JAAR Amnesty bestaat 25 jaar: „De noodzaak blijft" Kermis - plezier -"vandaag in de leusder kran^ Lovelight in Leusden uj n i ^gjrëNOoa DE NOODZAAK BLUFT volvo imnesty zaterdag met stand in Hamershof Schrijfavorid Amnesty aliaanse muziek en pizza in De Geut rühschoppen Achterveld krant aji AMNESTY INTERNATIONAL SERVA AMERSFOORT Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering BOU Hoofdredakteur: 1 i 1 Bert Vos Redaktie en administratie ULI Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Redaktie. 941494 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,90 per kwartaal Uitgave BDU BV draler \oor Amersfoort c.o. Amsierdamseweg 7 Te' 033-630154 krant VRIJDAG 9 MEI 1986 18e JAARGANG NO. 3 LEUSDEN - De Engelse groep Lovelight treedt vol gende week donderdag (15 mei) op in De Korf aan de Smidse 1 te Leusden. Het con cert begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Wel raadt men belangstellenden aan om tijdig kaarten te reserveren. Dat kan via telefoonnummer 033-941025. Het is voor de vierde keer binnen een half jaar dat Lovelight Neder land bezoekt. Het Engelse gezel schap is dan ook een graag geziene gast hier: radio- en televisie-optre dens. een grote jongerenmaiufesta- tie, een derde elpee binnen twee jaar en nu dan een voorjaarstoer- nee, waarbij onder andere Leusden wordt aangedaan. „Wat we leveren, is hoog ni veau". aldus de groepsleden zelf. „Het vraagt nogal wat om close- harmony-pop te zingen en te spe len". Lovelight laat zich niet meer door een band begeleiden omdat dat te duur is. Maar dat gemis wordt ruimschoots goed gemaakt door zelf een keyboard-groep te bedie nen. Dat resulteert in een zeer verrassend en swingend optreden. De reacties in Engeland zijn posi tief. „Net zoals in Nederland groot enthousiasme," zo zeggen de Love- light-leden. „Als grote uitzondering werden we zelfs gevraagd voor de BBC-televisie in een gospel-rock- show en kregen we een landelijke toemee met Marilyn Baker aange boden. Als resultaat hiervan had den we afgelopen najaar ook toer- nees in Noorwegen, Finland en Denemarken". Ian Shears, Pete Emberley en Sharron Pearcy brengen tijdens hun komende concert in Leusden onder meer songs van hun meest recente elpee. Sharron Pearcy van de groep Love light. Pauselijke onderscheiding voor Wulfert Schoonderbeek pag. 3 Kindercircus in Achterveld groot succes pag. 3 Leusdens Ver-leden: De Treek pag. 4 pag. 5 pag. 7 pag. 8 pag. 9 DOKTERSDIENST: TELEFOON: 03425-1222 InterviewDirk Verbeek Sport Loep op Leusden Service-pagina schendingen van mensenrechten zoals die in de wereld voorkomen. In het bijzonder in individuele ge vallen van gewetensgevangenen. Dit onderzoek gebeurt in Londen. Naast het onderzoek is er het adopteren van gevangenen. Plaat selijke Amnestygroepen krijgen van het internationale secretariaat 2 of 3 gevangenen toegewezen. Deze gToeper. proberen door het schrij ven van bneven naar de autoritei ten van het land waar de gevange ne vastzit, deze vrij te krijgen. De groep kan zelf met de gevangenen m kontakt komen, voorzover moge lijk, en met zijn familie om te probe ren financiële ondersteuning voor het gezin van de gevangene te krijgen. Amnesty International bestaat 25 derheid gedwongen nieuwe identi teitspapieren te accepteren; hun voornamen moesten Bulgaarse zijn, beginnend met dezelfde letter als hun oude voornamen. Wie geen keus kon maken kreeg een naam toegewezen. De oude identiteitspa pieren werden opgevraagd en ver mengd en zonder nieuwe identi teitspapier is mets mogelijk. Verder ging de campagne ge paard met maatregelen tegen reli gieuze en traditionele gebruiken. Vele Turken kwamen in verzet. Tijdens vreedzame protestbetogin gen is er op demonstranten ge schoten. Daarbij zijn doden geval len. Verder zijn mensen gearres teerd, dan wel verdwenen. De actie Bulgarije heeft o.a. tot doel gewe tensgevangenen vrij te knjgen. ZUID-AFRIKA In de tweede plaats de actie Zuid-Afnka. In maart 1986 is een internationale actie van start ge gaan tegen de mensenrechten schendingen in Zuid-Afrika. In een open bnef heeft Amnesty tien aan bevelingen aan de regering van Zuid-Afrika doen toekomen om verdere schendingen van mensen rechten te voorkomen. Enkele van deze aanbevelingen zijn: - Het inperken van de bevoegd heid van de politie om mensen willekeurig te arresteren en zonder proces in hechtenis te nemen en het opheffen van de bepalingen die het mogelijk maken dat mensen voor onbepaalde tijd in hechtenis wor den genomen zonder dat ze contact met de buitenwereld mogen opne men. - Het instellen op korte termijn van een onafhankelijke gerechtelijke commissie voor het onderzoek naar marteling en mishandeling en naar dood tijdens hechtenis van politie ke gedetineerden. - Het afschaffen van de doodstraf. In de stand van zaterdag 10 mei kan men beide acties steunen door voorbedrukte kaarten (inclusief postzegel) te kopen, ze te onderte kenen en te versturen. Tot ziens in de stand. Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting, leusderheitjes 1,38 per regel (46 cent per mm Losse nummers: 75 cent per stuk Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691Wanneer hij - o'm wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr 03420-94911. was vastgesteld door de Verenigde Naties gevangen zaten. Al snel was duidelijk dat er verder moest wor den gegaan. Een permanente inter nationale beweging werd opge richt. Wat begon met een kleine groep mensen is inmiddels uitge groeid tot een indrukwekkende beweging met ruim 500.000 leden. In Nederland alleen al heeft Am nesty 85.000 leden. ONAFHANKELIJK Amnesty International is een or ganisatie die onafhankelijk is van elke regenng, politieke partij, ideo logie, godsdienstige gezindheid en van elk economisch belang. De activiteiten van Amnesty nchten zich vooral op gevangenen: - zij werkt voor de vrijlating van mannen en vrouwen die vastgehou den worden, waar ook ter wereld, wegens hun overtuiging, huidskleur, sekse, etmsche af komst, taal of geloof, mits zij geen geweld gebruikt of gepropageerd hebben; deze mensen worden ge wetensgevangenen genoemd; - zij bepleit eerlijke processen bin nen een redelijke termijn, voor alle politieke gevangenen en werkt voor politieke gevangenen die zon der aanklacht of proces gevangen zitten; - zij verzet zich tegen de doodstraf en andere wrede, onmenselijke of vernederende behandeling of straf voor alle gevangenen, zonder uit zondering. Amnesty Internationals werk is gebaseerd op massaal lidmaat schap en actie bij overheden van alle politieke richtingen en door samenwerking met andere interna tionale organisaties. De ruet-ge- weld-clausule wordt gehanteerd terwille van Amnesty Internationals universaliteit, maar ook om meer effectief actie te kunnen voeren bij overheden. Amnesty Internationals invloed hangt dan ook af van haar onafhankelijke organisatie en poli tieke onpartijdigheid. OPINIE De kracht van Amnesty Interna tional ligt in de publieke opinie. Door grote deelname kan zij de internationale normen in de vorm van bescherming van de rechten van de mens opwekken en bevor deren. Om de doelstelling te bereiken heeft Amnesty International een aantal werkwijzen ontwikkeld. Centraal staat het onderzoek. Dat onderzoek bestaat uit het verzame len van informatie en het analyse ren van die gegevens over de LEUSDEN - De plaatselijke groep van Amnesty Interna tional houdt op maandag 12 mei haar maandelijkse schrijfavond in de school De Brink, Lijsterbeslaan 54 te Leusden-Centrum. Belang stellenden zijn welkom tussen 19.30 uur en 21.30 uur. Dit keer wordt geschreven naar de autonteiten van Bulgarije. In dat land wil de regenng de namen van Turkse families (een minderheid in Bulgarije) veranderen in Bulgaarse namen. In vele gevallen zijn er aanduidingen dat deze assimilatie van de Turkse bevolking wordt afgedwongen. Amnesty Internatio nal heeft nu een aktie gestart om daartegen te protesteren. Op de schrijfavond liggen voor- beeld-brieven in het Nederlands, maar ook in een andere taal klaar om overgeschreven te worden. Briefpapier, enveloppen en postze gels zijn eveneens voorradig. (advertentie) OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR 9ns kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage- 'ijks van 9.00-12.00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend Zaterdags gesloten. LEUSDEN - Vorige week zater dag barstte in Leusden het kermis- plezier weer los. Op de parkeer plaats van de Centra (nabij winkel centrum De Hamershof) staan di verse attracties opgesteld, waar jong en oud hun hart kunnen opha len. Aan de inwendige mens is natuurhjk ook gedacht. De kermis draait nog tot en met morgen op volle toeren. AMERIKANEN- WIJK: slag om Waterloo. jaar. Mensenrechtenschendingen komen nog steeds voor. Er is niet echt reden om feest te vieren, maar wel reden om het werk van Amnes ty nog eens onder uw aandacht te brengen. Speciale aandacht vraagt de groep voor twee acties waarmee zij zich op het ogenblik bezig houdt. BULGARIJE In de eerste plaats de actie Bul garije. Voor velen is Bulgarije een onbekend land. Het is een Oost blokland waar weirug informatie vandaan komt. Velen zullen met weten dat er in Bulgarije nogal wat Turken wonen. Die Turkse minder heid bestaat uit ongeveer 900.000 personen. Enige jaren geleden is de Bul gaarse regenng een „bulgarise- ringscampagne" begonnen. Bij de ze campagne werd de Turkse min- iEUSDEN - O.J.J.C. De Geut i de Zwarteweg vertoeft nende zaterdag al hele- al in vakantie-sferen. In kader van de stuntavon- houdt men namelijk een liaanse avond, compleet t Italiaanse muziek en ge rechten. De Geut gaat om 20.30 uur open. De entree be draagt twee gulden voor pas jeshouders en drie gulden voor hen die niet in het bezit zijn van zo'n pasje. Disqockey's van Super Radio verzorgen de muziek. Verder heeft het stuntteam van De Geut nog een aantal verrassingen in petto. Vandaag, vrijdag 9 mei, wordt er m De Geut een Super Disco Avond gehouden. Wederom verzorgen de d.j.'s van Super Radio de muziek. Het spektakel begint om 20.30 uur. De entree bedraagt twee gulden en voor pasjeshouders één gulden. HTERVELD - Zondag wordt :r het Friihschoppen gehou- i in D'Ouwe Peerdestal. De vang is om 11.30 uur. De okale medewerking wordt nu weer verzorgd door de terfelder Musikanten, bijge staan door de beide zangeres sen. De liefhebbers van Oos tenrijkse muziek zullen weer volop kunnen genieten. In ver band met moederdag zal er een leuke moederdagverras sing zijn. IBIieriBH Onafhankelijk BOU nieuwsblad 1 I I Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- den. LEUSDEN - Zaterdag 10 mei staat de Amnesty-groep Leusden et een stand in de Hamershof. Men kan zich daar uitgebreid formeren over het werk van Amnesty International, dat fentwintig jaar bestaat. Men kan zaterdag uiteraard jubi- mn-artikelen kopen, maar de groep vraagt speciale aandacht or twee acties, waar men momenteel mee bezig is. Dat zijn de tie Bulgarije en de actie Zuid-Afrika. Amnesty International, de we id wijde organisatie die zich inzet or de mensenrechten, bestaat 25 j. Het begon allemaal in 1961 met n paginagroot artikel in de Lon- nse Observer. In dat artikel stond ondermeer: „Iedere dag kunt u m uw krant lezen dat er ergens op de wereld mensen gevangen wor den genomen, gemarteld of ver moord worden, omdat hun politie ke of geloofsovertuiging niet over eenkomt met die van hun regering Misschien geeft dat u ook een gevoel van machteloosheid. Het moet echter mogelijk zijn dat ge voel om te zetten in een gezamenlij ke aktie, waardoor er werkelijk iets gedaan kan worden". De schrijver van het artikel, Peter Benenson, was een advocaat en het was zijn bedoeling om gedurende een jaar een campagne te houden voor de vrijlating van mensen die in stnjd met de Universele Verklaring van de Rechten van de mens, die 1984 organiseerde Amnesty International - als één van haar vele aktiviteiten - een boeken- en platenmarkt. chieffoto Leusder Krant.) 13.30 uur. De toegang be draagt twee gulden voor leden op vertoon van het lidmaat- schapsbewijs en drie gulden voor niet-leden. Het adres van de Blijhof: Ansfriduslaan 49, telefoon 033-941627. Joep Meloen" is een Nederland se speelfilm van en met André van Duin in de rol van pianostemmer Joep Meloen. In die hoedanigheid komt hij terecht in de meest krank zinnige situaties. LEUSDEN - Speel- en re- satievereniging Blijhof aait zaterdag 10 mei voor ideren vanaf 6 jaar de film tben Joep Meloen". De aan- ngstijden zijn 10.30 uur en

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1