„Help De Haaien uit de brand" Body Building-kampioen leusden iep op Rommelmarkt op 7 juni: Volkstuinen Ingezonden Pauwetrots ternationaal inhoop Heren-akkoord (1) Herenakkoord (2) Brandweer (1) Papa (2) niet continu Papa (3) Verlies Papa(l) Geen stijl Rekening Stokje Vierkant Onderzoek Brandweer (2) Continu.of ONDERDAG 15 MEI 1986 loep op Leusden Hakhorst: Waar gehakt wordt vallen spaanders". Vraag: „Heeft die nieuwe pachter dan een bandje van Wiebe Haanstra F ons Ummels heeft wat last van z'n water, begrijp ik. Alle verstand van dat geldbad van hem, maar van eenvoudige vijvers en zo, ho maar. De kiezers hebben zich ook al zo vaak beroepen op een „be staand kontrakt", maar ook dat bleek er nooit te zijn Illegale volkstuintjes mogen tot half augustus aktief benut wor den, lees ik. Maar daar hadden de Russen toch al voor gezorgd7 V. Twee pauwen maken al dagen de omgeving van de Goud Plevier en de Grienden onveilig. Nou ja, onveilig. In elk geval is het wel zo, dat de omwonenden ter plaatse, die dat nog niet wisten, nu geheel op de hoogte zijn van de geluiden die die dieren voortbrengen. Dat biedt - bij zo'n pestherrie valt altijd nog wel iets positiefs te melden - overigens wel een voordeel. Zoals ooit het Capitool in Rome op het laatste moment door de ganzen werd behoed voor een overval door de Germanen, zo zal geen inbreker het in zijn hoofd halen te trachten zijn slag te slaan in een wijk, waar twee wandelende alarminstallaties mét sirene, los rondlopen. Dat voordeel is voor de betrokken bewoners overigens niet groot genoeg, om niet de eigenaar met klem te verzoeken, zich te melden om zijn dieren weer in ontvangst te nemen. Inmiddels poseerden de twee pauwen voor onze fotograaf Janus Visser metjawel, gepaste pauwetrots. hm rtie: Hans Mosterd pgen: Martin Hermens, Bert Vlarianne de Valck, Janus kunnen er wat van, in dens politiek. Publiceerden eens - een enkel keertje - et oneigenlijk gebruik van oordje „gebeuren" in iden groteske vormen am, momenteel beweegt de zich in internationale g. moet een mens wel iteren, als hij wethouder lUmmels op één avond - pen maandag - eerst hoort was not amused", om iter op de avond nog eens e vullen met: „in a split nd". ordt Leusden internationaal oten in de vaart der eren. tar daar zijn misschien nog rat andere mogelijkheden zoals. aag u zelf invullen, hier een origineel idee voor kan dat ter redaktie kwijt, rbij voor bijzonder originele chten mogelijk zelfs een in het verschiet ligt. s bijzondere voorwaarde de redaktie echter, dat idingen in de Nederlandse moeten zijn gesteld. hm aderen, dat is bekend, is rak apart. Dat bleek lopen maandag maar weer toen de gemeentelijke nissie financiën en omische zaken bijeen kwam. dapunt vier werd dapunt vier-c. Toegevoegd en vier-a en -b. En of de missie daar - het ging rondtransacties in 't Ruige - maar snel over kon ssen, want men had de keuring uit Utrecht in juni anders werd het weer na kantie, en dat kon helemaal n tijdsdruk was echter geen te, want er kon altijd nog een idering worden ingelast, dat iet punt niet. we ons dat goed neren, werd vorig jaar •lfde handelswijze nteerd, toen de meerderheid le gemeenteraad van ntie terug moest komen, om co aan grond te helpen, voor de duidelijkheid, er aan een voorstel dat op zo'n door de raad wordt idst, niet dat te mankeren, dat al die plotselinge haast n oogpunt van kwalitatieve itvorming de onheidsprijs verdient, is een uiterste. Waarbij we aag de andere wijzigingen e agenda van afgelopen idag maar buiten touwing laten. hm e, het gaat niet over wat er srtde week woensdag taal wel of niet staat te uren, met het oog op de lezingen. Waar we het niet willen hebben is, hoe chtig bepaalde schappelijke chijnselen, zoals het toch bekende begrip „winst" It omschreven, zaak die in de tentelijke commissie tciele en economische zaken trake was, was de (transactie, waarbij de ente onder meer ruim en hectare in 't Ruige Veld kopen. arbij is sprake van een re vorm van speculatie, ezien er een voorlopig contract ligt. Dat zoiets niet de kat z'n viool wordt sloten, moge duidelijk zijn: wordt altijd iets mee streefcL nst, bijvoorbeeld, os Pais, Leusdens directeur sentewerken, vindt dat baar echter een té beladen om tijdens een taissievergadering te aiken. Misschien onder het „Laat de socialisten het boren" bediende hij zich in eval afgelopen maandag van andere termen. Jen wil er een stukje ijfsvoering uithalen", zo "len we Pais welsprekend en, waarbij het alle ^ezigen uiteraard geheel iog, dat het om een vorm van (ging. andere term, die Pais eerde was: „financiële ensatie". winst? Geen woord erover ord. hm Een ander punt in de transactie rond de grond in 't Ruige Veld was, dat de gemeente zal proberen, de woningen van de Woningstichting Leusden door UBA te laten bouwen. „De gemeente zal al datgene doen, wat redelijkerwijs mogelijk is om de Woningstichting Leusden te bewegen tot het laten bouwen van de haar toegewezen woningen door de UBA," zo staat het omschreven. Dat is echter geen ontbindende voorwaarde, dat is geen verplichting, daar was, zo maakten we op uit de woorden van Maxi us Pals, eigenlijk niks mee aan de hand. In die zin, dat we na de uitleg die Pais er aan gaf, niet begrepen waarom die bepaling eigenlijk in het betreffende contract was opgenomen. Het was namelijk niets. Nou niets. „Een gentleman's agreement". Dét was het. Oftewel, een heren akkoord. Nou menen we ons iets te herinneren, aangaande een dergelijke overeenkomst. Ook daar ging het om een afspraak tussen overheid en bedrijfsleven. En als we ons niet vergissen, ging het om een afspraak, waarbij oliemaatschappijen de overheid beloofden, een zeker deel van hun land in ons land gemaakte winst in ons land te zullen investeren. De belangstellende lezer weet, wat daar van terecht gekomen is. Nu is het natuurlijk wel zo, dat een afspraak tussen de rijks overheid en bedrijfsleven iets heel anders is, dan een afspraak tussen het bedrijfsleven en de gemeentelijke overheid. Het is dus helemaal niet gezegd, dat het heren-akkoord in Leusden niét leidt tot wat afgesproken is. Maar toch, de term op zich is zeer besmet. Zou het daarom niet aan te bevelen zijn, dat voor die afspraak in elk geval een andere term wordt aangewend? Zoiets als „dat is gewoon een losse afspraak?" De brandweer viert dit jaar het onwaarschijnlijke jubileum, al honderdvijftig jaar te bestaan. Heel Leusden zal dat weten ook; in september wordt dat uitvoering én - naar we hopen - uitbundig gevierd. De subsidie die de gemeente daartoe geeft, riep in de financiéle commissie wel een vraag op. Los van het feit, dat iedereen het daarover eens was, dat het feest voor heel Leusden, dat de brandweer ervan wil maken, een goede zaak is. Voor het feest voor de kinderen, zo staat in de brandweerlijke begroting opgenomen, rekent men op duizend kinderen, eneen entree van 1.500,-. Dat schoot D'66'er Ep Oostra in het verkeerde keelgat. „Is daar nou niks anders op te vinden?" vroeg hij zich af. Daar zou de wethouder dan eens naar kijken. neerdwarrelde „Iedere vader in ons land maakt dit jaar kans op de titel „Papa van het jaar 1986", tenminste als ze heel lief geweest zijn én als hun kinderen dat ook zo ervaren hebben", zo meldt het persbericht. Alle kinderen in het land kunnen - ongeacht hun leeftijd - een briefje sturen naar het Amsterdamse hotel. Daarin moeten ze dan melden, waarom ze vinden dat hun vader de „papa van het jaar" moet worden. gebeurt, tot de gemeenteraad gevraagd wordt om een aanvullend krediet. Maar dat gebeurt pas, als het geld uit die post opis. „De jury", zo vervolgt het persbericht, „bestaande uit een aantal deskundigen op het gebied van het vaderschap, die allen werkzaam zijn in het Marriott Hotel, zal de origineelste inzending honoreren door het toekennen van de fel begeerde titel „Papa van het Jaar". Dat vraagt om uitleg, en die verschafte ons Ivo Brautigam, de public relations manager van het hotel. „Het is een ludiek idee, dat spontaan bij ons opkwam", aldus Brautigam. „En ja, die deskundigheid, dat moetje niet te zwaar opvatten. Dat zijn vaders, die hier werken, en kinderen die hun ouders kritisch volgen". Waarmee veel Leusdense vaders mogelijk gerustgesteld zullen zijn, aangezien hun gedragingen niet al te kritisch zullen worden bezien. Bovendien is daarmee iedere belemmering weggevallen, om de brief van hun kinderen aan het Amsterdamse hotel ook inderdaad te posten „Het geld uit dat potje wordt gebruikt voor dit soort adviezen, meneer Peek", zo lichtte Fons Ummels nader toe. En hij vervolgde: „Dat zijn dus adviezen van deskundigen, die je niet zelf in huis hebt, omdat je ze niet continu nodig hebt Daarop aarzelde de wethouder een moment, waarbij hij zich mogelijk realiseerde dat advocaatskosten in dit verband misschien niet het meest gelukkige voorbeeld waren. Want hij voegde er meteen aan toe: „Nou ja, niet continu De vraag die iedereen inmiddels boeit, natuurlijk is, wanneer de centen uit dat adviezenpotje op raken. Waarbij een slordige raming erop neer komt, dat als de gemeente de aard en de procedures waar ze in is gewikkeld op dezelfde voet voortzet, als tot op heden, we in augustus een raadsvoorstel voor aanvullende financiële middelen tegemoet kunnen zien. Of dat dan ook met vreugde gebeurt, is vers twee. hm Maar, alle gekheid op een stokje, naast de hoofdprijs worden er ook nog vier eervolle vermeldingen uitgeloofd. Weliswaar komen die niet in aanmerking voor een VIP-ontbijt, maar toch wel voor een presidentieel ontbijt, en dat lijkt ook niet mis. Waarmee overigens - maar dit terzijde - duidelijk is dat er een groot verschil is tussen VIP's en presidenten. Het zou zo gek nog niet zijn, als hoogwaardigheidsbekleders (wat een woord) zich dat eens goed in de oren knoopten Tot slot: het adres waaraan met brieven kan sturen is: Amsterdam Marriott Hotel, Stadhouderskade 19-21,1054 ES Amsterdam. Onder de .-vermelding: „Papa van het jaar". hm Wie papa van het jaar wil worden, moet z'n kinderen de komende tijd maar extra aardig benaderen. Misschien resultaart dat dan in een zogenaamd VIP- ontbijt op vaderdag. Dat maken we op uit een alleraardigst schrijven van het Amsterdamse Marriott-hotel, dat dezer dagen op onze burelen Ruzie maken in het openbaar is makkelijker dan dat goedmaken in het openbaar. Dat de PvdA, met minieme meerderheid en tegen het bestuursvoorstel in, daartoe besloten heeft, is te prijzen. Een groot gedeelte van de evaluatievergadering betreffende de 8ste januari ging over de openbaarheid en de rol van de pers. De verantwoording bij de verslaggeving leggen is op zijn minst de kop in het zand steken wat betreft het eigen aandeel. Een beheerst gedrag waarvoor men in alle grote of kleine openbaarheid verantwoording durft te nemen, is niet alleen toe te juichen zodra de pers aanwezig is. De wijze waarop de PvdA getoond heeft met conflicten om te kunnen gaan, zou voor een aantal andere partijen beslist als voorbeeld kunnen dienen. Een schrale winst uit veel onnodig verlies. „Op zaterdag 10 mei liep er tot ieders verbazing een onbekende geit tussen de dieren van de Dierenvallei", zo schreven de verzorgers van de Dierenvallei enigszins verontwaardig naar deze krant. „Onbekenden, die het dier vermoedelijk kwijt wilden, hadden de geit in de dierenweide gedumpt." Geen stijl, beste mensen, om zo uw huisdier de deur uit te gooien. De geit staat nu overigens afgezonderd van de overige bewoners van de Dierenvallei met het oog op eventuele ziekten. „Het is bij kinderboerderijen een bekend verschijnsel dat mensen er soms ongevraagd hun dieren dumpen", zo lezen we verder in de brief, „maar een complete geit mag een unicum genoemd worden. Het bewijst maar al te duidelijk dat dieren door sommige mensen als wegwerpartikel worden gezien." De ongewenste uitbreiding bij de Dierenvallei voelt zich er inmiddels prima thuis. Wel willen de verzorgers wat meer weten over het beest. „Misschien zijn er mensen die ons van het een en ander op de hoogte kunnen stellen," luidt de oproep. Ook de eigenaar mag zich, al dan niet anoniem, alsnog melden bij de Valleischool. Mocht de eigenaar dat niet willen doen, dan wordt hij/zij dringend verzocht om een anonieme gift op Rabobankrekening 33.59.87.087 over te maken. De Dierenvallei moet tenslotte ook financieel voor het beestje opdraaien. Dus beste eigenaar, zo'n gift zou wel op z'n plaats zijn. mh Zelfs op moederdag worden vrouwen nog lastig gevallen. Niet zozeer lijfelijk, maar toch. Mevrouw Lourens uit de Ploegschaar kan daar over meepraten. Toen zij afgelopen zondag in haar tuintje keek, was er een klimpopje weggehaald. „Alleen het stokje staat er nog," aldus een verbolgen mevrouw Lourens. „Ik vind dit niet leuk." Zelf vermoedt ze, dat de dader één of andere bekende is. Helemaal zeker weet ze dat natuurlijk niet. Maar bekend of onbekend, misschien dat de dader, hetzij 's nachts, hetzij overdag, zo vriendelijk wil zijn om in de tuin van mevrouw Lourens een nieuw klimop plantje te planten. Dan is ook haar moederdag weer goed. Een stokje meenemen hoeft niet. Dat staat er nog, zoals gezegd. mh Wie nog voor z'n plezier achter een computer wil zitten, kan dat wel vergeten. Volgens het voorlichtingscentrum Oog en Bril kan men het beste een speciale bril dragen om de ogen wat te ontlasten. Vermoeidheid en sterk afnemende werkprestaties zijn namelijk het rechtstreekse gevolg van het te lang naar een beeldscherm kijken. Hoewel wij daar bij de redaktie van de Leusder Krant geen last van hebben, willen we dat best wel aannemen. Klachten over een kramperig gevoel of hoofdpijn vlak boven en achter de ogen kunnen soms nog lang na gedane arbeid aanhouden. Of, zoals een secretaresse laatst verzuchtte: „Ik heb de hele avond nog vierkante ogen gehad." Onderzoek van TNO gaf aan dat men maximaal twee uur achter elkaar achter een beeldscherm moeten zitten. Na die twee uren zou een kwartier rust nodig zijn. Brillenfabrikanten toonden ook hun interesse en kwamen dus met het advies om bij het werken achter zoN BEELDSCHERM EEN BRIL TE DRAGEN. „Met zo'n speciale beeldscherm-leesbril kunnen de ogen moeiteloos op de verschillende afstanden scherp zien", schrijft men in een persbericht. Nog niet onderzocht is of het werkelijk zin heeft, zo'n speciale bril, en of het hier niet gaat om producenten die een nieuw afzetgebied willen creeren mh LEUSDEN - De brand in het zwembad Bavoort ging op 12 november 1985 als een lopend vuurtje door Leusden. Naast het gemis van het zwemwater was de LZ PC De Haaien in één avond alles kwijt. Trai ningsmaterialen, de mooie en goed gevulde prijzenkasten en zelfs de verenigingsvlag is in vlammen opgegaan. De verliezen voor 1986 en 1987 dreigen toe te nemen onder meer door minder inkomsten uit wed strijden, het laten vervallen van de zwem vierdaagse Mevrouw Els van Dijk, oud-train- ster, opperde het idee om een rommelmarkt te houden teneinde gelden bijeen te krijgen voor de inrichting van het meuwe zwembad voor wat betreft het Haaien-aan- deel. Zij organiseerde na groen licht te hebben gekregen van het bestuur een commissie OR (Organi satie Rommelmarkt). Voor deze commissie OR wist zij al snel Monique van de Hurk (lid), Ton Kampes (ZC-lid), Hans Salters (ex-jurylid) en Jaap Dokter (ere voorzitter De Haaien) warm te krij gen. Het contact met het bestuur gaat via bestuurslid Wim Borgman. Vooral Hans Salters is van zeer groot belang. Hij was mede organi sator bij de succesvolle rommel markt van De Vosseheuvel in Amersfoort. De overige leden wis ten niet waar ze aan begonnen en zijn nu inmiddels door de wol ge verfd; het is een gigantische klus. Dat het initiatief van Els van Dijk een schot in de roos gaat worden, is wel haast zeker. Leden en oud-leden, maar vooral ook personen die De Haaien een warm hart toedragen en die zich kunnen voorstellen wat het bete kent als een vereniging m de pro blemen komt (en nog wel in een paar uur) hebben geweldig gerea geerd op de vraag naar goederen voor de rommelmarkt In verschil lende garages en bij eén van de boerdenjen staan flinke hoeveelhe den goederen opgeslagen. Toch zijn nog allerhande goede ren van harte welkom. Als u een van de volgende nummers draait, dan zal men er graag voor zorgen dat uw goederen worden afgehaald: 942553: mevr. A. Fieseler; 941512 mevr. R. Pastoor; 940915 mevr. L. Dokter; 940647 mevr. E. van Dijk. De organisatie rommelmarkt hoopt dat zaterdag 7 juni vanaf 09.00 uur de mensen in groten getale naar het terrein vóór het zwembad ko men alwaar veel goederen van zeer uiteenlopende aard te koop zijn, maar waar ook genoten kan wor den van een hapje, een drankje en gezellige muziek. „Waar kan de rommelmarkt van de LZ PC De Haaien beter gehouden worden dan tegen het decor van wat eens hun huis was", aldus de organisatie. Op 12 november vorig jaar werd zwemclub De Haaien letterlijk dakloos. In een paar uur was men alles kwijt. De opbrengst van de rommelmarkt, die op zaterdag 7 juni wordt gehouden, zal worden gebruikt om meer nieuw trammgsmatenaal aan te schaffen. LEUSDEN - „Effe doorzakken", hjkt deze dame te denken. Bovenstaande foto toont de Leusdense Astnd van Schaik tijdens de Open Body-Building kampioenschappen, die onlangs in Amersfoort werden gehouden. Wie dacht dat bodybuilding alleen een krachtsport voor mannen is, heeft het dus goed mis. Bij die kampioenschappen waren namelijk ook heel wat vrouwen van de partij. Leusdense Astnd kwam m de categone vrouwen als kampioene uit de bus. Willem-Jan van der Steen legde haar vast op de gevoehge plaat. Er waren overigens nog meer Leusdense successen bij die kampioenschappen. Evert Wessels eindigde op een tweede plaats bij de categone mannen tot 85 kilogram en Danny Rahawann wist bij de categone mannen boven 85 kilogram een tweede positie te verwerven. Alle drie trainen ze bij Sport 2000 in Leusden. Naar aanleiding van een artikel in de Leusderkrant van 13 mei, betref fende het verslag van de Commis sie Welzijn en Onderwijs, wil het bestuur van het Utrechts Landschap Genootschap afd. Leusden, op het volgende reageren. Ten eerste dat de uitspraak van wethouder V. Woudenberg in de betreffende commissie, dat de landbouworganisaties in Leusden volledig achter het beleid van de gemeente Leusden staan. Dit is in het geheel onjuist, temeer omdat de betreffende wethouder m het ge heel geen kontakt met het ULG heeft gezocht Ten tweede, is het ULG van mening, dat op dit moment de gemeente niet over moet gaan tot ontruiming van dit complex. Wij zijn van mening, dat dit complex duide lijk verschilt van eerder geplande volkstuinen. De reden hiervoor is dat hier geen bouwwerken op wor den toegestaan door de eigenaar Ook is het zo, dat de eigenaar het in eigen beheer houdt, en het com plex ieder jaar zelf wil bemesten, geheel ploegt en zaaiklaar verhuurt aan particulieren. Ook wil het ULG- bestuur duidelijk stellen niet zon der meer tegen volkstuinen te zijn. Wij zijn van mening dat dit com plex gehandhaafd kan blijven, mits de agrarische bestemming ge handhaafd blijft. Ingezonden door: ULG-afd. Leusden Langesteeg la 3831 RZ Leusden (C). Een anddere post op de begroting van het vurige jubileumfeest betrof de kosten die men maakt voor het laten drukken van consumptiebonnen, tweehonderd gulden. Corri Verduin (PvdA), als oprechte huisvrouw nooit te beroerd om een bezuiniging aan te brengen als dat mogelijk is, vond dat overdreven. „Ze kunnen van de brandweer toch wel gewoon van de bonnetjes kopen in de winkel, van die bonboekjes?", zo plaatste zij haar kritische noot. Alrich Parson (WD) gaf onmiddellijk lik op stuk. „Dat kan niet, Corri, want als de brandweer dat kan, kkk jij dat ook", zei hij. Waarmee we er - met dank aan de hoofdrolspelers - toch maar weer eens in geslaagd zijnhet verschil tussen socialisme en liberalisme op treffende wijze in beeld te brengen Of niet? hm De eerste vragen van het nieuwe raadslid voor Leusden '85 Rob Peek zijn gelijk geschiedenis geworden. Peek vroeg onlangs naar de advocaatskosten die de gemeente zich op de hals heeft gehaald naar aanleiding van de problemen rond gemeentesecretaris Reier van Gooi. Wethouder F ons Ummels, nooit te beroerd om een nieuweling op weg te helpen, vertelde Peek, dat die kosten in de begroting terug te vinden zijn in het hoofdstukje „Adviezen B&W". Dat was duidelijk, en ook werd duidelijk dat met die post niks

Leusder Krant | 1986 | | pagina 11