Gemeente zou als compensatie rente- doordeel van 36.000.- hebben aangehouden benoeming commissieleden eidt tot strubbelingen TOYOTA 50 jaar getrouwd LEUSDEN Voortgezet verhoor inzake kwestie rond kavel 25: leusder krant AUTO EEMHAVEN JokaaL Dropping De Til KI/l/IEK INKEL week in degemeerte/ Leusden DINSDAG 27 MEI 1986 plaatselijk nieuws (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het getuigenverhoor in de kwestie tussen de heer G. Eising en de gemeente Leusden over kavel 25 is afgelopen vrijdag voor de Utrechtse rechtbank voortgezet. Twee getuigen waren voor die dag opgeroepen. Mevrouw Bos uit Leusden liet echter verstek gaan: zij was verhin derd. Daarmee bleef op deze middag alleen Marius Pais, Leusdens directeur gemeentewerken, als getuige over. In grote lijnen schetste de heer Pais in zijn onder ede afgelegde verklaring de gang van zaken rond de kavel kwestie, zoals die zich aan hem had voorgedaan. Op enkele details waren die verklaringen overigens hier en daar wat tegenstrijdig met andere, eerder gedane verklaringen. Op twee punten sprong hetgeen de heer Pais tegenover de rechter-commissaris verklaarde eruit. In de eerste Zoals bekend mag worden ver- idersteld, heeft de heer G. Eising Zeist een conflict met de ge rente Leusden. Het gaat er daar om, dat een kavel bouwgrond, aar de heer Eising een reserve- ig op had, tijdens die reservering >rd verkocht aan een andere gadigde. De gemeente van haar nt beweert, dat zij zorgvuldig eft gehandeld. De heer Eising is andere mening toegedaan, en naar de rechter gestapt om zijn lijk. Daartoe worden momenteel ge- gen gehoord voor de rechter- mmissaris. Eén van de gevolgen arvan is, dat de gemeentesecre- van Leusden, Reier van Gooi, rklaringen heeft afgelegd die in ijd zijn met verklaringen van kele raadsleden. Daar kan een rvolging wegens meineed uit ortvloeien, iets wat het college B&W wil voorkomen. Er is ruddels een advies gevTaagd van Amsterdams advocatenkan- Een advies, dat we al eerder bliceerden, en dat inhoudt dat de meentesecretaris in een contra- luigenverhoor zou moeten getui- i tortom, het is een affaire, die h moeizaam voortsleept, en het de is nog niet m zicht. Mevrouw die vrijdag niet getuigen kon, namelijk alsnog in augustus eten getuigen. plaats bleek, dat hij gemeentesecretaris Reier van Gooi op de hoogte had gesteld van aanbiedingen, die hij de heer Eising had gedaan. Aan die aanbiedingen zaten bepaalde voordelen, waarvan de gemeentesecretaris in zijn getui genis zei, die niet te kennen. Dat lijkt merkwaardig, temeer daar het ging om een aanbieding „die niet kon", en om aanbiedingen, waar niet alleen voor de heer Eising, maar ook voor andere gegadigden, precies dezelfde voordelen aan waren verbonden. Het tweede punt in de verklaring van de heer Pais was, dat aan de aanbiedingen aan de heer Eising een zeker rente-voordeel zat. Naar hetgeen de heer Eising hier over meedeelde - na de zitting - zou het hierbij zijn gegaan om een fors voordeel: 36.000,-. Pais deed genoemde voorstellen, zo verklaarde hij, op eigen initiatief en los van de vraag, of in de kwestie een schuld was toe te wijzen. BRIEF Marius Pais verklaarde vrijdag voor de rechter-commissaris, dat hij bij de kwestie betrokken raakte door een brief van de heer Eising aan de gemeente, die bij hem te rechtkwam.. „Ik heb daar kennis van genomen, en bovendien verno men, dat de heer Eising twee dagen later een afspraak had op het spreekuur van wethouder Wage naar," aldus Pais. Nadat hij via een verslag op de hoogte was gesteld van de uitkomst van het gesprek met wethouder Wagenaar, namelijk dat de wethou der de kwestie in het college van B&W wilde bespreken, had de heer Pais zelf op 31 oktober vorig jaar een gesprek met de heer Eising. Tijdens dat gesprek deed de directeur gemeentewerken de heer Eising een aantal aanbiedin gen. „Ik deed dat met m opdracht Ik deed dat op eigen initiatief, op grond van alles wat mij bekend was, ook na het spreekuur van de wethouder. Ik heb de heer Eising toen voorgesteld, een kavel aan het Kokkelaantje uit te zoeken, en ik heb hem op de hoogte gesteld van bouwplannen in het Ruige Veld. Aan beide waren voordelen ver bonden, voor iedereen. Inzake het Kokkelaantje was dat, dat daar de basisprijs van 186,- per vierkante meter werd gevraagd, zonder een toeslag voor de ligging van het perceel van twintig procent. Boven dien zou er sprake zijn van een hernieuwd opstarten van de proce dure, waar een rente-voordeel uit zou voortvloeien. Voor wat betreft 't Ruige Veld heb ik gesteld, dat ik me als adviseur van B&W sterk zou maken voor een reservering voor de heer Eising. Daar waren ver moedelijk dezelfde voordelen te verwachten," aldus de heer Pais. TELEURSTELLEND „Die voorstellen vallen binnen mijn bevoegdheid, en ik deed ze op eigen initiatief. Ik heb die voorstel len gedaan, omdat ik vond dat er sprake was van een teleurstellende gang van zaken voor de heer Ei sing, waarvoor ik begrip had. Dit, ongeacht de vraag, wie er nu gelijk had. Ik wilde proberen, tot een harmonische oplossmg te komen. Bij dat gesprek was de heer Rogge- kamp van de dienst Ruimtelijke Ordening aanwezig. De voorstellen zijn verder nooit ter sprake ge weest in het management-team, omdat de heer Eising aan de heer Roggekamp liet weten, van die aanbiedingen geen gebruik te zul len maken," aldus Marius Pais UIT PRAKTIJK Vragen van advocaat mr. N. J. van der Graaf, de raadsman van de heer Eising, leverden verder ver klaringen van de heer Pals op, die erop neerkwamen, dat de gang van zaken bij de verkoop van kavels bij de gemeente er geen van doelbe wuste beleidskeuze was geweest. „Ik denk, dat dat in samenspraak tot stand is gekomen, naarmate de marktsituatie zich wijzigde," aldus Pais. „De portefeuillehouder (de wet houder, red.) wist ervan, dat is mijn stellige overtuiging, maar ik zou u geen verslagen daarvan kunnen overleggen. De voorwaarden zijn ook nooit besproken m de gemeen teraad. Wellicht zijn ze terloops ter sprake geweest in de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening," zo verklaarde hij. NOTITIE De grond, de betreffende kavel 25, was inmiddels verkocht. „De akte is gepasseerd, en de grond is verkocht voor 186,- per vierkante meter, plus twintig procent lig gingstoeslag, exclusief BTW," al dus Marius Pais. Dat is stnjdig met de - eveneens onder ede - afgeleg de verklaring van de met de grond- uitgifte belaste ambtenaar, P. Zijl stra. Die verklaarde m januari van dit jaar: „De pnjs van de bouw grond bedroeg 186 - per vierkan te meter, exclusief BTW," en. later in de verklaring: „De kavel nummer (van één onzer verslaggevers) USDEN - Het voorstel van het Leusdense college van rgemeester en wethouders, hoe de verschillende raads- mmissies zouden moeten worden samengesteld, leidt problemen. Dat valt op te maken uit een brief van de kctie van de Partij van de Arbeid aan het college en aan raad. rder al publiceerden we, dat er onenigheid bestond er de vraag, of grote fracties twee en kleine fracties chts één commissielid zouden mogen benoemen. JD'ers Joost de Jongh deed tijdens die discussie de uit raak, dat hij met name één commissiezetel voor Leus- n'85 wel genoeg vond. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens, Hans Mosterd (eindredaktie) Redaktie-secretariaat: Boudwina de Boer, Mia Veen Hoofdredaktie: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor tiet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie); 941494 (redaktie). Abonnementsgeld: 65,60 per |aar. 33,30 per half jaar. 16.90 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op ^et onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 sn 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). 1 kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ^antenkombinatie te Barneveld. Het voorstel van b w sluit naar de mening van de Leus dense socialisten aan bij die van de WD. Dat is overigens maar ten dele zo. Het voorstel van B&W luidt, in de commis sie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken twee CDA'ers en twee WD'ers te benoemen, terwijl de andere partijen één vertegenwoordi ger zouden krijgen. In de commissie Welzijn en On derwijs zouden CDA. VVD en PvdA ieder met twee raadsle den zitting krijgen, de overige partijen met één In de commissie Algemene Be stuurszaken en de commissie Financieel Beleid en Beheer tenslotte, krijgen alle partijen één vertegenwoordiger, als het voorstel van het college wordt aangenomen. NIET CONFORM De PvdA heeft inmiddels een brief gestuurd aan het college en aan de raad, waarin men aangeeft, het voorstel niet con form de afspraken te vinden. Daarmee doelen de socialisten op de vergadering van de com missie Algemene Bestuursza ken van 15 mei, waarin de sa menstelling van de commissies uitvoerig ter sprake is geweest. .Vijf van de zes fracties wilden de commissie zo klein mogelijk houden en vonden één lid per fractie per commissie vol doende". aldus de PvdA in haar schrijven. ,,Vier van de zes fracties konden zich als com promis verenigen met variant (advertentie) Uw dealer voor Amersfoort e.o. Nijverheidsweg 63 Amersfoort 033-631620 25 is op 15 oktober 1985 aan de heer Bos te Amersfoort verkocht tegen de pnjs per vierkante meter, die ik zoeven noemde." Inzake de hele kwestie was er ook nog sprake van een ambtelijke notitie. De heer Pais verklaarde, dat hij die notitie pas later onder ogen kreeg. „Die notitie is mij naderhand ter hand gesteld, als zijnde de notitie, die hij - bedoeld wordt hier de met de gronduitgifte belaste ambtenaar - aan de gemeentese cretaris ter hand gesteld had." Inzake het begrip „bereikbaar heid", zoals dat bij reservering ge bruikelijk was, merkte Pais op, dat naar zijn interpretatie bereikbaar heid hierin bestond, dat degene die had gereserveerd op de dag, dat zich een andere gegadigde meld de, bereikbaar moest zijn. Anders verviel de garantie. BESPROKEN „Het aanbieden van kavels aan de heer Eismg aan het Kokkelaan tje en in het Ruige Veld heb ik, kort of lang daarna, dat weet ik met, met de gemeentesecretaris bespro ken," zo verklaarde Pais op nadere vragen. Overigens bleek nog, dat er nog een voordeel aan de aange boden kavels verbonden was: de heer Eising mocht zelf de grootte van de kavels bepalen. Dat staat naast de verklaring van de heer Van Gooi, die in januari van dit jaar verklaarde: „Ik hennner nuj dat de directeur gemeentewerken heeft gezegd, dat hij een gesprek heeft gehad met de heer Eising 's Middags hoorde ik, dat aan de heer Eising alternatieven waren aangeboden, onder meer een kavel aan het Kokkelaantje. Het is mij met bekend dat daarbij bepaalde voor delen aan Eising zijn aangeboden." RENTE-VOORDEEL Dat er wel degelijk sprake was van een behoorlijk voordeel, bleek bij de vragen, wat voor reken modellen de directeur gemeente werken tijdens het gesprek met de heer Eising had gehanteerd. Het gehanteerde rente-percentage kon de heer Pais zich met hennneren, evenmin als de termijn van reserve ring. Manus Pais: „Een termijn van dne jaar? Dat zal dan het Ruige Veld geweest moeten zijn. Afhan kelijk van de keuze, die de heer Eising zou maken, is het mogelijk dat een termijn van dne jaar is genoemd. Ik kan het me met exact herinneren, maar ik sluit het met uit Wat dan aansluit op hetgeen de heer Eising zelf hierover zegt. „Om gerekend over een bouwkavel van twintig bij dertig meter is me een rente-voordeel aangeboden van 36.000,-, te vermeerderen met 1.800,- voor iedere strekkende meter die erbij zou komen. Zo zou ik mijn eigen rente-voordeel - bin nen zekere grenzen - hebben kun nen vaststellen, omdat ik zelf de kavel-grootte mocht bepalen." VRAGEN Waarmee weer een paar vragen zijn toegevoegd aan de losse ein den, die de hele zaak al vertoont. Want hoe was het mogelijk, eventu eel een perceel bouwgrond in het Ruige Veld aan te bieden, terwijl de woningbouw aldaar is bestemd voor de eigen woningbehoefte van Leusden? De heer Eising woont niet in de gemeente Leusden, hij woont in Zeist. Een tweede vraag is, waarom er klaarblijkelijk zoveel aan gelegen was, om de heer Eising niet alleen een zekere compensatie aan te bieden, maar zelfs meer dan dat. De stellige verklaringen inzake het voorgerekende rente-voordeel van de heer Eising, en de aarzelende bevestiging betreffende genoemde reserveringstermijnen werpen vra gen op. twee één lid per fractie per commissie met uitzondering van het CDA. omdat één frac tielid, gezien de grootte van deze fractie dan geen commis sie zou bemannen." ..Het voorstel van het college is dus zeker niet conform de af spraak binnen de commissie ABZ, maar neemt zonder argu menten het minderheidsstand punt over van de VVD De frac tie van de PvdA kan zich niet verenigen met dit voorstel", al dus het schrijven, dat namens de fractie is ondetekend door Corn Verduin. De PvdA-fractie kondigt dan ook aan, de kwestie tijdens de raadsvergadering weer ter dis cussie te zullen stellen. Daarbij zal de PvdA het college van B&W vragen, waarom het bij de adviezen van de raad aan het college ,,zo'n prijs stelt op een dubbele mening van de ei gen fracties." Tenslotte merkt de PvdA-frac- tie in haar brief op. dat zij ook twee fractieleden in wenst te zetten in die commissies, waarin CDA en WD eveneens twee zetels zouden krijgen. Als het college haar voorstel hand haaft, zal de PvdA een dergelijk voorstel aan de raad doen. De kwestie zal komende don derdagavond in de gemeente raad aan de orde komen. LEUSDEN-Het echtpaar C. Boeren- Van de Hengel in Achterveld was op 14 mei jongstleden vijftig jaar getrouwd In verband daarmee bracht burgemeester Rademaker het echtpaar gisteren een bezoekje in hun huis aan de Hessenweg. Daar maakte onze fotograaf het bovenstaand teest-plaatje. Zowel de heer als mevrouw Boersen zijn echte Leusdenaren: hij werd geboren m Leusden, zij in Stoutenburg Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: - aktuele berichten - dagelijkse agenda's - sport - aküviteiten jeugd en jongeren - aankondigingen verenigingen - openingstijden bibliotheken - felicitatie-rubriek - vraag-en aanbod-rubrieken voor partikulieren en bedrijfsleven - filmagenda Amersfoort - openbaar vervoer - advertenties In het weekeinde: - sportagenda - weekeind-agenda - uitgaanstips Amersfoort - filmagenda - openbaar vervoer - medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-red aktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19. bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubriek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van 5,- per dag (tot maximaal 2 regels). Niet-aboruiees: 7,50 per dag (tot maximaal 2 regels). Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde prijzen op kontraktbasis Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren. Tarief: eerste twee regels 12-per dag. Elke regel meer: 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. Kabel-Spots Kleine advertenties voor bedrijven e.d. Zonder logo's of afbeeldingen. Tanef: van 1 tot maximaal 5 regels 75 - per dag. Alleen tegen kontante betaling bij opgave tekst op ons kantoor. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kanaal 4. LEUSDEN - Het jeugd- en jongerenwerk via het jon gerencentrum De Til zal vrijdag 30 mei weer een dropping houden. Hieraan kan iedereen vanaf 15 jaar deelnemen. Het is noodza kelijk dat belangstellenden zich uiterlijk 28 mei opge ven. Dat kan geschieden in De Til op dinsdag en woensdagavond, eventueel telefonisch 941826. Bij doorgaan wordt om 21.30 uur vertrokken naar de start plaats Het is de bedoeling dat de deelnemers ongegveer 01.30 uur weer terug zijn. Deel- nemerskosten zijn 3,50 gulden. Bij niet doorgaan ontvangen zij die zich gemeld hebben be richt. Com Verduin: ..compromis volgens variant twee. door Jan Versteegt "Kwakkelen" Het weekeinde verliep an ders dan was voorzien. Gaven de computers don derdag nog fraai, warm zo merweer aan, een depres sie boven IJsland gooide roet in het eten. Vooral zondag was er veel wind. Wat overigens voor de watersporters ook zijn gunstige kanten had. Maandag was nog een mooie dag, maar vandaag stond in het teken van een overgang naar koeler weer. Dat vormt dan de inleiding naar een Koexe week. Het hogedrukgebied bij de Azoren ligt te ver zuide lijk, om ons stabiel weer van langere duur te ver schaffen. Dat gebeurt wel in de landen rond de Mid dellandse Zee. Daar is het volop zomer, met tempera turen tussen de 25 en de 33 graden. Voor ons is dat voorlopig niet weggelegd. Deze week perioden met zon, maar de regenjas kan voorlopig niet worden ge mist: kwakkelend weer dus. Inmiddels lijkt mei aan de warme kant en iets te nat te worden. Berekend tot en met 25 mei noteren we een gemid delde temperatuur van 14,4 (normaal 12,4). Hieruit blijkt, dat het tekort aan warmte in april - twee gra den te koud - weer door de natuur in evenwicht wordt gebracht. Nog even een correctie: in het artikel over mij van vrijdag jongstleden stond, dat ik verwacht dat de zo mer van 1986 wisselvallig zal worden. Dit is onjuist. Ik heb gezegd: tot nu toe heeft de zomer van 1986 een wisselvallig beeld te zien gegeven. Woensdag 28 mei 18.30 uur: Horeca-voetbal toernooi in Achterveld. 20.00 uur: Ledenvergadering LTV Leusden in verband met nieuwe voorzitter. Plaats: clubhuis aan de Valleilaan. Donderdag 29 mei 20.00 uur: Openbare raadsverga dering in de raadszaal van het gemeentehuis, 't Erf 1 te Leusden- Centrum, Vrijdag 30 juni 21.30 uur: Dropping van De Til. Vertrek vanaf jongerencentrum aan de Hamersveldseweg 30. Zaterdag 31 mei 10.00 uur: Menwedstrijden van Nimmerdor in de weide aan de Buurtweg. 11.00 uur Roda'46 A-l toernooi. Zondag 1 juni 13.30 uur: Recreatieve fietstocht parochianen St. Jozef. Maandag 2 juni 18.00 uur: Start van de fietsvier daagse. Vertrek vanaf Roda-kanti- ne. 20.00 uur Openbare vergadering van de commissie Welzijn en On derwijs in de commissiekamer van het gemeentehuis, 't Erf 1. (advertentie) afwiijfletters? Pr. Julianaplein 7, 8 en 9 Amersfoort 033 - 631824*

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3