Brassicae blijft. Bouw Hema begonnen iep op leusden onsor Verbeterd. m Wasmiddel Drammen (1) Drammen (2) 1 april (1) 1 april (2) 1 april (3) Drammen (3) Drammen (4) Drammen (5) Drammen (6) 1 april (4) Snurken Ronken Reumafonds Feministes, opgelet (1) Feministes opgelet (2) Galerij der giganten (8) Niets HIJ DAG 4 APRIL 1986 loep op Leusden ajctie: Hans Mosterd ragen: Martin Hennens, Visser )0b irri Verduin, het PvdA- slid dat de laatste tijd zo :kelijk veel begrip- ,ende pogingen in haar stopt, was deze maand (aar raadslid, was tijdens de ergadering van vorige donderdag reden tot ge feestvreugde van de van burgemeester :er. Hij bood Corri een [aan, een prachtige rode, met I: „De doornen zijn in mate aanwezig, mevrouw nentaar van Corri: „Ik jen roos zonder doornen a hebben". k toch, zoals men in de tse gemeenteraad met iromgaat. hm sport wordt gesponsord, de t wordt gesponsord, en half iek Leusden heeft zich de te maanden afgevraagd, hoe och bestond dat Leusdens we politieke partij Leusden iveel geld aan haar j »gne uit kon geven. Het j oord gewerd ons een dezer a. Daar zit een sponsor pt blijkt namelijk? Stork Is adverteert groots opgezet Ie tekst, dat zij ervoor zorgt lePieris Brassicae blijft. (Pieris Brassicae is de fraaie e naam voor het Koolwitje. |e verdere uitleg behoeft le zich tot het lecretariaat van Leusden De bouw van de Hema is nu toch echt begonnen. Een heuse bouwput geeft al enigszins de contouren aan van hoe het omvangrijke bouwwerk eruit zal gaan zien. De bouwer, het Leusdense aannemersbedrijf Van de Belt, heeft weken moeten wachten, voordat hij serieus kon beginnen, vanwege de vorst in de grond. Nu het eenmaal zo ver is, zal de Hema waarschijnlijk nog eind dit jaar in gebruik worden genomen. hm De riolering van de Ambachtsweg is nodig aan verbetering toe. Maar hoe doe je dat in een moderne aanpak? Dan pasje het verbeterde, gescheiden systeem toe. Verwarring, verwarring, met name bij Sjef ten Berge. „Ik lees in de ene zin, dat het gaat om een gescheiden systeem, en elders in het voorstel staat weer, dat het gekoppeld is. Van tweeën één, het is óf gescheiden, óf gekoppeld. Kan iemand me dat eens uit de doeken doen?" zo vroeg Ten Berge. i* Bra*icac, oftewel het opvallende koolwitje zou wel eens uil de natuur kunnen verdwijnen "^waarschijnlijke oorzaak milieuvervuiling Een probleem waar Stork Ketels al jaren preven ts werkt. Bijvoorbeeld door wcrvelbcdverbranding. Door dc •tc technologieën aan tc wenden voor ketels, branders en STD< ïH r«<ET*El_S= rpiratuur. Zodat elektriciteitscentrales en industrie beter, 'vier ènschoner kunnen funktioneren. Stork KetcLs -tar alle energie in Want een insckt zoals het koolwitje Kijven. irk Ketels. IJzersterk in energie. «i 'effende advertentie, waarmee Stork Ketels aangeeft, Leusden '85 te ten. ik Ossendrijver, rvelds burgemeester, er niet altijd doekjes om. eek deze week maar weer ijdens de vergadering van ïumssie Openbare Werken hatelijke Ordening. Daar ter sprake dat twee velden et Burgemeester ngpark opnieuw moeten n gedraineerd. Dat gaat ibeuren, maar de tlssie wilde nou wel eens wie de schuldige was. Dit r daar bleek, dat de *nte, c.q. het college van B tl een jaar over de kwestie tlinch ligt met het sbureau, dat ooit inzake de 3 van het sportpark *erde. Dat hoeven in in raadsleden niet te idaar komen ze na een jaar keer toevallig achter, zo -dat. Dat kon. Ambtelijk medewerker Hank de Jager wist er alles van. „Vroeger was er sprake van twee gescheiden systemen. Eentje voor vuil water, water uit wasmachines en dergelijke, en eentje voor schoon water, regenwater. Dat werd gescheiden van elkaar afgevoerd. Het vuile water ging naar de gemalen, en het schone water ging naar de vijvers. Maar sinds enige tijd is men er achter, dat dat schone regenwater in eerste instantie helemaal niet zo schoon is. Vooral het eerste regenwater, dat van daken en wegen het nodige blijkt mee te nemen, is smerig. Daar heeft men dus het zogenaamd verbeterde, gescheiden systeem op uitgevonden. Dat betekent, dat dat eerste regenwater nu wordt overgepompt, gekoppeld dus, naar de leiding voor het vuile water. Daarna kan het weer gewoon worden afgevoerd naar de vijvers", aldus De Jager. „Het is dus net een wasmiddel", vroeg Gert de Weerdt zich daarop af, „geheel verbeterd". Het wil nog wel eens gebeuren, dat raadsleden er geen beletsel in zien, krachtig op te komen voor eigen parochie. Henk Ossendrijver, Achtervelds burgemeester, is er een meester in, haast in letterlijke zin van het woord: opkomen voor eigen parochie. Maar er zijn er meer, die het kunnen. En als je door je vertrek uit de raad nog één keer in de gelegenheid bent, dan wordt die ene kans natuurlijk wel verleidelijk. Alleen is het wel zaak, te voorkomen dat het echt op drammen gaat lijken, iets waar, helaas, helaas, het scheidende CDA-raadslid Joop van Loenen deze week niet in slaagde. Het begon tijdens de vergadering van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening van afgelopen maandag allemaal met het agenda-punt betreffende de riolering van de Ambachtsweg. Van Loenen greep dat aan, om voor de laatste maal zijn stokpaard uit de kast te trekken en het met verve te berijden: een fietspad langs de Hamers veldseweg. Helaas echter, wethouder Jan Wagenaar schoot hem onmiddellijk van dat paard af: „U bent de enige, die daarom heeft gevraagd, en ik heb nog niet van steun voor andere fracties vernomen", liet hij weten. Van Loenen werd bepaald prikkelbaar. „Ik heb dat drie keer gevraagd, en het staat ook in ons programma, en het is me toegezegd, en als u in staat bent een fietspad aan te leggen langs ai los daarvan, werd het Ossendrijver toch wat L ..Ik vind, dat we hier wel Drt door de bocht gaan. Het is derde keer dat we met 'elden op de koffie komen. We keer lag de drainering 9. de tweede keer was de laag te vet, en nu dit weer. toch wel een beetje een ledoe, dat we met een nieuw 'oer in de problemen aldus Ossendrijver hm Er waren toch weer mensen ingetrapt, de 1 apnl-grap. Die zaten dus afgelopen dinsdagavond op de pubheke tribune, met zelfs nog een woordvoerder, die zich van tevoren had gemeld. Voorzichtig was die wel trouwens, want gevraagd of hij zijn zegje wilde doen, het hij weten daar nog even mee te willen wachten tot de commissie zich over de kwestie gebogen had, „aangezien het vandaag ook 1 apnl is." Vorige week donderdagavond werden we al van verschillende zijden benaderd op een wijze, waaruit duidelijk bleek, dat de 1-aprilgrap van dit jaar weer danig om zich heen geslagen had. Fracties werden gebeld door verontruste inwoners met de vraag, of men nu helemaal hartstikke gek geworden was. Een levensgrote geluidswal dwars door Leusden. Er werd in de wandelgangen wat afgelachen. Zelfs een lid van een niet nader te noemen fractie nam contact op over de zaak met zijn fractievoorzitter. „Daar moeten we wat tegen doen" luidde zijn tekst de Asschatterweg, dan kunt u dat ook langs de Hamersveldseweg, en.nou ja. Nog veel meer dus. Maar het mocht niet baten: Joop af door de zijdeur. Wie gedacht had, dat hij van dat eerste geval wat had geleerd, had het mis. Want tijdens de rondvraag begon Van Loenen vrolijk over zijn reserve stokpaard: de spoorwegovergang in de Hamersveldseweg. Het uitzicht daar is niet best door de te hoge struiken in particuliere tuinen, de bocht te krap, en ook daar moet nou toch echt eens wat aan gedaan worden. Vond Van Loenen. Er zal naar gekeken worden. Wethouder Jan Wagenaar, bekend met Henk Ossendrijvers grote voorliefde voor de rondvraag, probeerde het wel. In een snel tempo ratelde hij de namen af van degenen rond de tafel. Meneer Roggekamp, meneer De Jager, meneer Offereins, meneer Ossendrijver, meneer Van Loenen, oh sorry meneer Ossendrijver Hij kreeg het woord En daar ging Ossendrijver dan. Over een weggetje in het kerkdorp, over een verkeersdrempel in - u raadt het al - Achterveld, en over een trottoir in Puppenkoppenland, waarna de stoppen helemaal doorsloegen. „Ik heb daar nog zo'n uitrit op dat dijkje, meneer de voorzitter, en daar kon ook wel eens wat aan worden opgeknapt, Misschien dat dat in het onderhoud gewoon kan worden meegenomen", zo memoreerde Ossendrijver. Een geheel eigen wijze van het opstoten van Achterveld in de Vaart der Volkeren. Maar het wérkt natuurlijk wel Het werkt bovendien op de lachspieren. Als andere raadsleden er namelijk op inhaken op de manier, waarop WD'er Alrich Parson dat deed. Aan de beurt voor de rondvraag liet hij weten, geen vragen te hebben, en wel in de volgende bewoordingen: „Geen vragen over onze wijk, voorzitter". hm zo moeten we aannemen, blijkt dat het ernstig is gesteld met snurkend Nederland. Aan de hand van de eerste reacties verwacht dan geen mens meer, dat er afgelopen dinsdag nog iemand zou zijn, die erin zou trappen. Maarjwlrfi—É Er kwam dus toch weer een aantal lieden opdagen, om zich terzake eens goed te informeren, terwijl een zekere heer Stapert zich uit voorzorg zelfs op de lijst van sprekers had laten zetten. Het voorstel was trouwens op het laatste moment nog ambtelijk onderbouwd. Uit die notitie bleek, dat één van de mogelijkheden, om geluidsoverlast tegen te gaan langs de Wateijuffer, het Jachtpad en de Cohensteeg was, de vijver ter plaatse te dempen. Dat was echter nogal duur, aangezien er dan elders weer een nieuwe vijver gegraven zou moeten worden, voor het opvangen van al het overtollige hemelwater. Het enige alternatief was derhalve, een fraaie wand van „Schoonhoven-elementen". Ep Oostra speelde er op overtuigende wijze op in. „We hebben overal de stukken van gekregen, behalve hiervan. Het lijkt nergens op. En waar u enige tijd geleden geen medewerking gaf aan iets dergelijks, omdat u niks voelde voor koffïeproduktie in Leusden, is het verbazingwekkend, dat u hier nu wél medewerking aan wilt geven, alleen maar vanwege de hop- produktie ter plaatse, omdat Heineken-Amsterdam naar Leusden verhuist", zei hij tot verbazing van enkele aanwezigen. Gert de Weerdt benaderde het anders. „Het kan ons geen geld teveel kosten om die mensen, die ten noorden van die vijver zei hij. En verder kwam hij niet, omdat Jan Wagenaar het overnam met achter een muur te zetten". „Nee hoor", vervolgde De Weerdt. Wat ons betreft mag die vijver dicht, en wat het kost kan ons niet schelen. Een nieuwe vijver kan dan in het Ruige Veld worden aangelegd." ,„En dit vrijkomende stuk kunnen we dan benutten voor volkstuinen", vulde Wagenaar aan. Sjef ten Berge hield het erop, dat zijn fractie het plaatselijk bedrijfsleven wenste te steunen, en dus een voorkeur voor de geluidsmuur had, maar Alrich Parson waagde zich niet aan zo'n uitspraak. „Als direct belanghebbende in die buurt neem ik liever geen deel aan deze discussie, ik houd mijn kruit liever droog", zei hij. Waarop, bij zo'n veelheid aan adviezen, Jan Wagenaar het raadzaam achtte het hele voorstel terug te nemen. Mogelijk, dat het volgend jaar op 1 april een vervolg krijgt hm De jaarlijkse collecte voor het Reumafonds, die vorige maand van 10 tot 16 maart gehouden werd, bracht in de hele gemeente Leusden 12.546,63 op. Onderscheiden naar de verschillende kernen was dat: Achterveld 2.530,55; Leusden Zuid 1.814,90; Leusden Centrum ƒ8.201,18. Waar Leusden zich op verschillende terreinen - terecht of helaas - boven het landelijk gemiddelde bevindt, volgend jaar iets dieper in de portemonnee tasten, dames en heren. Want omgerekend betekent dit nog geen twee kwartjes per persoon en aan dit uitermate goede doel mag best wat meer aandacht worden geschonken. Ook in materiële zin, dus. hm De cijfers wijken weliswaar enigszins af van die uit het onderzoek, dat we vorige week publiceerden, maar het probleem wordt er niet minder om, begrijpen we. Ln ons land zijn er 1,8 miljoen mannen en 800.000 vrouwen die snurken. Sterker nog, het onderzoek beperkte zich tot tweepartner-gezinnen (bij wie moet je anders vragen, of de partner misschien snurkt, nietwaar) zodat de verwachting is gerechtvaardigd, dat er in ons land waarschijnlijk nog veel méér mensen liggen te ronken in hun bed, dat het een aard heeft. Feministes opgelet, uit het onderzoek blijkt bovendien, dat mannen veel toleranter zijn dan vrouwen ten opzichte van het snurken van hun partner. Wij citeren: „Uit het onderzoek blijkt, dat meer vrouwen (67%) dan mannen (48%) last hebben van het gesnurk van hun partner. Bovendien blijkt, dat mannen toleranter dan vrouwen ten opzichte van de hinder die zij van de kwaal (ah, d£ér komt de aap uit de mouw) van hun partner ondervinden, te staan. Eén op de zes mannen wordt door de vrouw wakker gemaakt, terwijl slechts één op de 20 vrouwen in geval van snurken door haar mannelijke partner wordt gewekt." En, feministes, de volle aandacht nu graag, mannen bedienen zich blijkens het onderzoek bovendien doorgaans van „softere" tegenmaatregelen dan vrouwen. Zij duwen hun vrouw in geval van snurken namelijk meestal in een andere slaaphouding. Vrouwen doen dat anders. Ze vervolg op pagina 8 Welgeteld vier reacties ontvingen wij op de gigant van vorige week. En dat viel ons, eerlijk gezegd, best wel een beetje tegen. Het was dus Harm Offereins van het GPV/SGP, wat alle inzenders al dan niet via literaire werkjes beaamden. De heer of mevrouw Tilma hield het kort: „Oplossing spotprent: Harm Offereins". De familie P. Bokkers verwoordde het zo: „Harm Offereins betreurde het dat hij alleen overbleef in de raad -/- Als wij de enige inzender zijn betreuren wij dit niet omdat het tientje dan naar ons toegaat." Helaas voor de familie Bokkers waren er nog drie andere juiste oplossingen. Mevrouw Van Dijk is ook op jacht naar het tientje, zo blijkt uit de laatste twee regels van het dichtwerk: „Om hem (Harm dus, red.) wat te steunen, dus hoeft hij niet meer te treuren -/- En misschien win ik wel dat karikaturen-tientje, het zal je maar gebeuren." Het tientje van deze week gaat echter naar Aly Berghuis-Ruiten uit de Tijmensenpoort 16. Zij schreef ons kort en bondig: „Onbetwist dé nummer één - ook al zit 'ie wéér alleen - voor GPV/SGP in de Leusder raad waar 'ie het vak als geen ander verstaat." Tot zover Harm Offereins. We hebben inmiddels weer een nieuwe gigant in onze galerij binnengehaald. Een jonge, carrière-makende man. Verzot op hockey en in de Leusdense raad vooral bekend vanwege zijn soms wat netelige opmerkingen. Misschien bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen lijsttrekker van een creatieve partij. Mocht u er met deze gegevens en het bovenstaande plaatje uitkomen, dan zien wij graag uw oplossingen voor volgende week woensdag tegemoet. Het adres is nog steeds: redaktie Leusder Krant, Asschatterweg 19. Wie een relatie onderhoudt met een persoon, die niet snurkt, moet daar snel iets aan gaan doen, anders raakt zo'n verhouding nog uit de mode. Het onvnendehjke gelaat van mevrouw geeft overigens aan, dat vrouwen meestal wat onvriendehjker reageren op het verschijnsel dan mannen. Als u echtgenoot nog niet snurkt, mevrouw, moet u als de gesmeerde u-weet-wel regelen, dat dat er alsnog van komt. Anders raakt uw huwelijkse relatie namelijk uit de mode. Dat zou je tenminste denken, want dezer dagen dwarrelde er alwéér een persbericht op onze burelen over snurken. Dit keer van Medicosma, en uit veel en overtuigend onderzoek, Pas sprak ik mijn voormalige collega Theo. Een aardige jon geman, die het met de wereld beter voorheeft, dan in de praktijk vaak haalbaar bhjkt te zijn. Dat bleek al, toen hij nog bij ons op kantoor zat, en er over- duidehjk moeite mee had, dat allerlei omhoog gevallen, weg gepromoveerde intellectuele nullen m veel gevallen de dienst uitmaakten. Daar kon Theo niet goed tegen, maar hij was verstandi ger dan menig ander. Hij zocht een andere baan, waarin hij met al die minkukels niets meer te maken had. Dacht hij. Maar ja, de algehele ver- stompzinniging der maat schappij heeft inmiddels dus danig groteske vormen aange nomen, dat hij dat dus ruet goed had gedacht, maar ook hier dacht Theo een oplossing te hebben gevonden. Hij nam ontslag, en loopt sinds die tijd met een mnumale bijstand-uitkering langs 's He ren dreven. Hij leest, speelt wat gitaar en was, naar ik vernam, tot voor kort nogal aktief in één van de jongerencentra in de plaats waar hij woont. Tot voor kort, zei ik, want ook daar ver scheen een aantal horemetoten met ideeën, waar Theo het dus ruet mee eens was. Vandaar. Geïnteresseerd in literatuur als hij en ik zijn, kwam ons gesprek al gauw op de ver schillende series interessante boeken, die er verschijnen. Privé- Domein, de Synopsis reeks van de Arbeiderspers, interessant, interessant. Beslist. Toch was Theo, voor zijn doen, wat stil. Gevraagd naar wat er met hem gaande was, hoe het met hem ging, kwam het verhaal er wat aarzelend uit. Weet je,zei hij, „lange tijd heb ik gedacht, dat in deze wereld er tenminste iets was, dat van mij was. Iets onaantast baars, iets waar men niet aan kon komen, zoals met mijn uitkering, alhoewel ik dat niet zo erg vind, want daar heb ik tenslotte zelf voor gekozen. Nee, in dat lezen, van filosofie vooral, daar kon ik mezelf hele maal in vinden". „En," informeerde ik belang stellend, „wat is daar dan mee gebeurd?" Moet je eens om je heen kijken, wat daarmee gebeurd is. Eén grote rotzooi is het, van zakkenvullers en baantjesja gers, die gedane beloften aan hun laars lappen, allerlei stie keme zaakjes regelen om er zelf beter van te worden, ter wijl ze met de bek niks anders doen, dan staan te oreren over maatschappehjke beginsel vastheid, over moreel, over de waarde van de democratie, en noem maar op,barstte hij los. Hij trad daarna nog uitvoerig in detail, en kwam met namen die we allemaal kennen, maar dat zal ik u besparen. Want het verband tussen het ene en het andere was mij nog niet duide- hjk. Dus vroeg ik ernaar. „Weet je," antwoordde hij daarop bedachtzaam, „mijn hevehngsboek is van Nietsche, „De Filosofie van het Niets". Daar ging me een licht op, en ik dacht nog, dat ik dat had kunnen weten. Maar ook, dat dat juist voor Theo helemaal het verkeerde boek was. In een helemaal verkeerde tijd, trouwens. I.P.V.O. Prick

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7