eusden presenteert zich ils „groene gemeente" kollege stelt ontruiming ■1 llegale volkstuinen uit 5eut wil onderzoek inder jeugd Leusden „Gasparone" in de Flint Honger hoeft niet )p Management Beurs in Utrecht: aadscommissie staat er achter Lezing Tobiasschool Aktieweek loopt van 12 tot 19 april: Kans voor regionale artiesten bij Golfbreker DONDERDAG 10 APRIL 1986 plaatselijk nieuws Rolinde Fliek heeft de opdracht meegekregen om zoveel mogehjk mensen te interesseren voor de nog kale bedrijfsterremen in Leusden. aantal inwoners (26.025 per 1 janua ri 1986), maar ook het aantal vol trokken huwelijken 108) en verhui zingen binnen de gemeente (1194). De loop der bevolking over 1985 wordt aan eventuele kopers voor geschoteld. Maar gelukkig ook de situatie op de arbeidsmarkt: 332 werkloze mannen en 291 werkloze vrouwen is de stand per 1 februan jongstleden. Wat potentiële gegadigden waarschijnlijk meer interesseert, zijn de gemeentelijke lasten waar mee zij straks te maken krijgen in Leusden. Op dat terrein komt de gemeente hen positief tegemoet: „Lastenverlichting dankzij zorgvul dig beleid" staat er als kop op een A-viertje over de begroting 1986. „Voor wat de gemeentelijke belas tingen betreft blijft het beleid erop gericht de koopkracht van de inwo ners met nadelig te beïnvloeden," zo lezen we. Met enige trots deelt men mee dat de gemeentelijke belastingen en tarieven in 1986 gehandhaafd blijven op het niveau van 1984 en voor wat betreft de afvalstoffenhef fing zelfs worden verlaagd. „Maar minstens zo belangrijk is dat de begroting 1986 ook een verant woord perspectief biedt voor de komende jaren." En dat heeft, zo deelt de gemeente mee, onder meer te maken met een verant woord financieel beleid. Kortom, redenen volop om grond te kopen op één der Leusdense bedrijfsterreinen. Voor de bebou wingsvoorschriften hoeft men het ook met te laten; die zijn zo flexibel opgezet, dat vrijwel alles kan. Eén ding houdt Leusden overeind: met meer dan drie bouwlagen. Afhan kelijk van het bebouwingspercen tage varieert de maximale bouw hoogte van negen tot dertien meter. Of de actie van Leusden al ko pers heeft opgeleverd, is nog niet bekend. Wel kunnen we zeggen dat de gemeente zich niet onaardig heeft gepresenteerd. Als nu verder iedereen zijn mond houdt over alle dingen die hier gebeuren maar die niet door de beugel kunnen, dan moeten die 15,5 hectare toch bin nen de kortste keren verkocht zijn. (Van één onzer verslaggevers) [£USDEN/UTRECHT - „Elke Volkswagen, Audi en Porsche in Nederland 'over de toonbank gaat', komt via Leusden. o welbewuste keus van onze 'dorpsgenoot' Pon's Automo- ilhandel. De Bankgirocentrale te Leusden verwerkt wei ast alle bankgirale geldverkeer in ons land. Wie suikervrij e- Qwgum kauwt kent Ben Bits. Distributiepunt: Leusden!" jat lezen we in één van de ers die de gemeente Leusden spreidt op de Management irs 1986, die momenteel plaats in de Bernardhal van het beurs-Congrescentrum te >cht. Daar probeert Rolinde Jc, in opdracht van de gemeente sden, mensen te interesseren industrieterrein in het geogra- he hart van Nederland, lefhebbers die hier hun meuwe loor of fabriek willen bouwen, eten overigens wel opschieten, veel grond is er niet meer. usden verkoopt graag grond bedrijvenmaar niet zo veel" t het motto waarmee onze ge- ïnte zich in de provinciale fdstad presenteert. &GENAAR Wie denkt aan een vestiging in m [den-Nederland moet even kij- naar wat Leusden biedt," ver klaart wethouder Jan Wagenaar in één der folders. En Jan kan het weten, vindt de schrijver van die folder: .^Niemand weet beter dan Jan Wagenaar - naast zijn wethou derschap bekleedt hij een topfunk- tie bij een internationaal bedrijf - dat ondernemingen die zich her- vestigen niet buiten de medewer king van de plaatselijke overheid kunnen. Daarmee houdt het niet op: ook als het bedrijf draait, is een goede relatie met de gemeente noodzakelijk." Vervolgens wordt Jan Wagenaar aangehaald: „We streven naar een goede band met alle bedrijven die zich hier gevestigd hebben. En daarin zijn we aardig succesvol geweest." Het is goed zaken doen met Leusden, zo stelt men. „Het eerste dat we u aanbieden is wat tijdBel gerust!" Leusden gooit in Utrecht vijf werkgebieden in de strijd: De Horst (waar nog de meeste grond be- W-EUROPE Een van de plaatjes waarmee duidelijk gemaakt wordt waar men de gemeente Leusden kan vinden. schikbaar is), Princenhof, 't Ruige Veld, Paardemaat en Ambachts- weg. Eigenlijk komen slechts vier van deze terreinen in aanmerking, want Ambachtsweg is al totaal uit verkocht. Achterveld doet overigens ook mee. Op bedrijfsterrein De Fhert heeft de gemeente nog wat grond in de aanbieding. Om precies te zijn 1,2 hectare. De grond die in Leus den zélf nog beschikbaar is voor bedrijven heeft een oppervlakte van ongeveer 15,5 hectare. GROEN Opvallend in al het Leusdense representatiemateriaal is, dat men zich graag verkoopt als een groene gemeente. De indeling van het 6200 hectaren grote grondgebied wordt dan ook al meteen gegeven: 3300 ha. agrarisch gebied, 2360 ha. na tuurgebied, 445 ha. woongebied en maar 95 ha. werkgebied. Verder is al het materiaal in een opvallend groen kleurtje gestoken. Over de grond die nog te koop is, lezen we in de folder: „Geen gigan tische oppervlakte, maar wel eer ste klas vierkante meters die voor veel bedrijven, overheidsinstellin gen en instituten de moeite waard zijn. Wie zich straks (of als het moet: binnenkort) in Leusden vestigt, zou dat kunnen doen om de volgende redenen: 1. Gunstige ligging. 2. Goede plaatselijke en regionale infrastruktuur. 3. De grondprijs klopt. Gezien de concurrerende aanbiedingen: aan de lage kant. 4. U kunt op de gemeente Leusden rekenen als het gaat om een bouwvergunning met alles daar omheen. Vervolgens prijst de gemeente Leusden zich aan als een van de aantrekkelijkste woongemeentes in Nederland. „Dat kan geen ge heim gebleven zijn. De woonwijken zijn gevarieerd, de woning-kwali- teit is hoog, praktisch alleen eenge zinswoningen met tuinen voor en achter, ruim en groen opgezet." Van het doolhof van straten en pleintjes wordt echter geen mel ding gemaakt. HUWELIJKEN Ook deelt de gemeente netjes mee hoe het gesteld is met de bevolking. Niet alleen het totale meter kunnen zij er hun eigen groenten kweken. BEHOEFTE Eerder liet de heer Van Loenen al via deze krant weten dat hij de volkstuintjes heeft aangelegd om te kunnen voldoen aan een grote be hoefte die er leeft onder de Leus- an 'e'en onzer verslagge- rs) iEUSDEN - Het college van rgemeester en wethouders van de gemeente Leusden heeft de ontruiming van de illegale volkstuinen nabij de Tabaksteeg uitgesteld. Reden daarvoor is het bezwaar dat perceel grond waar alles om draait. de heer G. van Loenen, eige naar van de grond, heeft aan getekend tegen de voorgeno men beëindiging van het ge bruik van het perceel grond voor volkstuinen. De aangekondigde actie voor vandaag, donderdag 10 apnl, gaat dus niet door. Het college wilde met die actie de aanwezigheid van de volkstuinen beëindigen, omdat ze in strijd zijn met het bestemmings plan. B en W wachten nu op de beslissing van de voorzitter van de afdeling Rechtspraak van de Raad der State. Die uitspraak wordt op korte termijn verwacht, zo liet men gister middag bij de gemeente weten. „Het duurt in ieder geval geen maand." In het persbericht, waarin het college het uitstel mededeelt, wordt verder gewezen op het feit dat „voorzetting van het gebruik van dit perceel ten behoeve van volkstuinen een strafbaar feit is, als bedoeld in artikel 59 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening." BRIEF De problemen rond de volkstuin tjes in Leusden-Zuid kwamen twee weken geleden m het nieuws toen de eigenaar van de grond, de land bouwer G. van Loenen, een bnef kreeg waarin de bezwaren van de gemeente kenbaar werden ge maakt. „Het enkele feit dat er nog een grote behoefte is, kan nog geen aanleiding vormen om dë inrichting van een perceel agrarische grond, op een kwetsbare plaats, ten be hoeve van volkstuinen in afwijking van de bestemming toe te staan," zo liet men weten. Zo'n vijftig liefhebbers van tuinie ren hebben inmiddels bij Van Loe nen een perceel gehuurd. Voor de prijs van vijftig cent per vierkante politie worden ingerekend", zo kon de Geut-voorzitter melden. BEROEPSKRACHT d één onzer medewerkers) EUSDEN - Het bestuur van open jeugd- en jongeren- tnim „De Geut" wil dat er onderzoek komt onder de tódense jeugd en jongeren, onderzoek zou een inzicht ïten geven in wat de Leus tóe jongeren bezighoudt en de behoeftes onder de ïd zijn. Een dergelijk on- zoek is in een aantal ge- ïntes in Nederland gehou- in het kader van het inter zonaal jongerenj aar. De on- fcoeken leverden soms k niets vermoede en ver eende resultaten op, zo djft de Geut in haar werk- ivoor 1986. b commissie voor welzijn en Brwijs is het eens met de sug- van „De Geut" dat een der- jongerenonderzoek ook in ^en nuttig zou zijn. De leden de commissie toonden over het meen weinig begrip voor het dpunt van B. en W. dat „De een dergelijk onderzoek zelf moeten uitvoeren. 0 ®>UMENT ^werkplan 1986 van jeugdcen- 1 «De Geut" kwam maandag- d uitvoerig aan bod tijdens de gering van de commissie Jm en onderwijs. Eén voor één spraken de leden van de commis sie hun waardering uit voor het deskundig geschreven plan. Ook maakten de raadsleden van de gelegenheid gebruik om de vele vrijwilligers, bestuur en beroeps kracht van het open jeugd- en jongerencentrum te complimente ren voor hun inzet. Het Geutbestuur heeft, zo blijkt uit het werkplan nog een fors aantal wensen. Voorzitter Frits Ringers kreeg van wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) de gelegen heid om de meest urgente zaken nader toe te lichten. Het jongerenonderzoek is éën van de zaken die hoog scoort op het verlanglijstje van de Geut. „Een dergelijk onderzoek is een absolu te voorwaarde om te komen tot een verantwoord jeugd- en jongeren beleid in Leusden", zo betoogde de voorzitter van het Geutbestuur. Op eigen kracht een enquête organise ren kan het Geutbestuur niet. „Een werkplan opstellen kunnen we wel, we zijn echter geen onder zoekers", aldus Frits Ringers, die duidelijk van mening is dat de onderzoekstaak bij de gemeente ligt. De meerderheid van de commissie blijkt het standpunt van het Geutbe stuur te delen en dringt aan op een zo breed mogelijk onderzoek on der de Leusdense jongeren. VANDALISME Het jongerencentrum „De Geut" is ondergebracni m een verbouw de boerderij aan de Zwarteweg. Het gebouw blijkt een aantrekke lijk object te zijn voor inbrekers en vandalen. „Vorig jaar is er drie keer bij ons ingebroken. Bij iedere gele genheid werd er erg veel vernield, dat werkt gewoon ondermijnend voor wat betreft de motivatie van de vrijwilligers in de Geut", aldus voor zitter Ringers. Een inbraakalarm is volgens het Geutbestuur dan ook onvermijdelijk geworden. Om zijn bewering kracht bij te zetten somde de heer Ringers het tneste resultaat op van het eerste kwartaal 1986. In de eerste drie maanden zijn er twee bromfietsen en vijf „gewone" fietsen gestolen. Verder is het van zes gevallen bekend dat er moedwillig bescha digingen zijn aangebracht aan ge parkeerde auto's. Verder is het vele malen voorgekomen dat er fiets banden lekgepnkt zijn of andere vernielingen zijn aangericht aan geparkeerde eigendommen. ,Je zou zo langzamerhand haast een premie gaan geven voor be zoekers die nog met een vervoer middel naar De Geut durven te komen", aldus Ringers. Het Geutbe stuur denkt de situatie te verbete ren door naast het jongerencen trum een behoorlijke parkeerplaats aan te leggen en het buitenterrein behoorlijk te verlichten. Op provi sorische wijze heeft men zelf al een buitenlamp aangebracht. „We had den al snel succes. De laatste brom- fietsdief is herkend en kon door de De tijdsindeling van de beroeps kracht blijft een probleem voor het Geutbestuur. Volgens de voor waarden die de gemeenteraad heeft gesteld dient jongerenwerker Roy Robbemond zijn aandacht te verdelen over het totale Leusdense jeugd- en jongerenwerk. Deze si tuatie wordt door veel bezoekers van De Geut niet op prijs gesteld „De verwijten die hier op volg den hebben er in veel gevallen toe geleid dat de positie van de be roepskracht veranderd is van ver trouwenspersoon tot pispaal", zo is in het werkplan van de Geut te lezen. Het blijkt dat de heer Robbe mond in de praktijk soms werkwe ken maakt van tussen de zestig en zeventig uur. Het Geutbestuur doet dan ook een beroep op de gemeent eom nog eens na te denken over uitbreiding van de beroepsmatige begeleiding van het jeugd- en jon gerenwerk. De raadsleden wilden afgelopen maandag geen harde uitspraken doen over de mogelijkheid om meer beroepskrachten aan te stel len voor het jongerenwerk. Evelien Blom (CDA) wil wel graag dat B. en W. voor 1987 de hele zaak nog eens naden beschouwen. „Misschien een halve kracht in het kader van de regeling WVM?" zo suggereer de de fractievoorzitster van het CDA. Partijgenoot Gijs van Wouden berg wilde in het kader geen enke le toezegging doen al wilde hij wel beloven „op deze zaak terug te komen in de commissie". Over de beheersvorm van de boerderij waarin de Geut gehuisvest is zal de komende maanden duidelijkheid moeten komen. Het streven van het gemeentebestuur is er op gericht om alle accommodaties voor so ciaal-cultureel werk onder te bren gen bij SOCCLE. Of dit ook een goede zaak is waar het de Geut betreft is nog maar de vraag. De jongeren willen het liefst de hele boerderij in eigen beheer houden. dense bevolking. „Er is een wacht lijst van meer dan honderd mensen, omdat men (de gemeente, red.) er niet in geslaagd is dat volkstuinen complex bij het Valleikanaal uit te breiden," aldus Van Loenen. „Het is mijn grond en ik draai voor de kosten op. De buren daar vinden het leuk, ik heb nog geen klacht gehad. Dus men moet het maar iets minder nauw nemen, vind ik. Met al die wetten en bestem mingsplannen gaat de bureaucratie nu zo ver, dat je geen volkstuin meer aan kunt leggen." LEUSDEN/AMERSFOORT - Ad van de Hulst en Jos Bohmke van de Tobiasschool uit Amster dam verzorgen op 15 april een lezing in de Vrije School Amersfoort, Romeostraat 74 in Amersfoort. Thema van de bij eenkomst is: 'Hoe biedt het Vrije School-onderwijs hulp aan kinderen met leer- en ont wikkelingsmoeilijkheden'. Men begint om 20.15 uur. De koffie staat al vanaf 20.00 uur klaar. AMERSFOORT - Een scène uit Gasparone, zoals die in De Flint zal v/orden opgevoerd. AMERSFOORT - Op 2 en 3 mei brengt het Amersfoortse Opera- en Operette Gezelschap Carl Mil- lockers „Gasparone" op de plan ken van de theaterzaal van „De Flint". Deze operette is een speciaal voor het AO OG geschreven versie, samengesteld uit de mooiste gedeelten van de originele en de leukste momenten van de filmver sie. Door dirigent Hans C. Janssen en regisseur Ab Heydens is hiervan een fraai geheel gemaakt. Solisten zijn: Marianne v. Dolen (sopr.), Frits v.d. Ven (bas), Ton Kaljee (bar.), Noor v. Breen (alt), Corrie v. Ruiten beek (sopr.), Henk v.d. Hesseweg (ten.), Charles Gabriel (ten.), Wim v. Doorn (ten.) Han Massop (bas). De instrumentale begeleiding wordt verzorgd door het Gooi's begeleidingsorkest. De algehele leiding is in handen van Hans C. Jansen. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van „de Flint" en bij de verkoopadressen: Mw. Massop, v. Bemmelstraat 28, Amersfoort, tel. 033-631018. Mw. Mijnders, Parcifal- plaats 12, Amersfoort, teL 033- 722270. LEUSDEN - Zaterdag 12 april start de grote landelijke aktieweek „Honger hoeft niet". In honderden plaatsen door heel het land organise ren wereldwinkels en milieu groepen allerlei aktiviteiten rondom het wereldvoedsel- vraagstuk. Talloze bibliothe ken, kerken en scholen schen ken aandacht aan de thema tiek van de week. In de aktieweek werken meer dan dertig landelijke milieu-, land bouw-, en Derde Wereld-organisa ties samen, waaronder de Novib, de Verenigina van Wereldwinkels, het rVN, Milieudefensie en het Ne derlands Agrarisch Jongeren Kon- takt (NAJK). Ook kerkelijke organi saties geven hun medewerking. De organisaties willen aan een breed pubhek bekend maken wat de achtergronden van honger en ondervoeding zijn: hongersnoden zijn geen natuurrampen maar men senwerk. Met zorg voor natuur en milieu en door verantwoorde land bouwmethoden valt er wat te doen aan de voedseltekorten in de Der de Wereld. De landelijke startmanifestatie van de aktieweek vindt plaats in Utrecht, op het Janskerkhof. Cen traal in het programma staat een „pseudo"-kort geding, waarin twee advocaten strijden over het plan van de Europese Gemeenschap om de honger te bestrijden via zoge naamde voedselstrategieën. Daarnaast is er buiten een straat festijn met een scala van activiteiten en zijn er zes workshops over onder andere Cola en suiker, de handel in thee en het oprukken van de woestijnen. LEUSDEN/AMERSFOORT - Het pop-programma „POP SHOW" van ziekenomroep De Golfbreker zal zich meer dan tot nu toe gaan richten op de regionale pop-muziek. In dit programma, dat gericht is op alle liefhebbers van pop- en lichte muziek in de Amers foortse zieken-, bejaarden- en verpleeghuizen, zal voortaan iedere week ruimte zijn voor een special over een artiest of groep uit Amersfoort of omge ving. Groepen en artiesten kunnen een cassette-bandje met hun muziek sturen aan Golfbreker-Pop-show, Postbus 199, 3800 AD Amersfoort. De muzieksoort kan variëren van disco tot schlager, hard-rock of rock roll. De groep of artiest die centraai staat in de special zal ook zelf aan het woord komen. Voor solo-arties- ten is er ook de mogelijkheid om „live" wat ten gehore te brengen in het programma. De Pop-show wordt iedere zater dag uitgezonden en de medewer kers van het Golfbreker-poppro gramma hopen dan ook flink wat artiesten en groepen een wat bre dere bekendheid te kunnen geven. De eerste „special" staat gepland op 3 mei, dus het is wel zaaks er snel bij te zijn.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5