Problemen rond volkstuinen uilen nog wel even duren" De verzorging van de huid itaat bij mij op de eerste plaats" T Informatie-avond over Culturade '86 leusder krant leusder krant Wethouder Jan Wagenaar: Disco-avond De Moespot Bingo-avond S.V.A. verzet Middag voor alleen staanden hoonheidsspecialiste Riekje Bijl (35): Y Het zijn echt niet alleen rijke mensen die een slechte huid hebben Ophalen glas en oud papier plaatselijk nieuws van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het ziet er niet naar uit, dat er op korte termijn oplossing gevonden zal worden voor het nijpende gebrek volkstuinen in Leusden. Dat was afgelopen maandag op te ;en uit de woorden van wethouder Jan Wagenaar (WD) lens de vergadering van de commissie Openbare Werken en jmtelijke Ordening. Een plan van de gemeente, om een ein gelegen in het groene gebied tussen Amersfoort en usden daarvoor aan te wijzen, ketste af op de onmogelijk- |d, daar grond te verkrijgen Het terrein in Leusden-Zuid, dat illegaal als volkstuin in gebruik is Vorig jaar werd er voor de eerste keer een Culturade gehouden. De hele dag was er volop muziek, toneel en dergelijke. VRIJDAG 4 APRIL 1986 Het is nu eenmaal zo, dat agra- s momenteel liever grond bijko- i of pachten. Het is dus heel lilijk. om aan de grond te ko- l Maar we blijven het probe- aldus de wethouder. USDEN-ZUID lok de illegale volkstuinen in sden-Zuid, waar we vonge >k over berichtten, kwamen ter ike. Ifethouder Wagenaar meldde, het college had besloten, de jddels als zodanig m gebruik le volkstuinen ter plaatse niet te sn tolereren. Ook niet voor een v/aar de eigenaar om had raagd. ie eigenaar is overigens de r J, van Loenen van de Arnhem- ieg, en niet de heer G. van ren van de Leusbroekerweg, s we eerder abusiefelijk meld- Ep Oostra (D'66) vond het toch wel een charmante gedachte, om de volkstuinen voor een jaar toe te staan. Met name ook, omdat ze al in gebruik waren, en omdat de be trokkenen - verhuurders en huur ders - al kosten hadden gemaakt. „De overgangsbepalingen voor zien m die mogelijkheid," aldus Oostra. Noch de wethouder, noch de andere leden van de commissie, bleken voor dat idee veel te voelen. Volgens de wethouder, omdat er dan in tientallen andere mogelijke gevallen ook uitzonderingen zou den moeten worden toegestaan voor de duur van een jaar. „Nog maals, niemand heeft iets tegen volkstuinen, integendeel zelfs, maar dit kan met." Alnch Parson (WD) verwoord de vervolgens de mening van de andere commissieleden: „De sug gestie, als zou er iets toegestaan moeten worden, omdat er al kosten zijn gemaakt, kunnen we onmoge lijk honoreren. Dan zouden we de illegale bouw van huizen ook toe moeten staan, omdat er al kosten zijn gemaakt." Dat laatste ontlokte Oostra nog de opmerking: „En, dat is hier m Leusden toch wel vaker vertoond?" Oostra doelde daarmee onder meer op de bouw van een manege in Den Treek. Met algemene instemming kon men zich vinden m het besluit van het college. LEUSDEN - De Culturele Raad Leusden houdt op woensdag 9 april een informa tie-avond over de Culturade '86. Deze bijeenkomst vindt plaats in 't Claeverenblad (De Brink 16) en begint om 20.00 uur. Verenigingen, clubs en particulieren kunnen zich tij dens deze avond aanmelden als deelnemer. De Culturade werd voor het eerst georganiseerd in 1985. Het is een culturele uit-markt in augustus of september waaraan alle Leusdena- ren kunnen meedoen. Vorig jaar waren er 35 verenigingen en parti culieren die heten zien wat zij in het daaropvolgende seizoen aan activi teiten zouden ontwikkelen. Op deze markt kunnen andere Leusdenaren zien wat er te koop is op het gebied van cursussen, lezin gen en andere activiteiten en zich ter plaatse aanmelden als cursist, lid of deelnemer. Een belangrijk onderdeel van de Culturade dat vorig jaar goed aan sloeg was het optreden van Leus denaren tijdens de markt. De hele dag was het podium gevuld met dans, toneel, zang en muziek van eigen bodem. Omroep Leusden heeft van de Culturade '85 een videoband gemaakt, die tijdens de bijeenkomst komende woensdag te zien is. Voor nadere informatie over de Culturade '86 kan men bellen naar mevrouw Caspers, telefoon 033- 942988. ACHTERVELD - Stichting De Moespot houdt zaterdag een disco avond in De Moespot. De muzikale medewerking wordt deze avond verleend door de band Red Star. De aanvang is om 20.30 uur, de entree bedraagt 4,00. ACHTERVELD - De bingo-avond van muziekvereniging DWS, die in het kader van het veertigjarig jubi leum wordt gehouden, is verplaatst van vrijdag 11 naar vrijdag 18 april. Plaats van handeling is de kantine op het sportpark in Achterveld. De avond is alleen toegankelijk voor leden, donateurs en ouders van de jeugdspelers. De organisatie staat garant voor een aantal mooie prij zen. LEUSDEN/AMERSFOORT - Zon dagmiddag 6 april organiseert de NVSH, afdeling AmersfoortA Gooi, een middag voor alleenstaanden met en zonder kinderen. Het ge bouw van de NVSH staat aan de Curacaolaan 49 in Amersfoort. De middag begint om 14.00 uur. Wilt u meer over deze middag weten dan kunt u bellen, 's avonds na acht uur, tel. 033-622217. tongerecht en Amerikaan uit Zwartebroek d op de zitting van 27 maart tot boete van 150,- veroordeeld, lat hij de macht over het stuur kwijtgeraakt. Op een smalle I was hij gaan inhalen ondanks slechte weer en modderige bermen, waarna hij in een sloot was terecht gekomen. Hierdoor was zijn auto total loss: 7000,-. Hij voelde zich inmiddels wel genoeg gestraft. „I learned my lesson," verzeker de hij de kantonrechter, mr. Seton. Die wilde dat wel aannemen, maar legde uit dat eigen schade en straf los van elkaar staan en veroordeel de conform de eis. Een paar scholieren uit Scher- penzeel en Barneveld waren tegen de lamp gelopen toen zij met hun motor naar school gingen zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs of verzekering. Het Openbaar Ministerie vindt dat het niet lonend moet zijn om zonder verzekering te rijden en daarom belopen de boetes hier voor ongeveer een jaarpremie van een WA verzekering. Maar de offi cier wilde in dit geval wel rekening houden met het feit dat scholieren geen inkomsten hebben en eiste 150,- voor het rijden zonder rijbe wijs en 300,- wegens het ontbre ken van een verzekering. „Ik houd het dan maar op die 100,- voor het eerste punt," begon de kantonrechter. De officier, een en al vraagteken, „ik eiste 150,-". Kantonrechter: „O, uh, nou 100 dan toch maar voor het eerste feit en 300,- voor het tweede." Een automobilist had 158 km gereden op de Al. „Dit is met de eerste keer," constateerde mr. Se ton. „Ik zie hier nog een veroorde ling staan in Amsterdam in decem ber 1985 en u bent pas ook opge roepen in Utrecht? O nee, wacht even, dat is deze Honderd dossiers per strafzitting is ook wel veel om uit je hoofd te kennen. Conform de eis kreeg verdachte 450,- boete. Een automobilist die met een snelheid van 110 km per uur vier keer op vijf meter afstand achter een andere auto gereden had, kreeg hier een boete van 500,- voor en een voorwaardelijke ont- zeggin van de rijbevoegdheid voor vier maanden. „Vier maanden voorwaardelijk? Dat njdt heel zwaar," protesteerde verdachte, die uit ervaring sprak. Maar juist die ervaring werkte in zijn nadeel, evenals het feit dat hij, na het passeren, er met een snel heid van 170 kilometer per uur vandoor was gegaan. Voor deze snelheidsovertreding kreeg hij ook nog eens een boete: 400,-. „U bent wel wat erg sportief weggespoten," zei de kantonrech ter tegen een jeugdige automobilist die net van de sportschool komend, de macht over het stuur was kwijt geraakt. Dit had bij een botsing twee vernielde auto's en een ge kneusde voet opgeleverd. „Ik had net lekker gesport," beaamde ver dachte. „Misschien heeft u inmiddels uw lesje geleerd," hoopte de kanton rechter. Verdachte dacht van wel, gezien zijn schadepost van 1250,-. Daar kwam dan nu nog een boete bij van 175,- (door Martin Hermen) iEUSDEN - Veel schoonheidsspecialistes merken dage- sdat nogal wat mensen niet weten wat dat vak inhoudt of er verkeerd beeld van hebben. Niet-cliënten menen dat een oonheidsspecialiste je „opdirkt" en je dingen aansmeert, jgtijd om aan dat beeld iets te veranderen," aldus Riekje Bijl. iaar jong en sinds begin maart in Leusden werkzaam als oonheidsspecialiste. Een gesprek met een vrouw die al 15 dat vak uitoefent. nsi rtujn moeder vroeger thuis m van een bezoekje aan de schoonheidsspecialiste had ze het niet makkelijk. „Zo ma, hebben ze Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktle: Martin Hermens. Hans Mosterd (eindredaktie) Redaktle-secretarlaat: Boudwina de Boer, Mia Veen Hoofdredaktie: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: 'oor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. voor donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie), 941494 (redaktie). Abonnementsgeld: 65,60 per jaar, 33,30 per half jaar, 16,90 per kwartaal. Wachten bezorging: Ws abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18.00 iwrte hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op rcetonze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 ird! En 19 30 uur), tel 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: k meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u ^bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) 5|j vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, summer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, zer Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) en 110,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). J kunt ook contant betalen op ons kantoor, eoj Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- tfantenkombinatie te Barneveld. "ft: Riekje Bijl aan het werk. Sinds de twee advertenties die zij plaatste m de Leusder Krant loopt het boven verwachting. je weer opgeknapt?" was min of meer de geijkte opmerking gewor den. Maar een opknapbeurt was het niet. Ten eerste heeft mijn moeder dat niet nodig. En ten twee de: ze ging puur en alleen voor de verzorging van haar huid. Volgens Riekje Bijl (ze lijkt een beetje op Martine Bijl en haar stem heeft zelfs opvallend veel weg van de Nederlandse zangeres en caba retière) is dat laatste ook eigenlijk de enige reden om naar een schoonheidsspecialiste te gaan. Voordat we het eigenlijke gesprek beginnen, overhandigt ze twee vel letjes papier waarop ze zelf het één en ander heeft genoteerd. „Lees maar dat maar eens," zegt ze vrien delijk. Ik lees dus. „Een gezonde huid is van levensbelang. Ze speelt een rol bij de handhaving van de lichaams temperatuur, ze biedt bescherming tegen invloeden van buitenaf en beschermt het lichaam tegen uit drogen." „Zo gemakkelijk heeft onze huid het tegenwoordig niet", schrijft ze verder. „Zon, wind, centrale ver warming en luchtverontreiniging plegen zware aanslagen op onze huid." (Later in het gesprek heeft ze het over „het rot-milieu waarin wij leven".) „Vroegèr was dat anders. De mees te vrouwen kregen toen wekelijks een stoombehandeling boven de wastobbe, 's Winters stond er altijd een ketel op de kachel die de vochtigheidsgraad m het huis op peil hield. Over het algemeen kreeg men veel meer lichaamsbe weging: fietsen en lopen in een schoon milieu." SCHADE Kortom, de vooruitgang doe we smds „vroeger" geboekt hebben betekende voor de verzorging van onze huid een achteruitgang. Riekje Bijl: „Natuurlijk probeert men te genwoordig de schade van buiten af zoveel mogelijk te beperken door goede hygiëne en een ver standig gebruik van huidverzor- gingsprodukten. Maar toch. Ie dereen zou eens van tijd tot tijd de BUURMAN Ze is dus een huidspecialiste, concludeer ik. Zij knikt instem mend en merkt op dat „de huid het grootste orgaan van het lichaam is". Zoals ik al eerder schreef: Riekje Bijl begon vijftien jaar geleden. schoonheidsspecialiste ben", waar mee ze doelt op een foutje in de advertentie. Of ik daar toch maar even op wou wijzen bij de betref fende afdeling. Zelf had ze dat foutje in eerste instantie met opge merkt, maar één van haar klanten kwam er mee aandragen. Vandaar. Riekje Bijl werkt drie dagen per week. Voorlopig behandelt ze al leen maar vrouwen. „Uit zelfbe scherming," zegt ze enigszins ver ontschuldigend. „Ik vind het een precaire zaak, hoor. Moeilijk ook. Ik weet dat ik zo mannen discrimi neer. Alleen mannen van vrouwen die bij mij komen wil ik wel eens behandelen. Maar niet wildvreem den." Een diepe zucht en dan: „Moet je dat enn zetten? Wil je dat dan een beetje voorzichtig doen?" „Eén behandeling duurt ander half tot twee uur. Ze worden dan lekker verwend," lacht Riekje Bijl spontaan. ,Je hoeft de cliënt niet aan te kijken. Ik fungeer dan ook als praatpaal m de positieve bete kenis van het woord. Mensen kun- hulp van een schoonheidsspecialis te moeten benutten." Dat bedoelt ze niet zozeer als een reclame-bood schap, maar meer als een advies. „Een gediplomeerde schoon heidsspecialiste kan méér voor uw huid doen dan u zelf kunt," gaat ze verder. „Om te beginnen: de schoonheidsspecialiste stemt de behandeling precies af op uw huid en op uw persoonlijke wensen. Zij praat u niets aan, maar luistert, kijkt en overlegt met u." „Wat er precies gebeurt hangt natuurlijk af van uw huid en uw wensen. Meestal staan een stoom behandeling, een intensieve reini ging, gezichtsmassage en een mas ker op het programma. Desge wenst epileert de schoonheidsspe cialiste uw wenkbrauwen." „Als u wilt dan kunt u zich na de behandeling laten opmaken. Maar misschien stapt u liever met een helemaal schoon en ontspannen gezicht naar buiten." En tot slot haar leus: „De schoonheidsspecialiste. Een onmisbare hulp voor uw huid." „Mijn toenmalige buurman was drogist. Daar zat ook een parfurme- ne-zaak bij. Hij vroeg me of ik bij hem wilde komen werken: in die tijd lagen de baantjes nog voor het oprapen." „Ik ben daar dus gaan werken en wilde er meer van weten. Ik heb toen een opleiding tot schoonheidsspe cialiste gevolgd en was vooral geïn teresseerd in het menselijk li chaam. Dat was geen lichte oplei ding. Ieder spiertje, ieder botje moet je kennen voordat je iets mag gaan doen," aldus Riekje. Ze noemt zichzelf overigens een sportieve schoonheidsspecialiste. „Ik loop er zelf niet opgetut bij en ik doe veel aan sport. De verzorging van de huid staat bij mij op de erste plaats. De make-up op de tweede." Toen ze trouwde, liet ze de buur man achter m zijn zaak begon ze een praktijk aan huis. Of beter gezegd: een salon aan huis. In 1976 vertrok ze voor drie jaar naar Afrika en liet ze haar beroep voor wat het was. Eenmaal terug in Nederland pakte ze de draad weer op. Smds een jaar woont ze in Leusden, waar ze ruim een maand geleden haar salon startten. „Ik ben up to date," zegt ze over de ontwikkelingen in haar branche. „Ik volg steeds applicatie-cursus sen, bezoek aan congressen, lees het vakblad." BOVEN VERWACHTING Sinds ze twee advertenties zette j in de Leusder Krant loopt het boven verwachting, zo zegt Riekje. „Zelfs I al stond er dat ik een ervaren nen hun problemen kwijt." Die praatpaal-functie heeft zij zich niet zelf toebedacht. „Mensen beginnen gewoon te praten," aldus Rieje. SLAPEN „Het is een goed teken als de mensen bij een masker in slaap vallen," vertelt ze mij wanneer we haar kleine, maar mooi aangeklede salon op de zolder (twee trappen op) bekijken. „Wanneer ik terug kom met koffie of thee, dan vraag ik altijd voorzichtig: slaapt u?" Op de smetteloos witte muren hangen haar diploma's. Een assis tent-diploma, een diploma schoon heidsverzorging (dat haar het recht op vrije vestiging geeft) en een diploma manicure. Ze deed haar examens bij de Stivas, de Stichting Vakexamen Schoonheidsverzor ging. Bovendien is ze aangesloten bij de Anbos, de Nederlandse Bond van Schoonheidsspecialistes. „Veel mensen begrijpen met dat ik schoonheidsspecialiste ben," zegt ze wanneer we weer beneden in de huiskamer aan de koffie zitten. „Alsof dat niet samengaat. Het is niet iets speciaals voor alleen maar rijke mensen. Ik weet met waar die beelden vandaan komen. Het zijn echt niet alleen njke mensen die een slechte huid hebben." SAMENWERKINGSVER BAND Riekje is niet de emge schoon heidsspecialiste in Leusden. „Er zijn er genoeg," zo verzekert ze mij. „Er is geen concurrentie, het zijn haar collega's. Er is beslist geen strijd om de cliënten." Elders in het land heeft ze zo'n concurrentie strijd wel aan den lijve meege maakt. „Als de één een advertentie zette, reageerde de ander meteen daarop met ook een advertentie." „Ik heb een leuk contact met andere schoonheidsspecialistes in Leusden. Nog met met allemaal Ik wil toe naar een samenwerkings verband. Maar daar ben ik nog veel te kort voor bezig. Eerst verder contacten leggen." Langzaam maar zeker moeten we het gesprek afronden. „Het is echt een onmisbare hulp," bena drukt ze nogmaals. „Als ik zie hoe een huid verandert onder mijn han den Dat geeft een kick. Dan zie je waarvoor je werkt. Voor de klant betekent het een grotere kick, zo van: wat zie ik er goed uit, wat heb ik nu een zachte huid." En, net voordat ik mijn spullen weer oppak, zegt ze hartelijk: „Je moet zelf maar eens langskomen. Dan kun je uit eigen ervaring vertellen. Je zult het zien: je ver jongt helemaal straks." LEUSDEN - Door de wijzi ging in het ophaalschema van glas en papier door o.a. de paasdagen is enige ver warring ontstaan omtrent het aanbieden van glas en pa pier. De regeling voor de ko mende weken is als volgt: 7 april: noordelijk gedeelte van Leusden met Achterveld en Stoutenburg; 14 april: zuidelijk gedeelte van Leusden en Leusden- Zuid; 21 april: noordelijk gedeelte enz.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3