tekijk het zelf tijdens rondwandelingen por Den Treek met „De Schothorst" leorge Sluizers ,Red Desert enitentiary' in Filmhuis ure regen aktie-week van 19 t/m 24 april Filmkeuze Zondag 20 april om 11, 13 en 15 uur DONDERDAG 17 APRIL 1986 (Hoe meer sterren, hoe hoger de waar dering) (S)PIONNEN (Corso) Aardige spionage-komedie van regisseur John Landis met Chevy Chase en Dan Ay- kroyd in de hoofdrollen, die als rwee versbakken geheime agenten in het Russische diepe worden gegooid, (alle leeftijden) ROCKY IV (Corso) De vierde film rond bokser Rocky Balboa (Sylvester Stallone), die nu de uitdaging aanneemt van de Russische kandidaat-wereld kampioen Drago. die Rooky's vnend A polio in een wedstrijd doodsloeg De wraak van Rocky, die op Ramboiaanse wijze de eer van de VS verdedigt Kortom Reagan kan tevreden zijn, om dat zelfs Gorbatsjov voor Rocky applau- diseerde (12 jaar) MAMA IS BOOS' (Cinema) Tweede speelfilm van regisseur Ruud van Hemen met Geen de Jong. Peter Faber en Rijk de Cooyer in de hoofdrol len Aangekondigd als het vervolg op „Schatjes1". maaj dat is teveel gezegd. Goed gemaakte zwarte komedie rond de echtscheiding van de heer en me vrouw Gisberts. waarbij mevrouw zich enorm boos maakt (alle leeftijden) MILITAIRE ACADEMIE (Cinema) Soldaten, luitenants of generaal. Melin- da kent ze allemaal Met zo n kreet als aanbeveling kan het met missen puber- lol ui onderbroekensfeer Deze keer binnen het kazerne-terrein Voor de echte liefhebbers var» dit afgelikte gen re (16 jaar) .v... DE TROETELBEERTJES (Cine ma) Redelijk gemaakte tekenfilm rond de troetelbeerties. die allerlei avontu ren beleven Geen Walt Disney-kwali teit. maar wel een tamelijk moralistisch ondertoontje, die soms ïmtant over komt. Voor de wat kleinere kinderen redebjk filmvenier (alle leeftijden) out OF AFRICA (Euro Cinemai Schitterend gemaakt film epos van re gisseur Sydney Pollack, gebaseerd op het levensverhaal van de Deense baro nes Kann BUxen Met Meryl Streep in j een (opnieuw) formidabele hoofdrol, goed voor een Oscar-nominatie Naast haar Robert Redford en Klaus Mana Brandauer De schoonheid van het Afri kaanse landschap is ten volle benul in deze fascinerende film over een boeiende vrouw, die de Europese con venties van die tijd inruilde voor haar eigen normen ten gunsie van de Afn kaanse bevolking Historische film, avonturenfilm en love story in een Onderscheiden met maar befst elf Os car-nominaties. waaronder die voor de beste regie, beste film en beste hoofd rol In ieder geval vier stenen waard (alle leeftijden) Lezing basisschool Marjo Hofhuis en Twan Gommans zullen op dinsdag 22 apnl een lezing verzor gen met als thema: „Wat betekent be weging in het Vrije School basisonder wijs?" Aanvang 20.15 uur (vanaf 20 00 uur is er koffie). Plaats: Romeostraat 74. in het gebouw van de Vrije School Studiedag: Maatschappijleer en maatschappijkritiek Op zaterdag 26 april 1986 organiseert de Stichting Evangelische Hogeschool in samenwerking met de Stichting Bijbel en Onderwijs een studiedag „Maat schappijleer en maatschappijkritiek" in het gebouw van de EH. Grote Haag 23 te Amersfoort. Sprekers zijn de heerD H. Oosthoek over „Opvoeding tot maat schappijkritiek" en de heer A. Lok over „Opvoeding tot bijbels rentmeester schap". Aangezien de dag een praktijk gericht karakter draagt, is er ruim gelegenheid tot het stellen van vragen, 's Middags worden in workshops be paalde thema's nader uitgewerkt. Aan vang: 9.30 uur (aankomst met koffie): sluiting 16.00 uur. IVN-wandeling in peuk Randenbroek Het instituut voor natuurbeschermings- edukatie (IVN), vereniging ter bevorde ring van het milieubesef, afdeling Amersfoort en omstreken, organiseert op zondag 20 april 1986 een natuuredu- katieve wandeling voor pubhek door het park Randenbroek te Amersfoort. Het vertrek is om 14.00 uur vanaf de parkeerplaats op de hoek van de ring weg Randenbroek-ringweg Dorrestein, en de wandeling gaat ongeveer twee uur duren. Speciale aandacht zal worden be steed aan de vroege voorjaarsbloeiers. waaronder enkele stinzenplanten. het gevarieerde en vooral oude bomenbe- stand, en natuurbjk aan de ieder voor jaar weer op hun nesten terugkerende retgerkolonie. meer licht doorlaat. Daar verderop zie je een boom met gele naalden. Oók zo'n kenmerk. De boom daar naast lijdt aan het lametta-syn- droom: hij laat zijn takken vertikaal naar beneden hangen. Nee, hij is met gekweekt als treurnaald- boom!" „Die beuk op de boek, bekijk hem eens goed. Aan de stam te zien zou je denken dat het een eik is. Beuken horen heel gladde basten te hebben: deze beuk heeft ontzet tende scheuren. De boom heeft door aantasting zijn verdamping met goed kunnen regelen. De bast is over grote afstand droog gewor den. Wanneer de regen met zure stoffen enn daar langs slaat veroor zaakt dat diepe scheuren. Bij deze beuk is weer iets anders aan de hand. Een beuk is toch al een gevoelige boomsoort: hij kan bijvoorbeeld niet tegen direct zon licht op zijn stam. Wanneer zo'n boom kwetsuren heeft groeit hij daar genezend omheen. Door de ontstane uitgedroogde banen stroomt de regen met de zure stof fen rechtstreeks naar beneden in de kwetsuren, en wordt de gene zing volkomen verstoord." Al deze door mijn gidsen aange toonde verschijnselen zijn (moge lijk moet je dan zeggen) het gevolg van zure regen. Ook de vergrassing van de heidevelden in Den Treek, waar tegen Stichts Milieubeheer met vrijwilligers percelen aan het ontplaggen is, wordt versneld door de verzuring van de bodem. DE VOORJAARSSCHOK Zure regen is het eerst aantoon baar geworden m de Scandinavi sche landen. Het landschap is er gedurende de winter meestal be dekt met sneeuw en ijs. Nu slaat zure regen niet alleen neer als het regent, er valt ook een heleboel droog neer dat zich m wintertijd in ijs en sneeuw verzamelt. Tegen de maand april gaan sneeuw en ijs smelten en komen met een heel hoog percentage luchtverontreini gende stoffen m de meren terecht. Dat noemt men de grote voorjaars- schok voor de meren in de Scandi navische landen. Naar aanleiding van deze vooijaarsschok is interna tionaal besloten om elk jaar in april de zure regen aktieweek te hou den. Wat is zure regen precies? Dat is de luchtverontreiniging ten gevol ge van de uitstoot van een dnetal stoffen, aldus milieubioloog Arno Goossens: zwaveldioxyde, stilstofo- xyde en ammoniak. De eerste twee stoffen spelen internationaal een belangrijke rol m de zure regen. De ammoniak is voornamelijk een Ne derlands probleem, gekoppeld aan de Nederlandse bio-industrie. De verhouding van het aandeel van de stoffen in de luchtverontreiniging is: 30% ammoniak, 20% stikstof- en 50% zwaveldioxyde. DE SCHULDIGEN Voor ammoniak is de landbouw de belangrijkste bron, gekoppeld aan de grote hoeveelheid mest die Nederland heeft, ook al omdat ons land veeteeltprodukten produceert voor heel Europa. Stikstofoxyde zijn stoffen die m pnncipe bij ieder verbrandingsproces vrij komen. Het verkeer, de auto's, zijn daar de voornaamste bron van. De auto's zorgen voor 50% in het aandeel van de stikstofproduktie, de industrie voor het resterende percentage. Daar in de lucht al 80% stikstof zit verbrandt deze bij ieder verbran dingsproces mee, een vervelend bijverschijnsel van elke verbran ding dus. Door de verbrandings- temperaturen van centrale verwar mingsketels wat lager te houden is het bijeffekt wat minder. Door bij auto's met katalysatoren te werken kan bij lagere temperatuur ver brand worden en ontstaat er wat minder stikfstofoxyde. Zwaveldio xyde komt vnj bij de verbranding van fossiele brandstoffen, olie en steenkool, minder bij aardgas, en daar is de voornaamste bron de industrie, olieraffinaderijen, hoogo vens. Men probeert minder uitstoot te knjgen door de zwaveldioxyde weg te vangen of over te gaan op andere brandstoffen. Als vierde is er nog een stof die meespeelt op de achtergrond, de ozon. die in lage concentraties voorkomt m alle luchtlagen. Door de chemische reakties die optre den in de atmosfeer kan ozon onder mvloed van het zonlicht m hogere concentraties voorkomen, hetgeen nadelige effekten geeft op de plan tengroei op de wereld, die lijken op die van de zure stoffen m de zure regen. Die effekten treden op alle plaatsen op waar zich een hoog percentage luchtverontreiniging bevindt en waar de zon daarop schijnt. (Dit is een heel andere ozon dan de ozon die in de dampkring zit en waar het bij spuitbussen om gaat). VERZUREND Bas Topper: „Eigenlijk is zure regen een wat ongelukkige term. Een groot deel van alle verontreini ging valt helemaal niet als regen naar beneden,maar als droge stof deeltjes, en wordt in de boden met water vermengd en geeft dan een verzurend effekt. De reden ook dat de naam verkeerd is is dat de stoffen, als ze in kontakt komen met water, wat zowel in de lucht als in de grond gebeurt, verzurend Kale toppen: aantasting door zure regen. werken. Ze zijn niet zélf zuur, maar ze maken het milieu zuur." VERMINDERDE STAND WEER- Het moeilijke bij zure regen is, dat je met het bos kunt inlopen en zeggen: kijk deze boom heeft last van zure regen, èn dit is echt een verschijnsel van zure regen. Zure regen werkt op bomen ongeveer hetzelfde als acht weken ongezond eten bij mensen. Zo'n boom krijgt een verminderde weerstand, waar door hij vatbaar wordt voor andere ziekten en ongunstige omstandig heden, een heel droge tijd of een strenge vorstperiode Je kunt, als je het bos ingaat, alleen maar bomen aanwijzen, die ongezond zijn. Als je dan kunt achterhalen dat die bo men niet ongezond zijn door stren ge vorst of sterk zonlicht na een strenge vorstperiode of dat ze op een verkeerde plaats zijn geplant, dan kun je gaan denken aan zure regen. Dat maakt het moeilijk om het hard te maken: er treedt een soort algemene verslechtering van de bosstand op. Er zijn wel een hele boel effekten bekend van wat de zure regen doet, alleen het aan de buitenkant aantoonbaar maken van de zure regen is minder goed mogelijk. Het effekt is ook heel afhankelijk van de bodem waar de zure regen op valt. Op de ene plaats bestaat een enorme buffercapaci teit, waardoor de feitelijke effekten van de zure regen jaren uit kunnen blijven, maar van de ene op de andere dag is de buffercapaciteit op en beginnen de effekten duide lijk te worden. Op een andere plaats kan de buffercapaciteit veel lager liggen, waardoor de effekten veel sneller optreden. Op de Utrechtse heuvelrug, terwijl daar rondom geen industrie staat, zijn de effekten heel goed te zien omdat het vrij kalk arme grond is en er maar een kleine buffer is. Op een bos werkt zure regen op twee manieren. Via de bodemver- zuring, waardoor allerlei metalen vrij komen die giftig zijn voor bo men en organismen in het bodem- milieu. Het bodemklimaat wordt ernstig verstoord. Veel bomen ne men hun stoffen m de grond op door tussenkomst van schimmels, die in symbiose met de boom leven. Soms is het schadelijk effekt van de zure regen dat die schimmels zich minder goed kunnen handhaven, zodat de boom daar op zijn beurt de terugslag van krijgt Verder zijn bomen stoffilters van het milieu. Ze vangen allerlei stofdeeltjes op, en nu rollen ook die zwaveldioxyde, stikstofoxyde en ammoniak, waar dauw of regen bij komt, er over heen. Het zuur grijpt de bladeren aan, etst de waslaag van de blade ren af, waardoor de huidmondjes in de bladeren de verdamping van de boom met goed meer kunnen rege len, en de gehele waterhuishouding van de boom in gevaar wordt ge bracht. Staatsbosbeheer houdt ieder jaar een vitaliteitsonderzoek, waarbij al le factoren die een andere rol kunnen spelen, worden uitgescha keld, en waardoor een betrouw baar plaatje ontstaat ten aanzien van de gezondheid van naald- en loofbomen. Ook de loofbomen blij ken achteruit te gaan, hoewel de effekten bij de altijd groen blijven de naaldbomen snellei zichtbaar worden, omdat ze zomer èn winter aangetast worden. De loofbomen kunnen het wat langer volhouden omdat 's winters hun bladeren niet kunnen worden aangetast. Bij de loofbomen zie je de aantasting dan op de stam tevoorschijn komen. Iedereen, die op zondag 20 april wil meewandelen om de triestheid vanhet aangetaste mi lieu in Den Treek te zien, is van harte welkom. Het is de hoogste tijd om de verzurende lucht- verontreinigers voor goed een halt toe te roepen! film wordt gespeeld door Myrna, een onzeker meisje dat absoluut niet kan akteren en nog maagd is. Ondanks zijn gevoelens over pagina 100 voelt de Gnjze Cowboy zich aangetrokken tot Myrna Hij besluit zijn eigen regels geweld aan te doen. Als hij met Myrna naar bed gaat zal dat haar helpen haar rol beter te spelen. flERSFOORT/LEUSDEN - Onder het motto „De lucht oon schoon" houdt ook Nederland van 19 tot en met 24 april URE REGEN AKTIEWEEK, een gezamenlijk initiatief van natuur- en milieuorganisaties. De week is uitgeroepen tot e internationale Zure Regenweek. Doel van de week is om Nzaken van zure regen en de oplossingen die de natuur- en (oorganisaties voorstaan, onder de aandacht van een dpubliek, de overheid en het bedrijfsleven te brengen. „De tgewoon schoon" pleit voor duurzame oplossingen die een telijke vermindering van de luchtverontreiniging teweeg- gen. Drie harde brongroepen zijn belangrijk voor de oring: industrie, verkeer en landbouw, die daarom als rale thema's zijn gekozen. I onderzoek van Staatsbosbeheer is gebleken dat de and van het Nederlandse bos zorgwekkend is. De helft van Kjs voldoet niet aan de eisen van een gezond bos. Dit geldt zowel naald- als loofbomen. In de provincie Utrecht is het lopen jaar een lichte verbetering geconstateerd bij de e den, maar douglas en eik vertoonden daarentegen een lechtering. i zondag 20 april houden rsfoortse IVN-gidsen en *n van het centrum Natuur itilieu De Schothorst drie leidingen in Den Treek. Om 13.00 en 15.00 uur vanaf de eerplaats van Hotel Den k, om het publiek kennis te maken van de schade door oorzaken van zure regen, co Mali maakte de wande- met Bastiaan Topper, ecuca- ïedewerker landgoed Schot- Arno Goossens, milieubio- landgoed Schothorst en Hen- 'oppe, coördinatrice Werk- Wandelingen van het IVN ing Amersfoort. G WEKKEND jk, zo'n fijnspar behoort er ieder jaar drie vertakkingen bij te krijgen. Door terugtelling van het aantal vertakkingen kun je dan ook zien hoe oud zo'n boom is. Bij deze fijnspar houdt de normale driever takking op. Er komen één of twee vertakkinkjes bij: er is iets met die boom aan de hand." „Neem deze rhodondendron. Rhodondendrons zijn te vergelij ken met naaldbomen, omdat ze 's winters groen blijven en de bladen van een heel dikke waslaag zijn voorzien om ze tijdens de winter te beschermen. Algen kunnen zich op die waslaag met vastzetten. De bla den van deze rhodondendron zijn „geetst". De waslaag is verminderd of eraf, en er vindt algengroei plaats. Kijk, algengroei heb je ook op die naaldbomen daar. Je ziet het aan de (lichtere) verkleuring. Niet alleen algengroei is een teken dat een boom het met goed maakt. Ook bomen, waarop recht opstaande noodscheuten groeien laten zien dat er iets mis met hen is. Normaal is de takkengroei van dit soort naaldbomen volkomen hori zontaal." We staan stil bij een bosgedeelte met nieuwe aanplant achter prik keldraad. „Door mindere weer stand worden bomen sneller aan getast door schimmels. Ook de jonge aanplant heeft daar last van. Momenteel slaat vooral de sphe- ropsis-schimmel toe, die als effekt heeft dat de groei in de top van de boom stopt. Deze jonge bomen zijn nu al ziek!" Even verder op is er een wat oudere jonge aanplant te zien, die ook door de spheropsis is aangetast. Ze hebben toppen die er vreemd uit zien. Afhangend, dood of als een ragebol. „Een ander kenmerk van aantas ting van een boom is dat de kroon BSFOORT - Van vrijdag 18 t/m Is in Filmhuis Appelmarkt >wert Penitentiary" te zien, de trika opgenomen film van de iflder George Sluizer. Aan- ijd van de voorstellingen: 20.00 I Desert Penitentiary' is een ver- I dubbele bodems, waar realiteit e maar moeilijk te scheiden zijn. beginnen is het een film naar een ;er een film naar een boek. Heeft Dm het nog ingewikkelder te speelt Sluizer in zijn film zelf de producent en ensceneerde hij bijeenkomst, waarvoor hij een ^tsvermoedende, echte journa ls opdraven terwijl de camera stond te snorren. «ofdrolspeler in deze eerste tNlse „western", Dan McMan, II loser in zo'n 100 B-films als de „Gnjze Cowboy", treft onder in de filmlokaties Chet Hofman, :arioschnjver van de film. De vanaf het begin tegenover fe' script van Chet houdt in dat Cowboy op pagina 100 de *fojft met zijn eigen dochter De Dowboy vindt dit smakeloos en voor zijn imago. Maar de beledigende Chet weet dat 1111 al krijgen. De dochter m de Scène uit: Red Desert Penitentiary" van de Nederlandse regisseur George Sluier Tegen de ochtend als hij wegsluipt uit Myrna's kamer wordt de Gnjze Cowboy aangesproken door ene James Cagan, de schrijver van het boek waarop het scenario van Chet is gebaseerd. Cagan wil zijn treunge levensverhaal kwijt en neemt de Grijze Cowboy mee naar een oud en verweerd stenen bouwsel. Dat is de echte „Red Desert Penitentiary", de gevangenis waar hij 20 jaar heeft geze ten. Zijn misdaad was „slachtoffer schap". Hij was zo dikwijls beroofd dat de sheriff hem arresteerde. Hij werd veroordeeld tot eenzame opsluiting. La ter bleek dat alles een kwalijke grap was geweest en dat hij op ieder moment weg had kunnen gaan. Maar nu wordt hij in het script afgeschilderd als een echte misdadiger. De Gnjze Cowboy weet niet wat hij ervan moet denken. Cagan ontsteekt in woede en verdwijnt met de jeep. De revolver van de Grijze Cowboy is verdwenen. Diezelfde ochtend wordt Chet dood in zijn bed gevonden met zijn hersens tegen het behang Cagan is verdwenen, wat door niemand wordt opgemerkt. De Grijze Cowboy wordt bewusteloos in de woestijn gevonden. Hij wordt schuldig bevonden en net als James Cagan toen tertijd veroordeeld tot 20 jaar gevan genschap Fictie of realiteit? raaiden, hangende takken

Leusder Krant | 1986 | | pagina 11