olgend jaar computer op alle basisscholen Vrijdag hoorzitting over gemeentelijke herindeling Winkeliers De Hamershof houden aktie Klantentoer jeusdenaar onderscheiden Boete wegens mishandeling leusderk Voorjaarsmode in 't Hamersveld Aanpassing politie-verordening voor bestrijding van iepziekte Collecte voor tbc-bestrijding "ollege-voorstel eind mei in raad: eusden wijst grenscorrecties absoluut af KPO- bij eenkomst Thema-avond 't Vooronder 50 dagtochten naar Slagharen te winnen Filmavond in De Til Storing CAI Leusden Brug Horsterweg wordt gerepareerd Raad begint iets later plaatselijk nieuws DONDERDAG 20 MAART 1986 van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Als het aan het college van burgemeester en wethouders van Leusden ligt, krijgt elke Leusdense basis school met ingang van het volgend schooljaar een computer, jet ligt in de bedoeling dat leerlingen in het laatste jaar van de jasisschool vertrouwd gemaakt worden met het fenomeen :omputer. Op initiatief van de gemeente wordt er op dit moment een werkgroep samengesteld die de gemeente moet gaan [dviseren over de best mogelijke manier om computers in het jeusdens onderwijs te integreren. Aanvankelijk was het college er in uitgegaan dat het mogelijk zou jjnom computers op huurbasis aan schaffen. Huren zou goedkoper •;jn dan kopen, zo redeneerden B. W. Het is echter gebleken dat jeen enkel bedrijf bereid is om smputers te verhuren, zodat B. en p/. v/el moeten voorstellen om tot lankoop over te gaan. Uit een ambtelijke notitie, die naandagavond werd besproken jjdens de vergadering van de Ge- neenschappelijke Medezeggen- chapsraad voor het Openbaar On derwijs m Leusden (de GMR), blijkt dat het college ook al heeft bepaald welk merk aangeschaft zou moeten worden. De keus is gevallen op de >hüips computer MSX 2. Met deze computer is in het onderwijsveld al goede ervaring opgedaan. In pnncipe gaat het college ak koord met de aanschaf van in totaal 18 computers. Met de aanschaf is een bedrag gemoeid van 27.000,-. Voor de aanschaf van de nodige momtors en wat kabels is nog eens ruim 20.000,- nodig. Software, vol doende voor twee schooljaren gaat naar schatting ruim 7.000,- kosten. PRINTER Het heeft bij enkele insiders ver bazing gewekt dat het college gaat voorstellen om slechts zeven prin ters aan te schaffen, terwijl er 18 computers komen. De ambtelijke notitie vermeldt dat men er van mtgaat dat ieder schoolbestuur de beschikking krijgt over eén printer, die naar schatting 885,- per stuk kost. GMR-lid de heer Werdler heeft als leerkracht op zijn school al de nodige ervaring opgedaan. „Een pnnter is gewoon nodig bij een computer," zo stelde hij maan dagavond. Bij het werken met een tekstver werkingsprogramma, het maken van tekeningen of het maken van toetsen, is een printer absoluut noodzakelijk, zo is de stellige over tuiging van het betreffende GMR- lid. Ook andere leden van de mede zeggenschapsraad voor het open baar onderwijs konden zich met goed voorstellen als het gehele openbaar onderwijs het zou moeten stellen met één computer voor zes basisscholen. „Zeker achter op de fiets van school naar school over brengen," zo veronderstelde één der aanwezigen. Na uitvoerige discussie besloot de GMR om het college te advise ren 18 printers aan te schaffen als er overgegaan wordt tot aankoop van 18 computers. Tijdens de raadsver gadering van mei zal de raad moe ten beslissen over de voorstellen van het college. OPLEIDING De heer A. F. M. van den Berghe, directeur van de Rijkspabo in Amersfoort, heeft in de afgelopen maanden een aantal belangheb benden voorgelicht over het ge bruik van de computer in het basis onderwijs Het resultaat van de voorlichting plus de politieke wil van partijen om iets te doen aan computeronderwijs, heeft er toe geleid dat er binnen afzienbare tijd computers op alle basisscholen zul len verschijnen. De leerkrachten zullen, alvorens ze m hun klas aan de slag kunnen, opgeleid worden door mensen van de Rijkspabo. Het ligt in de bedoe ling om teams van vier scholen een „zware" ondersteuning te geven. Deze vier zullen dan vervolgens hulp kunnen bieden aan de 14 andere Leusdense basisscholen. In de praktijk blijkt overigens dat veel leerkrachten van basisscholen al op vrijwillige basis een introduc tiecursus hebben gevolgd en dus erg snel op hun school kunnen beginnen met het geven van lessen. Voor een aantal Leusdense scho len zal de computer die de ge meente ter beschikking zal stellen zeker niet de eerste binnen de school zijn Inmiddels heeft een aantal scholen al uit eigen zak één of meer computers aangeschaft en daarmee in de loop van de tijd goede ervaringen opgedaan. LEUSDEN - Van Ravenhorst show in verzorgingshuis 't Ha- Mode hield vorige week woens- mersveld. De nieuwe mode werd dagmiddag een voorjaaxs-mode- °P professionele wijze getoond door zowel bewoners als mede werksters van het tehuis. De lady-speaker wees tijdens de druk bezochte show op de nieuwe trends, de fnsse kleuren en de dessms, waarvan het bloem-motief dit voorjaar sterk zal doorzetten. Na afloop kon men zelf de ge toonde mode nog eens rustig bekij ken. Een enkeling gmg tot aankoop ACHTERVELD - Donderdag avond 20 maart houdt de KPO weer een bijeenkomst m D'Ouwe Peer- destal te Achterveld. De aanvang is om 20.00 uur. Het belooft een inte ressante avond te worden. De plaatselijke huisarts, de heer Schaeffner, en zijn echtgenote zullen het een en ander vertellen over hun verblijf in Ghana (West-Afnka) Hierbij zullen zij ook een aantal dia's vertonen. LEUSDEN - Hoe zitten we als vrouwen in elkaar? Dat thema staat centraal tijdens een bij eenkomst op 20 maart in 't Vooronder, Burgemeester Van der Postlaan 2. Mevrouw Ver meulen, gynaecologe van het Elisabeth Ziekenhuis, zal met name de lichamelijke aspec ten behandelen. De avond begint om 20.15 uur. Een kwartier eerder gaat de zaal open. Meer inlichtingen zijn te verkrijgen op telefoon nummer 948316. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Vrijdag 21 maart wordt om 15.00 uur een irovinciale hoorzitting gehouden in De Drietand, Neptunus- lein 34 te Amersfoort, waarin de technische grenscorrecties in Itrecht-Oost aan de orde komen. Volgens de plannen van ^deputeerde Staten zou een gedeelte van Oud-Leusden itergaan naar het grondgebied van de gemeente Amersfoort. De gemeente Leusden is daar echter fel tegen. „Immers", zo tellen B. en W., „het gebied rondom Oud-Leusden vormt vanuit et verre verleden de bakermat van wat thans de gemeente -eosden is." Het college wordt in haar stand- junt ruet alleen gesteund door de raad, maar ook door de inwoners •an Oud-Leusden en belangheb- «nde organisaties als het dage- ijks bestuur van het landgoed Den "reek-Henschoten, de Historische ring Leusden, het college van ierkvoogden van de Hervormde Gemeente Leusden en de Stichting Golf van Leusden". Het dagelijks bestuur van Den "teek-Henschoten merkte tijdens >en overleg-bijeenkomst met het allege op. dat de nieuwe rijksweg reliswaar een obstakel in het ter- ein kan vormen, maar deze door- tujdt niet de smds eeuwen be- "aande eenheid van beheer. Bovendien vormt de samenhang ruimtelijke ontwikkeling een be langrijke reden om De Hoge Kley bij Leusden te behouden. Amers foort wordt gekenmerkt als een typisch stedelijk gebied met een duidelijke begrenzing rond de woonconglomeratie Ter plaatse van De Hoge Kley vormt dan ook het deel van de rondweg tussen de Stichtse Rotonde en de Leusder- weg een veel betere begrenzing van de stad dan de rijksweg 28, zo vindt het bestuur van landgoed Den Treek-Henschoten. STADS-VREEMD Volgens het Leusdense college wijst dat bestuur er terecht op, dat De Hoge Kley en Oud-Leusden een stads-vTeemd deel vormen waar voor de beheersvisie dient uit te gaan van een typisch landelijke gemeente als Leusden. Bovendien maakt De Hoge Kley deel uit van het grote landschap van de Utrechtse Heuvelrug en het aangrenzend beekdal. „Dit vormt eén samenhan gend gebied dat bestuurlijk "onder één beheer dient te vallen," onder streept het college. „Gedeputeerde Staten zijn in dit kader weinig consequent in hun visie, daar juist om deze reden in het voorontwerp-plan een gedeelte van het bosgebied onder de ge meente Woudenberg bij de ge meente Zeist gevoegd wordt," al dus B. en W. „Op tal van andere plaatsen worden grenswijzigingen voorgesteld met als argument een heid van bestuur, beheer, natuur en landschap." De grenscorrecties zouden ook financiële gevolgen met zich mee brengen. B. en W. van Leusden: „De door de provincie berekende oppervlakte-vermindering, ge schat op circa twee hectare, blijkt wel erg ver van de realiteit af te liggen. De voorstellen impliceren een vermindering van per saldo honderd hectare." „Het zal duidelijk zijn, dat een en ander naast een jaarlijkse inkom stenderving aan onroerend-goed- belastmg, een bedrag per woning en per inwoner vanuit het gemeen tefonds een aanzienlijke aderlating zou zijn." EMOTIES „Wij stellen nogmaals," zo conclu deren B. en W., „dat het een onver teerbare zaak is indien, om rede nen van herkenbaar grens verloop, de verre historie (ontstaansge schiedenis), maar ook de recente (denk aan kamp Amersfoort en de fusilladeplaats) met voeten wordt getreden." „Daarnaast is het onze stellige overtuiging dat het vele emoties zal losmaken indien de begraafplaats Oud-Leusden (sinds eeuwen m ge bruik) niet meer tot het Leusdense grondgebied zal behoren. Zoals het college van Kerkvoogden van de Hervormde Gemeente Leusden stelt, gaat hiermede 'het symbool van de eerste kerkelijke gemeen schap' verloren." Tijdens de vergadering van de commissie Algemene Bestuurs zaken, vorige week donderdag, onderstreepte burgemeester Ra demaker nogmaals het gemeen telijke standpunt. „Er moet eens opgehouden worden met al dat emmeren," zei hij fel. „De grens correctie wordt door ons absoluut afgewezen." Alle raadsfracties konden daar mee instemmen. LEUSDEN - Het bestuur van winkelcentrum De Hamershof houdt van 24 tot en met 29 maart een unieke aktie: de Winkelaktie Klantentoer, waarbij vijftig dagtochten naar het Ponypark Slagharen te winnen zijn. Bij aankoop van vijftien gulden aan artikelen wordt de klant een bon verstrekt, die in de daarvoor bestemde bussen in het winkelcen trum gedeponeerd moeten wor den. Die bonnen dienen voorzien te zijn van naam, adres en eventueel telefoonnummer. Na afloop van de aktie zal onder notarieel toezicht de trekking van de vijftig prijswin naars plaatshebben. „Het aardige van deze aktie is, dat we op deze wijze een deel van onze klanten eens anders leren kennen dan vanachter de toon bank," aldus een enthousiast be stuur van De Hamershof. Men doelt daarmee natuurlijk op het uitstapje naar Slagharen, dat gepland is op donderdag 29 mei 1986. GRANDIOZE DAG De prijswinnaars staat een gran dioze dag te wachten. Ze worden per bus vervoerd naar het Pony park Slagharen, waar koffie met gebak klaar staat. Na ontvangst wordt het gezelschap getracteerd op een gezellig amusementspro gramma met een Bingo of Rad van Avontuur, waarbij wederom mooie prijzen te winnen zijn. Daarna, zo vermeldt het pro gramma, staat een uitgebreide lunch of een Saksische koffietafel te wachten. Vanaf 14 00 uur krijgen de winnaars van de winkelaktie een vanété-programma aangeboden. Vervolgens is er volop tijd om het pretpark te bezichtigen. 50 dagtochten naar ponypark Slagharen vormen de hoofdprijzen van de winkehersaktie m De Hamershof. wordt afgesloten met de uitreiking Niemand gaat met lege handen van een verrassingspakket aan alle naar huis: het verblijf in Slagharen deelnemers van de dagtocht. LEUSDEN - Leusdenaar G. Stheins ontving vrijdag avond uit handen van mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten de Eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oran- e-Nassau in goud. De officiële handeling vond plaats in poli tieschool De Boskamp aan de Appelweg te Leusden, waar de heer Stheins sinds 1 april 1969 doceert. Na zijn schoolopleiding was Stheins vijf jaar werkzaam als kan toorbediende. Op 10 maart 1946 werd hij aangesteld als vrijwilliger bij de Koninklijke Marechaussee, waarna later in 1946 plaatsing volg de op de onderofficiersopleiding. Na voltooiing van die opleiding was hij gedurende vijf jaar werk zaam op het vliegveld Welschap te te heer C. J. Stheins ontving de koninklijke onderscheiding uit handen van mr. A baron van Harmxma thoe Slooten, burgemeester van De Bilt en voorzitter van het dagelijks bestuur van de Opleidingsschool voor Gemeentepolitie De Boskamp in Leusden. Eindhoven, waar hij ondermeer be last was met het geven van theorie over diverse wetten. Op 1 december 1955 werd hij aangesteld als agent bij de ge meentepolitie van Breda bij de al gemene dienst, recherche, verkeer en zeden- en kinderpolitie. Zo'n tien jaar later (januari 1965) verhuisde Stheins naar Tiel, waar hij twee jaar werkzaam was als wachtcomman dant en ruim twee jaar als chef van de recherche en vreemdelingen dienst. FULLTIME In april 1969 volgde zijn aanstel ling als docent aan de Politieschool te Leusden Hij behoorde tot de eerste groep docenten die in full time dienst bij die school werd benoemd. Op 1 juli 1975 werd Sthems tevens aangewezen als teamleider, waarna op 1 januan 1982 de aanwijzing tot adjudant praktisch onderwijsresearch volg de. Uit hoofde van zijn functie maakte hij tevens deel uit van de examen commissie. Eveneens trad hij op als examinator voor de examens Ko ninklijke Marechaussee. Verder is de heer Stheins lid van de onder wijscommissie van de school en m die functie heeft hij mede een belangrijke bijdrage geleverd bij de voorbereidingen van de Herzie ne Primaire Opleiding. De heer G. J. Stheins ontving de onderscheidmg vanwege het feit dat hij met ingang van 1 april aanstaande met functioneel leef tijdsontslag gaat. LEUSDEN - Het college van B en W in Leusden wil in de Algemene Politieverordening (APV) een bepaling opnemen via welke medewerking voor de bestrijding van iepteziekte kan worden afgedwongen. Men acht zo'n bepaling nood zakelijk na een wijziging in het beleid van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Medio 1985 veranderde dat mi nisterie haar beleid. Voordien wer den zieke iepen van particulieren m heel Neaeriand kosteloos door Staasbosbeheer gerooid en vernie tigd. Na 1 juli 1985 wordt er echter in grote delen van Nederland, waaronder het Leusdense grond gebied, geen bestrijdmgscampag- ne meer gevoerd. Reden daarvoor is dat het besluit bestrijding ïepeziekte daar niet meer van kracht is. Er wordt dan ook in die gebieden van rijkswege met meer opgetreden tegen men sen die niet willen meewerken aan de bestrijding van ïepeziekte Als gevolg daarvan moet de ge meente Leusden nu zelf zieke iepen opsporen en rooien. Jaarlijks wor den m Leusden circa 50 zieke iepen aangetroffen. De gemeente heeft nu echter geen wettelijk middel meer om particulieren tot mede werking te dwingen. Aanpassing van de APV wordt dan ook overwo gen. De inhoud van wat het nieuwe artikel 47 moet worden heeft de zelfde strekking als het landelijke besluit bestrijding ïepe-ziekte had. De commissie Algemene Bestuurs zaken sprak donderdagavond een positief oordeel uit over het voor stel. LEUSDEN - „Beide partners werken dan wel in de zoge noemde zachte sector, maar dat heeft op hun onderlinge verhouding blijkbaar geen in vloed." Zo begon de Utrechtse officier van justitie, mr. T. van Dijk, donderdag zijn requisi toir tegen een 27-jarige inwo ner van Genemuiden, die in Leusden zijn ex-vriendin zou hebben mishandeld. Hij kreeg daarvoor van politierechter, mr. Th. J. Clarenbeek, 500 gulden boete. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. „iiij öioeg me wel vaker," vertel de de vrouw tegenover de politie. Op 12 februan vorig jaar zag de man zijn ex-vriendin bij een bushal te in haar woonplaats. Hij liep haar achterna naar haar huis. Daar otstond, zoals de inwoner van Genemuiden dat zelf uitdrukte, „een slaande ruzie". Daarbij zou de man de vrouw hebben geslagen en geschopt. Hij ontkende dat echter. Volgens hem had hij ruet meer gedaan dan zichzlef verdedigen tegen de aanvalslust van zijn ex- vriendin. Zij zou hem onder meer bij zijn haren hebben gegrepen. „Gebroken neuzen en blauwe ogen ontstaan met zomaar," zei de officier van justitie. Dit letsel was namelijk bij de ex-vriendin gecon stateerd. Overigens sprak de officier er wel zijn spijt over uit dat deze zaak bij de strafrechter was terechtge komen. Zowel de verdachte als de vrouw hebben een civiele rechts zaak aangespannen om vernielde goederen vergoed te knjgen. Die goederen zouden kapot zijn gegaan tijdens de ruzie van 12 februari De vrouw claimt de goederen, die van haar zijn en zijn gesneuveld. Er waren volgens de man echter ook goederen van hem bij, en daarvoor wil hij weer geld zien Het vermoe den bestaat dat de klacht tegen meneer is aangespannen om met het vonnis van de strafrechter in de hand bij de civiele rechter zijn schuld te kunnen aantonen LEUSDEN - In de week van 24 tot 30 maart wordt er weer gecollecteerd voor de Stich ting De Emmabloem. De op brengst van deze jaarlijkse inzamelingsactie is bestemd voor de bestrijding van tuber culose met name in ontwikke lingslanden. In Nederland worden jaarlijks nog ongeveer 2000 gevallen van tuberculose geregistreerd, vaak bij jongeren oi ouitenlandse arbei ders. Naast de behandeling van deze patiënten is eveneens preven tief onderzoek nodig bij mensen uit de omgevmg van de patiënten. Een belangrijk deel van het geld gaat naar bestrijdingsprojecten in onder meer Mali, Tanzania, Kenya, Togo en Benm. In Derde Wereld landen lijden meer dan twintig mil joen mensen aan tuberculose. Elk jaar sterven er miljoenen mensen als gevolg van deze ziekte. Dat is in feite onnodig, omdat t.b.c. met geneesmiddelen betrek kelijk eenvoudig te genezen is. Het geld voor de aanschaf van die medicijnen ontbreekt echter meestal. De landelijke collecte wordt op woensdag 26 maart begeleid door een kort Socutera-filmpje op televi sie. Mensen die de collectebus hebben gemist, kunnen hun bijdra ge storten op girorekening 116.000 ten name van de Stichting Emma bloem, Den Haag. In verband met werkzaamheden door de PTT, aan het koppelnet van de gemeente Amersfoort, dienen den, met in de linkerbovenhoek de er rekening mee te houden dat de ontvangst aan radio- en televisie programma's op de dag kunnen worden gestoord. De werkzaamhe den worden uitgevoerd van 20 tot en met 28 maart van 8.30 tot 17.00 uur. Op maandag, dinsdag en woens dag 24, 25 en 26 maart vmden reparatiewerkzaamheden plaats aan de brug over het Valleikanaal bij de Horsterweg. Het verkeer kan hierdoor eruge hinder ondervin- 1 den. Er zijn stoplichten geplaatst om het verkeer te regelen. Op 27 maart, Witte Donderdag, begmt de raad, m verband met kerkdiensten die dag, om 20.30 uur m plaats van zoals gebruikelijk »j 20.00 uur. LEUSDEN - In jongerencen trum De Til aan de Hamersveld- seweg wordt vrijdag 21 maart we^r een filmavond gehouden. Op het programma staat de avon turenfilm Indiana Jones and the Temple of Doom. De avond be- gint om 20.00 uur en de entree bedraagt vier gulden. De film is een kleurrijk spekta- kei, dat zich hoofdzakelijk afspeelt in Egypte Centraal thema is het zoeken naar de oude Egyptische schatten. Dat levert een spannend verhaal op, dat voor alle leeftijden 1 geschikt «s.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7