BDU Tour de Force: „Eén van 's lands beste toerklassiekers" I leusder hr—fc Constructie „Veluws fietsfestijn voor hele gezin" gaat vruchten afwerpen tijdens eerste lustrumeditie. VI DINSDAG 29 APRIL 1986 algemeen >Nwspeet \fcrqeren tarsk&mp léwicndaal ~>h€ner1 ting Lunterse Berg. Ik durf rustig te stellen dat dit tot nog toe de allermooi ste route is. Na een kilometer of vijftien wordt de deelnemers een ver rassing aangeboden Daar wordt te vens een vragenlijst uitgedeeld waar aan een wedstrijdje is verbonden. Het is uiteraard niet verplicht deel te ne men. De antwoorden zijn vrij eenvou dig te vinden en er zijn prijzen te winnen". Onderweg is er ook een officieel rustpunt waar gestempeld dient te worden. „Ook daar hebben we iets extra's aan te bieden", meldt de Barne- veldse Tour-coördinator. „Er is een midgetgolfbaan die speciaal voor de deelnemers aan de veertig kilometer- tocht is afgehuurd. Wij bieden alle fietsers aan er een aantal holes te slaan die dan gewaardeerd worden. Ook daar valt dus wat te winnen. Verderop voert de route langs de Walderveense molen. De molenaresse, Selma van Dijk uit Utrecht, heeft toegezegd dat de molen in bedrijf zal zijn en dat er gemalen wordt. Zij zal met een aantal medewerkers desgewenst informatie verstrekken aan een ieder die binnen een kijkje wil nemen. Ook hier mogen de deelnemers weer een aantal vragen proberen te beantwoorden. Bij terug komst in de Markthal kan men, net als alle andere deelnemers, nog even een kijkje nemen bij de vele kraampjes. We zijn er trots op de veertig kilometerrij ders zo'n programma te kunnen bie den". Ansink is er van overtuigd, dat de kortste afstand van de Tour de Force in dit speciale jasje niet zo veel concur rentie hoeft te vrezen van de landelijke fietsdag, waar ook een afstand van veertig kilometer gereden wordt. Hij onderstreept dat aan de hand van het volgende verhaaltje: „Ik hoorde toe vallig dat de buurtvereniging „Brede- ro", van de Brederostraat in Barne- veld, en bloc mee ging doen aan de landelijke fiestdag. Ik heb aan degene die me dat vertelde een tipje van de sluier opgelicht over de veertig kilome- tertocht van de Tour de Force. Dezelf de avond nog heeft hij dat doorverteld in een vergadering. De buurtvereni ging was zo enthousiast dat ze nu met z'n allen bij ons rijden". Samevattend stelt Ansink daarom: „Ik denk dat we in samenwerking met de politie Barneveld en de Wielerver eniging Ede een behoorlijke dag in elkaar gezet hebben. De mensen kun nen actief terecht, maar er is ook voor passieve recreatie gezorgd. De Markt hal zal namelijk voor een groot deel gevuld worden met kramen waarin van alles aan de man gebracht wordt. Onder de vijftig stands bevinden er zich vijftien, die door professionele standwerkers bemand zijn. Zij worden gejureerd. Het gaat er om wie de beste standhouder is, qua presentatie, maar ook onder meer qua verkoopcijfers". „We willen de mensen die meedoen tot in de puntjes kunnen verzorgen" BARNEVELD - „Stoempers" en „harkers", maar ook pedaleurs, toerrijders en ,,huis-tuin-en-keuken" fietsers, ze kunnen allemaal terecht bij de BDU Tour de Force. En ze lopen er warm voor ook. De belangstelling voor wat vijfjaar geleden als „groots Veluws fietsfestijn" gelanceerd is, lijkt dit jaar groter dan ooit te worden. Tot nog toe is bij de voorinschrijving van het Barneveldse toerfietsevenement het viervoudige van vorig jaar verwerkt. Waar de landelijke tendens bij toertochten een stabilisering, dan wel kleine daling van het aantal deelnemers is, groeit het tweewielercircus dat rondom Barneveld is opgebouwd tegen het landelijk beeld in jaarlijks met zo'n twintig procent. „We zijn dus echt op het goede spoor", stelt Tour de Force-coördinator Gert Ansink. De stelling waarmee Ansink vijfjaar geleden aan het werk ging - een dag fietsplezier voor de hele familie - begint volgens hem dit jaar pas echt vruchten af te werpen. Op grond daarvan en op grond van de overweldigende belangstelling bij de voorinschrijving, verwacht Ansink dat het aantal deelnemers aan de Tour de Force ook dit jaar weer zal stijgen. Hij hoopt ruim boven de vijfduizend fietsers uit te komen. Een dergelijk aantal zou een passende bekroning vormen voor de eerste lustrumeditie, zaterdag 10 mei. Het zou tevens de stelling bekrachtigen, die al door vele toerfietsliefhebbers uit het hele land geponeerd is: de BDU Tour de Force behoort, ondanks haar relatief korte geschiedenis, al tot de beste toerklassiekers in Nederland. Toerfietsers uit het hele land (ook onder meer uit België) kunnen kiezen uit de vier inmiddels traditionele afstanden: 40,90,160 en 230 kilometer. Start- en finishpunt vormt de Barneveldse Markthal, dat gedurende de hele dag onderdak zal bieden aan deelnemers en andere belangstellenden en dat tevens een grote markt met een vijftigtal kramen zal herbergen. De BDU Tour de Force is weer in aantocht. Zaterdag 10 mei staat deze toerfietsklassieker voor ae vi)jae Keer op nel prog Vijf jaar geleden begon de Tour de Force met een bepaalde doelstelling. Volgens de Barneveldse coördinator is die doelstelling wat de eerste jaren betreft verwezenlijkt. „Hetgeen we voor ogen hadden is zeker bereikt. Als de verwachtingen voor 10 mei uitko men, wordt dubbel en dwars bevestigd dat de Tour de Force niet voor niets als één van de beste toerklassiekers in Nederland aangemerkt wordt", aldus Ansink. Hij vervolgt: „We hadden destijds het idee er een fietsdag voor de hele familie van te maken, een zo breed mogelijk publiek fiestplezier te bieden, en dat is volkomen geslaagd. Dat wil echter niet zeggen dat het niet beter kan. Je leert er elk jaar weer wat bij". Het is de bedoeling dat er in de toekomst op de succesformule doorge borduurd wordt. „De formule van vijf jaar geleden vormt een stevige basis. We zijn op de goede weg en gaan het aantal deelnemers in de toekomst ver der uitbouwen. Als onze huidige groei van twintig procent per jaar doorzet, kunnen we over vijf jaar op tiendui zend fietsers rekenen. Daarbij willen we wel een voor geleidelijke groei van het evenement zorgdragen. Het mag niet in één keer uit de hand lopen, want dan gaan we deelnamehmieten vast stellen We willen de mensen die mee doen tot in de puntjes kunnen verzor gen", benadrukt Ansink. Volgens hem wordt er in den lande beweerd dat de Tour de Force over een aantal jaren het allergrootste toei nement in Nederland zal zijn. Moi teel komt die eer de Friese Elfsti toertocht met haar twaalfduizend 'r nemers ten deel. Zover ziet^Ansir zelf voorlopig echter nog niet ko „Men stelt dat de Tour de Force j heeft wat een toerfietser kan wet ,j qua opvang, organisatie en fietsroi j Er zijn geluiden, zelfs vanuit Friesll dat we over vijf jaar de Elfsteden!!^ voorbijgestreefd zullen zijn. Ik ziel zelf nog niet zo snel gebeuren, i misschien dat het over een jaar ol wel zover is". „Duimen voor het mooie weer" Terugkomend op de lustramed vertelt Ansink dat er al vanaf nov ber '85 is gewerkt aan deze Toui Force. De laatste tijd waren er 2 drie keer per week bijeenkomsten, resultaat is dat er zaterdag 10 mei begeleidingsapparaat van 160 mai de been zal zijn. Het Rode Krui* Barneveldse politie, de Wieier Ver ging Ede, de fietshandelaren uil gemeente en vele vrijwilligers zi alles in goede banen trachten te lei Gert Ansink en zijn medewerkers klaar voor het vijfde toerfietsfe vanuit Barneveld: „We zijn uitve derd en gaan met zijn allen zi duimen voor het mooie weer". Diverse zuiderburen hebben zich aan gemeld, maar ook cyclisten uit het verre noorden des lands en uit Limburg zijn van de partij. Een groot gedeelte van de ver-van- huis-rijders zal vrijdag 9 mei reeds in Barneveld neerstrijken. Net als vorig jaar worden zij bij de Barneveldse sporthal „De Lijsterhof" opgevangen. Daar kan een soort tentenkamp wor den opgeslagen. Degenen die vorig jaar van deze gelegenheid gebruik maakten, weten dat zij bij beheerder Nelis Taberima in goede handen zijn. Reacties als: „Hij dekt je zelfs nog toe" bewijzen dat men zich bij een over nachting ver van huis in „hotel/cam ping" de Lijsterhof toch goed thuis kan voelen. Misschien zitten er in de overnach- tingsgroep ook mensen die liggend aan de Tour de Force deel gaan nemen, want er kan melding gemaakt worden van een groeiende belangstelling voor de Tour de Force vanuit de ligfietswe- reld. Waar de Amerikaanse Carry Pet- terson twee jaar geleden in haar eentje het pionierswerk verrichtte en Barne veld later uitriep tot „ligfietsstad van Nederland", werd er vorig jaar al een vijftal ligfietsers gesignaleerd. Nu verwacht Gert Ansink een massale opkomst van de „horizontale" twee- en driewielcoureurs. Hij: „De ligfiets ers hebben in hun landelijke blad een oproep geplaatst om deel te nemen aan de Tour de Force. Ze hebben er zelfs een wedstrijd voor van de kalender geschrapt. Het is leuk dat je ook van die kant waardering krijgt". Het is waarschijnlijk dat het gros van de ligfietsers, gezien het tempo dat zij onderhouden, kiest voor de langere afstanden, dus niet de veertig kilome- ternt. Want die kan meer als een gezellig familietochtje aangemerkt worden. De kortste afstand vormt ove rigens dit jaar een hoofdstuk apart. In verband met het feit dat de vijfde Tour de Force samenvalt met de landelijke fietsdag - één van de opstappunten daarvoor is in Voorthuizen - heeft de organisatie getracht de 40 kilometer- tocht extra aantrekkelijk te maken. En dat is getuige de reacties ook gelukt. Het is een speciaal uitje geworden, dat meer dan alleen maar fietsen biedt. „We zijn trots op 40 kilometerrijders zo'n programma te kunnen bieden" Gert Ansink doet één en ander uit de doeken: „Het wordt voor de veertig kilometer deelnemers een hele bijzon dere recreatiefietsdag. Het begint 's morgens al ^ls men bij de Markthal op de fiets stapt. Iedereen krijgt een lucht ballon gevuld met heliumgas. Er zit een viertalig wedstrijdkaartje aan, dat in gevuld moet worden. De eigenaars van de ballonnen die het verst wegwaaien, kunnen prijzen winnen. Romeyn da mes- en herenmode heeft waardebon nen aangeboden die oplopen tot 250 gulden. Als er een paar duizend ballon nen losgelaten worden, kan het een heel fleurig geheel worden bij de start". Ansink vervolgt: „De route zelf is als prachtig beoordeeld. We zijn elk jaar vanuit Barneveld een andere kant opgegaan. Dit jaar gaat de tocht rich- StotlFin'rèh pt». tomceid Route overzicht van de vijfde BDU Tour de Force. „We hebben vijf jaar geleden de constructie opgepakt waarin een fiets- EE dag voor het hele gezin centraal Ezz stond", stelt coördinator Ansink, „en dat gaat nu zijn vruchten afwerpen. Dit jaar kunnen we dat aan de inschrijvin- EE gen echt merken. Anders is vader een hele dag weg en moet moeder met de kinderen thuis blijven, nu gaat het hele EE gezin mee. Er kan op verschillende EE afstanden gestart worden. Omdat er voor elk wat wils is, schrijven hele EE families tegelijk in, soms zelfs nog veel EEE grotere groepen". Hoewel naar een stijging van het EEE aantal deelnemers toegewerkt is, laat EE Ansink duidelijk merken aangenaam EEE verrast te zijn met de onverwacht grote toeloop. Hij: „Het aantal voorinschrij- EE vingen is tot nog toe ongekend hoog. Je EE kunt rustig stellen dat er al vier keer zo veel zijn als in voorgaande jaren. Dat EEE hoeft uiteraard niet te betekenen dat er EE in totaal ook vier keer zoveel mensen zullen komen. Er kan best sprake zijn EE van een verschuiving doordat men- EE sen die eerder niet voonnschreven dat nu wel doen. Toch duidt het aantal EE voorinschrijvers erop, dat we een ze- EEE kere groei mogen vernachten. Als het weer meewerkt, komen we ruim aan EE de vijfduizend toe. Het zijn er nu al EE meer dan tweeduizend". Hï „Op de Posbank staat zelfs een aangepaste terreinwagen paraat" Hoewel de BDU Tour de Force dit EE jaar haar eerste lustrumeditie kent, EE wordt het vijfjarig bestaan niet op bijzondere wijze gevierd. „We probe- EE ren gewoon weer het fietsen centraal te EE laten staan, en niet het omlijstende programma", vertelt de geestelijk va- der van de Tour de Force. Volgens EE Ansink komen de mensen zaterdag 10 mei in de eerste plaats voor het fietsen naar Barneveld toe. „Ze willen ge- EE woon een goed georganiseerde tocht rijden. Daar moeten we in eerste in- stantie rekening mee houden. Wij stre- EE ven ernaar voor een zo goed mogelijke EE organisatie te zorgen, waarbij de vei- EEE ligheid van de deelnemers één van de EE belangrijkste punten vormt. Wij heb- EE ben er zoveel mogelijk aan gedaan om ongelukken te voorkomen. En als er ergens gewonden vallen, is ervoor EE gezorgd dat we te allen tijde snel ter EE plekke kunnen zijn met een auto. Bij het uitzetten van de routes is daar rekening mee gehouden. Op de Pos- bank staat zelfs een aangepaste ter reinwagen paraat", meldt hij. Van de vier routes die uitgezet zijn. vertonen de langere afstanden weinig tot geen verschillen met vorig jaar „Het evenement is wat dat betreft volwassen", stelt Ansink. „Gezien de positieve reacties hebben we de routes intact gelaten. De tochten zijn inmid dels voorgereden door leden van de wielervereniging Ede. Alles is honderd procent in orde bevonden" De media zullen zaterdag 10 mei onder meer vertegenwoordigd zijn door het Veronica promotieteam en door Radio Gelderland, dat een rechtstreekse re portage vanuit de Markthal zal afwis selen met enkele fragmenten en route. De eerste starters zullen overigens vroeg uit de veren moeten. BDU- directeur H. Bakkenes geeft al om 06.30 uur het officiële startschot voor de vroegste vogels. Dat geldt dan voor de deelnemers die het langste traject voor de wielen hebben: 230 kilometer. Zij zullen tot 08.00 uur op gang gespro ken worden door Piet Imbos. De be kende KNWU-speaker met de rappe tong regelt de begeleiding in de start sluizen en heeft een „wegpraatver- haaltje" voor alle deelnemers. De 160- rijders kunnen tussen 07.00 en 09.00 uur in het zadel klimmen. Weer iets later, van 08.30 tot 10.00 uur, gaan de fietsers voor de 90 kilometer op pad. Het eerste vertreksignaal voor de 40 kilometer gezinstocht wordt om 10.30 uur gegeven. Deze groep kan starten tot 14.00 uur. Hoewel de organisatoren geen extra moeite hebben gedaan om prominen ten naar Barneveld toe te halen, heeft de Tour de Force een aantal in het oog springende inschrijvers. De allereerste die zich voor het fietsfestijn aanmeld de, was een Barnevelder. De bij het gemeentehuis werkzame Marcel Ver maas het zich al eind '85 voor de tocht van '86 inschrijven. Het uit de amuse mentswereld bekende duo Elly en Ric- kert heeft zich voor de 90 km aange meld. Hotel/camping de Lijsterhof: „Hij dekt je zelfs nog toe" Opvallend is de Belgische toerrijder die de tocht van over de grens naar Barneveld maakt, om hier de 40 km route te kunnen pedaleren. Hij zal niet de enige zijn die van verre komt. De organisatie verwacht een massale opkomst uit de hgfielswereld. Vorig jaar tijdens de Barneveldse wielerronde (foto) kiuamen er ook tientallen ligfietsers naar Barneveld.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 10