,Bang dat niet-werkenden worden geïsoleerd" ollege wil praten wer kinderopvang k m 1?^ I Beusder kmnt Elske ter Veld op Pvd A-bij eenkomst Wel geld, maar geen garantie voor brandweer Voor opstelling raadsvoorstel: Prijzen Koninginnedag Trouwe leden PvdA worden gehuldigd Reünie „De Heerd" Landelijke Nicaragua- dag op 24 mei Tigchelaar in bestuur van OLON Vergadering welzijn en onderwijs Klein-Hoefblad DINSDAG 6 MEI 1986 plaatselijk nieuws [van een onzer medewerksters) LEUSDEN - ,,De echte 'goeie ouwe' klasse-inde- lig is er niet meer", zei ka merlid Elske ter Veld afge lopen donderdagavond op de 1 mei-bijeenkomst van de PvdA afdeling Leusden in De Hakhorst. Ze sprak over „tweedeling in de maatschappij". Zo'n twin tig PvdA-leden vormden een klein, maar aandachtig gehoor. ,,De antieke tweedeling, dege nen die profiteren tegenover de arbeidersklasse, bestaat niet meer. Je kunt ook niet stel len dat tegenwoordig de wer kenden logischerwijze de te genstanders van de niet-wer- kenden zijn geworden. De tweedeling is veel ingewikkel der". Elske ter Veld stelde dat in de loop van de zeventiger jaren het verdelen makkelijker werd door de gestegen welvaart. ,,Maar de afgelopen tijd liep die welvaart terug en daarmee werden de tegenstellingen scherper." REGERINGSBELEID Elske gaf duidelijk blijk van haar afkeuring van het huidige regeringsbeleid. ..Soms krijg je het idee, dat bij voorbeeld de strijd voor arbeidstijdverkor ting alleen ten bate van de wer kenden wordt gevoerd." ,,De lonen gaan omhoog, maar de uitkeringen blijven op het zelfde niveau. Iemand die werkt, heeft veel meer kans mee te profiteren van de wel vaart. Ik ben bang dat op deze manier de niet-werkenden steeds meer als een aparte groep mensen wordt be schouwd. Ze worden geïso leerd van de rest van het volk." Elske vindt dat op een aantal punten momenteel het beleid erop gencht wordt dat te be werkstelligen. ,,Dat proef je in de sfeer van de discussie over de sociale zekerheid." VERDELEN ,,De PvdA moet oppassen met alleen een partij voor uitke ringstrekkers en pensioensge rechtigden te worden", aldus Elske. „We moeten inkomen, kennis en macht zo gelijk mo gelijk tussen de mensen verde len. Arbeid is het belangrijkste verdelingsmechanisme. We moeten geen discussie voeren over de waarde van al of niet betaalde arbeid Alle arbeid is even waardevol." ,,Dat neemt niet weg", zo zei Elske ter Veld, ,,dat betaalde arbeid wel eerlijk verdeeld dient te worden. Mensen met betaald werk hebben meer mo gelijkheden via onder meer de vakbonden om macht uit te oe fenen en kennis op te doen." WERKLOOSHEID ,,De massale werkloosheid moet worden bestreden, daar mag geen middel voor ge schuwd worden." Elske vond de trots van Lubbers op de te rugloop van de werkloosheid" misplaatst: .Hij dankt die met name aan een opleving van de Amerikaanse economie en aan de vakbeweging," zei ze. Wat zou Elske zelf als oplossin gen aandragen, gesteld dat de PvdA bij de komende verkie zingen in de regering komt? Ze vond dat ervan uit moet wor den gegaan dat dat laatste in derdaad het geval zal zijn. Daar bij hoopte ze dan wel dat de PvdA-kiezers bewuste kiezers zijn, die geen gouden bergen verwachten. „We zouden veel kunnen ver beteren, maar dat zal ook met veel moeite gepaard moeten gaan. We moeten arbeidstijd verkorting en herbezetting doorvoeren en de werkgele genheid uitbreiden. Mogelijk heden daarvoor zijn er genoeg. Om maar eens wat te noemen: wegenbouw, kinderopvang en renovatie van de verkrotte ge deelten van oude steden." Daar is geld voor nodig, maar dat leek Elske geen probleem. ,,Het pensioenfonds komt om in het geld, kan het hier niet kwijt en het gevolg is dat men gaat investeren in het buiten land." GOED ,,Ook zonder dat de PvdA in de regering komt, moet aan deze doelstellingen gewerkt kunnen worden," aldus Elske. Ge meentelijk doen we het erg goed." Deze opmerking ont lokte wat gemompel in de zaal in de trant van: „kijk maar naar Leusden." Desondanks sprak ze toch de hoop uit dat haar partij als rege ringspartij uit de stembus zal komen. ,,Want anders gaat het allemaal zo verrekte veel moei lijker." LEUSDEN - Het Leusdense college van B W stelt aan de gemeenteraad voor, een een malige subsidie van 10.000,- aan de vrijwillige brandweer te geven. Het Leusdense brand weerkorps bestaat dit jaar 150 jaar, en organiseert ter gele genheid van dat unieke jubi leum verschillende aktivitei- ten. Naast de subsidie was ge vraagd om een gemeentelijke garantie voor het totale begro tingsbedrag van 30.000,-. Dat vindt het college echter te ver gaan. „Een garantie van het totale begrotingsbedrag achten wij met juist, mede omdat de hono rering van een dergelijk ver zoek niet overeen zou stem men met de besluitvorming in soortgelijke gevallen", zo stelt het college. Dit blijkt uit een voorstel, dat het college deze maand aan de gemeenteraad doet. Het voor stel wordt op maandag 12 mei behandeld in de vergadering van de commissie Financiële en Economische Zaken. LEUSDEN - Het college van B. en W. wil gaan praten over ventuele mogelijkheden voor kinderopvang in de gemeente jeusden. B en W willen daartoe van gedachten wisselen met de :ommissie Welzijn en Onderwijs. Komende woensdagavond [20.00 uur, commissiekamer gemeentehuis) buigt deze commis sie zich over een notitie van het college. „Het college wenst graag met u van gedachten te wisselen voordat wordt overge gaan tot het opstellen van een raadsvoorstel," zo staat in die notitie te lezen. „Hoewel wij de behoefte aart kinderopvang onvoldoende kun nen overzien, kan worden gesteld dat de behoefte niet afwijkt van het landelijke gemiddelde," zo schrij ven B en W in de notitie. „Volgens een recent onderzoek zoekt een harde kern" van ongeveer 14.000 ouders met 24.000 kinderen kinder opvang. Gezien de bevolkingsop bouw in onze gemeente zou kunnen worden berekend, dat ongeveer 25 ouders met ongeveer 43 kinderen kinderopvang zoeken. Dit lijkt ons zeker geen overdreven aantal." „In het algemeen wordt het be lang verklaard vanuit de doelstel lingen van het emancipatiebeleid en het jeugdwelzijnsbeleid," con cludeert het college. „Kinderop vang is voor vele ouders een voor waarde om aan het emancipatie proces te kunnen deelnemen. Zon der deze mogelijkheden kunnen veel vrouwen hun wens tot maat schappelijke participatie slechts zeer gedeeltelijk vorm geven." „In een samenleving waann de doelstellingen van het emancipatie beleid gerealiseerd moeten wor den, zal kinderopvang nodig zijn. Kinderopvang," zo schrijft men, „is met name ook nodig voor alleen staande ouders, tenslotte hen in staat te stellen maatschappelijk te blijven participeren." ONTWIKKELING B en W vinden de voorziening ook van belang voor de ontwikke lingsmogelijkheden van kinderen. Vooral nu gezinnen kleiner zijn geworden, kan kinderopvang een stimulans zijn bij de ontwikkeling van kinderen. Het veelvuldig con tact met kinderen en het groepsas- pect kan bijdragen aan het verwer ven van bepaalde sociale vaardig heden." De opvatting dat opvang van zeer ionge kinderen door verscheidene volwassenen schadelijk zou zijn, spreken B en W op basis van onderzoeksgegevens tegen. „Zo lang een zeer beperkt aantal vol wassenen met de nodige regelmaat en intensiteit voor de kinderen zorgt, doen zich geen problemen voor," zo schrijven ze in de notitie. „Zoveel mogelijk moet recht ge daan worden aan de keuzevrijheid van ouders voor de wijze waarop zij m de opvang van hun kinderen jwillen voorzien. Een dergelijke be- nadering betekent dat de overheid zich in haar beleid moet beperken het scheppen van voorwaarden. waardoor ouders in staat worden gesteld hun kinderopvang zelf te regelen." INITIATIEF „Onlangs zijn wij benaderd door een aantal initiatiefnemers van een kinderdagverblijf," aldus het colle ge. „Deze mensen zijn in augustus 1984 gestart met een kinderdagver blijf in een woonhuis van eén der initiatiefnemers." Momenteel wor den daar acht kinderen in de leef tijd van nul tot vier jaar opgevan gen. Ongeveer twee daarvan ver blijven vijf hele dagen in het dag verblijf, terwijl zes kmderen er ge middeld twee dagen per week zijn. Volgens de initiatiefnemers is de behoefte aan opvang veel groter dan de huidige acht plaatsen. Daar om richt men zich tot het gemeente bestuur met het verzoek een be paalde ruimte alsmede financiën voor de start en de exploitatie beschikbaar te stellen. Men stelt zich voor ongeveer vijftien kinde ren in de gelegenheid te stellen het verblijf te bezoeken. „In het kinderdagverblijf worden ook Amersfoortse kinderen opge vangen," concluderen B en W. „Het is de leiding duidelijk gemaakt, dat het gemeentebestuur van Leusden met kan subsidiëren voor kinderen van „met-Leusdenaren". De ouderbijdrage bedrakgt mo menteel drie gulden per uur per kind. Gezien het feit dat de opvang bij één van de leidsters thuis ge beurt, kan thans zonder subisidie van de overheid kostendekkend worden gedraaid. De leiding van het kinderdagverblijf heeft een voorkeur om als ondernemers te blijven werken. OUDERBIJDRAGE Het college heeft met de leiding van het kinderdagverblijf bespro ken dat het een absolute voorwaar de is dat de ouderbijdrage voor de kinderopvang zodanig is, dat voor de laagste inkomens geen drempel bestaat om van de voorziening ge bruik te maken. „De restitutietabel van het ministerie, waarover het parlement telkenmale opnieuw een beslissing neemt, lijkt goed toepas baar," stelt het college. Deze tabel gaat uit van een bij drage van 45 gulden per maand bij een netto gezinsinkomen van min der dan vijftienhonderd gulden en 609 gulden bij een netto gezinsinko men van meer dan zesendertighon derd gulden. Volgens B en W komt in de tabel enerzijds voldoende tot uitdrukking, dat de eigen verant woordelijkheid van ouders groot is en anderzijds dat een ieder naar draagkracht wordt belast. In het laatste voorstel van de leiding van het kinderdagverblijf gaat men uit van de volgende con structie. Omdat de exploitatie van de crèche plaatsvindt als onderne ming kan de gemeente geen inko mensgarantie geven en draagt de ze onderneming een zeker nsico. Men stelt zich voor dat de gemeen te een garantie-subsidie per kind geeft. Becijferd is dat geen exploitatie subsidie nodig zou zijn als de eerste inrichting door de gemeente wor den gesubsidieerd, een bezettings graad van tachtig procent wordt gehaald en de bezoekende kinde ren van de „meer draagkrachtige" ouders zouden zijn. LOGISCH „Het is echter logisch te veron derstellen," aldus de leiding, „dat de gemeente gemiddeld genomen rekening moet houden met een subsidie per kind van twee gulden, opdat voorgesteld mag worden dat ook kinderen van minder draag krachtige ouders van de voorzie ning gebruik kunnen maken." De totale exploitatie-subsidie komt dan uit op 38.400 gulden per jaar. Bij de bestudering van de voor stellen maakte het college de vol gende kanttekeningen: a. mogelijke nadelen van het on dernemerschap in relatie tot ge subsidieerde kinderopvang zijn on der andere gelegen in de continuï teit. De controle op inkomenshoog te en toelatingsbeleid en het winst principe. Ten aanzien van dit laatste vinden B en W een gesubsidieerd ondernemerschap niet een gewen ste figuur; b. het subsidiebedrag omgere kend naar het aantal bezoekende kinderen is fors te noemen; c. Een woonhuis is in feite onge schikte huisvesting voor een kin derdagverblijf; d. bij toepassing van een retribu tietabel zou deze tabel kritisch be zien moeten worden; e. wellicht zou de stichtingsvorm de voorkeur verdienen; f. wellicht moet gekozen worden voor een vastgesteld maximaal subsidiebedrag, zodat geen subsi diëring met een „open eind" ont staat; g. een manier zou gevonden moe ten worden om het financieel-, in komens- en toelatingsbeleid te controleren; h. een uitspraak dient te worden gedaan over de vraag of subsidië ring dient plaats te vinden en zo ja of dat m 1986 of pas in 1987 dient in te gaan. Voordat het college komt met een concept-voorstel, wil men eerst in de commissie Welzijn en Onder wijs met elkaar van gedachten wis selen. Dat staat dus, zoals al ge zegd, morgenavond plaatsvinden. LEUSDEN - De uitslagen van de optochten in Leus- den-centrum en Leusden- zuid van Koninginnedag zijn bekend. Bij de groepen of families in Leusden-Cen trum zijn de prijzen als volgt bekend: 1) familie Van Ginkel; 2) familie Kley; 3) familie Van Gelder. Bij de enkelingen is de prijsver deling als volgt: 1) E. Hermes; 2) Fiona van Dnel; 3) Hanneke van Voskuilen. De prijzen voor wagens vielen als eerste bij de familie Van Schagen, de tweede prijs is voor 'De Til'. LEUSDEN-ZUID Voor de optocht van vorige week dinsdag in Leusden-Zuid is de prijsverdeling als volgt: Groepen of families 1) Joost en Sander van "t Veld; 2) Anita Overvest en Renate Siebelink; 3) familie Manson; 4) families Verhoef; 5) familie Bouwheer. Enkelingen. 1) Kees Verwey; 2) Justin Steenman; 3) Martijn Sjoerds; 4) Hannah Zegers; 5) Bas de Greef. De prijswinnaars krijgen hun pnjzen binnenkort thuis be zorgd LEUSDEN - De Partij van de Arbeid m Leusden belegt op woensdag 7 mei een bijeenkomst in De Pepermolen, met een aantal trouwe leden van de partij. Onder hen zijn er enkelen, die al vanaf 1946 lid van de PvdA zijn. Hiervoor zal hen, mede in het kader van de verkiezingscampag ne, een attentie worden aangebo den. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. LEUSDEN - De openbare basisschool 'De Heerd' op de Berkelwijk te Leusden, bestaat in 1986 tien jaar. Dit feit wordt van 25 juni t/m 2 juli a.s. op grootse wijze herdacht. De school zal deze week bol staan van festiviteiten. Het team en een speciale commissie die zich met het lustrum bezig houdt, vindt dit een leuke gelegenheid om eens her nieuwd kennis te maken met oud-leerlingen en -commissieleden. Dit geldt ook voor alle andere mensen, die zich in het verle den betrokken hebben ge voeld bij het wel en wee van 'De Heerd' Op zaterdag 28 juni a.s. van 16.00 tot 19.00 uur kunnen on der het genot van een hapje, drankje en muziek herinnerin gen worden opgehaald. Voor de consumpties zal een zo klem mogelijk bedrag in rekening worden gebracht. Om enig inzicht te krijgen op hoeveel personen mag worden gerekend, stelt de commissie aanmeldingen bijzonder op priis. Belangstellenden kunnen zich voor 20 mei a.s. telefonisch op geven bij: Hinke van Almkerk: telefoon: 946974, Annemieke Scholze; telefoon 943918 en Hannie van Zanen: telefoon 943134 (tussen 17.00 en 19.00 uur). LEUSDEN - Op 24 mei wordt er landelijk een Nica- ragua-dag gehouden. On derdeel daarvan zal zijn, dat er weer NICA-bananen verkocht worden. Evenals vorig jaar doet de Solidari- teitswinkel in Leusden en Achterveld dat door vooraf de bestellingen te noteren. In 1979 bevrijdde Nicaragua zich na veertig jaar onderdruk king en diktatuur. Onder lei ding van de Sandinisten werd met een lege staatskas, maar met veel enthousiasme begon nen aan de opbouw van het uit geputte land. Binnen een paar jaar werden veel verbeteringen tot stand gebracht, gratis ge zondheidszorg, gratis onder wijs, sterke verbetering van de levensomstandigheden, demo- kratisering op alle niveaus. Maar deze verworvenheden komen in gevaar. De land- bouwprodukten leveren op de wereldmarkt steeds minder op. Daarnaast gaan grote delen van de oogst verloren door droogte dan wel overstromingen. Maar het optreden van de con tra's, aanhangers van de ver dreven diktator Somoza, zelfs openlijk gesteund door de re gering van de USA is wel het grootste probleem. De wereldwijd gestarte cam pagne „Nicaragua moet blij ven" vraagt aan regeringen, or ganisaties en individuen zowel politieke en morele solidariteit, alsook directe materiële steun voor Nicaragua. In dit kader is de produktendag georganiseerd. Naast bananen kan men binnenkort ook Nica- ragua-koffie en rietsuiker ver krijgen bij Laura Schaink 033- 941729 of Chieni en Ben Was- sink 033-944603 of in Achter veld Christien de Jong 03425- 1871. LEUSDEN - Leusdenaar Dick Tigchelaar zal zitting nemen in het bestuur van de Organisatie van Lokale Omroepen m Nederland (OLON). Tigchelaar doet dat na mens de Lokale Omroep Leusden. Dit blijkt uit een bericht in de Nieuwsbrief van de Lokale Omroep van deze maand. De nieuwsbrief is in een nieuw jasje gestoken, waar bij meer aandacht zal worden ge schonken aan ontwikkelingen rond kabeltelevisie in het algemeen. LEUSDEN - De commissie wel zijn en onderwijs houdt op woensdag 7 mei een openbare vergadering in de commissie kamer van het gemeentehuis, 't Erf 1. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: huisvestings- en toela tingsbeleid openbaar onder wijs, subsidiëring godsdienst en vormingsonderwijs, subsi diëring bibliotheek en kinder opvang. Hoe laat het voorjaar is zien we ook aan de bloei van het Klein-Hoefblad. Het is niet uitzonderlijk als de plant al eind fe bruari bloeit. Nu was het bijna mei toen we de eerste goudgele bloem- hoofdjes op bladerloze, met bruine of roodach tige schubben bedekte stengels, zagen. Ze ko men rechtstreeks uit een zogenaamde wortel sok, die overwintert en naar alle kanten uitlo pers vormt. Het is een echte pioniersplant die we kunnen aantreffen op vochtige en ruige plaatsen, zowel op zand- klei- als leembodems. Vooral op pas omge werkte plekken, ruigten en langs wegen, maar wel als er weinig an dere begroeiing is want het hoefblad heeft graag het rijk alleen. Overi gens kan het Klein Hoef blad op akkers een bij zonder lastig onkruid zijn. Laat u dus niet ver leiden om een plantje in uw tuin te poten. Op elke bloemstengel staat maar één bloem- hoofdje, doch zo'n hoofdje bevat wel in het midden ongeveer dertig tot veertig mannelijke buisbloemen met daarom heen zo'n drie honderd zeer smalle, draadvormige, vrou welijke lintbloempjes. Later, als de bloei voor bij is, verschijnen pas de hartvormig en hoe kig gevormde bladeren en ofschoon we spreken van klein hoefblad, mo gen die bladeren er best zijn; zo'n tien tot vijftien centimeter in doorsnee en aan de onderzijde viltachtig behaard. De geslachtsnaam Tus- silago is afgeleid van de Latijnse woorden Tussis en agere. Tussis bete kent hoesten en agere betekent verdrijven. Het geheel duidt op de wijdverbreide toepas sing van de plant als hoestverdrijvend mid del. In een kruidenboek van 1656 wordt aanbe volen de gedroogde bla deren als tabak te roken bij oude hoest. Nu nog is het een belangrijk on derdeel van de zo genaamde astmasiga retten. Deze werking dankt de plant aan de rijkelijk aanwezige slijmstoffen. Sommigen menen dan ook dat de naam hoefblad een ver bastering is van hoest- blad, doch het is waar schijnlijker dat de vorm van het blad de aanlei ding is van die bena ming. Verschillende streekna men wijzen ook in die richting, namelijk: Hoe ven, Paardebloem (niet te verwarren met de echte paardebloem), Paardevoet, Paarde- klauw en Paardehoef. In de elfde eeuw komen we de naam Rossehuf tegen. Een Zeeuws ge zegde luidt „Hoeven doen de boeren bedroe ven", omdat het door de taaie wortelstok, moei lijk uit te roeien is. We kennen ook nog Groot-Hoefblad, maar daarover een andere keer meer. G. van L. -n,V XA/ KLCIN Hvliir p i. C öj T HCifdiAO

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5