I ederom een Golf als trendsetter! Nissan introduceert ïieuwe Bluebird Renault vervangt R18 door R21 lat Panda onder het mes jyW Golf Syncro: door Henk Budding [WOENSDAG 2 APRIL 1986 algemeen jén dezer dagen lanceert Volkswagen de Golf Syncro. Dit permanent vierwielaangedreven scheurijzer leent meer grip onder de „benen". In en rond het sneeuwzekere, maar ijskoude Zweedse plaatsje Borlanger akteD we onlangs kennis met deze nieuwe telg aan de Golf-stam. Een model dat het uitgebreide Golfgamma npleteert. Al eerder vertolkte VW met de Golf een voorlopersfunctie in de compacte klasse. We noemen de lende Golf diesel en de al even bekende Golf GTi. Beide auto's vormen inmiddels een begrip in de autowereld, we de P.R.-mensen uit Wolfsburg moeten geloven zal ook deze Golf Syncro een dergelijke trendsetter blijken njo. iet gebied van de permanente prielaandrijving in personenau- werd in 1981 voor het eerst kend door V.A.G.-concernge- ot Audi. De alom bekende Audi attro is niet meer weg te denken auto rallywereld. Vierwiel- idrijving werd vroeger slechts -epast in het beroepsvervoer en litaire voertuigen. Later kwa- daar de terrein(personen)au- bij. Het beheersen van zware reinomstandigheden was daarbij doel. Met de komst van de uattro-techniek" werd vierwiel- idrijving voor het eerst toege- ten behoeve van een betere gligging bij personenauto's. '2J NCRO-TECHNIEK ïkï In vergelijking met de in deze iClj sse tot nu toe gebruikelijke een- idige, met de hand inschakelba- vierwielaandrijving, biedt de ïcrotechniek grote voordelen, bestuurder hoeft namelijk niet f te beslissen óf en wanneer hij vierwielaandrijving moet in- lakelen. jij stalgenoten als de Audi Quat- en de Passat Variant Syncro lt een vierwielaandrijving toe- >t met een voor ingestelde itverdeling voer voor- en iras in de verhouding 50 50. bil het Golf Syncro concept Vierwielaandrijving biedt vooral voordeel op spekgladde wegen. is de toepassing van permanente vierwielaandrijving met een slipaf- hankelijke krachten verdeling over voor- en achteras. Als er op een droge weg gereden wordt, zal de Golf zich als een normale voorwielaandrijver gedra gen. Ongeveer 96% van het vermo gen wordt dan naar de voorwielen gestuurd en dus slechts 5% naar de achterwielen. Indien nu de voor wielen bij acceleratie willen gaan slippen, wordt onmiddellijk een ge leidelijk toenemend deel van het vermogen naar de achterwielen ge stuurd. In extreme gevallen kan dat betekenen, dat genoemde vermo gensverhouding van 95 5 over voor- en achteras omslaat naar een verhouding 5 95. Het technisch vernuft achter dit alles, is de toepassing van een zogenaamde viscokoppeling. Deze is in het aandrijfsysteem geïnte greerd en vervult diverse functies tegelijkertijd". Hij verdeelt de aan- dnjfkracht over voor- en achteraf, compenseert toerentalverschillen tussen beide assen en werkt ook nog als sperdifferentieel. Met name de eenvoud siert dit systeem. De viscokoppeling bestaat uit een op de cardaras gemonteerd trommelvormig huis, waann zich negenenvijftig dicht op elkaar ge plaatste lamellen bevinden Vanuit dit huis loopt een aandrijfas naar het achterdifferentieel. Van deze lamellen zijn er dertig geperforeerd en vast in het huis verankerd De overige negenentwintig voorzien van gleuven, zitten op de aandrij fas. De verschillende lamellen zijn zo geplaatst, dat tussen twee huisla mellen steeds een aandrijfaslamel draait. Het huis is gevuld met een hoog vïsceuze (stroperige) siliconenolie die voor de krachte noverbrenging zorgt. Geringe toe rentalverschillen tussen de lamel len zoals die optreden in bochten, worden door de siÜconenolie ge compenseerd. Daarbij treedt de vis cokoppeling dus op als differen tieel. Bij grotere toerentalverschil len zoals die optreden bij slippende voorwielen, wordt de verbinding tussen de lamellen sterker en ver plaatst de krachtenoverbrenging zich geleidelijk naar de achteras. Van al deze gebeurtenissen merkt de bestuurder niets. RU-IMPRESSIE Om een indruk te krijgen van een auto als deze, moet je natuurlijk op besneeuwde en/of verijsde wegen rijden. Volkswagen nam daarom met de keuze van de plaats van introductie geen enkel risico. Op de uitgezette route door het schitte rende Zweedse landschap was er aan sneeuw en ijs geen gebrek. De Golf syncro vertoonde op dit parcours een uiterst prettig en vei lig weggedrag. Zelfs bij wat hogere snelheden bleek de auto goed in de hand te houden. Ook bij lichte klimmen in wat rullere sneeuw ondervonden we geen enkel pro bleem. Sneeuwkettingen lijken bij deze auto dan ook haast overbodig. Ondanks de spekgladde ondergrond blijft de Synaro dankzij het ABS tijdens het remmen bestuurbaar. Het enige gevaar dat bij een dergelijke wagen optreedt, is datje soms vergeet dat je op een gladde weg rijdt. Onwillekeurig voer je de snelheid op alsof er niets aan de hand is. Gebeurt er dan echter iets onverwachts, of moet je een scher pe bocht nemen, waardoor je moet remmen, dan kun je ook met een vierwielaangedreven Golf syncro wel degelijk in de fout gaan Om ook op dit punt de bestuur der verder tegemoet te komen, zal VW in het najaar ook een met A.B.S. uitgevoerde versie op de markt brengen. Een prototype hier van konden we in Zweden al pro beren. MOTOR Voor wat betreft de motorisering heeft Volkswagen gekozen voor de I.8 liter motor met een vermogen van 66 kw (90 pk), in combinatie met een sportief afgestemde vijf- bak. De topsnelheid bedraagt 178 km/uur, terwijl de acceleratie van 0 tot 100 km/u volgens de fabriek II.3 seconden bedraagt. Deze krachtige motor in combinatie met de syncrotechniek zorgen ervoor dat deze Golf bij uitstek geschikt is voor het trekken van een aanhan ger. Het toegestane aanhangerge wicht bedraagt 1500 kg, wat 300 kg meer is dan dat voor een voorwiel- aangedreven exemplaar. PRUS De Golf syncro is voorlopig uit sluitend leverbaar in een vijfdeurs CL uitvoering De uitrusting is nog uitgebreid met een aantal extra's, zoals een voorspoiler, spatbordver- breders, brede stootlijsten alsmede van binnen uit verstelbare buiten spiegels. De prijs van dit alles is zeker niet laag te noemen en zal 36.730,- gaan bedragen. De auto komt medio mei in Nederland op de markt. Ons land zal, mede gezien de pnjs, vermoedelijk niet het voor naamste afzetgebied voor deze gladheidsspecialist zijn. de Nissandealers staat een w uwe Bluebird, waaraan enorm il veranderd is. Hoewel de Blue- anno 1986 als twee druppels ter op zijn voorgangers lijkt. ,rkj ïgezien de Bluebird naast de pj| anuitvoenng ook als vijfdeurs erbaar is, neemt Nissan de Stan- ve_ uit het programma. „De nieuwe ebird is niet modisch, want dan hij een kort leven beschoren tnen zijn, maar de carrossene- nd m heeft wel een eigentijdse aan- VO tkelijkheid, die jaren meekan. maakt hem zeer geschikt als Ut^enauto, het verkoopsegment ann wij een verdubbeling van de ebird-verkopen verwachten", is Nissan directeur Ter Haar ens de Bluebird introductie. Iissan hoopt in Nederland dit 6000 Bluebirds op de markt te uf' ngen. Naast een vier- of vijf- afo rsversie verschijnt er tevens een gonuitvoering. Men kan kiezen vijf types, de L, LX, SLX, K-turbo en GL (alleen Wagon), modellen hebben standaard uitgebreide uitrusting, zoals vijfbak, een in hoogte verstel de )b baar stuur, hoofdsteunen, speakers, tunnelconsole, gelaagde licht getin te voorruit, halogeen koplampen, twee buitenspiegels, antenne en een klokje. Daarnaast bezit de SLX nog een verstelbare achterbankleu ning (vijfdeurs), electrisch te bedie nen zijruiten, electrisch te verstel len buitenspiegels, variabele inter val op de wissers, van binnenuit te openen achterklep en bezine- tankklep, stuurbekrachtiging, aëro dynamische wieldoppen, geschei den neerklapbare achterbank, leu ning en centrale deurvergrende ling. Het topmodel, de SGX-turbo krijgt van huis-uit nog meer aan trekkelijkheden mee, zoals onder meer een sterreo-installatie, elec- tronisch instelbare schokdemper- werking, achterspoiler, vierhaaks sportstuurtje en lichtmetalen 15 inch velgen voorzien van laagpro- fielbanden. VIER MOTOREN De potentiële Bluebird klant kan kiezen uit drie benzine- en één diesel krachtbron. Alle viercilin- ders. Ze staan dwars voorin ge plaatst en drijven de voorwielen aan. Met een cilinderinhoud van 1598 cm3 wordt de rij geopend. Dit blok levert 60 kW (82 pk) bij 5200 tpm De 2.0 liter vierpitter staat borg voor 75 kW (102 pl) eveneens bij 5200 tpm. Maar liefst 99 kW (135 pk) bij 6000 tpm brengt de 1.8 turbo voort. De 2.0 liter diesel tenslotte staat borg voor 49 kW (67 pk) bij 4600 tpm. De Bluebird heeft rondom onafhankelijke wielophan ging volgens het McPherson princi pe. PRIJZEN Nissan prijst zijn nieuwe Blue bird opvallend aantrekkelijk. Trek ken veel andere importeurs bij ver andering van modellen hun prijzen' ongemerkt op, Nissan verlaagt de Bluebird in sommige uitvoeringen zelfs. Zo komt de voordeligste ver sie, de 1.6 vierdeurs L op 23.995,-, terwijl de goedkoopste „diesel" 29.495,- moet opbren gen. Voor de supersnelle SGX tur bo telt men 38.000 - neer. Daar tussen zwerven alle overige model len. In een cultureel rijk gebied hield Renault zijn jongste aanwinst, de R 21 ten doop voor de internationale autopers. Ze kozen voor de Griekse provincie Peloponnesos. Dit deel van Griekenland fascineert bijzonder door zijn historische plaatsen als Sparta, Olympia en Epidavros. Terwijl men bij een bezoek aldaar ook het theater van Epidaurus bewondert en door het kanaal van Korinthe vaart. Behalve al deze cultuur-historische genietingen wijdden wij ons aan Renaults nieuwkomer door er 700 km mee te rijden. Het traject voerde van Kalamata langs de kust naar Pirgos, Patras, en Korinthos. Hierna reden we dwars door het binnenlandse hooggebergte terug naar ons uitgangs punt. Overigens komt Renaults nieuwe limousine pas begin mei aanstaande naar Nederland Maar dan wel ge lijk met keus uit negen versies. De TL, TS, GTS en TSE voorzien van een 1721 cm3 motor en de RX en TSE met een 2 liter injectiekracht bron. Beide benzinemotoren. Daarnaast verschijnt er een al dan niet turbogeblazen dieselmotro in de uitvoeringen TD. GTD en Turbo D. Later dit jaar volgt er ook nog een 2.2 liter katalysatormotor. R 18 snel vergeten. Bij het zien van de R21 vergeten we zijn al acht jaar oude voorgan ger onmiddellijk. Ook al hebben we er zelf één in de garage staan. De regie ontwikkelaars en techneuten maakten er iets moois van, al heeft de vormgeving iets alledaags. Een beetje een windtunnelproduct, wat ook duidelijk blijkt uit de bereikte Cw-waarde, die al naar gelang de uitvoering tussen de 0.29 en 0.32 ligt. Een gloednieuwe Sedan waar van iedereen die iets met Renault te maken heeft, veel verwacht. Die verwachting moet uitkomen, want de R18 bewees in de afgelopen acht produktiejaren een verkoopsucces te zijn. Sinds de introductie in 1978 rolden er zo'n dikke twee miljoen van de lopende band, maar het afgelopen jaar was de rek er uit, wat niet in de laatste plaats aan de concurrentie te wijten was, die niet stil zat. Veel nieuwe modellen za gen het daglicht, waarbij we den ken aan Opel Ascona, Peugeot 305, Ford Sierra, Mazda 626 en Mitsubis hi Galant om er maar eens een paar te noemen. Renault hoopt met de nieuwe R 21 evenwel zijn oude „achttien" eigenaren weer binnen zijn poorten te lokken. Ruim interieur. Tijdens de aan de testritten voor afgaande persconferentie bevestig-, de één van Renaults kopstukken dat er snel een R 21 stationwagen volgt. Op de vraag naar een hatch back a la R 25, kregen we het weinig zeggende antwoord: „Peut- ètre." (misschien, red.) Renault werkt met twee verschil lende wielbases, terwijl de onder stellen evenmin gelijk zijn. Dit komt doordat de 1.7 1 motor dwars voorin staat en de 2.0 1 evenals de dieselmotoren in de lengterichting geplaatst zijn. De dwarsgeplaatste motor uitvoering heeft zelfs een 6 cm langere wielbasis dan de andere modellen, waardoor ook de voor- schermen gewijzigd moeten wor den. Dit komt vooral tot uiting in het stukje tussen voorwielkasten en deuren. Net als bij de R 25 zien we de type-aanduiding onder de ach- terzijruitspijl. Doordat de achterklep vrijwel tot op de bumper valt belaadt men de grote kofferruimte moeiteloos. Met het opklappen van de klep gaat tevens een deel van de achterlicht- partij mee omhoog. Uitwendig blijkt de R 21 nauwe- lijk toegenomen ten opzichte van de R 18, die respectievelijk 446 cm en 439 cm meten, maar binnen nam de ruimte aanzienlijk toe. Vooral ter hoogte van de schouders heeft men aanmerkelijk meer armslag, terwijl hoofd- en beenruimte eveneens ruim voldoende zijn. In de topmodellen zien we elec- tronisch digitaal instrumentarium Je zou er dol van worden, maar het is doorspekt van allerlei grappen en grollen, voor wie daarvan houdt. Geef ons echter maar het normale dashboard, dat in de goedkope modellen zit. Prima overzichtelijk en niks geen geschitter. Renault plaatst, evenals in de R9/R11, stoe len die over een geleiderail schui ven. Fijne zetels, dat zeker, maar ze kunnen niet in slaapstand. Dankzij zulke stoelen hebben de achterpas sagiers enorm veel voetruimte. Eerste indruk. Voor het uitvoenge R 21-gamma stond ons de 1.7 1 en de 2 .0 1 versie ter beschikking. Griekenland-ken ners weten dat de wegen daar het predikaat goed berijdbaar lang niet altijd verdienen. Vooral binnen- en bergwegen zijn soms vrij gevaarlijk en stellen hoge eisen aan stuur- De nieuwe Renault 21 toont geen enkele overeenkomst met z'n voorganger Dashboard van de sportieve R 21 RX manskunst en materiaal. Schitte rende vergezichten en pittoreske dorpjes staan daar tegenover. Tel len we daarbij de vriendelijkheid van de bevolking en de heerlijk schijnende zon, dan is het prima toeven daar. De immer haastige Nederlander moet wel wennen aan de rustige rijstijl van de Grieken. Hard rijden is hun vreemd. Wel maken ze vrijwel altijd ruim baan voor medeweggebruikers door ui terst rechts te gaan rijden. Wij konden er dan ook geregeld rap langs. Aan de R 21 zal het wat dat betreft ook niet liggen. Die brengt berijder en passagier indien ge wenst bijzonder vlot op de plaats van bestemming. De 2.0 1 jakkert in 9.5 seconden van O-100 km/u en bereikt uitein delijk een top van 200 km/u. Daar doet de 1.7 1 weinig voor onder. Ruim 185 km/u krijgen we op de klok en hij accelereert in 10.1 sec. van 0-100 km/u. Eerlijk gezegd preferen we laatstgenoemde krachtbron. Natuurlijk scheelt het in de knip wat aanschaf aangaat, maar hij is wat stiller en al die „over-power" kan men op ons va derlandse wegennet toch niet kwijt. Beide motoren doen hun werk op vallend stil. Aangezien windgeruis ook vrijwel achterwege blijkt, kan men zelfs bij hoge snelheden een gesprek voeren of naar muziek luisteren. De vering verwerkt zowel grote als kleine hobbels in het wegdek comfortabel. Stoelen en achter bank bieden een fijne zit, maar de zittingen zijn wat aan de weke kant. Althans naar onze smaak. Een han dige bijkomstigheid in de R 21 is de naar voren te klappen rugleuning van de achterbank. Im sommige versies zelfs in delen (1/3 - 2/3) De claxon op de linderhendel aan de stuurkolom blijven we hinderlijk vinden. Even een reflextik op het stuur bij dreigend gevaar is er niet bij. Zijn wij nu zo hardleers of zijn de Fransen dat? Peugeot en Citroen handhaven de claxontoets immers ook nog steeds op die plaats. Prijzen. Rond half april maakt Renault Nederland de prijzen van de R 21 bekend. Ze zijn nu nog druk in overleg, zoals dat heet. Dat de prijzen een stuk hoger komen te liggen dan die van de R 18 leidt geen twijfel. Al geruime tijd ver koopt Renault dit type tegen kunst matig laag gehouden prijzen. Naar alle waarschijnlijkheid gaat de voordeligste R 21 rond de 25 mille kosten. Daarna lopen de prijzen op naar pakweg 35 mille. ijna zes jaar geleden verscheen er ineens een opvallend karretje op de de Fiat Panda. Tot eind 1985 rolden er 1.400.000 van de band. gende maand lanceert Fiat een nieuwe generatie Panda. Naast enkele If rlijke wijzigingen vernieuwde men het motorenaanbod, evenals de lophanging en het interieur. In de woonkamer namen luxueuze stoelen een heuse achterbank de plaats in van het ielige buizenmeubilair, •Ive in de nieuwe Panda 750 L. X1 'oor een veranderde opstelling de voorstoelen en achterbank chikken de achterpassagiers vi Er meer beenruimte. Qua opzet Jf het dashboard eender, maar ttail veranderde er veel. Tevens l(j. hgde Fiat de schakelaars van franning/ventilatiesysteem en alle typen een elektrische X.- 'was-instaÜatie en een kilome ter met zes cijfers. Door de terbank compleet met hoeden- helemaal weg te klappen [taat een vlakke laadvloer, ill lat duidt in Nederland het Pan ty rogramma aan met de cilinder- »ud en de uitvoering. De Panda- serie omvat een 750 L, 1000 CL, 1000 S en 4 x 4. FIRE MOTOREN Naast de bekende 1.0 1 Fire Motor, al bekend uit Uno en Lancia Y 10, kan de koper ook een 0.750 1 Firemotor kiezen. Dit nieuwe blok is goed voor 25 kW (34 pk) bij 5250 tpm en levert een maximum koppel van 56.9 Nm (5.8 mkg) bij 3000 tpm. Bij de 1.01 Firemotor zijn deze getallen resp. 33.1 kW (45 pk) bij 5000 tpm en 80.4 Nm (8.2 mkg) bij 3750 tpm. Voor de Panda 4x4 staat een groter vermogen ter be schikking, namelijk 36.8 kW (50 pk) bij 5500 tpm. Het koppel be draagt hier 78.5 Nm (8 mkg) bij 3000 tpm. Het starre achterasje van het onderstel maakte plaats voor een zogeheten „Omega" achterwielop hanging. Dit systeem functioneert hetzelfde als een onafhankelijke wielophanging. We kunnen het sys teem het beste omschrijven als een ophanging met, door een centrale aslager, onderling verbonden lang- sarmen en twee schuingeplaatste trekstangen, die aan het chassis zijn bevestigd. Hierdoor staan de wie len altijd recht op het wegdek. EERSTE INDRUK Op het zonovergoten Italiaanse eiland Sicilië deden we een eerste nj-impressie op van de nieuwe Fiat Panda. Zowel de 750,1000 als de 4 x 4 namen we stevig onder handen. Fiats ukkepuk oogt een stuk aan trekkelijker, mede dankzij een schuiner aflopende motorkap en veranderde koplampunits. Onder de iets uitgebouwde wielkasten passen bredere 155 SR 13 banden (tegen meerprijs). Maakte Fiat bij de komst van de vorige Panda zo'n ophef over de brede kunststoffen flankstukken, thans maakten ze tot onze verbazing plaats voor smalle stootstrips. Ter verbetering van het zicht rondom verdwenen de toch- truitjes terwijl de buitenspiegel iets naar voren verhuisde. Deze maat regelen drukken tegens het windge ruis. Achter zien we grotere lichtu- nits. Allereerst gingen we op pad met de lichtste Panda, voorzien van de exact 769,8 cm3 viercilinder twee- pittir, wat een enorme verbetering betekent. Dit machientje produ ceert aan nerkelijk minder motor geluid en is bovendien veel pitte- ger. Fiat geeft voor de 750 een topsnelheid op van 125 km/u. Wij kregen de wijzer over de 140 km/u. Misschien kwam dat verschil wel door het mooie weer. Ook weer volgens Fiat accelereert de Panda in 23 seconden van 0-100 km/u. Wij klokten echter slechts 19.7 secon den. Een aanmerkelijk verschil. Voor de 1000 geeft Giat 140 km/u op, terwijl wij de klok op het stuk autoweg volledig vast zetten op 160 km/u. Dit tot ongenoegen van een siciliaan in een Ritmo 60, die ons niet bij kon benen. Over de wegligging niets dan lof. In de bochten treedt een stevig portie onderstuur op, wat makke lijk met de gaspedaal te corrigeren is. Gaat het erg hard de bochten in, dan wil de achterkant wel een stapje opzij doen. Grote oneffenhe den verwerkt de vering prima. Klei nere kosten meer moeite. Eigenlijk logisch voor zo'n kleine opdonder. De vierversnellingsbak op de 750 en de „vijfbak" op de 1000 en 4x4 werkt opvallend licht en soepel. Fiat kan het dus wel. Het blijft lang stil vanuit het vooronder. Alleen bij fors accelereren en bo ven 120 km/u neemt het motorge luid toe. Die Firemotoren zijn echt unieke torretjes. Van ons mag Peu geot ze ook snel gaan inbouwen. Op een spekgladde (bemodder- de) helling speelden we een poosje met de 4 x 4. Het terrein lag vol met kleine en grotere rotsblokken. De Panda 4 x 4 is niet voor puur terreinwerk gemaakt. Zodat we rustig aandeden om de aandrijf- stangen en assen niet vanonder de wagen te laten staan. Zo'n 4x4 Panda komt perfect tot z'n recht op gladde wegen en eventueel moei lijk bereikbare paden. Hier voldoet hij uitstekend op. Niet voor niets rijden er in Oostenrijk zo veel Panda's 4x4. De motoren springen prettig zui nig met de brandstof om. Gemid deld geeft Fiat 1 op 16.6 km. op. Over enige tijd zullen we m eigen land de proef op de som nemen. Al met al verbeterde de Panda be hoorlijk, zowel wat ex- en interieur als wat motoren aangaat. Over prijzen kunnen we nog weinig mee delen, maar volgens Fiat P.R.-man Gert Enklaar zullen deze niet veel afwijken van de vorige modellen. Fiat dreumes, de Panda onderging een forse face-lift.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5