Leusden krijgt nieuw oud college leusdei* ftcranC k leusder krant Politie pakt vier inbrekers Kinderfietsen gestolen Sokaal Leusden Achterveld DINSDAG 22 APRIL 1986 plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeen te Lensden krijgt de ko mende vier jaar een nieuw oud college van burge meester en wethouders. VVD-wethouder Jan Wa genaars woorden, direkt na de verkiezingen, „dat de college-vorming een makkie zou worden" wer den in eerste instantie weliswaar niet helemaal bevestigd, maar uiteinde lijk kwam het er in de praktijk wel op neer: twee CDA-wethouders, en een tje van de WD. Naar verwachting zul len die posten worden be zet door de huidige wet houders Gijs van Wouden berg, Fons Ummels en Jan Wagenaar. Tijdens de raadsvergadering van volgende week zal dat zijn beslag krijgen. Gisteravond werd tij dens een afrondende be spreking een uitvoerige toelichting gegeven op het tot stand komen van het college. In eerste instantie deed Evelien Blom, de fractievoorzitter van het CDA dat. Deze partij had zich na de verkiezingen, als partij met de grootste raadsfractie, opgeworpen als intermediair tussen de andere partijen, om tot sa menstelling van een be leidsprogramma en het vormen van een college te komen. Evelien Blom schetste uit voerig de procedure, waarin gesprekken waren gevoerd met alle partijen. „Leusden'85 haakte al snel af, omdat men van mening was, dat op de basis waarop de gesprekken werden gevoerd, verder pra ten geen zin had, en men het ontwerp-programma voor de komende vier jaar een uitge sproken slecht programma vond," aldus Evelien Blom. „Uiteindelijk bleven er vijf partijen over, inclusief D'66 en PvdA, die beide als uitdrukke lijke voorwaarde stelden, dat er een PvdA-wethouder m het college zitting zou moeten krij gen. Uiteindelijk wees D'66 het programma af, wat op ons als zeer onwezenlijk overkwam. De PvdA had twee essentiele punten van kntiek, en als men geen wethouderszetel kreeg kwamen er daar nog vijftien bij. Ook dat vonden we een vreemde gang van zaken," al dus Evelien Blom. De uiteindelijke keuze van haar partij verklaarde zij als volgt: „We hebben gekozen voor voortzetting van het be leid, en we vonden dat we ook aan onze twee wethoudersze tels vast moesten houden. Inza ke ons uiteindelijke afwijzen van de PvdA speelden voor v /.Vi yf-r' Burgemeester van Leusden is en blijft, maar dat wist u al, de heer J V/. Af. Rademaker. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktle: Martin Hermens, Hans Mosterd (eindredaktie) Redaktle-secretariaat: Boudwina de Boer, Mia Veen Hoofdredaktle: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie), 941494 (redaktie) Abonnementsgeld: 65,60 per jaar, 33,30 per half jaar, 16,90 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 Y uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag: 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) hij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 110,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. ons de volgende punten een rol: - twee programmapunten wa ren voor de PvdA niet be spreekbaar: - er waren vijftien punten van geschil, die onder de tafel ble ven, maar waar dat op lange termijn toe zou kunnen leiden was met te voorzien; - een vierde wethouder zou onverkoopbaar zijn naar de bevolking; - Leusden is afgebouwd, dat betekent dat er niet méér werk komt, dat het aanstellen van een vierde wethouder zou rechtvaardigen: - voor een vierde wethouder zou het ambtelijk apparaat gereorganiseerd moeten wor den. Dat leidde tot onze keus, om samen met de WD zitting te nemen in het college. Met na druk wil ik hier trouwens stel len, dat de uitkomst van de onderhandelingen niet bij voorbaat vast stond," aldus Evelien. Het afhaken van D'66 en PvdA betekent overigens, dat het beleidsprogramma nu wordt onderschreven door CDA en WD, en door GPV/ SGP. Harm Óffereins (GPV/ SGP) had overigens geen be hoefte aan commentaar. Het instemmen met het program ma sprak naar zijn mening voor zichzelf. BREED Namens de WD lichtte ver volgens Alrich Parson het be leidsprogramma toe. Hij noem de een aantal punten, dat op aandrang van zijn fraktie m het programma voor de komende vier jaren was opgenomen, en sprak er onder meer zijn vreugde over uit, dat een actie ve informatieverstrekking van gemeentewege tot één van de belangrijkste programmapun ten is geworden. „In de voorbespreking die we met het CDA hebben gehad hebben wij benadrukt van me ning te zijn, dat zowel bij de voorbereiding als de uitvoe ring van het beleid veel aan dacht zal moeten worden ge schonken aan informatie. Meer dan ooit zal gepoogd moeten worden om de burgers in een vroegtijdig stadium te informe ren," aldus Alnch Parson. „In het algemeen zien wij in dit programma een continue ring van het beleid, maar zeker met enkele verfijningen die verbetering moeten opleve ren," zo vatte hij de visie van zijn fraktie op het beleidspro gramma samen. Ten aanzien van de gevolg de procedure liet hij weten, dat zijn fractie van mening was, dat er een verregaande poging is ondernomen om een zo breed mogelijke ondersteuning te krijgen. Naar D'66 en PvdA, de partij en die afhaakten - of werden afgehaakt - ,zei hij het volgen de: „Wij vinden het - op zijn zachtst gezegd - zeer inconse quent om de ondersteuning van het beleidsprogramma on voorwaardelijk afhankelijk te maken van de samenstelling van het college." CONFRONTATIE Ook Com Verduin, fractie voorzitter van de PvdA, liet weten, van mening te zijn dat er een goede poging was gedaan om in het schrijven van het programma een opening te maken naar de andere fracties. Een deel van de opstelling, die haar partij had gekozen tijdens de onderhandelingen, zo stelde zij, was ontleend aan Wethouder Cijs van Woudenberg (CDA) bh]ft zitten waar hij zit. het verkiezingsprogramma van het CDA. Daarin staat ver meld, dat het CDA voorstander was van een zo breed mogelij ke steun voor het college, en dat die punten, waarover geen overeenstemming zou worden bereikt, in het beleidspro gramma zouden worden om schreven. Bovendien zou steun aan het programma zoveel mo gelijk tot uiting komen in de samenstelling van het college. „Tijdens het eerste overleg hebben we duidelijk gesteld, alleen mee te willen werken aan een college-programma als we ook een wethoudersze tel zouden krijgen. In principe was men daartoe bereid, zo bleek. Op slechts twee van de bijna honderd punten van het ontwerp-programma hebben wij een voorbehoud gemaakt, wat volgens ons ook kon, ge zien wat daarover in het CDA- programma stond. Vijftien an dere bezwaren hadden we toen zelf al ingeslikt. Verder hebben we ons bereid ver klaard, dit beleidsprogramma in een college met drie of vier wethouders loyaal mee uit te voeren," aldus Corri Verduin. Vervolgens wees zij erop, dat het het CDA geweest was, „dat gekozen heeft voor voort zetting van een college op smalle basis met de WD, on danks tien procent stemmen verlies voor deze combinatie bij de verkiezingen. Hierbij eist het CDA twee-derde van het aantal wethouderszetels, ter wijl het CDA slechts een-derde van het aantal raadszetels be zet," zo stelde zij. De opstelling van het CDA, zoals die was verwoord door Evelien Blom eerder in dit arti kel, maakte het de PvdA onmo gelijk, in het college deel te nemen. „Het CDA heeft hiermee ge kozen voor het risico van een harde confrontatie met bijna veertig procent van de ge meenteraad m een bestuurlijk moeilijke periode voor Leus den," zo hield Corri Verduin de aanwezigen tenslotte voor. UITVOERING De woorden van WD'er Al rich Parson, waarbij hij D'66 en de PvdA voorhield, dat zij een fout begingen door de college vorming zo nadrukkelijk te be trekken bij het opstellen van een beleidsprogramma, kre gen reliéf toen Ep Oostra van D'66 aan het woord kwam. „Wij zijn teleurgesteld over het feit, dat het CDA heeft vastgehouden aan haar twee wethouderszetels. Ik begnjp die eis niet goed: in 1978 had die partij vijfentwintig procent meer stemmen dan nu, en men nam toen ook genoegen met één zetel." „Waar het de kritiek op onze opstelling betreft, wil ik wel zeggen, dat we ook inhoudelijk nog niet tevreden waren over het programma. En dat hebben we ook laten weten. Met name in het blok „financiën" was sprake van een onduidelijke redaktie. Daar had een toelich ting op moeten komen, en dat was voor ons een breekpunt. Bovendien gold datzelfde voor een omschrijving over de vraag, hoe sociale woning bouw in Leusden gerealiseerd zou moeten worden: zoals het er nu staat is dat kretologie," aldus Oostra. „Maar nog belangrijker was de samenstelling van het college, omdat het ons vooral om de uitvoering van het pro gramma ging. Het college is gehouden, dat uit te voeren. En onzerzijds hebben we dui delijk laten weten, in dit col lege op dat punt geen ver trouwen te hebben. Met dit college hadden en hebben wij geen vertrouwen in welk be leidsprogramma dan ook, dat u opstelt. Daarom was de keuze van het CDA voor voortzetting van de huidige coalitie met de WD voor ons het breekpunt," aldus Oostra. ZELFGENOEGZAAM Tenslotte was de beurt aan Ben Stoelinga, fractievoorzitter van Leusden'85. Hij las de brief voor, waarin zijn fractie mee had gedeeld, niet verder deel Wethouder Fons Ummels (CDA) bhjft wethouder. te willen nemen aan de onder handelingen. Het programma, noch de ge volgde procedure, kon m de ogen van zijn fractie genade vinden. Ten aanzien van het programma merkte hij op, dat het gewoon om een voortzet ting van het de laatste jaren gevoerde beleid ging. „Een beleid, dat onvriendelijk, wei nig creatief, soms onthutsend en vooral afwachtend is. Uit het voorwoord blijkt reeds een te vredenheid ten aanzien van het gevoerde beleid en deze zelf genoegzame houding die ken merkend is voor het huidige college van B&W belooft wei nig goeds ten aanzien van één van de beleidspunten, de eva luatie van ervaringen met in spraakprocedures," aldus Ben Stoelinga. „Ten aanzien van het ver kleinen van de afstand tussen burgerij en bestuurders wordt alleen verwezen naar nog te verschijnen nota's waarvan het effect, gezien de reeds gecon stateerde tevredenheid over de afgelopen jaren, zeer ge ring zal zijn. De overmatige waardering van het particulier initiatief wordt door u maar al te gretig gebruikt om het ge brek aan creativiteit en initia tieven te comoufleren," zo zei hij. Wat de gevolgde procedure betreft bij het opstellen van het beleidsprogramma merkte Stoelinga op, dat geen gehoor was gegeven aan de uitdruk kelijke wens van zijn partij, om dat in het openbaar en in geza menlijk overleg te doen. „Ons inziens had hier al de openbaarheid gestalte kunnen krijgen en proeven wij nu al het „Bloed kruipteffect" van de familie Leusden. Bovendien bekroop ons een angstig ge voel bij het door u opgelegde embargo op het beleidspro gramma. Daar bij voorbaat ge kozen is voor drie wethouders, waarvan twee CDA-wethou ders, worden de onderhande lingen op voorhand bewust ge blokkeerd en lijkt een goede afspiegeling onmogelijk te worden. Uit het bovenstaande zal u duidelijk zijn, dat Leus den'85 niet meedoet aan het politieke spel, zoals u dat wenst te spelen," aldus Ben Stoelinga, de brief van zijn frac tie - daterend 17 april - cite rend. PROGRAMMA CDA, WD en SGP/GPV zijn het derhalve eens geworden over een beleidsprogramma voor de komende vier jaar. Veel nieuws staat er, Evelien Blom merkte dat terecht al op, niet in. Het valt te be schouwen als een CDA-pro- gramma dat, zoals onze Oos terburen het zo treffend uit kunnen drukken, is aange vuld „mit Beilage". Opvallende punten in het programma zijn de buitenge wone aandacht voor het be leidsonderwerp voorlichting, en het overmatige gebruik van de woorden „particulier initiatief'. Op een aantal vragen on- derzijds, naar aanleiding van het programma gesteld, bleek een aantal antwoorden voorlopig nogal wat vragen open te laten. In een artikel in onze krant van aanstaande donderdag komen we hier op terug. Wethouder Jan Wagenaar (WD) bhjft niet alleen wethouder, maar waarschijnlijk ook loco-burgemeester. Die functie is de komende vier jaar interessanter dan gewoonlijk, omdat burgemeester Rade maker over twee jaar met pensioen gaat. Tot de benoeming van een nieuwe burgemeester zwaait Jan Wagenaar dan de scepter over Leusden. OPEN HUIS PEUTERSPEELZALEN Waar kunt u terecht? Woensdag 23 april: 09.45 uur tot 10.45 uur: Blijhof II, Ansfnduslaan 49 en De Treeklopertjes, Prinses Irenelaan (Zuid). Donderdag 24 april: 09.45 uur tot 10.45 uur: Blijhof III, Hamersveldseweg 100, Klein Duimpje, 't Laantje 1 (Achterveld) en De Treeklopertjes, Prinses Irenelaan (Zuid). Vrijdag 25 april: 09.45 uur to 10.45 uur: Klein Duimpje, 't Laantje 1 (Achterveld) en De Treeklopertjes, Prinses Irenelaan (Zuid). LEUSDEN - De rijkspolitie te Leusden heeft zondag drie jongeren aangehouden die worden verdacht van twee inbraken in het AC-restau- rant. Een vierde persoon wordt nog gezocht. De inbra ken vonden eind maart, begin april plaats. De aangehouden jongelui komen uit Amersfoort en zijn 15 tot 16 jaar oud. Bij hun inbraken wisten zij Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: - aktuele benchten - dagelijkse agenda's - sport - aktiviteiten jeugd en jongeren - aankondigingen verenigingen - openingstijden bibliotheken - felicitatie-rubriek - vraag-en aanbod-rubrieken voor partikulieren en bedrijfsleven - filmagenda Amersfoort - openbaar vervoer - advertenties In het weekeinde: - sportagenda - weekeind-agenda - uitgaanstips Amersfoort - filmagenda - openbaar vervoer - medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-redaktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubnek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tanef van 5,- per dag (tot maximaal 2 regels). Niet-abonnees: 7,50 per dag (tot maximaal 2 regels). Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,- Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde prijzen op kontraktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren. Tarief: eerste twee regels 12,-per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. Kabel-Spots Kleine advertenties voor bedrijven e.d. Zonder logo's of afbeeldingen. Tarief: van 1 tot maximaal 5 regels 75,- per dag. Alleen tegen kontante betaling bij opgave tekst op ons kantoor. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kanaal 4. enkele duizenden guldens aan shag, sigaretten en geld te ont vreemden. Beide keren kwamen zij het pand binnen via de achterdeur. Over hoe de politie de inbrekers heeft kunnen vinden, wilde men geen mededelingen doen. Wel deelde men mee, dat tegen het viertal proces verbaal is opge maakt. LEUSDEN - Bij speelgoedzaak Koolman zijn vrijdagavond om streeks 18.50 uur twee kinderfiet sen gestolen. De dief kon later aangehouden worden dankzij de aanwijzingen van een man die on bekend wenste te blijven. Die onbekende kon aan één van de verkoopsters het kentekennum mer wan de auto van de dief geven. Om enige onduidelijkheden te kun nen oplossen, wil de rijkspolitie te Leusden (telefoon 033-941980) graag in contact komen met deze onbekende tipgever. Dinsdag 22 april 19.00 uur: Tentoonstelling Histori sche Kring Leusden in kelder van het gemeentehuis, ingang Burg. Van der Postlaan 2. Woensdag 23 april 09.00 uur Kledingbeurs in 't Voor onder, Burg. Van der Postlaan 2. 09.45 uur: Open huis in peuter speelzaal Blijhof II, Ansfnduslaan 49. Donderdag 24 april 09.45 uur Open huis m peuter speelzaal Blijhof ID in het Jeugd honk aan de Hamersveldseweg 100. 20.00 uur Openbare raadsverga dering in het gemeentehuis, 't Erf 1 te Leusden-Centrum. 20.00 uur: Oriëntatie-bijeenkomst nieuwe leden voor donderdag avondrepetities van het Leusdens Mannenkoor De Valleizangers in De Hakhorst. 20.15 uur PJGU agrarische ïntor- matie-avond in jongerencentrum De Til, Hamersveldseweg 30. 21.30 uur: Jazzpodium in De Hak horst met Tno Wiebe Haanstra en solist Hem de Jong (vibrafoon). Vrijdag 25 april 20.30 uur Concert van Berdien Stenberg in De Korf, De Smidse 1 te Leusden-Centrum. Woensdag 23 april 09.00 uur Handwerkhobbyclub m De Moespot. 13.30 uur: Bejaardensoos in Ons Gebouw (in plaats van donderdag). Zaterdag 26 april 20.00 uur: Disco Show m De Kla- veet. Zondag 27 april 14.00 uur: Disco in De Klaveet. 20.00 uur: Kaartavond, georgani seerd door het feestcomité van Ons Gebouw. Maandag 28 april 19.30 uur Feestavond voor 60plussers, georganiseerd door het feestcomité van Ons Gebouw. 20.00 uur: Volksdansen m De Moespot. Dinsdag 29 april 09.00 uur: Welfareclub De Zonne bloem m Ons Gebouw. f

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3