Militaire Luchtvaart Museum tweede Paasdag weer open Verhoging frequentie onderhoud bermen Thema-ochtend over dik-zijn Honderdduizend bezoekers verwacht Beurs voor Praatgroep over moederschap Fietstocht Jeugdberaad Concept-voorstel college: Commissie OWRO vergadert Rommelmarkt De Haaien De Til rond Pasen Pretty Picture in De Geut Van Kersbergen DONDERDAG 27 MAART 1986 ICFIMllë plaatselijk nieuws SOESTERBERG - Na de ge bruikelijke wintersluitingspe- riode wordt het Luchtvaart Museum in het Kamp van Zeist te Soesterberg 31 maart, tweede paasdag, weer open gesteld voor het publiek. Het museumpersoneel is er we derom in geslaagd het mu seum aanzienlijk te verfraai en. De Indische Luchtvaart Galerij, het pronkstuk van de Generaal Snijdershal, werd gecompleteerd met een stijl volle vitrine, een stuk vak werk van timmerman Herman van Oostrom. Naast de replica van de Farm an uit 1914, staat nu een imposante Renault uit de twintiger jaren. In, op en vóór het model op ware grootte van de legendarische Fok ker G-l jachtkruisers creeerde conservator Glenim een stemmig tafereel dat de sfeer oproept van het vliegbedrijf uit de mobilisatie tijd in 1939-1940. De meeste werkzaamheden wer den dit jaar vemcht in de techni sche hal (B) waarvan het eerste gedeelte praktisch geheel werd veranderd. Het winkeltje van de Stichtmg Vnenden van het Museum werd omgebouwd tot een echte winkel die voortaan ,,De Brik" zal heten. De gang werd verlevendigt met gouaches van de bekende lucht vaartillustrator Thijs Postma. De tij delijke foto-expositie van Fokker- vliegtuigen van de Militaire Lucht vaart, werd ondergebracht m een daartoe speciaal gebouwde en nu terecht genoemde „Fokkergalenj". KUNSTWERKEN In dezelfde sfeervolle stijl werd het daarop aansluitende construc tiegedeelte verbouwd Tevens werd hal B hier en daar verlucht met een aantal originele kunstwer ken uit het schitterende boek Squa dron van Serge Stone. Een toepas selijke en kunstzinnige aanvulling op de aanwezige techniek en te vens het bewijs dat kunst en tech niek goed samen kunnen gaan. In de wisselexpositieruimte in de Snijdershal is een expositie inge richt over de taken van het Natio naal Lucht- en Ruimtevaart Labora torium (NLR). In de film en video zaal zal regelmatig een luchtvaart videoprogramma worden gepre senteerd. Ook nieuw dit jaar is een kleine, handzame museumgids die voor het luttele bedrag van één gulden is te verkrijgen en waarmee de be zoeker redelijk geïnformeerd door het museum wordt geleid. Voor groepen kan een rondleiding wor den aangevraagd, maar tijdig boe ken is absoluut noodzakelijk gezien de grote belangstelling hiervoor. Naar schatting worden in 1986 zeker honderdduizend bezoekers verwacht. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vnjdag van 10.00 uur tot 16.00 uur, op zondagen, tweede paasdag en tweede pink sterdag van 13.00 uur tot 17.00 uur (eerste paasdag en eerste pinkster dag gesloten). De toegang is gratis. LEUSDEN - Is dik-zijn mooi, lelijk of verkeerd? Die vraag wordt ge steld op woensdag 2 april tijdens een thema-ochtend in het vrouwen- ontmoetingscentrum 't Vooron der, Burg. Van der Postlaan 2 in Leusden-Centrum. Twee vrouwen van de eetverslavmgsgroep uit Utrecht zullen een inleiding over dit thema houden. Daarna is er gele genheid om vragen te stellen. 't Vooronder gaat om 09.00 uur open, de bijeenkomst begint een kwartier later. Kinderopvang is aanwezig. Meer informatie kan men verkrijgen op telefoonnummer 033-946790. woensdag 23 april een beurs voor kinderkleding (maten 80 tot en met 164) gehouden. Mensen die "U-1 ovl/'l oHitin tweedehands kleding hiervoor Lvl vl iy ter beschikking willen stellen, kunnen dat inleveren op 10,15,17 LEUSDEN - In 't Vooronder aan en 21 aPrü Vooronder, de Burg. Van der Postlaan 2 in Leusden-Centrum wordt op Die kleding (geen ondergoed en schoeisel) moet heel, schoon en van deze tijd zijn. „Want," zo zeg gen de organisatoren, „ook kinde ren zijn modebewust." De pnjs, waarvan twintig procent voor 't Vooronder is bestemd, wordt in overleg vastgesteld. Nadere inlich tingen kan men krijgen op telefoon nummer 944858 (overdag tot 16.30 uur). LEUSDEN - Het Vrouwenontmoe tingscentrum (VOC) organiseert een werkgroep voor moeders die LEUSDEN - Het Hervormd/Gere formeerd Jeugdberaad houdt op tweede paasdag een fietstocht. LEUSDEN - Op een aantal punten langs de wegen binnen de bebouwde kom van Leus den moet de maaifrequentie van de bermen weer omhoog. Dat stellen B en W in een concept-raadsvoorstel dat ko mende dinsdag in de commis sie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening wordt besproken. kinderen hebben m de leeftijd van nul tot en met vier jaar. De bijeen komsten worden gehouden van 09.15 uur tot ongeveer 11.15 uur in 't Vooronder (Burg. Van der Postlaan 2) op de volgende data; 7, 18, 21 en 28 april. De kosten bedragen 2,50 gulden per persoon. Kinderopvang is aanwezig. Voor meer inlichtin gen en opgave voor deelname kan men terecht op telefoonnummer 946790. Men start vanuit het Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg. Inschrijven kan van 13.00 uur tot 14.00 uur. De kosten bedragen twee gulden per persoon. Na afloop van de tocht, die gaat door de landerijen ten oosten van Leusden, is er voor iedereen een attentie. LEUSDEN - De commissie Open bare Werken en Ruimtelijke Orde ning houdt op dinsdag 1 apnl haar maandelijkse vergadering m de commissiekamer van het ge meentehuis, 't Erf 1. De vergadering LEUSDEN - Zwemclub De Haaien uit Leusden organiseert op zater dag 7 juni aanstaande een grandio ze rommelmarkt op het terrein na bij het zwembad in opbouw. Men sen die nog goede rommel hebben en die ter beschikking willen stel len, kunnen dat melden bij: me vrouw E. van Dijk (telefoon 033- 940647), mevrouw E Dokter (tele foon 033-940915), mevrouw R.Pas- toor (telefoon 033-941512) of bij mevrouw A.Fieselier (telefoon 942553). LEUSDEN - Jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg 30 zal tijdens de paasdagen op de volgen de tijden geopend zijn: zondag (eerste paasdag): van 10.00 uur tot 13.00 uur; maandag (tweede paasdag): van 10.00 uur tot 13.00 uur. Van 14.00 uur tot 17.00 uur is er de disco die er einders op de zondagmiddag is. Vrijdagavond (Goede Vnjdag) is er de normale soosavond. De dis co-avond op zaterdag gaat met door. Preffy Picture begint om 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer: het bestem mingsplan Centraal Buitengebied, een herziening van het bestem mingsplan Rozenboom en de aan leg van een aantal parkeerplaatsen in Lisidunahof. In het kader van de bezuip gen is enkele jaren geleden maaien van de bermen terug bracht tot eenmaal per jaar. 1 heeft echter geconstateerd dï diverse punten de verkeersvej heid (met name op uitzichtshod en de begaanbaarheid van wam en fietspaden te wensen overLs Het college wil deze onacce; bele situatie verbeteren. Daan- stelt men voor om de maaifrecp tie op een aantal punten te vei gen tot tweemaal per jaar. Da» een bedrag van dertigduizend g den mee gemoeid. LEUSDEN - De Amersfoort- se band Pretty Picture ver zorgt zaterdag aanstaande een optreden in O.JJ.C. De Geut aan de Zwarteweg. Het optreden begint om 21.30 uur. De zaal gaat al een uur eerder open. De entree bedraagt 4,50 gulden en voor pashouders 3,50 gulden. Pretty Picture geniet in deze om streken al een behoorlijke bekend heid. Niet alleen vanwege hun vele optredens, maar ook Via hun det bandje dat al een paar maal oy lokale radio te beluisteren was. Na een jaar hard werken za: band op 8 juni 1985 voor het de spotlights. Dat was tijdens presentatie van de BAM-groepe de Grachtkerk te Amersfoon reakties waren toen erg positie! Het repertoire werd uitgeb: en de band gmg ook buiten Aiti; foort optreden. Naast veel e. werk speelt Pretty Picture songs van onder andere de Rc{ Stones en de Golden Eamng In De Geut is Pretty Picture volgende samenstelling te ziec te beluisteren: Jan Braker (za Frank Jansen (drums), Edwin Da (bas) en Hedzer Pathms (gitaai) „De Mof' harmonie-orkest „Lisiduna". Hier worden de feestelijke jaarvergade ringen gehouden van de Jonge lingsvereniging „Prediker 12 vers la" (Gedenk de Schepper in de dagen uwer jongelingschap), de Meisjesvereniging „Dorcas", de Knapenvereniging „Edelweis". En natuurlijk geven de Zang en de Harmonie hier hun jaarlijkse uitvoe ringen, in hoofdzaak om hun dona teurs te vnend te houden. Ook de Oranjevereniging maakt van het zaaltje gebruik voor het geven van een kinderfeest op 31 augustus. Koninginnedag. De zaal heeft zelfs een echt toneel met een rolgordijn. Wanneer het gordijn is neergelaten, blijkt het een enorm schilderij te zijn, voorstellende de Hekkesteeg met heel in de verte boerderij de Zuidwind. Door alle verenigingen, die in. deze zaal hun uitvoeringen ten bes te geven, wordt van dit toneel dankbaar gebruik gemaakt want het is een vaste gewoonte dat de feestavond, na de pauze, gevuld wordt met één of meer toneelstuk jes, of voor mensen die iets tegen toneel hebben, kunnen het ook „samenspraken" worden ge noemd. En let er maar met op, maar de avond na de pauze is altijd veel langer dan de tijd daarvoor. Want toneelspelen kunnen ze in Leusden. MUZIEKTENT De harmonie heeft ook de be schikking over een muziektent, die achterasin op het terrein van De Mof staat. Op mooie zomeravonden kan het gebeuren dat Lisiduna. meestal spontaan en onaangekondigd, een concert in de buitenlucht geeft. Een aankondiging is ook niet nodig, want bij stil weer is de grote trom op kilometers afstand te horen; hij werkt als de tam-tam in het oer woud. Daar komt nog bij dat de plaatselijke smid het instrument be dient en die weet van wanten alsb op slaan aankomt. Uit de w? omtrek stromen de mensen, mi vooral de jeugd, toe om van muziek (of elkaar) te genieten. T( slotte is, na afloop van het conce het Laantje van de Boom vlakbij Ja, De Mof vervult een belang: ke rol in het leven van de Leusó naar. Noot: Het oude café „De Mof in 1934 afgebroken en vervang door het huidige café-restaun gebouwd met een grotere i daarachter. De tol werd tijdens) bezetting opgeheven. Ook de fl ziektent is verdwenen. Het Laar van de Boom bestaat echter r onveranderd. (advertentie) De vorige maal zijn we bij „Hotel De Mof', zoals het café in de om gang heet, aangekomen. Over de herkomst van de naam zijn verschil lende meningen in omloop. Menig een denkt bij het horen daarvan dadelijk aan de scheldnaam voor onze Oosterburen. Maar zelden wordt de naam in verband gebracht met het hulpstuk, wat in vroeger jaren gebruikt werd door de deftige dames om 's win ters hun handen warm te houden. Zo'n ding bestond uit een soort zak, van binnen, en soms ook van bui ten, van bont gemaakt. Het werd met een koord om de hals gedra gen. De zijkanten waren open en daarin konden de handen worden gestoken. Vaak wordt aangenomen dat de scheldnaam van de Duitsers ook daarop betrekking zou hebben. In een of andere oorlog, welke daar is men het met altijd over eens, zou den de Duitse soldaten allen van zo'n ding zijn voorzien om hun door kou verstijfde handen te warmen. Zouden handschoenen met eenvou diger en doeltreffender zijn ge weest? De naam van het hotel wordt dan in verband gebracht met de Hanne- kemaaiers die in vorige eeuwen, in de hooitijd vanuit de Duitse grens gebieden, naar Holland trokken om te helpen met de hooi-oogst. Het waren doorgaans kleine boeren die zo een extra centje konden verdie- i nen. Op hun tocht naar de weidege bieden van Holland zouden die Hannekemaaiers in De Mof de I nacht doorgebracht hebben, waar- I door dit hotel de naam kreeg. Op verschillende punten is dit verhaal hoogst onwaarschijnlijk. In de eerste plaats kwam De Mof als logement met in aanmerking, aan gezien hier ter plaatse weinig be- jhoefte was aan extra hulp in de hooitijd daar we hier alleen ge mengde bedrijven hadden. Hier voor kwamen alleen de veeboeren met hun weidegebieden in aanmer king, zoals de boeren in Friesland en Noord- en Zuid-Holland. BUITEN KOERS In de tweede plaats ligt hotel De Mof niet m de route van de Hanne kemaaiers. Als ze al per wagen of te voet gereisd zouden hebben, dan lag De Mof geheel buiten de koers en zou de Hessenweg, door Achter veld en Stoutenburg, eerder in aan merking komen. Deze vormt een verbinding Oost-West, terwijl de Rijksweg, waaraan De Mof ligt, meer Noord-Zuid loopt. De meeste Hannekemaaiers reisden echter per schuit. De naam De Mof dateert van veel langer geleden dan het verschijnsel Hannekemaaiers en is waarschijn lijk van voor de middeleeuwen. In de oudst bewaarde akte, waarin van De Mof sprake is en welke dateert van 1609, wordt vermeld dat Brietgen Hendricx weerdinne is van De Moff en daann wordt de naam Moff met twee fs geschreven. Dit maakt de veronderstelling dat het woord mof afkomstig is van moffe, wat een oud germaans is voor „vreemdeling", zeer waar schijnlijk. Hotel De Mof betekent dus eenvoudig Hotel de Vreemde ling. In later tijd werd het woord moffe meer toegepast in het hotelwezen op lastige gasten, die altijd wat hadden aan te merken of erg uit de hoogte deden. Voorde gelijke gas ten is in het zuiden van Belgie nog de benaming „mouffe" in gebruik. Aangezien de Pruisen bekend staan om hun hooghartige houding, is het niet zo verwonderlijk dat deze scheldnaam overging op alle Prui sen en later op alle Duitsers. Lange tijd werden in het westen van ons land ook alle Achterhoekers en Twentenaren, dus alles wat uit het Oosten kwam, moffen genoemd. Of hotel De Mof nog gelegenheid li i »m mi urn heeft voor overnachting betwijfel ik, ofschoon het vroeger wel het geval is geweest. Elke Leusdenaar spreekt nog altijd over hotel De Mof. De gelagkamer is nu wel het voornaamste vertrek. Het is meer alleen café en doet tevens dienst als tolhuis. De tolboom, die de toegang tot de Leusderbroekerweg afsluit, doet nog wel degelijk dienst. Al leen wandelaars en fietsers hebben hier vnje doortocht. Voor hen is een smalle doorgang naast de tolboom vrijgelaten, doch het overige ver keer moet echt nog tolgeld betalen. DIKKE BOOM Voor het café, recht voor de toegangsdeur, staat een dikke boom waaraan een mededelingen bord is bevestigd. Op dat bord worden alle officiéle mededelingen aangegeven, zowel van het ge meentehuis; geboorten, overlijden en voorgenomen huwelijken, als berichten over houtverkopen en erfhuizen. Ga van tijd tot tijd maar op dat bord kijken en je blijft op de hoogte van alle Leusdense gebeur tenissen. Maar de voornaamste functie van hotel De Mof is die van centrum voor het culturele leven m Leusden. Achter het café is, in plaats van het oorspronkelijke deel, een zaaltje aangebouwd. Hierin repeteert de Christelijke Gemengde Zangver eniging „Kunst Veredelt" en het De Mot voor de afbraak in 1934, getekend door A. van Leeuwen. De speciaalzaak in woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershof. Wij leveren all! gerenommeerde merken tapijten gordijnen - dekbedden dekbedhoezen toilet- en badkamerkleedjes - karpetten - tafekleden zonwering douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendix Gardisette - Jap - Tulipan Forbo Desso - Boras - enz. INTERIEURVERZORGING Winkelcentrum „Hamershol" De Brouwerij 12, aan de Hamersveldseweg. Leusden-C., tel. 033-946611-

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6