Je moet met zo'n school niet alleen de tijd blijven, je moet voorop lopen" Kantongerecht Amersfoort eusdenaar Dirk Verbeek stapt na vijfentwintig jaar uit bestuur Pluimveevakschool in Barneveld: VERGROTEN? LEUSDER KRANT l/RIJDAG 9 MEI 1986 interview LEUSDEN - Na vijfentwintig jaar neem Leusdenaax Dirk erbeek afscheid van het bestuur van de Bameveldse j luimveevakschool. Verbeek is in Leusden geen onbeken- Bij vervulde en vervult vele bestuurlijke functies in de grarische wereld, of in daarmee verbonden instellingen, jok had hij zitting in het CML, namens de agrarische a evolking. Wie zijn bestuurlijke loopbaan volgens het rincipe van de schrijver J. B. Charles „Volg het Spoor lnj erug" volgt, komt terecht in de dertiger jaren. Toen begon et allemaal, met de Landbouwcrisisorganisatie. Dirk etbeek werd secretaris-penningmeester voor het dis- ict. Vanaf het punt van vertrek volgden bestuursfuncties in i afdeling Leusden-Stoutenburg van het Utrechts Land- ouwkundig Genootschap, in het hoofdbestuur, bij de edrijfsfuncties heeft Dirk Verbeek inmiddels afgestoten, laar dat wil niet zeggen, dat de 77-jarige agrarische estuurder niet meer actief is. Dat is hij, integendeel, idrukkelijk wel. Alleen spelen zijn bezigheden zich meer individuele gevallen gericht af. loor lans Mosterd is Verbeek behulpzaam als ai liddelaar bij de verkoop van op rderijen aan de gemeente Leus hij wil zich ten behoeve van boer die met helemaal meer sJomt, nog wel eens met belas- aï kwesties bemoeien, en daar- voert hij nog altijd de admini- ie van de bedrijfsverzorgings- ivfst. ei DIN »nge week werd hij, samen twee anderen, m Barneveld ïldigd vanwege zijn vijfentwin- rig bestuurslidmaatschap van Bameveldse Pluimveevak- x>l. Vanaf het begin is Verbeek le oprichting van die school okken geweest. Dat was, zo ïlt hij, dus nog voordat die ol er stond. die vijfentwintig jaar heeft de ol een stormachtige ontwikke- doorgemaakt, die in sterke is bepaald door twee dingen, eerste plaats was dat de snelle jusche en economische ont- :eling van de landbouw in ons In de tweede plaats was dat rote vlucht, die ontwikkelings- enwerking in die penode heeft >men. it tweede facet is zeker niet Ier belangrijk, dan het eerste. Bameveldse Pluimveevak- ol, zoals ze in ons land bekend hield er internationaal, over werelddelen verspreid, een andere naam aan over: „Barne- College". it begin, dat mocht er wezen. Verbeek: „Het ministerie van bouw vroeg de landbouworga- ies in de provincies Gelder en Utrecht, om advies uit te igen over een te stichten pluim- rakschool in deze streek. Na- het ULG kwam ik in die missie, en zijn we aan het werk lan. Dat was al m 1958. Er len gesprekken gevoerd met chülende gemeenten. Zo weet g, dat de gemeente Scherpen- zo happig was op die school, ze ons er gratis grond voor ood. Ze vonden dat daar ook in >elang van hun gemeente, om- e zelf ook een eiermarkt had- Maar het werd Barneveld. ïege de naambekendheid, onden aan kip en ei. De grond len we daar trouwens met gra- aar wel voor dezelfde pnjs, als [voor de gemeente ze had aan- >cht." 1AAPSKOOI et was een terrein van vijf, zes ire. Maar daar stond natuurlijk üets op. En we wilden wel aan lesactiviteiten beginnen. Zo in 1961 ingenieur Rietberg tot leur benoemd, en begonnen ssen. We begonnen met der- cursisten, die theonelessen en in het gebouw Rehoboth. administratie werd onderge- ht m de Veluwehal, en het studie-object, de kippen, werd in een gehuurde schaapskooi ge stald." „De school heeft daarna een enorme vlucht genomen. Momen teel zijn er 3500 cursisten per jaar, en telt de school zo'n honderd medewerkers." ONTWIKKELING „In 1968 verrichtte Prins Claus de officiële opening van het nieuwe schoolgebouw De school draaide toen vijf jaar. In die zestiger jaren begon ook een ontwikkeling, die later tot grote uitbreiding leidde. Er kwamen toen namelijk al buiten landse studenten naar Barneveld. Dat gebeurde m die tijd via een soort sponsorschap: bedrijven uit het buitenland stuurden eigen me dewerkers naar de school. Later werd dat beter georganiseerd. Enerzijds via beurzen van ontwik kelingssamenwerking, anderszijds door betere selectie van de studen ten." „Tenslotte werden die mensen geacht, hun verworven kennis m eigen land over te dragen. En m die tijd maakten we toch dingen mee, waar je wel vraagtekens bij kon plaatsen. Zo is het voorgekomen, dat een pnnses uit Indonesië hier een cursus volgde. Bij de uitreiking van de diploma's kwamen daar twee ministers met hun echtgeno tes voor overvliegen uit Indonesië. Kortom, je had in die tijd nog te veel buitenlandse studenten, die in ons land een cursus kwamen volgen, maar dat feitelijk als een leuk reisje naar het buitenland, als een soort vakantie beschouwden. Dat was uiteraard met de bedoeling." Bo vendien, aan wie zou zo'n prinses in eigen land haar hier verworven keruus overdragen? Dat was toch eigenlijk een wat twijfelachtige on derneming." BEURZEN „Sinds de zeventiger jaren is dat echter verbeterd. We kregen m dat jaar de eerste dertig studiebeurzen van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking. Er vond sinds die tijd ook een betere selectie van de studenten plaats. Daarmee werd bewerkstelligd, dat de kennis, die de mensen op „Barneveld College" opdoen, ook daadwerkelijk in het land van herkomst wordt benut. Regelmatig gaan medewerkers van de school naar ontwikkelingslan den, om hun vroegere studenten op te zoeken, en indien nodig met raad en daad terzijde te staan." „Het beleid ncht zich echter steeds meer, op het overdragen van kennis in het land zelf. Sinds een aantal jaren zijn dependances van de school opgericht in ontwik kelingslanden. Je hebt in het land zelf een veel grotere respons, er komen gewoon meer mensen naar die scholen. En je kunt toch beter inspelen op de omstandigheden in het land zelf." „Men moet de inspanning, die het opzetten van cursussen voor buitenlanders vergt, trouwens met onderschatten. Want je hebt niet alleen te maken met taalproble men, maar je moet in het cursusma teriaal ook rekening houden met de specifieke omstandigheden, waar onder in andere landen gewerkt moet worden. Varkens- en pluim veehouderij wordt in ontwikke lingslanden bedreven op manie ren, die nogal af kunnen wijken van de wijze, waarop dat in ons land gebeurt. Ook daarop kun je natuur lijk ter plaatse beter inspelen, dan hier. Daarom is ook besloten, die activiteiten deels naar het buiten land te verplaatsen. Zo zijn er nu dependances in oprichting en werkzaam op de Filippijnen, in Columbia en in Indonesië. En waar mensen werkzaam zijn, die op onze school cursussen hebben gevolgd, daar proberen we een soort follow- up te verzorgen in de vorm van bezoeken, waarbij praktische pro blemen nog eens kunnen worden doorgenomen." KASTEEL Een andere tak van onderwijs, waann een forse ontwikkeling plaatsvond, betrof de intensieve veehouderij. Begonnen als een school, waar het pluimvee-vak werd onderwezen, kan men tegen woordig op de Bameveldse Pluim veevakschool terecht voor iedere tak van intensieve veehoudenj, op visteelt na. Dat laatste staat dus ook als prioriteit op het verlanglijstje van de school. „Sinds 1968 is het hard gegaan met de school," vertelt Dirk Ver beek. „De oorzaak daarvan moet je zoeken m de praktijk. Vanuit die praktijk, vanuit de moderne ont wikkelingen m de landbouw, ont stond bij de cursisten de vraag naar meer. Naar cursussen in de var kenshouderij, in de kalvermesterij, m de rundveehouderij, en in dier verzorging. Daar is langzamerhand in voorzien, waarbij ik op wil mer ken, dat we van het ministerie van landbouw altijd goede medewer king hebben ondervonden. Ik zou zo geen project kunnen noemen, dat we niet hebben kunnen realise ren, omdat het ministerie er geen medewerking aan gaf." „Dat had, denk ik, ook wel te maken met de aard van de school, en de manier waarop het bestuur functioneerde, en dat vandaag de dag nog doet. Ieder jaar werd een programma opgesteld, met een kostenberekening, waarna we dat bij het ministerie ter goedkeuring indienden. Die plannen zijn altijd gebaseerd geweest op de prakti sche vraag. Op de kennis, die in de praktijk gewenst en noodzakelijk was. Dat is het mooie van die school, die wisselwerking. De les sen zijn, de naam van de school zegt dat al, erg op de praktijk gencht. Maar vanuit die praktijk komt er ook een heel actuele vraag naar de school om gerichte cursussen. Om cursussen, waar de cursisten mee uit de voeten zouden kunnen, waar ze ook terecht zouden komen." BOUWEN de loop der jaren nogal wat ge bouwd hebben. Begonnen we met een slachtkuikenstal, op het terrein aan de Wesselseweg, in Barneveld, dat werd al snel te klein. In 1973 kochten we een terrein aan de Valkseweg van elf hectare. Daar staan inmiddels een fors aantal stallen voor de opfok van varkens, het mesten van varkens, een batte- njstal voor leghennen en een open- frontstal voor kippen, een mestkal- verstal en een vermeerdenngsstal voor fokzeugen. Op het terrein aan de Wesselseweg staat dan nog een meststal voor rundvee, zijn de klei ne huisdieren deels gevestigd, en hebben we een informatie-centrum voor apparatuur en uitrusting." „Dat is niet alleen voor de school, maar ook voor niet-cursisten be stemd. We moeten als school ten slotte niet alleen bij de tijd blijven; we moeten voorop lopen." VERZORGING plaatselijke en regionale bestuurders kennen de mensen die pas de laatste jaren m opkomst is, betreft de cursus dierverzorging. Daar is veel vraag naar. We hebben elk jaar zo'n zeshonderd aanmel dingen, maar de minister wil niet meer dan honderd nieuwe cursis ten toelaten, met het oog op de te verwachten arbeidsplaatsen in die sector. Dat is trouwens een beroep dat in veel instellingen voorkomt, hoor. De dieren voor die cursus zijn ondergebracht op een boerderij naast kasteel „De Schaffelaar", die we hebben gehuurd. Het gaat daar bij om de opleiding m de dierver zorgende en veterinair ondersteu nende beroepen. Zoals dierenarts assistente, beheerders en verzor gers van kinderboerderijen, die rentuinen, asiels, pensions en ken nels, maneges en proefbedrijven, en om mensen met funkties in dierenwinkels." „Daartoe hebben we daar ook allerlei dieren. Zonder naar volle digheid te willen streven, kan ik zo een aantal dieren noemen. We heb ben daar bijèn, volière-vogels, dui ven, kippen, eenden, ganzen, kal koenen, cavia's, muizen, ratten, hamsters, woestijnratten, vissen, terranumdieren, Chinese hang buikvarkens, geiten, schapen, po ny's, kalveren met zoogkoeien, ezels, honden en katten. Als je dat lijstje zo beziet, is het eigenlijk geen wonder, dat die opleiding zo in trek is," merkt Dirk Verbeek op. PLAATSELIJK VOER „Dat heeft ertoe geleid, dat we in „Een nieuwe tak van onderwijs, „Van het een komt onherroepe lijk het ander. Geen succesvolle veehouderij zonder goed veevoer. Ook daarin voorziet de school sinds een aantal jaren, met een all-round maalderij opleiding „nieuwe stijl". Er bestond al zoiets m Wageningen. Sinds 1912, als ik het goed heb Maar daar was nauwelijks meer animo voor. Die opleiding hebben we op de Praktijkschool m een moderne jas gestoken. Dat is nu een dag-cursus van zestien maan den, waarbij met de modernste apparatuur wordt gewerkt. Er is ook een apart bestuur voor, met mensen uit het vak." Waarmee we weer bij het bestu ren zijn aangeland: voor Dirk Ver beek, gezien zijn bestuurlijke acti viteiten in het verleden, geen hobby meer te noemen, maar meer een soort roeping. In eerste instantie verbonden met het Utrechts Landbouw Ge nootschap, maar dat zat in de fami lie. Op de schoorsteen hangt bij Dirk Verbeek nog een fraai ingelijs te oorkonde, op naam vanDirk Verbeek. We hebben het dan wel over zijn grootvader. Hengstenboer van beroep, lezen we op de oor konde, terwijl de twee Benner Sen- nerhonden van Dirk Verbeek de broekspijpen van uw verslaggever uitvoeng besnuffelen, dat Dirks grootvader in 1889, op 8 maart op de hengstenkeuring een tweede prijs wegsleepte. De oorkonde werd uitgeschreven door „Het Utrechts Genootschap Landbouw en Kruidkunde", de organisatori sche voorloper van het huidige Landbouwgenootschap. Dat soort organisaties vindt Dirk Verbeek, dat zal duidelijk zijn, be langrijk. Maar daarmee is nog niet alles gezegd. „Er lopen momenteel processen tegen een aantal boeren, dat onte recht aanspraak gemaakt heeft op melkquota. Met zoiets zie je nu, hoe belangrijk plaatselijke of regionale besturen kunnen zijn. Bestuurders uit de regio kennen de mensen. Ze weten, waar een bepaalde opgave van feiten juist is, of gewoon met kloppen kan. Dat zie je bij de instelling van die melk-quota, en de uitvoering van zo'n besluit." „Dan constateer je weer eens, dat als je alles maar via het ministe rie laat lopen, dat met zo goed werk. Tenminste minder goed, dan bij een bestuurlijke aanpak van kleinschaliger niveau. Want dan was nooit mogelijk geweest, wat er nu in de praktijk gebeurd is. Name lijk, dat er gerommeld is met die melk-quota", zo besluit Dirk Ver beek. En wie zou hem hierin ongelijk geven. Minister Braks soms? Dat lijkt niet erg waarschijnlijk, want die haalt zijn gelijk in deze kwestie op het moment via de rechter en transportonderneming Zwartebroek had ver- Rwerkzaamheden ver- 1 waarbij het Rijtijdenbe- l was overtreden, de strafzitting van 1 mei probeerde de directeur te ver klaren hoe één van zijn vrachtwagenchauffeurs aan een rijtijd van 17 uur was gekomen, terwijl het toegesta ne maximum 12 uur is. Natuur lijk kan ziekte van een perso neelslid een plausibele reden zijn, maar het Rijtijdenbesluit is toch niet voor niets inge voerd. „We willen op deze manier voorkomen dat chauffeurs in slaap vallen," aldus de offi cier, die echter het ontbreken van eerdere veroordelingen op dit gebied wel een reden vond om niet de hoogste boete te eisen: 500,-. Een vennootschap uit Kootwij kerbroek was om dezelfde reden gedagvaard. Ook hier was sprake van een njtijd van 17 uur, maar tijdens een ononderbroken dienst tijd van 39 uur! „Als de suikerbieten geoogst worden, dan is het een razend drukke tijd," legde de directeur uit. „De fabnek moet dan dag en nacht gevoorraad worden en als er ook maar iets gebeurt wat het ritschema in de war brengt, zoals destijds het uitvallen van een auto, dan móet er wel wat extra gereden worden." Jawel, maar de officier kon toch weinig waardering opbrengen voor een diensttijd van 39 uur. Behalve het aspect verkeersveilig heid zit er ook nog het economi sche aspect van de oneerlijke con currentie aan vast. De concurrent die zich wel aan de regels houdt, wordt benadeeld. Bovendien had dit bednjf al vier eerdere soortgelij ke veroordelingen op zijn naam staan. Boete: 850,-. Een scholier had op 5 april verle den jaar in Eemnes op een akker land gelopen „gedurende 10 minu ten, met gebogen hoofd en zigzag gend", zo luidde het proces ver baal. En dus - zo concludeerden de controleurs van de Vogelwet - zou verdachte wel kievitseieren ge zocht hebben. Daarvoor heb je de schriftelijke toestemming van de eigenaar van de akker nodig en die had hij niet en daarom stond hij nu voor het beklaagdenbankje. Verdachte protesteerde dat hij naar de ganzen gekeken had, waar voor hij een kijker bij zich had gehad. „Maar die zitten met op de grond, zoveel weet ik nog wel", vond de officier, die het bewijs geleverd achtte en 45,- boete eiste. De jongen protesteerde dat hij natuurlijk naar de grond moest kijken op een pas omgeploegd land. De kantonrechter, mr. Nuboer, dacht er inderdaad anders over. „Er komt niet één ei in dit verhaal voor. Zigzaggen vind ik met vol doende bewijs." Vandaar vrij spraak. Een jongen uit Baarn had narcis sen geplukt in het plantsoen. Hij gaf dit feit ruiterlijk toe: „Vier, voor mijn moeders veijaardag. Ik ben werkeloos en moet van een uitke ring leven. Dat gaat net, maar iets extra's kan er met af en ik wilde niet met lege handen komen." Helaas was dat toch gebeurd, want hij was betrapt en de narcis sen waren m een vaas in de wacht kamer van het politiebureau be land. „Het waren er twaalf," corrigeer de de officier, „en de politie heeft echt gelegenheid genoeg gehad om ze goed te tellen." Hij eiste 45,- boete, want als iedereen zo te werk ging, dan werd het een rommeltje. „U wist toch een jaar van tevoren dat uw moeder jarig zou zijn," vond de kantonrechter wel, maar maakte er toch maar 25,- van. VERKLEINEN? Op A3- of A4formaat? Hel Kan allemaal bij de Dirk Verbeek met zijn twee honden, kortharige Benner Senners (Foto; Janus Visser.)

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5