„Spionnen" redden de wereld ert de Jong als boze mama v eel herkenbare zaken" „Mama is boos", prima zwarte komedie „Rocky van het IV", de sublimatie boks-geweld in Appelmarkt Bekroonde La Colmena Ongelooflijk dokument over Spaanse Burgeroorlog dVf£VyKU|||B|||B|BU||^^^^g De Geest van de Bijenkorf Siera de Teruel in Filmhuis NDERDAG 27 MAART 1986 kijk op de film een bescheiden indruk te geven van de alledaagse, rauwe pijnlijke realiteit. Een stuk leven dat zonder géne. zonder sentimentaliteit en zonder medelijden vertelt word, precies zoals het leven verloopt." i „(S)PIONNEN", USA, 1986. Regie: John Landis. Scenario Dan Aykroyd e a. Camera: Robert Paynter; met: Dan Aykroyd, Chevy Chase, Donna Dixon e v a. Genre spionage-komedie. Keuring: a.l Te zien in Corso, Amersfoort. ÏERSFOORT - Vanaf vorige draait in Amersfoort de film is boos!" In deze tweede film ftgisseur Rund van Hemert, die keer zoveel heeft gekost als Njes", hebben Danny en John 'rts huwelijksproblemen die lei tot een echtscheiding waarbij het hekken om de kinderen voor ^he en nogal spektaculaire 5 zorgt. Geert de Jong speelt de rol van Danny, vond je van het verhaal toen je "fc is boos" voor het eerst las? Ipisch weer zo'n Ruud van Hemert- 100 Heel sterk van opbouw en Een simpel verhaal" Twee *n blijven na twintig jaar huwebjk [de vorm" bij elkaar De vrouw wil &s alle ruzies het huwelijk behou- wil het hebben. Ze vindt dat dat *°n- Na zo'n lang huwelijk en de 1 behorende kinderen, ga je niet uit elkaar, dat doe je met Ruud trekt dat in het extreme, maar tegelijk is het levensecht. Grappig is dat veel mensen, na „Schatjes" tegen mij zeiden: ,Ja, bij vnenden van me gebeuren dat soort dingen ook„Niemand durft te zeggen: Bij ons thuis gaat 't er soms ook zo aan toe." Was het moeilijk om je met Danny te identificeren? „Natuurlijk is ze een zot, een gek. Ze is hysterisch en neurotisch. Het is een grote trut Maar ze heeft een tempera ment waar ik wel van houd. Ze heeft iets fels wat veel mensen missen. Je ziet zoveel klagenge vrouwen van rond de veertig diè~zeuren dat hun „huwelijks weer mislukt is." Maar Danny gaat in het extreme om haar doel te bereiken: dat het huwelijks maar gered wordt." Moet dat dan? „Voor haar wel. Het is natuurlijk een emotionele vrouw. Die andere kant van haar zie je opeens in de restaurantscene met John. Ze wisselt dan steeds van emotie Eerst blijft ze het volhouden: ze zitten lekker rustig, ze ziet er goed uit, heel formeel, een chique restaurant En dan zegt ze „Hoe durf je!...", valt opeens uit haar rol, maar pakt het meteen weer op en zegt: „Ach, grap je Volkomen onbetrouwbaar, je weet niet of dit wel goed gaat aflopen. Ze probeert hem weer in te palmen, maar dan plotseling valt er een ver keerd woord en bam, afgelopen. Ze is dan ook in staat om John met een mes te lijf te gaan en hem helemaal kapot te maken. De dialogen zijn heel mooi geschreven. Per zin verandert haar bui, je voelt de spanning. Het is verschrikke lijk moeilijk, maar heel leuk om zoiets te spelen met zoveel schakeringen. We hebben dne dagen aan die restaurant scene gewerkt." Waarin verschilt Ruud van Hemert met andere regisseurs? „Ruud is gedreven en zeer extravert, Ruud is een wandelende bom en zo zijn zijn films. Met z'n opgewonden air van „Wat nou! Ik doe het gewoon, en jij doet wat ik zeg!" Het is een totaal andere aanpak dan die van sommige ingetogen introverte regisseurs, maar beiden heel prettig om mee te werken Ik houd van die twee uitersten" Hoe komt het dat deze manier van acteren zo weinig voorkomt in Neder landse films? „Ik kan alleen voor mijzelf spreken. Ik ben zo goed als mijn regisseur is. Ik kan ook erbarmelijk slecht zijn Hoe vaak hoor je niet tijdens de repetities: „Hou het klein, hou het klein." Veel regisseurs zijn bang voor melodrama. Ze zijn bang dat dat niet geloofwaardig overkomt. Ruud van Hemert niet, die houdt van extreem. Hij schaamt zich er met voor een vrouw neer te zetten op de I bank met uitgelopen mascara, en dan ook nog een glas cognac in haar hand, en op de achtergrond ook nog een haardvuur En toch klopt het op dat moment. Hij kan melodrama hanteren omdat hij het tegelijk relativeert." Hoe bereid je je voor? „Nou, allereerst repeteert Ruud veel met ons voor de opnamen. Maar ik heb totaal geen systeem. Geen systeem, geen methode, niks. Ik leef mij er niet in. Als Danny's haar geverfd is. als haar valse nagels opgeplakt zijn, als ze haar pakje aan heeft, dan ben ik Danny. Het klinkt misschien wat simpel, zo van. geef mij m'n kostuum maar en zet er een spotje op Maar voor mij heeft het veel te maken met transformatie Is dat met Rijk de Gooyer en Peter Faber anders? „Een groot verschil tussen mij en Rijk en Peter is dat zij echte spelers zijn. Ze spelen eigenlijk de hele dag door. zijn tussen de opnames door aan het grap pen maken, jongleren, trappen, man netjesmaken Zij creeren komische si tuaties. Ik ben maar een saai type „Mama is boos" fnet naast Geert de Jong uiteraard Peter Faber als John Gisbens en verder o.a. Rijk de Gooyer en Adelheid Roosen, is te zien in Cine ma, Amersfoort. AMERSFOORT - Van vrijdag 28 maart tot en met dinsdag 1 april draait in Filmhuis Appelmarkt de veelbe- kroonde film van Mario Camus, „La Colmena". Aanvangstijd 20.00 uur. „La Colmena" (de Bijenkorf) werd in 1983 op het festival van Berlijn bekroond met de Gouden Beer. De film is gemaakt naar het in Spanje beroemde gelijknamige boek van Ca- milo José Cela dat handelt over de moeilijke periode na de Spaanse Bur geroorlog. De personen die in het boek beschreven worden, vormen een doorsnee van de bevolking van Madrid uit die dagen en het scenario van de film volgt tamelijk nauwgezet de struktuur van het verhaal. „La Colmena" geeft de kijker een fascine rende blik op een Spanje zoals wij dat allang niet meer kennen. Het ouderwets café „La Delicia" is de bindende faktor tussen alle personages in de film. Hier komen dichters en schrijvers hun stukken schrijven, intus sen zo weinig mogelijk konsumerend, en dan 't liefst nog het goedkoopste: een soort melkkoffie is hun favoriete drank. Academici en zuiplappen, hoeren en zwarthandelaren, allen gebruiken het café als hun vaste standplaats Elk van deze personages geeft ons een blik op het Spanje van toen: teneergeslagen, uitgeput en arm. Camilo José Cela beschrijft het in het voorwoord van zijn boek aldus: „La Colmena pretendeert niets meer dan res (Adelheid Roosen). maar Danny (die in „Schatjes!" zonder scrupules een affaire had met een tennisleraar) is ineens een „behoudende" vrouw ge worden, die haar gezin, haar huwelijk bij elkaar wil houden „omdat het zo hoort". Als een getergde leeuwin doet ze dan ook haar uiterste best om dat „gezin" tegen elke bedreiging te be schermen. En dat betekent heel eenvoudig oor log tussen de sexen. Wat regisseur Van Hemert heeft gedaan, is de problema tiek van iedere scheiding extra uit te vergroten, waardoor elk onderdeel van deze vaak pijnlijke procedure groteske, absurdistische proporties aanneemt Het resultaat is een zwarte komedie, waaraan men veel plezier kan beleven. Goed geacteerd, goed gefilmd en ge monteerd. Met veel herkenbare zaken voor mensen, die eveneens met een scheiding te maken hebben gehad. Maar wie denkt met een vervolg op „Schatjes!" te maken hebben, zullen met helemaal dezelfde sfeer aantreffen als uit die eerste film, die naar ons gevoel toch sterker was Wellicht komt dat ook. omdat regisseur Ruud van Hemert's voor Nederlandse begrippen verras sende stijl van filmen na die eerste film al begint te wennen. Dan Aykroyd en Chevy Chase in Spies hke us". (door Ben Vos) De film, één episode uit de anti fascistische stnjd, geeft de essentie van deze stnjd, zoals die ook nu nog in Spanje gevoerd wordt, zeer duidelijk weer Sierra de Teruel laat de republi keinse strijders zien die zonder enige accommodatie dag en nacht Franco bestreden We zien de Burgeroorlog Uit de [ilm Sierra de TerueL Ivan de zware wedstrijd tussen Drago (Dolph Lundgren) en Rocky Balboa (Sylvester Stallone). De twee exponenten van de wereldmachten tijdens een „vreedzame" uit „Rocky IV". persconferentie. Scène uit: „Rocky IV". yliboosf. Ned. 1986. Regie, scenario Ruud van Hemert. Produktie: Chns Haig Balian; camera: Theo v.<± K montage. Wim Louwrier, met. Peter Qeort de Jong, Adelheid Roosen en Gooyer Genre, zwarte komedie; jg: alle leeftijden. Te zien in Cinema. ,de ffimredaktie) „Is „Mama is boos!" nu wel of geen vervolg op „Schatjes!"? Vol gens regisseur Ruud van Hemert aan de ene kant wel en aan de andere kant niet, maar als je de film aankondigt als „Schatjes 2", en de kinderen uit „Schatjes" spe len in deze tweede film van Ruud van Hemert nauwelijks een rol, dan ben je wel verwarrend bezig. Voor alle duidelijkheid dus: „Ma ma is boos!" is geen vervolg op „Schatjes!" en de onderkop „Schatjes 2" is dus een duidelijk geval van misleiding in de hoop daardoor meer bezoekers te trek ken. Niettemin is „Mama is boos!" zeer zeker een uitstekende zwar te komedie, waarin de hoofdfigu ren uit „Schatjes!" opnieuw op groteske wijze hun ongenoegen over hun leven kenbaar maken. „Wie „Schatjes!" heeft gezien, weet, dat het echtpaar Gisberts aan het slot onder het asfalt van een snelweg in aanbouw verdween. Regisseur Ruud van Hemert loste dat probleem erg eenvoudig op, door aan te geven, dat alles wat er in „Schatjes!" gebeurde, slechts een droom was van John Gis berts (Peter Faber). En vervolgt het verhaal, alsof er eigenlijk ruets is ge beurd. Danny en John Gisberts hebben (hoe kan het ook anders) huwelijksproble men. Voor John betekent dat een minna- zoveel voor en de dramatische impakt zit 'em voornamelijk in de uiteindelijke bokswedstrijd, maar Stallone en came raman Bill Butler zijn er in geslaagd om vooral beeld-technisch een zekere perfeküe te bereiken, gekoppeld aan een snelle, nadrukkelijke beeld-monta ge, waardoor „Rocky IV" een filmische belevenis is geworden. Dat komt vooral extra sterk tot uitdrukking in de schitte rend gefotografeerde boks-scènes, maar geeft ook de rest van de film extra body Opmerkebjk is, dat in de loop van de verschillende Rocky-films het geweld steeds verder is opgevoerd, overigens zonder dat internationale regels direkt worden overtreden, maar toch.Het is allemaal veel grimmiger en wie daar gevoelig voor is, zal de wedstrijd tussen Rocky en Drago eerder zien als een strijd tussen Rusland en Amenka, dan als een gewone internationale boks wedstrijd Ronald Reagan kan opnieuw trots zijn op Sylvester Stallone, die op het witte doek waarmaakt, v/at de presi dent voorlopig alleen in zijn dromen beleeft Wie een perfekt gefotografeerde boksfilm wil zien, moet „Rocky IV" beslist niet overslaan. De muziek, ook deze keer weer grotendeels uitgevoerd door de groep Survivor, sluit uitstekend aan bij de beelden. Wie Gorbatsjov overigens wil zien applaudisseren voor een Amerikaan, kan daarvoor ook bij Rocky IV" terecht. Het wachten is nu op „Rocky V. waarin Sylvester Stallone de bokskampioen van Nicaragua even tjes onder handen neemt. Heeft Reagan ook weer een ernstige zorg minder Wanneer je een belangrijke operatie tot een goed einde wilt brengen, zorg er dan voor, dat je de tegenstanders wat afleiding bezorgt door lokvogels op pad te sturen als Emmett Fitz-Hume (Chevy Chase) en Austin Millbarge (Dan Aykroyd). Dat is het thema van de film „Spies like us" (Spionnen) van regisseur John Landis, naar een scenario van Dan Aykroyd. Het resultaat is een niet onaardige komedie, waarin de twee gelegenheids-spionnen al stuntelend op weg gegaan door een onbegaanbaar Afghanistan naar een plaats m Rusland, waar alles schijnt te gaan gebeuren. Met op de achtergrond sluwe Amerikaanse generaals, die van plan zijn om enkele van hun aardige wapens te testen. Uiteraard loopt het allemaal iets anders, dan de heren in het Pentagon hadden gepland Want de beide spionnen zijn ruet helemaal op hun achterhoofd gevallen en ook al begrijpen ze er aanvankelijk met veel van, ze redden zich aardig m die zo vijandige v/ereld. „Spies like us" is met Landis' beste film, maar amusant genoeg voor een anderhalf uur redelijk vertier tijdens de Paasvakantie. AMERSFOORT - Vrijdag 28 en za terdag 29 maart wordt als afsluiting van de Spaanse Filmmaand in het Filmhuis „Siërra de Teruel" van An- dré Malraux vertoond. Deze laatste film is tegelijk de meest opmerkelijke: de spelers in deze film zijn de republi keinse strijders uit de Spaanse Bur geroorlog zelf! Aanvangstijd van de voorstellingen 23.00 uur. Albert Camus schreef over deze speelfilm: „Wat we onze lezers niet kunnen meegeven is de schokkende werkelijkheid vertoond in deze film, een film die gemaakt is met als enig middel armoede en moed." Sierra de Teruel is gemaakt door André Malraux. Malraux is in ons land bekend als schrijver van o.a. „Het Menselijk Tekort" over de bur geroorlog in China. Hij nam aktief deel aan de strijd tegen de Franco fascisten en was later één van de leiders van de Franse verzetsbewe ging. Sierra de Teruel, die xn Frankrijk „L'Espoir" heet, werd tijdens de bur geroorlog opgenomen. In Frankrijk is de film na veel politieke moeilijkhe den pas in 1970 in de grote theaters gaan draaien. De kritieken waren zeer lovend. zoals hij geweest is groots m het kleine Dit is een stnjd met dne revolvers, twee verouderde vliegtuigen, zes auto's een strijd in nauwe oplopende straten, om het café-om-de-hoek, om een brug Een van de indrukwekkendste scènes in de film is een autont in de nacht, eén lantaarn vooruitschijnend in een duiste re tunnel. We zien het sabotagewerk achter het front van een groep republi keinse burgers, die. ondanks het nij pend gebrek aan wapens en munitie, de guenllastrijd tegen de Franco-over macht aanbinden en spionage verrich ten voor hun kameraden in het leger. Zo weet een boer in de nabijheid van Teruel een geheim Franco-vliegveld te ontdekken. Hij vertelt dit aan de kom- mandant van een vliegtuigescader. Met de boer als gids stijgen ogenblikkelijk twee bommenwerpers op om het vlieg veld te bombarderen. De film eindigt met de tocht van de boeren door de bergen om de kameraden te redden, die met één van de vliegtuigen veronge lukt zijn. kandidaat wereldkampioen boksen voor te stellen: Drago. Onoverwinnelijk geacht, gestaald door een uitgekiende training, gebaseerd op computer-statis tieken en een speciaal samengesteld dieet, vermengd met de nodige prepa raten. Een hersenloze boksmachine, die met een druk op de knop om zic&heen gaat slaan. Als Rocky's voormalige te genstander en vriend Apollo Creed (Carlo Weather) de uitdaging van Dra go aanneemt en tijdens de wedstrijd door de Russische boks-stier dodelijk wordt geveld, komt Rocky Balboa m aktie en neemt de handschoen op. Hij neemt de uitdaging van de Russen aan om de dood van zijn vriend te wreken. Samen met zijn trainer/verzorger Pau- lie (Burt Young) vertrekt hij naar de Sovjet-Unie om daar in de volstrekte eenzaamheid van de Siberische winter te trainen, gadegeslagen door agenten van de KGB „Rocky IV" is een uitstekende boks film. Na „Rocky I" wellicht zelfs de beste uit de reeks. Als je tenminste van Stallone houdt en boksen op prijs stelt. Het verhaal op zich stelt natuurlijk met Amerikaanse gezichtsverlies in Viet nam enigszins werd hersteld, is het nu Rocky, die het m z'n eentje als een soort kruisraket opneemt tegen de Sowjet- Unie Namens de Verenigde Staten en Ronald Reagan, dat spreekt. In „Rocky IV" is het de vraag of we nog kunnen spreken van echt boksen. Het lijkt meer op ëeri (zij hét wat kleinschaliger) oor log tussen de VS en de USSR. Rocky Balboa (Sylvester Stallone) heeft het boksen opgegeven en leeft rustig met vrouw en kind van zijn verdiende geld, totdat op een gegeven moment een Russische sportdelegatie naar de Veremgde Staten afreist om de bedacht Stallone snel een nieuw Rocky-verhaal om zijn fans op hun wenken te kunnen bedienen. „Rocky IV" draait inmiddels in de Nederlandse bioscopen en vertelt het verhaal van Rocky Balboa, die het opneemt tegen een on overwinnelijk geachte Russische tegenstander, genaamd Drago. En daarmee zijn we ook met de Rocky-fims op politiek terrein terecht gekomen. Na „Rambo", waann het IV". USA. 1986 Regi en scenario Stallone, produktie Irwin Winkler Chartoff. Camera. Bill Butler. Mu- Dicola en de groep Survivor Met Stallone, Talia Shire, Burt Young, ers, Bngitte Nielsen en Dolph als Drago Genre: boksfilm. Keu- Te zien in: Corso, Amersfoort. zover: alle de boksen Rocky zijn afgewerkt en Rocky bokser in ruste ge- Maar Sylvester Stallone aan het uitrusten het succes van „Rambo"

Leusder Krant | 1986 | | pagina 11