,Wij zijn de enige bond op confessionele grondslag die >ver is binnen de katholieke boeren- en tuinderswereld" Boekje over jubilerende vereniging laat nog op zich wachten AKTIE DIERENBESCHERMING „1 1 IS GEEN 2" Gradus van de Hengel: „We moeten afwachten hoe het in de toekomst gaat' BTB Hamersveld al een halve eeuw actief Scholekster DINSDAG 8 APRIL 1986 plaatselijk nieuws AMERSFOORT/LEUSDEN De Dierenbescherming Afde ling Amersfoort e.o. start weer haar voorjaarsaktie 1 1 is geen 2. Deze aktie zal gehou den worden in de laatste twee weken van april. Particulieren kunnen hun poesen en katers weer laten steriliseren of ka- streren tegen gereduceerd ta rief. Deze prijzen zijn 72,50 voor een sterilisatie en 25,50 voor een kastratie. Aan deze voorjaarsactie nemen de volgende dierenartsen deel: CF. Walst, Fluitekamp 47, Hoogland; M. Tijmensen-v.d Kamp, Landweg 321, Leusden; C.J. Mol, Bergstraat 16, Amers foort; F. Feld en G Kaal. Ka- pelweg 58. Amersfoort; M. Blom, Hoevelakenseweg 153, Terschuur; P Noorddijk, Hol- kerweg 74, Amersfoort; J. Broekhuis, Dierenartsenasso ciatie Nijkerk, Spoorstraat 22, Nijkerk; K. Schiper en P. Werk man, Dierenkliniek Ringweg Kruiskamp te Amersfoort. Belangstellenden voor deze ak tie kunnen een doorverwijsfor- mulier komen halen bij Dieren tehuis Amersfoort, Laan 1914, tel. 16665. De openingstijden zijn: van maandag t/m zaterdag van 10.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur. Met zo'n doorverwijsformuiier kan men dan bij één van de boven genoemde dierenartsen een af spraak maken voor de operatie. Dierenbescherming Amers foort hoopt dat deze voorjaars aktie weer een succes zal zo- ren De gevolgen van deze ak- ties 1 1=2 zijn te merken aan het veel kleinere aanbod van heel jonge poesjes. Op deze manier krijgen de oudere kat ten eerder een kans op een nieuw tehuis. De receptie van de jubilerende ABTB werd druk bezocht. Na de euchanstie-vienng was er een gezamenlijke broodmaaltijd in jongerencentrum De Til. kunnen houden, heeft hij het alle maal op papier gezet. 't Is nog met helemaal zeker, maar waarschijnlijk komt dat bin nenkort uit in de vorm van een boekje. „Het zit 'em nog een beetje vast op de financien", vertelt Van de vijftig jaar ABTB Hamersveld wat opvullen, waardoor de voorzitter ook weer tevreden is gesteld. ONBEKEND Wat de ABTB is en doet. zal voor de rooms-katholieke boerenbevol king in en om Leusden geen onbe kend gegeven zijn. Dat gaat echter niet op voor veel „import" en niet- agrariers. Vraag tien Leusdenaren op de koopavond in De Hamershof wat de A in ABTB betekent. Zouden er twee zijn die weten dat die van „Aartsdiocesane" komt? Waar schijnlijk niet. En zouden ze weten dat de geschiedenis van de ABTB eigenlijk ook een stukje geschiede nis van Leusden is? Misschien. Tijd dus om daar wat aan te veran deren. Het concept van het boekje van Van de Hengel bespaart een hoop gevraag naar en gesnuffel in het verleden van de ABTB, onder deel van de Katholieke Nederland se Boeren en Tuinders Bond. De Aartsdiocesane Boeren en Tuin ders Bond opereert alleen in Gro ningen en Utrecht. Daarnaast be staan er in ons land nog drie bon den die deel uitmaken van de landelijke katholieke bond. „Wij zijn de enige bond die over is op confessionele grondslag bin nen de katholieke boeren- en tuin derswereld", vertelt Van de Hen gel. „De bisschoppen zijn daar wel blij mee". Overigens betekent dat niet dat er geen samenwerking en overleg is met andere bonden als bijvoorbeeld de CBTB (Christelijke Boeren en Tuinders Bond). CRISIS Tijdens de crisisjaren voor de Tweede Wereldoorlog worden de boeren m hun bestaan bedreigd. Er ontstaat behoefte aan 'n plaatse lijke afdeling van de ABTB. Zodra deze bestaat, heeft hij recht op een afvaardiging in het Landbouwcn- siscomité. De afdeling moet zowel de stoffelijke als ook de „godsdien stige, zedelijke en maatschappelij ke" belangen van de leden gaan behartigen. In het winterseizoen van 1935/ 1936 worden de eerste voorberei dende vergaderingen belegd en op 4 april 1936 komt het tot een defini tieve oprichting Pastoor H. Elbert- sen uit 't Goy, de geestelijke advi seur van de ABTB, A.J. de Goey en G.J. Lieshout uit Montfoort spelen bij die oprichting een belangrijke rol. Twintig boeren worden meteen lid van de afdeling. Dat gaat met zo gemakkelijk, want dat lidmaat schap kost geld en dat was nu niet bepaald m ruime mate voorhanden. De ABTB Hamersveld begint daarna zo snel mogelijk haar activi teiten. In het najaar van 1936 start men een landbouwcursus voor jon geren. De daaropvolgende jaren wordt ook een aantal melkcursus- sen gegeven. Tijd om veel te verga deren is er met, dat wordt dan ook met gedaan. Intussen groeit het aantal leden gestadig. OORLOG De oorlog dreigt en daardoor trekken de pnjzen voor de land- bouwprodukten weer wat aan. Al gauw brengt deze dreiging echter ook tegenslag. Emd augustus 1939 besluit de regering de mobilisatie af te kondigen en bovendien wordt het gebied Asschat-Lapeers-Vos- kuilen en Leusbroek tot waterlinie verklaard. Binnen enkele daqen moeten de boeren in dit gebied hun bedrijf verlaten en met gezin en kinderen elders een onderkomen zien te vinden. Enkelen besluiten ergens anders een bednjf te beginnen en keren ook later met meer naar hun vroe gere woonplaats terug. Tijdens de oorlog neemt het episcopaat het besluit de katholieke boerenbon den op te heffen. Alle leden geven namelijk te kennen dat ze niet langer lid willen zijn. Om lid te kunnen blijven van de ABTB moet je je ook aansluiten bij de landstand en daar bedanken ze voor. Van de Hengel heeft aan de oorlog niet zoveel woorden gewijd. „Over de oorlogsjaren valt weinig te zeggen", schrijft hij, „het is ieder bekend dat deze moeilijk, hard en pijnlijk waren. Emge van onze le den hebben dan ook voor en door dit alles hun leven gelaten". In oktober 1945 wordt tot herop richting besloten. Het oude be stuur neemt de leiding weer op zich en met drie-en-veertig leden wordt een nieuwe start gemaakt. Zodra 't Landbouwschap is opgericht en heffingen gaat invoeren, waarbij leden van erkende landbouworga nisaties een ruime korting krijgen, groeit het ledenbestand enorm. Al le hiervoor in aanmerking komen de boeren en tuinders in de paro chie worden lid. Op 'n gegeven moment heeft de afdeling 104 le den. Inmiddels is dit aantal gedaald tot tachtig. Oorzaak daarvan is de stedelijke uitbreiding en de vergrij zing onder de leden. Van de Hengel verwacht dat dit aantal m de toe komst verder terug zal lopen tot ongeveer vijfenvijftig a zestig „Maar, dat betekent niet dat er daarom geen bestaansrecht meer zou zijn voor de afdeling. Ook met minder mensen kunnen we blijven bestaan". Gaat de ABTB met volle moed op naar de volgende vijftig jaar? Van de Hengel: „Het zou voorbarig zijn om daar volmondig „ja" op te zeg gen. We moeten maar afwachten hoe het in de toekomst gaat. De grootschaligheid neemt momenteel nog steeds toe en dat betekent dat er verhoudingsgewijs ook steeds minder leden kunnen komen". „Dat we gewoon doorgaan met onze werkzaamheden, dat is zeker. Maar nog vijftig jaar? Daar kan ik geen zinnig woord over zeggen". BESTEMMINGSPLAN Na de oorlog is de woningbe hoefte groot. Ook in Leusden moet de nodige agrarische grond wor den opgeofferd voor nieuwe wij ken. Vooral in het najaar van 1953 ontstaat onder de boeren grote opschudding wanneer de gemeen teraad zijn „tweede-fase-plan" be kend maakt. Het hele gebied van de ABTB Hamersveld valt onder een bestemmingsplan en dat bete kent dat een aantal boeren letterlijk het veld moeten ruimen. „Welke opmerkingen en uitlatin gen er toen allemaal zijn gedaan, is maar beter niet op schrift te stel len", meent Van de Hengel. Hoe dan ook, de uitbreidingen van Leusden gaan gewoon door en dat houdt voor de ABTB Hamersveld m, dat achtentwintig leden hun bednjf hier beëindigen. Het oude dorp Hamersveld ver andert in een stedelijke agglomera tie. Van het agrarische karakter gaat veel verloren. Een zaak die Van de Hengel betreurt. „Waarom verschillende oudere gebouwen moesten verdwijnen, mag een on beantwoorde vraag blijven, maar een feit is het wel", zo luidt zijn conclusie. VERGADERINGEN Vergaderingen zijn tijdens de eerste jaren van de afdeling Ha mersveld niet zo vaak nodig, ook niet vlak na de heroprichting De laatste tijd is daann grote verande ring gekomen. Er speelt zich dan ook nogal eén-en-ander af in de agrarische wereld. Worden de boeren eerst met superheffingen op de melk gecon fronteerd, daarna doen zich proble men voor met de grote mestover schotten. En hoeveel graanschuren liggen nog vol omdat het graan gewoon met te verkopen is? Al deze zaken vragen aandacht, ook van de ABTB. Niet alleen plaat selijk, maar hierbij zijn vaak ook streekgroepknngbestuur en hoofdbestuur van de Bond betrok ken. Na uitvoerig overleg worden adviezen en bezwaarschriften op gesteld. Daarnaast hebben één of meer leden van de ABTB de taak de belangen van hun bond te beharti gen in de waterschappen. Een zaak die veel energie en tijd vraagt van deze leden. Verder vindt overleg plaats met gemeentebestuur en provincie over uitbreidingen in Leusden, ontwerp-streekplannen, afval afvoer, slootreiiugmg en nog zoveel andere aangelegenheden die de boeren en minders in de streek raken Een activiteit die bij de ABTB Hamersveld altijd veel aandacht heeft gekregen s de zogenaamde Oogstdankviering. Al vanaf 1962 keert dit feest jaarlijks terug. Maan den van tevoren wordt al een plan gemaakt voor de versiering van de parochiekerk. De leden brengen „Van hun oogst", zowel in natura als in geld. De opbrengst biedt twee kloosterorden een welkome aan vulling voor hun levensonderhoud. REIS De ABTB is er zowel tot nut als ook tot vermaak. De laatste jaren wordt ieder jaar minstens één keer een reisje georganiseerd. Daarvoor bestaat grote belangstelling. Van de Hengel vindt het jammer dat er bij de jongeren met zoveel belang stelling is. „Het moeten geen be jaardenuitstapjes gaan lijken". Ook worden uitwisselingen ge houden met afdelingen van andere landbouworganisaties Dit ervaren de leden als positief en leerzaam. De ABTB is een levendige orga nisatie Het voert te ver om alle „tussendoor-activiteiten" hier te vermelden; die zijn er nogal wat. Al zijn de omstandigheden in de land en tuinbouw niet echt rooskleurig, de ABTB zit niet bij de pakken neer. En daarom was er ook reden genoeg om feest te vieren. „Bijna alle leden waren aanwezig afgelo pen vnjdag", vertelt Van de Hengel trots. „Van degenen die er met waren, kon je in de meeste gevallen zeggen dat dat om begrijpelijke redenen was". De aanwezigen genoten zichtbaar van hetgeen er tijdens de feestavond werd gebracht. De laatste jaren zien we de Scholekster steeds meer in onze omgeving. Het is eigenlijk een emi- Srant, want van huis uit is het een strandvogel. De volksnamen van de vogel laten dat ook overduidelijk horen: Zeekieft, (kievit), Zeeëkster en Strand- tóeft. Maar de naam Bonte Piet is wel de Meest algemene. De swart-wit tekening en de oranje kleurige sna vel, ogen en poten ma- ken hem inderdaad bont en dat Piet laat hij dui- lang. In de broedtijd is die snavel oranjekleu rig, maar in de rest van het jaar donkerder. Het oog is scharlakenrood. De geslachten zijn vrij wel aan elkaar gelijk, doch de snavel van het vrouwtje is iets groter dan van het mannetje. In het winterkleed heb ben ze een witte keel band. De vogels hebben een uitgebreid baltsritueel. Ze vormen op de grond een kring en lopen met vlugge pasjes en om- laaggerichte snavel in een ingeengedoken hou ding. Het schel tepiet- tepiet volgt steeds snel ler op elkaar en eindigt in een lange, fluitende triller. Het nest is een eenvou dig kuiltje, spaarzaam bekleed met, of omringd door wat schelpjes of steentjes, vaak op wat hoger gelegen plaatsen de keus van het wijfje is gemaakt. Meestal wor den drie eieren gelegd, een enkele maal twee of vier. Dan begint het broeden wat bijna vier weken duurt en voor het groot ste deel door het wijfje wordt gedaan. Als ze wordt gestoord rent ze in gebukte houding van het nest, om dan vaak neer te hurken, alsof ze op eieren gaat zitten. Een ander afleidingsge drag is om voor de in dringer uit te lopen met half uitgeslagen vleu gels en wijd uitge spreide staart. De kui kens hebben een scha kering van grijsgeel, bruinzwart en wit dons. Al na één of twee dagen verlaten ze het nest om nog drie tot vier weken door beide ouders te worden verzorgd. G. van L. EUSDEN - .Het is allemaal prima verlopen" Gradus van de igel is tevreden. Afgelopen vrijdag vierde de ABTB (Aarts- cesane Boeren- en Tuindersbond) afdeling Hamersveld op stelijke wijze zijn vijftigjarig bestaan. Ie Eucharisatieviering in de St. Josephkerk werd door zo'n iderdveertig belangstellenden bijgewoond. De koffietafel in gerencentrum „De Til" was uitstekend verzorgd. „Daar had «el voor gezorgd", aldus Van de Hengel, 's Avonds kwamen ia driehonderd mensen naar de receptie om het bestuur van ABTB te feliciteren en de feestavond, die werd opgeluisterd r het „River Combo" en de cabaret groep „Samen Sterk", s een groot succes. las alleen het feit dat de afde- Hamersveld van de ABTB vijf aar bestaat aanleiding om de •nietjes buiten te zetten? Of |1 de toekomst ook feestelijke ipectieven? In een tijd waarin met de landbouw op z'n zachtst sgd „wat minder" gaat, is dat .dijk te geloven. lm één-en-ander aan de weet te len, ging ik te rade bij een van meest doorgewinterde ABTB- jevereniging en als voorzitter van jongerencentrum „De Til". Maar liefst dertig jaar was Van de Hengel bestuurslid van de ABTB Hamersveld. In 1954 werd hij secre taris en dat is hij tot op heden gebleven. „Ook wanneer je niet meer in het bestuur zit kun je nog secretaris zijn", ücht hij toe. Over die vijftig jaar ABTB kan Van de Hengel heel wat vertellen. Al was hij dan bij de oprichting nog netgroep Samen Sterk in actie tijdens de feestavond in De Korf. debjk horen in zijn roept: "te- Piet te- Piet te- Piet". Ze zijn ongeveer zo groot als een duif, heb ben een zwarte kop en zwarte bovendelen, een witte buik en stuit en witte uiteinden aan de grote slagpennen; de vlekken op de kleine slagpennen vormen een brede, witte vleugel- streep. De poten en voe ten zijn stevig en heb ben drie tenen, terwijl de kleur daarvan uit eenloopt van oranje tot lichtroze, afhankelijk van de leeftijd. De snavel is zijdelings samengedrukt en onge veer negen centimeter en soms met wat meer uitgebreide verzame ling plantedelen. Er wordt door beide seksen heel wat kuiltjes ge draaid voor uiteindelijk geen üd, fu) heeft het wel allemaal van nabij meegemaakt. Om ook het nageslacht nog van de werkzaam heden van de ABTB op de hoogte te Hengel, „we moeten dat allemaal nog eens goed uitrekenen en met de drukker bepraten en zo". Hij heeft zijn verhaal al aan de voorzitter de heer A.R. Berg, laten lezen. „Die was het er niet helemaal mee eens, hij vond dat er ook iets over mijzelf in moest. Maar daar begin ik met aan". Misschien kun nen de, zij het wat summiere gege vens over Van de Hengel m dit artikel de leemte in het boekje over in, de heer G. Th.- ofwel Gradus de Hengel. ik aan "de bel trék, op hetzelfde moment af hoort, trgëns ih huis wordt druk getypt. „Ik was nog zegt hij bij het openen deur. Deze vijfenzestigplus- iuet van „stil zitten en uit kijken". Vele Leusdena- hem dan ook zeker ken- zijn activiteiten in de Oran- scaoc c.»vs.reia

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5