Golfclub De Hoge Kley over een jaar officieel van start Eemelaar-heren op weg naar promotie Prestatie in de regen Bowlingcompetitie op laag pitje „Een echte balsport met effectspel" jaren de topsterTen uit de golfwe- reld bezig kunnen zien. Het is een bekend gegeven dat de golfsport, op zichzelf toch nog wel een sport voor mensen met een goedgevulde knip, steeds popu lairder wordt. Als we het tijdschrift „Golf' van de Nederlandse Golf Federatie mogen geloven, is golf de meest beoefende sport van de wereld. De heer Galema plaatst daar nog wel een vraagteken bij, maar dat doet niets af aan het feit dat golf niet langer een sport is voor een kleine groep welgestelden. De Leusder Golf Club „De Hoge Kleij" telt momenteel 755 leden en als er geen ledenstop zou zijn zou de secretaris zonder meer een zelfde aantal nieuwe leden kunnen in schrijven. De contributie bedraagt zo'n 800 tot 1000 gulden per jaar en dat is uiteraard geen bedrag, dat iemand even vlug uit zijn loonzakje tevoorschijn haalt. In vergelijking met andere sporten moet daarbij onmiddellijk worden aangetekend dat elk lid de mogelijkheid heeft het hele jaar door op ieder uur van de dag van de golfbaan gebruik te maken. Voorlopig zijn er nog wat beperkmgen voor dit gebruik, om dat het gras nog met het biljartlaken laat zien, dat er ongetwijfeld vol gend voorjaar zal liggen. Wat de financien betreft: alle leden hebben een aandeel van 4000,- gekocht, waardoor de ver eniging in staat is om de dure aanleg en de allernieuwste mecha- De golfbanen van de Hoge Kley Geen goedkope sport dus, maar als we bijvoorbeeld een vergelijking met wielrennen maken: voor een echte goede racefiets moet men ook heel diep m de bmdel tasten. Voor de aanleg van de baan heeft de golfclub eigenlijk niet zo diep in de verenigingskas behoeven te duiken. De grond van dit oude stuk van Den Treek is ideaal, want het is goed drainerende zandgrond met een vruchtbare toplaag. Het water kan er gemakkelijk weg. Belangrij ke vraag is natuurlijk, wanneer kan men officieel beginnen? De heer Galema: „Vorig jaar augustus heb ben we de oefenbaan kunnen ope nen. De baan was toen nog niet eens ingezaaid. Dat is m september gebeurd. Dat we de oefenbaan eerder hebben ingezaaid had te maken met het feit, dat we de mensen eerst de gelegenheid moesten geven om oefenballen te slaan. Straks kunnen ze echt de baan in, maar dat zal mondjesmaat gebeuren. De volwaardige baan zal volgend jaar mei worden geopend. Dan zal de officiële opening plaats vinden. Ondertussen zijn we dan toch wel zo ver, dat de mensen met een beetje beperkende bepalingen de baan op kunnen gaan. Dan nemen ze een matje mee, dat leg- dan een geweldige prestatie zijn. Hoe leer je zo iets? De heer Galema, als oogarts zonder meer uitgerust met een scherpe blik op de dingen van het leven, kan ons daarover ook wel iets vertellen. „Golf is een echte balsport. De echte balsporters voe len zich er toe aangetrokken. Het is een beetje verwant aan biljart, met effectspel dus. Tennissers en hoc keyers hebben er aanleg voor, voetballers wat minder. Balsporters worden er in hun veteranentijd door gegrepen. Zij worden net zo enthousiast voor golf als voor hun vorige sport. In tegenstelling met andere landen wordt golf in Neder land toch veel beoefend door men sen die al wat ouder zijn. Zelf raakte ik geblesseerd en deze sport was voor mij zeer geschikt om verder te gaan." Onze zegsman nodigt ons uit voor een wandeling over het gebied met zijn 18 holes (wie deze allemaal afwerkt, heeft 10 km gelopen) en we ondervinden dat als een zeer ontspannend genoegen. Wij lopen er maar een paar van, maar dat is al voldoende om te constateren dat we ons op een paradijselijke sport complex bevinden. In de verte flui ten de vogels in de stille bossen en zo ver het oog reikt is er beslist niemand te zien. Hopelijk zal hier nimmer de agressie een kans knj. gen. Er zijn weliswaar afzettingen maar de wandelaars kunnen hrei ook terecht, al dient men bij wed strijden wat op te passen voo: neerploffende ballen. Het ziet e: evenwel niet naar uit, dat in deze grote groene ruimte vol bomer groepen, stukken weiland en stille paden de kans op blessures voo: kuierende belangstellenden met a te groot zal zijn. Het is de bedoelint dat er drie uitzichtpunten zulle: komen, met bankjes, waarop me: naar het wedstrijdgebeuren ka: kijken. Voor de wandelaars blijft e nog altijd een groot stuk terreu over, waar geen golf zal worde: gespeeld. Misschien zijn deze opmerkin gen niet helemaal naar de zin va: degenen, die dit natuurgebied c oude staat hadden willen houder De maatschappij schrijdt voort, d kleinschalige gebieden verdwijne: en de grote autowegen worde j ondanks alle protesten toch aange legd. Zo gebeurt dat ook in het va: oudsher zo ongerepte gebied va de Leusderhei en belendende bos sen. Vorig jaar augustus werd als eerste onderdeel van de nieuwe golfbaan achter de Laan 1914 de oefenbaan nabij de politieschool „De Boskamp" officieel geopend. Er is sindsdien al heel wat meer tot stand gekomen en als alles volgens plan verloopt hoopt de golfclub De Hogé Kley volgend jaar mei het fraaie natuurcomplex voor officiële wedstrijden in gebruik te kunnen nemen. Het onder de gemeente Leusden ressorterende landschap ziet er nu al uit als een waar panorama, waarin iedereen, wandelaar en sportbeoefenaar, in alle rust kan vertoeven. Aat Daale had een gesprek met de voorzitter D. J. Galema, die hem ook rondleidde langs een aantal holes en nieuwe paden, waarbij zij helemaal vergaten dat zij in de nabijheid van drukke verkeerswegen voortstapten. Een verhaal van een initiatief dat volledig lijkt te gaan slagen. de oude huiskamer te gaan, waar eens de boer na gedane arbeid in vredige rust zijn pijpje heeft zitten roken. Voorzitter Galema voorspelt dat er straks zeker met enige wee moed aan deze sterk aan streekro mans herinnerende oude hoeve zal worden gesproken. Hoe is men er in geslaagd om dit grote natuurgebied voor de golf sport beschikbaar te krijgen? De heer Galema heeft daarover een duidelijk verhaal. „Het initiatief is al vrij oud, eigenlijk al van vóór mijn tijd. In de provincie was er altijd maar één baan, De Pan m Utrecht, dat was alles. Ook m Hilversum was een baan. Ik kreeg al in mijn hoc- keytijd het idee, dat het best leuk zou zijn om in de buurt van Amers foort een baan te hebben. In 1974 hebben wij een bnef geschreven aan Den Treek, met een concreet voorstel voor een baan rond het hotel Den Treek. Dat bleek niet mogelijk omdat het de landerijen aldaar geen eigendom waren van het landgoed Den Treek. We heb ben nog een paar suggesties ge daan in de nchting Maarn en Doorn, maar dat was allemaal minder ge schikt. Na tien jaar hebben ze ons weer benaderd, omdat met de komst van de nieuwe vierbaans- weg de punt van het landgoed werd vergelijking met de beste spelers van de wereld. Het is met zo'n prestatiesport. Toch hebben we een vaste trainer, John Woof, die hier met zijn drie assistenten alle dagen is". ONDERHOUD De vier man hebben ook de zorg over de accommodatie. Er is een computer-gestuurde besproeiing, er zijn moderne machines voor het vergaren van de in het oefenveld geslagen ballen (voor een gulden trekt de deelnemer een setje van 20 stuks uit de automaat) en het maai en van de grasvelden. In bestelling is een zeer moderne maaimachme, waarmee het hele complex in een ommezien kan worden geschoren. Net als bij andere sporten nemen de deelnemers (en deelnemer- sters!) geen genoegen meer met gelegenheidsplunje. De heer Gale ma: „De moderne tijd slaat ook hier toe. Vroeger golfde ik in een ouwe broek en gebruikten we altijd een paar stokken die iemand had afge dankt. Tegenwoordig wil iedereen zijn spullen al snel goed voor elkaar hebben. Voor een volledige equip ment betaalde je vroeger zo'n dui zend gulden, tegenwoordig kost je dat een paar honderd gulden". LEUSDEN/AMERSFOORT Het landschap achter het voor malige concentratiekamp, waar nog maar kort geleden de stille tocht om de Stenen Man de herin neringen aan een vreselijke tijd weer opriep, heeft in een jaar tijd een opmerkelijke verandering ondergaan. Het ongerepte na tuurgebied, waar op stille zomer avonden vaak nog reeën vanuit de verte naar wandelaars ston den te staren, is omgetoverd in een vredig park met alle schake ringen van natuurlijk groen. De minnaars van het vroegere land schap met zijn kronkelende pa den door een frappant stukje zelf werkzaamheid van Moeder Na tuur zullen er niet gelukkig mee zijn. De overigens zeer vredelie vende liefhebbers van de van alle agressie gespeende golfsport zien daarentegen met welgeval len hoe daar achter de Laan 1914 een schitterende golfbaan komt te liggen, die best wel eens hoog in de Top-Tien van de Europese golfterreinen terecht kan komen. Voorzitter D. J. Galema vertelt dat er uit Engeland al belangstel ling is voor deze nieuwe golfbaan met zijn natuurlijke glooiing en harmonische afwisseling van grasvelden en bosschages. Het is dus beslist niet onmogelijk dat wij op dit natuurgebied tussen de Doomseweg en St. Louis (waar de nieuwe autoweg de zuid-oostelij ke grens vormt) in de komende In de verte het home van de golfclub nische hulpmiddelen te financie ren. Bovendien kan men dank zij deze financiële steun een clubge bouw bouwen. Een noodzakelijk zaak, want het huidige home, hoe nostalgisch van sfeer en agrarische bekoring ook, kan onmogelijk als zodanig worden gehandhaafd. De koffie kan men nu dnnken in de gewezen varkensstal (we praten over een oude boerderij). Dit interview vond plaats in de keuken en wie zich voor de aan schaf van materiaal tot de clubfunc- tionarissen wil wenden, dient naar afgesneden. Dat gedeelte werd als produktiebos geexploiteerd met vierkante percelen lanxen. Daar is het toezicht door boswachters moeilijk. Den Treek zocht naar een bestemming, waarbij er toch geen ongeremde recreatiedrukte plaats vindt, zoals motorcrossen en pick nicken en dergelijke. De gemeente Leusden heeft er erg aan meege werkt". De golfclub moet overigens wel zonder subsidie werken. De ver eniging heeft er alles aangedaan om subsidie te knjgen maar, aldus de heer Galema, „de tijd schijnt daarvoor nog niet rijp te zijn". De vraag of golfen een elitaire sport is laat zich met met een uitdrukkelijk „ja" of „nee" beantwoorden. Er is een bepaalde ontwikkeling gaan de. De mensen wenden zich meer en meer tot andere sporten en golf is daar één van. Iedereen kan er aan meedoen en leeftijd speelt geen rol. De heer Galema vertelt dat zelfs zijn moeder (78) nog wel eens een balletje slaat en er zijn nog wel oudere deelnemers. Een mini mum-leeftijd is er in wezen ook niet. De heer Galema: „Het spelen op onze baan is zuiver recreatief. Het stelt niet zo heel veel voor in verge lijking met de beste spelers van Nederland. En die stellen op hun beurt ook weer weinig voor m gen ze op het gras en dan is het net echt. De greens vereisen nogal wat zorg en daarom maken we op een andere plek een noodgreen. Zo gaan we hier - een beetje afhanke lijk van hoe hier zich alles naar omstandigheden ontwikkelt - de baan geleidelijk in gebruik ne men". EFFECTSPEL Is golf erg moeilijk? De volslagen leek weet hoogstens van de beel den op de TV, waar je enorme groepen belangstellenden ziet meetrekken met een beroemde golfer, die met een enkele kolossa le slag de bal m de buurt van de hole brengt. Dat kan met anders LEUSDEN - Voor de zesde maal namen afgelopen vrijdag en za terdag tien Leusdenaren deel aan de Internationale 24-uurs Estafette in Apeldoorn Onder de naam "Athletiek Promotie Leusden" slaagde men er van wege de slechte weersomstan digheden niet m, het bestaande record te verbeteren. Toch kon het moreel van de ploeg niet stuk, ook al door de wijze waarop coach Theo Pe ters zijn ploeg wist te motive ren. Om zeven uur 's avonds had men, na vijf uur lopen, 73,9 kilometer afgelegd. De compu ter-prognose gaf op dat mo ment aan, dat die snelheid zu leiden tot een eindstand van 334 kilometer. Zaterdagmor gen, na 18 uur lopen, bleek er 243 kilometer gelopen te zijn. Een korte vergadering van een sliknatte astafette-ploeg leidde tot de beslissing, om toch door te lopen. Uiteindelijk werd nog een alleszins acceptabele pres tatie neergezet. Om twee uur, zaterdagmiddag, toe de vieren twintig uur erop zaten, bleek dat de Leusdenaren 322 kilo meter en 558 meter hadden af gelegd. Volgend jaar wü men opnieuw aan de 24-uurs esta fette meedoen. De Leusdense deelnemers aan de 24-uurs estafette van links naar rechts (boven) Frans van der Stel, Han Hengeveld, Peter Walles, Zeger Kmpmeyer, Henk Huizenga en Ton Schuyt. Onder: Fred Gres- sie, Theo Peters en Henk Verhoef. Op het moment, dat de foto genomen werd was Gert van Manen voor de ploeg aan het lopen LEUSDEN - De bowling competitie van de plaatselijke bowlingbond stond deze week op een laag pitje. Alleen in de eerste klasse werd gegooid. Koploper Spares en Strikes liep verder uit door met ruime cijfers van 't Ros Beyaart te winnen, terwijl nummer twee, Kersbergen, nipt van Bibob verloor. Nol Liet was de uit blinker van de avond met een prachtige game van 232. Bij de jeugd in de A-categorie is het nog bijzonder spannend Smg Rajah nam de leiding van de High Rollers over na een vlekkeloze 3-0 zege. De Doordouwers hadden in de B-groep de grootste moeite met de Wuppies en zagen daardoor de Splinters naderbij komen. Uitslagen en standen Bowlingbond: Hoofdklasse Vrij. Ie klasse Spares S - 't Ros Beyaart 4-1 The Dots - Aqua Stop 1-4 Kersbergen - Bibob 2-3 Party serv. - Karweihoek Hentonba vrij. Stand: Spares Strikes Kersbergen Karweihoek Heritonba Aqua-stop Bibob 't Ros Beyaart The Dots Party serv. 2e klasse Vnj. 3e klasse Vnj. HOOGSTE GAME Dames: Yvonne de Jongh: 166. Heren: Nol Lier: 232. 2e klasse A Singh Rajah - High Rollers Strike Ijzers - Steel and Stone ACHTERVELD - In ver band met de weersomstandig heden werden in deze vierde tenniscompetitieweek niet al le wedstrijden gespeeld. De gestaakte wedstrijden zullen op tweede Pinksterdag alsnog worden gespeeld. Het eerste zondagteam van De Eemelaar heeft nu kansen op pro motie na de tweede overwinning op het team Luck Raeck uit Maarssen. De wedstrijd tegen Shot moet dan wel gewonnen worden. Een gelijk spel zoals m de eerste ontmoeting zal niet voldoende zijn. Promotie van het eerste heren- team op zondag kan hen niet meer ontgaan, hoewel voor het eerst een speelpunt werd verloren. De uitslagen waren: Misschien moeten we allemaa proberen naar het heden te kijke: en kunnen we onderkennen da de natuur ondanks de kaalslag e het ongedaan maken van stukke natuur, waaraan menigeen romantische herinnering waart, volgens de eisen van tijd in aanvaardbare landschappen zijn De golfclub De Hoge Kleij ieder geval een golfbaan, waar rust en de stilte nog altijd heersen. U kunt best eens hoogte gaan nemen, maar allemaal tegelijk alstublieft uw draagbare radio thuislaten AAT Stand Jeugd A Singh Rajah High Rollers Strike Ijzers Steel and Stone 3e klasse B Jeugd Doordouwers-Wuppies 2- c De Sprinters-TZN 3 al Gootgooiers - Bu Komers 2 a] Stand Jeugd B Doordouwers De Splinters Wuppies TZN Gootgooiers Bij Komers HOOGSTE GAME Dames: A: Manarine v.d. Steen: 171; Henneke Brosky. 109 Heren: A: Ronald Staal: 147; B: Franq Kraan: 140. Dinsdag 6 mei: Dames A - Soesterkw. A Dames B - Vechtlust C Dames C - de Eemslag Zaterdag 10 mei: Senioren A - Leusden A Senioren B - de Geeren A Senioren C - Soesterkw Semoren D - de Uithof D Heren A - Lookhorst A Heren B -'t Laer D Junioren A - de Eemslag C Jongens 17 - Phonosmash A Jongens lS-Amerongen A Meisjes 15- Weldam A Zondag 11 mei: Senioren 1 - Luck Raeck 5 Senioren 2 - Vale Ouwe 4 '-f0< Heren 1 - Soest Zuid 2 Junioren 1 - Wiltsangh Junioren 2 - Manger Cats 1 0 A H k al et m

Leusder Krant | 1986 | | pagina 8