenng, deels afgevoerd zuiveringsinstallatie. Het over- water wordt naar het opper- ewater afgelaten via het over- ïn van het rioolstelsel op een iderlijk regenwaterriool, pedbeheersmg van het op- aktewater behoort tot de ver- Dordeüjkheden van het water- Daarvoor betalen burgers utenlui hun waterschapslas- zo stelt de heer Miggels in zijn bnef. hevige regen stijgen de wa- ogtes en wordt binnen een dag een maximum peil en wchtssituatie bereikt. De oor- kelijke peilen worden binnen tmalen door de zorg van het schap hersteld, verzameling van regenwater 'oer naar zuivenngsinstalla- 'er de overstorten en via de Waterriolen naar het opper- fwater zijn een gemeentelijke waarvoor rioolrechten wor- leheven. Van het stedelijk wordt maar een klein deel de maatgevende neerslag af- ird naar de zuivenngsinstalla- ®n komt het overgrote deel enkele uren op open water open water moet daarbij tijde als buffer fungeren. 'edelijk gebied worden wel aangelegd, geregeld bij inkomst met het waterschap. ':en daarbij deel uit van de 'an het waterschap in de fheersing. aiuieer binnen het stedelijk geen vijvers worden aange- dan moet het waterschap zor- *oor buffers ten behoeve van Obouwmg m de hoofdwater- p of in plassen in het landelijk Bd, aldus Miggels. ^de vaststelling van de heffing de waterschapslasten wordt *ttng gehouden met de belan- het agrarisch gebied, on- PÖwd en het stedelijk gebied, van Heiligenbergerbeek en Lunter- se Beek het aandeel van de op brengst van het bebouwd te hoog zou zijn," aldus de heer Miggels. „Bij de afvoer uit hoger gelegen gebieden wordt er inzake het agra risch gebied rekening mee gehou den dat neerslag de hoofdwater gangen aanmerkelijk vertraagd be reikt en dit via de diepe bodemla gen. Verder wordt ervan uitgegaan dat in de hogere gebieden de helft van de neerslag op de verharding niet afstroomt via het rioolstelsel." „Regenwater op verharding komt snel tot afstroming. Bij aanleg van voldoende vijvers voor het ste delijk gebied, is de versnelde af stroming te bufferen, zodat de af voer naar het open water wordt begrensd. Door afvoer van regen water via het rioolstelsel naar de zuiveringsinstallatie is de nodige berging met een derde terug te brengen." „Goeddeels afgesloten kleine stedelijke vijvers zijn kwetsbaar voor kortopvolgende buiten. De peilen moeten door de zorg van het waterschap zo worden beheerst dat ze binnen een etmaal weer tot tweederde zijn geleegd. Daarmee komt de afvoer van het stedelijk gebied dan op een derde van de afvoer zonder vijvers en op ruim dnemaal de oorspronkelijke agra rische afvoercapaciteit voor het ge bied," zo vervolgt de bnef. m de waterbeheersing, komt dan een billijke regeling tot stand waar bij het waterschap de kosten van de vijvers overneemt. Zo is in het gebied van de Leidse Rijn overeengekomen dat het wa terschap voor het onderhoud van de vijvers veertig procent van de opbrengst van de waterschapslas ten aan de gemeente terugbetaalt. Ze komen dan niet meer ten laste van de gemeentelijke onroerend goedbelasting." NIET VERTEGENWOORDIGD „Het dagelijks bestuur van het waterschap Heiligenbergerbeek is samengesteld uit een watergraaf en zes heemraden, de veremgde ver gadering uit bovendien twaalf hoofdingelanden, ze worden geko zen m dne distneten; daarbij zou den negen afgevaardigden uit het bebouwd moeten komen. In het waterschap van de Heili genbergerbeek werd medio au gustus 1982 een wijzigingsomslag en classificatieregeling voorge steld, en dit af te wikkelen in een spoedprocedure in het kader van de afsluiting van de ruilverkaveling. Daarbij bleek mij dat ruim zeven tig procent van de waterschapslas ten worden opgebracht door het gebouwd en dat dit in het bestuur en de verenigde vergadering nau- aan Provinciale Staten. In daarop gevolgd overleg verzocht GS te bewilligen dat de bezwaarschriften ongegrond kunnen worden ver klaard dit vanwege noodzakelijke procedures in het kader van de ruilverkaveling doch met de toe zegging dat een aantal gesignaleer de onrechtvaardigheden wordt op gelost bij de reorganisatie van de waterschappen die daarbij werd voorzien per 1985 en met tevens het voorstel de kwestie van de vijvers voordien te regelen in goed onder ling overleg. De aangelegenheid passeerde vervolgens de Staten met deze intenties. TOELICHTING „In augustus 1983 vroeg de eer ste burger van Leusden een toelich ting op de hoogte van zijn water schapslasten. In een schrijven on dertekend door een heemraad woonachtig in centrum en daarom door het waterschap wel opge voerd als representant van het ge bouwd, reikte het waterschap hem daarop aan dat jaarlijks aan de provincie wordt betaald voor be heer en werken Valleikanaal: inge wijden weten dat deze in de lasten momenteel maar een aandeel heb ben van vijf procent. De burge meester van Leusden stuurde mij daarop een notitie met de medede ling: „Er blijft nobel werk voor u aan De Heiligenbergerbeek, zoals ze in maart 1981 bwten haar oevers trad. Volgens de heer Miggels is de vertegenwoordiging van het waterschap, dat zijn naam aan deze beek ontleent, verre van juist als men beziet, welke mgelanden de hoogste lasten dragen. terschap en Leusden om tot een regeling te komen, werd geopend in het najaar van 1983 en dan voor Leusden onder verantwoordelijk heid Vein de wethouder van finan ciën. Bij navraag in de veremgde ver- landelijk gebied landelijk of stedelijk gebied stedelijk gebied gebouwd en met de wateroverlast die deze sectoren veroorzaken. Dit behoort ook te gelden met betrek king tot de samenstelling van het bestuur, de benoeming van heem raden en hoofdingelanden." „In de provmeie Utrecht worden de kosten voor de waterbeheersing voor het gebouw toegedacht aan ëefi denkbeeldig oppervlak over eenkomend met het agraiTsch op pervlak dat wordt belast. Daarmee zou overeenstemmen dat de helft van de leden van de verenigde vergadering uit het bebouwd zou komen." „Het stedelijk gebied wordt bij voornoemd aangeslagen voor een denkbeeldig oppervlak rond tien maal het feitelijk oppervlak. Met een verharding van het gebied over een vierde van het oppervlak en een afvoercapaciteit van het riool stelsel naar het oppervlaktewater op veertig maal de agrarische af voercapaciteit komt uit dit gebied een aantal malen per jaar een re- genwaterhoeveelheid, eveneens rond tienmaal de oorspronkelijke agrarische afvoercapaciteit. Voor de verdeling van de kosten binnen het bebouwd wordt de kadastrale huuropbrengst als maatstaf gehan teerd," schnjft de heer Miggels. TE HOOG „Wanneer in een waterschap de totale kadastrale huuropbrengst van de panden gemiddeld ver deeld over het totaal agrarisch op pervlak afwijkt van het provinciale gemiddelde door een afwijkende dichtheid van bebouwing, wordt in dat waterschap op de verdeling van de kosten over gebouwd en ongebouwd een aanpassing toege past naar evenredigheid van de belangen die dan gelden. Aan een pand wordt daarna een oppervlak toegedacht naar zijn aandeel in de kadastrale opbrengst van het gehele gebied. In een ambtelijk rapport aan de Commissie Waterbeheer van Pro vinciale Staten, waarbij enkel werd getoetst op de belangen, werd in 1982 becijferd, dat in het gebied ncersuq op Qebouwd peilbeheersing afvalwarerzuiveriuQ riolering waterschap gemttnte provincie/zuiveringschap 4fvO*. cjpaciim Wfërsctiap I drer iu vi/vtrp*»! I dr«mp#ihooQit yvtrsigntrfquynff at vo#f norm. syitermkfuze en I berging Heffingen fiooiDeianmg zgivormgsUsten waitrtclMptlasUn provincie/ zuiveringschap Vijverproblemafiek: berging en afvoer beheer er\ onderhoud financiering Een schematische weergave van het probleem: Burgers m stedehjk gebied draaien in Leusden tweemaal voor de kosten op. LASTEN „De waterschapslasten zijn voor een derde toe te schrijven aan algemeen beheer en voor het overi ge aan de waterbeheersing. Met vijvers m het stedehjk gebied zijn de kosten buiten het stedehjk ge bied zo terug te brengen tot zestig procent van de situatie waarbij geen vijvers zijn aangelegd." „Door een aantal gemeenten, waarbij de situatie zich daartoe leent, wordt de peilbeheersing voor eigen rekening en zelfstandig uitgeoefend. In een toenemend aantal waterschappen wordt on derkend dat de aanleg van stedelij ke vijvers onder de beheerstaak van het waterschap valt, veel ge meenten willen de vijvers echter in eigen beheer onderhouden. Voor zover de vijvers een functie hebben wehjks vertegenwoordigd is. In de heffingen wordt rekening gehouden met - verminderde afvoer uit hoger ge legen gebieden; - extra afvoer van bebouwd op afzonderlijke regennolen. Voor bewoners aangesloten op riolen die overstorten op door de gemeente aangelegde regenwater vijvers wordt de aanslag doorbere kend alsof deze voorzieningen met waren aangebracht." BEZWAARSCHRIFT „Dit betekent dat de bewoners van Leusden-Centrum voor de vij vers betalen én in de onroerend goedbelasting én in de water schapslasten Na overleg met B. en W. volgde een bezwaarschrift van B. en W. en mij als hoofdingeland de winkel, waarbij ik u alle doorzet tingsvermogen en succes toe wens." Het ambtelijk overleg tussen wa- gadering naar de stand van zaken, werd rruj enkele maanden geleden meegedeeld dat tot verwondering van het waterschap de gemeente Leusden geen belangstelling meer toont. Bij navraag kom ik bij de plaatsehjke afdeling van mijn eigen pohtieke partij, de partijsecretaris die zich graag opwerpt als groot autochtoon; vrees voor stemmen verlies bij een deel van de achter ban. Inmiddels bereiken mij uit die sector fysieke bedreigingen. In de notulen van de verenigde vergade ring die ik enkele dagen geleden ontving, wordt gesteld dat het over leg wordt opgeschort tot na de reorganisatie van de waterschap pen. Deze wordt inmiddels niet meer voor 1988 verwacht." „Algemeen en binnen de reorga nisatie bepleit een aantal gTote gemeenten met haar stedelijk ge bied buiten beheer en lasten van het waterschap te blijven. Ervan uitgaand dat een waterschap met haar taak aangaande een stroom gebied over de gemeentegrenzen reikt heb ik me tot dusverre een tegenstander betoond var deze vormen van ontpoldering. Daarbij behoort echter wel de voorwaarde dat de lasten en belangen van het bebouwd op een behoorlijke ma nier worden behartigd." „In de vergadering van 20 maart a.s. wordt een meuwe heemraad voorgedragen, uit de aard van de situatie weer uit het onbebouwd „Binnen de veremgde vergade ring weet ik mij als emge hoofdin geland uit het gebouwd aangespro ken op drieenzeventig procent van de omvang van de heffingen, waar van de helft reeds enkel uit Leus den-Centrum. Met verwijzing naar de hiervoor aangehaalde bemoediging van de Leusdense burgemeester en als gekozen hoofdingeland verzoek ik hierbij aan Provinciale Staten om een voorziening thans en ten be hoeve van burgers, bedrijfsleven en agrariërs," zo besluit de heer Miggels zijn open brief. GEEN DRUK Desgevraagd ontkent wethouder Fons Ummels ten stelligste, dat er vanuit zijn partij ook maar emge druk op hem zou zijn uitgeoefend. „Sterker nog Afgelopen woensdag heeft Piet Smink, fractievoorzitter van het CDA in provinciale Staten, uitvoerig stilgestaan bij de reorga nisatie op onze ledenvergadering m Achterveld. Die reorganisatie knjgt in 1988 zijn beslag. Maar er is daar duidelijk gezegd, dat dat zal betekenen, dat er voor agranérs in een aantal gevallen zwaardere las ten uit zullen voortvloeien. Dat is zeer duidelijk gesteld, en ook ruim voor de verkiezingen. Wat dat be treft vind ik de aantijgingen van de heer Miggels dan ook zeer kwa lijk," aldus de wethouder. GEEN KANS En hij vervolgt: „Ik heb er alles aan geprobeerd, om in de huidige situatie verandering te brengen. Maar de gemeente Leusden had zich contractueel vastgelegd, en daar viel met aan te tornen. Maar in de fusie-besprekingen zijn we on middellijk als gesprekspartner op getreden. En daar heb ik bereikt, dat we m Leusden een aanzienlijke reductie krijgen. Maar dat gaat pas in, als de waterschappen formeel opgaan in de reorganisatie En dat is pas in 1988." VERWACHTINGEN Op onze vraag, hoe de heer Miggels er dan toch toe zou kun nen komen, zulke zware beschul digingen te uiten, veronderstelde wethouder Ummels, dat de heer Miggels' verwachtingen te hoog gespannen zouden zijn geweest. „Maar contractueel kon ik daar nu eenmaal niet onderuit," zo besluit de wethouder zijn reactie. Wateroverlast is in Leusden een bekend verschijnsel Men probeert de waterafvoer deels via vijvers te laten verlopen, en juist daar betaalt de Leusdense burger dubbel mee ACHTERVELD - Het over leg tussen gemeente, aan nemer en de werkgroep over de bouwkundige uit voering van de nieuwe ac commodatie voor de Ach- terveldse binnensporters is nu zo ver gevorderd, dat verwacht mag worden dat rond 1 mei met de bouw kan worden begonnen. LEUSDEN - Op vliegbasis Soesterberg wordt sinds giste ren een oefening gehouden voor het Amerikaanse en Ne derlandse Luchtmachtperso- neel van de basis. De oefening duurt tot en met woensdag namiddag. Vliegtuigen van zowel de Ameri kaanse als de Nederlandse lucht- macht vliegen tijdens de oefening op maandag en dinsdag in de avonduren door tot uiterlijk twaalf uur 's nachts. Tijdens de oefening maakt de basis gebruik van sirenes voor het waarschuwen van haar personeel, j Omwonenden van de vliegbasis kunnen daarvan emge hinder on dervinden. De nieuwe sportzaal komt te staan op het terrein van de voormalige Regenboogschool aan de Walter van Amersfoort- straat. Projectontwikkeling Drachten (POD) zal de bouw uitvoeren. Als alles volgens plan verloopt, zal de nieuwe sportzaal in de loop van december in gebruik genomen kunen worden. De kans bestaat dus dat de Achter- veldse binnensporters hun kerst- en nieuwjaarstoernooien in de nieuwe sportzaal kunnen houden LEUSDEN - Een aantal meisjes van het internaat De Hohorst had een leuke musical mgestudeerd en zocht een pubhek Dat vonden de dames uiteindelijk in de openbare basisschool De Heerd. Een woordvoerder van de school had van collega's gehoord dat het leuk was: zelf was hij maar heel even binnen geweest. Ook hoorde hij, en dat is min of meer het belangrijkste, dat de kinderen erg genoten hebben. Bij deze bedankt, beste Hohorst-meiden!

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5