aadsleden willen garage voor randweer aan de Groene Zoom 'olitiek touwtrekken om ezetting van commissies IN NUKERK: ALLE WINKELS I Op weg naar Woensdrecht Opbrengst collecten Achterveld Amnesty-actie groot succes College moet huiswerk nog eens over doen: [oost de Jongh (VVD): Alles te maken met )olitieke krachtsverhoudingen" Inzamelactie landbouwplastic Robertskruid Burgerlijke stand DE 125 NWV WINKELIERS Showmodellen-uitverkoop bij Buningh WOENSDAG 21 MEI 1986 plaatselijk nieuws één onzer medewerkers) SDEN - De diverse raadsfracties willen vooralsnog iet accoord gaan met het voorstel van B. en W. om een ieuwe brandweergarage neer te zetten in de onmiddel- jke omgeving van De Hamershof. [arius Boersen, het nieuwe raadslid voor het CDA, zei jdens de vorige week gehouden vergadering van de immissie Algemene bestuurszaken "verbaasd te zijn ?er het voorstel van B. en W". x>st de Jongh (VVD) sprak over een "zwakke argumenta- De raadsleden zien meer in een brandweergarage an de Groene Zoom. Omdat alle raadsleden in de com- issievergadering op dezelfde lijn bleken te zitten zag urgemeester mr. J.W.M. Rademaker zich gedwongen et raadsvoorstel terug te nemen. in een commissievergade- ng van augustus vorig jaar wam de nieuwe brandweer- uage aan de orde. De toen- al ge commissie Algemene estuurszaken bleek het met •t college van B. en W. eens zijn dat er een nieuwe ga ge moest komen. De huidige irage aan de Zwarteweg vol- oet niet meer aan de eisen. In izelfde vergadering werd :hter al duidelijk dat de raads leden met veel zagen in het idee van het college om een nieuwe garage te bouwen naast De Hamershof. Men zag liever een andere locatie, even tueel in combinatie met een ge meentewerk TOCH VOORSTEL Het college is echter toch door gegaan op de ingeslagen weg Burgemeester Rademaker. voorstel teruggenomen met als resultaat een voorstel voor een voorbereidingskre diet en daarbij het voorstel om een nieuwe garage te bouwen op de oorspronkelijk voorge stelde plaats bij De Hamershof. De distnctsinspecteur voor het térandweerwezen is om advies gevraagd. Dat advies is inmid dels uitgebracht. De inspecteur vindt de locaties die de com missie naar voren heeft ge bracht te excentrisch liggen van de risicogebieden en vindt, dat de opkomsttijd van de brandweerlieden te lang wordt als er gekozen wordt voor een plaats die niet midden in het dorp ligt. OVERLAST Een brandweergarage in De Hamershof betekent nog meer overlast voor de bewoners in het winkelcentrum, zo meende Leusden '85, bij monde van raadslid Stoelinga. Ook de an dere raadsleden bleken er vo rige week niet van te overtui gen dat De Hamershof de beste locatie is voor een brandweer- garage. De Hamershof ligt dan wel mid den in het dorp. maar de meeste raadsleden zijn van me ning dat dit niet betekent dat deze plaats het snelst te berei ken is voor de leden van de vrijwillige brandweer. Ook het uitrijden zou problemen op kunnen leveren, zo meent de raadscommissie. Verder vinden enkele raadsle den het een bezwaar dat er bij een brandweergarage in De Hamershof niet geoefend kan worden. De Groene Zoom is daarom een veel betere loca tie, zo meent de commissie. Voorzitter Rademaker zag vo rige week geen kans de leden van de commissie tot andere j gedachten te brengen. Er zat i dan ook niet veel anders op dan het hele voorstel terug te nemen. Toch doorzetten zou een afwijzing betekenen in een raadsvergadering. Het college staat voor de keus om alsnog te I onderzoeken of een brand weergarage aan de Groene Zoom uit brandweertechnisch oogpunt een haalbare zaak is of om met doorslaggevende argu menten te komen om een nieuwe brandweergarage toch nabij De Hamershof neer te zet- i ten. LEUSDEN - Een aantl Leusdenaren vertrok zaterdagochtend met de bus naar Woensdrecht. Daar vond een landelijke vredesdemonstratie plaats, bij de basis waar de kruisraketten geplaatst zullen worden. De demonstratie verliep rustig. Maar waar de organisatie gerekend had op tussen de vijf tien- en twintigduizend demonstranten, waarmee men een menselijke "ketting" rond de basis wilde verwezenlijken, kwamen er maar zo'n zevenduizend mensen opdagen. Het werd dus geen "ket ting", maar een rustige wandeling rond de basis. (van één onzer medewerkers) ,EUSDEN - Mogen de fracties die met meer dan één lid in le gemeenteraad zijn vertegenwoordigd straks één of wee leden in de raadscommissies hebben? Deze vraag [wam vorige week aan de orde tijdens de vergadering an de commissie Algemene bestuurszaken. J)e discussie werd een politieke touwtrekkerij, die uitein- lelijk door niemand werd gewonnen. B en W zullen de >iad een voorstel doen, het is dein aan de gemeenteraad m een definitief besluit te nemen. hei jaar geleden namen het DA en de WD, die ook toen ie meerderheid vormden in de 'Zj aad, het besluit dat zij in elke :ommissie vertegenwoordigd e ouden zijn met twee leden. en Mie andere partijen moesten et iet doen met één lid. Voor 3PV/SGP en D66 lag dat voor 'to de hand, omdat zij uit éénmans- racties bestonden. Voor de PvdA, met vier leden in de raad lag dat iets anders. Alleen voor de commissie welzijn en onder wijs werd een uitzondering ge maakt. CDA en WD vonden het goed dat de PvdA in deze commissie met twee leden zit ting zou nemen. Com Verduin (PvdA) gaf vo rige week als haar mening dat zij het juist zou vinden dat elke partij met één lid in elke com missie gaat zitten. "Alleen als er fracties zijn die persé twee leden willen afvaardigen in de raadscommissies, dan moet ie dere fractie twee leden mogen afvaardigen", aldus mevrouw Verduin. Ben Stoelinga, de kersverse fractievoorzitter van Leus- den'85 bleek het volledig met zijn PvdA-collega eens te zijn. Harm Offereins (GPV/SGP) daarentegen vindt dat partijen met meer mensen in één fractie best meer mensen in een com missie mogen afvaardigen. "Uit het oogpunt van taakverdeling heb ik daar best begrip voor", aldus de heer Offereins. De WD wil graag alles bij het oude laten, zo liet Joost de Jongh blijken. "Wij vinden dat het in het verleden goed ge functioneerd heeft", aldus Joost de Jongh, die toegaf dat het allemaal te maken heeft met politieke krachtsverhoudingen in de nieuwe raad. Voor Leus- den'85 vindt de WD één plaats in elke commissie voldoende. Het CDA wil graag dat de nieuwe raadscommissies zo klein mogelijk worden. "Een lid per fractie vinden wij wel voldoende", aldus Manus Boersen. De uitzondering claimde de heer Boersen voor zijn eigen partij. Buiten de twee wethouders die het CDA levert blijven er vijf "gewone" raads leden over. Die vijf raadsleden zou het CDA graag willen ver delen over de vier raadscom missies PvdA en D66 haastten zich te verklaren dat zij dit idee van het CDA graag steunen. Het laatste woord is aan de vol tallige gemeenteraad die zich zal moeten uitspreken over een voorstel dat B en W zullen ma ken. WERKGROEPEN Op voorstel van de leden van de commissie ABZ zal er voort aan een duidelijker verschil ge maakt worden tussen "werk groepen" en "commissies". Al leen de commissies die geheel bestaan uit raadsleden zullen voortaan ook aangeduid wor den met de naam "commissie". De commissie financiën zal vol uit "de commissie Financieel Beleid en Beheer" genoemd worden. Officieel zal een vijftal werk groepen B en W van advies die nen. Het gaat hier om de werk groepen "Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid", "Ver keer", "Centrale Antenne-In- nchting", "Agrarische Zaken" en "Naamgeving Wegen". Ook zal er nog gepraat moeten worden over allerlei stichtin gen etc. waann raadsleden offi cieel vertegenwoordigd zijn. B en W stelden zich voor alles bij het oude te laten, hetgeen zou betekenen dat Leusden'85- raadsleden nergens namens de gemeenteraad zullen optreden. De gemeenteraadsvergadering van deze maand zal meer dui delijkheid brengen omdat ook voor deze situatie B en W met definitieve voorstellen zullen komen. Avondvierdaagse van Hoogland Voor het derde achtereenvolgende jaar gaat op 3 juni de avondvierdaagse van Hoogland van start. De voonnschrij- I ving vindt plaats op 20 en 21 mei van 19.00 tot 20.00 uur in sporthal De Bies- haar. Men kan op 3.4,5 en 6 juni 10 of 15 kilometer lopen. De senioren krijgen dit j jaar weer op het verste punt een lekke- 1 re kop koffie aangeboden Op de twee de avond is er voor de jeugd een leuke prijsvraag. De 1000ste deelnemer wacht een leuke verrassing. Inschrijving avondvierdaag- Uit het bevolkingsregister van de gemeente Leusden blijkt dat in de periode van 20 april ^e' tot en met 15 mei 1986 zijn jei GEBOREN: en 20 april 86 Florence Charlotte, ee d.v. W.P. van Huiten en A.A.M. ,aj Stoop. 'n| 21 april 86 Aaldert Jan, z.v. C.H. "e! Scholtus en A.J. Schuunng. april 86 Marjolein Anenne Johanna, d.v. P.G. Hooger- waard en C.H.M. Hersbach. 29 april 86 Thijs Jethro, z.v. H.E. Verver en N. Middelkoop. 1 mei 86 Steffanie, d.v. F.M. Lam en M.F.M. den Ouden. 2 mei 86 Bart Jacobus Johannes, z.v. J.C. Burger en M.L.I.M. Jon gen. 2 mei 86 Mariëlle, d.v. A. Hen- geveld en C.C. van den Herik. 3 mei 86 Johanna Maria Martina, d.v. J.F. Damen en G. Boon. 4 mei 86 Daniëlle Theunette, d.v. S.R. Keegstra en N.H. Schreuder. 6 mei 86 Darryl Virgil, z.v. R.A. Visser en A.D.J. van Dijkhuizen. 5 mei 86 Thanh Hoai, z.v. T.H Pham enT.N.P. Vu. 2 mei 86 Thorn, z.v. R. Pels en K G.E. Simonis. mei 86 Matthias Christiaan, z.v. B.J. Tack en W.A Verhoeff. 12 mei 86 Adnanus Jaap, z.v. H E. van Til en H.G. Baan. GEHUWD: 24 april 86 P.G.A. Hilhorst en A.P.M. de Vette. 25 april 86 R. Boere en J.D. Scholten. 28 april 86 P. Wouters en H. van Berkel. 1 mei 86 N.W. Schreuder en A. Blankenstijn. 2 mei 86 J. de Neu en M.J. Atte- velt. 7 mei 86 C.A.J. van den Berg en M.E.Y. Tijsen. 7 mei 86 W.B. Ritzer en H.T.W. Clemens. 9 mei 86 S.A. van de Meent en G.A. Slot. 9 mei 86 W.G. Kuppens en F.B. de Vos. 9 mei 86 D. de Vnes en G.H.M. Legdeur. 14 mei 86 S.A. Hamstra en A.M. Meijer. 15 mei 86 A. Ligtvoet en H.J.M. van 't Klooster. OVERLEDEN: 28 april 86 R. van de Burgwal, oud 53 jaar 29 april 86 H. Ploeger, oud 75 jaar 1 mei 86 K. Miketta, geh. gew. met H. Klaassen, oud 78 jaar. 1 mei 86 G. Dijkman, geh gew. met J. Schouwerwou, oud 95 jaar. 5 mei 86 S.G.M. Sontrop, geh. gew met H. Wouters, oud 82 jaar. 13 mei 86 C A. Verhoef, geh. gew. met H v. Roomen, oud 71 jaar. 14 mei 86 J.H. Bolte, geh, gew. met J. Bijl, oud 88 jaar. LEUSDEN - De gemeente gaat in samenwerking met Spitman Reini- gingsbedrijvenB.V. een inzamelac tie van landbouwplastic houden. Op vrijdag 23 mei gaat de firma Spitman bij bednjven langs om het plastic afval op te halen. Het is wel noodzakelijk dat het plastic zo schoon en netjes mogelijk wordt aangeboden zodat het weer kan worden gerecycled. Het landbouwplastic wordt veel togepast voor het afdekken van veevoederkuilen. Na gebruik geeft het veel problemen om het op een verantwoorde wijze af te voeren. Het verbranden van dit plastic is uit oogpunt van milieubescherming onaanvaardbaar. Ook plastic vee voederzakken en kunstmestzakken worden tegelijk met het landbouw plastic opgehaald. Aan de inzameling en afvoer van het plastic zijn voor de bednjven, die aan de actie mee willen doen, géén kosten verbonden. De agrari sche bedrijven die plasticfolie, vee- 1 voederzakken en kunststofzakken aan te bieden hebben, kunnen zich tot en met dinsdag 20 mei, voor deelname aan de actie aanmelden bij de gemeente, telefoon 941247, toestel 158. Thema-tafel ambachtelijke beroepen In het informatie-centrum van de Stichting voor school- en beroepskeuze voorlichting Amersfoort aan de Heili- genbergerweg 34 is tot en met 28 juni een thema-tafel ingericht met voorlichting over beroepen, opleidingen en cursus sen op het gebied van ambachten. Men kan er voorlichtingsmateriaal vuiden over verschillende ambachtelij ke, technische beroepen, waar eisen gesteld worden aan de handvaardig heid, vakbekwaamheid, dan wel vorm gevoel. Informatie over beroepen als: siersmid, horlogemaker, muziekinstru mentenmaker, bontwerker, houtsnijder, huisschilder, glasblazer. Het informatie centrum is iedere werkdag geopend van 13.00 tot 17.00 uur voor bezoekers. ACHTERVELD/STOUTEN- BURG - De huis-aan-huis collecte voor de Sakor, na tionale kinderbescherming, heeft een totaalbedrag van 880,05 gulden opgebracht. De vorige week gehouden huis-aan-huis collecte voor de Nederlandse Hartstichting heeft het mooie bedrag van 2867,80 gulden opgebracht. Een geweldig mooi resultaat omdat dit bedrag aanmerkelijk hoger is dan de opbrengst van vorig jaar (advertentie) LEUSDEN - Amnesty-groep Leusden stond afgelopen zaterdag met een stand in De Hamershof Men kon daar voorbedrukte kaarten kopen, die aan gewetensgevangenen, gevangemsdirekteuren en autoriteiten ui Bulgarije en Zuid-Afnka werden verstuurd. Wie alsnog wil schrijven, kan kontakt opnemen met Ton Wildekamp, telefoon 033-941960 Het werd een groot succes: er werden 208 kaarten verkocht, gelijkelijk verdeeld over Bulgarije en Zuid-Afnka. Door de mdrukwekkende uitzending van vrijdagavond is er een stroom van nieuwe leden gekomen. Er hebben ach tot nu toe 12.000 mensen aangemeld als hd. Dit gaat nog steeds door. Deze maand hoopt Amnesty International het 100.000ste hd binnen te halen Susan Bradford exposeert in De Muur De Amerikaanse kunstenares Susan Bradford heeft tot en met 31 mei een expositie in galerie De Muur. Zij werkt met olieverf, zowel op papier als canvas en thema's die regelmatig terugkomen zijn onder meer landschappen, woor den, figuurtjes en muziek. Het werk van Bradford kenmerkt zich door veel kleur en een persoonlijk, expressionistisch en abstract karakter Susan Bradford werd in Chigago ge boren en al vroeg bleek de belangstel ling voor kunst Ze studeerde kunstge schiedenis aan de universiteit van Mi chigan en na het behalen van het diplo ma verhuisde ze naar New York om daar te werken bij Harry N. Abrams, een uitgever van kunstboeken. Daar naast werkte ze in galeries, schreef een script voor een kunst-film en begon met schilderen. Als schilderes kan ze een auto-didact genoemd worden, hoewel Susan Brad ford korte tijd „art students league" in New York studeerde. Sinds haar debuut m april 1985 heeft ze verschillende exposities in Amenka gehad. Begin juni wordt in Amersfoort voor de 43e maal de Avondvierdaagse gehou den voor personen van acht jaar en ouder Negen tot en met veertienjarigen wandelen tien kilometer, vanaf vijftien jaar vijftien kilometer. Start en finish liggen bij Sportpark Nimmerdor aan de Keesomstraat. Wie mee wil doen aan deze wandelmars van 2 tot en met 5 juru kan zich op donderdag 22 en vrijdag 23 mei inschrijven m café-restaurant d'Oranjeboom aan de Leusderweg 43 in Amersfoort en wel tussen 18.30 en 20.00 uur. (advertentie) Is uw smaak géén doorsneesmuakKom dan nu eens neuzen in het magazijn bij Buningh aan de Verlengde Maanderweg in Kde. Grote merken zoals Castle Furniture-Funnel-Koekoek-B W cnGiorgclti moesten plaats maken, voor nóg aktuelerc modellen Om zulke kostbare meubelen ngoreus op te ruimen zijn de kortingen uiterst royaal HALVE PRIJS IS EERDER REGEL DAN UITZONDERING. Vrijdagavond koopavond.' Let op! Alleen dit weekend bij Buningh-Kde op donderdag 29, rijdag 30 en zaterdag 31 mei. Verlengde Maanderweg 63, Ede. Tel. 08380-12610. Over de oorsprong van de naam Robertskruid, (Gera nium robertianum) lopen de meningen nogal uiteen. Zo menen sommigen dat de naam afkomstig is van de Heilige Robert of Ru- precht, aartsbisschop van Salzburg, die reeds in de zevende eeuw het gebruik van deze plant als genees middel zou hebben aanbe volen. Anderen menen dat de wetenschappelijke soortnaam Robertianum is afgeleid van Herba rubea of Herba ruberta, zoals de plant oudtijds heette, het geen wil zeggen Rood kruid, omdat de stengels en de bloemen een rode kleur hebben. Dit rubea of ruberta zou dan verbas terd zijn tot Robertskruid. Robertskruid is één van de vele Ooievaarsbekken waarvan er in Europa on geveer zeventien verschil lende soorten voorkomen. De naam Ooievaarsbek heeft betrekking op de lange snavel aan de punt van de vrucht. Als men de wetenschappelijke naam Geranium juist vertaalt, moet de plant eigenlijk kraanvogelbek heten, want het Griekse woord geranos betekent kraanvo gel. De naam Ooievaars- bek komt dan toe aan de bekende sierplant van huiskamer en tuin, van het geslacht Pelargonium, die algemeen Geranium wordt genoemd, want pelargos betekend ooievaar. Het Robertskruid kan men bij ons overal op schaduw rijke plekken bij muren, op open plekken in het bos aantreffen. Bij fijnwrijven van de plant ontstaat een zeer onaangename geur, veroorzaakt door bitterstof en looistoffen. Vandaar de volksnamen Stinkerds, Stinkende Ooievaarsbek en Stinkende Geranium. Een dergelijke geur, zo meende men vroeger. moest de motten wel op een afstand houden en daarom werd het kruid tus sen ongebruikte kleding opgehangen. De vrucht van de ooie vaarsbek bestaat uit vijf delen, die oorspronkelijk elk twee zaden in aanleg hebben, waarvan er echter maar één tot rijpheid komt. Van elke deelvrucht loopt een dunne, lange stijl langs de buitenkant van de snavel omhoog. Wanneer het zaad rijp is, laat de stijl aan de onderkant los, rolt plotseling naar boven op en slingert het zaad tot wel drie meter van de moeder plant weg. Tijdens de Middeleeuwen geloofde men in de leer der signaturen, dat wil zeggen dat een geneeskrachtige plant zijn werking door de vorm of kleur van zijn de len onthult. Wat het Ro bertskruid betreft, waar van de stengels, vooral in de herfst, krachtig rood kleuren, zou dat betekenen dat het vooral bij bloe dingen en bloedziekten werkzaam was. Het gebruik om het kruid als bloedstelpend middel aan te wenden moet wel zeer oud zijn, want de Ro- meise gladiatoren ge bruikten het reeds als wondbehandeling. Ook wilde het volksgeloof dat het opmonterend werkte. Het tot poeder gewreven kruid kreeg iemand die neerslachtig was, letterlijk op zijn boterham. G. van L. ROBERTi KRUID

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5