Allemaal geslaagd Kille start nieuwe gemeenteraad zakelijkheden Oppositie heeft geen vertrouwen in college Schoolverkeersexamen: De deelnemers aan het verkeersexamen moesten ook in de praktijk aantonen, dat ze goed met de regels konden omspringen. ACHTERVELD - Nadat een aantal jaren de lagere scholen van Lensden en Achterveld een aantal jaren niet meer deelnamen aan het door Veilig Verkeer Nederland gehouden school-verkeersexamen, namen dit jaar drie basisscholen weer aan dit examen deel. Dat het dit jaar weer is gelukt is te danken aan hefe initiatief van de heer Diepeveen, lid van de plaatselijke Rijkspolitie. Hij had een groot aantal dia's gemaakt van de routes naar de scholen in Leusden. Amersfoort en Barneveld. Ook diverse verkeerssi tuaties had hij op de dia vastgelegd. De gehele serie toonde hij aan de aan het examen deelnemende leer lingen. Hierbij werd een duidelijke uitleg gegeven. Het bedoelde ver keersexamen had WN op een andere leest geschoeid, dan voor gaande jaren. Er waren nu zeven thema's opgegeven waaruit de leerkrachten er vier mochten kie zen om les over te geven. Op donderdag 24 april werd het schrif telijke verkeersexamen gehouden. In overleg met de heer Diepeveen, de heer Bijl, voorzitter van de afde ling Leusden van WN waaronder ook Achterveld resorteerl, en de leerkrachten werd het examen ge daan over alle zeven thema's. De heren Diepeveen, Dooije- waard, Bijl en De Groot waren bij dit examen aanwezig. De leiding hier van werd echter overgelaten aan het onderwijzend personeel. Maan dag 28 april werd ook nog een praktisch examen afgelegd. De deelnemende leerlingen moesten een bepaalde route afleggen, waar bij de ingeschakelde controleurs goed letten op het gedrag van de deelnemers zoals richting aange ven, stoppen voor een stopbord en dergelijke. Nadat alles wat op het examen (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De nieuwe gemeenteraad van Leusden heeft na haar installatie afgelopen dinsdagavond een kille start ge maakt met de raadsperiode 1986-1990. Nauwelijks hadden de eenentwintig leden de eed of gelofte uitgesproken, of men vloog elkaar al in de haren. Niet alleen de groei van de oppositie (nu zo'n veertig procent in de raad) maar ook de manier waarop het CDA de college-onderhandelingen heeft gevoerd lagen daar aan ten grondslag. Voordat men elkaar min of meer de oorlog verklaarde, sprak burge meester Rademaker de nieuwe raad toe. „De politieke partijen hebben de afgelopen maanden veel werk verzet," zo zei hij. En tot de acht nieuwelingen: „U heeft on getwijfeld de wezenlijke kenmer ken en de werkwijze van de raad achterhaald. Zo niet, al doende leert men." „Het is anders om langs de lijn te staan en te roepen dan om zelf verantwoordelijkheid te dragen," aldus Leusdens burgervader. „Ik hoop dat de samenwerking goed gaat. Ik wens u een goede, vrucht bare en gezegende penode toe." Nadat vervolgens alle leden van de raad de eed of gelofte hadden afgelegd, kreeg ieder raadslid een handdruk van de burgervader. FILOSOFIE Bij de wethouders-verkiezingen begon het haat en nijd spelletje. Evelien Blom van het CDA mocht als eerste namens haar partij een verklaring afleggen. „Nu de raad beëdigd is en de wethouders-ver- kiezing zal plaats vinden, wil ik toch even de filosofie die achter de ideëen, die in dit programma staan verwoord, en ondersteund worden door de fracties van de WD, GPV/ SGP en CDA, uitspreken," zo begon zij dinsdag. „Als we zeggen handhaving van beleid, bedoelen we daar met al leen mee, stug en stijf de lijn vanuit het verleden vasthouden, maar ook soepel, krachtig en vindingrijk in spelen op de zaken die in Leusden moeten gebeuren," aldus Blom. „Dat betekent het beleid van de afgelopen jaren uitbreiden, verfij nen, beter luisteren naar wat er onder de Leusdenaren leeft en zo mogelijk snel tegemoet komen aan de wensen en opmerkingen die naar ons allen als raad toekomen." „Er is heel wat onrust onder de bevolking, en het is flauw en onver standig dit niet te willen zien of horen. Wij met elkaar vragen de verantwoordelijkheid, en die willen we ook dragen, om hier een eerlijk antwoord op te geven. Er is in de afgelopen raadsvergadering op een duidelijke manier een beslis sing genomen. Die beslissing was een juiste beslissing, over de ma nier waarop kunnen en mogen we van mening verschillen, en een schoonheidsprijs zal er dan ook niet uitgereikt hoeven worden." Met deze woorden doelde Evelien Blom op de vorige week donder dag gehouden discussie over het instellen van een onderzoekscom missie inzake de kwestie Van Gooi. WETHOUDERS „Als ik nu kijk naar onze kandi daat-wethouders," zo ging de CDA- fractievoorzitster verder, „en ie dereen weet dat dat voor het CDA de heren Ummels en Van Wouden berg zijn, is dat juist dat ze nu tussen de raadsleden zitten en pas na de Ben Stoelinga. fractievoorzitter van Leusden '85:onervarenheid kan ontwapenend werken Ep Oostra (D'66): college-be sprekingen waren poppenkast. benoeming zullen plaats nemen aan de college-tafeL Dat geeft heel duidelijk aan, dat jullie eerst raads leden zijn en lid van de fractie, en dan met ondersteuning, en ik hoop van de gehele raad, wethouder met alle verantwoordelijkheden van dien." Die ondersteuning van de hele raad kwam er niet. Bij de stemming werden er namelijk acht blanco stemmen uitgebracht. De fracties van PvdA, D66 en Leusden '85 lieten zo blijken geen vertrouwen te heb ben in het college en het college programma. De PvdA, met vier zetels de grootste oppositie-partij sprak zich daarover bij monde van Com Verduin dan ook heel duide lijk uit. „De PvdA had en heeft een voor keur voor een afspiegelingscolle ge. Wij waren na de onderhande lingen bereid veel van ons program in te leveren en loyaal in het college mee te werken," aldus Verduin. „Maar het CDA heeft gekozen voor voortzetting van het beleid met de WD en een college met dne wet houders, waarvan twee voor het CDA. Duidelijker kon het met wor den gezegd. Er is geen plaats voor de PvdA in het college," zo conclu deerde ze. STEMMENVERLIES „Het CDA en de WD kiezen bij een stemmenverlies van tien pro cent voor voortzetting van het oude beleid op zeer smalle basis met het risico van een harde confrontatie met veertig procent van de raad," verweet Corn Verduin de christen democraten en liberalen. „De PvdA heeft vanaf het begin duidelijk gesteld dat we een colle ge-program alleen zullen onder- schnjven als we met een wethouder mee kunnen werken aan de uitvoe ring van het beleid. De afgelopen vier jaren heeft ons geleerd dat dit co lege nauwelij! be ke aandacht heeft, ;teed aan de vóór ons belangrij- punten en vpornamelijk hun krénten uit de pap pikten. Wij hebben dan ook geen vertrouwen in voortzetting van het beleid met dezelfde collegeleden." Verduin: „Na de duidelijke blok kade van het CDA naar de PvdA wethouders-kandidaat heeft het niet veel zm tegen de meerderheid een tegenkandidaat in te zetten. Onze fractie zal bij de verkiezingen van de drie wethouders dan ook een blanco stem uitbrengen, om te benadrukken hoe teleurgesteld wij zijn over de gang van zaken." BELANGRIJKER Voordat de PvdA het woord voerde en haar standpunt duidelijk maakte, gaf Alnch Parson, fractie voorzitter van de WD, enige raake klappen. „Bij de presentatie van het beleidsprogramma 1986-1990 heb ben wij publiekelijk onze visie ge geven op de tot standkoming van het beleidsprogramma en de vor ming van het college," verklaarde Parson. „Daarbij hebben wij bena drukt het te betreuren dat niet meer fracties het beleidsplan ondersteu nen en vooral dat de invulling van het college kennelijk nog belangrij ker is dan de inhoud van het be leidsprogramma." „Hoewel door PvdA en D66 be nadrukt werd dat vooral ook ver schillen van programmatische aard doorslaggevend zijn geweest, me nen wij toch op te moeten merken, dat het niet vertegenwoordigd zijn in het college doorslaggevend was bij de afwijzing van het beleidspro gramma. Parson: „Met name D66 heeft dat wel erg duidelijk onder woorden gebracht. De categorische afwij zing door Leusden '85 is duidelijk. Onduidelijk is wat Leusden '85 nu in concreto wil. Wellicht is het juist te concluderen dat Leusden '85 zelf tot de conclusie is gekomen dat er wel erg veel blanco kolommen te voor schijn kwamen toen een vergelij king van de verkiezingsprogram ma's werd gemaakt. Witte vlekken die ook niet ingevuld bleken te zijn toen Leusden '85 in grote haast een krampachtig aandoend stuk in bracht ten behoeve van de opstel ling van het beleidsplan. „In onze ogen was dat een stuk dat veel weghad van een gecorri geerd en aangevuld verkiezings programma. Jammer dat de kiezers daar met meer over mochten oor delen." SCHERPE DELING „Vandaag zien wij een scherpe deling in de raad," constateerde Parson terecht. „Wij doen echter j>er< een beroep op alle in de raad vertegenwoordigde partijen om te trachten in eensgezindheid te werken aan de toekomst van onze gemeente en zich niet bij voorbeeld te laten verleiden tot een neiging naar tweespalt of het stelselmatig ondergraven van het monistische systeem, dat ten grondslag ligt aan het besturen van een gemeente." „Hoe verder men wegzakt in het moeras van antagonisme en oppo- sitievoeren, hoe moeilijker zal het zijn bij de ander weerklank te vinden voor de eigen ideéen. De genen die zich vertegenwoordigd weten m het college past het om hen, die niet in die positie verkeren, in de gelegenheid te stellen om op gelijkwaardige wijze tot een oor deelsvorming te komen." „Onze nieuwe collega's in de raad verwelkomen wij met een open oog voor samenwerking. Ook als de discussies soms hoog zullen oplaaien en tegenstellingen schier onoverbrugbaar lijken te zijn, zal onze fractie blijven zoeken naar bmdende elementen," aldus Par son. BEGRIJPEN Voordat Ben Stoelinga namens de fractie van Leusden '85 een verklaring aflegde, ging hij in op de kritiek van Parson op het bijgesleu- telde programma van zijn partij. „De kiezers hebben het verkie zingsprogramma wel begrepen," deelde Stoelinga mee. „Maar de politici niet. Het programma is spe ciaal voor de college-onderhande lingen aangepast, zodat u er ook wat van begrijpt." „Wij zijn ons uiteraard bewust van het feit dat de voorgestelde wethouders kunnen rekenen op een meerderheid in deze nieuwe gemeeteraad en wij hopen dan ook dat we m de komende vier jaren op een eerlijke en een gelijkwaardige Van Links naar rechts: CDA-ers Ummels, Vroon, Boersen, Konijnenbelt en Ossendrijver, GPV-er Offereins de \VD-ers Parson, Wagenaar, De Jongh en Ameron. manier met elkaar zullen omgaan en zullen samenwerken," zo begon de verklaring van Leusdens jongste politieke partij. „Leusden '85 zal zich positief, opbouwend, maar vooral kritisch opstellen ten aan zien van het gemeentelijk bestuur en het te voeren beleid." Stoelinga: „We beseffen heel goed dat de fractie van Leusden '85 in al haar onervarenheid regelma tig de hulp van ervaren bestuurders zal nodig hebben. Maar onervaren heid kan ook ontwapenend werken voor de doorgewinterde bestuur ders, die maar al te vaak gevangen zitten in het web van routine en bureaucratisch jargon. Want daarin schuilt maar al te vaak de oorzaak van misverstanden, wantrouwen en frustraties." Ten aanzien van het wethouder schap en de voorgestelde wethou ders maakte Leusden '85 duidelijk hoe het naar hun mening had moe ten gaan. De partij gaf daarbij de volgende procedure aan: eerst dient er een beleidsprogramma ontwikkeld te worden, daarna die- De PvdA-fractie: geen vertrouwen in voortzetting van het beleid met dezelfde collegeleden nen partijen dit wel of niet te onder schrijven. Het wethouderschap, zo vond men, dient in z'n algemeen heid (dus niet persoonsgericht) on derdeel uit te maken van de inhoud van het beleidsprogramma. „Er dienen objectieve critena opgesteld te worden ten aanzien van de vervulling van het wethou derschap. Daarna moet pas over personen en het aantal wethouders worden gesproken," aldus Stoelin ga namens zijn fractie. „Leusden '85 betreurt het ten zeerste dat in de onderhandelingen slechts over het aantal wethouders en de verdeling daarvan gesproken is en niet over criteria waar wethouders aan zou den moeten voldoen." Punten die Leusden '85 daarbij van belang achtten, waren: het full time of part-time in dienst zijn van de wethouders, hun aanwezigheid tijdens normale werkuren, wethou ders en betaalde nevenfuncties ge zien in het licht van bezuinigingen en werkloosheid, wethouders en het voorkomen van belangenver menging. „Leusden '85 meent dit alles te moeten zeggen, aangezien wij vin den dat wat er zoal besproken wordt onder de inwoners ook in de gemeenteraad naar voren dient te komen," zo verklaarde Stoelinga. AFWIJZING „Het zal u duidelijk zijn dat de afwijzing van het concept college programma en de oorzaken waaruit Leusden '85 ontstaan is, Leusden '85 de voorgestelde wethouders af wijst als representanten van dat beleidsprogramma. Wij realiseren ons best dat dit geen enkele in vloed zal hebben op de uiteindelij ke keuze van de wethouders. Des alniettemin hopen wij, nogmaals, op een samenwerking met de ge meenteraad en het college van B en W, die gebaseerd zal zijn op res- zegi >or II ie zeil ai:J| peet, eerlijkheid en vooral op heid. En bedenkt u vooral dat vq dit moment nog geen bestuur verleden hebben, morgen maar dan wel graag een onbes verleden." Ep Oostra liet vervolgens vw afwijzend te staan tegenover manier waarop het CDA de cc ge-onderhandelingen voerde, heb met enthousiasme mee werkt om een stuk in te breng verklaarde de D66-man. „Maai CDA heeft onthouden te zegg wij willen twee zetels houden 1978 was het CDA groter. Toenl men met één wethouderszetel noegen nemen. Het CDA zegt dat ze bewust kiezen voor brede basis. Maar doordat ze twee zetels in het college cl; zijn de mogelijkheden voor brede basis teniet gedaan." Oostra kreeg op zondag 20 a pas te horen hoe de beslissing i gevallen. Andere partijen wa zaterdagavond al ingelicht. Van CDA zelf kreeg de D66-er maandagavond de mededeling de CDA/WD-coalitie voort g< zou worden. En daar is hij behc lijk boos over. „Het CDA heeft de besprekingen een poppen! gemaakt," was dan ook zijn ven Bij de uiteindelijke wethoud verkiezing werd er, zoals geze door acht raadsleden (die PvdA, D66 en Leusden '85) bla gestemd. De dertien anderen a den ervoor dat Fons Ummels, van Woudenberg en Jan Wager toch hun wethoudersplaats v konden innemen. „Ik hoop dat danks allé nüanctes het col goed zal werken als dagelijks® stuur," zei de burgëmeester n< stallatie van de wethouders. Bin het college zelf zal dat wel lukl Maar in de raad zal men schijnlijk vaak en fel geconfi teerd worden met een, vergelei met vorig jaar, sterk gegroe oppositie. betrekking had en door de deelne mers was ingeleverd was nageke ken bleek tot ieders grote verras sing dat allen waren geslaagd. Dit waren in totaal 71 leerlingen. Dat is in grote mate te danken aan de inzet van de leerkrachten en de heer Diepeveen, maar zeker ook aan de uizet van de leerlingen. Donderdag 1 mei werden de diploma's door de heren Diepe veen, Dooijewaard en Bijl aan de leerlingen uitgereikt. Ook kregen zij allen een mooie button met opschrift „Ik heb meegedaan aan de verkeersproef'. De geslaagden zijn: ST. JOZEFSCHOOL Alex Boersen, Ilja Bomers, Menno Bontje, Marcel Burgers, Mirjam Coenen, Freddy van Dijen, Jolanda van Dijk, Juliëtte van Dijk, Dannie Grotenhuis, Anja Hak, Mano van de Heuvel, Gabriël- le Jansen, Angelique Kok, Adnani Kraan, Ivar van Loen, Monique Pruisen, Suzanne Schimmel, Dka Steenbeek, Raymond Timmer, Bianca Tolboom, Man an Tijmensen, Mirelle Valkengoed, Dick Voorburg, Astnd Vos. Danielle Walraven en Freddy van de Wetenng. Netjes rechts houden, en richting aangeven, dat hoort er allemaal bij. LEUSDEN- Opticien Groeneveld in het Leusdense winkelcentrum De Hamershof had afgelopen zaterdag^ dag vele jonge bezoekers. Niet zo vreemd, want de goede man had een heuse clown uitgenodigd om zijn col1» jeugdbrillen op een ludieke manier aan te prijzen. De kinderen hadden, begrijpelijk, meer aandacht vooi clown dan voor de brillen. T STARTBLOK Natasja Baan, Robert Jan Bijlsma, Ra mon van de Berg, Renzo van Duijl, Wouter Jonkman, Eelco Menkveld, Wi- bo Plijnaar, Suzanne Rozendaal, Dennis Rijnbeek, Bob van Schaik, Rivelino Slot boom, Hugo Schwachermann, Remco Steovy, Maarten Timmer. Peter de Vaal, Olan de Valk, Mildred Valkonet, Ruben Welsum, Zoe de Wit en Mariëlle van Heemst. REGENBOOGSCHOOL Maaike van Dijk, Anneke Lootsma, Martine van Gulik, Aldert Loseman, Maurice Kerkhof en Wilma Wernsen. Tijdens het praktisch examen bood een aantal moeders spontaan hulp aan voor het bezetten van de controleposten. Deze werden door de heer Bijl hartelijk dank gebracht voor de door hen verleende hulp. De leraren van de betreffende scholen spraken na het uitreiken van de diploma's de hoop uit dat men, gezien het behaalde succes, ook het volgende jaar weer aan deze verkeersproef zou kunnen deelnemen. LEUSDEN - De Zeeman Groep opende onlangs haar 250ste vestiging in Nederland. Dat moest naniuruj vierd worden. En hoe! Ter ere van de 250ste Zeemanswinkel brachten muziekverenigingen uit evenz dorpen en steden een serenade bij hun plaatselijke Zeeman-winkel. Vorige week zaterdag klonken winkelcentrum De Hamershof te Leusden dus ook enkele vrolijke noten. Muziekvereniging Lisiduna, die serenade bracht, hield ook nog eens een optocht door de verschillende Leusdense wijken.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6