Gemeente koopt jrond in 't Ruige Veld ,De was kan niet vuiler vorden, misschien witter" KPJ tweede bij kring-voetbal Weense operette-avond in huize St. Joseph Vrienden Militaire Luchtvaart Museum geven derde gelegenheidsenvelop uit Avondvierdaagse in Achterveld Kampioenen in Leusden VdA: evaluatie kandidatenlijst 117 deelnemers dauwtrappen Als afsluiting van seizoen: Belangrijke mededeling voor onze adverteerders BDU DONDERDAG 15 MEI 1986 plaatselijk nieuws 'an de redaktie) LEUSDEN - De gemeente eosden gaat 13,5 hectare ond in 't Ruige Veld aanko- 5n. Het betreft de grond van heer E. B. van Daatselaar. eze had een voorlopig koop- intract afgesloten met de ter W. Stalenhoef te Soest en tlcom BV in Amersfoort. aarmee stond de gemeente iusden in eerste instantie liten spel. Beide speculan- n benaderden vervolgens tn bouwonderneming, Van 'ijnen, waarin toendertijd jgenomen was de UBA. Van 'ijnen benadrukte vervol gens de gemeente. „Men wil- m e om de woorden van de D|eusdense directeur gemeen- werken Marius Pais te cite ren „er een stuk bedrijfsvoe ring uithalen". Een en ander kwam aan de orde tijdens de vergadering van de raads commissie Financiën en Eco nomische Zaken, afgelopen maandag. Van Wijnen en UBA zijn inmid dels weer zelfstandige onderne mingen, waarbij de rechten met betrekking tot de grond in 't Ruige Veld bij UBA belandden. Met dit bednjf voerde de gemeente Leus den dan ook de verdere onderhan delingen. Als resultaat daarvan koopt de gemeente nu de grond, 13,5 hecta re, voor de agrarische waarde. Het bedrag dat daarmee is gemoeid is 736.300,-. Als tegenprestatie heeft de gemeente zich verplicht, ervoor te zorgen dat UBA ongeveer vier honderd woningen in 't Ruige Veld kan bouwen, onder verantwoorde lijkheid van Eurowoningen en het Bouwfonds. Dat gaat met een open begroting, waarbij de gang van zaken in de wijk Claeverenblad als referentie-kader wordt gehan teerd. Dit, om te voorkomen dat UBA mogelijk misbruik zou kunnen maken van haar rechten. De heer Stalenhoet en belcom b v kunnen woningen gaan bouwen op 2400 vierkante meter grond in 't Ruige Veld. Voor het bouwnjp ma ken is een compensatie met de gemeente afgesproken. Leusden ontvangt daarvoor 333.000,-. De gemeente werkt het bestemmings plan uit. Daarnaast houden Stalen hoef en Belcom BV een optie van drie jaar op 5000 vierkante meter bedrijventerrein voor een prijs van 130,- per meter, prijspeil 1 januari van dit jaar. Eventuele bebouwing van dat terrein zal volgens contract plaats vinden naar de daarvoor genoemde voorwaarden in het be stemmingsplan. De pnjspeü-datum betekent, dat beide kopers verplicht worden. 130,- per meter te betalen, ver meerderd met de over de periode die ligt tussen prijspeil-datum en daadwerkelijke aankoop toe te passen prijssteiging. Daarover ontstond in de commis sie enige verwarring, omdat met duidelijk was of het nu ging om prijsstijging - die momenteel niet plaatsvmdt - of over renteverlies Daar zullen verschillende fracties in de gemeenteraad waarschijnlijk nog op terug komen. WSL Een laatste punt in de overeen komst met UBA is, dat de gemeente Leusden „alles m het werk zal stellen", om de woningen die de Woningstichting Leusden m 't Rui ge Veld gaan bouwen, eveneens door UBA te laten bouwen. Dat bleek echter geen verplichting te zijn, maar een „heren-akkoord" Bovendien had UBA laten weten, in opdracht van de WSL onder een door de woningstichting uit te kie zen architect te willen werken. Een punt van discussie is overi gens nog, de plaats waar sociale woningbouw in 't Ruige Veld zal plaatsvinden. LEUSDEN - Gezien het suc ces van de twee al eerder uitgegeven gelegenheids enveloppen met de legen darische FOKKER G-I jachtkruiser en het FOK KER T-VIII W watervlieg tuig geeft de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum op 13 mei 1986 een derde gele genheidsenvelop uit met als thema de laatste uitge voerde opdracht met een FOKKER T-V bommenwer per op 13 mei 1940. Deze FOKKER T-V bommen werper met de registratie 856 werd bewapend met speciale mijnbommen van 300 kg en de bemanning kreeg de opdracht "BOMBARDEER MET DE GROOTST MOGELIJKE NAUWKEURIGHEID DE VOET BRUG BIJ MOERDIJK. HET JUISTE TREFFEN DER BRUG IS THANS VAN HET GROOTSTE BELANG". De aanval werd volgens plan uitgevoerd maar helaas vielen de bommen naast de Moerdijk- brug in het water. Op de terug weg werd de 8S6, die geëscor teerd werd door twee Fokker G-I jachtkruisers, aangevallen door een groep Messersch- mitts van de Luftwaffe. Door zeefd met granaten sloeg de 856. de laatste inzetbare Neder landse bommenwerper, bij Rid derkerk te pletter waarbij de gehele bemanning om het le ven kwam. De reserve Tweede-Luitenant Waarnemer B. SWAGERMAN, die OP EIGEN VERZOEK voor deze laatste vlucht als beman ningslid werd ingedeeld in plaats van een gehuwde col lega, werd voor zijn bijzonder moedig gedrag in 1946 post- huum benoemd tot RIDDER der vierde klasse in de MILITAIRE WILLEMSORDE. Het militaire terrein rond de villa "DE WULPHERHORST" aan de Tiendweg te Zeist, waar de Staf van het Commando Tac tische Luchtstrijdkrachten (CTL) is gehuisvest, werd ter Een Fokker T-V die aanvankelijk was ontworpen als luchtkruiser en gedurende de meidagen van 1940 werd ingezet als middel zware bommenwerper ere van en ter gedachtenis aan Luitenant SWAGERMAN "SWAGERMANKAMP" ge noemd. Deze bijzondere enve lop is vanaf 19 mei, tweede Pinksterdag, te verkrijgen in de winkel "DE BRIK" van het Luchtvaartmuseum. Deze enve lop kan ook worden besteld door vijf gulden over te maken op POSTBANKNR.: 78599 of Bankrekemngnr 5n sa 1 n nft 1 t.n.v. H J. DE JONG te Spijke- msse onder vermelding van aantal enveloppen nr. 3 Het luchtvaartmuseum is ge opend op dinsdag tot en met vrijdag van 10 00 uur tot 16.00 uur. Op zondag en tweede Pinksterdag van 13.00 uur 17.00 uur. Het museum is op eerste Pinksterdag gesloten. DE TOE GANG IS GRATIS 3L (van één onzer medewerksters) LEUSDEN - Enkele leden van de PvdA, de Rooie Vrouwen en t bestuur van de PvdA hadden behoefte om de vergadering m 8 januari jongstleden, bedoeld voor de definitieve vaststel- ng van de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezin- sn, eens grondig door te praten. De betreffende vergadering deed nogal wat stof opwaaien, ooral de Rooie Vrouwen kwamen met een aantal tegenkandi- iten voor de bestuurskandidaten. De discussies liepen vaak notioneel hoog op. Kandidaten en bestuur werden roemzuch- g. Tenslotte werd de kandidatenlijst behoorlijk geschud en astgelegd. Om haar wensen door te drukken betreffende de et houderszetel voor Jan Jacobs, stelde het bestuur tot twee taal toe de vertrouwenskwestie. Dat gaf kwaad bloed. Na afloop was iedereen verhit, 'S en teleurgesteld. Die verga- inng moest doorgesproken wor- in, opdat ieder zijn grieven kon en en voorstellen naar het be- lur geformuleerd konden wor- n, Jij ndtn- Dat er fouten gemaakt zijn, gaf orzitter Jaap Steur ruiterlijk toe, it de openheid om ze in het enbaar te bespreken had hij irlj ier moeite. Het eerste half uur 40' n de vergadering werd gevuld ;t een discussie of het bestuurs- orstel om de vergadering beslo- te houden, gevolgd moest wor- n. De commissie die deze verga- 40 ring had voorbereid had voor enbaarheid gekozen. Tegenover n e was kan niet vuiler worden, i D sschien wat witter", stond „Stel ïrla l deze vergadering anders ver- Za ipt dan wij zouden willen, dan 10 et dit de Partij geen goed". )e angst voor openbaarheid lrd ingegeven door zowel het- i'Sil en ter tafel zou komen, als de ze van berichtgeving daarover 'nft ie krant. De uitslag van de eerste mming verhoogde de spanning: voor beslotenheid, elf tegen, hikkig waren er net vier mensen men gekomen, die snel even vie^ eseind werden. Einduitslag 12 en en 14 voor de openbaarheid de vergadering. „De leer- 100I voor de democratie" Uan obs) was gered. AV nut npj EN VERSTAND ia formeel afscheid te hebben tomen van Ans van Kemenade had het niet makkelijk met de nefeuille van onderwijs bij een thouder die er geen verstand had) en Han Seton die uit de ine ctietreden, kon de discussie be nen. )e vergadering was voorbereid een „evaluatie-commissie", •nn hadden zitting: bestuursle- n. Rooie Vrouwen, kandidaten een gewoon lid, die tevens als Matter functioneerde. De laatste, 'ozen uit een van de twaalf rr"\9HÖWU\ W aanwezige mannen op de vergade ring van acht januan die niet meer dan zijn lidmaatschap, belangheb bende was: Cees Stavenuiter. Na een gedetailleerde strategiebepa ling voor de avond, met de oproep op de bal te blijven spelen, moch ten de eieren (inmiddels afge koeld) gelegd worden. Aan het einde van de discussie over de weinig gelukkige wijze waarop de kandidaten gepresen teerd waren, kwamen enkele aan bevelingen naar het bestuur op tafel, waaraan deze mogelijk over vier jaar wat zou hebben. Bijvoor beeld het streven naar een gelijke en evenwichtige presentatie, zowel door toetsing aan een profielschets samengesteld door de Partij als een schriftelijke motivatie van de kandi daat plus een persoonlijk voorstel len van de kandidaat op de avond zelf. Dat hiermee de strijd om de plaats op de kandidatenlijst in het vervolg zonder emotionele en per soonlijke argumenten zal geschie den, werd niet aannemelijk gevon den. „Politiek is een beetje oorlog" en „De kandidaatstelling is een strijd om een plaats te bereiken. Bij strijd hoort een beetje pijn lijden". Of mede daarom de betreffende ledenvergadering openbaar moest zijn, werd gedeeltelijk een herha ling voor de al eerder gevoerde discussie. De schaamte voor de vuile was en de angst voor „redac teuren met een eigen invulling" was groot. STROOMLIJNEN Aan dat laatste leek weuug meer te doen dan de kranten een slot communiqué te verstrekken „om de informatie te stroomlijnen". Het eerste, het voorkomen van vuile was, door een betere voorberei ding en discipline tijdens de verga dering. Het bestuur kreeg de aan beveling de openbaarheid van de vergadering nog eens goed door te spreken en mogelijkalleen die ver gaderingen besloten te houden die gaan over het functioneren van personen en uit te stippelen strate gie. Want de gekozen strategie bij de voor de deur staande verkiezingen was tijdens de algemene ledenver gadering van acht januan ook naar buiten gekomen. Het bestuur achtte het immers van uitzonderlijk belang voor de Leusdense politiek en de eventuele collegevorming met de PvdA dat met Com Verduin, maar Jan Jacobs werd voorgedragen als wethouder. Om de leden op éen lijn te krijgen met de bestuurswens werd zelfs de vertrouwenskwestie tot tweemaal toe gesteld. Een zwaar machtsmiddel voor een beslissing die formeel door de fractie genomen diende te worden, zonder dat daartoe een uitspraak van de ledenvergadering noodza kelijk was. Nu bleek het aan de orde stellen van de vertrouwens kwestie (drie van de zes bestuurs leden dreigden op te stappen wan neer met voor Jan Jacobs gekozen werd) op dat tijdstip en op dat moment (het was inmiddels half twaalf 's avonds en slechts enkele weken voor de verkiezingen kon men een bestuurscrisis niet gebrui ken) een hoogst ongelukkige ma noeuvre te noemen. „Ingegeven door het verloop van de emotionele avond", gaf Jaap Steur toe. Com Verduin accepteer de het recht van het bestuur een voorkeur te geven aan Jan Jacobs, maar niet de argumenten die het bestuur daarvoor aanvoerde: grote re kans op acceptatie door de andere partijen. Jaap Steur gaf ronduit toe de vertrouwenskwestie als machts middel te hebben gehanteerd, het geen hem niet in dank werd afge nomen. „In de krant stond „De Rooie Vrouwen gnjpen de macht", dat was niet waar, het bestuur greep de macht", volgens Com Verduin. WETHOUDER Bleef staan, dat de volgende keer voorkomen moest worden dat „zo als de krant terecht opmerkte, de andere partijen uitmaken wie wij als wethouder kandidaat stellen". De PvdA is van voornemen zelf weer uit te maken wie zij als wet houder kandidaat stelt, zeker ge zien de opbrengst van het voor eigen gelederen pijnlijke politieke spel. „Ook Jan Jacobs bleek tenslot te met accepteerbaar, zoals me mand van ons accepteerbaar zou zijn geweest", volgens Ans van Kemenade. Als laatste agendapunt van evaluatie-commissie stond de gelij ke verdeling van mannen en vrou wen m de afdelings-orgaiusatie in theone en praktijk, op het pro gramma. Hoewel een klem aantal leden juist daar, naar aanleiding van de vergadering in januan, wat over kwijt wilde, werd na beraad besloten hier een aparte thema avond aan te wijden. „Wegens tijd gebrek en met nadruk niet om verstoppertje te spelen," volgens de voorzitter, die het doofpoteffect wilde voorkomen door een snelle datum: maandag 23 juni. Com Verduin sloot af met de mededeling dat tijdens het week einde binnen de meuwe fractie de taken verdeeld waren: Com Verduin: voorzitter en finan cien; Jan Jacobs, bestuurs- en per soneelszaken; Leo Post, fractiese cretaris; Ineke Jansen, onderwijs en welzijn; Geert de Weerdt, ruimtelij ke ordening. JAap Steur beloofde emge aan bevelingen in een volgende alge mene ledenvergadering tot beslui ten te maken en zegde een evalua tierapport toe waar een volgend bestuur zijn voordeel mee kon doen. ACHTERVELD - Ook dit jaar hield de KPJ op Hemel vaartsdag weer het dauwtrap pen. Er waren twee routes uitgezet, één van 30 kilometer en één van 40 kilometer. Er werd gestart tussen 05.00 uur en 06.00 uur. Niet minder dan 117 personen namen hieraan deel; een grotere deelname dan vorig jaar. Vanaf Achter veld waren de routes via de binnenwegen naar Kallen- broek, Zwartebroek, Ter- schuur, Hooglanderveen, Nij- kerk en Achterveld. In Hooglanderveen was een rust plaats ingericht waar de deelne mers konden gemeten van koffie en broodjes. De eerste deelnemer was om 07.45 uur weer terug bij de finish. Uit de reacties bleek dat de deelnemers volop hadden genoten en dat dit zeker voor herhaling vatbaar is. KRINGVOETBALTOERNOOI De KPJ nam donderdag 8 mei deel aan het Kringvoetbaltoernooi dat werd gehouden in Hoogland. Achterveld had drie heren- en éen damesteam in de strijd. De herenteams werden inge deeld in twee poules, elk van zes teams. In elke poule werden dne wedstrijden gespeeld. Bij de dames was er een poule van vijf teams. Na het spelen van de wedstrijden volgde de kruisfinale. Achterveld 1 moest hienn uitkomen tegen Eem- nes O. Daar deze wedstrijd in een gelijkspel eindigde, moesten er strafworpen worden genomen om te beslissen wie winnaar zou wor den Dat werd Achterveld 1. In de finale moest Achterveld 1 uitkomen tegen Eemnes 1. Tegen het zeer hard spelende Eemnes kon Achterveld het niet bolwerken en verloor met 1-0. De einduitslag was: 1 Eemnes 1, 2. Achterveld 1; 3. Hoog land 1 en 4. Eemnes II Bij de dames was de uitslag 1. Hoogland 1, 2. Achterveld; 3. Hoog land II, 4 Eemnes I en 5. Eemnes E. LEUSDEN - Over het gebrek aan kampioensteams hoeven we m Leusden met te klagen. Er is bijna geen sportclubbe- stuur dat nog geen bloemen heeft uitgereikt Bij Roda '46 werden onlangs al F-pupillen en D-junioren in het zonnetje gezet. Afgelopen zaterdag viel Roda-zaterdag 3 de eer te beurt. Buurman Antilopen zag semoren 2 en 4 kampioen wor den, waaraan zaterdag het kampioenschap van de junio ren I kon worden toegevoegd, die nu gaan strijden om het kampioenschap van Neder land. Tafeltennisclub Leusden bleef ook met van titels versto ken, evenals LHV Bij de Mixed Hockey Club paken met min der dan zeven teams, waaron der het paradepaardje bij de heren en de reserves bij het tweede, zelfs ongeslagen het kampioenschap. De schakers promoveerden voor het eerst (advertentie) I Doordat 2e pinksterdag als produktiedag uitvalt, wijzigt de inlevertijd voor advertenties in die week. Deze moeten voor de woensdag-editie uiterlijk dinsdag 16 00 uur en voor de vrijdag-editie uiterlijk donderdag 16 00 uur in ons bezit zijn. Advertentie-exploitatie ACHTERVELD - Als afslui ting van het seizoen waarin een aantal ontspanningsavon den werd georganiseerd, werd er dinsdagavond in Hui ze St. Joseph te Achterveld een Weense operette-avond gehouden. Veel bewoners van het huis, Sine Cura en Wagen berg woonden de avond bij. Ton Caljé (tenor), Brigitte Gankevoort (sopraan) en Ro- bert-Jan Kamer (piano) ver zorgden het muzikale pro- gramma. Het optreden van dit tno werd afgewisseld met twee korte pauzes. Er werd onafgebroken een groot aantal liederen ten gehore ge bracht. Het waren liederen uit zo wel zeer bekende operettes als zeer bekende opera's van compo nisten als Johann Strauss, Mozart en Robert Stolz. Ook werd er een aantal zeer bekende Weense liedjes gezongen. Tijdens hun optreden wisten de artiesten de aanwezigen op een hele leuke en gezellige manier bij hun optreden te betrekken. Dat had tot gevolg dat de aanwezigen ge weldig genoten van dit optreden. Zonder de anderen te kort te doen, was het optreden van de tenor Ton Calje zeer amusant, vooral door de manier waarop hij de aanwezigen in zijn optreden wist te betrekken. Na afloop van het optreden wer den de artiesten door de heer Enters dank gebracht voor deze zeer mooie muziek en zangavond. „Ik weet zeker dat ik namens alle aanwezigen spreek als ik zeg dat er door ons geweldig is genoten. Di versen van ons hebben Wenen be zocht en we konden deze avond echt de sfeer proeven zoals wij die daar hebben meegemaakt We ho pen u zeker hier nog eens terug te zien. Dit is een avond geweest waarover we nog lang zullen napra ten." in hun bestaan naar de promo tieklasse, terwijl bij volleybal club Leos onder andere het A2 meisjesteam als eerste eindig de. Ook Achterveld deelde m de feestvreugde met het zesde, en de C- en A-junioren. Op alle fronten kon er dus een feestje worden gevierd. Ter illustratie hierbij een dnetal kampioens formaties. Zo maar een greep uit het enorme aanbod wat onze fotografen de afgelopen weken te verwerken kreeg. Kampioenen TTCL Leos A2 ACHTERVELD - Ook dit jaar wordt in Achterveld weer de avondvierdaagse gelopen en wel op 26, 27, 28 en 29 mei. Er kan worden deelgenomen aan de 5, 10 of 15 kilometer. Het or ganiserende comité heeft weer hele mooie routes uitgezet. De routes zijn vergeleken met voorgaande jaren enigszins gewijzigd. Inschrijven voor deelname aan deze avondvierdaagse kan op dinsdag 20 en vrijdag 23 mei van 19.30 uur tot 21.00 uur in de Regenboogschool aan de Jan van Arkelweg. Om als groep in aanmerking te komen, moet deze tenminste bestaan uit elf personen, leiders(sters) hierbij inbegrepen. De leider of leid ster moet 18 jaar of ouder zijn. Start en finish zijn elke avond bij Ons Gebouw. Na afloop wordt weer een de- filé gehouden Hierbij verlenen muziekkorpsen hun medewer king. De route van het défilé is als volgt, start Kerstens sport park, Kerkdijk, Hessenweg, voor huize St. Jozef langs, Hes senweg, Pater Stormstraat, Van Oldenbarneveltstraat, W van Amersfoortstraat, Jan van Ar kelweg, Rentinckstraat, Ruurd Visserstraat, Hessenweg, einde Ons Gebouw. Het organiserende comité kampt momenteel met een pro bleem. In verband met verhui zingen en studies kunnen en kele personen niet meer funge ren als post. Het comité doet dan ook een beroep op perso nen die hier de tijd en de gele genheid voor hebben om deze vier avonden als post te willen fungeren. Zij die hieraan willen meewerken, kunnen contact opnemen met Gerda van Don selaar, telefoon 03425-1325.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5