Franklyne Samson: „Techniek in verkeerde handen is levensgevaarlijk" SVA Junior entoernooi Bedrijfstennis competitie op weg naar finale-strijd leusder krant Dames Achterveld verliezen aatste competitiewedstrijd Black Mamba Ninja in De Flint met „De ontvoering" Nï Vanavond in Leusden ro Sport DONDERDAG 15 MEI 1986 AMERSFOORT/LEUSDEN - De Black Mamba Ninja Fede ratie Leusden voert op zaterdag 31 mei in het Flinttheater het Chinees-Japanse spel 'De ontvoering' op. De groot- neester, een leraar, en de leerlingen zullen de diverse jerdedigings- en aanvalsmethoden laten zien, en er zal uitleg worden gegeven over de op de natuur gebaseerde nanieren van lopen, springen en het hanteren van verde- igingsattributen. Leusdense rijschoolhouder ranklyne Samson, die meesten- ijds Sam wordt genoemd, had zijn innis omtrent en vaardigheid van Black Mamba Ninja technieken [tijd voor zich gehouden. Als lein jongetje, geboren op Cura- io gaf zijn moeder hem vele wijze jssen, en zijn ooms wijdden hem het oerwoud in in de overle- gstechnieken, die een levens ijl voor hem werden. Zijn moeder wilde het liefst dat hij die kennis en vaardigheid die zijn voorouders in de loop van eeuwen hadden op gebouwd dóórgaf aan zijn kinde ren. Franklynes dochter Sylvia had daar als klein meisje al eens Dp aangedrongen, maar Franklyne >esloot ermee te wachten tot hij er iver kon oordelen of zij er geschikt ?oor was. Toen ze de basistechnie- ten bijzonder snel bleek aan te le en zette hij een punt achter zijn !3-jarige geheimhouding. Allerlei niendjes en vriendinnen van Syl- ?ia wilden het ook leren, en zo is iet allemaal begonnen en ontstond ie Black Mamba Ninja Federatie ^usden, die sindsdien een zéér iloeiend bestaan leidt. Van heinde in ver komt men naar de heer Sam- on toe om de technieken te leren, 'olitiemensen uit Amsterdam zul- »n eveneens in het Flinttheater la- en zien wat zij van de grootmees- r hebben opgestoken. AFGELEID VAN: SLANG )e naam Black Mamba is afgeleid fan een slang, die voorkomt in Irika, een heel mooie zwarte gifjslang, die slarik en niet groot is. let is een bijzondere slang, die ich altijd in de verdedigende hou ding opstelt. Hij is heel snel, effek- tief en geruisloos De naam van de slang wordt gebruikt omdat Black Mamba Ninja veel technieken van de slang toepast: verdediging, snel heid, efficiency en 'bekwaamheid' van de natuur. ,,De leerlingen", zegt de heer Sam son, leren de natuur ontzettend goed kennen, de eigenschappen die de natuur ze biedt zijn zeer doeltreffend Allerlei aspekten van de verdedigingstechruek zijn van de natuur afgeleid. Wij stellen ons altijd verdedigend op. Dat leer ik de leerlingen vanaf het begin. Het algemene concept in het groot ge zien is dat je elk deel van je lichaam benut: handen, voeten, vingers, pols, binnen- en buitenarm, ellebo gen, knieën. Voor al die lichaams delen bestaan aparte technieken, die je niet zo maar kunt leren: er zijn fases aan verbonden waarin je op groeit. Daarbij krijg je de technie ken van de oude wapens, maar al leen dan wanneer je bekwaam bent in alle handtechnieken." De heer Samson werkt heel graag met kinderen omdat ze flexibel zijn en hij met hen een hoop kanten op kan. De kinderen nemen de kennis vlot op en zijn snel bereid moeilijke handelingen te verrichten. Hij kan met hen wat de instrukties betreft lekker dóórstomen. ,,Ze moeten er wel hard aan trek ken, hoor", vertelt hij. ,,Er zijn er een paar die zeggen: ,,Wat is dat zwaar!" Ik moet ook eerlijk zeggen dat de conditietraining voor de leerlingen ontzettend zwaar is, maar ze hebben er baat bij. Aan be paalde spiergroepen, die ze nodig hebben voor de technieken, wordt konsequent gewerkt. Als er spier- Sylvia Samson. Basishouding van de Black Mamba-slang-techniek 'erdedigende houding m de Black Mamba-techniek groepen zijn die vroeger op andere lessen een blessure hebben gehad kijk ik heel zorgvuldig hoever de kinderen gaan kunnen. Bij onze fe deratie is een arts aangesloten die eventueel controleert als de kinde ren pijn aan die blessure houden". Wat betekent heet begrip Ninja? De heer Samson zegt dat Ninja uit Japan komt. Een samoerai kan vooral goed met het samoerai zwaard, de katana, omgaan, de Ninja kan elk voorwerp als wapen gebruiken De Ninja's komen oor spronkelijk uit China, waar ze in de bergen en in spelonken zich be kwaamden in allerlei technieken, die niemand te weten mocht ko men. Ze werkten meestal in het geheim Het is een filosofie die eeu wen en eeuwen terug gaat. Er zijn mensen die zeggen: Ninja's zijn ge vaarlijke moordenaars. Gevaarlijk zijn ze zeker, maar in de 16e, 17e eeuw had je veel dictators, keizers, landeigenaren en die maakten ge bruik van de diensten der Ninja's die op het gebied van de natuur- technieken de samoerai verre over troffen Verschillende kwade Nin ja's voerden het vuile werk voor de dictators uit. Black Mamba Ninja is een combina tie van beide technieken" IN VERKEERDE HANDEN: LEVENSGEVAARLIJK Franklyne Samson legt uit waarom hij zijn Black Manba Ninja technie ken zo vele laren verzwegen heeft. ,,Er was veel sprake van criminali teit. Ik was dus bang om mijn tech nieken naar buiten te bengen om dat ze misbruikt zouden kunnen worden Als de technieken in ver keerde handen vallen zijn ze le vensgevaarlijk. Met simpele bewe gingen kun je iemand lam leggen. Als je les gaat geven aan Jan en alle man kunnen er rare dingen gebeu ren. Op de school heb ik wel eens gehad dat ik leerlingen weg moest sturen omdat ik zag dat ze er met de juiste mentaliteit voor hadden. Daarom geef ik de leerlingen de tijd van vier weken om vrijblijvend méé te doen aan de lessen. In die maand tijd heb ik mijn idee erover kunnen vormen of de leerling er voor geschikt is Er waren er ook een paar die zelf zeiden het is niets voor mij". Veel mensen die ooit judo, karate, jujitsu, taikwondo,kickboksen hebben gedaan, komen naar de heer Samson en vinden de Black Mamba Ninja-technieken bijzon der flitsend. Je ziet vrijwel niet wat er gebeurt, alleen bij slowmo- tion-opnamen. ,,We leren de men sen zich te verdedigen zonder dat ze de tegenstander zelfs maar aan raken. Je moet de tegenstander zo min mogelijk letsel toebrengen. Dat is wat de Amsterdamse politie juist zo mooi vindt. Zij zeggen: „Die technieken die jij beheerst komen ons goed van pas. Wij staan vaak met ons rug tegen de muur en moeten schieten, wat we eigenlijk niet willen". Door de technieken die ze bij mij leren hoeven ze niet naar het pistool te grijpen en kun nen ze gewoon dóór". De eenheid in de groep vindt Franklyne Samson fantastisch De groep rookt niet: als er een leerling komt die v/èl rookt wil deze al snel laten zien dat hij er óók van af kan blijven. Ze helpen en steunen el kaar. Het zijn doodgewone Neder landse jongens. Er zijn enkele Chi nezen, een Vietnamees en een paar Indonesiërs bij In de lessen laat Samson hen veel aan en van elkaar leren Dat kweekt saamhorigheid. Alleen als het nodig is doet hij het zelf vóór. ZWEMTECHNIEKEN ,,We behandelen ook de zwem- techmeken: je knjgt technieken in en onder water We zijn bezig ge weest in het zwembad in Leusden dat nu is afgebrand. Elke zondag van tien tot half twaalf deden we de snelle onderwatertechnieken. Dan kregen ze bij mij thuis een brood maaltijd en wat soep Ze kwamen bij, en van één tot vijf gingen we de zaal in, want alleen de conditietrai ning vergt al anderhalf uur! Dan kregen de leerlingen rust door ademhalingstechniek en daarna gingen we over tot de basis- en ver- volgtechnieken zelf. Iedereen vraagt me. Meneer Sam son, wanneer gaan we weer zwem men?" Ik ben er mee bezig om het bad in Amersfoort te huren, maar na de demonstratie in het Flinttheater, want daar heb ik nu mijn handen vol aan!" DE ONTVOERING Wat houdt het spel 'De ontvoenng' in? „Het is een authentiek verhaal, dat eeuwenlang van vader op zoon is verteld en dat ooit echt is gebeurd. In de 17e eeuw ontbood een keizer een Ninjavriend van hem om de onrustige situatie in zijn land te be spreken. Ek speel de rol van de Ninja. De samoerai, die deze Ninja al heel lang kent, wordt gespeeld door een neef van mij, die groot meester-samoerai is. De samoerai had weer eens aan de Ninja ge vraagd om een vuil karweitje voor hem op te knappen wat de Ninja weigerde. Enfin, de presentator, Ernst van Woudenberg uit Leus den-Zuid, vertelt het verhaal in De Flint, en legt uit wat er gebeurt, vertelt ook over de wapens". De heer Samson gaat naar één der wanden in zijn huiskamer toe, en haalt er enkele wapens af. Be paalde wapens zijn door de boeren op het platteland als werktuig ge bruikt. De boeren moesten zich verdedigen tegen rovers. Als een boer met een zeis in de hand werd aangevallen keek hij wat hij met zijn zeis kon doen Daaruit ontston den de technieken met de zeis. Le nig en behendig maakt Samson soepele bewegingen met de zeis, bewegingen die in een ballet niet zouden misstaan! Wanneer hij de stokjes van de muur neemt, die door de boeren werden gebruikt als dorsvleugels, laat hij zien hóé de boeren zich daarmee konden ver dedigen. Hij pakt een ander wa pen ,,Dit is een hooivork geweest Wat hebben ze gedaan? Ze hebben één punt verkort, de andere lang gehouden, en er zat een grote steel aan Het werd een echt Ninjawa- pen: slag naar het hoofd, steek naar de buik of de keel, het draaien voor afwenng van het zwaard, en ga zo maar dóór!" MEDITATIE Na de traming van de technieken 'mediteert' Franklyne Samson met zijn leerlingen over wat ze tijdens trainingen hebben meegemaakt en wat ze moeilijk vinden aan een be paalde techmek. Soms kan een leerling een draai of arm- of voetbe weging met helemaal uitvoeren, maar hij wil niet voor de anderen onderdoen, houdt zijn mond erover en gaat dóór. Franklyne moet de problemen van de leerlingen horen om ze met hen te kunnen bespre ken en hen te kunnen helpen. Ook met werk- en huiselijke problemen helpt hij hen Hij brengt ze met de meditatietechniek tot rust. „Waar ik een hekel aan heb is aan blessures. Als ik een foute manoeu vre van een leerling zie haak ik er gelijk op in. Als ik iemand zie die per ongeluk op een ander zijn knie gaat staan vermaan ik hem. Je hebt maar twee kmeên, en daar moet je zuinig op zijn, want als je je knieën met meer hebt kun je niet meer méé komen. Polsen ook Je moet er voorzichtig mee omgaan. Zij die slechte ervaringen op andere sportscholen hebben gehad zijn bij mij allemaal gebleven: ze weten hoe voorzichtig ik ben. Soms moet ik tegen mijn wil leerlingen wegstu ren. want dan is het met verant woord dat ze met de elders opgelo pen blessure bij mij dóórgaan, stel je voor dat er iets gebeurt! Jongens die bij mij vorig jaar be gonnen pijn zouden nooit een salto hebben durven maken, in de split hebben durven gaan of een spring- techniek hebben durven doen. Als je die gewone Hollandse jongens nu ziet: in De Flint zul je zien: het is ongelofelijk! Ze staan er zélf paf van! Ik ben hard voor ze, maar op zo'n mamer dat het met vervelend is. Ik geef instructies op een leuke mamer, maar ik ben wèl konse- kwent. Ze moeten voor mij zes keer de touwen in. ,,Dat haal ik niet". Sommigen komen na vier keer naar beneden, en dan zie ik dat ze nog één keer kunnen. .Ik ben zó moe!" Ik stimuleer ze, en dan redden ze het ook. Thuis moeten ze basistech nieken oefenen, en dan wéét ik of ze er thuis wat aan gedaan hebben. Je kunt wel twee keer per week oe fenen in de school, maar als je er thuis niet aan doet moet je elke keer praktisch weer opnieuw be ginnen." DEN TREEK IN 's Zomers gaat Franklyne Samson met zijn leerlingen Den Treek in Dan knjgen ze bostraining van hem. Na de demonstratie in De Flint gaat hij de bossen in voor oefe ningen in het verwerken van de spnnttechnieken in het mulle zand. Ook luchttechnieken worden be handeld. Voor de politie heeft de grootmees ter speciale technieken ten aanzien van het afweren van wapens en het wegvoeren van mensen in de boeien. Een der politiemensen, die van Sam meditatietechniek had ge leerd, had iemand verbaliseerd die het daar niet mee eens was. Nor maal liep de politieman gewoon weg maar van Sam moet hij zich af vragen: ben ik klaar met mijn werk, is de persoon met wie ik van doen had weggegaan? Hij voelde dat het met goed zat, draaide zich om en met een noodgang kwam de be keurde man in zijn auto op hem in rijden. De politieman kon precies nog opzij springen! Hij had vooruit gezien wat het vervolg zou zijn, en Sam was tevreden toen hij het hoorde Black Mamba Ninja kent niet als judo banden ter onderscheiding, maar wel banden voor de gevechts techniek. In een hogere fase kun nen de leerlingen ook met de band leren verdedigen. Met één gebaar haalt men de band van het hoofd en als men aangevallen wordt kan men met de band de afweertechniek toepassen Een wapen kun je er zelfs mee uit iemands hand halen, zegt Sam. Je kunt er ook heel goede harde slagen heel snel mee toedie nen. In het oerwoud leer je met de band, als je gesneden of gebeten wordt, aders af te binden. Dat is hier uiteraard niet nodig. DE WAAIER Sam haalt een waaier van de wand af ..Vroeger moesten de dames zich ook al verdedigen. Als er naar hen een wapen wordt geworpen kunnen ze dat met de waaier afwe ren. De waaier heeft grote kracht, want hij is van metaal: hij bestaat als het ware uit een groot aantal mes sen Daarom konden de dames ook met de waaier werpen, steken of slaan. De mensen maken dus zélf hun wapens om zich te verdedi gen!" Plotseling valt de aandacht van de heer Samson op een boom buiten. Met banden en haken kun je jezelf aan bomen vastmaken en voorko men dat je uit een boom naar bene den valt of uit de boom wordt ge duwd. Daarom heeft de Ninja een gordel om met allerlei attributen, waaruit hij al naar gelang de situatie kan putten. „Het zijn dingen die je gebruikt via de natuur. Je obser veert de dieren, leert van ze, en res- pekteert ze. Alles wat leeft moet je in zijn waarde laten." „Die boom die je daar ziet spréékt. Elke tak heeft een betekenis. Van die boom kan ik, even kijken, één, twee, dne, vier, vijf, zes, zeven, acht, negen, tien, twaalf: ik zie over de honderd technieken in die boom Elke tak heeft weer een zij tak, en ik kombmeer die zijtakken met de hoofdtak, en dat er in één zo'n hoofdtak misschien wel vijftien technieken. Iemand die dat niet weet ziet het niet. Het zijn hand- en beentechnieken, gecombineerd ook. Die linkertak aan de boom heeft een zijaftakking naar rechts Twee takken buigen af naar links. Ze kruisen elkaar. Dat is een tech niek van de afweer van de knie. Dat is gewoon kennis van de natuur. Zo kan ik de hele boom ontleden. Die grote stam is de persoon zelf. Als de stam gebogen is geeft hij de kat ten -, de sprinkhanen of de slan genstand." In de tuin van de familie Samson staan achterin palen. „Vanaf verle den jaar zomer ben ik daar niet op geweest. Het was slecht weer en ik was te druk. Ik oefen er op en doe salto's. De kinderen willen altijd op die palen, maar dat mogen ze al leen met mijn begeleiding. Zelfs mijn jongste dochter, die de tech niek goed beheerst, laat ik niet al leen op de palen. Als er één mis stap gebeurt kunnen ze blessures hebben. Ik leer ze evenwicht hou den en blindelings stappen te doen. Ze moeten weten hoe en waar ze moeten stappen, welke houding ze moeten hebben." Ik krijg nog de slangen- en de paardenstand te zien. De natuur is de leermeesteres van de mens, zou je kunnen zeggen. Black Mamba Ninja weet er weg mee. CHTERVELD - Zondagmor en speelden de Achterveldse ames de laatste competitie- idstrijd van dit seizoen te en de dames van BVC uit eest. direct na de aanvang gingen BVC-dames goed in de aan- Hoewel Achterveld alles alles zette, kon men deze orgen geen vuist maken. Al- wat men probeerde, mis tte. Dit was niet het geval met s tegenpartij. cwel voor als na de rust was t BVC dat de toon aangaf, toterveld forceerde verschil- ide malen goede uitvallen, het werk werd niet afge- Ondanks de inzet van Achterveldse keepster st zij toch zeven maal de laten passeren, terwijl Ach- tveld geen tegendoelpunt »n maken. Deze laatste com- ilitiewedstrijd werd met maar ifst 7-0 verloren, afloop van de wedstrijd nam ■h afscheid van twee Achter speelsters en de leid- tfvan het elftal, verband met het feit dat ^■echtel van den Heuvel-van ^■utenbeek een andere tak van sport gaan beoefenen verlaat zij het Achterveldse dames elf tal. Zes jaar heeft zij in het da mes-elftal gespeeld. De tweede speelster die af scheid nam, was Hetty van den Heuvel. In verband met haar studie is het voor haar niet meer mogelijk om de trainin gen bij te wonen en aan ae wedstrijden deel te nemen. Zij speelde acht jaar in het elftal Ook zij was steeds trouw bij de trainingen aanwezig en miste weinig wedstrijden. Beiden werd veel dank ge bracht namens het bestuur en de overige speelsters voor hun geweldige inzet die zij steeds r 1 V m /~\i hadden getoond. ZjCL U.Ciy 11 llitJl. Verder nam men afscheid van de leidster van het team, Corrie de Vette Acht jaar lang is zij leidster geweest en werd beti teld als de moeder van het elf tal Haar werd veel dank ge bracht voor de fijne begelei ding die er die acht jaar was ge weest. Zij was een geweldige steun voor de dames. Haar echtgenoot, Cor de Vette, werd bedankt voor het feit dat hij ook steeds bij de wedstrij den aanwezig was en steeds bij de uitwedstrijden als chauffeur fungeerde. ACHTERVELD - Zaterdag wordt op het Kerstenssport- park een Al - Juniorentoer- nooi gehouden. Het lag in de bedoeling om via Euro Sporting een tweedaags In ternationaal toernooi te houden. Door gebrek aan belangstelling uit het bui tenland is besloten het toer nooi op een dag af te wer ken. Via een oproep bij diverse af delingen hebben zich buiten Hoogland, Hooglanderveen en Soest ook V.V. Zelis uit Zelhem en V.V. - C.O.V. uit Geleen aan gemeld. LEUSDEN - Afgelopen maand werd er een voorjaars- bedrijfstenniscompetitie ge speeld in het Tennis- en Squash Centrum Leusden. Op alle doordeweekse avonden werden deze wedstrijden ge speeld op de overdekte banen. Veertig heren en/of mixed teams van bijna even zoveel bedrijven of stichtingen uit de regio Amersfoort deden mee. lijk op sterkte in poules ingedeeld en speelden zo hun partijen. Dit was het derde bednjfsteniustoernooi in Leusden. Het was opvallend dat teams van het eerste uur zich nu veel sterker manifesteerden. Alle teams waren zo goed moge- Na afloop vein de wedstrijden zaten winnaars en verliezers vaak nog lang gezellig samen. Enkele teams spelen op maandag 12 mei nog halve finales. De finales wor den gespeeld op donderdag 15 mei in het Tennis en Squash Centrum Leusden. Enkele teams spelen op maandag 12 mei nog halve finales. Finalepartijen aanvang: 19.0U uur. Donderdag 12-5 Mixedteams- A-klasse: Bram's Pans - Oreaden Cosmetics bv; B-klasse: wi- naar van halve finale 11/5 Interdent Tand Terhn lab/-Yokogawa Elektrofakt tegen winnaar halve finale Acc. kant. v.d. Berg - OBD Eemland II Aanvang 20.00 uur: Herenteams: A-klasse: Repi Interieur - Rerik rekl. adv buro; B-klasse- Polak Fnital Works - winnaar halve finale: Bar „de Rooster" en Chemco Inc. b.v Direkt na afloop van de finales, rond 23.10 uur zal de prijsuitreiking plaatsvinden in het sportcafé. Teams die nog met aan deze be- dnjfstenniskompetities hebben deelgenomen, kunnen zich nu al opgeven voor eenzelfde kompetitie welke in het najaar wordt gehou den. Voor inlichtingen of opgave: Tertnis-Squash Centrum Leusden, Groene Zoom 1 te Leusden. tele foon 033-946732. De buitenlandse gasten komen uit Zwitserland te weten F.C. Baden en Walschut, die in de twee hoogste nationale jeugd- klassen spelen. De aanvang van de eerste wed strijden is om 11.00 uur. De prijsuitreiking zal plaats vinden om ongeveer 17.30 uur. WEDSTRIJDPRO GRAMMA Poule A F.C. Baden-Waldschut - Zwitser land Hooglanderveen - Hooglanderveen Hoogland - Hoogland S.O. Soest-Soest Poule B Roda 46 - Leusden C.O.V - Geleen Achterveld - Achterveld V.V Zelis-Zelhem WEDSTRIJDSCHEMA POULE A AANVANG VELD F C. Baden-Waldschut - Hooglanderveen 11 00 1 Hoogland-S.O. Soest 11.00 3 S O Soest - F C Baden- Waldschut 12.10 1 Hooglanderveen - Hoogland 12.10 3 F.C. Baden-Waldschut - Hoogland 13.20 1 S.O. Soest-Hooglanderveen 13.20 3 WEDSTRIJDSCHEMA POULE B AANVANG VELD Roda 46-C.O.V. 11.35 1 Achterveld - V.V. Zelis 11 35 3 V.V. Zelis-Roda 46 12.45 1 C.O.V. - Achterveld 12.45 3 Roda 46 - Achterveld 13.55 1 V.V. Zelis-C.O.V. 13.55 3 TIJD HALVE FINALE 14 40 Nr. 1 poule A - Nr. 2 poule B, veld 1 14.40 Nr. 1 poule B - Nr. 2 poule A, veld 3 5e en 6e plaats 15.15 Nr. 3 poule A - Nr. 3 poule B, veld 1 7e en 8e plaats Nr. 4 poule A - Nr 4 poule B, veld 3 3e en 4e plaats 15.50 verliezers halve finale, veld 1 FINALE 16.30 winnaars halve finale, veld 1 PRIJSUITREIKING CA 17 30 UUR.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7