Driemanschap geeft advies over verkeer Kantongerecht Amersfoort vanhebikioudaar I Ton Hilhorst Binnenkort plan Hamersveldseweg Commissie FEZ gaat kwestie waterschapslasten bekijken Verbetering van verkeerssituatie laanweg probleem Logischer 2.95 0.10 1.95 10.00 3.95 24.95 tuincentrum VERGROTEN? Commissie OWRO raakt uit de koers Eindelijk erkenning mevrouw Dirks. aanbiedingen Klaar-overs niet veilig LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT DONDERDAG 17 APRIL 1986 plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers) fljSDEN - Het verbeteren van de verkeerssituatie Maanweg/ jnhemseweg - en alle andere problemen met die weg - is ,iets als een halszaak. In de „verkeerscommissie" werd een root aantal mogelijkheden aangedragen, maar het ei van plombus rolde bepaald niet over de tafel. Dat heeft alles te jalcen met de toekomstige aansluiting op Rijksweg 28, wan eer voorzieningen die nu worden getroffen mogelijk weer .gedaan moeten worden gemaakt. Dat is overigens toch hèt robleem in de Leusdense verkeerssituatie. Steeds weer dienen are) voorzieningen te worden bijgesteld. Op het kruispunt Maanweg/Arn- hemseweg gebeuren gemiddeld per jaar acht ongevallen waarbij fietsers en automobilisten elkaar dwars zitten. Dat komt door de gevaarlijke situatie voor met name de fietsers. Vast staat in ieder geval dat er verkeerslichten zullen wor den geplaatst bij de politiekazerne. DOORTREKKEN Voorzitter Jan Wagenaar consta- USDEN - De veelbesproken kruising Maanweg- Amhemseweg die met een verkeerslicht beveiligd I worden. teerde druk van de hogere over heid om het oude plan-doortrekken van de Maanweg richting Bavoort - uit te voeren. „We zullen de voor- en nadelen ervan binnenkort aan uw voorleggen met een simpel schetsje erbij. Zelf ben ik er geen voorstander van, maar je moet als bestuurder proberen een zo volle dig mogelijk beeld te scheppen." Joop van Loenen (CDA) lukte aan tegen de kosten voor verkeersver- betering als straks de nieuwe situa tie met betrekking tot Rijksweg 28 belangrijke veranderingen nood zakelijk maakt. Hij voelde er veel voor om automobilisten duidelijk te wijzen op de aanwezigheid van een fietspad aan de linkerzijde van de weg. De voorzitter had een verklaring voor de moeilijkheden en de reeks ongevallen: „Je moet er als wegge bruiker teveel dingen tegelijk m de gaten houden." Harm Offereins (GPV/SGP) twijfelde aan het nut van het plaatsen van verkeerslichten. „Er gebeurt niet één ongeval min der als die lichten er staan." Ande ren bestreden die mening. TREKERWEG Vanuit het publiek werd opge merkt dat ook de aansluiting Tre- kerweg-Maanweg gevaarlijke si tuaties oproept. Voorzitter Wage naar zei dat dit wel waar kon zijn, maar dat de vorige situatie, met een weg die middenin een bocht uit komt, nog méér moeilijkheden gaf. De situatie bij de Trekerweg zou minder gevaarlijk zijn dan die bij de aansluiting met de Amhemseweg. Gert de Weerdt (PvdA) verlang de een kostenplaatje met een dui delijke uiteenzetting waarom het rijk zo graag de Maanweg wil doortrekken richting Bavoort. De voorzitter liet doorschemeren dat de reden alles te maken heeft met toekomstige verkeersaders. LEUSDEN - Er komt (voorlopig) geen nieuwe werkgroep „ter advisering van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening", maar mevrouw E. G. G. Dirks-Payralbe heeft eindelijk een stuk erkenning gekregen. Dat gebeurde „commissie-breed". Ze mag zich omringen met ambtenaren waar ze enkele uren tegenaan kan praten, ze mag allerlei stukken inzien en dat allemaal in gezelschap van de heren D. van Bekkum en G. Sluijsmans, eveneens verkeersdes- kundigen-ter-plekke, zo werd het in deze commissievergade ring uitgelegd. Hoe diep de frustratie is die mevrouw Dirks de afgelopen maanden opliep bleek uit haar slotvraag, toen alles al tien keer was toegezegd en doorgekauwd. „Krijg ik nu echt een kans?" zo uitte ze haar restant aan twijfel. i mevrouw uit Driebergen, |dend op de Asschatterweg hting Leusden, zou de bocht de Lapeerseweg waar net auto vandaan kwam, te i genomen hebben. Er was p aanrijding ontstaan, maar bvelijlcs schade. neen was uitgestapt, even ggelopen, de politie was ge il, maar van remsporen was ts te vinden. Achteraf was or een daar wonende ge- ge verklaard dat verdach- auto op de linker weghelft gestaan. ivrouw voelde zich geheel schuldig. Zij had tenslotte de voorrangsweg gereden hoe kon een getuige, die ïoit zijn huis door de bosjes heen moest kijken, betrouw baar zijn? De officier vond het bewijs ge leverd, maar de kantonrechter niet. Dus volgde vrijspraak. ,,Een absurde eis. Natuurlijk rijd ik af en toe te hard, dat kan niet missen", sprak een veront waardigde verdachte, die op de zitting van 10 april terecht moest staan omdat hij in Wou denberg op de A12 150 kilome ter gereden had. Zijn veront waardiging richtte zich vooral tegen de voorwaardelijke ont zetting uit de rijbevoegdheid die de officier eiste. Als commercieel directeur van een bedrijf kwam deze straf harder aan dan de geëiste geld boete van 600,-. ,,Is dat nou reëel zo'n zwaard van Damo cles boven je hoofd voor zo'n foutje?" vroeg hij zich af. ,,De verhoudingen zijn compleet zoek. Met zo'n beroep en 70.000 kilometer per jaar op de weg, rijd je natuurlijk wel eens te hard." Dat bleek dan ook wel uit zijn documentatie, waarin al drie eerdere snelheidsovertredin gen in 1984 vermeld stonden. De kantonrechter, mr. Nuboer, was niet ongevoelig voor ver- dachtes pleidooi. „Voor deze keer dan nog geen voorwaar delijke ontzegging, maar een boete van 1000,-. Maar wees nu gewaarschuwd!" ,,Puur belachelijk", vond de volgende overtreder de eis: (advertentie) GRASZODEN p.mL op bestelling SLAPLANTEN en vele andere soorten Ruime keuze VIJVERPLANTEN BOMEN STRUIKEN HEIDEPLANTEN in vele soorten per stuk 20 voor 35.00 TUINAARDE BEMEST 4 voor OP ALLE HOUTMATERIALEN 15% KORTING behalve aanbiedingen. 15 jaar garantie GRINDTEGELS 60 x 40 cm. per stuk VLECHT- SCHERMEN 180 x 180 cm, geïmpregneerd COMPOST grote zak. q perzak OaUU 3 zakken voor 2 2 5 0 a URSULINEWEG 5 - LEUSDEN C - TEL 033-940593 700,- boete voor een snelheid van maar liefst 195 kilometer op de Al. Gezien het ontbreken van documentatie werd nog niet aan het rijbewijs getornd. Niettemin maakte verdachte zich zeer kwaad. ,,Ik ga hier niet mee akkoord. Het is mijn gewoonte niet om hard te rij den, maar er zat een hinderlijke voorganger voor me." ,,Dat geloof ik", sprak de offi cier koeltjes. „Iemand die 100 rijdt, heeft in uw ogen waar schijnlijk een hinderlijke snel heid." Verdachte sprak in zijn 'laatste woord' de hoop uit dat de kan tonrechter meer begrip zou to nen. Dat deed hij ook door te veroordelen tot 500,- boete. Ook de derde snelheidsover treder wond zich op en kwam er nog genadig af. Hij had 151 kilometer op de A12 gereden. Gezien het feit dat hij in 1984 vier keer een geldboete had gekregen voor gemiddels 45 kilometer te hard rijden, eiste de officier nu, naast een boete van 400,-,een voorwaarde lijke intrekking van het rijbe wijs. „Nu wordt het nog moeilijker om auto te rijden", vond hij. „Ik rijd zo'n 120.000 kilometer per jaar. Een belachelijke zaak, het zijn helemaal niet van die hoge snelheden." De kantonrechter liet inder daad de voorwaardelijke ver oordeling achterwege, verdub belde echter de boete. Maar voor dit soort overtreders valt aan het betalen van 800,- meestal wel wat te regelen. De laatste in deze rij, een inwo ner uit Barneveld, had wel een zeer merkwaardig excuus voor het feit dat hij met zijn Rover op de Al 160 kilometer gereden had. „Ik moest me nog verkle den", voerde hij aan. Het feit dat het donker geweest was, regenachtig en met sneeuwres- ten op de weg, had niet zo'n indruk gemaakt „Ik heb een slipcursus gevolgd", vertelde hij ter geruststelling. Geen eerdere veroordeling en momenteel zonder werk, dit waren omstandigheden die bij de beoordeling een rol speel den. Hij kreeg 250,- boete, waarvan 150,- voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De briefwisseling van mevrouw Dirks en de haren met de commis sie OWRO, vormde andermaal de hoofdmoot van de vergadering. Dat was duidelijk niet zo bedoeld. Ie dereen wist immers al tot in de details wat de bedoeling van me vrouw Dirks was; uit haar pleidooi en tijdens vergaderingen en uit haar briefwisseling met het college Vooral haar confrontatie met voor zitter Jan Wagenaar was vaak een stevige. De laatste stond erop om de vergadering te laten weren dat hij nooit de bedoeling had om mevrouw Dirks met haar gewenste inbreng in verkeerszaken echt dwars te zitten. „Het feit is dat ik niet geloof in advisering door allerlei deskundi gen. Iedereen in dit land die in het bezit is van een rijbewijs noemt zichzelf een deskundige en ieder een die dat niet heeft óók. Maar dat geldt natuurlijk niet persoonlijk" zo haastte hij zich te zeggen nchting mevrouw Dirks. ZWAKKEREN Zij benadrukte nog eens haar oetrokkenheid bij de zwakkeren m het verkeer. De commissieleden stonden in slagorde om voorstellen en ideeën te lanceren. Het meest vergaand was de suggestie van Gert de Weerdt (PvdA) die er op stond dat er een werkgroep komt, gevuld vooral door het tno Derks De voorzitter had daar de groot ste moeite mee. „We hebben eer der een werkgroep gehad. Ik ben op een gegeven moment weggelo pen uit dat beraad. Er ontstond een volkomen onwerkbare situatie". De Weerdt verduidelijkte dat in die werkgroep professionele mensen, ambtenaren enz. zouden moeten plaatsnemen. De voorzitter had meer fiducie m het inhuren van professionele des kundigen op onderdelen. „Dan lo pen goedwillende mensen als me vrouw Dirks gefrustreerd weg," meende De Weerdt. Harm Offereins verzocht z'n col lega's ook eens te bedenken dat door een teveel aan beslaglegging een groep als die van mevrouw Dirks frustratie bij raadsleden en ambtenaren zou kunnen veroorza ken. Voorzitter Wagenaar: „Wat zou er simpeler zijn dan de deskundig heid voor ons te laten werken? Er komt in het bestuurs- en beleids veld meer om de hoek kijken. Ik loop met voor mijn verantwoorde lijkheid weg, maar zou het niet als onprettig ervaren indien de voorzit ter van ons college „verkeer" in zijn portefeuille zou stoppen. We heb ben te maken met een gecompli ceerde materie en bovendien heeft de voorzitter „de politie" al in zijn portefeuille". SIMPEL Joop van Loenen (CDA) meende dat mevrouw Dirks en haar „com pagnons" zo vaak ze zouden willen suggesties van de publieke tribune op de commissie konden loslaten- .„Voor een toestand als een ver- keerswerkgroep voel ik niets". Sjef ten Berge (WD): „Mevrouw Dirks kan haar ideeën zeker kwijt bij onze ambtenaren. Er zijn meer voorbeelden te geven van sugges ties die uiteindelijk werden overge nomen". Volgens Ep Oostra (D'66) moet men m Leusden niet te benauwd zijn om dat uit te proberen. „De groep van Dirks heeft tekeningen, stukken en een ambtelijk klank bord nodig. We zouden het best met een paar voorstellen kunnen proberen". Volgens voorzitter Wagenaar hebben eerdere voorstellen van mevrouw Dirks de ambtenaren da gen vol werk gekost. „Dat kost net zoveel als dat we professionele mensen inhuren". Dat laatste werd door de heer Sluijsmans, door de voorzitter consequent met zijn goe de bekende de heer Van Bekkum aangesproken, categorisch ont kend. Oostra: „Uiteraard is dat duurder. Onze ambtenaren moeten die profs net zo goed met van alles en nog wat behulpzaam zijn". NOORDERINSLAG Vervolgens ontspon zich een bij zonder langdradig woordenspel tussen de voorzitter en mevrouw Dirks over haar al dan niet bereid zijn om haar ideeën op papier te zetten. Mevrouw Dirks maakte er geen geheim van dat met name de verkeerssituatie met betrekking tot de Noorderinslag haar met grote zorg vervulde. Ze wilde dat punt graag uitgesteld zien, maar daar voelde de commissie niets voor. „Ik heb niet meer dan drie a vier uur van uw ambtenaar nodig" zo liet ze zich ontvallen. Daar schrokken sommige commissieleden zicht baar van. Ten Berge: „Dat wordt al met al straks een bijzonder duur advies". Ook Offereins vond dat urenlang praten met ambtenaren niet zou kunnen. Uiteindelijk kreeg de groep Derks het licht op groen voor het uitgebreid meedenken. LEUSDEN - „We willen pro beren de verkeersafwikkeling wat logischer en vlotter te ma ken. Gedacht wordt aan gerin ge reconstructies van een en kel kruispunt en/of verkeers- lichtinstallaties". Dat schreef mevrouw Dirks deze week aan de leden van de commissie OWRO Ze wil de voorstellen samen met de gumeente uitwerken, waarna ze in de commissie zouden kunnen worden be sproken. „Aan deze manier van werken zijn weinig kosten voor de gemeente verbonden," aldus voegde ze er aan toe. „U kunt ons werk zien als een initiatief van enkele inwo ners om, in het kader van de inspraak, op een positieve, op bouwende en professionele wijze wat te doen aan ver- keersperikelen, die bij veel inwoners leven," aldus de bnef, die behalve door mevr. E. G. G. Dirks-PayTalbe, onder tekend was door de heren D. van Bekkum en G. Sluijsmans. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Binnenkort komt er een gemeentelijk plan voor de totale aanpak van de Hamersveldseweg als verbindings schakel tussen de Biezenkamp en de Hamershof. Er wordt volgens de leden van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening veel te hard gereden op deze weg. Zelfs klaar-overs voelen zich daar niet veilig, zo liet men vanaf de publieke tribune weten. Herhaalde oproepen m de wijk om zich als klaar-over beschikbaar te stellen leverden geen enkel re sultaat op. Volgens Herik Ossen drijver (CDA) komen kinderen, moeders-met-kleintjes en bejaar den herhaaldelijk in de problemen op deze „racebaan". De voorzitter gaf toe dat allerlei idioten daar te snel scheuren, maar de situatie zou er ook aanleiding toe geven. Gert de Weerdt was het er volstrekt met mee eens dat alleen idioten daar te hard rijden. „U bent daar toch ook wel eens te snel gegaan?" zo voeg de hij de voorzitter toe. DISCUSSIE Er ontspon zich een warrige dis cussie tussen commissieleden en publiek over de vraag of er (Ep Oostra, D'66) meer ongelukken ge beuren op met knipperlichten be veiligde zebra's, dan op de zebra paden die daar niet mee beveiligd zijn. Ossendrijver voelde alles voor een 30 km snelheidsbeperking. „We moeten de weg minder aan trekkelijk maken voor het door gaand verkeer". De voorzitter voel de er weirug voor om voor de vuist weg enkele concrete afspraken te maken. Hij vroeg te wachten op het totaalplan. (advertentie) VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer- sennce tegen redeli/ke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De kwestie rondom de waterschapslasten wordt tijdens 'e'en van de vol gende commissie-vergaderin gen van FEZ (Financi'ele en Economische Zaken) bespro ken. In de vergadering van afgelopen maandag zei voor zitter Fons Ummels (CDA) de raadsfracties toe, dat alle stukken in deze zaak ter inza ge worden gelegd. „De commissie FEZ dient op de hoogte te zijn van hoe de zaken werkelijk in elkaar zitten," aldus Ummels in zijn betoog aan het begin van de vergadering vein afgelopen maandag. „Bij de reorganisatie van de waterschappen komt het om slagstelsel opnieuw aan de orde. Ook komt er dan een evenredige vertegenwoordiging in het nieuwe waterschap." Ummels ontkende verder dat in oktober 1982 de lasten voor inwo ners van Leusden-Centrum zijn ver zwaard. Volgens hoofdingelande ir. LEUSDEN - De commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Aan Ordening die zich dinsdagavond met verkeersaangelegenheden bezighield schoot volledig uit de bocht. Het was allemaal zo goed bedoeld. Voorzitter Jan Wagenaar had een keung tijdschema bijgevoegd, volgens hetwelk de elf punten zouden worden behandeld. Maar zieal bij de behandeling van een bnef van een geachte ingezetene gebruikte men ruim een uur in plaats van de toegestane vijftien minuten. De rest van de agenda, met toch een aantal punten dat wezenlijk van belang was, moest er snel worden doorgejaagd om althans voor middernacht de steven huiswaarts te kunnen zetten. Veel schoot men er trouwens niet mee op, want de meeste zaken werden naar een volgende agenda overgeheveld. Het was onvoorstelbaar om te ervaren hoe groot de woordenstroom kan zijn van commissieleden en publieke tribune om niets te zeggen en- zo het zou kunnen - nog minder te besluiten. Een voordeel heeft zo'n bezoek aan de commissie verkeersaangelegenheden wel als het gaat om nieuwe ingezetenen. Ze horen op één avond zo ongeveer alle straatnamen minstens tien keer aan zich voorbij gaan. Er wordt ook nog veelvuldig met vmgers langs kleine kaarten gegleden, maar als je daar tien meter vandaan zit schiet je er natuurlijk weinig mee op. Het ware beter om behalve een tijdschema een deugdelijk afspraak bij te sluiten over het aantal rondes dat men zich met de onderwerpen bezig wil houden. Laat het er vooral niet meer dan twee zijn. Je kunt je uiteraard ook heel gewoon aan het tijdschema houden. J. Miggels, een partij-genoot van Ummels, is dat wel gebeurd. De Leusdense burgers betalen dubbe le waterschapslasten, liet hij al op 18 maart jongstleden weten. Ener zijds betaalt men die in de onroe- rendgoed-belasting, anderzijds be talen ze die nog eens gewoon aan het waterschap Heiligenberger beek. Memg commissielid kon de hele kwestie rond de dubbele water schapslasten met of nauwelijks vol gen. Het gaat hier om een vnj ingewikkelde zaak. Ook de woor den van Fons Ummels verschaften maandagavond weinig duidelijk. Het voorstel om alle stukken ter inzage te leggen werd dan ook door alle raadsfracties onder steund.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5