I Bijtijds inleveren gegevens versnelt uitbetaling van kinderbijslag It I li II Ml III fl Extra subsidie bibliotheek Raad van Arbeid vraagt in campagne extra aandacht: Financiën vergadert Ina Brouwer in Amersfoort Mannenkoor verandert Vooronder start met carrousel I LEUSDEN - De Raad van Aibeid Amersfoort start de ko mende weken een campagne om er nog eens de aandacht op te vestigen dat het bijtijds inleveren van de kinderbij slagformulieren over het algemeen leidt tot snelle uitbeta ling van de kinderbijslag, meestal al enkele dagen na af loop van het kwartaal. Naast advertenties in de regionale bladen worden scholen en grote bedrijven rechtstreeks benaderd, terwijl affiches worden verstrekt aan diverse openbare instellingen. plaatselijk nieuws VRIJDAG 9 MEI 1986 De automatisering van de kin derbijslag-administratie, waar van de nadelige effecten op de werkgelegenheid bi] de Raden van Arbeid al breed in de krante-kolommen zijn uitgeme ten, heeft positieve gevolgen voor hen die kinderbijslag ge nieten. Zoals bekend mag de kinder bijslag pas worden uitbetaald na afloop van het betreffende kwartaal. De vaststelling van het bedrag aan kinderbijslag kan echter in de loop van het LEUSDEN - Op initiatief van een aantal Leusdense vrouwen, die elkaar ontmoet hebben in het vrouwenont moetingscentrum 't Vooron der, wordt begonnen met de zogenaamde carrousel. Men wil hiermee de kontaktmoge- lijkheden voor moeders met jonge kinderen bevorderen. In kwartaal al plaatsvinden. De computer neemt al die bedra gen in zich op om ze direkt na afloop van het kwartaal te beta len. SNEL BINNEN Elk kwartaal komen er bij de Raad van Arbeid Amersfoort ongeveer 100.000 kinderbij slagformulieren binnen, die niet allemaal tegelijk m een paar dagen afgehandeld kun- verband hiermee worden er op de ochtenden van vrijdag 16 mei en vrijdag 13 juni infor matie-bijeenkomsten gehou den van 9.00 tot 11.15 uur. De carrousel bestaat uit groepjes van vier tot vijf peu ters uit dezelfde wijk. Het is de bedoeling dat elke wijk zijn eigen carrousel krijgt. Als de nen worden. Daarom is het van belang de formulieren bijtijds in te sturen. Dat geldt voor een maand na het begin van het betreffende kwartaal, dus op 1 februari, 1 mei, 1 augustus en 1 november. Dat biedt de meeste kans op spoedige betaling. Snel weg betekent dus, snel binnen. NIET ALTIJD De Raad van Arbeid Amers foort probeert zoveel mogelijk mensen snel te helpen. En dat kan veelal wanneer het gaat om thuiswonende kinderen onder de 16 jaar. Het recht op kinderbijslag voor oudere kinderen (van 16 tot en met 26 jaar) is aan bepaalde voorwaarden gebonden: stu die, invaliditeit, werkloosheid, verzorging van het huishouden carrousel gaat draaien, moet er het één en ander afgespro ken worden over onder meer de frequentie. De kennismakingsochten den van 16 mei en 13 juni worden gehouden in 't Voor onder, Burg. Van der Postlaan 2 in Leusden-Centrum. Voor meer informatie kan men ook bellen met Ineke Lucas (033- 943657), Rita Platteel (033- 941848), Wilma Bruine-de Bruin (033-946593) of met Sietske Sprenger (033- 944880). en de mate waann de kinderen worden onderhouden. Wanneer die situaties wijzigen is er meer informatie nodig. Bijvoorbeeld bij beëindiging van studie of beroepsoplei ding. En vooral in het kwartaal waarin die kinderen eigen in komsten genieten, uit loon dienst bijvoorbeeld. Die eigen inkomsten moeten worden uit gesmeerd over het hele kwar taal, zodat pas na afloop daar van kan worden beoordeeld of de bijdrage van ouders/verzor gers voldoende is om voor kin derbijslag in aanmerking te ko men. In die gevallen kan het dus wat langer duren. REGISTRATIENUMMER Eind vong jaar is aan iedereen die kinderbijslag ontvangt een registratienummer toegekend. Tijdens de huidige overgangs periode wordt ook nog met de oude code gewerkt, maar die vervalt na verloop van tijd. Vragen over kinderbijslag, zo wel schriftelijk als telefonisch, kunnen een stuk sneller wor den beantwoord wanneer regi stratienummer en/of code wor den opgegeven. TELEFONISCH Sinds de verhuizing van de Raad van Arbeid naar haar meuwe onderkomen aan de Stadsnng staat de telefoon da gelijks roodgloeiend. Om te voorkomen dat daardoor de betaling van de kinderbij slag in de knel komt, is de afde ling kinderbijslag sinds eind fe bruari uitsluitend 's ochtends bereikbaar voor telefonische informatie, via twee speciale nummers: 033-769888 (Neder land) en 033-769899 (buiten land). STUDIEFINANCIERING Op 1 oktober 1986 gaat er wat veranderen in de kinderbijslag regeling. Op die dag treedt de Wet Studiefinanciering in wer king en wordt de kinderbijslag afgeschaft voor kinderen van 18 jaar en ouder. Dat geldt echter niet in alle ge vallen. In een drietal situaties blijft het recht op kinderbijslag voor die kinderen bestaan: - voor kinderen van 18 tot en met 26 jaar, die onderwijs vol gen, maar niet vallen onder de nieuwe Wet Studiefinancie ring; - voor werkloze schoolverlaters van 18 tot en met 20 jaar, gedu rende de wachttijd voor de R.W.W.; - voor kinderen van 18 tot en met 26 jaar, voor wie thans op grond van het volledig verzor gen van het huishouden recht op kinderbijslag bestaat. Aan ouders/verzorgers die nu kinderbijslag ontvangen voor kinderen van 18 jaar en ouder wordt te zijner tijd een vragen formulier toegezonden om te beoordelen of er toch nog recht op kinderbijslag blijft bestaan. LEUSDEN - Het college van B en W stelt de raad voor om de openbare bibliotheek een aanvullende subsidie te verle nen van maximaal driedui zend gulden. Hiermee wil het college tegemoetkomen in de kosten die gemoeid zijn met een extra openstelling van de bibliotheek op de zaterdag ochtend. namelijk in dat een normale we nemer niet vaker dan eenmaal i drie weken op zaterdag j werken. Deze bepaling geldt] voor een (part-time) werknea die minder dan zestien uur week werkt. Het bibliotheekbestuur openstelling op zaterdag ecl zeer nuttig en nodig. Men wen zich daarom tot het gemeente stuur met het verzoek om de ei kosten te subsidiëren. „Wij ondersteunen de Lnte: van het bibliotheekbestuur van) te om meer dienstverlening te 1 den," schrijven B en W in concept-raadsvoorstel. „Vernv; dering van het aantal openings* van de bibliotheek is daarvan i van de ingrediënten." „Wij zijn ervan overtuigd, da) raad door positief te besluiten aanzien van dit verzoek tegen zou komen aan de wens van vel van de stichtingsbestuurders van vele gebruikers van deze bi voorziening," aldus het college zal niet meer dezelfde zijn, i vanaf 15 mei aanstaande word: Hakhorst aan de Noorderinsla Leusden in gebruik genomen Mannen vanaf 18 jaar die g: zingen, worden hierbij uitgenoi om lid te worden van het la Muzieknoten lezen is niet noo kehjk; wel wordt ruimschoots stemvorming en klankkleur dacht besteed. De dirigent is J Schrijer. Nieuwe leden kunnen ervai li aan dat ze collegiaal worden oj r< nomen in de groep. Zangers graag mee willen doen, zijn 1 harte welkom op de repetitiesi w Hakhorst, elke donderdaga? k1 vanaf acht uur. it Voor andere inlichtingen if men kontakt opnemen met de v is zitter, te bereiken onder telefc - nummer 033-942459. In totaal is met die extra openstel ling een bedrag van zevenduizend gulden gemoeid. Dat zijn dan de jaarlijkse kosten voor het in te zetten personeel en de in te scha kelen vrijwillige medewerkers. Op grond van het besluit „Bekos tigingsvoorwaarden rechtspositie personeel openbare bibliotheken" is het onmogelijk om met het nor male personeelsbestand een we kelijkse openstelling op de zater dagmorgen te realiseren. Dat wordt veroorzaakt door het bepaalde in 1 artikel 11 van dat besluit. Daar staat LEUSDEN - De commissie Finan ciële en Economische Zaken houdt maandagavond om 20.00 uur een openbare vergadering in de com missiekamer van het gemeentehuis aan 't Erf 1. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: begroting afvalwijdering Utrecht 1987, aanvullende subsidie biblio theekwerk en de subsidie voor de brandweer. LEUSDEN/AMERSFOORT - In de Amershof, Snouckaertlaan 11, zal vanavond een openbare avond ge houden worden van 20.00 tot 22.30 uur. Ina Brouwer, lijsttrekker van de Communistische Partij van Neder land, zal op deze avond het woord voeren over „Wat wil de CPN?" De avond staat onder leiding van EUy van Eijk. Informatie over de CPN zal aanwezig zijn. Tussen de bedrijven door zal Wiel Hol voor een vrolijke noot zorgen: hij zal een aantal strijdliederen deklameren. Kaarten k 0,50 zijn verkrijgbaar bij de ingang. De organisatie is in handen van de CPN afdeling Amersfoort en omgeving. LEUSDEN - Sinds november 1985 komen ongeveer 35 en thousiaste mannen elke week bij elkaar om te zingen. Tot nog toe repeteerde dit man nenkoor De Valleizangers op vrijdagavond, maar na een oriëntatie-bijeenkomst van bestuur en (nieuwe) leden is duidelijk geworden dat een andere avond toch de voor keur geniet. Voortaan zullen de repetities van het koor dan ook plaatsvinden op donderdagavond, van 20.00 uur tot 22.00 uur. Ook de repetitieruimte HEERLIJK RECHT De Treek We bevinden ons nog steeds bij de enig overgebleven schaapskooi van het Heetveld. Dat deze schaapskooi al die andere schaapskooien heeft overleefd komt misschien om dat ze over het algemeen van hout waren en deze, waar we nu voorstaan, zeer solide van steen is opgetrokken. De vorm, als het ware een uitgerekte achthoek, is specifiek voor schaapskooien. Dat is niet voor niets. Als veel dieren los lopen in een ruimte, dan kan het gebeuren dat ze, vooral bij angst of paniek (denk maar aan de tijd dat er nog wolven om de kooien slopen) dicht op elkaar m een hoek kruipen. Als dan de hoek scherp is, zoals bij een rechthoek, kunnen de dieren die zich in die hoek bevinden geen kant meer op en gemak kelijk door de massa doodge drukt worden. Bij een flauwe hoek is de kans tot ontsnap ping veel groter. Ook bij het verlaten van de kooi bevordert deze vorm de doorstroming. Doch het houden van scha pen is, nadat de kunstmest omstreeks de eeuwwisseling zijn intrede heeft gedaan, op de zandgronden niet meer van belang. Men hield die schapen hoofdzakelijk voor de mest- produktie; wat ze leverden aan wol en vlees was alleen maar meegenomen. Nu bestond die mest maar voor een heel klein gedeelte uit de uitwerpselen van schapen, voor het overgro te deel was het heideplaggen. Voor de aanmaak van die mest waren enorme hoeveelheden van die plaggen nodig. Een gemiddelde boerderij had daarvoor jaarlijks een opper vlakte van bijna een halve hec tare nodig en men moest wel tien jaar wachten voor er van dezelfde plaats weer plaggen gestoken konden worden. Bij gebrek aan heideplaggen werd de mest aangevuld en de ondergrond van de dieren droog en schoon gehouden door middel van zand. We kunnen dan ook de plaatsen, waar vroeger een schaapskooi heeft gestaan, terugvinden door het zandgat wat door die handelswijze ontstond. TREKERMEERTJE Achter de schaapskooi ko men we één van de weirug overgebleven vennen uit deze streek tegen. Dat is het zoge naamde Trekermeertje. Men is daar dan ook erg zuirug op en we mogen hier eigenlijk hele maal niet komen. Het is een levend veen; hierin groeit nog het echte veenmos, waaruit alle hoogveengebieden in hoofd zaak zijn ontstaan. We bevinden ons trouwens weer op de grens van Leusden en Woudenberg. Zouden we die grens verder volgen dan kwamen we, vlak bij de Doornse Gnndweg, één van de oudste monumenten van Leus den tegen. Dat monument be staat uit een prehistorische grafheuvel die dateert uit de tijd van 1550 tot 1250 voor Chr. De heuvel werd opgeworpen in drie penoden. In de eerste periode, dus in 1550 voor Chr., werd de heuvel opgeworpen over een zwaar eiken kist die crematieresten bevatte. De op geworpen heuvel werd afgezet met een palissade. In een vol gende periode werd dezelfde heuvel gebruikt om een urn, eveneens gevuld met crema tieresten, in te begraven. Hier na werd over de bestaande heuvel een nieuwe opgewor pen. Tenslotte werd de graf heuvel omstreeks 1250 voor Chr. voor de derde maal ge bruikt om een urn in te begra ven. Weer werd de heuvel opgehoogd, doch nu alleen op de top. Deze laatste ophoging werd gemarkeerd door een greppel. We zullen echter deze grote omweg maar niet maken en gaan de Heetvelderweg terug tot aan Weilom en als we voor de boerderij langs het bospad inslaan, dan staan we spoedig aan de achterzijde van Huize „De Treek". We zien daar eni ge enorme vijvers die door smallere watertjes met elkaar zijn verbonden en over die watertjes houten brugjes. Gaan we het eerste brugje over, dan hebben we het zich op een Het hebben van zo'n duiven til is niet voor iedereen wegge legd, daar moet je wel vergun ning voor hebben. Die vergun ning heet het „Heerlijk recht van Duivenslag", bij de wet bepaald. Alleen een groot grondbezitter kan aan dat Heerlijk Recht komen. Wel te begrijpen, daar de dieren in hun eigen onderhoud moeten voorzien, dus hun eigen kostje moeten vinden. En dat moet op het terrein van de eigenaar kunnen gebeuren. Zo werd de duiventil ook een soort status symbool: hoe groter de til, hoe groter het grondbezit. Dat de duiven meestal op de akkers van de pachtboeren hun kostje ophalen, moeten we maar door de vingers zien; de pachtboe ren zullen zich er wel voor wachten zich hierover bij hun heer te beklagen. Zo'n til is van hout, de kleine re tillen zijn vierkant, de grote re zeshoekig. De houten poten staan op een stenen fundering. In het inwendige van de til zijn, langs de wanden, de broed- hokjes aangebracht. Boven op het dak staat een soort torentje, waarin de vlieggaten zitten. Die vlieggaten zijn onderaan voorzien van plankjes voor de landing. De duiven die de til bevol ken zijn Holenduiven, in de volksmond en bij de jager be kend als Blauwtjes. Mogen Duiventil bij „de Treek" (A. van Leeuwen). Dat meten van de boom werd een traditie in de familie; elk jaar werd in dezelfde tijd de boom gemeten. Gemiddeld bleek de omtrek van de boom jaarlijks in dezelfde mate toe te nemen. Van vader op zoon werd deze traditie voortgezet, doch het was nog steeds niet met zekerheid te zeggen hoe oud de boom in feite was. Men heeft moeten wachten tot 1924 om met een grote mate van zekerheid de ouderdom van de boom te bepalen. Het toeval en be natuur moesten hierbij een handje helpen. Een even oude boom, die kennelijk in dezelfde tijd was gepoot als de Treeker eik, omdat beide bo men deel hadden uitgemaakt van een rij, viel op een bladstil le vollemaansnacht, met een daverende slag om. Het bleek dat het wortelgestel van de boom volledig was weggerot. Men nam toen de kans waar om de ouderdom van die boom vast te stellen. Van de stam werd op meethoogte 1,60 me ter boven de grond, een schijf afgezaagd. De jaarringen ver- e g. ral toonden een verbluffende s overeenkomst met de metin- mi gen die in de loop van 110 jaar iai aan de Treeker eik werden ie: verricht. Het bleek nu dat de ch boom in 1753 uit de eikel was >g, ontsproten. zc In de loop van zoveel jaren ze heeft de boom veel stormen kx over zijn hoofd en door zijn «I takken voelen gaan, doch de e storm die bijna een einde had f gemaakt aan zijn bestaan, be- ve leefde hij 1856. Het zal waai- on schijnlijk niet de zwaarste er storm zijn geweest, maar om- öc dat deze plaats had in augustus, vc terwijl de boom dus volledig cl zijn bladerkroon bezat, maakte - de toestand ernstig. Aan de A windzijde begon de grond te scheuren en bij elke windstoot [et golfde de grond op en neer. In allerijl werd een ieder die maai ue helpen kon opgetrommeld en met zandzakken en alles wat iu maar dienstig was, werd de ne grond aan de voet van de boom $s verzwaard. Uiteindelijk werd a de strijd gewonnen en de storm ging liggen. adi hl WOUDREUS Hoe na de boom de familie aan het hart lag blijkt uit een, geschrift van de toenmalige eigenaar. Hij schreef: „Wie thans de prachtige stam van deze woudreus bewondert, kan niets anders dan dank in het hart gevoelen voor hen die onder zo kritieke omstandig heden de eik voor de Treek behielden' Noot: De schaapskooi staa( er nog steeds. Tegën het einde van de Tweede Wereldoorlog is een VI, een vliegende bon: van de Duitsers, vlak bij de duiventil neergestort en werd de til grotendeels vernield. Ge lukkig is deze weer geheel gerestaureerd. 1M weiland waann een enorme duiventil staat. bos- of houtduiven geschoten worden, het afschieten van een Blauwtje staat gelijk met een misdaad. Die Blauwtjes zijn de nauwste verwanten van onze tamme post- en sierduiven. Ze zijn daarom ook erg hokvast. Maar het houden van duiven is niet in de eerste plaats een statussymbool, ze dienen voor de consumptie. Zowel de eie ren als de jonge vogels zult u in de keuken van de buitenplaat sen herhaaldelijk aantreffen. Die jonge dieren zijn uitermate geschikt voor het maken van duivenpastei, lekker mals en vet. Aangezien duiven bijna het hele jaar door broeden is er in zo'n til nooit gebrek aan eieren en jonge vogels. Om die eieren en jonge vo gels te kunnen bemachtigen, is er in de bodem van de til een luik aanwezig, waardoor men met behulp van een laddertje in het inwendige van de til kan komen. Doch met alleen om de eieren en de vogels uit de nesten te halen is het nodig om van tijd tot tijd de til in te gaan. De vele honderden vogels pro duceren een enorme hoeveel heid mest en ook die mest is erg gewild. Vroeger, toen hier nog hennep, tabak en boek weit werd geteeld, was er voor die teelt geen betere mest te denken. Maar ook nu nog ma ken groente- en bloemenkwe- kers nog graag gebruik van die mest. EIKEBOOM Achter het huis staat een Schaapskooi op het Heetveld (G. v. Leeuwen). enorme eikeboom. Die stond er reeds lang voor de buiten plaats bestond. Deze boom viel al op in 1813, want toen wilde de eigenaar al wel eens weten hoe groot de omtrek was. Hij schafte zich een meetband aan en omspande daarmee de stam van de boom. Hij zocht daar voor niet het dikste gedeelte van de boom, onder aan de voet, doch geheel volgens de regels werd de stam gemeten op een hoogte van vijf Rijnland se voeten (1,60 meter) boven de grond. Het bleek dat de boom daar een omtrek had van vier voet en vijf duim (1,40 meter). Hij was wel erg nieuws gierig om te weten hoe oud zo'n boom nu wel was. Doch de enige manier om dat aan de weet te komen was de boom door te zagen en de jaarringen te tellen. Dat ging natuurlijk niet en de eigenaar bedacht een andere methode. Het vol gend jaar, omstreeks dezelfde tijd, nam hij weer de maat van de omtrek. Nauwkeurig op de zelfde hoogte. Het bleek dat de omtrek van de boom in dat jaar met vier centimeter was toege nomen. 1 i

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4