I rote belangstelling maar geen vuurwerk Jubileum Vrouwenraad Voorzichtig omgaan met roedplaatsen democratie" Swingende muziek en politieke stekeligheden leusder krant: ïtiek forum in 't Vooronder )A-Statenfractievoorzitter Piet Smmk: Politieke markt in Hamershof NSDAG 18 MAART 1986 plaatselijk nieuws én onze correspondenten) DEN - Was het de avond ervoor in De Korf met de nst droevig gesteld, de belangstelling voor de poli forumavond van Leusdense vrouwen in 't Vooronder rof ruimschoots de verwachtingen van de organisa- n deze avond. De opkomst was zo groot dat 't Voor al die vrouwen niet kon bevatten." Besloten werd, wijken naar de expositie-zaal, die aan het Vooronder en die rond half negen goed vol zat. jnim, waar het allemaal om ging, bestond uit vrou- ce vertegenwoordigers van de plaatselijke partijen: iet CDA Evelien Blom, voor de VVD Lily van Ame- voor de PvdA Ans van Kemenade, voor D66 Marijke er en voor nieuweling Leusden'85 Anneke Eman. F/SGP was op de betreffende avond niet vertegen- digd. rum-dames kregen ieder •nheid tot het houden en inleidend praatje, om nwezige duidelijk te ma- rat haar Partij de Leus burgerij te bieden heeft an Amerom gaf haar ge ien toelichting op de libe- sie. Centraal daarin staat, zij, de mens in de samen- "De pijlers van de WD njheid, verantwoordelijk- 'erdraagzaamheid, so- rechtvaardigheid en de- itie." De WD-woordvoer- rerkte deze "pijlers" na- it en merkte in dat ver- op, dat het liberalisme >uur een politieke denk- ig is, maar een levens- Bakker persoonlijk een belang rijke zaak. CDA-lijsttrekker Evelien Blom kenschetste voor de Leusder vrouwen haar partij als "een club mensen, die vindt dat de rode draad voor het politieke handelen de zorg is voor el kaar, vanuit de eigen christe lijke achtergrond." Het CDA, zo zei zij, hecht grote waarde aan de eigen verantwoordelijk heid van ieder individu. „Wij benadrukken dat je niet voor elk ding direct bij de gemeente moet aankloppen, maar dat je zelf eerst eens creatief moet rondzien naar mogelijkheden om de zaken aan te pakken," aldus Blom. VOORZIENINGEN Vervolgens liet de CDA-lijst trekker een aantal beleidsvoor nemens van haar partij de re vue passeren. Voor wat betreft de ruimtelijke ordening vindt het CDA dat de woningbouw die nu nog kan worden ge pleegd, ten goede moet komen van de eigen ingezetenen. "Nu de groei er een beetje uit is," zo zei ze, "kunnen we gaan be zien wat er nog verbeterd kan worden aan diverse voorzienin gen." In dit verband noemde ze on der meer het stimuleren van emancipatie-aktiviteiten, van de WOL, het jeugd- en jonge renwerk, het onderwijs en de openbare veiligheid. ,,Nu alle potjes bij elkaar in één grote pot zijn ondergebracht, moeten we zorgvuldig afwegen welke keuzen gemaakt moeten wor den", aldus de CDA-vrouwe. Anneke Eman van Leusden '85 maakte uiterst bescheiden ge bruik van haar spreektijd. Zij zei alleen dat haar partij een nieuwe en frisse kijk op de ge meentepolitiek zal nastreven, niet gehinderd door afspraken en toegankelijk voor alle Leus- denaren, waarnaar tot dusver, volgens Eman, onvoldoende werd geluisterd. PvdA-woordvoerster Ans van Kemenade, meent dat, in te genstelling tot wat vrouwen denken, het politiek bednjf juist zeer geschikt is voor vrou wen. „Immers", zo zei zij, „zor gen vóór en het omgaan met geld zijn juist bij vrouwen in goede handen, terwijl mannen een antenne voor vrouwenza ken node missen." Zaken die vrouwen in de politiek zouden kunnen aanpakken, zijn vol gens haar onder andere het vereenvoudigen van het amb telijk taalgebruik. Er zouden verder meer vrouwen in ho gere functies dienen te worden aangesteld, de roldoorbreking in het onderwijs zou moeten worden gestimuleerd, evenals het vredesonderwijs, dat vol LKHOND ce Bakker zei in haar bij- het nog steeds jammer te n dat de samenwerking aar partij met PvdA, PSP R in Progressief Leusden, ijd is beëindigd. Wat de sche politiek betreft Bakker dat haar Partij in msdense raad een soort chondfunctie" vervult, partij heeft de afgelopen ar gestreefd naar een nét :ieel beleid van de ge- te." Ook inspraak van de irs vindt D66 een groot en zij wil ervoor blijven ri dat die inspraak ook /erkelijk in Leusden toegepast. Het streven len samenhangend kunst- Ituurbeleid vindt Manjke Evelien Blom (CDA) spreekt de aanwezige vrouwen toe tijdens de politieke forumavond in 't Vooronder. gens haar geen discussie moet zijn over kruisraketten ja of nee, maar het leren omgaan met elkaar. Voorts moet de voorlichting op het gebied van sociale zaken worden verbe terd en zou meer aandacht moeten worden gegeven aan de woon- en leefomgeving, een behoorlijk openbaar vervoer en verlichte fietspaden. Ten slotte is het volgens haar zeer belangrijk dat voor 't Vooron der een beroepskracht be schikbaar komt. De discussie, geleid door Ineke Jansen, verliep tamelijk rustig. Vooraf was er gelegen heid vragen schriftelijk in te dienen. Van die gelegenheid hadden velen gebruik ge maakt. VUURWERK Tot echt vuurwerk kwam het niet, de forum-dames beant woordden keurig de aan hen gestelde vragen. De meeste vragen cirkelden om een aantal hoofdpunten, het emancipatie- en subsidie-beleid en in het bij zonder de mogelijkheden voor een kinderdagverblijf in Leus den, meer aandacht voor het ouderenbeleid en een be roepskracht voor 't Vooronder. Ook kwam het vredesonder wijs nog aan de orde. Overi gens konden lang niet alle vra gen wegens tijdgebrek worden beantwoord. Op een vraag naar de mening van de VVD inzake een kinder dagverblijf merkte Lily van Amerom op dat haar partij kin deropvang in de eerste plaats een zaak vindt van de ouders. Toch heeft de WD in haar pro gramma de mogelijkheid niet bij voorbaat uitgesloten. Een beroepskracht voor het Vooronder krijgt de steun van D66, PvdA en ook Leusden '85. Evelien Blom meent ook dat de ondersteuning hier beslist no dig is, maar gezien het giganti sche bedrag dat dit moet gaan kosten en dat ergens anders weer op moet worden gekort, ziet zij voor de naaste toekomst nog geen mogelijkheden. „We zullen er voorlopig zelf nog de schouders onder moeten zet ten." Lily van Amerom zag de noodzaak van een beroeps- kracht niet zo zitten. Zij meent dat de vrijwilligers het zelf moeten zien te klaren. VREDESONDERWIJS Ook op het punt vredesonder wijs op de openbare basis school reageerden de dames verschillend. Van Amerom gaf als WD-mening door, dat poli tiek onderwijs op de basis school niet kan „Als je de poli tiek de schooldeuren binnen haalt, is het gevaar van indoctri natie levensgroot. En voor het bijbrengen van verantwoorde lijkheid hebben we echt geen vredesonderwijs nodig; dat ge beurt namelijk al". Ook Evelien Blom hanteerde deze argumen tatie, omdat, zo zei ze, de op voeding in eerste instantie een taak is van de ouders. Volgens Ans van Kemenade gaat het bij vredesonderwijs helemaal niet over politieke za ken, maar om het tegengaan van discriminatie. „Boven dien", zo zei ze, „neemt de school een belangrijk stuk van de opvoeding van de ouders over". GEEN WILLEKEUR Op het punt van het subsidie beleid in het algemeen, ont stond nog een meningsverschil tussen de dames Eman en Blom. Eman merkte op dat sub sidies voor alle partijen duide lijk moeten zijn en dat er geen voorkeur mag worden gege ven aan bepaalde groepen. Blom ging hier tegenin. Er is volgens haar in het Leusdense subsidiebeleid geen sprake van willekeur. „Een vereniging moet, met de boeken op tafel, duidelijk maken dat ze onder steuning van de gemeente be hoeft. En pas na zorgvuldig overleg met de overleginstan- ties wordt een subsidie toege wezen of afgewezen", aldus Evelien Blom. Op de vraag wat de verschil lende partijen in hun program ma's hebben opgenomen in zake het ouderenbeleid, dit in verband met de te verwachten vergrijzing van de bevolking, reageerde Manjke Bakker met de mededeling, dat haar partij daarin aktief wil meedenken en dat zij zal blijven wijzen op een toegankelijk Leusden voor alle bewoners, ook voor hen die slecht ter been zijn of in een rol stoel rijden. PvdA-woordvoerster Van Ke menade benadrukte in dit ver band dat haar partij er naar wil streven, dat ouderen zolang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen, eventueel aan gepast en liefst met winkel voorzieningen in de buurt. „Wij zijn nog steeds voorstander van buurtsteunpunten", zo zei zij. EWKor. Blom, tenslotte, ver telde haar gehoor dat er een tendens zichtbaar wordt dat mensen die hier in Leusden wonen, hun ouders hierheen la ten overkomen. Wat dat betreft zei ze met belangstelling het expenment in 't Ruige Veld met de zogenaamde 'kangeroe- woningen' af te wachten. Op 9 april aanstaande vindt er in 't Vooronder een derde poli tieke thema-avond plaats. Op die bijeenkomst zal een vrou welijke politicus uit Den Haag aanwezig zijn in verband met de Tweede-Kamerverkiezin gen. Wie het woord zal voeren op 9 apnl, is echter nog niet be kend. LEUSDEN - De avond voor afgaand aan het politieke forum was 't Vooronder ook geopend, nu voor een feestelijke avond in ver band met het tienjarig be staan van de Leusder Vrou wenraad. Deze raad is het overkoepelend orgaan van alle Leusder vrouwenorga nisaties. Tijdens deze bij eenkomst gaf voorzitster Hermien Gierman in een korte toespraak een over zicht van de gebeurtenis sen vanaf de oprichting in het internationale jaar van de vrouw tot heden. „De Vrouwenraad is door de ja ren heen een goed functio nerend overlegorgaan ge bleken", zo zei ze. „Uit een huis-aan-huis-en- quête in 1979", zo vertelde zij, „bleek de behoefte van veel vrouwen naar een ei gen plek voor ontmoeting en het leggen van contac ten vooral bij de nieuwko mers in de gemeente. In '81 en '82 heeft de Vrouwen raad hard gewerkt aan de totstandkoming van een dergelijk vrouwenontmoe tingscentrum, dat na veel touwtrekken en omwegen pas in 1984 kon worden ge opend en nu volop draait". „In '85 werd besloten om het Vooronder als een zelf standige stichting te laten voortbestaan. Momenteel is men bezig met een drietal thema-avonden met het oog op de verkiezingen in maart en april. Ook is men onlangs door de groeps commandant van de rijks politie benaderd over de verkrachtingsproblematiek en zal waarschijnlijk nog dit voorjaar een thema-avond aan dit onderwerp worden gewijd", aldus Gierman. Na een voorstelling door Mirjam Mare, „sprookjes voor vrouwen", kwam bur gemeester Rademaker, even weggelopen van het 'politiek spektakel' in De Korf, langs om de Vrou wenraad namens de ge meente zijn felicitaties aan te bieden. Hij zei dat de Vrouwenraad van belang rijke betekenis is gebleken voor de Leusder gemeen schap". U staat in de Vrou wenraad open voor elkaar, bent inspirerend bezig, met eerbied voor eikaars overtuigingen en dit is van groot belang voor de ge hele gemeenschap. Ga lek ker door", zo raadde de burgervader aan, „ook al moet er af en toe wel eens een partijtje geworsteld worden". De burgemees ter liet de gemeentelijke fe licitaties vergezeld gaan van een cadeautje in enve loppe. ken milieuhygiëne, landschap pen - waterhuishouding enz Rumte voor een eigen volks huisvestingplan blijft aanwezig De heer Smink maakte duide lijk dat het CDA als een goed rentmeester met zijn omgeving omgaat. Vooral het milieu krijgt veel aandacht. En passant merkte de heer Smink op dat wat hem betreft Nieuwland in Amersfoort niet beschikbaar gesteld hoeft te worden voor de werkgelegenheid. Rond Amersfoort is momenteel nog maar liefst 85 ha beschikbaar. De gemeentelijke herindeling trok vooral de aandacht van wege de voorgenomen herin deling van Oud Leusden. Het CDA ondersteunde met alge mene sternen een motie tegen deze grenscorretie. De toren van Oud-Leusden en de be graafplaats moeten tot de ge meente Leusden blijven beho- ,ren zo vindt de plaatselijke CDA-afdeling. De heer Smink bepleitte de in tergemeentelijke samenwer king tussen gelijkwaardige ge meenten. Hij vond echter wel, dat dit nooit mag betekenen dat kleinere gemeenten bij een grotere broer vastgeplakt wor den. Dat de uit Hoogland af komstige heer Smink hierbij naar het verleden terug blikte lag voor de hand. Volgens het CDA heeft de bur ger recht op een eigen, her kenbaar bestuur. De heer Smink stelde dat juist in de klei nere gemeentes de interesse van de burgers bij het bestuur veel groter is Ook de opkomst- cijfers zijn bijvoorbeeld veel groter dan in een grotere ge meente. De CDA-er stelde dan ook dat 'met de broedplaatsen van de democratie voorzichtig omgegaan moet worden' Het sluipverkeer tussen Leus den - Scherpenzeel en Wou denberg gaat regionaal aange pakt worden. De heer Smink stelde duidelijk dat de volle dige aansluiting van Leusden op de A-28 alleen voor verkeer uit Leusden bedoeld is. Geen vierbaanswegen voor Leusden. De aansluiting gaat 17 miljoen gulden kosten. Het Rijk betaalt hiervan de helft. De Provincie wil 2,5 miljoen bijdragen en de rest moet de gemeente Leus den betalen. De aansluiting is volgens de heer Smink alleen nog maar een financieel probleem. De wethouder van financiën van Leusden, Fons Ummels, tevens partijgenoot, probeerde het bedrag van 2,5 miljoen bij de provincie verhoogd te krijgen. Voorlopig ving hij echter bot. De reorganisatie van het water- schapsbestel gaat de burgers van Leusden een vermindering van waterschapslasten opleve ren. Volgens de heer Smink kunnen de kosten 40 tot 45 gul den per woning gaan bedra gen. De boeren zullen inclusief de ruilverkavelingskosten waarschijnlijk iets duurder uit gaan komen. ERVELD - De CDA-afdeling Leusden-Achterveld l woensdag 12 maart haar algemene ledenvergade- Achterveld. Gastspreker deze avond was Piet voorzitter van de CDA-fractie in de Provinciale ivan Utrecht. erpen die Smink aan- waren: het streekplan, •meentelijke herindelin- sluipverkeer tussen 'enzeel-W oudenberg- 3 en Amersfoort, en de j^ftisatie van het water toestel. Het streekplan, •rovinciale beleidsplan k P! voor de komende 10 jaar, werd globaal en flexibel van opzet genoemd, zodat er ruimte is voor eigen gemeentelijk be leid. Tevens kan op nieuwe ontwikkelingen worden inge speeld. Het plan schept voor waarden om te komen tot een goed beleid t.a.v. wonen - wer- De CDA-ers waren in groten getale op komen draven. De Politieke Kramenmarkt werd goed bezocht. (van één onzer correspondenten) LEUSDEN - Dat er verkiezingen voor de deur staan, zal een ieder genoegzaam bekend zijn. Degene die dat nog niet wist en die afgelopen zaterdag argeloos met de boodschappentas „het winkelhart van Leusden" aandeed, is nu ook niet meer onwetend. Met een swin gend muziekje dat - iets te weinig op de achtergrond - zo nu en dan werd afgewisseld door wat stekeligheden van plaatselijke politici over en weer, presenteerden zich daar de Leusder partijen - zes in getal - op de poli tieke markt. Alhoewel het voorjaarszon netje zich maar nauwelijks liet zien, namen de meeste winkelende mensen de ge legenheid om de kraam pjes even langs te lopen en zich al dan niet te laten overhalen tot het meene men van een folder of een compleet verkiezingspro gramma, waarvoor de VVD kosteloos plastic tasjes be schikbaar stelde. Wie overigens dacht bij de WD-stand te zullen wor den onthaald op een goed glas wijn - appellation li bérale controlée - bij het doornemen van het pro gram van deze partij, kwam bedrogen uit. Het waren flessen uit dezelfde partij, die tijdens het WD-jubi- leumfeest vrijdagavond in De Mof werden verkocht voor het goede doel, een dierenweide bij de Lisidu- nahof. Bij de verschillende stands kon men kennismaken met de meest lijsttrekkers en andere lijstkandidaten. Bij de PvdA was het nog iets grootser opgezet. Daar kwamen rond half drie het kamerlid Roethof en een aantal - voor de leek minder bekende - PvdA-prominen- ten de kraam mede-beman nen en bevrouwen. Bij D66 kon men de verkie- zingsfolder in ontvangst ne men, die dit jaar niet huis aan huis is verspreid, dit -zo verzekerde men aan de kraam - omdat soberheid past in de lijn van deze par tij. Het CDA nam op de markt aan de fontein een midden positie in, geflankeerd door de fleurig oranje-witte kraam van GPV/SGP. Deze kraam trok opvallend veel jonge Leusdenaartjes met stickers, zonnekleppen en ballonnen. En wie de jeugd heeft... Leusden'85, tenslotte, ver zekerde de belangstel lende voorbijgangers bij monde van lijsttrekker Stoelinga dat de partij écht de enige, lokale partij in Leusden is en dat ze daar ook aan emancipatie doen. Al met al is de markt een geslaagd evenement ge worden, dat zeker bijdroeg aan een goede sfeer zater dag in de Hamershof. Je zou haast denken, jammer dat er niet vaker verkiezin gen zijn, want gezellig was het. Misschien dat na deze positieve ervaringen de po litiek zich nu ook nog eens zal beraden op een échte zaterdagmarkt in of nabij de Hamershof?!

Leusder Krant | 1986 | | pagina 9