Stanfries mjQDEÏö l Ml Itl tl Senioren Achterveld: succi Verlies Leos Kaartavond ii Ons Gebouw Uitslagen Ons Genoegen Dubbeltoernooi TTCL Puzzel-rit op 30 april Nationale dag Jeu-de-boules op 30 april DONDERDAG 24 APRIL 1986 LEUSDEN - Verloopt het draaiboek in het slot van de competitie voor Antilopen opnieuw zoals trainer Kees van Buren in gedacht heeft, of bepaalt het lot voor de debutant in de promotie-klasse ditmaal toch anders. Zaterdag kunnen de dames en heren hun coach de helpende hand toesteken door het bezoekende Stanfries met lege handen naar Friesland terugstu ren. Dan hebben de Leusdenaren de opmars naar veiliger oorden helemaal flitsend ingezet met de laatste beslissende ontmoetingen tegen Sperwers en ROG nog voor de boeg. Winst op Stanfries zal Antilopen sowieso opnieuw een hogere posi tie op de ranglijst bezorgen, hoewel de Friezen door hun achterstand in gespeelde wedstrijden nunder ver- liespunten houden dan Antilopen. Het thuisvoordeel moet doorslag gevend zijn. Heerenveen dat bij toekomst kampioen Wordt Kwiek een eervolle 11-8 nederlaag incas seerde. zal via een zege op het aangeslagen Ons Eibernest zich ook met de moed der wanhoop vastklampen aan de laatste stro halm. Voor ROG breken sombere tijden aan als op DTV geen punten- winst wordt geboekt. Want na het verlies (9-4) bij Stanfnes wordt het bekende zijden draadje steeds dunner. Sperwer kan Wordt Kwiek nog een week van het kam pioenschap houden Dat lijkt, gelet op de nog steeds ongeslagen staat van dienst van Wordt Kwiek, een onmogelijke opgave. Uitslagen promotie-klasse B: DTV - Sperwers Stanfnes - ROG Ons Eibernest - Antilopen Wordt Kwiek - Heerenveen Stand promotie-klasse B: Wordt Kwiek Sperwers DTV Stanfnes Ons Eibernest BW Heerenveen Antilopen ROG Programma promotie-klasse: 26-4-86: Antilopen - Stanfnes ROG-DTV 27-4-86: Heerenveen - Ons Eibernest Sperwers - Wordt Kwiek 4-5 9-4 6-7 11-9 11-21 11-15 10-12 9-8 11-8 10-7 11-7 10-6 (5-5) (10-11) (8-10) (7-11) ACHTERVELD - In ver band met de viering van ko ninginnedag organiseert het feestcomité een aantal evene menten. Het eerste vindt op zondag 27 april plaats. Er is dan een kaartavond in Ons Gebouw. Aan deze kaart avond kan iedereen deelne men. Er kan zowel geschut- als geklaverjast worden. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden per persoon. Inschrij ven vanaf 19.30 uur, aanvang van de wedstrijden 20.00 uur. Tijdens deze avond zal er weer gestreden moeten worden voor de wisselbeker zowel bij het schut- als klaverjassen. Verder is een aantal mooie pnjzen te winnen. Op maandagavond 28 april wordt er een feestavond georganiseerd voor de 60-plussers. Het program ma blijft nog een verrassing. In elk geval wordt er wel een rondje bingo gespeeld. De entree be draagt drie gulden, inclusief koffie, cake en een bingokaart. De zaal gaat open om 19.00 uur en de aanvang is om 19.30 uur. Degenen die problemen hebben met vervoer kunnen bellen naar W. van Middelaar, telefoon 03425-2001. Er zal dan voor vervoer worden gezorgd. ACHTERVELD - Aan de on derlinge schietwedstrijd van Ons Genoegen deden 17 leden mee. Er werd ook ditmaal weer goed geschoten. Alle deelnemers bleven ditmaal boven de 70 punten. De uitslagen waren: 1. W.J. Lagerweij 94 3. L. Verburg 88 3. J. E. van Hamersveld 88 3. P. Smink 88 3. W Wittebrood 88 door G. van Leeuwen Heetveld „HET SCHUT" Zoals vorige maal reeds ver meld, bevmden we ons nu bui ten Leusden, op Woudenbergs grondgebied. We zullen daar geen problemen mee hebben, zoals de bewoner van de Boom, die burgemeester was van Leusden, in dezelfde tijd dat zijn oudere broer dat ambt bekleedde in Woudenberg. In die tijd liet hij het Laantje van de Boom aanleggen, omdat hij, zoals het verhaal nog steeds in de familie wordt verteld, als hij naar zijn werk op het ge meentehuis m Hamersveld ging, met over het ambtsge bied van zijn broer wilde rij den. De waarheid zal wel zijn dat dit laantje een groot stuk weg afsneed. We lopen nu langs de beek die een zeer voorname plaats inneemt in de waterhuishou ding van de Veluwerand en nog meer van de gehele Gel derse Vallei. Voor de ontgin ning van de omgeving van Veenendaal, werd indertijd de Gnft of Grebbe gegraven. Dit afwateringskanaal diende te vens om de turf af te voeren uit het verveningsgebied naar Amersfoort. Dit kanaal, de Gnft, komt bij „Lambalgen", een buitenplaats in de buurt van Scherpenzeel, in de Lunterse beek uit. Aange zien Veenendaal ongeveer ze ven meter hoger ligt dan Amersfoort, waar de beek in de Eem uitmondt, vloeit er, vooral in de regentijd, een be hoorlijke hoeveelheid water door de beek. Het komt dan ook herhaaldelijk voor dat de weilanden, die aan de beek grenzen, 's winters onder water staan. Het terrein waarop landgoed De Boom is gesticht, ligt in een soort dal en heeft voordien blijkbaar een drassig karakter gehad. De naam van de Leus- broekerweg duidt ook in die nchtmg. Broek is de benaming van drassige grond. Om de waterhuishouding te verbeteren werd er een stuw m de beek gebouwd, bekend in de wijde omgevmg als „Het Schut". Daardoor werd de wa terstand ter plaatse met onge veer een meter verlaagd en door meer of minder balken in de hardstenen gleuven, aan weerszijden van het schut, te laten zakken had men de wa terstand m de hand. Vervolgens werd een smal dijkje opgeworpen aan de zij de van het landgoed en tegelij kertijd een hinderlijke bocht in de beek rechtgetrokken. Dat de beek dus een recht streekse verbinding heeft met Veenendaal hebben we de laatste jaren kunnen merken. In Veenendaal staat de „EN- KA", een kunstzijdefabriek, die van tijd tot tijd het afvalwater loost in De Gnft. Het water in de beek is dan zo zwart als inkt en vooral bij zomerdag, als het warm is, dan is de stank bijna met te verdragen. Alle vis, waaraan de beek voordien nogal njk was, is verdwenen. Men schijnt er weinig tegen te kunnen doen want ruettegen- algemeen leusden - In Utrecht hebben de dames van Leos op geen enkele wijze aangetoond zich nog druk te willen maken voor een plaats hoger op de ranglijst van de derde divisie. Tegen SOS/DPC hadden de Leusdenaren nog een kans om voorbij de Utrechters te steken. Een overwinning was dan noodzake lijk. Niets van dat alles. Ongemotiveerd liet Leos zich door SOS/DPC naar de slachtbank leiden. In een wedstrijd die het predikaat fouten-festival niet zou misstaan, heerste SOS/DPC op alle fronten. Met een 15-6, 1S-8 en IS-10 nederlaag kon Leos snel huiswaarts keren. Het Schut" bii landgoed De Boom. (A. van Leeuwen) staande protesten van alle zij den, gaat de fabnek rustig door met het lozen van zijn kwalijke afval Doch als het water schoon is, zoals nu, dan is het een genoe gen om langs de snelstromen- de beek te wandelen. De weg, die ook wat verhoogd is en zo een dijk vormt om het lager gelegen land aan de overzijde te beschermen, loopt hier vlak langs het water tot aan de Moffebrug. Die brug staat haaks op de weg. Gaan we die over dan kunnen we zo weer terug naar De Hertekop, waar we onze wandeling zijn begon nen. We behoeven dan ook niet meer te lopen want we kunnen de bias nemen van Co ten Broek, een ondernemende jongeman uit Scherpenzeel, die wel brood zag in een bus dienst van Scherpenzeel, via Woudenberg en Leusden naar Amersfoort en vice versa. De spoorlijn heeft namelijk het grote bezwaar dat de halte Leusden en het station Wou- denberg-Scherpenzeel enige kilometers van de bebouwde kom liggen. En met Co kom je, voor een paar stuivers, een heel eind en tot vlak voor de deur Een bushalte bestaat met; als de bus er aan komt en je wilt meerijden, dan steek je een voudig je hand op en Co stopt. Als er dan honderd meter ver der weer iemand zijn hand opsteekt, of een passagier te kennen geeft dat hij er uit wil, dan stopt Co eenvoudig weer. Een dienstregeling schijnt hij wel te hebben, maar ik geloof met dat er iemand is die de dienstregeling kent. Een ieder weet op den duur wel hoe laat de bus ongeveer langs komt en duurt het te lang, dan ga je vast een eindje in de goede richting lopen. GELDTAS Begonnen met een autobus waar veertien mensen in kon den, heeft hij er nu een ge schikt voor het vervoer van zesentwintig personen. Met een snelheid van wel dertig kilometer per uur raast hij over de hobbelige straatweg, van 't Oostemd m Scherpenzeel, waar het beginpunt ligt, tot aan het station in Amersfoort. Na een korte rust dezelfde reis in tegengestelde nchting. Met een paar leren beenkappen om en een grote leren geldtas over de schouder, waarin ook de kaartjes zitten, zit Co achter het stuur en heeft een vriende lijk woord voor iedereen. Willen we echter onze wan deling voortzetten, dan gaan we met de brug over maar blijven we rechtdoor de beek volgen via de Vie weg, aan deze zijde van de beek nog steeds Woudenbergs gebied. De beek slingert hier door het landschap, zoals het een echte beek betaamt en de Vieweg slingert mee. Bij de Gnftdijk aangekomen slaan we linksaf. Rechtdoor komen we achter huize „De Treek" uit. We willen eerst nog naar het Heetveld. Dat kunnen we bereiken door na een honderd meter rechtsaf de Akkerse steeg in te slaan, lopen dan weer op Leusdens gebied en komen uit op de Heetvelderweg, tussen boer derij „Wellom" en het bos wachtershuis. Eerst naar de boerdenj. Op de voorgevel ontdekken we een ingemetseld wapen, voor stellende een staande leeuw en dne Franse lelies Boven dat wapen het jaartal 1614. Tot nu toe is het me met gelukt om de herkomst van dat wapen te achterhalen. Ik blijf echter zoe ken en mocht het me lukken dit tijdens onze wandeling nog te ontdekken, zal ik het beslist laten weten, misschien bent u net zo meuwsgieng als ik. Ook voor tips houd ik me aanbevo len. Het jaartal kan niet slaan op de ouderdom van het gebouw, want dat is kennelijk veel jon ger. Wel wordt de hoeve m 1676 reeds genoemd. De Heetveld betekent niets anders dan Heideveld, met dien verstande dat onder heet heide wordt verstaan wat hoog is gelegen en nogal droog is, of heide wat op hoogveen groeit. Heeft het daarenboven veel opslag van berken dan spreekt men van birkt. Het boswachtershuis wordt bewoond door Ane, een bos wachter in hart en meren. Wee de stroper die zich in zijn ge bied durft te vertonen. Bij nacht en ontij is Arie op zijn post. Heus, het bos en de wildstand zijn bij hem in vertrouwde han den. HOEVE LOEF Van hieruit zien we al hoeve „Loef' door de bomen sche meren. Aan de overzijde van de weg staan de boerdenj Groot- en Klem Loevezijn. De verwantschap van Loef en Loe vezijn valt dadelijk op. Waar schijnlijk zijn beide Loevezij- nen in het verleden afsplitsin gen van Loef. Deze laatste wordt gehouden voor één van de alleroudste hoeven van de wijde omgevmg. Loevezijn zou dan een verbastering zijn van Loeve's Eng (bouwland). De beide boerderijen Loevezijn zouden dus ontstaan zijn op het bouwland van Loef. Verderop staan nog twee boerdemen; Graafbeek en Ra- vesloot. Over die naam is nogal eens onemgheid. Sommigen zeggen Ravesloot, een ander noemt het Ravenhorst Waar schijnlijk komt dat doordat rond 1750 tot na 1800 daar een familie op boerde die zich de familienaam Ravesloot had aangemeten. Een volgende ei genaar, die meende dat de boerderij naar de familie was genoemd en niet andersom, maakte er Ravenhorst van. Misschien geïnspireerd door „Ooievaarshorsï". Aan de rand van het Heet veld hebben m het verleden verschillende schaapskooien gestaan. In de tijd dat de wol ven uit ons land waren verdwe nen, was het ook niet meer nodig om de schaapskooien, uit veiligheidsoverwegingen, zo dicht mogelijk bij de boer derijen te bouwen. Het was practischer ze aan de rand van de heide te plaatsen. De scha pen hoefden dan met dagelijks kilometer te lopen, met de kans dat ze al teveel mest hadden verloren voor ze in de schaapskooi waren aangeland. En om die mest was het houden van schapen m hoofdzaak be gonnen. Van al die schaapskooien is er op het Heetveld, buiten dege nen die zich op de hoeven bevinden, nog maar één over. Noot: Als waterafvoer heeft de Lunterse Beek, na het gra ven van het Valleikanaal, geen betekenis meer. De naam is nadien ook veranderd m Heili genbergerbeek. Wethouder Jan heeft geen hoefte aan echte verkeersde kundigen, verklaarde hij. Iedereen met een rijbewijs verkeersdeskundige motto. .en de beste stuurlui stai toch maar op het zebra-pad automobilisten dwars. Mevrouw Dirks en de hare ^*1 mogen nu regelmatig tege ambtenaren aanpraten, b tin! grijp ik feder Dc Maar mevrouw Durks! Bent wel eens in contact gewee. an met een praatpaal? Dat was toch alleen maar nadi u pech had of een ongeluk? En? Was die regen vongt week zondag in Den Treeï1616 echt zo zuur? Enthousiaste milieufreak: „Nai Erg nat! En dat was voor om jjT. natuurhjk wel een beetjt De PvdA gaat weer enthousias vier jaar de oppositie m lex Hoeven sommige sociahster, ook met bang te zijn, dat ze halverwege de rit hun wethou der hadden moeten laten vaif°r' Jen.. Leusden '85 zegt. dat ze het politieke spel niet meespeelt. En hoe noemt die partij het meedoen aan de verkiezingen dan? B en W stellen de ontruiming vein de volkstumtjes m Leus- den-Zuid uit. Wachten zeker eerst tot de tomaten njp zijn en de boontjes geplukt kunnen worden Cisteren ook lekker gequilt in Croot-Krakhorst9 Quilten? Is dat zoiets als jog gen? Nee hoor, een quilt is, zoals u hoort te weten, een soort lap pendeken. Net als Leusden ei genlijk. In onze volgende aflevering van „De weg van vijf miljoen Hoe wethouder Jein de Amers- foortse bezettmg van de Ponhjn verijdelt en Haagse Neel hon derd miljoen vraagt voor een sneltram met aansluitmg op de Horst. Wat zonde nou van die brede oprijlaan vein Beco. Misschien dat met een rechts- bijstandsverzekenng van Arag Toch kunnen de socialistische raadsleden best tevreden zijn: over twee jaar krijgt wethou der Jan toch emdehjk de ket ting om? moesten de tafeltennissers LEUSDEN - Zondag werd bij Tafel Tennis Club Leusden het jaarlijkse dubbeltoernooi af gewerkt. Zestien deelnemers (acht dubbels) gingen met el kaar in de slag. Alle dubbels waren in één groep onderge bracht door organisator Piet van den Bree. Zevenmaal dus aan de bak. En dat was voor een aantal van hen een zware opgave. Vermoeid, maar voldaan kon voorzitter Rinus Ter Hoeven aan het einde van het toernooi de uitslag bekend maken. Winnaar werd het duo Piet van den Bree en Evert ten i Ham met Robert Jan Unkraut en Henk ten Ham als goede tweede 7. W. van de Klettersteeg 87 8. A. van Daatselaar 86 9. G. van Hamersveld 83 9. A. Vlug 83 11. W Voskuilen 82 12. J. Blom 80 13. J. Voorbrug 77 14. J. van Nimwegen 76 15. J. van Hamersveld jr. 74 j 15. H. J. van Ruitenbeek 74 15. J. Voskuilen 74 Bij de junioren-schutters waren ditmaal slechts zes deelnemers. Het was Timo van Valkengoed die zich op de eerste plaats wist te handha ven met 89 punten. De ovenge uitslagen waren: 2. Amoud Vlug 72 3. Frank van Dijk 62 4. Laurens van de Ven 61 5. Gen Daatselaar 49 6 Richard van de Wetering 31 ACHTERVELD - De AMBC houdt op woensdag 30 april een puzzelrit. De lengte van de rit bedraagt ongeveer 40 kilometer en is uitgezet door H. van Druten. Inschrijven vanaf 08.30 uur m hotel De Roskam. De eerste deel nemer start om 09.00 uur. Aan deze rit kunnen ook niet-leden van de vereniging deelnemen. Er is een aantal mooie pnjzen beschikbaar. ACHTERVELD - Zoals bekend, wist bij de voetbalvereniging Achterveld het zesde seniorenelftal de a e pakken. Het team met een gemiddelde leeftijd van zo'n 44 jaar walste m de voorbije competitie de een r, andere (jongere) tegenstander plat. Afgelopen zondag werd KW A met 9-1 aan de zegekar gebonden, kampioenschap kwam dan ook bij de enig juiste formatie terecht: Achterveld 6. jaiusei jen en begele Lisidi is va Til. uur. I ïeldse [ortwe La. LEUSDEN - De Nederlandse Jeu-de-boulesbond heeft ko ninginnedag, 30 april, uitge roepen tot Nationale Boules- dag. Op die dag zal er bij alle verenigingen in Nederland, inmiddels al zo'n honderd in totaal, gelegenheid zijn om kennis te maken met deze sport. In Leusden staan volgende week woensdag de banen van de Jeu-de- boulesveremging „De Hakhorst", naast het gelijknamige eetcafé, open voor alle inwoners van Leus den en Achterveld. Vanaf 10.00 uur kan men een balletje gooien op één van de negen banen. Spelers van De Hakhorst zijn aanwezig om geïn teresseerden. onder het genot van een kopje koffie, in te wijden m de spelregels van deze steeds popu lairder wordende sport. Bij voldoende belangstelling wordt er eventueel een klem toer- nooitje gespeeld. Leusden aansluiten op Rij, weg 28 bhjkt géén makkie zijn n 12.0 Het is daarom goed, dat w s er houder Jan het nog eens n ^nei jaar mag proberenTS^Qj jor de Cynische Leusdenaar„Col ge-onderhandelingen? Dat ren geen onderhandeling^ dat was onderhands

Leusder Krant | 1986 | | pagina 8