puzzel o donder oep op leusderL Ons cryptogram aartje zon 30NDERDAG 29 MEI 1986 reportage 11 e agenda van de bijeenkomst Ida Gemeenschappelijke Uezeggenschapsraad voor het hbaar onderwijs in de eente Leusden had alles in om er deze keer een korte radering van te maken. De ida telde slechts 8 punten, asief de onderwerpen aing, notulen, mededelingen, lvraag en sluiting. Ve kunnen wellicht straks >ven genieten van een rtje van de heerlijke zon," zo in voorzitter Huijgens heel ousiast de vergadering, die over achten begon. Het liep naai even anders. De zon was ider toen de dames en heren temeentehuis verlieten. rlR-lid mevrouw M. ndaal had het allemaal al ien komen. „Als we van de idzon willen genieten kunnen eter op de stoep gaan zitten!" iet enthousiaste GMR-lid al iet begin van de avond ggereerd. De rest van de adering volgde de suggestie >p, met als gevolg dat ieder ;rom in het donker naar huis it. (FvB) Een schilderij dat te zien is in De Drietand. Expositie De Drietand Op zaterdag 31 mei is m wijkcentrum De Dnetand een reizende expositie van olieverfschildenien te zien. Het zijn cir ca 250 werken met zeer verschillende onderwerpen van onbekende, getalen teerde kunstenaars. De tentoonstelling in het wijkcentrum aan het Neptunus- plein 34 is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Leren solliciteren Solliciteren blijkt voor veel mensen problemen op te leveren. Vaak begint het al met het schrijven van een brief. Ook het sollicitatiegesprek gaat ruet altijd zoals men zou wensen. Om men sen die een baan zoeken te helpen zich goed voor te bereiden gaat het Ge westelijk Arbeidsbureau sollicitatietrai ningen houden Deze zijn gratis, de enige voorwaarde voor deelname is dat men ingeschreven staat bij het GAB. De training duurt vijf dagen en wordt over dag in Amersfoort gegeven. De eerste cursus start op maandag 9 juni Wie belangstelling heeft kan zich aanmel den bij Jan Kroon, telefoon 641433. AJO met Ronald Brauhgam Het Regionaal Amersfoorts Jeugdor kest onder leiding van Qui van Woerde- kom heeft een reputatie hoog te houden. Het speelt al jaren op een behoorlijk niveau en met een aanstekelijk enthou siasme. De concerten van het orkest knjgen vaak een extra aantrekkings kracht door de medewerking van een uitstekende solist. Het effect daarvan is vaak een wederzijdse inspiratie. Zaterdag 7 juni zal het AJO in de Stadshal van De Flint een concert spelen waaraan Ronald Brautigam zijn mede werking verleent. Hij zal de solopartij spelen in de Rapsodie op een thema van Pagaruni, opus 43, voor piano en orkest van Sergej Rachmaninow (1873-1943). Aanvang- 20.15 uur. Harris Family brengt gospels The Singing Hams Family Band geeft het komend weekeinde dne concerten ui Amersfoort Op vnjdag 30 en zater dag 31 mei treedt de groep vanaf 20.00 uur op in het kerkgebouw van de Pinkstergemeente Immanuel aan de Herenstraat 2. Op zondag 1 juni is er vanaf 10 00 uur een optreden. The Singing Hams Family Band be staat uit dominee J. Leon (gitaar, mando line en viool), zijn vrouw Jean (zang), dochter DeAnna (zang en keyboard) en zoon Jim (banjo) Sinds 1963 reist de groep met gospelmuziek door de we reld Voor informatie kan men bellen 033-944987 Echtscheidingsgroep in zomer De „echtscheidingsgroep" van de Maatschappelijke Dienstverlening Eemland en het bureau voor alleen staande ouders FIOM gaat ook m de zomermaanden door met ontmoetings bijeenkomsten. Deze zijn op elke don derdag van 9.15 tot 11.15 uur Wie meer informatie wenst of zich wil aanmelden voor deelname kan bellen met Willem Beuk, telefoon 633924. Avond stijldansen Liefhebbers van stijldansen kunnen op zaterdag 31 mei terecht bij een avond van dans-o-theek De Slowfox. Vanaf i.30 uur kunnen dansparen meedoen met ballroom, Latin American en oude dansen. NVSH-middag alleenstaanden De NVSH, afdeling Amersfoort/"! Gooi heeft voor zondag 1 juni een middag voor alleenstaanden (eventueel met kin deren) georganiseerd in het vereni gingsgebouw aan de Curacoalaan 49. Het begint om 14.00 uur en voor informa tie kan men bellen 622217, na acht uur. HORIZONTAAL: 1 Dat manteltje hangt als een wild dier om je nek; 4 Be is in dat kledingstuk een vlotte meid; 7 Gooi dat deel van het gezicht dicht en je krijgt die vogel; 8 En later ging het een hoop la waai maken; 11 Dat rad moet goed werken; 14 Die zangnoot en dat voegwoord is evenveel als al onze vingers samen; 15 Als et tante te veel wordt blijft het niet droog; 16 Geef Do dat zoogdier, dan kan ze het inpakken; 17 Zonder voegwoord houden velen er niet van; 19 Leg die spie er voor; 22 Je moet die werkbij roemen dan draait hij rond; 23 Als de tak in de es zit hoort hij er bij; 24 Als men mort moet men erop slaan. VERTIKAAL: 1 dit grappige mannetje draagt geen rokje; 2 Deze kok was een beetje te behaagziek; 3 Die eerste heilige is hard; 4 Roep dan br.. als het te heet wordt; 5 Deze dorre komt op bevel; 6 In deze zanger zonder haar, ziet men een vrucht; 9 En die komt aan het slot; 10 Deze Europeaan kan goed zwemmen; 12 Die en Ad gaan samen naar die jongen; 13 Sta eens stil bij die post; 14 Klaag met mate over dat lijk; 17 Die Es is bang om te ver te gaan; 18 Dat telen komt in maart, 19 Deze sport moet in het water; 20 Dat voort durende vaartverminderen; 21 En Nel vind je steeds bij de bank. Fania Chapiro speelt piano-forte Het concert dat Fania Chapiro zater dagavond in de Gerfkamer zal geven, valt in twee gedeelten uiteen; in het eerste deel zal zij laat-achttiende-eeuw- se muziek spelen op een vleugel, ge bouwd naar Andreas Stem (1783), in het tweede deel muziek uit de eerste helft van de negentiende eeuw op een ongi- nele Broadwood-vleugel uit 1820 In dat eerste deel zal ze muziek spelen van Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788), Wolfgang Am Mozart (1756-1791) en Ludwig van Beethoven (1770-1827). Vooral Mozart had grote bewondering voor de instrumenten van de Augsburger bouwer Andreas Stem. Met hun zgn. „Weense mechaniek" bezaten ze een bijzonder verfijnd tou cher De Broadwoodvleugel zal Fania Cha piro bespelen m muziek van Clara Schumann-Wick (1819-1896), Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847) en Frédéric Chopm (1810-1849). Chopin was zelf, evenals Beethoven m zijn latere jaren, m het bezit van een Broadwood vleugel. De instrumenten van Broad- wood (Londen), met hun al iets meer bij de modeme vleugel aansluitende En gelse muziek, genoten in de eerste helft van de negentiende eeuw m heel Euro pa grote faam. Zaterdag 31 mei in de Gerfkamer van de Smt Jonskerk, aanvang 20.15 uur Bachkoor met Frans programma De vernieuwing van de Nederlandse Bachvereruging, enkele jaren geleden, heeft behalve het beoogde doel, een meer authentieke benadering van Bachs muziek en zijn tijdgenoten, tot gevolg gehad dat zij, die zich niet m deze benadering konden vinden zich verenigden in het volbloed romantische ensemble Bachkoor Holland, geleid door Charles de Wolff Donderdag 29 mei m de Smt Joris- kerk. aanvang 20.00 uur. 11 P 4 II Ml III II Den Treek (vervolg) cmi-ctOnooH-'si .I.I.IIcmi.HJJIHHJJ >rt Van den Treek is reeds in 34 sprake als in een rekest n de bisschop van Utrecht n vermelding voorkomt: „de ke aan de Beke". De naam teek" wordt wel eens in ver- nd gebracht met eik omdat k, vroeger gebruikt voor de rlooierij, de bast is van eike- Het is echter met waar- üjnlijk dat er rond 1334 hier ake was van overmatige >ei van eiken om daar een rdenj naar te noemen. .Treek" is een ander woord >r dnft. Een schaapstreek of schapendrift was een weg gebruikt werd om schapen de verschillende boerderij die gerechtigd waren van heide gebruik te maken, van schaapskooi naar de heide leiden. Zo'n dnft liep vaak sr het grondgebied van ver diende boeren en moest aan ;chaapskudden ten alle tijde e doortocht verlenen. Ook eventuele verandering van eigenaar bleef dat recht en die plicht bestaan. Dat recht en die plicht behoorde bij de boerde rij, niet bij de eigenaar. Het woord „drift" is afgeleid van drijven; de schapen wer den dagelijks heen en terug over de drift gedreven. Het woord „treek" is afgeleid van trekken. De schapen trokken dagelijks over die treek naar en van de heide. Bij de boerderij, waarvan hier in 1334 sprake is, zal zo'n treek over het grondgebied gelopen hebben, misschien wel over het erf. Waarschijnlijk eindigde hier die treek; de boerderij stond tenslotte aan de rand van de heide. In het woordenboek (Van Dale) heeft het woord „Schaap streek" of „Schapendrift" meer dere betekenissen, namelijk: a. Het recht om schapen te drijven over een ander grondgebied om op de al- mende (gemeenschappe lijk heidegebied) te komen. b. De weg die gevolgd wordt bij het drijven. c. Het recht om schapen te drijven op de almende. d. De kudde schapen die ge dreven wordt. VERKOCHT Na m verloop van enige eeu wen verschillende malen van eigenaar te zijn veranderd, werd de hoeve Den Treek in 1712 verkocht aan Everard van Weede, Heer van Dijkveld, voor 4700 gulden. Zoals in die tijd wel meer gebruikelijk was, bouwde hij aan de boerderij een zogenaamde Herenkamer. Dat was een compleet voor bewoning ingericht vertrek, waar de Heer bij gelegenheid zijn intrek kon nemen. De vrouw van de pachter was ver plicht de kamer schoon en fris te houden en de heer, bij zijn verblijf, van al het nodige te voorzien. De Heer van Weede heeft, in de tweeentwintig jaar dat hij eigenaar was van Den Treek, blijkbaar veel aan de boerderij veranderd en bijgebouwd en ook de omgeving in een lusthof veranderd. Als het in 1734 wordt verkocht aan iemand zich zich Nicolaas Treeker laat noemen, wordt het omschreven als een „herenhuizinge, stallin gen en koetshuis met (ommuur de) tuin, allees (oprijlanen), plantagien (kassen), een grote vijverkom en watervallen". In die tijd was het inmiddels één van de grootste boerderij en van de omgeving geworden en had een oppervlakte van ongeveer honderdvijftig hecta re. De volgende zeventig jaar gaat de bezitting weer verschil lende malen in andere handen over. Elke nieuwe eigenaar knutselt er wel wat bij en koopt rderij Den Treek met Herenkamer in 1800. (C. van Leeuwen) of verkoopt bijbehorend land. Na 1800 heeft de hoeve onge veer elk jaar een andere bezit ter, in 1805 wordt het zelfs twee maal verkocht. De herenkamer is veranderd in een kroegje met een niet al te beste reputatie, bezocht door stropers en ander ongunstig bekend staand volk. KOOPAKTE Tenslotte laat in 1807 mr. Willem Hendrik de Beaufort zijn oog vallen op, zoals het in de koopakte wordt omschreven: „de buitenplaats genaamd de Treek, met zijn huizinge, koets huis en stallingen, boomgaar den, tuin, bossen, singels, lanen en land, groot 25 morgen, in koop met omgaande eike-, beuke-, esse-, sparre- en ber- bomen daarop staande". Te vens werd daarbij overgedra gen de „Boerenwoninge, mede genaamd de Treek, bestaande uit huizinge, twee koornbergen en wagenschuur en verder ge timmerten, nevens de bouw- en weilanden, daarbij behorende, groot dne en dertig morgen met zijn houtgewas en schapen- drift". Deze mr. Willem Hendrik was een telg uit het nageslacht van een familie De Beaufort die in 1613 vanuit het departement Seme et Manie naar de Neder landen was gekomen. Alleen de familienaam herinnert aast de Franse afkomst, maar dat de familie m de loop van tweehon derd jaar Nederlands was ge worden, blijkt wel uit de oerhol- landse voornamen. Hij woonde in Utrecht, maar onze omgeving had wel zijn bijzondere belang stelling. Dat kunnen we opma ken uit het feit dat hij zeven jaar eerder al enige perceeltjes grond kocht in de buurt van Bavoort. De meuwe eigenaar van Den Treek had blijkbaar grote plan nen met zijn pas verworven bezit en liet er letterlijk en figuurlijk geen gras over groeien. Meteen begon hij met bouwen en verbouwen. Er was echter een moeilijkheid: er was door de oorlogsomstandighe den waarin ons land verkeerde, aan geen bouwmaterialen te komen. Maar daarvoor had hij een oplossing gevonden. Hij kocht een oude en vervallen buitenplaats aan de Vecht, liet het grondig slopen en alle bruikbare materialen naar Den Treek vervoeren. Dit vervoer van materialen ging per schuit de Vecht af, over de Zuiderzee en de Eem, Achterzijde van Den Treek in 1930. (A van Leeuwen) om tenslotte via de Lunterse beek en een brede sloot, op de bestemde plaats te komen. Aan weerszijden van de boerderij met de herenkamer werd een vleugel aangebouwd Later werd de gevel van de boerderij opgetrokken en het geheel werd weer verbouwd. OOIEVAARSHORST Enige jaren later kocht mr. De Beaufort het aan zijn gebied grenzende landhuis Ooievaars horst met de daarbij behorende boerderij. Ook dit landhuis werd gesloopt ten behoeve van vergroting en verbetering van Den Treek. Aan de overzijde van de weg verrees een fraai koetshuis als onderkomen voor de paarden, rijtuigen en de koetsier. Weer een paar jaar later werd de Bruine Haar aan gekocht en in de volgende jaren volgden Bavoort, Ravens- beek, Vlooswijk, 't Hek en ver schillende percelen akker- en weidegronden. Tot zover in het kort een beschrijving over het ontstaan van het landgoed Den Treek. Nu, in het jaar 1930 waann we onze wandeling maken, is het nog steeds één van de voor naamste buitenplaatsen van on ze gemeente. Het voorname koetshuis heeft in deze tijd als zodanig geen nut meer en is thans in georuiK als boerdenj. Aan de overzijde van de weg, recht tegenover de buiten plaats, zijn nog de restanten te herkennen van eèn ijskelder die hier jarenlang heeft dienst gedaan. De ijskelder was uitge graven in een natuurlijke heu vel en lag boven het maaiveld, dit om geen hinder te hebben van grond- en zakwater en tevens om het smeltwater van het ijs gemakkelijk te kunnen afvoeren. De toegang tot de kelder was, koeltechnisch zeer juist gezien, aan de bovenkant van de kelder en afgedekt met een prima isolerend rieten dak. Rondom de kelder zorgden de daar geplante bomen voor de nodige schaduw en koelte, 's Winters werd het ijs in de veenplassen, bij voldoende dikte, wat m het stilstaande en open water spoedig het geval was, in handelbare stukken gezaagd en in de kelder opge slagen ln die kelder kon dat ijs tot laat in de zomer bewaard en gebruikt worden voor de ijs kast in de keuken van de bui tenplaats. Nadat de buiten plaats aangesloten was op het openbare elektriciteitsnet, na eerst een eigen elektriciteits voorziening te hebben gehad, kon een elektrische koelkast de ijskast vervangen en werd de ijskelder overbodig. CULTUURGROND De Trekerbossen, zoals we die heden kennen, zijn nog met oud Omstreeks de helft van de vonge eeuw was alles, wat geen cultuurgrond was, nog heide. Slechts een paar hec taren rond de buiten plaats was met bomen be plant. Rond de eeuwwis seling, toen een flink afzetge bied voor hout ontstond door de mijnbouw in Limburg en het hout daardoor goed geld kon opbrengen, werden op grote schaal dennen aangeplant. Op de meeste plaatsen in ons land werd in die tijd, met de komst van de kunstmest, veel heideterrein ontgonnen en ver anderd in weide- en akker gronden. Hier was de grond op de meeste plaatsen zo schraal en van een dusdanige structuur, onder andere stuifzanden, dat het in cultuur brengen (geluk kig) met lonend leek. Omstreeks de eeuwwisse ling zien we dat dan de helft van het terrein met hout is beplant. Nu, in 1930, zijn nog slechts enkele heideterreintjes over, de rest is allemaal bebost. Al leen de Leusderheide, het ge deelte ten westen van de Doornse Grindweg, is nog in de oude staat. Dit gedeelte van ons eertijds zo enorme heidege bied is in 1887 verkocht aan het Rijk voor het houden van militai re oefeningen.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 11