8B f rkrant baders voelden zich tode Kruis-hulp sent geen grenzen N Isa Woudenbergse touwtrekkers winnaars PJGU-toernooi eer kind worden vandaag in 0e leusder kran^ Bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker Lelietjes van Dalen echt uit eigen tuin ïjdens avond op 't Ronde: Armband gevonden Op 9, 10 en 11 juni: Strijd snel beslist Opbrengst boekenmarkt ctie duurt twee weken: BDU Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden dinsdag 27 mei 1986 18e jaargang no. 8 leusder krant RECTIFICATIE ORGANISffiïï MODESHOWS Geen krant ontvangen? Konijntje in de Wetering Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Redaktie. 941494 Telex BDlf 40261 Giro 871441 Abonnement 16,90 per kwartaal Uitgave BDU BV gjdLEUSDEN- In totaal 120 collectanten zijn sinds gisteren in osden op pad voor de jaarlijkse inzamelactie van het Rode ais. Het geld van deze collecte, die loopt tot en met 8 juni, mt ten goede aan diverse projecten van het Rode Kruis. forig jaar brachten 484 plaatse afdelingen een bedrag van jeveer negentig miljoen binnen, geld werd als volgt besteed: endertig miljoen gulden aan nenlandse aktiviteiten (onder er drie grote vakantieprojectne, telefooncirkel-project, de Wel- en het Jeugd Rode Kruis), sëndertig miljoen gulden aan lenlandse hulp (onder meer bij uurrampen en gewapende con- in) en twintig miljoen gulden ondersteuning en coördinatie de plaatselijke, provinciale, delijke en internationale werk- mheden van het Nederlandse Ie Kruis. let Rode Kruis korps bestaat uit 12.500 deskundige en getrain- vrijwilligers. Hoewel hulpverle- g bij rampen m eigen land cen- tl staat, is het korps jaarlijks ikt betrokken bij 15.000 maat- appelijke aktiviteiten. Onder ir bij thuiszorg, gehandicapten roer, sportwedstrijden, bloe- name-avonden en welzijnsakti- iten. STE STAF en vaste staf van 35 personen s 3.500 vrijwilligers maken het 0 jaarlijkse gasten zoveel mo lk naar de zm in de 3 grote antieprojecten van het Rode 3. Dat zijn het schip de J. Henri tent, Huize IJsselvliedt en Huize Valkenberg. Daarnaast zijn er buitenlandse vakantietrips voor ge handicapten. Het telefooncirkelproject van het Rode Kruis verlost met name chro nisch zieken en bejaarden via de telefoon uit hun isolement. Daarbij gaat het om ca. een miljoen tele foongesprekken per jaar. De 12.500 vrijwilligers van de Welfare leggen jaarlijks meer dan 2 miljoen bezoeken af aan de hulpbe hoevende medemens voor aflei ding, contact en gezelligheid. De ruim 3.000 vrijwilligers van het Jeugd Rode Kruis maken jaar lijks meer dan 400.000 jongeren vertrouwd met de humanitaire doelstelling van het Rode Kruis, wat meer dan eens resulteert in succes volle hulpakties. BLOEDDONOR Het Rode Kruis heeft zich altijd krachtig uitgesproken en mgezet voor de bevordering van het bloed donor- en orgaandonorschap. Jaar lijks staan ruim 500.000 donors zo'n 300.000 liter bloed af aan de Bloed banken en Bloedtransfusiediensten van het Rode Kruis. Langs snelwegen en provinciale wegen, in de witte Porsches van de Rijkspolitie, bij benzinestations, en in mobiele ANWB-wegenwachtwa- gens en eerste Hulpposten zijn EH BO materialen en artsen-koffers aanwezig. Het Rode Kruis heeft zich ten doel gesteld, hiermede de vele miljoenen weggebruikers in geval van nood te kunnen helpen. De Radio Medische Dienst van het Nederlandse Rode Kruis is 24 uur per etmaal in de lucht voor medische adviezen aan zieke of gewonde schepelingen. Waar ook ter wereld. Het informatiebureau van het Rode Kruis geeft in oorlogs tijd onder meer informatie over krijgsgevangenen en vermiste, ge wonde en zieke burgers en militai ren. In vredestijd onder meer infor matie over bij een binnen- of bui tenlandse ramp betrokken perso nen, en spoort het vermisten op. Ruim 34.000 vrijwilligers en drie honderd beroepskrachten van de plaatselijke Rode Kruis-afdelingen, het hoofdbureau, de provinciale bureaus en de vakantieprojekten, organiseren, coördineren en voe ren alle aktiviteiten gezamenlijk uit. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BDU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- dtn. Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm B11 kontrakten belangrijke korting LejsderheHtes 1,38 per regel (46 cent per mm Lo;se nummers 75 cent per stuk. ORNINGSTIJDEN VAN Or KANTOOR On; kantoor, Asschatterwe^ ,a te Leusden-Centrum is dage- li]ks/an 9 00-12 00 uur en van 14 00-17.00 uur geopend Zatrdags gesloten LEUSDEN - In de kluis van de politie te Harderwijk ligt een vrij dure zilveren schakel armband opgeborgen die aan een inwoonster toebehoort. De dame m kwestie, naar wie men naarstig op zoek is, verloor het sieraad vong jaar tijdens de Wielerdnedaagse van Harder wijk op 23, 24 en 25 juru. Zoals gezegd, de eigenaresse moet in Leusden wonen. Maar de Harderwijkse politie heeft noch naam noch adres van haar. Via deze oproep hoopt men alsnog met de dame in contact te komen. Zij kan con tact opnemen met de politie m Harderwijk of met mevrouw Berends in Leusden, telefoon 033-945491 De vaders deden fanatiek en intensief mee aan de spelletjes. halve kurken, aluminiumfolie en twee ijzeren veren overhandigd. Hier moesten zij een bliep-blieper van maken, samen met hun kind. Verschillende vaders waren al helemaal m ruimtepakken gekleed, net als him kroost. Er waren ver schillende spelletjes georgani seerd, die vader met het kind sa men kon doen. Vanwege het weer werd alles in lokalen en in de hal gehouden. Er waren ontzettend leuke en originele spelletjes bij, alles m ruimtevaartsferen, zoals het maan- steenrapen, de vaders moesten ge- blindoekt een steen van een maan- plateau oprapen met een tang. De kinderen hielpen hen daarmee. MAANLANDSCHAP In één lokaal was een maanland schap nagebootst. Vader en kind liepen door het landschap met zwemvliezen aan. terwijl er onder tussen sfeervolle ruimtemuziek werd gedraaid. De vaders en kin deren genoten volop, de vaders voelden zich ook weer kind wor den. Na afloop van deze spelletjes was er een groot gezamenlijk spel, waarbij een van de leidsters een verhaal vertelde over een reis die men ging maken door de ruimte naar de maan. Men moest zich m gaan beelden dat het allemaal echt gebeurde. Na enkele minuten leefde een ieder zich helemaal in en vlogen de kin deren door de ruimte, hoog opge tild door hun vaders. Aan het emd van deze geslaagde avond kregen de vaders een wel verdiend pilsje en de kinderen een ijsje. Verhoor inzake kwestie rond kavel 25 voortgezet pagina 3 Benoeming commissieleden leidt tot politieke strubbelingen Pagina 3 Het weer in Leusden Pagina 3 Antilopen kwam, zag en overwon Pagina 6 Eerste nederlaag voor Lockhorst 1 Pagina 6 Onderlinge wedstrijden Impala Pagina 6 Voetbaltoernooi m Achterveld Pagina 7 Mininatuurtjes Pagina 8 LEUSDEN - Op negen, tien en elf juni zal in Leusden een bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker wor den verricht. De Stichting kankerpreventie Midden-Ne derland organiseert dat onderzoek. In deze stichting ne men G.G. en G.D.'s, patholoog anatomen, gynaecologen, huisartsen, Preventicon, de vrouwenraad en het Integraal Kankercentrum Midden-Nederland deel. Het onderzoek gebeurt mid dels het maken van een uit- stnjkje, dat wordt gemaakt door deskundige medewer kers. Baarmoederhalskanker kan heel vroeg ontdekt wor den, nog voor er klachten zijn. Dat komt, doordat bij deze ziekte gewone cellen meestal heel langzaam in kankercellen veranderen. Als baarmoeder halskanker vroeg wordt ont dekt, is de kans op genezing na behandeling bijna honderd procent. Een controle door een uitstnjkje, eens per drie jaar, is meestal voldoende om die ver anderingen op te merken. UITSLAG De uitslag van het onderzoek wordt meegedeeld aan de huisarts van de onderzochte vrouwen. Soms moet het uit- strijkje over, of is verder onder zoek noodzakelijk Dat bete kent lang niet altijd, dat er sprake is van baarmoederhals kanker Soms is er een afwij king gevonden, die niets met kanker te maken heeft, of is het uitstrijkje niet goed gelukt Het onderzoek concentreert zich op vrouwen in de leeftijds groep van 35 tot 54 jaar. omdat baarmoederhalskanker in die leeftijdsgroep het meeste voor komt. KOSTEN Het onderzoek is voor zieken fondsverzekerden in de regio Midden-Nederland gratis. Dat is met het regionaal zieken fonds overeengekomen, in af wachting van een landelijke re geling. Particulier verzekerden betalen 37,50 en kunnen dat bedrag - afhankelijk van hun polis-voorwaarden - declareren bij hun eigen verzekerings maatschappij. In ons openingsartikel van vorige week vrijdag schreven wij, dat een mevrouw die in Den Treek woont, had gekonstateerd, dat een haar onbekende vrouw een veld met Lelietjes van Dalen in Den Treek had leeggeplukt. Toen zij de volgende dag op markt kwam zag zij dat een medewerkster van de WD op dat moment eveneens Lelietjes van Dalen aan het uitdelen was. Zij meende in de vrouw, die dit deed, dezelfde mevrouw te herkennen als degene, die het veld in Den Treek had geplunderd. Nadat wij telefonisch informatie hadden ingewonnen bij Annelies Lakeman, die de Lelietjes van Dalen aan de WD cadeau had gedaan, schreven wij reeds, dat zij ten stelligste ontkende, dat de Lelietjes van Dalen uit Den Trekk afkomstig waren. Zij nodigde de redaktie uit om zelf in haar tuin te komen kijken, waar de bloemen wel waren geplukt. Door tijdgebrek kon de door de redaktie toegezegde afspraak echter met worden nagekomen. In ons bericht van vonge week wordt ten onrechte de suggestie gewekt, dat de afdeling Leusden van de WD aan de bezoekers van de markt uit Den Treek ontvreemde Lelietjes van Dalen zou hebben 1 uitgereikt. Zoals ook uit ons artikel bleek, waren deze in de eigen tuin van Annelies Lakeman geplukt. Overigens heeft onze zegsvrouwe uit Den Treek na lezing van ons artikel eveneens (voor de goede orde) vastgesteld, dat het mevrouw Lakeman met kon zijn geweest, omdat het signalement niet klopte. Onze eindkonklusie was dan ook, dat de daderes van de bloemen-plukkenj ui Den Treek spoorloos bleef. Het is spijtig, dat ons bericht als zodanig aanleiding heeft gegeven tot misverstanden ten aanzien van mevrouw Lakeman en met haar ook de WD-afdeling Leusden. Wij bieden haar en de WD daarvoor onze excuses aan. Bert Vos hoofdredakteur (van één onze medewerk sters) LEUSDEN - De vier Wou denbergse herenteams van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht (PJGU) waren zaterdag avond onbetwist en niet voor de eerste keer dé win naars van de provinciale touwtrek wedstrijd van de PJGU Aan deze wedstrijd, die tradi tiegetrouw één keer per jaar wordt gehouden, deden dit jaar acht van de tien afdelingen van de jongerenorganisatie in Utrecht mee. Dit jaar vervulde de afdeling Leusden de rol van gastheer voor dit sportieve evenement. Bij de provinciale krachtmeting op een groenstrook naast het Burg. Burning Sportpark, bleek al spoedig het overwicht van de Woudenbergse heren, die menig tegenstander op sleep touw namen. Vooral het prima teamwork en de tactiek van met name Woudenberg-3 be zorgden dit team een welver diende eerste plaats. De teams Woudenberg-1, -2 en -4 kwa men direct daarna op de rang lijst. Bij de damesteams werd er door de Leusdense dames (van de kaasboerderij) zeer zeker flink aan getrokken In de fina leslag echter, brachten ze het niet verder dan de derde plaats. Hier gingen de dames van Langbroek met de beker strijken en werd de strijd om de tweede plaats met veel "ééé- hup 's" beslecht in het voor deel van alweer Woudenberg. Ondanks het feit dat de wed strijd vrij snel in het voordeel van Woudenberg beslist leek, mag de PJGU terugzien op een geslaagd en sportief evene ment dat werd besloten met een gezellig samenzijn in de kantine op het Leusder sport park. Hei nieuwe seizoen, de nieuwe kollekue. reden genoeg voor een feesiie Op vrqdag 30 en zaterdag 31 mei vinden in orue zaak door lopend modeshows plaats van creaties uit de zomerkollekue U beni van harte welkom bi| Aspens! VOOR CE STULBEWUSTE VROUW Cfoiesrwt tOt. Ede Vanal maai 36 LEUSDEN - De boekenmarkt van Amnesty International, die afgelo pen zaterdag m Leusden werd ge houden, heeft een bedrag van 4222 gulden opgebracht. Volgens de or ganisatie een recordopbrengst. Twee jaar geleden bracht een soortgelijke markt „slechts" twee honderd gulden minder op. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook niet te bereiken is, kunt u kontakl opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911 EHBO- DIPLOMA'S .alle 13 goed. de vaders als de kinderen vermaakten zich vrijdagavond opperbest. LEUSDEN - Vrijdagavond mei was er op de Montesso- hool Het Ronde een vader- avond georganiseerd. Het the- ders aanwezig zijn. De entreeprijs ma was „Ruimteva(ar)ders." was een plastic diadeem of een Om half zeven moesten de va- haarband De vaders kregen twee Er was heel wat kracht nodig bij de touwtrekwedstrijden

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1