,Het jaar van de rustige zon' It I 4 II Ml III IIJ „Als in een donkere spiegel": film uit Bergman-cyclus FILMHUIS: FILMS IN HET KORT AMERSFOORT - In het filmhuis Appelmarkt draait van vrijdag 11 tot en met dinsdag 15 april de film „the year of the quiet sun" van de Poolse cineast Krysztof Zanussi. Met Maja Komorowska en Scott Wilson. Aan vang 20.00 uur. Zanussie trok met deze produktie sterk de aandacht op het Festival van Venetié in 1984 en kreeg uiteindelijk zelfs de Grote Prijs. Hij is een van de weinige Poolse regisseurs die nog ak- tief is na het vrije vakbondverbod. Zanussie stond bekend als een koele, intellektualistische regisseur die eigen tijdse thema's in zijn films onderbracht en over die thema's graag diskussieer- de met het publiek „Het jaar van de kalme zon" daarentegen is een film die allesbehalve koel is, maar juist vol emoties en niet direkt een diskussiefilm. Het is een liefdesverhaal, spelend in het gebied van Polen dat vroeger Duits was In een plaatsje bij de nieuwe Pools- Duitse grens wordt een onderzoek ge daan naar oorlogsmisdaden in een kamp van nazi's voor krijgsgevangenen. Scott, 'n Amerikaanse overlevende wordt verliefd op Emilia, 'n naar het grensgebied gevluchte weduwe. Emilia voelt dat deze liefde onmogelijk is Ze woont met haar oude, invalide moeder in een vervallen gebouw, temidden van de ruïnes. En weet dat ze de Amerikaan niet zal kunnen volgen. Jaren later wordt haar een rueuwe kans geboden. Haar moeder heeft, door medische behande ling te weigeren, gekozen voor de dood om haar dochter vrij te maken. De hele film is omgeven door hoop en twijfeL Met daarbij een politieke lading: de angst voor de toekomst van Polen en het geïdealliseerde beeld van geluk dat Emilia van Amenka heeft. Deze droom houdt haar op de been en laat haar lijden. (Van de filmxedaktie) AMERSFOORT - In het Filmhuis Appelmarkt draait van vrijdag 11 tot en met zaterdag 12 april in de maan delijkse Bergman-cyclus de film „Als in een donkere spiegel". De film be gint om 23 uur. In deze eerste film van een tnlogie (samen met „Avondmaalgasten" en „De grote Stilte" (reeds in het Filmhuis te zien geweest)) over de hang van de mens naar zekerheid en zin in het leven, plaatst Bergman een familie, bestaande uit vader, een zeventien jange zoon, getrouwde dochter plus echtgenoot op een eilandje voor de Zweedse kust. De dochter Kann, om wie alles draait, is schizofreen Als zij denkt dat God voor haar verschijnt, verschijnt een reusach tige spin. De reacties op het krankzinnig worden van Kann zijn verschillend" de vader toont slechts een koele interesse, de echtgenoot houdt van haar maar kan niet helpen en met de overgevoelige broer ontstaat tenslbtte een incestver houding tijdens een van haar crises. Ingmar Bergman over zijn film; „Ik heb „Als in een donkere spiegel", „De grote stilte" en „Maskers" kamerspel i genoemd. Het is kamermuziek. Je ver- 1 deelt een aantal motieven over een zeer beperkt aantal stemmen en figu ren. De achtergronden laat je weg Je destilleert." De film „De avondmaalsgasten" zal op 9 en 10 mei worden vertoond in het filmhuis/appelmarkt. Van 27 juni tot en met 1 juli (de laaste film van het seizoen) zal de Bergmanfilm „Scenes uit een huwelijk" worden gedraaid MILITAIRE ACADEMIE (Cinema). Soldaten, luitenants of generaal, Melin- da kent ze allemaal. Met zo'n kreet als aanbeveling kan het niet missen: puber- lol in onderbroekensfeer. Deze keer binnen het kazerne-terrein. Voor de echte liefhebbers van dit afgelikte gen re.(16 jaar) DE TROETELBEERTJES (Cine ma). Redelijk gemaakte tekenfilm rond de troetelbeertjes, die allerlei avontu ren beleven. Geen Walt Disney-kwali- teit, maar wel een tamelijk moralistisch ondertoontje, die soms irritant over- Dan Aykroyd en Chevy Chase in Spies like us". Landgoed „De Boom" Vanuit het raam van de gelagka mer in De Mof, waar we nu eerst een poosje gaan rusten van onze wandeling en op ons gemak een kopje koffie drinken, hebben we het uitzicht op een gedeelte van de Rijksweg tot aan de burg over de beek en tevens op het woonhuis van de rentmeester van het Land goed „De Boom". Vroeger heeft hier een boerderij gestaan: „De Drift". Het is waarschijnlijk geen grote boerderij geweest, want in een akte, daterend uit het jaar 1691, wordt het omschreven als „de keu- terstede neffens de streek van Mid delbroek". De oorspronkelijke bestemming van het gebouw wat er nu staat, was niet het woonhuis van de rentmees ter, doch was het de naaischool, die nu is ondergebracht in de Bewaar school aan de Schoolsteeg. Als we voldoende uitgerust zijn, zetten we onze wandeling voort door de tol, de Leusbroekerweg op. De eerste boerderij aan onze linkerhand is „Middelbroek" en even verder komen we aan de Hekkesteeg met daarnaast de boerderij ,,'t Hek". Het zou te ver voeren om in dit verhaal op de herkomst van alle namen van de boerderijen verder in te gaan. Maar voor de boerderij 't Hek zullen we een uitzondering maken omdat daarover een algemeen verbreid misverstand bestaat. Meestal wordt verondersteld dat zowel de weg, de Hekkesteeg, als de boerderij hun naam ontlenen aan het ijzeren hek, dat aan de overkant van de weg de toegang naar het landgoed afsluit. De naam van de steeg, zowel als van de boerderij is echter veel ouder dan het landgoed, dus ook ouder dan dat hek. Het was vroeger de gewoonte van een ieder die een weg aanleg de om die weg af te sluiten met een hek en aan een ieder van die weg gebruik wilde maken, tol te heffen. Zo had de Hekkesteeg, aangelegd door de tabakstelers uit Amers foort, een hek of tol aan beide kanten, zowel hier als nog geen kilometer verder, bij de spoorweg overgang (die er toen natuurlijk nog niet was). De naam van de boerderij was, nog vroeger, waarschijnlijk „Ca- pel", doch in 1766 wordt de boerde zeggen wat ze graag hebben wil len. Om de jeugd van de straat te houden geeft de juffrouw op zater dagavond een cursus in houtsnij den. De juffrouw is ook nog wethoud- ster van de gemeente Leusden. Als neef Karei, de burgemeester, 's zondags een kopje thee komt drin ken op het Huis, dan worden daar gelijk de gemeentebelangen be sproken en beslist. O ja, we hebben wel een gemeenteraad, maar die stemt bij voorbaat in met alles wat door neef en nicht wordt beslist, vrijwillig of gedwongen door de afhankelijke positie die het ge meenteraadslid inneemt. Maar dat heeft verder weinig invloed, de beslissingen die genomen worden, zijn altijd in het belang van de gemeente. Van eigenbelang kun nen we ze moeilijk betichten. Het huis „De Boom" heeft de toenmalige burgemeester van Leusden en Stoutenburg m 1879 laten bouwen. Het kreeg de naam door de bijzondere boom die in de wegberm staat aan de rand van de beek. Het is een enorme knotwilg van een met te schatten ouderdom die, zoals de meeste knotwilgen, van binnen hol is. In die holte heeft een populier wortel geschoten en zo is het wel een heel aparte boom geworden. Al in 1843 is er sprake van deze boom die, op een in dat jaar uitgegeven landkaart, staat aangegeven. Deze boom wordt, evenals de boom bij De Mof, ge bruikt om diverse aankondigingen als houtverkopingen, erfhuizen en gemeentelijke aankondigingen, op aan te plakken. Maar in dit geval voor de gemeente Woudenberg. De oprijlaan naast het huis komt, met een brug over de beek, net naast die wonderlijke boom uit. Het is dan ook niet moeilijk te begrijpen dat het huis en het landgoed die naam kreeg. Aan de overzijde van de weg staat de boerderij van het hms, beheerd door een zetboer. Links daarvan het jachthuis, met dezelfde functie als de Hertekop voor Huize Heiligenberg. Ook dit jachthuis be zit een feestzaal om de deelnemers van een geslaagde jacht, een feest maal aan te bieden. BOEKEN Maar dat is niet het enige gebruik dat van het jachthuis wordt ge maakt. In de feestzaal bevindt zich een uitgebreide leesbibliotheek, samengesteld uit, al dan niet over tollige, boeken van de hele familie. Iedere Leusdenaar kan daar boe ken komen halen voor één cent per boek per week. Ook is het mogelijk om voor een kwartje per jaar lid te worden en dan kan men elke week een boek halen. Het lidmaatschap voor een heel gezin kost twee kwartjes per jaar en dan kan men wekelijks voor elk lid van het gezin, ongeacht het aantal, een boek krij gen. De boeken zien er allemaal ver zorgd uit en zijn voorzien van een zwarte omslag, gemaakt van een soort zeildoek. Er wordt echter wel van de gebruikters verwacht dat ze de boeken met zorg zullen behan delen, want voorin in elk exemplaar is een verzoek aangebracht, waar op staat te lezen: Men wordt ver zocht 1ste De handen te wassen alvo rens te lezen. 2de Geen vrouwen en tekeningen in de boeken te maken 3de De boeken niet langer dan één maand te houden. Alleen op zaterdagmiddag kan men terecht om de boeken te rui len. Dan zitten er twee dames ach ter een tafel om de boeken in ^uivcuigst te nemen en nauwgezet af te schrijven in een kaartsysteem. De dames kennen iedereen en de samenstelling van elk gezin. Stuur gerust de kinderen om boeken te ruilen; de dames weten de smaak van degene waarvoor het boek wordt gevraagd. In een ander kaartsysteem kun nen ze nagaan welke boeken al eens aan de betreffende persoon zijn uitgeleend, dus wordt nooit tweemaal hetzelfde boek gegeven. RIJTUIGEN Aan de andere zijde van de boerderij staat het koetshuis met de koetsierswoning. In het koetshuis bevinden zich nog wel emge rijtui gen, maar die worden niet ra gebruikt. Paarden en koetsiers! er niet meer. De familie besci over twee auto's; één voor dej frouw die zelf bestuurt een s voor de rest van de familie, wi voor een chauffeur in dienst is. Maar inmiddels zijn we eigtó wel een beetje buiten de boei) gegaan wat de wandeling bei want zodat we over de brug ki men, waren we buiten Leusd grondgebied. De beek vormt i de grens tussen Leusden en Wi denberg. Noot: De legendarische boom* 1963 gesneuveld, hoewel kos noch moeiten gespaard werdet alles m het werk is gesteld ort boom te behouden. „De Zwaan" is in 1930 afgebrofe MAMA IS BOOS! (Cmema). Tweede speelfilm van regisseur Ruud van Hemert met Geert de Jong, Peter Faber en Rijk de Gooyer in de hoofdrol len. Aangekondigd als het vervolg op „Schatjes!", maar dat is teveel gezegd. Goed gemaakte zwarte komedie rond i de echtscheiding van de heer en me vrouw Gisberts, waarbij mevrouw zich enorm boos maakt(alle leeftijden) rij omschreven als ,,'t erff aan het hek". „DE NACHTEGAAL" Gaan we rechtdoor dan komen we nog langs de boerderijen Groot- en Klein Santbrink. Tussendoor staan twee dubbele arbeiderswo ningen, waarvan het eerste „De Nachtegaal" heet en het tweede, vreemd genoeg, naamloos is. De Nachtegaal heeft men genoemd naar het bos aan de overkant van de weg, dat ook die naam heeft en inderdaad komen daar veel nachtegalen voor. Als laatste boerderij voor de spoorlijn staat daar „Vicanénerf', een naam die in de omgeving is verbasterd tot Victorie. Verder zul len we nu maar met gaan, want we willen nu eerst naar het landgoed. Misschien dat we op een volgende wandeling nog eens verder de Leusbroekerweg op gaan. Keren we terug dan zien we tegenover Vicariënerf een heel oud en bouwvallig huis staan, met een neten kap. In 1880 was dat nog café „De Zwaan". Nu is het eigendom van Vicariënerf en dient als woning voor een paar daggeldersgezin nen. Lang zal dat niet meer duren want er is sprake van dat het binnenkort afgebroken zal worden. We lopen terug tot aan 't Hek, gaan door het ijzeren hek, wat altijd open staat, en volgen het Laantje van de Boom. Op de hoek staat de boswachterswoning. Dat Laantje van de Boom, veel jongelui hebben daar herinnering aan. Het is een bij uitstek geschikt laantje voor heime lijke afspraakjes. Spoedig komen we aan de min van het landgoed. Een complete kwekerij, waar een tuinbaas met vier tuinknechten hun dagelijks werk hebben, ofschoon bij hun taak ook het onderhoud van gazons en bloemperken rond het huis behoort. De kwekerij is geheel ommuurd en bevat een groot op pervlak aan kassen en broeibak ken want er wordt niet alleen groente, maar ook komkommers, augurken, tomaten, druiven, perzi ken en ander fruit gekweekt. Naast de tuin de woning van de tuinbaas en verschillende werk- en voor raadschuren. In de bossen, want de bezittingen van de Boom strekken zich uit tot aan Achterveld toe, werken vier man en over de ver schillende bossen verdeeld waken nog eens dne boswachters. ZUSTER WILLEMIEN In het huis doen vier dienstboden het werk en een verpleegster, zus ter Willemien, is in vaste dienst voor de verzorging van rustbehoe- vende Diaconessen, liefdezusters van de Diaconessenhuizen (zieken huizen) in verschillende grote ge meenten. Die zusters, overwerkt of herstellende van een ziekte of ope ratie, vinden m Huize de Boom een liefderijk onthaal en kunnen, zolang het nodig is, van die gastvrijheid gebruik maken. Het ligt in de be doeling dat het huis in de toekomst een rusthuis wordt voor bejaarde diaconessen. Als arbeider heb je het op De Boom ook goed. Over het algemeen ligt de beloning altijd iets hoger dan dat van de daggelders bij de boe ren. Daarbij komt nog dat bijna elke arbeider in een huis woont van De Boom en daarvoor een minimale huur betaalt. Bij die huizen ligt ook een flinke tuin van waaruit voor een groot deel m de levensbehoefte kan worden voorzien. Alle arbei ders krijgen jaarlijks een partij brandhout. Het vervoer daarvan wordt wel onderling geregeld met de boeren. Andere arbeiders, die 's winters zonder werk zijn, worden ook zoveel mogelijk in dienst geno men voor werk in de bossen en voor het zagen van brandhout. Een bekend gezegde van Meneer is: „Ik wil wel graag dat jullie een beetje doorwerken, maar je hoeft de kost met voor me te verdienen". Wordt er ergens een baby gebo ren dan wordt een dienstbode naar dat adres gestuurd met de geluk wensen van de familie, een pan netje soep en wat babykleertjes of luiers. KOETSHUIS Tijdens het kerstfeest, wat ge houden wordt m het koetshuis, krij gen alle arbeiders voor elk gezins lid onder meer een stel kleren, waarvan ze van tevoren mogen (Hoe meer sterren, hoe hoger de waar dering) (S)PIONNEN (Corso). Aardige spionage-komedie van regisseur John Landis met Chevy Chase en Dan Ay kroyd in de hoofdrollen, die als twee versbakken geheime agenten in het Russische diepe worden gegooid, (alle leeftijden) ROCKY IV (Corso). De vierde film rond bokser Rocky Balboa (Sylvester Stallone), die nu de uitdaging aanneemt van de Russische kandidaat-wereld- kampioen Drago, die Rooky's vnend Apollo in een wedstrijd doodsloeg. De wraak van Rocky, die op Ramboïaanse wijze de eer van de VS verdedigt. Kortom: Reagan kan tevreden zijn, om dat zelfs Gorbatsjov voor Rocky applau- diseerde.(12 jaar) De twee exponenten van de wereldmachten tijdens een „vreecfe^ persconferentie. Scène uit: „Rocky IV". OUT OF AFRICA (Euro Cinema). Schitterend gemaakt filmepos van re gisseur Sydney Pollack, gebaseerd op het levensverhaal van de Deense baro nes Karin Blixen. Met Meryl Streep m een (opnieuw) formidabele hoofdrol, goed voor een Oscar-nominatie. Naast haar Robert Redford en Klaus Maria Brandauer. De schoonheid van het Afri kaanse landschap is ten volle benut in deze fascinerende film over een boeiende vrouw, die de Europese con venties van die tijd inruilde voor haar eigen normen ten gunste van de Afri kaanse bevolking. Historische film, avonturenfilm en love story in één. Onderscheiden met maar liefst elf Os car-nominaties, waaronder die voor de beste regie, beste film en beste hoofd rol. In ieder geval vier sterren waard, (alle leeftijden) komt. Voor de wat kleinere kinderen redelijk filmvertier, (alle leeftijden)

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6