„Blijven zoeken naar de juiste vormgeving „Elckerlyc" voert mirakelspel op: „Het testament van de Hond. RUILHOEK-BON Leusder kabel krant een maand op kanaal 4 nummer 1. Nieuwe service-rubrieken deze week van start Uitvoeringen in Achterveld en Hoogland Door Anneke Martini DINSDAG 15 APRIL 1986 plaatselijk nieuws LEUSDEN De Leusder Kabel Krant is nu ongeveer een maand te zien op kanaal 4. Een experimentele periode waarin langzaam maar zeker de elektronisch gemaakte krant vorm kreeg. Toch is hoofdre- dakteur Bert Vos nog lang niet tevreden over het resultaat: „Nee, zeker niet. We zijn eigenlijk nog maar net begonnen en hoewel we de nodige ervaring hadden met de kabelkrant in Ede, vraagt elke gemeente weer haar eigen specifieke invulling. Daarbij komt, dat de door ons gebruikte apparatuur erg geavanceerd is en dat vergt een langer' periode om de nodige routine op te doen. Bijna elke week komen r.r nieuwe rubrieken bij. Het streven is er op gericht om na een inwerk-periode van drie maanden de juiste vorm en inhoud te hebben gevonden." NIEUWE RUBRIEKEN Deze week gaan op de Leusder KabelKrant verschillende nieu we rubrieken van start. Zo brengt de kabelkrant nu ook de ope ningstijden van de Leusdense bi bliotheken, geeft voor het week einden een overzicht van culture le zaken, die in Amersfoort spe len (tentoonstelling, theater, mu sea) en voor verzamelaars is er een ruilhoek, waarin men gratis (als men abonnee op de Leusder Krant is) aanbiedingen kan doen voor ruilen. Ook is het mogelijk om deze rubriek dingen te vTa- gen, die men graag zou willen hebben, maar nergens meer kan vinden, zoals bepaalde oude boe ken, tijdschriften e.d. Het is ech ter niet de bedoeling, dat men via deze rubriek dingen gaat verko pen om winst te maken. Daarvoor is er de advertentie-rubriek. RUILHOEK-BON Kan iedere abonnee zonder ma ximum in deze ruilhoek terecht? Bert Vos: „In pnncipe wel, mits men zich aan de regels houdt. Maar natuurlijk is het aantal beschikbare pagina's beperkt en om de zaak enigszins in handen te kunnen hou den, kan men een plaats krijgen in de ruilhoek via een speciale bon, die maandelijks in de Leusder Krant wordt opgenomen. Die bon is maar een maand geldig, totdat er een nieuwe bon is verschenen." VAN HARTE Een andere nieuwe service is de „Van Harte" rubnek. Wie dat wil kan iemand via kanaal 4 feliciteren met verjaardag, huwelijk, geboor te, het behalen van een diploma, jubileum of wat dan ook. Hoofdre- dakteur Vos: „Dat is geen nieuw idee van ons. Verschillende kabel kranten in Nederland hebben reeds zo'n rubriek en boeken daar mee veel succes. Of dit in Leusden ook het geval zal zijn, moeten we nog afwachten. Wie vandaag een felicitatie opgeeft, staat daarmee morgen op kanaal 4. Behalve in het weekeinde, want dan is ons kantoor gesloten." KERKEN Een andere nieuwe service-pagi na, waarmee deze week wordt gestart, is de kerk-pagina. Hierop zijn de aanvangstijden aangegeven van de verschillende kerken in de gemeente. De kabelkrant-redaktie heeft nog overwogen om ook elke week erbij te zetten, wie op een bepaalde tijd spreken, maar dat zou teveel ruimte in beslag nemen. Bert Vos met een lach: „Ach, en wie het echt wil weten kan daarvoor na tuurlijk in de Leusder Krant te recht" Een nieuwe rubriek is ook die van het Openbaar Vervoer met vertrektijden van Leusden NAAR Amersfoort. „Misschien overwe gen we nog wel om ook de vertrek tijden van Amersfoort naar Leusden er in te zetten, maar dat is afhanke lijk van de ruimte. We gaan er van uit, dat onze lezers slim genoeg zijn om in de bus naar Amersfoort te vragen, wanneer ze terug kunnen." Verder is er nog ook een pagina met de alarmnummers van politie en brandweer. Het is de vraag of die nummers enig nut hebben als het huis in brand staat of inbrekers de zaak op de kop zetten, maar wie het nummer redelijk snel wil weten, kan daarvoor op de kabelkrant terecht. „Het is gewoon een klein stukje service", aldus de heer Vos. KLACHTEN Over service gesproken. Van verschillende lezers kwamen bij de kabelkrantredaktie klachten binnen over het feit, dat bepaalde gemeentelijke informatie ont breekt, o.m. over huisvuil e.d. Die pagina's waren wel in de „oude" gemeentelijke kabelinformatie te vinden. Waarom na dan niet? De hoofdredakteor: „Men klaagt in derdaad over deze zaken en te recht. Maar bij de start van de Leusder Kabel Krant is een over eenkomst gemaakt, waarin staat, dat de gemeente Leasden met haar specifieke informatie op de Leusder Kabel Krant terecht kan via de advertentie-pagina's. Te gen betaling. Voor de gemeente zijn daarvoor vijf pagina's gere serveerd. Tot nu toe hebben we echter nog geen opdracht ontvan gen om deze pagina's te vullen. Mensen die dat jammer vinden, doen er goed aan naar de afdeling Voorlichting van de gemeente te bellen. Wij kunnen daar verder niets aan doen." AKTUEEL Verschillende kijkers hebben ook hun vraagtekens gezet achter de berichtgeving op de Leusder Kabel Krant. Veel echt belangrijk nieuws staat er niet op, zeggen deze critici en dan ook nog veel te lang achtereen. Bert Vos: „Wij heb De pagina's voor de Leusder Kabel Krant worden samengesteld. dag en om vijf uur stond het op de kabel. Als er nieuws is, brengen wij dat zo snel mogelijk." „Een ander punt is de mate van aktualisering. Dat gebeurt nu maxi maal twee maal per dag, zo tegen twaalf, een uur en aan het einde van de middag, rond vijf uur, soms tegen zes uur Maar dat heeft alleen zin als er werkelijk wat nieuws te melden is." ben die klachten ook gekregen. Er is natuurlijk wel een probleempje: als er niets te melden is, kunnen we daarmee ook niet de kabelkrant vullen. Het is overigens opvallend, dat er weinig gebeurt in Leusden op dit moment. Alle politie-berich- ten nemen we zonder meer mee. Verder zoveel mogelijk aankondi gingen van gebeurtenissen en de dagelijkse agenda. Maar, zegt de heer Vos met zonder emge trots, de Leusder Kabel Krant was wel de eerste in Leusden, die bijvoorbeeld meldde, dat in de affaire rond kavel 25 wellicht meineed was gekonsta- teerd. Dat gebeurde op vnjdagmid- VASTE TIJDEN „Overigens is ons streven er op gencht om m de loop van de komende penode die aktualisenng op echt vaste tijden te gaan doen, maar de mensen, die de kabelkrant technisch samenstellen, moet men ook even tijd gunnen om op die techniek in te spelen. Dat is trou wens niet als excuus bedoeld, maar gewoon een feit. We hebben niet voor niets gesteld, dat het eerste halljaar experimenteel zou zijn. Dat geeft zowel ons als redaktie als de kijker de gelegenheid om er op in te spelen. Daarbij is het oordeel van de kijker belangrijk. Wij proberen zoveel mogelijk m te spelen op de reakties van het publiek", aldus de heer Vos, die vaststelt, dat het publiek kritisch kijkt. „Zelfs gram maticaal worden we voortdurend op de vingers gekeken. Als we bijvoorbeeld „poesen" met een „s" schrijven, volgen er direkt verschil lende telefoontjes van kijkers, die toch echt een „z" gewend zijn. Het mag overigens allebei". ADVERTEERDERS Hoe reageren de adverteerders op het nieuwe medium? Reclame adviseur Henk-Jan Westland: „Je kunt zonder meer stellen, dat de adverteerders zich enigszins te rughoudend opstellen. Ze kijken de kat uit de boom, zou je kunnen zeggen. Dat heeft misschien ook te maken met het feit, dat we nog in een experimentele periode zit ten. Maar belangstelling is er wel. De kleinere adverteerders vinden zo'n pagina echter al gauw te duur in verhouding met hun omzet. Er was dan ook vraag naar een goedkopere mogelijk heid zonder logo's en grafische afbeeldingen. Die mogelijkheid is er nu. We hebben naast onze rubriek „Kabeltjes", die specifiek voor particulieren is bestemd, nu de adverteerders belangstel voor is, gaan we een wekel^ puzzel-aktie starten via de kjj Het is de bedoeling, dat de seijke middenstand die aktie sj sort met prijzen. Uiteraard word naam van de middenstander, d* pnjs schenkt, op de kabel verrrs De wekelijkse goede mzendm krijgen bovendien een bepj aantal punten. Wie aan het eind de maand of het kwartaal het rr aantal punten heeft verzam maakt kans op een hoofdprijs, moet een spannende compe worden, waarbij de „top-vijf* de puzzelaars steeds wordt j meld." Wat voor puzzels won het? „Niet te moeilijk, maar gencht op plaatselijke gebeij nissen, of gekoppeld aan wai kabelkrant heeft gebracht moet snel even op te lossen Reclame-adviseur Westland ha dat de middenstand hierop w haken. SPECIALE RUBRIEKEN De kabelkrant-redaktie hi tenslotte nog meer plannen wordt de mogelijkheid bekel om samen met het Arbeidsbnn met een vacaturebank te stan misschien dat er ook net als t ook een dergelijke rubriek voor commerciële doeleinden. Dat is aanmerkelijk goedkoper dan een hele pagina, zodat men op een voudige wijze toch doeltreffend kan adverteren via de kabel krant. Overigens valt het me op, dat de Leusdense adverteerders nog weinig met de kabelkrant hebben gedaan, terwijl die toch vrijwel huis-aan-huis in de ge meente te zien is. Ze zouden bij voorbeeld met speciale dag-aan biedingen via de kabel succesvol kunnen adverteren." WEEK-PUZZEL De Leusder Kabel Krant is overi gens van plan om binnenkort te beginnen met een wekelijkse puz zel in samenwerking met adver teerders. „Als daar van de zijde van de jeugd en jongeren een akt teiten-agenda voor ouderen k worden samengesteld en in menwerking met het diere: huis in Amersfoort zou een briek „Tehuis gezocht" kuiu worden gestart, waarin voori huisdier een goed onderkou wordt gezocht. Kortom: idee genoeg. Hoofdredakteur E Vos: „Langzaam maar zeker ko er vorm in. Naast de uitbreié gen met verschillende rubriek zullen in de komende tijd ook grafische mogelijkheden vani systeem meer worden benut als de kijkers leuke, nuttige uitvoerbare ideeën hebben, k nen ze ons dat laten weten. kritiek horen we graag, zodat daar zo nodig op in kunnen i len. Want de Leusder Kabel Ei is er voor de kijkers." Een beeld van een repetitie-avond van ..Elckerlyc". volkomen menselijk en tegelijk zeer verheven. Hun bovenaardse verheven- heid wordt nog een eens extra bena drukt door hun kledij. Van profanatie op het toneel is geen sprake. Gespeeld met een onbevangen eerbied kan er zelfs van hun spel ontroering uitgaan De schrijver van het stuk, Ariano Suassuna, werd in 1927 geboren te Joao Pessoa, de hoofdstand van Parai- ba, een van de noordoostelijke staten van Brazilië Zijn vader was er gouver neur en werd in 1930 door politieke tegenstanders te Rio om het leven gebracht. De familie van de schrijver behoort tot de oude Portugese geslach ten, die zich vestigden in de tijd dat Brazilië nog een Portugese kolonie was Zijn stukken zijn in vijf talen opge voerd en menigmaal bekroond. In Ne derland werd „Het Testament van de Hond" in 1964 opgevoerd door het Nijmeegse Studenten Corps „Carolus Magnus", onder de regie van Willem Nijholt De vertaler, dr. J. J. v d Besse- laar heeft getracht de sfeer van het origineel zo getrouw mogelijk in het Nederlands weer te geven."1 Het toneel stelt een kerkplein voor, zoals men dat in kleinere stadjes van het binnenland van Brazilië overal kan aantreffen, met de kerk en de toegang tot de stad. Met woordvoerder Frans Groosjo- han, spraken we op een extra ingelaste reptitiezaterdag. Hij zegt onder andere „We hebben een erg leuk stuk. waarte gen sommigen wellicht toch bezwaar zullen hebben. Het speelt zich gedeel telijk af in het hiernamaals, waarin geoordeeld wordt. Hierin treden Jezus en de Maagd Maria lijfelijk op Mensen die hiertegen bezwaar hebben wordt aangeraden de uitvoering niet te bezoe ken Het is geen profanatie gezien de geest waarin het stuk geschreven is Het is gebaseerd op een sterk primitief geloof, hoewel het in tegendeel juist voor gelovigen geschreven is VOORTBESTAAN Het decor en de kleding wordt (werd) door enkele leden zelf verzorgd. Frans Groosjohan „De mannen zorgen voor het timmerwerk De dames zorgen, uiteraard, voor het naaiwerk" Maar gezien de protesten van enkele dames na deze opmerking, blijkt dat ook zij wel de schroevedraaier hanteerden Groosjohan vervolgt: „Het tweede be drijf speelt zich af in het hiernamaals De kerk wordt de poort naar de hemel Het dorpsstraatje wordt de hel. Daar vóór wordt een soort rechtszitting ge houden waarbij de duivel de aanklager is. Maria pleit voor de mensen. Wat de decors betreft zitten we vreselijk om hoog met bergruimte Alleen een klein gedeelte kunnen we kwijt achter de kegelbaan. Het vervaardigen van de decors moet hoofdzakelijk buiten ge daan worden en later moeten ze gekan teld in een schuur worden opgeborgen. Misschien kan de gymzaal op de Stou- tenburgerlaan niet alleen voor de be jaarden en de schietvereniging aange houden worden, misschien kan „Elcke- lyc" gebruik maken van deze accom modatie, zodat we een permanente bergruimte zouden hebben Of zou er misschien in de nieuwbouw een kelder zijn om de decors op te bergen. Het voortbestaan van „Elckerlyc" is hiervan mede afhankelijk. Qua oefenruimte zit ten we gebeiteld bij de familie Priem Iets nieuws bij „Elckerlyc" zijn dit jaar HOOGLAND - Toneelvereniging „Elckerlyc" bereidt zich deze dagen intensief voor op de jaarlijkse uitvoeringen. Naast de trouwe bekende leden van de groep, hebben vijf nieuwe amateurspelers, onder wie twee 17-jarige scholieren, hun intrede gedaan. Een opmerkelijk stuk, van Braziliaanse oorsprong, wordt op de planken gebracht: „Het Testament van de Hond" van Ariano Susassuna. Het zou een modern mirakelspel genoemd kunnen worden; de letterlijke vertaling uit het Portugees luidt: „Mirakelspel van de Erbarmingsvolle Vrouwe". Het toneelstuk speelt zich af op twee niveaus; op aarde en in het hiernamaals en is een vrijmoedig satire van het doen en laten van geestelijken en kerkvolk. Gezien deze vrijmoedigheid bestaat de mogelijkheid dat „het Testament van de Hond" door een bepaalde bevolkingsgroep wellicht minder geapprecieerd zal worden. De uitvoeringen vinden plaats op 20 april In Achterveld in „Ons Gebouw" en op 10 mei in Hoogland In zaal „Concordia". de toneeloefeningen onder leiding van Harry Oost. Volgens de heer Groosjo han is dat te merken aan het spel. Ook de nieuwe leden plukken de vruchten hiervan. REGISSEUR BRON Over deze extra oefeningen op de wekelijkse repetitie-avond, die overi gens zeer trouw bezocht wordt, woens dag van 20 00-23 00 uur. zegt Harry Oost „We doen dit om spelvrijheid te krijgen en daarnaast toneelervaring op te doen. Naast improvisatie- en bewe gingsoefeningen wordt er aan ademha lingstechniek gedaan Ook het aanle ren van de lichaamstaal en oefeningen om beter op elkaar ingespeeld te raken en om te leren emoties te uiten." Deze materie hoort bij Harry's werk als func tionaris binnen het jongerenwerk Hier voor geeft hij regelmatig cursussen in drama en creatief spel. Voor regisseur Jaap Bron is „Het testament van de Hond" alweer het vierde stuk dat hij met de leden van „Elckerlyc" instudeert Hij toonde zich, een maand voor de eerste uitvoering, redelijk tevreden over de acteurs en actrices. „Aan de techniek moet nog het een en ander bijgeschaafd worden. De tekstbeheersing en de mise- en scène (de beweging) is goed Ik vind wel dat als je een stuk neemt met een bezetting als deze, waarin iedereen een taak heeft, het manifest wordt dat het spel niveau niet optimaal is Dat is geen verwijt, maar ze kunnen niet beter Dit is per definitie het geval wanneer ieder een mee moet doen. Een aantal men sen heeft duidelijk minder talent. Maar dat is nu eenmaal zo bij amateurtoneel. We hebben heel lang nagedacht of we dit stuk wel zouden doen. De inhoud kan tegen je werken, wanneer men daar problemen mee heeft. In de inter pretatie hebben we er bewust voor gekozen om de godsdienst niet bela chelijk te maken, maar om een spiegel tje voor te houden. Dat wordt konse- indolent, lichtgelovig en fatalistisch. De overige rollen zijn meer conventioneel: de Clown - Els Groosjohan; de pastoor - Frans Groosjohan; majoor Antonio Mo- rais - Betty van Vilsteren; de bakkers vrouw - Joke Schipper; de koster - Simon Faber; de bisschop - Frank Breedveld; de monnik, secretaris van de bisschop - Patrice Volman; Servino, hoofd van een bandietenbende - Chris- tien Ytsma, Mulat, een van de bandie ten - Arnold Hinderdael; de duivel - Patrice Volman; Lucifer - Els Groosjo han; Manuel, onze Heer Jezus Christus - Betty van Vilsteren; Maria, de moeder van de Heer - Toos Groosjohan. Loes Meyerink is souffleuse en Jorgen Une- ma zorgt voor de techniek. Manuel en Mana komen op het toneel in een gestalte die de primitieve verbeelding van het volk hun heeft toebedacht; Geldig tot 1 mei 1986. GRATIS. Alleen voor abonnees op de Leusder Krant. Bestemd voor verzamelaars, hobbyisten, computeraars e.d. Mededelingen zonder winstoogmerk. NAAM: ADRES: PLAATS: TELEFOON: TEKST: (maximaal 3 regels van 24 tekens) NB. In uw tekst GEEN naam of adres, alleen telefoonnummer. Deze bon kunt u (volledig ingevuld) inleveren op het kantoor van de Leusder (Kabel) Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Teksteni commerciële inhoud zullen voor deze rubnek worden geweigerd. die juist daarom zo aanvaardbaar is, omdat ze niet uit de toon valt. CAST kwent doorgevoerd We willen niemand op de tenen gaan staan. Het is een allergie, een soort parabel, een sprook je geworden Het kan gewoon niet echt zijn, het voorportaal van de hemel/hel Zo werd het „doodskleed" ook aange past aan de aardse status van de mensen. De pastoor houdt zijn muts en sjaal, de bakkersvrouw heeft ook hier een gewaagd décolleté We denken met deze interpretatie door iedereen geaccepteerd te worden Jan de Krekel draagt het hele stuk en steekt overal de draak mee. Heel duidelijk wordt aange geven dat de bisschop en de pastoor eigenlijk niets voorstellen Maria is zo'n lief vrouwtje als iedereen. Alle aureool- tjes halen we weg Het is niet anders Kort samengevat wat we doen Alle schijnheiligheid, heiligheid, aureolen, eufore verhalen, wonderfiguren, laten we vallen. We maken het best een heel klein beetje belachelijk. Zo worden bij voorbeeld de pastoor en de biss omgekocht Door middel van een ko» kwent doorgevoerde allegorie halerjci die (heiligheid) eraf Mevrouw zorgt voor het gnmewerk. Een karwei want er moeten nogal morfoses verricht worden. Tot slot spraken we nog even twee youngsters van het gezelscy Jorgen Unema. die voor zijn men Mavo zit, wil later worden. de vakantie gaat hij een voorople volgen om toegelaten te worden kunstacademie. Bij „Elckerlyc" hij alvast enige ervaring op te Door hem is Arnold Jorgen op de de groep gekomen. Hij zegt oefeningen werden we snel in opgenomen." Bronvermelding. Uit het van de vertaler dr J. J v.d e 6 Amusant en speels is vooral de figuur Jan de Krekel, gespeeld door Harry Oost. Hij weet er altijd wat op te vinden en zelfs tegenover Onze Lieve Heer weet hij zijn woordje te doen Evenals onze Tijl Uilenspiegel vertegenwoor digt hij een man uit het volk: „Wie niet sterk is moet slim zijn" Van hem kunnen we heel wat door de vingers zien. ook als hij op slinkse wijze zijn doel probeert te bereiken, hij is gevat, handig en vindingrijk en behoort tot de maat schappelijk onderdrukten. Zijn vriend Chico, de bakkersknecht, wordt gespeeld door Brigitte Lammers We kunnen hem typeren als dromerig, NA?EF „Het Testament van de Hond" is vooral bedoeld als een aansporing tot barmhartigheid. Dit mirakelspel heeft met het merendeel van zijn voorgan gers gemeen, kerkelijke en maatschap pelijke toestanden te hekelen Amusan te situaties wisselen zich af met toneel tjes van primitieve vroomheid. Over het slotbedrijf hangt een sfeer van luchthar tige vroomheid, of misschien van een vrome luchthartigheid. Ondanks al die luchthartigheid blijft een morele loute ring aan het eind niet uit Een loutering

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4