Een ongewone tocht naar de Pyramide van Austerlitz Natuun andeling De historie van de pyramide VRIJDAG 4 APRIL 1986 De winter is voorbij. De vogels fluiten weer. Onvoorstelbaar hoe de natuur zich heeft hersteld na drie weken vorst op de kale grond. De geel bevroren weilanden beginnen eindelijk weer groen te worden. Het is inmiddels de hoogste tijd voor een natuurwandeling, vooral met een paar vrije dagen in het vooruitzicht. De laatste tocht was op het landgoed Planken Wambuis". Menigeen heeft de wonderboom daar bekeken. Op mijn verzoek eens te laten weten, wat men van deze natuurwandelingen vindt, zijn heel wat positieve reakties binnengekomen: de meesten vonden de tochten niet te ver van huis en goed van lengte. Bedankt voor de leuke bneven. Ik hoop er nog een tijdje mee door te gaan. Deze keer een flinke boswandeling, die in de drassige Gelderse Vallei begint en voert naar het hoogste punt van het landgoed „Den Treek-HenschotenOnderweg bekijken we weer wat interessante dingen. Een groot deel van de tocht gaat over een historische zandweg. Ongetwijfeld is het verste punt, de Pyramide van Austerlitz, letterlijk en figuurlijk het hoogtepunt van de tocht. Onder aan de pyramide staat een klein huisje, waar je een kaartje kunt kopen om het monument te beklimmen. Meestal is dat huisje gesloten, maar men heeft mij verzekerd dat de pyramide in de paasvakantie iedere dag beklommen kan worden. De route van de wandeling staat op bijgaand kaartje. De nummers in de tekst corresponderen met de nummers bij de foto's en op het kaartje. Veel plezier. tussen Amersfoort, Woudenberg en Zeist ligt een particulier natuurgebied van bijna 2000 ha groot: het landgoed „Den Treek-Henschoten". Op het hoogste punt van dit budgoed ligt de Pyramide van Austerlitz. Op bijgaand kaartje is maar een klein gedeelte van dit natuurgebied afgebeeld. Dwars door het bos loopt de Oude Jtrechtseweg. Eeuwenlang is men van Woudenberg, te paard, per koets of te voet, iver deze zandweg naar Utrecht gereisd. Duidelijk is te zien dat men toen om de andverstuiving de Binnenduinen heen ging. Pas in 1825 werd de huidige Zeisterweg loor de Binnenduinen aangelegd en werd Woudenberg uit z'n isolement gehaald, yan zandverstuiving is daar nu geen sprake meer, maar de vele begroeide heuveltjes getuigen daar nog van. )e tocht begint in de Woudenbergse Meent op 2,5 m boven N. A.P. en gaat tegen de Jtrechtse heuvelrug omhoog tot 50 m boven N. A.P. bij de Pyramide van Austerlitz. Tot aan de drukke Doornseweg valt de stijging wel mee, maar daarna ga je het in je lenen voelen. irzijn maar weinig natuurliefhebbers in de streek die wel eens gewandeld hebben in lit gedeelte van het landgoed „Den Treek-Henschoten". Een mooie gelegenheid om ens kennis te maken met dit natuurgebied. Het is een ongewone tocht naar de yramide van Austerlitz, want wie loopt er nu vanuit de Meent naar de Pyramide. De Pyramide van Austerlitz. Bij deze paal begint de wandeling. Op de achtergrond de boerderij Ët Meent je". ^mHet startpunt jei m de wandeling e route naar het startpunt is als ilgt; u rijdt vanuit Woudenberg chting Zeist. Ongeveer 300 m lorbij de laatste stoplichten, in de bouwde kom van Woudenberg, (1 chtsaf de Griftdijk oprijden. (I aama de eerste weg links. U rijdt m op de Meent. Stop bij de eerste I berpe bocht in de weg. Daar staat J1 n bord met opschrift „Landgoed 1 en Treek-Henschoten". Dit is het irtpunt van de wandeling, e Meent was vroeger gezamenlijk zit van de Woudenbergers. Ze inden er hout kappen en hun vee eiden. Dit gebied ligt slechts 2,5 m ~"5j iven de zeespiegel. De boerderij, 'j chts van het zandpad, heet 't '^ntje. Houd de route op het je goed in het oog. Het pad is hien modderig, maar dat t straks beter. bruik is de weg op veel plaatsen uitgehold. Hier staan oude beuken langs de weg maar verderop is dat niet meer het geval. 3. Doornseweg U nadert de drukke Doornseweg. De weg is moeilijk over te steken, maar omdat er zowel links als rechts stoplichten zijn, komen er toch regelmatig momenten dat de weg leeg is. Aan de overkant van de weg staat een wit huisje, „De Eng" genaamd. Let op het mooie tableau in de muur. De twee waakhonden zullen wel weer klaar staan om u, vanachter het gaas, blaffend te be groeten. Ongetwijfeld moeten zij dit fraaie gedoetje beschermen te gen ongewenst bezoek. 4. Servische sparren Rechts van het zandpad, nog steeds de Oude Utrechtseweg, staan fraaie dennetjes met zilverkleurige naal den. Het zijn Servische sparren (Picea Omorika). Deze boomsoort wordt wel eens in een tuin geplant. Zelden zie je ze zo massaal aange plant in een bos. Een prachtig ge zicht al die slanke dennetjes. De onderkant van de naalden zijn zil verkleurig. Bekijk maar eens een takje van onderen. U zult wel gemerkt hebben dat de weg hier omhoog begint te lopen. 5. Gasbuis De paal langs de weg geeft aan dat hier een gasbuis ligt. Let nu vooral goed op; iets verderop splitst de weg zich. Links aanhouden, want dat is de Oude Utrechtseweg. Dus niet het brede pad dat omhoog loopt nemen. Let nog eens op hoe diep het pad is uitgehold door het vele gebruik. 6. Beuk Aan de linkerkant van het pad staat een prachtige beuk. Je kunt er zelfs heel gemakkelijk in uitrusten. Som mige takken zijn aan elkaar ge groeid. Aan een laaghangende zij tak zitten veel paddestoelen. Het zijn elfenbankjes. Ze zijn éénjarig, maar kunnen nog heel lang, ver droogd, aan een tak blijven zitten. Vooral niet beschadigen, zodat an deren ze ook nog kunnen bekijken. Volg het pad totdat er een kuil komt aan de rechterkant. Ga hier rechts af. U verlaat dan de Oude Utrecht seweg en voor u doemt de Pyrami de van Austerlitz al op. 7. De Pyramide van Austerlitz De historie van deze heuvel is elders op deze pagina afgedrukt. Hopelijk is het kleine huisje ge opend als u er aankomt. U staat hier op een hoogte van 50 m boven de zeespiegel en nog steeds in de gemeente Woudenberg. Het is de moeite waard om de 100 treden van de stenen trap, die in 1910 is aangelegd, te beklimmen. Vooral als het helder is heb je een fraai uitzicht over de bossen, en de Leusderhei. De torens van Amers foort en Utrecht zijn duidelijk te zien. Het zal wel weer druk zijn. Vooral op vrije dagen gaan veel mensen hier wandelen. Bekijk nog eenmaal de enorme heuvel. Door Franse militairen in een maand tijds met zakken zand omhoog gewerkt, nu bijna 180 jaar geleden. Ga links om de pyramide verder. Kijk goed op het kaartje. 8. Doug las bos U loopt hier door een donker douglasbos. Wrijf een paar naalden fijn. Je ruikt dan de geur van sinaasappels. Hieraan kun je de douglas herkennen. Aan het eind van dit pad rechts af. Je ziet dan door de bomen de Leusderheide. Het pad met veel mul zand gaat dan bergafwaarts en spoedig zult u het lawaai horen van de uitspanning „Bergzicht". 9. Bergzicht Het ontspanningscentrum „Berg zicht", waar vooral in het weekein de veel mensen naar toe trekken. We moeten hier langs om de weg over te steken. Wat een drukte. Gauw wegwezen. 10. 't Heihuis Aan de naam van dit huisje met rode luiken is te zien dat het vroe ger hier allemaal heide was Als je bij het hek voor het huisje even blijft staan zal de ezel wel weer komen en de pauw in het hok op de achtergrond zal zijn staart wel weer uit hebben. Vervolg het bospad achter de slagboom en al spoedig is de rust weergekeerd. 11. Natuurreservaat Het pad loopt hier tegen een afras tering. Ga rechtsaf en volg voorlo pig dit raster. Deze afrastering staat rond het natuurreservaat Treeker pias. Dit natuurgebied is niet toe gankelijk omdat er bijzondere plan ten groeien en tevens dient het als rustgebied voor wild en vogels. 12. De Veen/campen U ziet hier de vochtige weilanden van de boerderij „De Veenkam- pen". Deze weilanden behoorden vroeger bij de Treekerpias maar zijn vele jaren geleden ontgonnen. Als u niet te vermoeid bent, ga dan even linksaf om de Treekerpias te bekijken en dan weer terug. De route gaat verder langs de oude boerderij „De Veenkampen". In middels is de boerderij ,,'t Meentje" ook al in het zicht gekomen. De tocht is ten einde. Hopelijk is het een leuke kennismaking geweest met het landgoed „Den Treek - Henschoten". TEKST EN FOTO'S GERRIT DE GRAAFF 6. Tak met elfenbankjes De Pyramide van Austerlitz dateert uit de tijd van de Bataafse Republiek (1795-1806). Door ons bondgenootschap met Frankrijk kwamen wij in oorlog met Engeland. Veel Franse troepen waren in die tijd in ons land. Napoleon bereidde een grote invasie in Engeland voor. In het voorjaar van 1804 stelde Napoleon het opperbevel van het Frans-Bataafse leger in handen van de 30-jarige generaal Auguste de Marmont. Toen deze het bevel op zich nam, waren de troepen verspreid gelegen door het gehele land en aangezien deze verspreidheid zeer ongunstig werkte op het onderricht en de geest der soldaten, besloot hij de onderdelen te concentreren in een kampement. Hoewel dit plan veel tegenwerking ondervond, zelfs van Napoleon in eigen persoon, (men was nl. bevreesd voor besmettelijke ziekten) ging het plan van generaal Marmont door en het was op 20 juni 1804 dat in het kamp van Zeist de eerste tenten werden opgeslagen. Begin augustus van hetzelfde jaar waren meer dan 20.000 soldaten in dit ongeveer drie km lange en een halve km brede kampement gelegerd en kon met het oefenen van de soldaten worden begonnen. Teneinde over voldoende drinkwater te kunnen beschikken, werd een dertigtal putten gegraven van ongeveer 15 meter diep. Toen de troepen de hoogste graad van geoefendheid hadden bereikt, zocht generaal Marmont een middel om hen op andere wijze nuttig bezig te houden en hij besloot een pyramide van aarde te doen opwerpen naar Egyptisch model, met zoden bedekt, waarvan de zijvlakken met het grondvlak een hoek van 45° zou maken. De grootste afmeting van één zijvlak zou 50 meter worden, bij een hoogte van 25 meter. En zo werd dan op de 10de september 1804 door drie bataljons de eerste hand gelegd aan de bouw van dit reusachtige monument, dat bestemd was om het nageslacht in volgende eeuwen te herinneren aan het verblijf der troepen in het Kampement van Zeist en dat tevens de overwinningen zou vereeuwigen aan de Keizer der Fransen, Napoleon I. In niet meer dan 27 dagen was het werk voltooid, waarna een loden koker diep in de berg werd begraven, met als inhoud documenten van perkamentpapier waarop de namen waren geschreven van allen die aan de berg gewerkt hadden, een statistiek van de Staat van Europa, een lijst van de overwinningen der Franse en Bataafse legers sedert de revolutie behaald, het insigne van het Legioen van Eer en een gouden muntstuk met de beeltenis van Napoleon. Daarna werd bovenop de pyramide een houten obelisk geplaatst, welke men kon beklimmen door een inwendige trap. Na het afzien van een directe aanval op Engeland begon Napoleon de vermaarde Oostenrijkse veldtocht, welke eindigde op 21 december 1805 met de slag bij Austerlitz in Moravic waar het Russische en de resten van het Oostenrijkse leger werden verslagen. Als gevolg hiervan werd de Pyramide, die tot op dat moment Marmont-berg was geheten, herdoopt in „de Pyramide van Austerlitz". Aangezien daarna aan het onderhoud van de pyramide niets werd gedaan, moest reeds enkele jaren later de houten obelisk worden afgebroken terwijl verder de trapsgewijze gestapelde zoden werden afgelopen. In februari 1893 werd door de toenmalige eigenaar, de heer J. B. de Beaufort een aanvang gemaakt met de restauratie van de pyramide en het bouwen van een 12 meter hoge stenen toren. Alvorens met de restauratie-werkzaamheden te beginnen, werd allereerst de loden koker opgegraven. Door de zware last, die daarop jaren had gedrukt, was de koker echter opengescheurd, waardoor water in de koker was gedrongen, met het gevolg dat alle documenten waren vergaan. Slechts bet insigne van het Legioen van Eer en de gouden Louis d'or met de beeltenis van de grote Franse Keizer Napoleon Bonaparte werden teruggevonden. Deze voorwerpen werden jarenlang bewaard in het legermuseum in kasteel Doorwerth. Bij de vernieling van dit kasteel in de tweede wereldoorlog zijn ze helaas verloren gegaan. Oude Utrechtseweg was vroeger de hoofdweg van Woudenberg naar Zeist

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5