„Je laat de mensen niet zomaar los. Je volgt ze eigenlijk tot aan de dood" Riet Geomirn neemt na 12V2 jaar afscheid als hoofdleidster bejaardenwerk UW .In het begin keek je in je eigen kast of je nog bolletjes had. I,, Iets extra's mogen die handwerk-dames wel hebben Je bent een stimulans voor mensen om dóór te gaan Joep op lensden. Vuilnisvat Voor noppes Zwangerschaps verlof Gebeuren Van Kersbergen VRIJDAG 23 MEI 1986 interview LEUSDEN - Riet Geomini houdt na 12'/z jaar op met het sooswerk voor de U.V.V. Ze neemt afscheid als hoofdleidster van het bejaardenwerk en gaat het coördinerend bejaarden werk, het zogeheten vriendschappelijk kontakt, opzetten. Eigenlijk mag ik van haar de term hoofdleidster niet gebruiken, want het U.V.V. werk is teamwork zegt ze. „We doen het allemaal samen, en ieders inbreng is belangrijk. Het werk is in de loop van de jaren gewoon gegroeid, en op een bepaald moment ben je dan degene die het runt. Zo simpel ligt dat". door AncoMali BEZOEKJES THUIS Ruim I2V2 jaar geleden was er nog niets aan bejaardenwerk in Leusden-Centrum. De bejaarden woningen waren er nog niet. Wel kwamen er vrij veel bejaarden naar Leusden. Als Riet de soos van vandaag vergelijkt met die van vroeger is er ook sprake van een heel ander soort mensen. Nu zijn het nog vrij jonge en aktieve men sen. Toen moesten de U.V.V -vrij willigsters vaak verplegende han delingen uitvoeren. Ze moesten mensen soms naar het toilet helpen. Als ze een dag met hen uitgingen, moesten de nodige voorzorgsmaat regelen worden genomen. De bejaardensoos Leusden-Cen trum werd begonnen in De Til, waar de avond tevoren de jeugd had gebivakkeerd. De U.V.V.-vrijwillig- sters kwamen 's middags dan wat op tijd met een afwasborstel en een doek plus wat bleekwater voor de w.c.'s. Ze keken eerst of de kopjes schoon waren. Heel in het begin namen ze een thermoskan met kof fie van thuis mee, die ze voor een dubbeltje per kop verkochten. Dat geld ging m de kas, en zo bouwden ze het werk op. Van De Til trokken ze naar De Meent, waar beheerder Henk de zaken overnam van het echtpaar dat naast De Klaveet ook De Meent beheerde. Het was daar eveneens improviseren Het voorste zaaltje werd al gauw te vol. Achter was een zaaltje van de Sportstichting, waar de U.V.V. eigenlijk niet mocht ko men, want de mogelijkheid zat er in dat die stichting onverwacht een vergadering had. Dat hadden de U V.V.-sters nog nooit meege maakt, en dus gingen ze in dat ichterzaaltje zitten onder het mom van „we pakken ons boeltje wel op s er vergaderd moet worden". „Het zaaltje was ongezellig, maar de sfeer was toch erg prettig. Je had ?en grote tafel, en daar zaten de handwerksters aan. In het voorste gedeelte zaten de kaarters. Het was natuurlijk wel zo, dat je de boel gescheiden had, maar het had wel ujn sfeertje. Ook daar groeiden we ut en toen zijn we naar De Korf 1 gegaan". GROEP LEIDSTERS GROTER 1 Toen de groep wat groter werd, gingen de U.V.V.-sters ook thuis bezoekjes afleggen. Ze vroe gen de verjaardagen van de men sen en gingen met een bloemetje feliciteren. Geld was er nooit, alles was op vrijwillige basis. De U.V.V.- sters gmgen met de gemeente pra ten en kregen voor elkaar dat de gemeente voor hen het bedrag van de huur van de zaalverhuurder be taalde. Ook Henk in De Til had een regeling voor de U.V.V. dat de koffie wat goedkoper was. „Maar toch kostte elke middag ons een bepaald bedrag Vooral als leidsters weduwe waren of een uitkering hadden, konden die leid sters het ook niet altijd opbrengen. De bezoekers van de soos werden ook nog gehaald en gebracht, wat ook een hele organisatie vergde èn geld kostte". „Vrij vlug zijn we toen begonnen met het heffen van een contributie. We moesten toch wel enig geld hebben om er wat mee te kunnen doen. De contributie is door de tijd heen iets hoger geworden, maar is nu nog maar 2,50 gulden per per soon per maand en 3,50 gulden voor een echtpaar. Het is weinig, maar we hoeven met over te hou den". „Met het geld deden we de bezoekjes, als er es een zieke was, de verjaardagen Voor de kerstvie ring en een uitstapje telden we van tevoren helemaal uit hoeveel het ging kosten. Op die manier pro beerden we zo voordelig mogelijk te werken, en dan moesten de bezoekers daar ook iets aan mee betalen. Maar er zat geen winstbe drag achter, en we hoefden geen zaalhuur te betalen". „In het begin keek je in je eigen kast of je nog bolletjes garen had. In de buurt wisten mensen dat ik dit soort werk deed, en dan hadden ze m het voorjaar de kast opgeruimd en kwamen ze met een zak wol aanzetten. Daar maakten wij pop- pekleertjes en kindertruitjes van, kleine dingetjes die we verkoch- De groep leidsters werd steeds jroter. Veel dames hoorden dat het n de soos gezellig was, en wilden &est iets komen doen. Er kwamen J meer en meer vrijwilligsters. „Het euke is dat je teamwork hebt, met leidsters, maar ook met de 1 mensen. Je bent hun uitlaatklep in j le leuke dingen, maar ook m de i noeilijke dingen. De mensen kwa- i nen soms naar Leusden en dan noesten ze een zoon, dochter of j imilierelatie hebben, anders mochten ze hier met komen wonen. Ms ze dan hier waren, kreeg die snge zoon elders een baan, en dan aten die mensen hier alleen. Of ze cwamen er achter dat er kleinkin- leren kwamen en dat de nodige ijid voor moeder of vader er niet neer was. Dan waren ze eenzaam. )oor de soos leerden ze mensen 1 finnen van hun eigen leeftijd of lensen die m Leusden overnieuw noesten beginnen. Zo vulden zij amen de weekeinden op. Dat vond t altijd zo prettig als ik dat hoorde: Het was zondag zulk slecht weer, "aar we hebben gezellig zitten aarten, we hebben gezellig zitten babbelen. Ik heb die mevrouw -er leren kennen, en we hebben zo leuk met elkaar! Dan kookt zij s een keer, dan doe ik het es een -er! En met alleen de dames, maar ok de heren, hoor". Je kreeg soms de meest uiteen- 'pende telefoontjes. Met ziek zijn, 'dat de mensen hun portemonnee *ijt waren. Of dat ze een paar agen weg waren geweest, kleren 'de wasmachine hadden gestopt ft vergeten waren dat hun geld er 'zat. „De wasmachine draait: kunt komen, want wat moet ik nu?" de mensen rekenen wél op je' Je kunt niet zeggen, vandaag schijnt de zon, ik heb geen zin, ik ga maar lekker m de zon liggen. Je moet achter het werk staan, want je bent een vertrouwenspersoon". TWEE ECHTPAREN Twee echtparen komen vanaf het begin op de soos. Het zijn echte oude Hamersvelders^Ze zijn nog vrij aktief. -m „Om heel eerlijk te zijn: er is ook wel wat egoïsme van de zijde van de U.V.V.-dames bij", vertrouwt Riet Geomuu me toe. Zij zijn met een gehoord, dat die reisjes zo leuk waren Hij is nu alleen en wilde wel eens met een reisje mee. Hij belde op. Ik zei: „Helaas, we hebben de bus helemaal vol. Maar als er ie mand uitvalt, zal ik aan u denken. Geeft u mij uw telefoonnummer maar". Ik zei hem dat onze soos- mensen voor gingen. Dat begreep hij ook wel, maar hij voelde mets voor de soos, want zei hij, hij wilde met bedisseld worden. Ik zei: „Dat doen wij niet. Wij maken het allen gezellig, en de mensen kunnen zelf invullen hoe ze de middag willen doorbrengen. De volgende dag stond hij bij mij voor de deur, maar ik kon hem helaas nog geen plaats- nog even een boterhammetje. Ik heb het goeie pak al aan". Het is die meneer die middag zo goed beval len dat hij op de soos is gekomen en vanaf die middag nooit de soos gemist heeft. Hij heeft zulke leuke kontakten gelegd. Zo hebben we zo veel gevallen. Als je mensen over de drempel hebt heen geholpen, doen ze het verder zelf'. Hoe rol je in dit werk? Riet Geomini weet het eigenlijk niet. Oh ja, ze voer op de ziekenboot van De Zonnebloem mee. Ze kwam met de U.V.V.-voorzitster m gesprek. Die vertelde haar dat er nog zo veel werk bij de U.V.V. lag dat opgezet moest worden en zo begon het allemaal. Ze woonde zelf nog maar Riet Geomini:na J2h jaar moet er maar eens een ander gezicht komen zitten. Ik wilde dit met meer, ik wilde dat met meer". Haar dochter belde ons: „Ik weet met wat ik met moeder aan moet". Ik zei: „Kom zelf eens met moeder mee". Omdat de dochter mij tevoren had ingelicht, hebben we er een beetje extra sen die niet van de soos houden of met naar de soos willen of kunnen, moeten thuis worden opgezocht. Daar is erg veel behoefte aan. Onder het coördinerend werk val len de diverse sosen, het luisterend lezen en dergelijke. tisch stel, waar je op kunt bouwen. Vrijwilligerswerk is geen vrijblij vend werk. Je neemt iets op je, en team en hebben het heel leuk met elkaar. Ook zij hebben er kontakten door gekregen en betekenen iets voor elkaar. Ze kunnen elkaar in weken met zien, maar weten ge woon dat ze, als de nood aan de vrouw komt, er ook voor elkaar zijn. Dat maakt de goede sfeer van het vrijwilligerswerk uit. Degenen die zich met kunnen geven en er met in passen, vallen vanzelf af. De dames geven zich aan de ouderen, de ouderen geven zich aan hen: men staat open voor elkaar, en om die sfeer gaat het". Mevrouw Geomuu heeft altijd m dit soort werk gezeten. Ze is van huis uit verpleegkundige. Ze is al tijd met het sociaal verzorgende werk bezig geweest, zat vroeger in de wijk, kwam daardoor al heel vroeg in aanraking met de een zaamheid onder mensen. „Je laat de mensen niet zo maar los als ze met meer op de soos komen. Dan ga je na waaróm ze met meer komen. Als ze ziek zijn, bege leiden we ze. Je volgt ze eigenlijk tot aan de dood. Je hebt kontakt met ze gelegd, en dat kim je met zo maar breken. Je blijft met hen bezig. Je voelt soms ook als ze bellen, dat er een praatje wordt gemaakt, omdat ze in de knoei zitten Tussen de zinnen door voel je dat ze er be hoefte aan hebben dat je even langs komt". HUIVERIG „Soms zijn mensen wat huiveng voor de soos. Zo heb ik ook een meneer meegemaakt, die komt nog altijd bij ons. Hij had van zijn vrouw je geven in de bus. Het was een middagtocht en op de reisdag belt 's morgens om een uur of elf een mevrouw op, die zich ziek voelde en die niet mee kon gaan. Om half twaalf belde ik die meneer: we zouden om kwart voor één weg gaan. „Ik kom", zei hij. „Ik maak net m Leusden en was haar leefom geving aan het aftasten. Ze bleef \2Vz jaar het sooswerk doen. en draagt het dan nu over, maar ze kan het vrijwilligerswerk niet laten en gaat rustig door bij de U.V.V., die zij op handen draagt en die haar op handen draagt We doen het allemaal samen, en ieders inbreng is belangrijk. ten. Toen dat eenmaal een beetje ging lopen, kwamen we toch steeds aan iets meer en konden we garen kopen en grotere truien gaan breien". HANDWERKKAS Inmiddels is de zaak zo ver uitge groeid, dat de U.V.V. ook een handwerkkas heeft. Vonge week was er een handwerk expositie in Barneveld. „We zijn met de dames die in de soos en thuis handwerken naar het Barneveldse museum ge gaan. Daar hebben wij als vrijwillig sters de dames op getrakteerd. Met vier auto's hebben we gereden. We hebben de tentoonstelling beke ken en nadien ergens een kopje koffie gedronken met een lekker gebakje erbij. Toen weer naar huis. Het was een gezellige middag Maar dan moet je het natuurlijk wel zo doen dat het ook echt wat met handwerken te maken heeft, want anders is het ten opzichte van de anderen niet aardig. Iets extra's mogen die handwerkende dames wel hebben, want uit de handwerk kas kun je ook weer eens iets halen voor een smterklaaskadootje of een traktatie". „Tegen zo'n verkoop aan doen wij zelf thuis ook wel eens iets, als we nog wat garen over hebben of ergens voordelig garen weten te kopen. Het stimuleert erg. Onlangs vertelde een mevrouw mij: „Ik heb jaren niet meer gehandwerkt. Toen mijn man stierf, zag ik mets meer aandacht aan besteed en haar tus sen de mensen in gezet. Die me vrouw is nu laaiend enthousiast. Als ik haar dochter tegen kom, zegt ze „Ik kan alles met mijn moeder doen, maar de dinsdagmiddag wil ze naar de soos toe!" Is dat met geweldig? Ze heeft nu popjes en kindertruitjes gemaakt, en die me vrouw kijkt uit naar het uitstapje 3 juni gaan we weer een dag met de mensen uit. We hebben een volle bus. 's Avonds hebben we een dinertje. Dat doen we altijd hier vrij dichtbij. Dit jaar gaan we naar Hoorn. We maken een boottocht met een lunch op de boot en we gaan naar het Hoornse museum. De mensen maken zulk leuk kontakt met elkaar!" ,Je bent een stimulans voor de mensen om dóór te gaan De men sen komen met ideeen, die wij proberen uit te werken. Als je ziet dat iemand in de put zit, ga je er eens even extra bij zitten, en dan komt er het een en ander los. Als ze weggaan zeggen ze: „Hè, fijn was het vanmiddag1" NIEUW GEZICHT Riet Geomuu vindt dat er na 12V2 jaar maar eens een nieuw gezicht moet komen, iemand die weer eens wat andere ideeen heeft, kortom een frisse wind. Dat is gezond, vindt ze Ze gaat nu het coördinerende bejaardenbeleid van het vriend schappelijk kontakt doen. De men- „Er zijn veel ouderen die met meer alleen de straat op durven. We willen een wandelingetje met hen gaan maken of inkopen met hen gaan doen. Dat wordt al wel gedaan, maar er zijn nog zo veel ouderen die tussen de wal en het schip terecht komen. Het vriend schappelijk kontakt is zo veel, als je echt met de mensen gaat praten". „Zo hebben wij een meneer die al heel lang op de soos is, maar die al maar slechter is gaan zien. Die meneer woont op zichzelf, maar komt praktisch niet meer buiten. Hij zegt: „Wat moet ik op de soos doen? Ik ben vervelend voor ieder een". Zo'n man moet je toch wel blijven begeleiden, vmd ik. De ge zinshulp komt twee of dne dagen in de week. en hij eet van Tafeltje Dekje. Bij zulke mensen kom je er achter hoe eenzaam ze zijn en hoe veel behoefte ze hebben aan een praatje. Ze praten ook anders met ons dan met hun eigen kinderen natuurlijk". „Doordat je vrijwillig werk doet, ben je voor mensen op alle gebied de uitlaatklep. Wat ik zo geweldig vmd van het U.V.V.-werk is dat wij met een stel mensen zijn, ook in de begintijd, amateurs die met elkaar werk doen en die uit alle niveau's komen, allerlei opleidingen gehad hebben, en die naar dat ene doel streven om het de ouderen en de gehandicapten toch een beetje ple zierig te maken en wat uit hun isolement te halen. Dat vmd ik geweldig! We hebben een fantas- LOEP OP LEUSDEN Redaktie: Hans Mosterd Bijdragen: Frits van Breda. De nieuwe raad van Leusden is benoemd. Dat betekent echter niet dat er niets meer te regelen valt. Zo zullen bijvoorbeeld de raadscommissies opnieuw sa mengesteld moeten worden. Zo lang dat nog niet is gebeurd vaar digt elke fractie een lid af naar de commissievergaderingen die op de agenda staan. Vorige week vond de vergade ring plaats van de commissie Algemene Bestuurszaken. Voor zitter mr. J. W. M. Rademaker werd geconfronteerd met drie kersverse raadsleden. Joost de Jongh (WD), Ben Stoelinga (Leusden '85) en Marius Boersen (CDA) waren door hun achterban naar de commissievergadering afgevaardigd. Burgemeester Rademaker leg de de nieuwkomers uit wat ze te wachten staat in de komende vier jaar. „In deze commissie behan delen we al die zaken die we niet onder kunnen brengen bij een andere commissie," zo begon de burgemeester. De heer Rademaker wilde ech ter niet de indruk wekken dat het hier ging om een onbelangrijke commissie. „Het wil niet zeggen dat we een vuilnisvat zijn, er komen wel allerlei zaken aan de orde die de moeite waard zijn," aldus de burgervader. fvb „Heb ik al die jaren voor nop pes mijn handtekening gezet?", zo vroeg Ep O ostra zich vorige week vertwijfeld af tijdens de vergade ring van de commissie Algemene Bestuurszaken. Het antwoord luidde bevestigend. Burgemeester Rademaker was tot de conclusie gekomen dat het geen enkele zin heeft om raadsle den hun handtekening te laten zetten in een presentieboek. Vroeger diende de handteke ning ervoor om na te gaan welke raadsleden in aanmerking kwa men voor presentiegeld. Presentiegeld wordt echter al lang niet meer betaald. Raadsle den krijgen voor hun werk een vaste vergoeding. Voortaan geen presentieboek meer, of raadsle den aanwezig waren tijdens een vergadering kan nagekeken wor den in het verslag dat van elke bijeenkomst wordt gemaakt. fvb Het is een vaste regel dat een werkneemster die in blijde ver wachting is zes weken voor de vermoedelijke datum van beval ling tot en met zes weken na de bevalling betaald verlof krijgt. Een werkneemster ten ge meentehuize had echter het ver zoek ingediend om wat langer door te mogen werken en dan na de bevalling wat langer thuis te mogen blijven. „Geen enkel be zwaar", zo menen B. en W. „Geldt dat dan voortaan voor iedereen?," zo wilde Ep Oostra (D'66) weten. Nog voor de voorzit ter, burgemeester Rademaker kon antwoorden, gaf Harm Offe reins (GPV/SGP) al het antwoord: „Ja hoor Ep, de regeling is ook voor jou van kracht." fvb In onze kolommen hebben we al meer dan eens uitgesproken dat we ons ergeren aan het woord „gebeuren", dat te pas en te onpas wordt gebezigd. We krijgen me destanders. Corri Verduin zei zich gestoord te hebben aan het woord „markt ge be uren" in een raadsvoorstel. Corri Verduin deed de uitspraak tijdens een vergadering van de commissie ABZ die wordt voorgezeten door burgemeester Rademaker. „We moeten ons niet meer laten beïn vloeden door de krant dan we vaak al doen," was het commen taar van de voorzitter op de op merking van mevrouw Verduin. Mevrouw Verduin bleef echter volhouden dat zij persoonlijk van het woord „gebeuren" af wil en dat dat niets met de opmerkingen in de krant te maken heeft. fvb (advertentie) De speciaalzaak in woningtextiel vindt u in winkelcentrum Hamershof. Wij leveren alle gerenommeerde merken tapijten gordijnen dekbedden dekbedhoezen toilet- en badkamerkleedjes - karpetten - tafekleden - zonwering - douchegordijnen en bedmode Dealer van: Kendix Gardisette - Jap Tulipan Forbo - Desso Boras enz. INTERIEURVERZORGING Winkelcentrum „Hamershof" De Brouwerij 12, aan de Hamersveldseweg. Leusden-C., tel. 033-946611 JAN VERSTEEGT vervolg van pagina 3 land ook, alleen knjgen we de gelegenheid met." „Kijk nou eens hoe dat hier gaat. Noortje van Oostveen zegt: en nu het weer. Dan krijg je heel snel een satelliet-foto te zien, gevolgd door een babbeltje wat het wordt. Wat men in Duitsland doet, spreekt mij aan. Een goed verhaal met een satellietfoto en een compleet over zicht van wat er gebeurt. Dat kennen wij niet. Het is in Duitsland ook beperkt, maar toch beter dan in Nederland BETER „Maar de Belgen zijn beter." Daar is hij heilig van overtuigd. „Pien is grandioos. Die brengt dat met een flair. Het is jammer dat hij weggaat En je ziet het meteen: hij wordt vervangen door dne me teorologen." En dat vindt Jan Ver- steegt tekenend voor de huidige ontwikkelingen op dat gebied. „Het is een hele dure hobby," zegt hij tot slot. „Zeker als je alle apparatuur aanschaft. Ik ben er zo'n vier uur per dag mee bezig. Vóórdat ik naar mijn werk ga, maar ook na het werk. Totdat ik naar bed ga. Ik ben getrouwd geweest met een vrouw die er totaal geen interesse voor had. Als ik nu met iemand aanslui ting zoek, moet ze zeker in het weer geïnteresseerd zijn." De kans dat hij daar in slaagt, is groot. „Het aantal vrouwen dat geïnteresseerd is in de meteoro logie wordt steeds groter," licht hij hoopvol toe.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5